forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-alinu-vreau-slabesc-sanatos-frumos-organizat-12226.html)

alinu0809 01 mar 2013 13:04:07

Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Salutări tuturor! :) Mi-am deschis și eu un jurnal, după o săptămână de citit jurnalele altor fete și articole de pe acest site, în general. Mă numesc Alina și, ca multe alte fete, îmi doresc să slăbesc, însă sănătos de data aceasta.
Anul trecut am slăbit aproape 5kg fără să vreau, în vară ajungând la 54-55kg. Motivul era destul de simplu - eram tot timpul pe drumuri, pe la facultate și când nu eram la facultate eram în tren, pe ruta Cluj-Iași, pentru a-mi vizita prietenul. Astfel, reușeam să mănânc toată ziua două banane, un iaurt și, dacă eram norocoasă și aveau sanvișuri în gară, mâncam și unul de-ăla ca să rezist drumului de 9 ore. :| Nu mai zic că și fumam în prostie..
Toamna asta am pus capăt fumatului, că nu i-am mai văzut rostul.. cheltuiam bani mulți pentru a mă distruge singură. /:) Am început să ronțăi atunci când eram în ehm.. "sevraj" :)). Însă programul meselor a rămas haotic, deci m-am îngrășat până la 62kg în aproximativ 2-3 luni.
Astfel, am ajuns la concluzia că vreau să slăbesc sănătos și muncind pentru acest lucru. Nu sunt mândră de modul în care am slăbit anul trecut, pentru că n-am slăbit doar ca și aspect exterior, ci toate erau pe dos în interior. :) Am avut deficiență de calciu și de magneziu, am avut palpitații, stări de leșin și altele. Mai ales vara, când nu puteam mânca din cauza căldurii prea multe chestii. :(
Acum nu vreau să-mi forțez organismul și corpul în niciun fel, vreau ca totul să decurgă de la sine, cât mai sănătos posibil. De altfel, va dispărea și riscul de a pune kilogramele înapoi, right? :)
Am observat că sunteți o comunitate foarte interesantă, prietenoasă și, în general, compusă din persoane deschise la minte și la inimă. :) Aș dori să fac și eu parte din această lume, a voastră, dacă mă acceptați. >:D< Aștept cu nerăbdare orice sfat, sugestie sau atitudine prietenoasă. :) Vă pup.

WhiteAngel 01 mar 2013 13:30:21

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
buna alina ! >:D< eu ti`am mai scris dar nu m`am prezentat .. ma numesc roberta ;;)

ma bucur ca vrei sa faci o schimbare si nu oricum, ci intr`un mod sanatos :)
am citit si mesajul din cartea de oaspeti .. merci mult pt sfaturi, parca mi`ai mai dat incredere prin ceea ce mi`ai zis :D si eu cred la fel ca si tine ca in romania cam totul e la pamant si risc sa fac facultate degeaba :(

sa ai o primavara cat mai frumoasa si multa bafta in lupta cu kg in plus ! :-*:-*>:D<

WhiteAngel 01 mar 2013 14:03:13

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
http://felicitari.slabute.ro/site/fe...mg.php?pid=197

diana87 01 mar 2013 14:32:55

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
bine ai venit alina>:D<>:D<>:D<aici o sa parte de sustinere din partea noastra si cu multa rabdare,mancare sanatoasa si desigur sport o sa slabesti neaparat:-*:-*:-*o zi frumoasa iti urez

alinu0809 01 mar 2013 14:45:10

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Sunt încântată de cunoștință, Roberta! >:D<
Deja mi-am făcut o misiune zilnică din a căuta rețete cu număr redus de calorii și număr redus de grăsimi. Asta pentru că și eu, și prietenul luptăm împreună împotriva kilogramelor (el puțin mai mult decât mine, că a pus mai mult pe el în ultima vreme). :)) Încercăm să diversificăm cât mai mult, și să încercăm cât mai multe rețete noi și sănătoase.
Cât despre mutat, crede-mă că și mie mi-a fost frică înainte. Însă, găndește-te că nu vei fi singură, orice ar fi. Îi ai pe părinții tăi acolo, presupun că vei avea și susținerea prietenilor tăi. :) Restul va fi mult mai ușor și va veni de la sine. Eu încerc, pe cât posibil, să fac facultatea aici, pentru că îmi va fi mult mai ușor să mă întrețin după ce o voi termina - e mai ușor să îți găsești un job aici, dacă ai pregătirea și experiența necesară. :) În România nu zic că e degeaba sau că e imposibil, însă e a naibii de greu.. și banii rar sunt pe măsura efortului. :) Așa că, încearcă pe cât posibil să vezi această posibilă deplasare precum o oportunitate bună în viața ta. ;)
În rest, îți doresc și eu o primăvară cât mai frumoasă, călduroasă și prosperă! >:D< Și multă baftă și cât mai mult succes în tot ceea ce îți dorești! :-*

alinu0809 01 mar 2013 14:49:15

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de diana87 (Post 1230571)
bine ai venit alina>:D<>:D<>:D<aici o sa parte de sustinere din partea noastra si cu multa rabdare,mancare sanatoasa si desigur sport o sa slabesti neaparat:-*:-*:-*o zi frumoasa iti urez

Mulțumesc mult! >:D< Îmi place că văd multe fete ambițioase, care știu ce vor și își doresc să obțină acest lucru. :) Astăzi mi-am cumpărat niște greutăți, pentru a face exerciții pentru brațe și mi-am luat și ceva pentru picioare. Am găsit într-un magazin, la reducere toate articolele sportive. :D De altfel, imediat ce dă căldura, vreau să ies la alergat. :x
Mâncare sănătoasă - se înțelege. Cea mai mare provocare a fost, de fapt, să renunț la blestemata Cola. :)) Și a fost mai ușor decât mă așteptam, pentru că mă împac super bine cu ceaiurile. :D
Îți doresc și eu o zi frumoasă, mulțumesc că ai trecut pe la mine. >:D< Sper să revii, din când în când. Dacă vrei. :-*

Khali 01 mar 2013 15:51:32

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Bine ai venit! Ai o abordare riguroasa si echilibrata, in felul acesta rezultatele dorite vor fi durabile...cea mai buna combinatie asta este, mancarea sanatoasa si sportul.

Si mie imi place sportul foarte mult, si facut acasa, si in aer liber. Foarte tare ca ai gasit reduceri la multe articole, adevarul e ca in afara deseori sunt tot soiul de oferte mult mai convenabile decat la noi.

O primavara minunata, ne mai citim! @};-

diana87 01 mar 2013 16:10:07

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
si eu am spus asa imediat ce da caldura vreau sa ies la alergat..imi place mult sa alerg,acuma o fac la sala ,dar una e pe banda si alta e afara,sa respir aerul proaspat de dimineata..si pana da caldura ce sport vrei sa practici? iti urez mult succes si cu siguranta o sa mai vin pe la tine:-*:-*:-*>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<

alinu0809 01 mar 2013 16:13:01

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de Khali (Post 1230606)
Bine ai venit! Ai o abordare riguroasa si echilibrata, in felul acesta rezultatele dorite vor fi durabile...cea mai buna combinatie asta este, mancarea sanatoasa si sportul.

Si mie imi place sportul foarte mult, si facut acasa, si in aer liber. Foarte tare ca ai gasit reduceri la multe articole, adevarul e ca in afara deseori sunt tot soiul de oferte mult mai convenabile decat la noi.

O primavara minunata, ne mai citim! @};-

Hei! Mulțumesc! :-*
Am încercat cu forța (nu mă refer la faptul că mi-am impus eu acest lucru) varianta neechilibrată și n-am avut parte de consecințe prea plăcute. Îmi era tot timpul frică să ies pe afară (pentru că îmi făcea calciul figuri), deși trebuia întotdeauna să umblu pe undeva și nu mă mai alimentam într-un stil echilibrat. :(
Acum mi-e mult mai bine, deja mi s-a îmbunătățit și starea psihică de peste zi. :) Am chef să fac mult mai multe lucruri, sunt plină de energie pozitivă.. E mult mai bine. Se numește echilibru pentru un motiv bun. :)
Mă bucur să aud că îți place sportul. Foarte multe fete uită de mișcare, sau pur și simplu nu vor să audă de ea și așteaptă rezultatele pe canapea, ca să zic așa. :))
Cât despre reduceri.. este un magazin aici (eu îl am chiar în spatele blocului), se numește TK-MAX și au tot felul de produse - haine, lenjerie intimă, pijamale, ceaiuri, articole sportive, incaltaminte etc. Toate la prețuri reduse. Comparativ cu alte magazine, chiar au prețuri mai mici, întotdeauna, iar calitatea produselor este chiar ok. Sper să se dezvolte și în Ro. latura asta, cât de cât.
Of, am scăpat la scris și-aproape că am un roman aici. :)) Sper și eu să ne mai citim și îți mulțumesc că ai trecut și pe la mine. >:D< :-* O primăvară minunată!

alinu0809 01 mar 2013 16:17:34

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de diana87 (Post 1230616)
si eu am spus asa imediat ce da caldura vreau sa ies la alergat..imi place mult sa alerg,acuma o fac la sala ,dar una e pe banda si alta e afara,sa respir aerul proaspat de dimineata..si pana da caldura ce sport vrei sa practici? iti urez mult succes si cu siguranta o sa mai vin pe la tine:-*:-*:-*>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<

Da, sunt de acord, nu se compară alergatul pe bandă cu alergatul afară. Parcă altfel te motivează atmosfera din natură (sau chiar dintre blocuri) :)). Adică mai vezi una-alta, mai respiri aer proaspăt, cum zici și tu. :D
Până dă căldura mă voi rezuma la activitățile casnice, abdomene, exerciții pentru brațe și pentru picioare, că tot mi-am luat gantere/haltere (nu știu exact care variantă se potrivește) și ceva device pentru lucrat picioarele, la care trebuie să împing. :)
Dar totuși, vreau căldura aia și alergatul, că e altfel. :D
Îți doresc succes și ție în ceea ce-ți propui și ne mai citim. >:D< :-* Te aștept cu drag.

alinu0809 01 mar 2013 17:35:47

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Am început deja să îmi folosesc noile achiziții și am făcut 20 de minute de exerciții pentru tonifierea abdomenului, a fundului, a picioarelor și a brațelor! N-am vrut să mă forțez din prima, însă voi face tot mai mult pe zi ce trece. :) It feels great! >:D<

WhiteAngel 01 mar 2013 17:43:52

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de alinu0809 (Post 1230577)
Sunt încântată de cunoștință, Roberta! >:D<
Deja mi-am făcut o misiune zilnică din a căuta rețete cu număr redus de calorii și număr redus de grăsimi. Asta pentru că și eu, și prietenul luptăm împreună împotriva kilogramelor (el puțin mai mult decât mine, că a pus mai mult pe el în ultima vreme). :)) Încercăm să diversificăm cât mai mult, și să încercăm cât mai multe rețete noi și sănătoase.
Cât despre mutat, crede-mă că și mie mi-a fost frică înainte. Însă, găndește-te că nu vei fi singură, orice ar fi. Îi ai pe părinții tăi acolo, presupun că vei avea și susținerea prietenilor tăi. :) Restul va fi mult mai ușor și va veni de la sine. Eu încerc, pe cât posibil, să fac facultatea aici, pentru că îmi va fi mult mai ușor să mă întrețin după ce o voi termina - e mai ușor să îți găsești un job aici, dacă ai pregătirea și experiența necesară. :) În România nu zic că e degeaba sau că e imposibil, însă e a naibii de greu.. și banii rar sunt pe măsura efortului. :) Așa că, încearcă pe cât posibil să vezi această posibilă deplasare precum o oportunitate bună în viața ta. ;)
În rest, îți doresc și eu o primăvară cât mai frumoasă, călduroasă și prosperă! >:D< Și multă baftă și cât mai mult succes în tot ceea ce îți dorești! :-*

pai oricum nu pot sa stau aici singura ... deja iarna asta am trecut prin unele momente groaznice .. am cazut in depresie .. crize de nervi si tot felul de stari :( imi e foarte greu asa, le am doar pe matusa si bunica in oras, care nu prea stiu sa ma sustina si sa ma ajute .. mai mult ma intristeaza si ma incarca cu tot felul de probleme si griji de care nu am nevoie si care ma fac si mai trista decat sunt .. abia astept sa treaca mai repede liceul, sa scap de stresul asta ... doar ca imi e putin frica si de o noua viata .. insa sunt sigura ca o sa fie mai buna decat cea de acum ;)

pupici :-*:-* bravo pt sport >:D<

alinu0809 01 mar 2013 17:54:14

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Of, înțeleg perfect ce spui. Tot din septembrie sunt și eu aici, departe de familie și de prieteni și am luat-o și eu puțin razna în anumite momente. Boceam și eu din senin, mă certam cu prietenul pentru că nu înțelegea ce am și se învinuia pe el, că m-a adus aici. Nu e vina lui, nu e vina nimănui, așa suntem noi, oamenii. Suferim după cei dragi. :) Când termini liceul? Văd că totuși tinzi să pleci la ai tăi. E ok, nu trebuie să îi fie frică și să stai singură din cauza fricii de schimbare. Știu că e o diferență mare, însă o viață avem, nu? :P Multe persoane nu au curajul să plece nici în alt oraș la facultate, în Ro, d'apăi în altă țară și să își reconstruiască viața, de la zero. "I'm not saying it's going to be easy, I'm saying it's going to be worth it." :-*

WhiteAngel 01 mar 2013 18:08:02

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de alinu0809 (Post 1230669)
Of, înțeleg perfect ce spui. Tot din septembrie sunt și eu aici, departe de familie și de prieteni și am luat-o și eu puțin razna în anumite momente. Boceam și eu din senin, mă certam cu prietenul pentru că nu înțelegea ce am și se învinuia pe el, că m-a adus aici. Nu e vina lui, nu e vina nimănui, așa suntem noi, oamenii. Suferim după cei dragi. :) Când termini liceul? Văd că totuși tinzi să pleci la ai tăi. E ok, nu trebuie să îi fie frică și să stai singură din cauza fricii de schimbare. Știu că e o diferență mare, însă o viață avem, nu? :P Multe persoane nu au curajul să plece nici în alt oraș la facultate, în Ro, d'apăi în altă țară și să își reconstruiască viața, de la zero. "I'm not saying it's going to be easy, I'm saying it's going to be worth it." :-*

exact asa patesc si eu .. plang din senin ..
pai sunt abia clasa a11a .. deci la anul .. eu de plecat abia astept sa plec pt ca oricum simt ca nu am nimic bun aici .. la mine au intervenit multe probleme si din trecut .. ai mei au divortat acum 3 ani .. iar cu taicameo nu vorbesc si ma uraste .. maicamea si`a gasit pe altcineva si este un om cu care chiar ma inteleg mai bine decat m`am inteles cu cel natural vreodata :) asa ca abia astept sa plec de aici, sa sterg tot trecutul si sa fiu eu sigura ca am ceva realizat de mine .. frica este doar pt ca dupa atatea probleme in familie am devenit cam pesimista .. si simt ca de fiecare data ma urmareste ghinionul, imi e frica ca poate nu o sa reusesc sa fac nimic .. dar asta se poate intampla si in Ro, nu numai acolo :D

alinu0809 02 mar 2013 12:16:29

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Of, ține cont de persoanele care chiar îți dovedesc că țin la tine, nu te baza pe legături de sânge, că așa am învățat și eu cu forța că n-am pe cine mă baza. Mama mea a murit acu' 2 ani și unul din frații ei se tot lăuda că el are grijă de mine și că nu o să duc eu lipsă de nimic.. când de fapt, într-un an, cât am fost eu la Cluj, nu m-a sunat o dată să vadă dacă mai respir. :) Dacă te înțelegi bine cu tatăl vitreg e bine. :) În cele din urmă, fă ce crezi tu că o să îți aducă fericire și liniște pe termen lung. Căci altceva nu contează. :-*

De altfel, cum ți-ai început primăvara? >:D<

alinu0809 02 mar 2013 12:40:22

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Neața, fetelor! >:D< Cum e primăvara la voi? Aveți și voi sentimentul ăla de optimism, indus de renașterea naturii? :)

Eu am început primăvara cu dreptul - mi-am cumpărat cinci arome noi de ceai și am făcut prima curățenie de primăvară prin casă. :D Afară e soare și abia aștept să ies într-o plimbare, până la magazin, să fac niște cumpărături. :)

Vă doresc o zi cât mai frumoasă. :-*

stefy2009 02 mar 2013 14:00:06

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de alinu0809 (Post 1230893)
Neața, fetelor! >:D< Cum e primăvara la voi? Aveți și voi sentimentul ăla de optimism, indus de renașterea naturii? :)

Eu am început primăvara cu dreptul - mi-am cumpărat cinci arome noi de ceai și am făcut prima curățenie de primăvară prin casă. :D Afară e soare și abia aștept să ies într-o plimbare, până la magazin, să fac niște cumpărături. :)

Vă doresc o zi cât mai frumoasă. :-*


Buna:-* Numele meu este Stefania >:D<....azi la mine este urat...ploua:(, in schimb ieri a fost foarte frumos:D. Sper sa mai vorbim:-*

alinu0809 02 mar 2013 14:15:44

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de stefy2009 (Post 1230902)
Buna:-* Numele meu este Stefania >:D<....azi la mine este urat...ploua:(, in schimb ieri a fost foarte frumos:D. Sper sa mai vorbim:-*

Bună, Ștefania! >:D< Mă bucur să te cunosc. :-*
Aici a fost fix invers, ieri vreme urâtă și azi un soare și-o căldură de-aia subtilă, de primăvară. :x
Sper și eu să mai vorbim și îți doresc o primăvară frumoasă. :-*

Adina14 02 mar 2013 21:11:15

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Buna, Alina! >:D<
Ma bucur ca ti.ai facut un jurnal...Ma tot gandesc de cateva zile cum sa sparg gheata si sa iti las si eu un prim mesaj aici.So here it is! :D
Cred deja ca evolutia ta va fi una foarte frumoasa si ca iti vei indeplini scopul de a slabi. Avand in vedere ca nu le.ai pus pe o perioada mai indelungata acele kg in plus, sper sa iti fie mai usor sa scapi de ele.Teoretic asa ar trebui sa mearga treaba.
Inca o data iti urez mult succes! Sper sa postezi cat mai des aici, fiindca o sa incerc sa tin pasul cu tine si sa te citesc.
http://24.media.tumblr.com/tumblr_m0...4q5qo1_500.jpg

alinu0809 02 mar 2013 21:51:48

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de Adina14 (Post 1231003)
Buna, Alina! >:D<
Ma bucur ca ti.ai facut un jurnal...Ma tot gandesc de cateva zile cum sa sparg gheata si sa iti las si eu un prim mesaj aici.So here it is! :D
Cred deja ca evolutia ta va fi una foarte frumoasa si ca iti vei indeplini scopul de a slabi. Avand in vedere ca nu le.ai pus pe o perioada mai indelungata acele kg in plus, sper sa iti fie mai usor sa scapi de ele.Teoretic asa ar trebui sa mearga treaba.
Inca o data iti urez mult succes! Sper sa postezi cat mai des aici, fiindca o sa incerc sa tin pasul cu tine si sa te citesc.
http://24.media.tumblr.com/tumblr_m0...4q5qo1_500.jpg

Hei >:D< Și eu mă bucur că mi-am făcut jurnal, am cunoscut persoane prietenoase până acum și sper să mai cunosc și altele, în continuare. :D
Cum de te gândeai să îmi lași mesaj? :">
Kilogramele le-am pus din pură prostie, ca să nu zic altceva. :)) Efectiv mă trezeam ronțăind în orice moment al zilei. :)) Sper și eu să îmi fie ușor, măcar pentru a nu mă demoraliza prea des. Că de renunțat, nu renunț, consider schimbarea asta un nou stil de viață, nu o dietă sau mai știu eu ce. :) Oricum, îmi priește. :D
Sper și eu să mai treci pe aici. Eu deocamdată am început să citesc primele pagini din jurnalul tău, scrise în urmă cu doi anișori. Îmi place să citesc de la început până la capăt, toată povestea.
Te pup. :-*

Adina14 02 mar 2013 22:09:10

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de alinu0809 (Post 1231016)
Hei >:D< Și eu mă bucur că mi-am făcut jurnal, am cunoscut persoane prietenoase până acum și sper să mai cunosc și altele, în continuare. :D
Cum de te gândeai să îmi lași mesaj? :">
Kilogramele le-am pus din pură prostie, ca să nu zic altceva. :)) Efectiv mă trezeam ronțăind în orice moment al zilei. :)) Sper și eu să îmi fie ușor, măcar pentru a nu mă demoraliza prea des. Că de renunțat, nu renunț, consider schimbarea asta un nou stil de viață, nu o dietă sau mai știu eu ce. :) Oricum, îmi priește. :D
Sper și eu să mai treci pe aici. Eu deocamdată am început să citesc primele pagini din jurnalul tău, scrise în urmă cu doi anișori. Îmi place să citesc de la început până la capăt, toată povestea.
Te pup. :-*

De cand ti.am vazut albumul, ma tot gandeam ca ar fi frumos sa iti faci un jurnal, sa iti putem afla intreaga poveste.Si mie imi pari foarte prietenoasa si receptiva :) Cred ca avem multe de invatat de la tine.
Lupti in aceasta "batalie" alaturi de prietenul tau, nu.i asa?
E foarte bine ca ai actionat din timp...De renuntat, asa e, nu poti s.o faci. Odata ce descoperi mai multe despre alimentatie si sport, e cam greu sa ignori totul...Odata si odata tot va trebui sa te confrunti din nou cu acele informatii si sa le si folosesti, desigur, spre binele tau.Cand "renunti", treci mai degraba printr.o perioada de indecizie, cred...
Hm...M.am schimbat mult de atunci si din nefericire, acum vad schimbarea asta ca mergand spre rau...Chiar nu stiu ce ar trebui sa te sfatuiesc, daca sa imi citesti sau nu jurnalul :)) Momentan nu sunt deloc impacata cu mine sau cu ce postez pe acolo.

WhiteAngel 03 mar 2013 07:29:53

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de alinu0809 (Post 1230888)
Of, ține cont de persoanele care chiar îți dovedesc că țin la tine, nu te baza pe legături de sânge, că așa am învățat și eu cu forța că n-am pe cine mă baza. Mama mea a murit acu' 2 ani și unul din frații ei se tot lăuda că el are grijă de mine și că nu o să duc eu lipsă de nimic.. când de fapt, într-un an, cât am fost eu la Cluj, nu m-a sunat o dată să vadă dacă mai respir. :) Dacă te înțelegi bine cu tatăl vitreg e bine. :) În cele din urmă, fă ce crezi tu că o să îți aducă fericire și liniște pe termen lung. Căci altceva nu contează. :-*

De altfel, cum ți-ai început primăvara? >:D<

wow, imi pare tare rau pt mama ta :( pai inseamna ca esti chiar o persoana puternica si demn de admirat ! :) ma bucur tare mult pt tine ca ai reusit sa treci peste si te vezi implinita alaturi de prietenul tau :) cine stie, poate ma lipesc si eu de vreun neamt ;)) =)) glumeam :P
stii, eu chiar ma trag din neam de germani :)) bunicul din partea lu taicameo e neamt la origine, deci 25% sunt nemtoaica .. chiar si numele de familie ma caracterizeaza :P am stiut germana cand eram mica, pana in clasa a5a .. dupa aceea nu s`a mai facut la scoala :( dar ma pun eu cu burta pe carte >:) chiar o buna prietena (defapt cea mai buna) mi`a facut intr`o zi o "teorie" .. in sensul ca eu incepusem sa plang din senin, si mi`a zis ca de ce fac asta? de ce pierd timpul plangand? mai bine il pierd facand ceva cu folos, cum ar fi sa invat limba germana pt ca ma va ajuta .. si chiar asa este, de fiecare data cand plangem trebuie sa ne gandim ca timpul acela irosit pe lacrimi poate fi folosit in scopuri mai bune ;)

of offf m`am intins la taina cu prea multe amanunte, scuze pt roman :">:">

ia zii tu, cam ce papi intr`o zi obisnuita? :-*:-*

ieucumine 03 mar 2013 08:25:32

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Hey! Mersi de accept! O duminica faina!!!

alinu0809 03 mar 2013 11:44:29

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de Adina14 (Post 1231019)

De cand ti.am vazut albumul, ma tot gandeam ca ar fi frumos sa iti faci un jurnal, sa iti putem afla intreaga poveste.Si mie imi pari foarte prietenoasa si receptiva :) Cred ca avem multe de invatat de la tine.
Lupti in aceasta "batalie" alaturi de prietenul tau, nu.i asa?
E foarte bine ca ai actionat din timp...De renuntat, asa e, nu poti s.o faci. Odata ce descoperi mai multe despre alimentatie si sport, e cam greu sa ignori totul...Odata si odata tot va trebui sa te confrunti din nou cu acele informatii si sa le si folosesti, desigur, spre binele tau.Cand "renunti", treci mai degraba printr.o perioada de indecizie, cred...
Hm...M.am schimbat mult de atunci si din nefericire, acum vad schimbarea asta ca mergand spre rau...Chiar nu stiu ce ar trebui sa te sfatuiesc, daca sa imi citesti sau nu jurnalul :)) Momentan nu sunt deloc impacata cu mine sau cu ce postez pe acolo.

Neața! :-*
Da, lupt cu prietenul, ne-am aliat amândoi și e mai ușor așa, într-un fel. Adică gătim amândoi mâncărici sănătoase, ne implicăm mai ușor și nu ne tentăm unul pe celălalt cu alte chestii. :) Atât doar, că el fumează și mai bea cu prietenii din când în când. Eu m-am lăsat de fumat și alcool.. nu știu ce să zic, am renunțat la hard partying în liceu..:))) Adică nu-mi mai arde mie de bere și altele, poate un pahar de vin din când în când. Sau o ieșire din când în când. :)
Anyway, mie îmi pari simpatică și acum și atunci, am ajuns la pagina 14 deodamdată. :D Aș putea sări peste primele pagini, totuși, că vreau să ajung și la pagina 200 cândva și să văd cu ce te ocupi mai în prezent. :))
Oricum, îți doresc o duminică cât mai frumoasă și mai relaxantă! :-* >:D<

alinu0809 03 mar 2013 11:50:32

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de WhiteAngel (Post 1231045)
wow, imi pare tare rau pt mama ta :( pai inseamna ca esti chiar o persoana puternica si demn de admirat ! :) ma bucur tare mult pt tine ca ai reusit sa treci peste si te vezi implinita alaturi de prietenul tau :) cine stie, poate ma lipesc si eu de vreun neamt ;)) =)) glumeam :P
stii, eu chiar ma trag din neam de germani :)) bunicul din partea lu taicameo e neamt la origine, deci 25% sunt nemtoaica .. chiar si numele de familie ma caracterizeaza :P am stiut germana cand eram mica, pana in clasa a5a .. dupa aceea nu s`a mai facut la scoala :( dar ma pun eu cu burta pe carte >:) chiar o buna prietena (defapt cea mai buna) mi`a facut intr`o zi o "teorie" .. in sensul ca eu incepusem sa plang din senin, si mi`a zis ca de ce fac asta? de ce pierd timpul plangand? mai bine il pierd facand ceva cu folos, cum ar fi sa invat limba germana pt ca ma va ajuta .. si chiar asa este, de fiecare data cand plangem trebuie sa ne gandim ca timpul acela irosit pe lacrimi poate fi folosit in scopuri mai bune ;)

of offf m`am intins la taina cu prea multe amanunte, scuze pt roman :">:">

ia zii tu, cam ce papi intr`o zi obisnuita? :-*:-*

Neațaaa! :-*
Măi, nu știu cât de puternică sunt, dar uneori pur și simplu sunt foarte realistă și îmi dau seama dacă am ce face sau nu într-o anumită privință. Cu mama mea.. era ireversibil deja, așa că am decis să o fac mândră măcar și să îmi văd de viața mea și să fiu fericită. Mulți n-au înțeles gândirea asta, m-au judecat că "n-am jelit sau plâns destul". În fine.
Să știi că nemții sunt frumoși și cine știe.. :> :> Nu cred că o să te poți abține de la holbat la unii. :)) Deci, așa-i, învață germana rapid, ca să fii pregătită. :> >:D<
Eeeeuuu pap dimineața cam întotdeauna iaurt 0.3% cu fulgi de ovăz și câteva cireșe uscate, pentru gust. :) După aceea, variază.. tot căutăm rețete pe net și prin reviste (GoodFood de exemplu) și de obicei de acolo ne inspirăm, pentru că deja sunt notate toate valorile nutritive pentru o porție de mâncare. Ceea ce îmi ușurează misiunea. :) Dar am început să păpăm extrem de multe legume. Ieri am venit acasă cu un coș plin de legume (și un iaurt și niște pui, rătăciți pe-acolo). Nici n-am putut să îl car până sus la apartament, l-am sunat pe prietenul să coboare și să mă ajute. =))
Na că am scris și eu dita romanul, așa e când avem ce zice. :)) Te pup și îți doresc o duminică frumoasă! >:D< :-*

alinu0809 03 mar 2013 11:52:41

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de ieucumine (Post 1231058)
Hey! Mersi de accept! O duminica faina!!!

Hei! >:D< Sper să ne mai citim în viitor. :) Îți doresc o duminică frumoasă și ție! :-*

ieucumine 03 mar 2013 13:10:51

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Eh, eu de abia acum incep sa scriu mai des, contul il am demult. E addictive rau forumul asta:))

alinu0809 03 mar 2013 13:33:13

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de ieucumine (Post 1231116)
Eh, eu de abia acum incep sa scriu mai des, contul il am demult. E addictive rau forumul asta:))

Să știi că e addictive. Mă trezesc pe forum și adorm pe forum. :)) Mă rog, mai fac lucruri in between, desigur, dar mă înțelegi tu. :)) Dar e și foarte helpful și super friendly. :)

ieucumine 03 mar 2013 21:56:51

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Da, e helpfull. Eu de abia acum incep sa ma acomodez si sa cunosc lume :)

alinu0809 03 mar 2013 23:52:37

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de ieucumine (Post 1231236)
Da, e helpfull. Eu de abia acum incep sa ma acomodez si sa cunosc lume :)

Așa și eu. Deocamdată m-au descoperit câteva fete. Și eu pe ele. Dar, cu timpul.. :D

alinu0809 03 mar 2013 23:58:18

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Dragă jurnalule, am încheiat ziua de azi cu bine, în ciuda faptului că m-am simțit rău toată ziua. Am reușit să fac câteva minuțele de sport, în acele câteva clipe în care aveam impresia că mă simt puțin mai bine. Am păpat puțin mai consistent astăzi, pentru că am vrut să-mi hrănesc corpul cu ceva, având în vedere cât de slăbită m-am simțit. Acuș mă bag în pătuț, la somn. Ne mai auzim mâine, cu vești mai bune, sper.
Noapte bună. >:D<

alinu0809 04 mar 2013 11:09:26

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Neața! :-* E atât de frumos și de însorit aici. Mi-am păpat micul dejun, acuș' îmi beau cafeaua și după aceea trebuie să mă fac prezentabilă, mergem în vizită la părinții lui. :D E ziua tatălui lui și desigur că se servește tort, dar am zis că nu murim de la o bucățică, acum.. O s-o dăm jos cât alergăm după trenuri. :))
Vă doresc tuturor o săptămână frumoasă și plină de reușite! :) >:D< :-*

alinu0809 04 mar 2013 12:56:50

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Am reușit să fac 15 minute de Pilates deja, pentru că nu știu dacă voi apuca mai târziu. :) Am deja 4 zile de când practic acest sport și, sincer, sper că nu mi se pare mie, însă abdomenul meu arată mai bine. Adică nu-mi mai văd burtica decât în circumstanțe rare. :)) Nu mai arată precum un balonaș. :)

Adina14 04 mar 2013 15:13:24

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de alinu0809 (Post 1231255)
Dragă jurnalule, am încheiat ziua de azi cu bine, în ciuda faptului că m-am simțit rău toată ziua. Am reușit să fac câteva minuțele de sport, în acele câteva clipe în care aveam impresia că mă simt puțin mai bine. Am păpat puțin mai consistent astăzi, pentru că am vrut să-mi hrănesc corpul cu ceva, având în vedere cât de slăbită m-am simțit. Acuș mă bag în pătuț, la somn. Ne mai auzim mâine, cu vești mai bune, sper.
Noapte bună. >:D<

De ce te.ai simtit rau ieri?:( Ai racit?
Citat:

Anterior postat de alinu0809 (Post 1231363)
Neața! :-* E atât de frumos și de însorit aici. Mi-am păpat micul dejun, acuș' îmi beau cafeaua și după aceea trebuie să mă fac prezentabilă, mergem în vizită la părinții lui. :D E ziua tatălui lui și desigur că se servește tort, dar am zis că nu murim de la o bucățică, acum.. O s-o dăm jos cât alergăm după trenuri. :))
Vă doresc tuturor o săptămână frumoasă și plină de reușite! :) >:D< :-*

Sper sa te simti bine astazi >:D< Distractie placuta!
Citat:

Anterior postat de alinu0809 (Post 1231453)
Am reușit să fac 15 minute de Pilates deja, pentru că nu știu dacă voi apuca mai târziu. :) Am deja 4 zile de când practic acest sport și, sincer, sper că nu mi se pare mie, însă abdomenul meu arată mai bine. Adică nu-mi mai văd burtica decât în circumstanțe rare. :)) Nu mai arată precum un balonaș. :)

Nu ti se pare doar :P De fiecare data cand ma simt balonata si fac pilates, parca sunt fresh. Are un efect surprinzator, plus ca datorita concentrarii pe care i.o acorzi in efectuarea cat mai corecta a exercitiilor, te relaxeaza foarte mult. Cel putin, pe mine ma ajuta si la capitolul asta :x
Tine.o tot asa!

ieucumine 04 mar 2013 18:20:54

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de alinu0809 (Post 1231453)
Am reușit să fac 15 minute de Pilates deja, pentru că nu știu dacă voi apuca mai târziu. :) Am deja 4 zile de când practic acest sport și, sincer, sper că nu mi se pare mie, însă abdomenul meu arată mai bine. Adică nu-mi mai văd burtica decât în circumstanțe rare. :)) Nu mai arată precum un balonaș. :)


I-auzi! acum chiar ca ma apuc de Pilates!!! :))

alinu0809 04 mar 2013 22:10:30

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de Adina14 (Post 1231538)

De ce te.ai simtit rau ieri?:( Ai racit?

Sper sa te simti bine astazi >:D< Distractie placuta!

Nu ti se pare doar :P De fiecare data cand ma simt balonata si fac pilates, parca sunt fresh. Are un efect surprinzator, plus ca datorita concentrarii pe care i.o acorzi in efectuarea cat mai corecta a exercitiilor, te relaxeaza foarte mult. Cel putin, pe mine ma ajuta si la capitolul asta :x
Tine.o tot asa!

Nu știu ce aveam, m-a durut capul și ieri și alaltăieri. Cred că răcisem puțin, pentru că vineri seara am ieșit îmbrăcată cam subțire pe afară și am mers destul de mult pe jos, pentru că nu găseam blocul unui amic.. :))
Astăzi m-am simțit muuuult mai bine, am făcut și Pilates, am alergat și după trenuri, am făcut poze în lumina soarelui, am mers și la plimbare cu părinții prietenului. Am fost destul de activă. :) Sper că am dat măcar jumătate din felia de tort jos. :))))
Cât despre Pilates, da, ai dreptate. Nu mă mai simt nici eu balonată și asta ținând cont că am fost și în zilele alea ale lunii.. M-am simțit dubios de bine. :D O să încerc să o țin tot așa, am mai căutat pe net exerciții Pilates. Mâine încerc ceva nou. :)
>:D< :-* Tu cum ești? Cum ți-a fost ziua?

alinu0809 04 mar 2013 22:12:05

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de ieucumine (Post 1231607)
I-auzi! acum chiar ca ma apuc de Pilates!!! :))

Păi nu? :)) Mi se par super faine exercițiile și le fac cu plăcere. Cred că asta contează cel mai mult - să le facem cu plăcere. Așa nu mai numărăm minutele pe ceas. :D >:D<

alinu0809 04 mar 2013 23:19:56

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Am uploadat câteva poze noi, de azi. :D A fost o zi foarte frumoasă. :) Mă pregătesc să mă retrag la somn. Vă doresc nani bun! :-*

ieucumine 04 mar 2013 23:28:28

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de alinu0809 (Post 1231738)
Păi nu? :)) Mi se par super faine exercițiile și le fac cu plăcere. Cred că asta contează cel mai mult - să le facem cu plăcere. Așa nu mai numărăm minutele pe ceas. :D >:D<

In seara asta am facut si eu primul exercitiu Winsor Pilates si so far iubesc Pilatesul. Mi-am descarcat si Brazilian Butt Lift ca tot duc lipsa de fund, desi cat am facut Insanity parca s-a mai dezvoltat:)). Maine inainte de job fac al doilea exercitiu si daca am chef seara dupa ce ma intorc de la job mai fac unul :)
O seara faina!

alinu0809 04 mar 2013 23:41:20

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de ieucumine (Post 1231783)
In seara asta am facut si eu primul exercitiu Winsor Pilates si so far iubesc Pilatesul. Mi-am descarcat si Brazilian Butt Lift ca tot duc lipsa de fund, desi cat am facut Insanity parca s-a mai dezvoltat:)). Maine inainte de job fac al doilea exercitiu si daca am chef seara dupa ce ma intorc de la job mai fac unul :)
O seara faina!

Foarte tare că îți place so far. :> Am citit despre vecinii tăi, Pilates-ul nu e gălăgios, deci toată lumea poate fi fericită. :))
PS: eu sunt fix opusul, nu prea duc lipsă de fund. Tot încerc să-l micșorez/modelez de ani întregi, însă mi-e teamă că e genetic și că am moștenit-o pe mama. :)))))
O seară faină și ție! >:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:38:26.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO