forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Ema's Diary (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/emas-diary-11785.html)

losefat 18 aug 2012 21:09:52

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de marinuta (Post 1114696)
Salutare Ema...mi-am calculat si eu azi caloriile deci am atins 1277 si poti trage un ochi sa vezi,,,si 2 h de bici azi facute...;;)

Am vazut iubita, ai si niste mici scapari pe acolo....am si eu portia de popcorn...nu am putut sa cedez..erau sub nasu meu la film...am ciugulit un pic...:">

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 14:19
Lapte integral, 3.5% grasime, Milli, 150ml - 90 calorii, 4.5 proteine, 5.3 grasimi, - colesterol, 6.8 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Cereale Fitness & Ciocolata, Nestlè, 30g - 120 calorii, 2.4 proteine, 1.9 grasimi, - colesterol, 22.4 carbohidrati, 1.6 fibre, 120 sodiu, 7.1 zaharuri
Apa plata, 1000ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Prânz, ora 14:21
Struguri, 250g - 173 calorii, 1.8 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 45 carbohidrati, 2.5 fibre, 0 sodiu, 38.8 zaharuri

Cina, ora 21:56
Conserva sprot in sos tomat, 160g - 200 calorii, 14.4 proteine, 12.2 grasimi, 0 colesterol, 6.2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Popcorn, fara ulei, 120g - 477 calorii, 14.4 proteine, 5 grasimi, 0 colesterol, 93.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1060 calorii, (mic)37.5 proteine, (mic)24.4 grasimi, 0 colesterol, (mult)173.9 carbohidrati, 4.1 fibre, 120 sodiu, 45.9 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Tuns gazon, 40min - 316 calorii
Gradinarit, 90min - 359 calorii
Activitati casnice, 60min - 212 calorii
Shopping, 30min - 121 calorii
Metabolism bazal - 1356 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2364 calorii


Gata si ziua de azi, va pup fetelor...noapte buna

marinuta 18 aug 2012 21:20:24

Re: Ema's Diary
 
dar vad ca nu am papt prostii..care crezi ca ar fi prostiile ce le-am papat?????????:-/

losefat 18 aug 2012 21:29:20

Re: Ema's Diary
 
Top alimente bogate in proteine:

5. Cereale integrale: bogate in proteine, fibre vegetale si fara aport de grasimi sunt ideale de consumat in cadrul mesei de dimineata sau seara inainte de culcare daca simtim nevoia sa mai "basculam" ceva.
4. Alune, migdale, fistic, nuci, seminte etc: indiferent de modul de preparare, alunele si semintele au constituit o sursa consistenta de proteine in alimentatia umana de-a lungul timpului.
3. Produsele lactate: indiferent ca preferam laptele, iaurtul, branza etc, aceste alimente asigura caramizile dezvoltarii musculare prin consistenta proteica, cat si osoase datorita calciului prezent in compozitia acestora.
2. Albusul de ou: continut caloric scazut la un aport proteic ridicat.
1. Pieptul de pui, muschiul de vita, pestele: ar fi destul de greu sa facem o distinctie intre acestea, mai ales ca aceste alimente sunt baza oricarui meniu recomandat sportivilor de performanta; in special celor care au nevoie de o masa musculara superioara.

marinuta 18 aug 2012 21:31:19

Re: Ema's Diary
 
Miine nici nustiu ce sa maninc....#:-s#:-s#:-s,,miine e ziua nasului nostru de cununie...presupun ca vom merge la un gratar...tare nu as vrea sa ma duc...nu o sa sar call dar oricum...:(

losefat 18 aug 2012 21:33:02

Re: Ema's Diary
 
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 17:07
Prune, 85g - 40 calorii, 0.6 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 9.7 carbohidrati, 1.2 fibre, 0 sodiu, 8.4 zaharuri

Gustare 1, ora 17:08
Banane/Banana, 175g - 156 calorii, 1.9 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 39.9 carbohidrati, 4.6 fibre, 1.8 sodiu, 21.4 zaharuri
Placinta cu branza, 20g - 42 calorii, 2.3 proteine, 1.6 grasimi, - colesterol, 4.1 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri

Prânz, ora 17:09
Rosii, 182g - 33 calorii, 1.6 proteine, 0.4 grasimi, 0 colesterol, 7.1 carbohidrati, 2.2 fibre, 9.1 sodiu, 4.7 zaharuri
Ulei de floarea soarelui, 6ml - 54 calorii, 0 proteine, 6 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Ou crud, integral, proaspat, 104g - 149 calorii, 13.1 proteine, 10.3 grasimi, 439.9 colesterol, 0.8 carbohidrati, 0 fibre, 145.6 sodiu, 0.8 zaharuri
Ciuperci, 98g - 36 calorii, 4.9 proteine, 1 grasimi, 0 colesterol, 2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Ceapa verde, 39g - 10 calorii, 0.7 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 2.2 carbohidrati, 1.4 fibre, 0 sodiu, 0.8 zaharuri

Gustare 2, ora 17:49
Suc acidulat, Coca Cola Light, 250ml - 1 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Cina, ora 17:10
Supa cu pui si taietei by Husky, 350g - 396 calorii, 49 proteine, 17.5 grasimi, - colesterol, 10.5 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Paine de secara, 25g - 65 calorii, 2.1 proteine, 0.8 grasimi, 0 colesterol, 12.1 carbohidrati, 1.5 fibre, 165 sodiu, 1 zaharuri
Suc de portocale, Adria, 50ml - 4 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.9 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Smantana 15% grasime, Alba, 15g - 25 calorii, 0.4 proteine, 2.3 grasimi, 0 colesterol, 0.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Ceapa, 35g - 15 calorii, 0.3 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 3.5 carbohidrati, 0.5 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Ton in ulei, cu putina sare, Nostromo, 50g - 102 calorii, 12 proteine, 6 grasimi, 8.5 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0.1 sodiu, - zaharuri
Ardei gras verde, 160g - 33 calorii, 1.4 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 7.4 carbohidrati, 2.7 fibre, 4.8 sodiu, 3.8 zaharuri
Rosii, 160g - 29 calorii, 1.4 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 6.2 carbohidrati, 1.9 fibre, 8 sodiu, 4.2 zaharuri
Unt de seminte de floarea soarelui, cu sare, 15g - 87 calorii, 2.9 proteine, 7.2 grasimi, 0 colesterol, 4.1 carbohidrati, 0 fibre, 78 sodiu, - zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1277 calorii, (mult)94.7 proteine, (mult)54.2 grasimi, 448.4 colesterol, (mic)111 carbohidrati, 16 fibre, 412.4 sodiu, 45.1 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Bicicleta eliptica, intens (nivel 6-10), 120min - 1049 calorii
Activitati casnice, 10min - 30 calorii
Facut patul, 1min - 2 calorii
Spalat, vase, 2min - 4 calorii
Metabolism bazal - 1283 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2368 calorii
Citat:

Anterior postat de marinuta (Post 1114705)
dar vad ca nu am papt prostii..care crezi ca ar fi prostiile ce le-am papat?????????:-/

Sucurile!Placinta cu branza daca e din faina integrala, ton in ulei - ar trebui in suc propriu...atat vad eu...si acum am inceput sa studiez alimentele.

losefat 18 aug 2012 21:34:54

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de marinuta (Post 1114710)
Miine nici nustiu ce sa maninc....#:-s#:-s#:-s,,miine e ziua nasului nostru de cununie...presupun ca vom merge la un gratar...tare nu as vrea sa ma duc...nu o sa sar call dar oricum...:(

Of, nasol...incearca sa te ti departe de sucuri acidulate, dulciuri, mananca gratar de pui si muuuulta salata, fructe i-ati cu tine 1-2 mere mai iti tine pofta in frau, apa plata...Bafta

marinuta 18 aug 2012 21:39:23

Re: Ema's Diary
 
da suc..2 gituri..dar si asta dauneaza...placintica am papta cam 2 gurite...si asta e rau...ton in ulei...am inlaturat uleiul....dar na o sa fiu mai atenta la ce pap...placintele imi plac la nebunie...o sa fiu mai cuminte daca vreau sa slabesc...:>

losefat 18 aug 2012 21:48:23

Re: Ema's Diary
 
Continut de proteine in grame
100 g carne, peşte, carne de pasăre - 7
1 ou mare - 6
100 g de lapte - 4
120 g iaurt - 6
100 g de lapte de soia - 5
100 g tofu - 13
30 g brânză - 7
1 / 2 ceaşcă brânza slaba- 14
1 / 2 ceasca de boabe fierte de fasole - 7
1 / 2 ceasca linte - 9
30g nuci - 7
2 linguri unt de arahide - 8
1 / 2 cană legume - 2
1 felie de pâine - 2
1 / 2 ceasca de boabe / paste - 2

Va mai recomandam
Micul dejun - fulgi de ovăz cu lapte
Snack- brânză
Gustare - ou fiert tare
Pranz - fasole
carne

losefat 18 aug 2012 21:50:05

Re: Ema's Diary
 
Meniu 1200 calorii

Exemplu
Mic dejun
1 cană de tărâţe de cereale
1 cească lapte degresat
O banană
Prânz
sandwich cu ton cu pâine şi cereale integrale
2 cesti crudități (morcov, ardei rosu, telina)
mere
Snack de după-amiaza
Piersică
apa minerala cu lamaie
Cină
piept de pui la gratar
¾ ceasca de fasole verde
Salata din salată, roşii , morcov ras
2 lingurite ulei de măsline si otet balsamic
piersici proaspete
Seara
pere

losefat 18 aug 2012 21:51:25

Re: Ema's Diary
 
Meniu 1200 cal:
Se vor combina proteine, glucide şi grăsimi. Exemplu:

Mic dejun

1 felie (corn) paine integrala

1 lingură unt de arahide

½ banana


Gustare de dimineaţă

20 migdale

1 măr


Prânz

2 felii pâine integrală de grâu

o bucate de piept de curcan

30 g brânză

1 lingură muştar

Salată verde sau de tomate

1 portocala


Gustare de dupa-amiaza

un iaurt


Cină

piept de pui fără piele copt, fiert sau la gratar

1 ceasca de broccoli fiert sau alt fel de legume

3 linguri de orez brun


Gustare de seara
1 ceasca de lapte 1%

2 biscuiti

Adina14 19 aug 2012 07:01:58

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de losefat (Post 1114495)
Muuultumesc frumos, intru chiar acum sa citesc!

Adina daca imi dai un deget iti iau toata mana...;;)

Cand poti si ai timp intra pls la mine la meniuri..nu sunt multe...spune-mi te rog unde gresesc...ca sunt intr-o ceata de-o tai cu drujba nu cu, cutitu...

Sunt si fructe ce ar trebui evitate?

Acum stiu si scot cerealele cu zahar si parizerul\crenvusti...in afara de piept de pui ce as putea baga in salata...ceva ce sa nu necesere preparare...


Adina, ce crezi ar trebui sa tin totusi o cura, daca da care?
Iarta-ma ca abuzez de tine...:-*

Of...i need help! >:D<

Buna, Ema! >:D<
Ti.am rasfoit jurnalul, meniurile si am venit sa iti raspund si la intrebari aici. Legat de meniuri n.as putea sa fac decat aceleasi precizari ca Irina ( coco23) so asculta.i bine sfaturile. As adauga doar ca fructele nu trebuie sa substituie niciodata o masa; optezi pentru ele doar la gustari.
Esti sigura ca ieri ai mancat 120g de popcorn? E foarte usor; un castronel micut de popcorn cred ca are in jur de 30, maxim 50g. Din cand in cand e ok sa.l mananci dar e mult mai sanatos cel facut de tine, nu cel la microunde.
Legat de fructe, acum nu imi amintesc niciunul care ar trebui evitat complet in dieta :-? Bananele trebuie doar consumate moderat, 1-2/ saptamana.Ideea e ca nici fructele consumate in exces nu sunt bune in primul rand pentru sanatatea ta pentru ca au multe zaharuri- nu.s zahar procesat ce.i drept dar ...cel mai bine e sa nu facem excese deloc :)
Am vazut ca ai mai mancat fructe si seara- nici asta nu e prea ok. Dimineata e timpul potrivit sa le mananci pentru ca iti ofera multa energie datorita carbohidratilor pe care ii contin. Proteinele iti dau satietate si ajuta la refacerea muschilor - de.asta e indicat sa le consumi neaparat.
E foarte bine ca ai inceput deja sa cresti nr caloriilor. Sunt total de acord cu Cristina- ar trebui sa incepi sa mananci macar in jur de 1300 de calorii, atat cat e metabolismul tau bazal pentru ca acele calorii oricum merg spre a ajuta organismul sa functioneze asa cum trebuie! Pe parcurs daca vei stagna, ar fi ok sa scazi din ele dar niciodata sub 1000 doar din dorinta de a slabi.
In salate ai putea pune putina branza sau iaurt/ smantana, asta daca nu le faci cu dressing fiindca altfel nu ar avea un gust prea bun. Eu recunosc ca nu tin cont de faptul ca ouale nu ar trebui consumate decat cu legume, si le mai combin cu branza destul de des.Imi place foarte mult sa imi amestec cateva legume cu un ou fiert si putina branza. In schimb ma feresc de branza+ carne fiindca nu imi pica deloc bine la stomac :-s
Nu cred ca trebuie sa tii neaparat o cura decat daca se pliaza perfect cu cerintele tale sau iti da un plus de motivatie sa mananci sanatos. Poti sa slabesti si prin a.ti forma un stil de viata sanatos, nu e musai sa alegi dieta X fiindca a dat roade pentru altcineva.
Am vazut ca ai intrebat mai de mult in jurnal de miere... Cantitatea permisa ar fi de 1-2 lingurite/ zi.
Legat de Tracy- care video il fac? Post Pregnancy ? Oricum, fetele ti.au spus bine unde sa il incadrezi- aerobic, impact major ;)
Mda...Eu cam asa ma intind cand e vorba de mesaje :)) Sper ca nu te.am plictisit si ca ti.am fost de ajutor :"> >:D< Daca mai intrebari, am sa te ajut cu placere.
Mult succes in lupta cu kg in plus! Sa.ti traiasca fetitele!

marinuta 19 aug 2012 09:50:55

Re: Ema's Diary
 
o zi frumoasa sa aveti scumpele mele.........[*26*][*26*]

losefat 19 aug 2012 13:44:52

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de Adina14 (Post 1114754)

Buna, Ema! >:D<
Ti.am rasfoit jurnalul, meniurile si am venit sa iti raspund si la intrebari aici. Legat de meniuri n.as putea sa fac decat aceleasi precizari ca Irina ( coco23) so asculta.i bine sfaturile. As adauga doar ca fructele nu trebuie sa substituie niciodata o masa; optezi pentru ele doar la gustari.
Esti sigura ca ieri ai mancat 120g de popcorn? E foarte usor; un castronel micut de popcorn cred ca are in jur de 30, maxim 50g. Din cand in cand e ok sa.l mananci dar e mult mai sanatos cel facut de tine, nu cel la microunde.
Legat de fructe, acum nu imi amintesc niciunul care ar trebui evitat complet in dieta :-? Bananele trebuie doar consumate moderat, 1-2/ saptamana.Ideea e ca nici fructele consumate in exces nu sunt bune in primul rand pentru sanatatea ta pentru ca au multe zaharuri- nu.s zahar procesat ce.i drept dar ...cel mai bine e sa nu facem excese deloc :)
Am vazut ca ai mai mancat fructe si seara- nici asta nu e prea ok. Dimineata e timpul potrivit sa le mananci pentru ca iti ofera multa energie datorita carbohidratilor pe care ii contin. Proteinele iti dau satietate si ajuta la refacerea muschilor - de.asta e indicat sa le consumi neaparat.
E foarte bine ca ai inceput deja sa cresti nr caloriilor. Sunt total de acord cu Cristina- ar trebui sa incepi sa mananci macar in jur de 1300 de calorii, atat cat e metabolismul tau bazal pentru ca acele calorii oricum merg spre a ajuta organismul sa functioneze asa cum trebuie! Pe parcurs daca vei stagna, ar fi ok sa scazi din ele dar niciodata sub 1000 doar din dorinta de a slabi.
In salate ai putea pune putina branza sau iaurt/ smantana, asta daca nu le faci cu dressing fiindca altfel nu ar avea un gust prea bun. Eu recunosc ca nu tin cont de faptul ca ouale nu ar trebui consumate decat cu legume, si le mai combin cu branza destul de des.Imi place foarte mult sa imi amestec cateva legume cu un ou fiert si putina branza. In schimb ma feresc de branza+ carne fiindca nu imi pica deloc bine la stomac :-s
Nu cred ca trebuie sa tii neaparat o cura decat daca se pliaza perfect cu cerintele tale sau iti da un plus de motivatie sa mananci sanatos. Poti sa slabesti si prin a.ti forma un stil de viata sanatos, nu e musai sa alegi dieta X fiindca a dat roade pentru altcineva.
Am vazut ca ai intrebat mai de mult in jurnal de miere... Cantitatea permisa ar fi de 1-2 lingurite/ zi.
Legat de Tracy- care video il fac? Post Pregnancy ? Oricum, fetele ti.au spus bine unde sa il incadrezi- aerobic, impact major ;)
Mda...Eu cam asa ma intind cand e vorba de mesaje :)) Sper ca nu te.am plictisit si ca ti.am fost de ajutor :"> >:D< Daca mai intrebari, am sa te ajut cu placere.
Mult succes in lupta cu kg in plus! Sa.ti traiasca fetitele!

Ceau fetelor...va pup pe toate...abia acum am reusit sa intru pe ziua de azi...
Ma laud ca mi-am cumparat mancarica sanatoasa: fulgi de ovaz (culmea e ca imi plac!!!), rondele de grau si de orez expandat si niste biscuiti din cereale integrale contin si zahar asa ca cred ca nu ii voi manca!
Dimi. : lapte 1,8 grasime + 40 g cereale fulgi de ovaz...a fost delicios
Gustare 1 : 1porumb fiert
Pranz: ciorbita cam 200 g, salata rosii, casrtraveti, ardei, ceapa, 1 lingurita ulei masline si piept pui la gratar (50 g)...nu prea mi-a fost foame la pranz!

Adina esti o scumpa!Multumesc ptr. timpul acordat, ca idee fructele cam pana in ce ora ar trebui consumate?Problema la mine este ca eu cam la 1000 de calorii...nu mai pot manca nimic peste...imi ajung...
Fructele sunt boala mea, nu mai poftesc la nimic insa fructele nu le pot refuza! :D
Pupici, o zi minunata tuturor :-*

losefat 19 aug 2012 13:49:13

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de Adina14 (Post 1114754)


Legat de Tracy- care video il fac? Post Pregnancy ? Oricum, fetele ti.au spus bine unde sa il incadrezi- aerobic, impact major ;)
Mda...Eu cam asa ma intind cand e vorba de mesaje :)) Sper ca nu te.am plictisit si ca ti.am fost de ajutor :"> >:D< Daca mai intrebari, am sa te ajut cu placere.
Mult succes in lupta cu kg in plus! Sa.ti traiasca fetitele!

De la Tracy..eu fac Method Math...e greu ptr. mine dar imi place...o sa fac si azi...nu pot chiar zilnic dar cam de 3 ori pe sapt. fac Tracy, 2 x Zumba!
Pupacesc!

Pumpkin 19 aug 2012 20:16:19

Re: Ema's Diary
 
Buna Ema:D
Cum a fost week-end-ul? Ai rezistat tentatiilor?:>

losefat 19 aug 2012 21:07:39

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de Pumpkin (Post 1114927)
Buna Ema:D
Cum a fost week-end-ul? Ai rezistat tentatiilor?:>

Daaaa, am rezistat eroic...Problema este ca trebuie neaparat sa cresc cantitatea de proteine din meniul zilnic si sa scad carbo...of, ma omoara proteinele eu nu prea sunt fan carne slaba...:D
Tu cum esti?
Pupici

Pumpkin 19 aug 2012 21:17:08

Re: Ema's Diary
 
Si eu am aceeasi problema.. proteinele si carbohidratii:(
Nu prea m-am descurcat cu dieta week-end-ul asta ca am fost plecata si nu am putut sa tin cont de ce mananc:( sper sa nu se vada mult la cantar.

losefat 19 aug 2012 21:25:07

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de Pumpkin (Post 1114936)
Si eu am aceeasi problema.. proteinele si carbohidratii:(
Nu prea m-am descurcat cu dieta week-end-ul asta ca am fost plecata si nu am putut sa tin cont de ce mananc:( sper sa nu se vada mult la cantar.

Of, sper sa nu se vada...baga sport mult si nu o sa se vada nimic la cantar!
Eu nu am problema cu depasirea caloriilor ci cu faptul ca nu imi e foame, unele alimente le mananc ptr. ca stiu ca nu e bine sa am un continut asa mic de calorii...
Cu proteinele trebuie sa vad cum o scot la capat!

VentoFreddo 19 aug 2012 21:25:16

Re: Ema's Diary
 
Buna si la tine,Ema>:D<
pentru proteine ciuperci,ciuperci si iar ciuperci:D si peste..mult!cu cat mai gras cu atat mai bine!ca si nucile,grasimea lor ajuta la slabit,nu ingrasa!Si in naut se gasesc proteine.daca ai sa consumi astea cu o salata mare de legume,o sa ai proteinele mari,carbo mici si grasimile in limte..,sau char daca depasesc,sunt f sanatoase,deci e ok;);)Pt a creste usor caloriile fara sa te ingrasi,ia cate un pumn de migdale,sau pune ulei de masline peste salate.
Pupici,o seara frumoasa!>:D<

losefat 19 aug 2012 21:47:28

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 1114940)
Buna si la tine,Ema>:D<
pentru proteine ciuperci,ciuperci si iar ciuperci:D si peste..mult!cu cat mai gras cu atat mai bine!ca si nucile,grasimea lor ajuta la slabit,nu ingrasa!Si in naut se gasesc proteine.daca ai sa consumi astea cu o salata mare de legume,o sa ai proteinele mari,carbo mici si grasimile in limte..,sau char daca depasesc,sunt f sanatoase,deci e ok;);)Pt a creste usor caloriile fara sa te ingrasi,ia cate un pumn de migdale,sau pune ulei de masline peste salate.
Pupici,o seara frumoasa!>:D<

Muuultumesc frumos!Voi tine cont!Pup si eu, noapte buna :-*

losefat 19 aug 2012 21:50:42

Re: Ema's Diary
 
Fetelor fileul de cod la gratar sau prajit in tigaie fara ulei (imi place mai mult asa!) cu ce se poate combina?

losefat 19 aug 2012 21:51:23

Re: Ema's Diary
 
Ceva interesant ptr. mine!
Alune

Conţinut/100 g: calorii – 625; glucide – 1,8 g; lipide – 62,9 g; protide – 13 g.
Combinaţii recomandate: verdeţuri în general.
Combinaţii nerecomandate: fructe în general; miere; zahăr din sfeclă de zahăr, din trestie de zahăr, dulceţuri; lapte; sare.
Combinaţii neutre: cereale şi derivate; cartofi; castane; leguminoase; brânzeturi slabe; peşte slab; carne slabă; brânzeturi grase; peşte gras; carne grasă; măruntaie; ouă; fructe cu coajă lemnoasă; ulei, unt, smântână, margarină, slănină, măsline; ananas; papaya; apă.


Iaurt slab
Conţinut/100 g: calorii – 36; glucide – 4; lipide – 0,9; protide – 3,3.
Combinaţii recomandate: verdeţuri cu conţinut scăzut de glucide; ananas; papaya; fructe dulci-acrişoare; fructe uscate; carne slabă.
Combinaţii nerecomandate: cereale şi derivate; cartofi; castane; lapte; leguminoase; sare.
Combinaţii neutre: ulei, unt, smântână, măsline; zahăr din sfeclă de zahăr, din trestie de zahăr, dulceţuri; oţet; fructe acrişoare; fructe neutre; miere; brânzeturi grase; peşte gras; carne grasă; măruntaie; ouă; fructe cu coajă lemnoasă; verdeţuri cu conţinut moderat de glucide; apă.


Crap
Conţinut/100 g: calorii – 127; glucide – 0 g; lipide – 7,1 g; protide – 18,9 g.
Combinaţii recomandate: verdeţuri cu conţinut scăzut de glucide; ananas; papaya; fructe dulci-acrişoare; fructe uscate; peşte slab.
Combinaţii nerecomandate: cereale şi derivate; cartofi; castane; lapte; leguminoase; sare.
Combinaţii neutre: ulei, unt, smântână, margarină, slănină, măsline; zahăr din sfeclă de zahăr, din trestie de zahăr, dulceţuri; iaurt; oţet; fructe acrişoare; fructe neutre; miere; brânzeturi grase; peşte gras; carne grasă; măruntaie; ouă; fructe cu coajă lemnoasă; verdeţuri cu conţinut moderat de glucide; apă.


Ficat de porc
Conţinut/100 g: calorii – 140; glucide – 1,5 g; lipide – 4,8 g; protide – 22,8 g.
Combinaţii recomandate: verdeţuri cu conţinut scăzut de glucide; ananas; papaya; fructe dulci-acrişoare; fructe uscate; carne slabă.
Combinaţii nerecomandate: cereale şi derivate; cartofi; castane; lapte; leguminoase; sare.
Combinaţii neutre: ulei, unt, smântână, măsline; zahăr din sfeclă de zahăr, din trestie de zahăr, dulceţuri; iaurt; oţet, fructe acrişoare; fructe neutre; miere; brânzeturi grase; peşte gras; carne grasă; măruntaie; ouă; fructe cu coajă lemnoasă; verdeţuri cu conţinut moderat de glucide.

VentoFreddo 19 aug 2012 21:54:38

Re: Ema's Diary
 
Ema,eu cu peste mananc intotdeauna o megasalata..da si pestele si salata in cantitati mari..ma satur de nu-mi trebe nici cina cateodata..uite ca azi..da stiu ca nu e ok sa sarim mesele,asa ca mai mananc ceva rosii cu branza,sau dovlecei fripti cu sos de iaurt..au calorii f f putine si sunt satioase.La salata pun otet de mere.
Si cu orez se combina pestele,dar eu nu ti-l recomand datorita indicelui glicemic mare.
>:D<>:D<

losefat 19 aug 2012 22:03:01

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 1114956)
Ema,eu cu peste mananc intotdeauna o megasalata..da si pestele si salata in cantitati mari..ma satur de nu-mi trebe nici cina cateodata..uite ca azi..da stiu ca nu e ok sa sarim mesele,asa ca mai mananc ceva rosii cu branza,sau dovlecei fripti cu sos de iaurt..au calorii f f putine si sunt satioase.La salata pun otet de mere.
Si cu orez se combina pestele,dar eu nu ti-l recomand datorita indicelui glicemic mare.
>:D<>:D<

Sa nu razi de mine...dar ma gandeam asa deci cod gratar cam 200 grame + omleta cu ciuperci cam 100 g + 1 felie paine wasa...rad daca mananc astea sare cina...

VentoFreddo 19 aug 2012 22:12:22

Re: Ema's Diary
 
Cred ca e ok:) omleta dintr-un ou?Eu personal tot timpul in care am tinut dieta am evitat sa mananc la aceeasi masa 2 sau mai multe tipuri de proteine(de ex carne+oua,sau carne+branza),ori una ori alta,insotite de legume cu calorii negative(varza,dovlecel,castravete).in discutiile fetelor pe aici am inteles eu ca asa e ok..numa acu la mentinere le mai combin si eu:PDar nu cred ca e gresit nici daca le combini.Cate wasa mananci?seara ar trebuie evitate,la md si pranz poti..au carbo f multi.Tu incearca,si vezi ce-ti zice cantarul peste 2-3 zile;)fiecare raspundem in mod diferit ..>:D<

later edit:normal ca e dintr-un ou,la 100 de gr toata omleta:P

losefat 19 aug 2012 22:32:29

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 1114966)
Cred ca e ok:) omleta dintr-un ou?Eu personal tot timpul in care am tinut dieta am evitat sa mananc la aceeasi masa 2 sau mai multe tipuri de proteine(de ex carne+oua,sau carne+branza),ori una ori alta,insotite de legume cu calorii negative(varza,dovlecel,castravete).in discutiile fetelor pe aici am inteles eu ca asa e ok..numa acu la mentinere le mai combin si eu:PDar nu cred ca e gresit nici daca le combini.Cate wasa mananci?seara ar trebuie evitate,la md si pranz poti..au carbo f multi.Tu incearca,si vezi ce-ti zice cantarul peste 2-3 zile;)fiecare raspundem in mod diferit ..>:D<

later edit:normal ca e dintr-un ou,la 100 de gr toata omleta:P

Of, ai dreptate e ciudat meniul, raman la cod 200 g, plus salata mare cu urda...rad iara nu stiu, imi pare comic...cum ma agit eu sa cresc nr de proteine...daca mananc 1000 g de cod am cate imi trebuie :))
aaa..wasa azi mi-am cumparat, cumpar tot felu de chesti bio, unele nici nu stiu sa le pronunt goji, fulgi ovaz\orz, tarate de grau, rondele orez\grau si ceva ciudatel quinoa...nu stiu cum sa o prepar...sunt de groaza!

losefat 19 aug 2012 23:03:39

Re: Ema's Diary
 
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 15:11
Fulgi de ovaz, Sanovita, 40g - 141 calorii, 5.4 proteine, 2.8 grasimi, - colesterol, 23.5 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Lapte 1.8% grasime, Sim, 200g - 94 calorii, 6.4 proteine, 3.6 grasimi, - colesterol, 9 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Cafea, 200ml - 2 calorii, 0.2 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 4 sodiu, 0 zaharuri

Gustare 1, ora 15:12
Porumb, dulce, galben, gatit, fiert, scurs de apa, cu sare, 103g - 99 calorii, 3.5 proteine, 1.5 grasimi, 0 colesterol, 21.6 carbohidrati, 2.5 fibre, 260.6 sodiu, 4.7 zaharuri
Struguri, tamaiosi, proaspeti, 120g - 69 calorii, 1 proteine, 0.6 grasimi, - colesterol, 16.7 carbohidrati, 4.7 fibre, 1.2 sodiu, - zaharuri

Prânz, ora 15:13
Ulei de masline, 5ml - 45 calorii, 0 proteine, 5 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Ardei gras galben, 50g - 14 calorii, 0.5 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 3.1 carbohidrati, 0.5 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Castraveti, 100g - 15 calorii, 0.7 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 3.6 carbohidrati, 0.5 fibre, 0 sodiu, 1.7 zaharuri
Rosii, 150g - 27 calorii, 1.4 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 5.9 carbohidrati, 1.8 fibre, 7.5 sodiu, 3.9 zaharuri
Piept de pui la gratar, 50g - 66 calorii, 11.3 proteine, 1.8 grasimi, 29.8 colesterol, 1.2 carbohidrati, 0 fibre, 285.7 sodiu, 0 zaharuri
Ciorba de pulpe de pui, 200g - 74 calorii, 3.6 proteine, 3.2 grasimi, 0 colesterol, 9.2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Apa plata, 2000ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Gustare 2, ora 21:59
Arahide prajite fara ulei si putin sarate, Nutline, 35g - 181 calorii, 8.1 proteine, 13.8 grasimi, - colesterol, 6.3 carbohidrati, 2.9 fibre, 96.3 sodiu, - zaharuri

Cina, ora 22:00
Fructe Goji deshidratate, fara zahar, 20g - 75 calorii, 2.9 proteine, 0.9 grasimi, - colesterol, 17.1 carbohidrati, 2.9 fibre, 51.4 sodiu, 2.9 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 902 calorii, (mic)45 proteine, (mult)33.6 grasimi, 29.8 colesterol, (mult)117.2 carbohidrati, 15.8 fibre, 706.7 sodiu, 13.2 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Shopping, 240min - 968 calorii
Spalat, vase, 20min - 51 calorii
Metabolism bazal - 1356 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2375 calorii
Meniul meu din 19.08.2012...
Noapte buna fetelor! :-*

losefat 20 aug 2012 08:09:41

Re: Ema's Diary
 
Buna dimineata draga jurnalule!
Buna dimi dragele mele,
o zi frumoasa tuturor va doresc!
Am o cafea in fata...micul dejun e deja mancat (lapte 1,8% + cerale fulgi de ovaz aprox. 30 g)...
Meniul de azi il am pregatit de ieri..asta ptr. ca duc o lupta cu proteinele...sunt prea putine in schimb carbo. fff multi...

Va pup pe toate,
Ema

Exp 20 aug 2012 09:25:15

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de losefat (Post 1115106)
Buna dimineata draga jurnalule!
Buna dimi dragele mele,
o zi frumoasa tuturor va doresc!
Am o cafea in fata...micul dejun e deja mancat (lapte 1,8% + cerale fulgi de ovaz aprox. 30 g)...
Meniul de azi il am pregatit de ieri..asta ptr. ca duc o lupta cu proteinele...sunt prea putine in schimb carbo. fff multi...

Va pup pe toate,
Ema


Buna Ema!
M-am uitat la meniul tau de astazi. Felicitari! Daca la cina mai adaugi niste legume la gratar (vinete si dovlecei de ex. cu putin usturoi) depasesti 1000kcal si va fi perfect! Te-ai incadrat minunat la proteine/lipide/carbo! Foarte bine gandit...chiar ai putea sa iti pastrezi meniul ca draft si sa il folosesti cu mici variatiuni!
O zi perfecta!
Cristina

losefat 20 aug 2012 09:43:21

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de Exp (Post 1115175)
Buna Ema!
M-am uitat la meniul tau de astazi. Felicitari! Daca la cina mai adaugi niste legume la gratar (vinete si dovlecei de ex. cu putin usturoi) depasesti 1000kcal si va fi perfect! Te-ai incadrat minunat la proteine/lipide/carbo! Foarte bine gandit...chiar ai putea sa iti pastrezi meniul ca draft si sa il folosesti cu mici variatiuni!
O zi perfecta!
Cristina

Buna Cristina,
multumesc ptr. sfat...deja am adaugat la meniu un porumb fiert...acum am foarte putin peste 1000 de calorii...gata nu mai aduc nici o modificare...imi e teama sa nu stric echilibrul!
Da...meniul am sa il pastrez..voi adauga o notita la el...sa stiu ca e cel cu proteinele k...maine adaug legume la gratar la cina...
O zi frumoasa si tie,
Ema

Adina14 20 aug 2012 09:52:10

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de losefat (Post 1114859)
Ceau fetelor...va pup pe toate...abia acum am reusit sa intru pe ziua de azi...
Ma laud ca mi-am cumparat mancarica sanatoasa: fulgi de ovaz (culmea e ca imi plac!!!), rondele de grau si de orez expandat si niste biscuiti din cereale integrale contin si zahar asa ca cred ca nu ii voi manca!
Dimi. : lapte 1,8 grasime + 40 g cereale fulgi de ovaz...a fost delicios
Gustare 1 : 1porumb fiert
Pranz: ciorbita cam 200 g, salata rosii, casrtraveti, ardei, ceapa, 1 lingurita ulei masline si piept pui la gratar (50 g)...nu prea mi-a fost foame la pranz!

Adina esti o scumpa!Multumesc ptr. timpul acordat, ca idee fructele cam pana in ce ora ar trebui consumate?Problema la mine este ca eu cam la 1000 de calorii...nu mai pot manca nimic peste...imi ajung...
Fructele sunt boala mea, nu mai poftesc la nimic insa fructele nu le pot refuza! :D
Pupici, o zi minunata tuturor :-*

Sunt foarte buni fulgii de ovaz..minunati! Eu ii ador; as manca incontinuu.
Hmm..Nu stiu daca ti.as putea indica o ora anume. As zice doar sa le mananci la prima gustare, cea dintre MD si pranz. Daca intr.adevar nu poti atunci, esti pe fuga si singura varianta de gustare ar fi fructele, e ok sa le mananci si mai tarziu dar pana pe la 2-3 dupa-amiaza cred. Ma gandesc ca dupa poate nu mai esti la fel de activa dar acum depinde si de tine...Oricum, dupa 4 cred ca deja e prea tarziu sa mai mananci fructe.Dar repet, depinde acum de fiecare.Iti vei da seama cu timpul ce iti prieste tie >:D<
Mi.a placut meniul tau desi mi se pare ciudat ca mananci totusi putin caloric.Eu sunt o mancacioasa; mult nu cred ca as rezista sub 1100 de calorii :">
Citat:

Anterior postat de losefat (Post 1114860)
De la Tracy..eu fac Method Math...e greu ptr. mine dar imi place...o sa fac si azi...nu pot chiar zilnic dar cam de 3 ori pe sapt. fac Tracy, 2 x Zumba!
Pupacesc!

E foarte bun :) Important e sa faci sport macar de 3-4 ori pe saptamana.

losefat 20 aug 2012 10:06:25

Re: Ema's Diary
 
Buna Adina,
multumesc ptr. vizita!
Imi plac si mie tare fulgi de ovaz...sunt deliciosi!
Cu fructele am de lupta, la ele salivez la propriu...nu imi trebuie dulciuri, carnaraie...dar as manca kg de fructe, struguri, nectarine pepene rosu...yammmi...
Trebuie sa am grija sa nu le mai mananc dupa 5...sper sa reusesc...insa uneori seara daca imi vine foame...ma tenteaza un fruct...insa il voi inlocui cu un iaurt 0,1 grasime..
Pup, o zi frumoasa!

losefat 20 aug 2012 10:11:03

Re: Ema's Diary
 
Continutul de proteine!

90 grame piept de pui (fara pielita): 26 g
90 grame carne de vita, vitel sau porc: 25 g
90 de grame peste alb: 18 g
o jumatate de ceasca de branza: 13 g
250 ml lapte degresat: 9 g
doua lingurite unt de arahide: 8 g
un ou mediu: 7 g
30 g branza cheddar: 7 g
30 g nuci: 6 g
o felie de paine integrala: 4 g
o jumatate de ceasca de orez alb: 2 g
Unul din amino-acizii proteineleor este responsabil de mentinerea masei musculare si de eliminarea tesutului gras. 24 de femei care au consumat 107g proteine zilnic au pierdut un kilogram in plus din tesutul gras fata de alte 24 de femei care au consumat doar 57g proteine zilnic, intr-o perioada de 4 luni. Ambele grupuri au avut o limita de 1700 de calorii pe zi.


Un alt studiu a descoperit ca proteinele refac si intretin masa musculara atunci cand numarul de calorii din alimentatie este scazut. Trebuie mentionat faptul ca proteinele din grasimile animale pot fi o sursa de probleme cardiace si crestere in greutate. De aceea, alimentele bogate inproteine trebuie alese cu grija.



Va prezentam in continuare cateva alimente bogate in proteine sanatoase pentru organism:
Tofu;
Branza;
Lapte dietetic;
Mozzarella;
Ouale fierte;
Cus-cus fiert.

losefat 20 aug 2012 10:59:51

Re: Ema's Diary
 
''Combinarea mancarurilor este bazata pe descoperirea ca anumite combinatii de alimente sunt digerate cu mai multa usurinta si eficienta decat altele, deci cu un consum mai mic de energie interna.

Acest principiu ne invata ca :
1. Stomacul omului nu este “proiectat” de natura sa digere mai mult de o mancare concentrata o data.
2. Orice mancare care nu este fruct sau vegetala cruda este mancare concentrata.
3. Fiecare specie de mamifere are o constitutie adaptata unui anumit tip de mancare. Exista carnivore, ierbivore, fructivore, gruminivore, omnivore, fiecare cu tipul sau de tub digestiv. Omul nu poseda toate aceste tipuri de tub digestiv. Si totusi mancam toate felurile de mancare posibile.
4. Combinatiile de mancare, cum ar fi : carne cu cartofi, peste cu orez, pui cu macaroane, oua cu paine, branza cu paine, cereale cu lapte nu sunt in interesul sanatatii dumneavoastra si nu va vor furniza energia de care aveti nevoie sau corpul la care visati.

Aceste combinatii va vor distruge si bruma de energie pe care o mai aveti.

Combinatiile incorecte de mancaruri duc la o adevarata criza de energie interna si la scurtarea spectaculoasa a vietii. Moartea apare in momentul in care corpul nu mai are la dispozitie energia necesara.
Sa luam un exemplu : friptura cu cartofi.
Ajungand in stomac sunt necesare sucuri gastrice care sa le digere. Carnea se digera in sucuri acide – ca, de altfel, si celelalte proteine. Cartoful se digera in sucuri alcaline – ca, de altfel, si fasolea, mazarea, orezul etc.
Cele doua tipuri de sucuri se neutralizeaza. Stomacul disperat, va incerca din nou sa le digere, printr-o noua secretare de sucuri gastrice, care insa, la randul lor, se neutralizeaza lasand mancarea tot nedigerata. Pana la noua secretie apar arsuri (stomacale), dar la sfarsit, mancarea care a fost digerata corect este inlaturata din stomac prin actiunea peristaltica a intestinelor. In acest timp,proteinele au putrezit, iar carbohidratii au fermentat. Putrefactia si fermentatia sunt doua procese de pe urma carora corpul nostru nu beneficiaza sub nici un chip. Nutrientii afectati de catre cele doua forme nu pot fi incorporati intr-o structura celulara sanatoasa, iar mancarurile alterate genereaza acizi toxici in corpul nostru. Apoi, se recurge la o gama intreaga de medicamente.
De fapt, suntem singura specie de pe pamant care, dupa ce a mancat, trebuie sa ia medicamente pentru a misca mancarea prin tubul digestiv. Mancarea care sta in stomac se altereaza, iar substantele nutritive se pierd. Si totul cu o enorma cheltuiala de energie !
Apoi, aceasta mancare alterata ajunge in intestine. Imaginati – va..10-14 m de intestine avand de luptat cu mancarea alterata… Nu e de mirare ca suntem obositi dupa o masa grea !
Aceasta mancare sta in stomac timp de 8 ore, iar in intestine intre 20 si 40 de ore. Daca este corect combinata, ea va fi integral descompusa, absorbita si folosita de organism.
La combinarea incorecta a mancarurilor apare fermentatia pe tractul digestiv si degaja alcool, cu aceleasi consecinte pentru ficat ca si consumul direct al alcoolului.

Principiile corecte ale combinarii alimentelor constau in :

· A nu dori sa pierdem inutil energie.
· A nu dori ca mancarea sa stea in stomacul nostru 8 ore si sa se altereze, apoi sa treaca si sa
ramana in intestine peste 20 de ore.
· A dori ca alimentul sa stea 3 ore in stomacul nostru fara sa putrezeasca, sa fermenteze fara gaze,arsuri, indigestie acida sau medicatie.
· A dori ca mancarea sa treaca repede si eficient prin intestine.
Pentru a obtine toate acestea, trebuie sa mancam un singur tip de mancare concentrata la o masa.

Exemplul 1 :

Daca mancati carne, aveti voie sa o mancati cu salata, si nu cu cartofi, orez, macaroane, branza, paine.
· Puteti sa combinati carnea cu : fasole verde, rosii, spanac, vinete, telina, conopida, dovlecei.
Vegetalele se digera in orice fel de sucuri, acide sau alcaline. Daca gatiti vegetale pentru a le manca langa o friptura la gratar, faceti si o salata de cruditati.

Exemplul 2 :

Mancati cartofi fierti cu unt, asortati cu dovlecei, fasole verde, dar si salata.
Ca regula, retineti :
Puteti manca alimente gatite bogate in amidon (cartofi, orez, fasole verde, paste, vinete,usturoi), dar trebuie sa mancati si o salata de cruditati.
Daca doriti sa mancati branza cu salata, nu folositi paine !

Exemplul 3 :

Uneori, natura a amestecat ea singura proteinele. Este cazul fasolei. Organismul nostru este incapabil sa digere bine acest amestec (putin mai greu decat in cazul altor alimente) prin modificarea combinatiei sucurilor digestive.
Daca nu este bine sa combinam amidonoasele cu proteinele, este bine sa combinam proteinele cu alte proteine ? Nu ! Pentru ca a combina doua alimente concentrate la o singura masa depaseste posibilitatile stomacului nostru de a functiona corect, usor si cu o cheltuiala minima de energie.

Proteinele sunt atat de diferite intre ele in combinatii, incat modificarile necesare digerarii lor combinate sunt practic imposibile.
Se pot combina doua proteine de acelasi fel : carne de orice fel, produse lactate diferite, dar nu doua proteine diferite, ca de exemplu : oua cu lactate, carne cu oua.


Combinarea amidonoaselor intre ele se poate face pentru ca ele nu se descompun atat de greu ca proteinele si nu apare fenomenul de fermentatie.


Exemplu : Puteti combina cartofi cu crutoane, fasole cu orez, cartofi cu fasole, fasole cu paine.Dar cel mai bine ar fi sa nu le combinati. Daca o faceti totusi, nu va veti deranja stomacul.

9 Combinarea corecta a mancarurilor nu ne va impiedica sa mancam felurile care ne plac,numai ca nu trebuie sa le mancam pe toate odata.
''
fragment din Cartea Vietii - Daniel Menrath

rozica1965 20 aug 2012 11:12:21

Re: Ema's Diary
 
Buna Ema si in casuta ta!(intre timp ti-am aflat si numele;))!!!!!
E bine ca postezi lucruri interesante,reguli folositoare oricui nu le stie si vrea sa slabeasca!

losefat 20 aug 2012 11:16:17

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1115302)
Buna Ema si in casuta ta!(intre timp ti-am aflat si numele;))!!!!!
E bine ca postezi lucruri interesante,reguli folositoare oricui nu le stie si vrea sa slabeasca!

Bine te-am gasit!
Postez in primul rand ptr. mine imi este mai usor sa le parcurg asa..sa le fixez si sa le pun in practica!

rozica1965 20 aug 2012 11:19:32

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de losefat (Post 1115307)
Bine te-am gasit!
Postez in primul rand ptr. mine imi este mai usor sa le parcurg asa..sa le fixez si sa le pun in practica!

Stiu ca pt tine dar mai folosesc si altora care nu le-au citit inca pe altundeva!

losefat 20 aug 2012 11:21:15

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1115311)

Stiu ca pt tine dar mai folosesc si altora care nu le-au citit inca pe altundeva!

Da, asta este de fapt idea mea...de a ajuta si alte fete care ca si mine nu stiu foarte multe lucruri despre alimente..in scurt timp devin experta! :))

marinuta 20 aug 2012 12:24:38

Re: Ema's Diary
 
Buna fetele...am ajuns si pe aici..dupa cum spuneam ieri eram toata ziua ca o leguma...ajungind la temperatura de 39.8 a corpului...eram fierbinte ca un rac...ba frigurile ma apucau..ba caldurile...de mincat tac..am mincat 437 calorii...azi la fel ma simt rau...dar fata de ieri un pic mai bine...dupa ziua de ieri...am slabit -1 kg...pe corpul meu puteai praji ochiuri.

losefat 20 aug 2012 12:30:37

Re: Ema's Diary
 
Quinoa

Mod de preparare

Prepararea prin fierbere inabusita
Cel mai usor si sanatos mod de preparare este fierberea inabusita, deoarece toata apa este absorbita atunci cand boabele de quinoa sunt gatite. Nu exista nici o pierdere de elemente nutritive in surplusul de apa care ar trebui eliminat la sfarsitul prepararii. Acest mod de preparare ne ofera boabele bine separate, dar si bine fierte si inflorite (miezul alb este eliberat).
Pentru inceput se clatesc boabele de quinoa intr-o sita cu apa rece. Dupa scurgere se pune 1 masura de quinoa cu 2 masuri de apa intr-un vas cu partea de jos groasa (ceaun de tuci). Se da un clocot dupa care se reduce focul, se acopera, se adauga sare si se fierbe acoperit si la foc mic timp de 10 maxim 15 minute. Dupa 10 min de fierbere la foc mic se opreste focul si se lasa quinoa acoperita in repaos timp de cateva minute inainte de utilizare. Puteti sa o consumati de indata ce acest proces de preparare s-a incheiat. Daca doriti sa o folositi la salate sau la preparate cu legume, va sfatuim sa o lasati sa se raceasca bine. Boabele calde de quinoa sunt fragile si riscati sa se striveasca rapid daca le manevrati imediat la sfarsitul gatitului. Gatitul intr-un mare volum de apa.
Daca sunteti grabiti sau nu va place sa masurati volumul de apa raportat la cel quinoa, puteti de asemenea sa o gatiti intr-un volum mai mare de apa, ca si pastele. Boabele de quinoa vor fi mai moi si mai apoase, insa acest mod de preparare este mai potrivit pentru piureuri,supe, musaca. Se pune un volum mare de apa cu sare la fiert; cand apa clocoteste se adauga in ploaie quinoa apoi se continua gatitul aproximativ 12-15 minute. Se scurge apoi printr-o sita fina, dupa care se serveste sau se continua prepararea retetei alese.

Retete simple cu quinoa:

Tipul retetei: Felul principal

Numarul de portii: 2

Timpul de preparare: 15 Minut(e)



Ingrediente:

Ingrediente pe care le-am folosit eu

1 cană quinoa
2 roşii roşii coapte, de grădină
cateva bucheţele de brocoli
o mână mazăre verde
1 dovlecel
1 ardei gras
1 ceapa uscată
câteva frunze de rucola
câteva frunze de mentă şi roiniţă
câteva fire de oregano
câteva frunze de salvie
oţet natural de orez (folosiţi orice oţet natural sau suc de lămâie)
Preparare:

etapa 1
Quinoa se spală şi se pune la fiert în cantitate dublă de apă la foc mic-mediu, cu capac. Nu se amestecă. În 12 minute trebuie să devină transparentă şi să absoarbă toată apa. La sfîrşit puteţi s-o amestecaţi foarte uşor cu furculiţa, mai mult s-o ,,aerisiţi''. Lasţi-o fără capac să se răceasca un pic.

etapa 2
Între timp se gătesc legumele alese tăiate felii medii (cele care se taie). Eu le-am călit câteva minute în puţin ulei de susan. Puteţi să le coaceţi uşor în cuptor sau la grătărel din ala care se pune pe aragaz. Dacă le căliţi în tigaie, amestecaţi-le foarte uşor astfel încât să-şi păstreze aspectul, să rămână întregi. Puteti să le puneti in orice ordine doriti, depinde cum vă place fiecare legumă mai mult, mai crudă şi crocantă sau gătită bine.

Meniul 2:

Ingrediente:

2 cani de apa
1 cana quinoa
1 castravete mare, curatat de coaja si seminte si taiat cuburi
2 rosii taiate cuburi
1 ceapa taiata cuburi
1 telina mica taiata cuburi
1 ardei gras taiat cuburi
2 linguri ardei capia tocat, pentru gust
1/3 cana patrunjel proaspat, tocat
1/4 cana suc proaspat de lamaie
1 lingura ulei de susan
2 lingurite sos de soia
sare de mare si piper dupa gust

Mod de preparare:

1. Se pune apa la fiert, dupa care se adauga orezul sau quinoa. Se reduce focul la minim, se acopera si se lasa pe foc inca 15 minute, amestecand din cand in cand sau pana cand orezul este fiert. Se ia de pe foc si se mai lasa sa stea in vasul acoperit inca 5 minute, dupa care se strecoara intr-un vas mai larg si se lasa sa se raceasca.

2. Dupa ce s-a racit se adauga castravetii, rosiile, ceapa, telina, ardeiul gras, ardeiul capia si patrunjelul. Se amesteca totul cu grija.

3. Separat, se combina restul ingredientelor intr-un vas, se toarna peste legume si se amesteca bine.

Se obtin 4 portii.
1 portie contine: 230 calorii; 6,9 g proteine; 39,4 carbohidrati; 6 g grasimi; 0 mg colesterol; 120 mg sodiu (fara cel din sarea de mare).



Timpul de gatire: 15 Minut(e)

Dificultate: Foarte usor

etapa 3
Apoi se adaugă quinoa, puţină sare de mare, oţet natural şi plantele aromatice tăiate mărunt şi puţin ulei presat la rece dacă aţi gătit legumele fără ulei. Se serveţte imediat. Poftă bună!


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:19:09.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO