forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal ancutzyka (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-ancutzyka-9429.html)

ancutzyka 30 iun 2011 17:53:02

Re: Jurnal ancutzyka
 
Citat:

Anterior postat de Ankutzelu (Post 705200)
eu ma uit tot timpul in jurnalultau sa vad ce mai faci si ce mai mananci, insa nu am timp inotdeauna si sa scriu ceva. e adevarat ce ai spus cu painea integrala ca are calorii, dar are indicele glicemic mult mai mic decat painea alba. ince glicemic mai mic inseamna ca nu are acelasi efect asupra glicemiei si asupra acumularii de grasimi. indicele glicemic mare determina cresterea insulinei in sange, insulina care favorizeaza si ajuta la acumularea grasimilor in celulele adipoase, mai exact grasimile care le consumi in timpul unei mese la care mananci si paine, sau carbohidratii care se pot transforma in grasimi daca nu sunt consumati de organism. de aceea este de preferat painea integrala sau neagra si cerealele integrale. plus ca au si fibre care regleaza tranzitul intestinal si in plus, daca in dieta sunt prezente fibre, grasimile si zaharurile se depun mai putin. asta spus in termenii mei. sunt ale fete montignace care sunt experte si pot sa-ti explice mult mai bine, dar in mare cam asta-i. te-am pupat si sper ca ti-am putut fi de ajutor si sa stii ca esti singura niciodata. eu cel putin te urmaresc mereu. mergi inainte.
aaa. si mai poti sa papi si peste la gratar sau la cuptor in hartie pt. copt, sau iaurturi degresate cu cereale, sau poti sa faci fasolica verde cu carne (tocanita), sau branza degresata, wasa integrale, broccoli, conopida, spanac, mazare, linte, naut. sunt o gramada de chestii pe care le poti manca


Aha....pai acuma ca stau ma bine si ma gandesc, cam asa a zis si doctorul ala ,dar cum a zis la inceput ca faza ca painea integrala slabeste, e un mit, eu nu am mai fost atenta la ce a zis mai departe...
Iti multumesc mult ca m-ai lamurit, zis asa ,in termenii astia inteleg si eu, dar cum a zis doctorul ala,in termenii lui, plus ca mai era si in spaniola, pe care n-o inteleg perfect....
Chiar astazi ma gandeam sa ma duc sa-mi iau niste peste sa fac la cuptor ca nu am mai mancat de mult...insa de la gandit pana la facut e cale lunga si....pana sa ajung la magazin sa iau pestele am infulecat niste cartofi prajiti cu 2 crochete si jumate de "hamburghesa"( nu stiu exact cum ii zice in tara, e carnea aia de la hamburgher, fara paine,doar carnea, prajita in ULEIIIII)):(:">Ma simt asa de rau,nici nu stiu de ce am mancat chestiile alea pt ca nici macar nu mi-au placut....doar asa, ca sa nu stau degeaba..offff
Te pup si te mai astept pe la mine si spor la slabit in continuare

Ankutzelu 30 iun 2011 19:15:55

Re: Jurnal ancutzyka
 
chiar daca mai gafezi din cand in cand, nu te descuraja. incearca sa reduci caloriile prin sport. si eu am mancat azi 2 felii de chec de casa la bunica. stiu ca nu trebuia, dar era proaspa si mirosea asa de bine.. mmmm. asa ca nu am putu rezista. dar acum ma pregatesc sa ma urc pe bici si sa fac macar 40 de min pt. a da jos acele calorii. si la cina nu mai mananc nimik, sau doar un iaurtel mic sau un mar. oricum dupa sport de obicei nu-mi mai este foame. combate si tu gafel tot asa. mergi mai mult pe jos, sau mergi in pas foarte alert, sau urca scarile, sau macar fa niste abdomene, flotari sau danseaza sau ce iti mai vine in minte. o sa te simti foarte bine dupa aia si o sa arzi si caloriile, si o sa fii si mandra de tine ca ai facut miscare. te-am pupat si bafta la slabit.
apropooo este un concurs montignac pt. slabit. poate te intereseaza. asa poti sa afli mai munte destre dieta monti si sa slabesti cu fetele, sa iei idei de meniuri, etc. vezi ca este postat concursul in subiectele noi si incepe maine. poop

ancutzyka 01 iul 2011 15:13:58

Re: Jurnal ancutzyka
 
Citat:

Anterior postat de Ankutzelu (Post 706401)
chiar daca mai gafezi din cand in cand, nu te descuraja. incearca sa reduci caloriile prin sport. si eu am mancat azi 2 felii de chec de casa la bunica. stiu ca nu trebuia, dar era proaspa si mirosea asa de bine.. mmmm. asa ca nu am putu rezista. dar acum ma pregatesc sa ma urc pe bici si sa fac macar 40 de min pt. a da jos acele calorii. si la cina nu mai mananc nimik, sau doar un iaurtel mic sau un mar. oricum dupa sport de obicei nu-mi mai este foame. combate si tu gafel tot asa. mergi mai mult pe jos, sau mergi in pas foarte alert, sau urca scarile, sau macar fa niste abdomene, flotari sau danseaza sau ce iti mai vine in minte. o sa te simti foarte bine dupa aia si o sa arzi si caloriile, si o sa fii si mandra de tine ca ai facut miscare. te-am pupat si bafta la slabit.
apropooo este un concurs montignac pt. slabit. poate te intereseaza. asa poti sa afli mai munte destre dieta monti si sa slabesti cu fetele, sa iei idei de meniuri, etc. vezi ca este postat concursul in subiectele noi si incepe maine. poop

Da, asa fac....chiar daca ieri am dat-o rau de tot in bara ( dupa ce am scris am mai papat si niste placinte cu branza,asa ca sa fie meniul complet) azi m-am pus din nou pe treaba...ce naiba, indata am zi de cantar si ce o sa arate daca eu continui sa calc stramb???Miscare fac mai mereu,cum am un loc de munca foarte solicitant din punct de vedere fizic, fac miscare vrand nevrand. Acuma sunt in vacanta, cateva zile insa tot activa sunt....mereu am cate ceva de facut....
Am vazut si eu ca e un concurs montignac insa cum eu nu tin monti...dar am sa intru sa vad despre ce e vb....se slabeste cu ac. dieta?
poooop

Ankutzelu 02 iul 2011 23:45:40

Re: Jurnal ancutzyka
 
ce mai faci? nu mai zici nimik? cum merge cu monti? da se slabeste, sanatos si in timp, cu toate ca la inceput se da repede jos. bafta la concurs si la acomodarea cu monti. te-am pupat. nb.>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:51:05.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO