forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos! (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-alinamar-alaptez-mananc-sanatos-8362.html)

AnDrAdAxl 18 mai 2012 21:45:06

Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!
 
Citat:

Anterior postat de alinamar (Post 1043471)
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 14:50
Varza, 600g - 150 calorii, 7.8 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 34.8 carbohidrati, 15 fibre, 0 sodiu, 19.2 zaharuri
Ulei de masline, 5ml - 45 calorii, 0 proteine, 5 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Pui de curcan, carne macra, negatita, 200g - 234 calorii, 43.4 proteine, 5.4 grasimi, 136 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 146 sodiu, 0 zaharuri
Iaurt dietetic 0.1% grasime, Albalact, 375g - 120 calorii, 12.8 proteine, 0.4 grasimi, - colesterol, 16.9 carbohidrati, 0 fibre, 150 sodiu, 16.9 zaharuri
Tarate de ovaz, 25g - 62 calorii, 4.3 proteine, 1.8 grasimi, 0 colesterol, 16.6 carbohidrati, 3.9 fibre, 1 sodiu, 0.4 zaharuri
Cacao, continut scazut de grasimi (11% unt de cacao), Dr. Oetker, 15g - 34 calorii, 3.4 proteine, 1.6 grasimi, - colesterol, 1.5 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Pulpa de pui superioara dezosata, fara piele, Coco Rico, 250g - 406 calorii, 43.3 proteine, 22.5 grasimi, - colesterol, 4.8 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1051 calorii, (mult)115 proteine, (mult)36.7 grasimi, 136 colesterol, (mic)74.6 carbohidrati, 18.9 fibre, 297 sodiu, 36.5 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Aerobica, impact major, 10min - 83 calorii
Bicicleta stationar, moderat, 35min - 290 calorii
Metabolism bazal - 1505 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1878 calorii


Acesta e meniul meu de astazi. Am facut si sport dar m-am limitat la bicicleta si cardio 10 minute pt ca dupa doua zile de Turbo Jam am o febra musculara incredibila la picioare. Sper sa treaca repede..

O seara buna !!>:D<

PS: Sunt mandra de mine pt ca am facut astazi pt familie (bineinteles pe langa altele): cartofi la cuptor, clatite cu mere si scortisoara si orez cu lapte si vanilie si nu m-am atins deloc deloc de ele!!! Asta da realizare!!:) N-am mai mancat cartofi si orez de vreo luna....

Felicitari!Te invidiez pentru auto-control;)!Sa te tina cat mai mult timp!:-*

alinamar 18 mai 2012 22:09:11

Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!
 
Citat:

Anterior postat de AnDrAdAxl (Post 1043474)

Off...mersi!Sper sa fie totul ok:-s!Bafta si tie la examene:)!
Briana merge la gradi din martie de pe la jumatatea lunii.A fost la prgram scurt(1:30 cu masa acolo)si din mai am lasat-o si la nani acolo si o iau pe la 16:20 ca sa am timp de invatat si de restul.Dupa licenta o sa imi caut si eu ceva de lucru!Abia astept sa lucreeez!:-o
Tu cat mai ai din concediu?

Ma intorc la serviciu pe 15 septembrie. Offf...sa stii ca te inteleg...si eu m-am saturat de stat acasa! Simt ca m-am plafonat si m-am transformat intr-o menajera/bucatareasa/spalatoreasa/calcatoreasa....ca deh..stau acasa...:( Si oricum tot ce faci in casa nu se vede niciodata...
Si s-a acomodat bine la gradinita?
Eu nu am gasit bona pt D, am fost si am vizitat o cresa particulara si una de stat si cred ca il voi da la cresa de stat. Ma gandesc cu groaza ca exista posibilitatea sa nu se acomodeze....

Citat:

Anterior postat de AnDrAdAxl (Post 1043479)

Felicitari!Te invidiez pentru auto-control;)!Sa te tina cat mai mult timp!:-*

Bai sincer cred ca o sa ma tina cel putin pana pe 7.07. pt ca atunci am o nunta la un coleg de serviciu si chiar nu vreau sa arat ca o balena :-o
Plus ca pana in septembrie ar trebui sa cantaaresc maxim 63 kilograme ca sa mai incap in rochii si fuste..:( Cum bani de alta garderoba office nu am momentan va trebui sa slabesc...

AnDrAdAxl 19 mai 2012 09:27:53

Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!
 
Citat:

Anterior postat de alinamar (Post 1043491)

Ma intorc la serviciu pe 15 septembrie. Offf...sa stii ca te inteleg...si eu m-am saturat de stat acasa! Simt ca m-am plafonat si m-am transformat intr-o menajera/bucatareasa/spalatoreasa/calcatoreasa....ca deh..stau acasa...:( Si oricum tot ce faci in casa nu se vede niciodata...
Si s-a acomodat bine la gradinita?
Eu nu am gasit bona pt D, am fost si am vizitat o cresa particulara si una de stat si cred ca il voi da la cresa de stat. Ma gandesc cu groaza ca exista posibilitatea sa nu se acomodeze....



Bai sincer cred ca o sa ma tina cel putin pana pe 7.07. pt ca atunci am o nunta la un coleg de serviciu si chiar nu vreau sa arat ca o balena :-o
Plus ca pana in septembrie ar trebui sa cantaaresc maxim 63 kilograme ca sa mai incap in rochii si fuste..:( Cum bani de alta garderoba office nu am momentan va trebui sa slabesc...

Fara doar si poate te sfatuiesc sa il dai la PRIVAT!!!Incepe de acuma din iunie sau cat de repede poti pentru ca o sa ti se imbolnaveasca foarte des la inceput si macar sa nu trebuiasca sa lipsesti de la lucru...Eu am avut in fiecare luna cate un episod de viroza:( si e vejnic cu niste muci la nas...Dar asa e in comunitate..si cand te gandesti ca aici sunt 30 in toata gradinita...cum o fi acolo unde sunt 30 in grupa???:-o
De acomodat noi nu am avut probleme pentru ca e foarte sociabila:)!Nici nu isi dadea seama ca plecam ca se lua cu jocul si pana sa isi dea seama veneam dupa ea...Mai frica mi-a fost cu dormitul acolo...ptr ca eu acasa nu o puneam la somn la un anumit program;am cam lasat-o sa isi faca singura orarul de somn de mica si acuma cand am incercat sa ii impun o anumita ora cam aveam showuri...Culmea e ca acolo adoarme prima;))!La noi a fost foarte ok,insa a mea a fost foarte"independenta"de mica;)!Slava Domnului#:-s!
Sti cum e?Cel mai bine te motiveaza nevoia;)!Bafta in continuare:*!

alinamar 19 mai 2012 22:20:10

Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!
 
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 13:54
Carne de curcan, curcan tanar, carne macra, gatita la cuptor, fripta, 250g - 420 calorii, 73.4 proteine, 11.7 grasimi, 192.5 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 185 sodiu, - zaharuri
Seminte de floarea soarelui, 20g - 114 calorii, 4.6 proteine, 9.9 grasimi, 0 colesterol, 3.8 carbohidrati, 2.1 fibre, 0 sodiu, 0.5 zaharuri
Iaurt dietetic 0.1% grasime, Albalact, 410g - 132 calorii, 13.9 proteine, 0.4 grasimi, - colesterol, 18.5 carbohidrati, 0 fibre, 164 sodiu, 18.5 zaharuri
Tarate de ovaz, 20g - 50 calorii, 3.5 proteine, 1.4 grasimi, 0 colesterol, 13.2 carbohidrati, 3.1 fibre, 0.8 sodiu, 0.3 zaharuri
Cacao, continut scazut de grasimi (11% unt de cacao), Dr. Oetker, 20g - 45 calorii, 4.5 proteine, 2.1 grasimi, - colesterol, 2 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Lapte Aptamil 1+, Milupa, 200ml - 134 calorii, 3 proteine, 5.6 grasimi, - colesterol, 17 carbohidrati, 1.6 fibre, 52 sodiu, - zaharuri
Smantana 12% grasime, Albalact, 55g - 72 calorii, 1.5 proteine, 6.6 grasimi, 0 colesterol, 1.6 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Ridiche, 350g - 56 calorii, 2.5 proteine, 0.4 grasimi, 0 colesterol, 11.9 carbohidrati, 5.6 fibre, 136.5 sodiu, 6.7 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1023 calorii, 106.9 proteine, (mult)38.1 grasimi, 192.5 colesterol, (mic)68 carbohidrati, 12.4 fibre, 538.3 sodiu, 26 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1505 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1505 calorii

Buna seara!
Acesta este meniul meu de astazi!
Nu am facut sport pt ca mi-ai stabilit ca voi face de luni pana vineri...dar ca sa fiu sincera n-am avut nici chef :">
Ma supara faptul ca nu reusesc sa ""mut" acul cantarului! Nu ma mira acest lucru mai ales pt ca am tinut o gramada de diete in viata mea si probabil ca organismul se resimte si nu se mai lasa pacalit. Am sa pun acest lucru si pe faptul ca am facut mai mult sport in ultimele 2 saptamani si sper eu...mi s-a intarit musculatura care oricum cantareste mai mult decat grasimea...Cert este ca in centimentri si pe haine se cunoaste! Asa ca dau inainte!

PS: Ma aflu in fata unui alt test de rezistenta din pacate sau mai bine zis din fericire. Am in frigider o tava mare cu tiramisu, o pasca cu branza, un cozonac si salata de boef. Le-a trimis soacra mea..doar nu va imaginati ca am innebunit peste noapte si m-am apucat de gatit prostii :))
Pana acum nu am simtit nevoia nici macar sa miros. Imi doresc sa nu gust nici macar un gram!!

Cam atat pe azi! O seara frumoasa slabutelor!!!:x

alinamar 19 mai 2012 22:34:06

Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!
 
Citat:

Anterior postat de AnDrAdAxl (Post 1043653)

Fara doar si poate te sfatuiesc sa il dai la PRIVAT!!!Incepe de acuma din iunie sau cat de repede poti pentru ca o sa ti se imbolnaveasca foarte des la inceput si macar sa nu trebuiasca sa lipsesti de la lucru...Eu am avut in fiecare luna cate un episod de viroza:( si e vejnic cu niste muci la nas...Dar asa e in comunitate..si cand te gandesti ca aici sunt 30 in toata gradinita...cum o fi acolo unde sunt 30 in grupa???:-o
De acomodat noi nu am avut probleme pentru ca e foarte sociabila:)!Nici nu isi dadea seama ca plecam ca se lua cu jocul si pana sa isi dea seama veneam dupa ea...Mai frica mi-a fost cu dormitul acolo...ptr ca eu acasa nu o puneam la somn la un anumit program;am cam lasat-o sa isi faca singura orarul de somn de mica si acuma cand am incercat sa ii impun o anumita ora cam aveam showuri...Culmea e ca acolo adoarme prima;))!La noi a fost foarte ok,insa a mea a fost foarte"independenta"de mica;)!Slava Domnului#:-s!
Sti cum e?Cel mai bine te motiveaza nevoia;)!Bafta in continuare:*!

Mersi de sfaturi draga mea!! :-*

Pana acum nu m-a convins nicio gradinita! Daca as gasi o bona ar fi varianta care m-ar multumi cel mai mult! Cel putin pana pe la 3 ani si apoi sa mearga la gradi cu program prelungit.

Ok, sunt de acord cu tine! Asta e marele plus al gradinitelor particulare: sunt putini copii in grupa. Insa mie raportul pret/calitate nu mi se pare ok! Programul copiilor este exact acelasi de la 2 la 3 ani. Ma refer aici la programul de joaca/activitati/masa/somn.

Ca sa-l dau la o gradinita particulara ar trebui sa "strabat" orasul la propriu. Am facut un calcul cu sotul meu. Sunt 20-30 minute (depinde de noroc) de mers cu masina prin trafic dimineata cand e super aglomerat; de acolo trebuie sa merg la serviciu alte 15 minute, la fel..daca am noroc, apoi sa ma duc sa-l iau si sa venim acasa. Am facut un calcul scurt si rapid si costurile se ridica foarte mult. 1000 ron gradinita+costul combustibilului+timpul pierdut....unde ajung?? Nu-mi permit asta-i clar!

Ei, dar mai am timp pana la inceputul lui august cand va trebui sa intre in perioada de acomodare la program scurt ..undeva :)

happygirldiana 20 mai 2012 08:46:53

Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!
 
http://www.mesaje-felicitari.ro/uplo...20frumoasa.jpg

AnDrAdAxl 20 mai 2012 09:09:33

Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!
 
Citat:

Anterior postat de alinamar (Post 1044210)

Mersi de sfaturi draga mea!! :-*

Pana acum nu m-a convins nicio gradinita! Daca as gasi o bona ar fi varianta care m-ar multumi cel mai mult! Cel putin pana pe la 3 ani si apoi sa mearga la gradi cu program prelungit.

Ok, sunt de acord cu tine! Asta e marele plus al gradinitelor particulare: sunt putini copii in grupa. Insa mie raportul pret/calitate nu mi se pare ok! Programul copiilor este exact acelasi de la 2 la 3 ani. Ma refer aici la programul de joaca/activitati/masa/somn.

Ca sa-l dau la o gradinita particulara ar trebui sa "strabat" orasul la propriu. Am facut un calcul cu sotul meu. Sunt 20-30 minute (depinde de noroc) de mers cu masina prin trafic dimineata cand e super aglomerat; de acolo trebuie sa merg la serviciu alte 15 minute, la fel..daca am noroc, apoi sa ma duc sa-l iau si sa venim acasa. Am facut un calcul scurt si rapid si costurile se ridica foarte mult. 1000 ron gradinita+costul combustibilului+timpul pierdut....unde ajung?? Nu-mi permit asta-i clar!

Ei, dar mai am timp pana la inceputul lui august cand va trebui sa intre in perioada de acomodare la program scurt ..undeva :)

Buna dimineata:*!
Si eu m-am gandit la bona initial,dar apoi m-am gandit ca mai bine ii va fi alaturi de copii de varsta aproiata si de personal calificat.Mie imi convine cat dau la gradi(600 pana la 16:30 cu modul de desen si engleza)si fac 20 min pana la gradi pe jos si Briana e fericita:)!Nu imi place ca trebuie sa treaca prin atatea viroze,dar nu am ce sa fac:(...
Aiurea ca nu se gasesc gradinite privata mai aproape...Eu am avut de ales din 4-5 in zona:D!Pana sa aleg am avut multa bataie de cap si fff multi bani cheltuiti...Apoi i-au trebuit haine noi,papuci,pijamale si multe tratamente medicale!Dar se putea si mai rau!;)
Eu mananc orice draga mea in unele zile(inclusiv porcarii care eu le stiu extrem de nocive)si nu ma mai ingras:D!Dar nici sa slabesc nu mai reusesc:(...Asa ne trebuie daca nu ne-am tinut de diete pana la capat!x-(
Sper sa reusim de data asta!Ai grija ca ai cam putin calorii totusi;)!Pup si bafta cu abtinerea de la"capcane"!

alinamar 20 mai 2012 22:15:28

Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!
 
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 20:07
Ridiche, 200g - 32 calorii, 1.4 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 6.8 carbohidrati, 3.2 fibre, 78 sodiu, 3.8 zaharuri
Ou fiert, 111g - 173 calorii, 14 proteine, 11.8 grasimi, 470.6 colesterol, 1.2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 1.2 zaharuri
Pulpe de pui dezosate la gratar, 365, 120g - 232 calorii, 29 proteine, 12.8 grasimi, - colesterol, 0 carbohidrati, - fibre, 420 sodiu, - zaharuri
Mititei, carne amestec, 150g - 510 calorii, 22.5 proteine, 45 grasimi, - colesterol, 0 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Urda, 150g - 204 calorii, 27 proteine, 6 grasimi, - colesterol, 9 carbohidrati, 0 fibre, - sodiu, 9 zaharuri
Rosii, 200g - 36 calorii, 1.8 proteine, 0.4 grasimi, 0 colesterol, 7.8 carbohidrati, 2.4 fibre, 10 sodiu, 5.2 zaharuri
Varza, 250g - 63 calorii, 3.3 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 14.5 carbohidrati, 6.3 fibre, 0 sodiu, 8 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1250 calorii, 99 proteine, (mult)76.2 grasimi, 470.6 colesterol, (mic)39.3 carbohidrati, 11.9 fibre, 508 sodiu, 27.2 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1505 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1505 calorii

Acesta e meniul meu de astazi. Am fost la gratar asadar am estimat greutatea alimentelor. Sport n-am facut..in schimb am alergat o zi intreaga dupa domnisorul meu :)
Sunt fericita pt ca al meu cantar a aratat azi sub 71 asta desi sunt in prima zi cu scufita :) Asta ma face sa continui!

alinamar 20 mai 2012 22:22:26

Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!
 
Citat:

Anterior postat de AnDrAdAxl (Post 1044354)

Buna dimineata:*!
Si eu m-am gandit la bona initial,dar apoi m-am gandit ca mai bine ii va fi alaturi de copii de varsta aproiata si de personal calificat.Mie imi convine cat dau la gradi(600 pana la 16:30 cu modul de desen si engleza)si fac 20 min pana la gradi pe jos si Briana e fericita:)!Nu imi place ca trebuie sa treaca prin atatea viroze,dar nu am ce sa fac:(...
Aiurea ca nu se gasesc gradinite privata mai aproape...Eu am avut de ales din 4-5 in zona:D!Pana sa aleg am avut multa bataie de cap si fff multi bani cheltuiti...Apoi i-au trebuit haine noi,papuci,pijamale si multe tratamente medicale!Dar se putea si mai rau!;)
Eu mananc orice draga mea in unele zile(inclusiv porcarii care eu le stiu extrem de nocive)si nu ma mai ingras:D!Dar nici sa slabesc nu mai reusesc:(...Asa ne trebuie daca nu ne-am tinut de diete pana la capat!x-(
Sper sa reusim de data asta!Ai grija ca ai cam putin calorii totusi;)!Pup si bafta cu abtinerea de la"capcane"!

Ai avut noroc cu gradinita! In primul rand ca s-a acomodat Briana si merge cu placere. Stii cum e...banii se fac insa fericirea copilului e nepretuita!!!

Astept meniurile tale!!! Hai la slabit!!! :):-*

alinamar 22 mai 2012 22:26:28

Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!
 
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 20:43
Merluciu, 180g - 143 calorii, 28.8 proteine, 3.1 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Ulei de masline, 5ml - 45 calorii, 0 proteine, 5 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Ton, alb, conservat in ulei, masa uscata, 50g - 93 calorii, 13.3 proteine, 4 grasimi, 15.5 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 198 sodiu, 0 zaharuri
Rosii, 210g - 38 calorii, 1.9 proteine, 0.4 grasimi, 0 colesterol, 8.2 carbohidrati, 2.5 fibre, 10.5 sodiu, 5.5 zaharuri
Castraveti, 300g - 45 calorii, 2.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 10.8 carbohidrati, 1.5 fibre, 0 sodiu, 5.1 zaharuri
Varza, 300g - 75 calorii, 3.9 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 17.4 carbohidrati, 7.5 fibre, 0 sodiu, 9.6 zaharuri
Branza de vaci, 200g - 420 calorii, 35.8 proteine, 24.4 grasimi, - colesterol, 7 carbohidrati, 0 fibre, - sodiu, 7 zaharuri
Iaurt dietetic 0.1% grasime, Albalact, 300g - 96 calorii, 10.2 proteine, 0.3 grasimi, - colesterol, 13.5 carbohidrati, 0 fibre, 120 sodiu, 13.5 zaharuri
Lapte Aptamil 1+, Milupa, 90ml - 61 calorii, 1.4 proteine, 2.5 grasimi, - colesterol, 7.7 carbohidrati, 0.7 fibre, 23.4 sodiu, - zaharuri
Usturoi, 10g - 15 calorii, 0.6 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 3.3 carbohidrati, 0.2 fibre, 1.7 sodiu, 0.1 zaharuri
Pastrav, diferite specii, crud, 170g - 252 calorii, 35.3 proteine, 11.2 grasimi, 98.6 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 88.4 sodiu, 0 zaharuri
Tarate de ovaz, 10g - 25 calorii, 1.7 proteine, 0.7 grasimi, 0 colesterol, 6.6 carbohidrati, 1.5 fibre, 0.4 sodiu, 0.2 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1308 calorii, (mult)135 proteine, (mult)51.7 grasimi, 114.1 colesterol, (mic)74.5 carbohidrati, 13.9 fibre, 442.4 sodiu, 41 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Aerobica, impact major, 15min - 124 calorii
Bicicleta stationar, moderat, 40min - 331 calorii
Metabolism bazal - 1505 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1960 calorii

Acesta a fost meniul meu de astazi. Am mancat dezordonat si cam mult...cel putin asa am simtit eu la stomac...m-m simtit incarcata toata ziua. Am facut greseala de a sari peste mic dejun..n-am mai avut timp efectiv si uite-asa mi-a fost foame toata ziua. Bine ca nu am pofte nesanatoase. Vineri am zi de cantar abia astept sa vad 69.9 kg

Pupici!!!


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:02:13.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO