forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal angieee (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-angieee-12231.html)

angieee 12 mar 2013 13:45:23

Jurnal angieee
 
Buna slabute dragi,
Numele meu este Angie si sunt o stalkeritza:P, de luni de zile va urmaresc din umbra activitatile si incerc sa invat de la fiecare fara insa a va cere direct sfatul si ajutorul.. dar la asta am de gand sa lucrez pentru ca am mare nevoie de ajutor:(
Am 27 de ani, 1.67m si 57kg, si desi numerele astea nu arata chiar rau, sa invat sa am grija de mine imi e din ce in ce mai greu. De cand am inceput sa citesc despre alimentatia corecta imi e frica sa mai mananc si in acelasi timp mancatul meu compulsiv s-a cam agravat.. stiu ca lucrurile astea se dau cap in cap, dar inca nu stiu sa explic stadiul in care ma aflu, sunt total pierduta in spatiu si am impresia ca orice fac e ceva gresit.
Nu urmez nici o dieta, am facut asta intre 16 si 20 de ani, si in urma dietelor m-am ales cu multe kg in plus si depresii.. in schimb am niste fixuri, dimineata trebuie da beau 250ml apa si apoi sa mananc un fruct, dar mai departe niciodata nu stiu ce sa mananc, ma apuc de tot felul de treburi si se face 16.00 iar eu inca nu am mancat si treb sa plec la munca, asa ca mananc f repede orice.. la munca nu stiu ce mananc, iar la 23:30 sau 1:30 cand vin de la munca ma apuca foamea//pofta si mananc pana nu ma pot..
Sport fac doar cand dorm cel putin 6-7h, dar nu se intampla chiar zilnic sa dorm atat, si chef de sport in orice caz nu am zilnic, de cele mai multe ori "sport" pentru mine inseamna alergat sau cateva exercitii pentru abdomen.
O sa incerc sa scriu zilnic aici, mai ales pentru ca de fiecare data cand sunt pe site-ul asta ma simt puternica si in stare sa ajung acolo unde-mi doresc.
Daca ma poate ajuta cineva, acum la inceput de drum, cu o idee de un meniu care sa cuprinda si fructe inainte de orice alt aliment, as aprecia mult.
Va astept aici, de cate ori aveti chef sa certati pe cineva, dar nu numai:P

redeeadoo 12 mar 2013 14:22:25

re: Jurnal angieee
 
Buna dragutza eu sunt Andreea, am vazut subiectul postat de tine, si am zis sa iti dau cateva INDICATII, mai exact iti recomand cateva carti, si site-uri
Comb in Area Alimentelor Si Digestia - Steve Meyerowitz
Studiul China
poti intra pe site-ul cristelei georgescu gasesti informatii foarte utile, deasemenea Cornelia Marin, Ligia POP, astea sunt ca repere- ele au o alimentatie vegetariana,(chiar raw-vegan) nu inseama ca e neaparat sa fii ca ele, dar principiile sunt sanatoase, eu inca nu am renuntat la carne, dar acolo am gasit retete, indicatii, informatii cat mai structurate pentru o viata sanatoasa si nu neaparat diete
te pup si o zi frumoasa

diana87 12 mar 2013 15:03:21

re: Jurnal angieee
 
Salut si bine ai venit Angie>:D<>:D<>:D<in 1 rand spune-ne orarul tau de munca pt ca e important si cam ce mananci tu de obicei..si eu dimineata beau apa pe stomacul gol,asa m-am obisnuit si ma simt bine..si fructele e de preerat in prima parte a zilei desi eu nu respect mereu asta:D:D:Dprefer sa mananc un fruct decat sa bag alte porcarii:D:Dstiu ca in teorie e simplu, dar trebuie sa te organizezi si sa ai mese fixe..3 mese pe zi si 2 gustari si incearca sa mananci bine la md si la pranz iar cina sa fie ceva mai usor..aici pe site sunt multe retete si nu numai suntem si noi, sa ne sustinem>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<o zi frumoasa sa ai:-*

Ema55 12 mar 2013 15:26:03

re: Jurnal angieee
 
Buna Angie.:)
Bine ai venit printre noi!>:D<
Ma bucur ca ti-ai luat inima-n dinti si ai iesit din umbra incercand sa dialoghezi cu ceilalti membrii ai comunitatii.
Faptul ca ai constientizat ca ai o problema, ti-ai propus sa o rezolvi si ai cerut ajutor reprezinta un prim pas spre solutionarea "temerii" cu care te confrunti. Urmatorul pas trebuie sa fie reprezentat de informare, cunoastere, aprofundare iar ultimul pas, de valorificare a tuturor celor acumulate.
Pentru inceput iti recomand sa lecturezi urmatoarele subiecte:
Ghidul slabitului 100% sanatos
Diete - Slabute.ro
Cu siguranta, vei gasi o cale care sa te ajute in demersul tau de a avea o alimentatie echilibrata si sanatoasa.
Noi vom fi aici sa te indrumam si sa te sustinem.
Iti doresc mult succes in alegerea si urmarea unui plan alimentar pliat necesitatilor tale!

angieee 12 mar 2013 15:53:22

re: Jurnal angieee
 
Citat:

Anterior postat de redeeadoo (Post 1234587)
Buna dragutza eu sunt Andreea, am vazut subiectul postat de tine, si am zis sa iti dau cateva INDICATII, mai exact iti recomand cateva carti, si site-uri
Comb in Area Alimentelor Si Digestia - Steve Meyerowitz
Studiul China
poti intra pe site-ul cristelei georgescu gasesti informatii foarte utile, deasemenea Cornelia Marin, Ligia POP, astea sunt ca repere- ele au o alimentatie vegetariana,(chiar raw-vegan) nu inseama ca e neaparat sa fii ca ele, dar principiile sunt sanatoase, eu inca nu am renuntat la carne, dar acolo am gasit retete, indicatii, informatii cat mai structurate pentru o viata sanatoasa si nu neaparat diete
te pup si o zi frumoasa


Buna Andreea,
Iti multumesc mult pentru sugestii!!! O sa incerc sa citesc azi cat mai mult, din pacate am observat ca Steve Meyerowitz recomanda suc de fructe//fructe si la pranz si seara, iar eu nu pot sa consum fructe decat pe stomacul gol:(
As vrea sa am o alimentatie vegetariana, dar acasa nici vorba de legume sau de alimentatie sanatoasa, acasa gateste mama soacra numai bunatati pentru baietii ei si eu nu ma pot abtine si infulec mai mult decat ei:-|
Dupa principiile lor cartofii prajiti neaparat mai au nevoie de cascaval ras si alaturi multa carne.. si celelalte preparate treb sa aiba mult ulei si carne pt gust.. si intr-adevarat totul are gust, din pacate pt mine, care-s ff pofticioasa:-s
Oricum trebuie sa ma informez mai mult si poate asa o sa reusesc sa ma abtin mai mult:D
Inca o data MULTUMESC:) si te mai astept si cu alte sugestii oricand ai timp:D
O sa scriu si in jurnal ceea ce ma ajuta din cartile si articolele sugerate de tine:)
O zi frumoasa iti doresc!:D

angieee 12 mar 2013 16:12:17

re: Jurnal angieee
 
Citat:

Anterior postat de diana87 (Post 1234609)
Salut si bine ai venit Angie>:D<>:D<>:D<in 1 rand spune-ne orarul tau de munca pt ca e important si cam ce mananci tu de obicei..si eu dimineata beau apa pe stomacul gol,asa m-am obisnuit si ma simt bine..si fructele e de preerat in prima parte a zilei desi eu nu respect mereu asta:D:D:Dprefer sa mananc un fruct decat sa bag alte porcarii:D:Dstiu ca in teorie e simplu, dar trebuie sa te organizezi si sa ai mese fixe..3 mese pe zi si 2 gustari si incearca sa mananci bine la md si la pranz iar cina sa fie ceva mai usor..aici pe site sunt multe retete si nu numai suntem si noi, sa ne sustinem>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<o zi frumoasa sa ai:-*


Buna Diana,
Multumesc pentru vizita si pentru interesul acordat>:D<

La munca merg 6 zile/sapt (in week-end merg 1 zi 13h iar cealalta e libera)de la 9:30-16:30, 16:30-23:00 sau 19:00-1:00.. nu am program fix, trebuie sa imi aleg cum vreau sa vin la munca, dar sa am grija sa nu vin mereu la fel:( iar asta e ff derutant pt ca nu-mi pot face un program stabil de mese..

De ceva timp ma tot gandesc sa-mi fac un program, sa iau masa la ore fixe asa cum e indicat, dar intotdeauna intervine cate ceva si e nevoie sa aman ora de masa..

Dar sper ca decizia de a-mi face un jurnal, de a accepta sfaturi si critici sa ma aduca mai aproape de ceea ce e corect pt organismul meu.

Eu nu pot sa mananc fructe in alt moment al zilei pt ca mereu fermenteaza si am dureri de stomac si stari aiurea, asa ca mi-e frica sa mananc in alt moment al zilei, daca incep ziua cu altceva nu mai mananc fructe in ziua aia..

De cateva zile ma tot gandesc ce sa mananc la micul dejun, dureaza 15min sa mananc fructe dupa ce beau apa si apoi mai astept 1h sa se digere si fructele si... nu stiu ce sa mai mananc, pt ca ouale cica nu e bine sa le prajesti, legume proaspete nu exista in perioada asta si legumele fierte isi pierd proprietatile, lactatele nu sunt bune daca nu-s de la tarani si eu nu cunosc tarani, musli nu sunt bune pt ca noi nu avem gusa si de aceea nu ne sunt indicate cerealele, bani de oleaginoase nu prea am asa ca mananc destul de multe seminte, etc..:-|

Poate ca trebuie sa ma mai informez si sa-mi fac o idee mai clara.. oricum..
Multumesc pentru vizita si pentru raspuns, te mai astept pe aici.. daca vrei:P
O zi frumoasa iti doresc!!:D

angieee 12 mar 2013 16:26:50

re: Jurnal angieee
 
Citat:

Anterior postat de Ema55 (Post 1234616)
Buna Angie.:)
Bine ai venit printre noi!>:D<
Ma bucur ca ti-ai luat inima-n dinti si ai iesit din umbra incercand sa dialoghezi cu ceilalti membrii ai comunitatii.
Faptul ca ai constientizat ca ai o problema, ti-ai propus sa o rezolvi si ai cerut ajutor reprezinta un prim pas spre solutionarea "temerii" cu care te confrunti. Urmatorul pas trebuie sa fie reprezentat de informare, cunoastere, aprofundare iar ultimul pas, de valorificare a tuturor celor acumulate.
Pentru inceput iti recomand sa lecturezi urmatoarele subiecte:
Ghidul slabitului 100% sanatos
Diete - Slabute.ro
Cu siguranta, vei gasi o cale care sa te ajute in demersul tau de a avea o alimentatie echilibrata si sanatoasa.
Noi vom fi aici sa te indrumam si sa te sustinem.
Iti doresc mult succes in alegerea si urmarea unui plan alimentar pliat necesitatilor tale!


Buna Ema :)

Multumesc tare mult pentru raspunsul prompt, chiar nu ma asteptam sa fie zarit asa repede jurnalul meu ciudat:D

Si eu ma bucur mult ca m-am hotarat sa cer ajutorul vostru, mai ales pentru ca cei care ma inconjoara considera ca exagerez cand incerc sa evit cine stie ce porcarie plina de E-uri, sau fac glume pt ca incerc sa evit cola si alte sucuri, si nici cei din familie nu ma sustin deloc, din contra, cumpara tot ce e mai rau si mai ispititor.. pt MINE!!:-| (adica imi cumpara mie ciocolata si croissante, desi cu 1 zi in urma le spun ca vreau sa nu mai mananc dulciuri:(( )

Am incercat sa citesc cat mai multe pe site-ul acesta, dar cred ca mi-au scapat paginile trimise de tine (multumesc pt sugestii!!!), mi-a placut foarte mult jurnalul DrIulia, dar mi-a luat 3 zile sa citesc tot si chiar nu cred ca am cum sa fac asta cu toata lumea de aici, asa ca am deschis acest jurnal, in speranta ca voi primi ceva idei de la fete care au trecut printr-o situatie asemanatoare si sunt dispuse sa ma ajute cu niste sfaturi:D

Multumesc mult pentru timpul acordat si pentru sustinere!!:D

Iti doresc o zi buna si sper sa ma tin de treaba ca sa fie mandre toate fetele care ma viziteaza:D:D:D

LuliL 12 mar 2013 20:35:33

re: Jurnal angieee
 
Hai ca vin eu cu idei de meniu pentru o saptamana si de aici te descurci tu:

LUNI
Mic dejun - smoothie din o banana, 150 ml kefir si o lingurita de seminte de in proaspat macinate

Pranz – 4 ciuperci la cuptor cu salata de rucola

Cina - supa crema de radacinoase (se pot adauga si 2 linguri de quinoa fiarta)

MARTI
Mic-dejun – mic dejun la pahar

Pranz - 200 g piept de curcan la cuptor cu 100 gr legume la aburi

Cina – supa crema de radacinoase (se pot adauga si 2 linguri de quinoa fiarta)

MIERCURI
Mic-dejun - smoothie din o banana, 150 ml kefir si o lingurita de seminte de in proaspat macinate

Pranz - o cana de supa crema de linte (se pot adauga si 2 linguri de quinoa fiarta)

Cina - salata de alge + 2 biscuiti Wassa

JOI
Mic-dejun – mic dejun la pahar

Pranz - 200 g piept de curcan la gratar (dimensiunea unei palme) + garnitura de legume la aburi 100 gr

Cina - salata din o mana de frunze de salata, ½ avocado, 100 gr piept de curcan la cuptor feliat, o jumatate de lingura de ulei de masline, cateva seminte de in macinate

VINERI
Mic-dejun - smoothie din o banana, 150 ml kefir si o lingurita de seminte de in proaspat macinate

Pranz - o cana de supa crema de linte (se pot adauga si 2 linguri de quinoa fiarta)

Cina - salata din o mana de frunze de salata, ½ avocado, 100 gr piept de curcan la cuptor feliat, o jumatate de lingura de ulei de masline, cateva seminte de in macinate

SAMBATA
Mic-dejun – mic dejun la pahar

Pranz - 100 g humus cu ½ lipie libaneza

Cina - 150 g urda proaspata + o lingura de smantana (max 24% grasime) (aprox 20 g)

DUMINICA
Mic-dejun - smoothie din o banana, 150 ml kefir si o lingurita de seminte de in proaspat macinate

Pranz - 100 g humus cu ½ lipie libaneza

Cina - o salata mare din trei legume crude la alegere peste care se adauga 100 g quinoa fiarta

Mic dejun la pahar:
- 2-3 linguri de quinoa
- 2 linguri seminte de in macinate
- o canita fructe de padure congelate (decongelate sis curse de zeama)
- 1 iaurt capra
- 2 linguraite sirop de agave ( sau miere )
Se fierbe quinoa, se raceste, si se amesteca cu semintele de in macinate si cu o lingurita de miere. Cealalta lingurita de miere se amesteca cu iaurtul. Se aseaza pe fundul unui pahar jumatate din cantitatea de quinoa cu in, apoi ½ din iaurt si ½ din canita cu fructe de padure. Se pune si al doilea strat. Eventual se pregateste de seara si se lasa la frigider pana a doua zi.

Salata de alge:
- un sfert de pachet de alge deshidratate
- 2 ciuperci champignon
- masline naturale Kalamata
- sucul de la jumatate de lamaie
- o lingurita de ulei de masline, sare
- seminte de susan
- 3 linguri seminte de canepa (optional)

Amestecam sucul de la lamaie cu lingurita de ulei si sarea. In aceasta “marinata” lasam cupercile spalate, curatate si taiate feliute subtiri (3-4 ore). Punem algele la hidratat 30 de minute. Dam prin razatoare morcovul si le amestecam cu maslinele taiate felii si ciupercile. Dupa ce am scurs algele, le amestecam cu compozitia. Presaram de deasupra seminte de susan si seminte de canepa

Humus:
- 200 gr naut fiert
- o lingurita zeama de lamaie
- susan alb
- ulei de masline presat la rece
- sare
(optional 2-3 catei usturoi)

Nautul se scurge si se pune in robotul de bucatarie. Il mixam pana devine pasta si apoi incepem sa adaugam restul ingredientelor. Pentru subtiere se poate adauga din apa in care a fiert
In general hummusul se prepara cu sos tahini care este un sos din susan dar eu nu am gasit asa ca am macinat niste seminte de susan impreuna cu putin ulei de masline. Praful rezultat l-am adaugat la compozitia de naut (cam 2 lingurite de praf de susan).

Supa crema de linte:
300 gr linte,1 ceapa,1 morcov,1 pastarnac, 1 felie de telina, 1 lingura otet, sare, piper


Se fierbe lintea in apa cu sare si otet. Dupa ce a dat in 3-4 clocote, se adauga ceapa, morcovul, pastarnacul, telina, tocate marunt toate. Se lasa la fiert, la foc mic, acoperit. Dupa ce au fiert toate ingredientele, se trece supa printr-o sita deasa. Se potriveste de sare si piper, apoi se mai lasa sa dea in 2-3 clocote.

Sper ca ti-ai facut o idee. Intre masa de dimineata si pranz si voie fructe. Intre masa de pranz si cea de seara ca si gustare 50 gr (un pumn) de migdale, alune crude.

LuliL 12 mar 2013 20:43:57

re: Jurnal angieee
 
Meniu pentru inca o saptamana:


LUNI
Mic-dejun - 2 clatite fitness, glazurate cu cateva linguri de iaurt (integral, nu degresat) si o mana de fructe de padure

Pranz - 200 gr de piept de curcan la cuptor cu garnitura de baby carrots 100 gr

Cina - salata din ton in apa + mix frunze de salata + o lingurita de ulei de masline presat la rece + o lingurita seminte de in proaspat macinate + o lingurita de seminte de chia + ierburi aromate dupa gust

MARTI
Mic-dejun - 2 fitness pancakes, glazurate cu cateva linguri de iaurt (integral, nu degresat) si o mana de fructe de padure.

Pranz - 100 gr hummus (de preferinta gatit in casa) cu ½ lipie

Cina - un bol supa crema de rosii (se pot adauga si 2 linguri de quinoa fiarta)

MIERCURI
Mic-dejun - smoothie din 150 ml kefir + o banana + o lingurita de seminte de in macinate

Pranz - paste de porumb + 3 linguri de sos la alegere (gatit exclusiv din ingrediente vegetale). Portia nu trebuie sa depaseasca cu mai mult de 50% dimensiunea unei mingi de tenis (Preferabil ca aceasta masa sa fie luata cu 2 ore inainte de antrenament)

Cina - un bol supa crema de rosii (se pot adauga si 2 linguri de quinoa fiarta)

JOI
Mic-dejun - smoothie din 150 ml kefir + o banana + o lingurita de seminte de in macinate.

Pranz - 200 gr peste la cuptor cu 200 gr legume

Cina - un bol supa crema de rosii (se pot adauga si 2 linguri de quinoa fiarta)

VINERI
Mic-dejun - 2 fitness pancakes (reteta aici), glazurate cu cateva linguri de iaurt (integral, nu degresat) si o mana de fructe de padure.

Pranz – salata de alge + 2 biscuiti Wassa

Cina – 200 gr macrou la cuptor cu 100 gr legume

SAMBATA
Mic-dejun - 2 fitness pancakes, glazurate cu cateva linguri de iaurt (integral, nu degresat) si o mana de fructe de padure.

Pranz - 200 gr piept de curcan + 100 gr legume la aburi

Cina - un bol supa crema de rosii (se pot adauga si 2 linguri de quinoa fiarta)

DUMINICA
Mic-dejun - 2 fitness pancakes glazurate cu cateva linguri de iaurt (integral, nu degresat) si o mana de fructe de padure.

Pranz - pranz la alegere

Cina - Se face o salata din 200 gr ciuperci pleurotus trase la wok (la cuptor sau gatite la aburi), o mana mare de rucola proaspata, o lingurita de ulei de masline presat la rece, ierburi aromate dupa gust, iar dupa gust se poate adauga si putin usturoi

Fitness pancakes:
2 linguri tărâțe de grâu, 2 linguri tărâțe de ovăz, 2 linguri psylium, 2 linguri seminte de in macinate, 2 albușuri de ou, lapte dulce semidegresat, miere

Se pun toate ingredientele într-un bol și se prepară o pastă care să nu fie lichidă, însă nici să nu aibă densitatea aluatului clasic. Se încinge o tigaie anti-aderentă care se unge cu puțin ulei de cocos. Se coc clătitele la foc mic, 3 minute pe fiecare parte. Se pot asezona cu smântână slabă, iaurt, fructe etc. În compoziție se pot adăuga/schimba ingredientele după gust. Ingrediente interzise sunt: făina albă de grâu, margarina, zahărul și untul.

Supa crema de rosii:
Rosii (prunisoare sunt acele rosii lunguiete) – 1 kg
Ceapa – 2 buc
Morcovi – 2 buc
Busuioc proaspat
Sare si piper
Unt – 100 grame (se inlocuieste cu ghee pentru o reteta 100% naturala)

Intr-o cratita se pune untul la topit, dupa care se adauga ceapa si morcovii taiati in bucati si se calesc pana cand prind crusta. Cand au inceput sa prinda crusta se adauga si bucatile de rosii si se calesc impreuna, pana cand rosiile incep sa se inmoaie. Se adauga apa, atat cat sa acopere inca o data compozitia de rosii. se lasa sa fiarba pana cand se inmoaie morcovii si compozitia a scazut cu un sfert. Dupa ce legumele au fiert, luam cratita de pe foc si condimentam (dupa gust) cu sare, piper si busuioc. Cu ajutorul blenderului pasam toate legumele, pana cand acestea devin crema

LuliL 12 mar 2013 20:49:05

re: Jurnal angieee
 
Ghee (unt clarificat)

Avem nevoie de un pachet, doua de unt pe care il taiem bucatele si il punem intr-un vas la bain marie. Spuma care se ridica la suprafata o inlaturam cu lingura sau cu o supiera. Atentie, nu trebuie sa amestecam deloc in unt deoarece se vor amesteca straturile, cel lichid cu cel solid. In momentul in care caseina s-a depus la fund iar cele 2 straturi sunt perfect delimitate (20 minute dureaza pentru 250 gr unt) scoatem vasul din bain marie, si cu ajutorul unui polonic mic luam cu mare grija uleiul de unt de la suprafata si il strecuram printr-o strecuratoare deasa si tapetata cu tifon sau cu o panza de bumbac cu tesatura deasa. Caseina (stratul solid ramas) se arunca. Uleiul obtinut il turnam in recipiente( recomand borcanele) si le pastram in locuri reci si intunecate sau la frigider. Initial culoarea uleiului este aurie, si uleiul este lichid dar dupa ce se raceste complet devine opac si se solidifica. Daca se pastreaza la frigider devine solid dar de obicei acest ulei de unt se pastreaza in locuri lipsite de umiditate (camara) unde nu se altereaza iar consistenta se pastreaza cremoasa.

redeeadoo 12 mar 2013 22:54:50

re: Jurnal angieee
 
Citat:

Anterior postat de angieee (Post 1234646)
Buna Ema :)

Multumesc tare mult pentru raspunsul prompt, chiar nu ma asteptam sa fie zarit asa repede jurnalul meu ciudat:D

Si eu ma bucur mult ca m-am hotarat sa cer ajutorul vostru, mai ales pentru ca cei care ma inconjoara considera ca exagerez cand incerc sa evit cine stie ce porcarie plina de E-uri, sau fac glume pt ca incerc sa evit cola si alte sucuri, si nici cei din familie nu ma sustin deloc, din contra, cumpara tot ce e mai rau si mai ispititor.. pt MINE!!:-| (adica imi cumpara mie ciocolata si croissante, desi cu 1 zi in urma le spun ca vreau sa nu mai mananc dulciuri:(( )

Am incercat sa citesc cat mai multe pe site-ul acesta, dar cred ca mi-au scapat paginile trimise de tine (multumesc pt sugestii!!!), mi-a placut foarte mult jurnalul DrIulia, dar mi-a luat 3 zile sa citesc tot si chiar nu cred ca am cum sa fac asta cu toata lumea de aici, asa ca am deschis acest jurnal, in speranta ca voi primi ceva idei de la fete care au trecut printr-o situatie asemanatoare si sunt dispuse sa ma ajute cu niste sfaturi:D

Multumesc mult pentru timpul acordat si pentru sustinere!!:D

Iti doresc o zi buna si sper sa ma tin de treaba ca sa fie mandre toate fetele care ma viziteaza:D:D:D

Buna seara Angie :D, dupa cum ziceam sper sa iti fie utile, materiale in genul asta mai am o gramada daca vei dori vedem cum facem sa ti le forwardez ;), app de ce bei apa imediat ce papi fructele, intr-adevar este mai indicat sa bei apa dupa fructe, decat dupa mancare gatita, dar totusi poti incerca sa papi fructe si la jum./ o ora sa papi si altceva, legat de seminte(sunt bune si nucile, semintele de floare soarelui, dovleac crude), nu este neaparat sa iti iei din cele scumpe...stim ca bugetul este limitat la toata lumea, cel putin poti lua din cand in cand, eu am descoperit laptele de susan, si de azi am incercat sa fac si lapte de migdale - ce sa iti zic o minunatie, gandeste-te ca au grasimi, dar nesaturate deci sanatoase-oarecum poti inlocui laptele de pe piata.
din ce m-am documentat cel mai sanatos lapte de provenienta animala este cel de capra, contine si mult oxigen iar grasimea din el este mai usor de "spart" de catre enzime in stomac
sa stii ca si lintea e foarte buna, chiar satioasa, si nu provoaca gaze - secretul la fasole, linte, naut - este sa le lasi la inmuiat min.8-12 ore, si sa le schimbi apa de cel putin 2 ori la fiert....poti consuma acum spanac verde de la piata sub forme de salate, morcovi, radacina de patrunjel, pastarnac, sfecla rosie, cartofi fierti(foarte indicati cei in coaja) sau la cuptor, salate de varza cruda, leurda, mazare congelata, fasole verde congelata, nu are exact proprietatile unor legume proaspete aparute vara, dar isi pastreaza multe proprietati chiar si prin congelare....si mai sunt multe dar mai lasam si pe maine, si in plus burtica mea da din picioare semn ca trebuie sa ne intindem in pat - nu ne place pozitia la calculator
p.s. eu stau destul de bine la teorie, dar la practica mai am de luat corijenta
pupici >:D<

angieee 13 mar 2013 17:21:50

re: Jurnal angieee
 
Citat:

Anterior postat de LuliL (Post 1234916)
Ghee (unt clarificat)

Avem nevoie de un pachet, doua de unt pe care il taiem bucatele si il punem intr-un vas la bain marie. Spuma care se ridica la suprafata o inlaturam cu lingura sau cu o supiera. Atentie, nu trebuie sa amestecam deloc in unt deoarece se vor amesteca straturile, cel lichid cu cel solid. In momentul in care caseina s-a depus la fund iar cele 2 straturi sunt perfect delimitate (20 minute dureaza pentru 250 gr unt) scoatem vasul din bain marie, si cu ajutorul unui polonic mic luam cu mare grija uleiul de unt de la suprafata si il strecuram printr-o strecuratoare deasa si tapetata cu tifon sau cu o panza de bumbac cu tesatura deasa. Caseina (stratul solid ramas) se arunca. Uleiul obtinut il turnam in recipiente( recomand borcanele) si le pastram in locuri reci si intunecate sau la frigider. Initial culoarea uleiului este aurie, si uleiul este lichid dar dupa ce se raceste complet devine opac si se solidifica. Daca se pastreaza la frigider devine solid dar de obicei acest ulei de unt se pastreaza in locuri lipsite de umiditate (camara) unde nu se altereaza iar consistenta se pastreaza cremoasa.


Multumesc mult pentru sugestii!!!!!!!!!!!!!!!:D:D:D:DD

angieee 13 mar 2013 17:51:07

re: Jurnal angieee
 
Citat:

Anterior postat de redeeadoo (Post 1234997)
Buna seara Angie :D, dupa cum ziceam sper sa iti fie utile, materiale in genul asta mai am o gramada daca vei dori vedem cum facem sa ti le forwardez ;), app de ce bei apa imediat ce papi fructele, intr-adevar este mai indicat sa bei apa dupa fructe, decat dupa mancare gatita, dar totusi poti incerca sa papi fructe si la jum./ o ora sa papi si altceva, legat de seminte(sunt bune si nucile, semintele de floare soarelui, dovleac crude), nu este neaparat sa iti iei din cele scumpe...stim ca bugetul este limitat la toata lumea, cel putin poti lua din cand in cand, eu am descoperit laptele de susan, si de azi am incercat sa fac si lapte de migdale - ce sa iti zic o minunatie, gandeste-te ca au grasimi, dar nesaturate deci sanatoase-oarecum poti inlocui laptele de pe piata.
din ce m-am documentat cel mai sanatos lapte de provenienta animala este cel de capra, contine si mult oxigen iar grasimea din el este mai usor de "spart" de catre enzime in stomac
sa stii ca si lintea e foarte buna, chiar satioasa, si nu provoaca gaze - secretul la fasole, linte, naut - este sa le lasi la inmuiat min.8-12 ore, si sa le schimbi apa de cel putin 2 ori la fiert....poti consuma acum spanac verde de la piata sub forme de salate, morcovi, radacina de patrunjel, pastarnac, sfecla rosie, cartofi fierti(foarte indicati cei in coaja) sau la cuptor, salate de varza cruda, leurda, mazare congelata, fasole verde congelata, nu are exact proprietatile unor legume proaspete aparute vara, dar isi pastreaza multe proprietati chiar si prin congelare....si mai sunt multe dar mai lasam si pe maine, si in plus burtica mea da din picioare semn ca trebuie sa ne intindem in pat - nu ne place pozitia la calculator
p.s. eu stau destul de bine la teorie, dar la practica mai am de luat corijenta
pupici >:D<



Multumesc tare mult pentru idei:) Chiar ieri am fost la piata si mi-am luat niste sfecla, 1 ridiche neagra si niste morcovi de la o babuta, iar azi mi-am luat niste ciuperci si broccoli.. O sa incerc si lintea si nautul pentru ca nu am mancat niciodata. Saptamana trecuta am cumparat legume congelate, mazare si fasole galbena din Auchan, dar nu sunt sigura ca sunt bune de ceva legumele luate de la supermarket, chiar si congelate:-s
Ahh, si nu mai stiu ce am spus ieri, dar apa nu beau dupa masa, doar inainte cu 15-30min, si la 1h dupa masa..
Oleaginoase imi iau de 2ori/luna, la salariu:)) cate 100gr migdale/alune padure/miez de seminte/caju... sunt asa bune:X:X:X
Pana una alta, abia astept sa vina vara.. o sa cumpar numai de la cei de la tara, nu o sa mai iau nimic care arata dubios de bine:)))
Pupici:*:*:*

redeeadoo 14 mar 2013 11:42:59

Re: Jurnal angieee
 
:) Buna Angie:), legat de legumele congelate, sunt mai ok decat carnea de sute de ori, intr-adevar nu sunt proaspete, dar isi pastreaza proprietatile exact ca in momentul congelarii(dar nu mai sunt vii)
si eu incerc sa imi iau mai mult de la piata, din supermarket imi iau cateodata cand mergem pentru mai multe cumparaturi
...dar sa iti iei si seminte de in, de floarea-soarelui, dovleac , si nu sunt la acelasi pret cu alunele de padure, fistic, migdale si altele
in schimb semintele de susan ca sa le asimilezi proprietatile trebuie sa le macini, altfel trec prin organism cum au intrat
pupici
sa ai o zi frumoasa si sanatoasa

Ema55 14 mar 2013 14:32:04

Re: Jurnal angieee
 
Citat:

Anterior postat de angieee (Post 1235365)
Multumesc tare mult pentru idei:) Chiar ieri am fost la piata si mi-am luat niste sfecla, 1 ridiche neagra si niste morcovi de la o babuta, iar azi mi-am luat niste ciuperci si broccoli.. O sa incerc si lintea si nautul pentru ca nu am mancat niciodata. Saptamana trecuta am cumparat legume congelate, mazare si fasole galbena din Auchan, dar nu sunt sigura ca sunt bune de ceva legumele luate de la supermarket, chiar si congelate:-s
Ahh, si nu mai stiu ce am spus ieri, dar apa nu beau dupa masa, doar inainte cu 15-30min, si la 1h dupa masa..
Oleaginoase imi iau de 2ori/luna, la salariu:)) cate 100gr migdale/alune padure/miez de seminte/caju... sunt asa bune:X:X:X
Pana una alta, abia astept sa vina vara.. o sa cumpar numai de la cei de la tara, nu o sa mai iau nimic care arata dubios de bine:)))
Pupici:*:*:*

Buna Angie:)
Ma bucur sa vad ca te-ai mobilizat si ti-ai facut o serie de cumparaturi. Acum mai ramane sa-ti faci si timp si chef sa le prepari si sa incerci sa le mananci la mese cat mai regulate posibil.
Legumele congelate din Auchan sunt bune si le poti consuma fara grija; cel putin deocamdata nu au fost sezizate nereguli in privinta lor; si mie mi-au fost recomandate de medic si le consum impreuna cu familia. Poti incerca sa mananci si fistic, daca iti place.
Valorile sale nutritionale sunt:
- 557 kcal.
- Grasimi: 44.400 grame.
- Carbohidrati: 28 grame.
- Proteine: 20.600 grame.
Contine:
Vitamine: retinol, vitamina E, vitamina B6 si vitamina B3.
- Minerale: fier, zinc si potasiu
Iar beneficiile sale sunt urmatoarele:
- Fibrele sale ajuta digestia si grabesc instalarea senzatiei de satietate.
- Mineralele regasite in fistic sunt benefice oaselor, dintilor, sangelui si tesutului muscular.
- Mentine sanatatea inimii.
- Asigura organismului energie.
- Contine antioxidanti.
- Previne imbatranirea.
- Creste sistemul imunitar si sistemul reproductiv.
- Asigura o buna circulatie a sangelui.
- Are indexul glicemic mic si ajuta la scaderea si mentinerea greutatii.
Iti doresc mult succes in continuare in urmarea unui stil de viata sanatos!:)

elene94 14 mar 2013 14:59:40

Re: Jurnal angieee
 
Tuuu! Tu ai jurnaaal>:D<>:D<>:D<
Ma bucur sa te gasesc, bafta, pupici, o sa mai trec pe aici!>:D<>:D<

angieee 14 mar 2013 21:18:00

Re: Jurnal angieee
 
Citat:

Anterior postat de Ema55 (Post 1235816)


Buna Angie:)
Ma bucur sa vad ca te-ai mobilizat si ti-ai facut o serie de cumparaturi. Acum mai ramane sa-ti faci si timp si chef sa le prepari si sa incerci sa le mananci la mese cat mai regulate posibil.
Legumele congelate din Auchan sunt bune si le poti consuma fara grija; cel putin deocamdata nu au fost sezizate nereguli in privinta lor; si mie mi-au fost recomandate de medic si le consum impreuna cu familia. Poti incerca sa mananci si fistic, daca iti place.
Valorile sale nutritionale sunt:
- 557 kcal.
- Grasimi: 44.400 grame.
- Carbohidrati: 28 grame.
- Proteine: 20.600 grame.
Contine:
Vitamine: retinol, vitamina E, vitamina B6 si vitamina B3.
- Minerale: fier, zinc si potasiu
Iar beneficiile sale sunt urmatoarele:
- Fibrele sale ajuta digestia si grabesc instalarea senzatiei de satietate.
- Mineralele regasite in fistic sunt benefice oaselor, dintilor, sangelui si tesutului muscular.
- Mentine sanatatea inimii.
- Asigura organismului energie.
- Contine antioxidanti.
- Previne imbatranirea.
- Creste sistemul imunitar si sistemul reproductiv.
- Asigura o buna circulatie a sangelui.
- Are indexul glicemic mic si ajuta la scaderea si mentinerea greutatii.
Iti doresc mult succes in continuare in urmarea unui stil de viata sanatos!:)


Buna Ema:D

Azi dimi am mancat 4 mere mici, apoi pe la 11 ou fiert+broccoli fiert, gustare-biscuiti biskrem, la pranz branza+broccoli fiert, seara am mancat salata de ridiche neagra, 1 clatita cu dulceata si apoi niste seminte, nuci si alune.. Stiu ca am mancat aiurea dulciuri si oleaginoasele, dar ma bucur ca am reusit sa mananc si mancare buna si sanatoasa, am zile cand mananc numai dulciuri, cartofi prajiti, prajeli, fara legume sau fructe:((((
Ador fisticul si stiu ca are multe calitati, inainte imi luam f des, dar acum mi se pare ff scump, prefer migdalele pt ca se cantaresc fara coaja si iau mai multe:D
Tu tii vreo dieta, sau ai slabit avand grija la ce mananci?
Eu nu pot sa tin dieta pt ca nu-mi permit sa cumpar ce vreau eu de mancare...

angieee 14 mar 2013 21:23:26

Re: Jurnal angieee
 
Citat:

Anterior postat de elene94 (Post 1235839)
Tuuu! Tu ai jurnaaal>:D<>:D<>:D<
Ma bucur sa te gasesc, bafta, pupici, o sa mai trec pe aici!>:D<>:D<


Hey zuzzz>:D<
Asa e, mi-am facut si eu loc aici, dar inca nu am avut timp sa stau pe aiciX(X(X
Azi am fost la dentist, si mi-a gaurit 2 masele care pareau asa sanatoase, nu aveau nici un fir de carie:((( mor de ciudaX(
Sa mai treci pe aici, o sa mai vin si eu pe la tine:*:*:* de fapt, mereu citesc ce mai scrii, dar nu apuc sa comentez si eu pe acolo:P

Ema55 14 mar 2013 22:33:04

Re: Jurnal angieee
 
Citat:

Anterior postat de angieee (Post 1236067)
Buna Ema:D

Azi dimi am mancat 4 mere mici, apoi pe la 11 ou fiert+broccoli fiert, gustare-biscuiti biskrem, la pranz branza+broccoli fiert, seara am mancat salata de ridiche neagra, 1 clatita cu dulceata si apoi niste seminte, nuci si alune.. Stiu ca am mancat aiurea dulciuri si oleaginoasele, dar ma bucur ca am reusit sa mananc si mancare buna si sanatoasa, am zile cand mananc numai dulciuri, cartofi prajiti, prajeli, fara legume sau fructe:((((
Ador fisticul si stiu ca are multe calitati, inainte imi luam f des, dar acum mi se pare ff scump, prefer migdalele pt ca se cantaresc fara coaja si iau mai multe:D
Tu tii vreo dieta, sau ai slabit avand grija la ce mananci?
Eu nu pot sa tin dieta pt ca nu-mi permit sa cumpar ce vreau eu de mancare...

Buna Angie.:)
Ai mancat binisor ... :D
Biscuitii aceia nu-i mai manca, nu sunt sanatosi. Daca ai pofta de ceva dulce mai bine mananci o felie de paine de secara cu gem, de preferat fara zahar. Iar banutii care se duceau pe dulciurile pe care le papai pana acum se pot duce pe o ciocolata neagra cu peste 75% cacao din care poti consuma 2-3 patratele odata la o gustare.
Am inteles ca iti este greu sa urmezi o anume dieta, dat fiind faptul ca unele alimente sunt destul de scumpe, dar sa sti ca pot fi gasite solutii pentru inlocuirea unora.
Mi se pare, totusi, ca mananci destul de putin si asta nu e indicat, mai ales la varsta ta.
Este de apreciat faptul ca ai renuntat la o multime de mancaruri nesanatoase si te stradui sa-ti schimbi comportamentul alimentar, dar acest lucru nu inseamna ca trebuie sa mananci mai putin ca sa te poti alimenta mai sanatos.
Este important sa mananci ce iti place, pana te saturi la fiecare masa si sa nu te culci niciodata flamanda.
Daca imi vei spune ce alimente iti plac si spre ce dieta ai dori sa te indrepti, as putea sa te ajut sa-ti conturezi un plan alimentar.
Eu am urmat Dieta Montignac timp de un an si jumatate, cu unele exceptii firesti ocazionate de diverse sarbatori si evenimente. Acum incerc sa ma alimentez pe cat posibil sanatos si sa-mi mentin greutatea.

elene94 15 mar 2013 12:33:26

Re: Jurnal angieee
 
Citat:

Anterior postat de angieee (Post 1236073)
Hey zuzzz>:D<
Asa e, mi-am facut si eu loc aici, dar inca nu am avut timp sa stau pe aiciX(X(X
Azi am fost la dentist, si mi-a gaurit 2 masele care pareau asa sanatoase, nu aveau nici un fir de carie:((( mor de ciudaX(
Sa mai treci pe aici, o sa mai vin si eu pe la tine:*:*:* de fapt, mereu citesc ce mai scrii, dar nu apuc sa comentez si eu pe acolo:P

Trebuie sa stie dentistul de ce a umblat la ele!
Lasa, el isi vede de meseria lui, noi de a noastra! Adica sa ne intretinem;;) si tu serviciul, eu scoala:D

Iti urez un weekend surprinzatoor, fabulos!>:D<>:D<

coco23 17 mar 2013 19:30:48

Re: Jurnal angieee
 
Hello, te vizitez si eu:) cateva mici observatii: lintea e super gustoasa, asa e, eu mananc constant, iti recomand pateul de linte.

Eu sunt ovo-lacto-vegetariana, asa ca daca ai intrebari despre acest stil de viata, te pot ajuta!

Ganduri bune:P!

angieee 17 mar 2013 20:21:45

Re: Jurnal angieee
 
Citat:

Anterior postat de coco23 (Post 1237256)
Hello, te vizitez si eu:) cateva mici observatii: lintea e super gustoasa, asa e, eu mananc constant, iti recomand pateul de linte.

Eu sunt ovo-lacto-vegetariana, asa ca daca ai intrebari despre acest stil de viata, te pot ajuta!

Ganduri bune:P!


Buna:D si multumesc pentru vizita:)
Chiar m-ati facut curioasa si o sa incerc si eu lintea.. Suna foarte bine stilul asta de viata, dar se pare ca eu nu sunt in stare sa imi refuz ceva:(
Daca nu te superi o sa ma mai uit pe meniurile tale ca sa-mi fac o idee legata sa alimentatia ta pt ca e mai simplu asa.. Din pacate eu sunt ff pofticioasa si ar fi pacat sa te pun sa-mi dai multe detalii legate de alimentatia ta, iar eu sa nu ma conformez..
O seara frumoasa si te mai astept aici oricand ai timp:D

angieee 17 mar 2013 20:56:57

Re: Jurnal angieee
 
Am avut o saptamana foarte obositoare... pentru ca am mancat incontinuu...
Am mancat dulciuri in fiecare zi, din ce in ce mai multe, azi m-am multumit cu o ciocolata intreaga, dar zilele trecute am mancat mult mai multe dulciuri.
Ma simt foarte rau, ma doare stomacul, ma simt foarte obosita si nu mai suport sa stau la munca.. e a 3-a zi in care stau 13h la munca..
De saptamana viitoare am timp sa ma ocup iar de alimentatie si sport si sper sa reusesc sa slabesc astea 2kg jumate puse in ultima saptamana.

angieee 23 mar 2013 11:53:48

Re: Jurnal angieee
 
Au trecut 2 sapt de cand am facut sport ultima data:(( Sunt asa dezamagita de mine:D
In ultima sapt am dormit 4h/noapte si a fost oribil, nu am putut deloc sa adorm, m-am culcat in fiecare seara pe la 2-3 si m-am trezit la 7:( Ma trezesc asa de dimineata pentru ca stau stresata mereu ca o sa sune alarma sotului meu si el n-o sa se trezeasca si o sa sune incontinuu 30min pana ma enervez cumplit si ma dau jos din pat, asa ca fara sa vreau am ajuns sa ma trezesc inainte sa sune alarma..
Am incercat sa ma duc de dimineata la munca, eu incep la 10, dar din cauza sotului meu am ajuns sa ma trezesc mereu la 6-7( inainte ma trezeam la 8:50 cand mergeam de dimineata la munca) si imi este fff greu, ma simt zilnic ff obosita si stresata si deprimata si-mi vine sa plang incontinuu, sunt fff nervoasa si as manca intruna...
Saptamana asta a fost cea mai oribila saptamana, ieri am inceput sa plang pe strada si nu voiam sa ajung acasa pentru ca imi venea sa plang rau...
Joi, de ziua sotului meu mai aveam putin si plangeam la masa si am fost nervoasa pe el toata ziua, m-a enervat in ultimul hal.. desi nu mi-a facut nimic, dar in sinea mea dau vina pe el pt ca nu dorm:(
De 2 saptamani am mancat haotic, am mancat multe dulciuri, prajeli, suc acidulat, si multe alte aberatii, am fost deprimata zilnic, nu am baut deloc apa si pe langa toate astea de luni am inceput sa beau si sa fumez...
Am luat-o razna complet.. si chiar mi-as dori sa vorbesc cu cineva despre asta, dar nu am cu cine.. prietene nu mai am, cu familia nu pot sa vorbesc pentru ca nu asa se procedeaza in familia sotului meu si trebuie sa tin toate supararile pentru mine si sa ma prefac ca mi-e ff bine..
Azi m-am trezit la 8, cu ochii umflati, cu nervi, cu depresie, si fff obosita.. si trebuie sa ma apuc de curatenie desi nu am nici un chef:(( inainte imi era asa drag sa fac curat, iubesc sa vad ca totul e curat in jurul meu..
Cand ma gandesc ca azi ma duc la munca si ma intorc la 2am iar ma apuca depresia..
Stiu ca am scris totul amestecat aici, scriu pentru mine mai mult, ca sa nu uit ce mi-am facut zilele astea, pentru ca stiu ca totul porneste de la mine, de la lipsa mea de incredere in mine si de la faptul ca dau mereu vina pe altii pentru problemele mele..
As vrea sa-mi revin cu somnul pentru ca nu mai rezist mult in ritmul asta, mi-am luat 3 zile de concediu sapt viitoare, sper sa ma ajute..

angieee 23 mar 2013 12:11:02

Re: Jurnal angieee
 
Spuneam ca am mancat foarte mult, asa se intampla in zilele cand nu-mi trec meniul:))) sunt prea ocupata sa mananc si nu mai am timp sa fiu atenta la ce mananc..
De 2 sapt cred ca mananc in jur de 3000kcal, de fapt eu cred ca e vb de 4-5000mii, dar cantarul nu-mi arata ca m-am ingrasat prea rau, doar 2kg in 2 sapt, chiar mi se pare ca-s prea putine kg in plus si ma gandesc ca e posibil sa fie de la cantar, e d-ala electronic si o cam ia razna..
Imi doresc mult sa-mi revin, de azi iar o sa fiu atenta la ce mananc, dar e atat de greu pentru ca nu am nimic sanatos in frigider..
Azi, de ex, frigiderul e full de tort, savarina, pandispan, cremsnit, prajitura cartof, clatite cu ciocolata, tarta, 3 gemuri, pui prajit, orez cu multa grasime, pateuri cu branza, , branza topita, pizza cu carnati si un salam naspa, dovlecei pane si conopida pane (din carrefour), mere din supermarket, branza, morcovi, oua..
Asa ca la MD (10:30) mi-am facut 2 oua fierte + niste sfecla ratacita, apoi o sa mananc niste branza la pranz si morcovi la cina..
Nu am nici un ban si chiar daca aveam nu puteam sa cumpar ceva de mancare pt ca se supara sotul, el zice ca e mancare acasa si sa nu mai dau banii pe mancare...
Nu stiu ce-o sa ma fac de maine incolo cand n-o sa mai fie branza in frigider..:(

elene94 23 mar 2013 14:47:34

Re: Jurnal angieee
 
Citat:

Anterior postat de angieee (Post 1240663)
Spuneam ca am mancat foarte mult, asa se intampla in zilele cand nu-mi trec meniul:))) sunt prea ocupata sa mananc si nu mai am timp sa fiu atenta la ce mananc..
De 2 sapt cred ca mananc in jur de 3000kcal, de fapt eu cred ca e vb de 4-5000mii, dar cantarul nu-mi arata ca m-am ingrasat prea rau, doar 2kg in 2 sapt, chiar mi se pare ca-s prea putine kg in plus si ma gandesc ca e posibil sa fie de la cantar, e d-ala electronic si o cam ia razna..
Imi doresc mult sa-mi revin, de azi iar o sa fiu atenta la ce mananc, dar e atat de greu pentru ca nu am nimic sanatos in frigider..
Azi, de ex, frigiderul e full de tort, savarina, pandispan, cremsnit, prajitura cartof, clatite cu ciocolata, tarta, 3 gemuri, pui prajit, orez cu multa grasime, pateuri cu branza, , branza topita, pizza cu carnati si un salam naspa, dovlecei pane si conopida pane (din carrefour), mere din supermarket, branza, morcovi, oua..
Asa ca la MD (10:30) mi-am facut 2 oua fierte + niste sfecla ratacita, apoi o sa mananc niste branza la pranz si morcovi la cina..
Nu am nici un ban si chiar daca aveam nu puteam sa cumpar ceva de mancare pt ca se supara sotul, el zice ca e mancare acasa si sa nu mai dau banii pe mancare...
Nu stiu ce-o sa ma fac de maine incolo cand n-o sa mai fie branza in frigider..:(

Atunci tine hopocalorica. Mananca din ce ai, dar in cantitati mici.
Mananca pana in 1500kcal din dulciurile alea si o sa vezi ca maxim te mentii:* Cantaresti tortul si ce mai vrei, si le calculezi la apx 500kcal/100g iau mancarea, cum ar fi orezul, la 400kcal/100g. Eu asa fac atunci cand am mancare urata prin casa si nu vreau sa arunc bani aiurea.

angieee 23 mar 2013 16:54:36

Re: Jurnal angieee
 
Citat:

Anterior postat de elene94 (Post 1240698)
Atunci tine hopocalorica. Mananca din ce ai, dar in cantitati mici.
Mananca pana in 1500kcal din dulciurile alea si o sa vezi ca maxim te mentii:* Cantaresti tortul si ce mai vrei, si le calculezi la apx 500kcal/100g iau mancarea, cum ar fi orezul, la 400kcal/100g. Eu asa fac atunci cand am mancare urata prin casa si nu vreau sa arunc bani aiurea.


Da, ai dreptate elene, o sa incep sa fac asta.. mai ales c-o sa primesc maine un cantar de bucatarie si o sa pot sa-mi cantaresc mancarea:X:X:X:X Mi-l doresc de 1 an:)))
Azi nu am mancat dulciuri si nici n-o sa mananc pt ca de cand m-am reapucat de tigari nu mai simt nevoia:-s
Am avut o zi buna, am mancat destul de ok:X Oua fierte la MD, dovlecei si conopida pane la pranz (fara aluatul ala de pe ele), niste alune ca gustare si acum am mai luat o gustare: 2 felii de paine cu telemea de tara.. cred ca e destul de ok pana acum:D
Ziua ta cum a fost?? Sport mai faci? Mai esti stresata cu ceva? :*

Nivara 23 mar 2013 18:19:29

Re: Jurnal angieee
 
Citat:

Anterior postat de angieee (Post 1240737)
Da, ai dreptate elene, o sa incep sa fac asta.. mai ales c-o sa primesc maine un cantar de bucatarie si o sa pot sa-mi cantaresc mancarea:X:X:X:X Mi-l doresc de 1 an:)))
Azi nu am mancat dulciuri si nici n-o sa mananc pt ca de cand m-am reapucat de tigari nu mai simt nevoia:-s
Am avut o zi buna, am mancat destul de ok:X Oua fierte la MD, dovlecei si conopida pane la pranz (fara aluatul ala de pe ele), niste alune ca gustare si acum am mai luat o gustare: 2 felii de paine cu telemea de tara.. cred ca e destul de ok pana acum:D
Ziua ta cum a fost?? Sport mai faci? Mai esti stresata cu ceva? :*

Buna:) sper sa nu te superi ca dau buzna la tine in jurnal, vreau sa iti zic ca e foarte bine ca o sa ai un cantar de bucatarie ca asa stii exact ce cantitate de alimente mananci...si eu am de un an si 2 luni si inainte de a-l avea treceam la nimereala cantitatile. Si eu am o problema cu dulciurile, mananc prea multe dar pur si simplu nu pot trai fara ele parca e ca o dependenta.

elene94 23 mar 2013 19:34:06

Re: Jurnal angieee
 
Citat:

Anterior postat de angieee (Post 1240737)
Da, ai dreptate elene, o sa incep sa fac asta.. mai ales c-o sa primesc maine un cantar de bucatarie si o sa pot sa-mi cantaresc mancarea:X:X:X:X Mi-l doresc de 1 an:)))
Azi nu am mancat dulciuri si nici n-o sa mananc pt ca de cand m-am reapucat de tigari nu mai simt nevoia:-s
Am avut o zi buna, am mancat destul de ok:X Oua fierte la MD, dovlecei si conopida pane la pranz (fara aluatul ala de pe ele), niste alune ca gustare si acum am mai luat o gustare: 2 felii de paine cu telemea de tara.. cred ca e destul de ok pana acum:D
Ziua ta cum a fost?? Sport mai faci? Mai esti stresata cu ceva? :*

Stresul mereu intervine, dar incerc sa-l alung. E bine, deocamdata, la mine. M-am masurat, ma mentin. Sport am facut, dar nu extraordinar:( Vreau sa maresc nr de sedinte pe saptamana

angieee 23 mar 2013 20:58:12

Re: Jurnal angieee
 
Pai asa!! Ma bucur mult ca te-ai mentinut:D Si eu ma mentin la 57-58kg iarna si sper sa am la vara 53, ca in ultimele veri:X ar fi asa super:D:D:D
Sper sa ma reapuc si eu de sport de maine si sa nu mai iau pauze prea mari apoi:(
Mi-am facut niste poze, or sa fie alea de genul "INAINTE" pe care o sa le postez dupa ce vin de la munca si sper sa fie fff diferite urmatoarele poze:P
Sper sa mai faci si tu poze curand pt ca miss u:*

elene94 23 mar 2013 21:08:56

Re: Jurnal angieee
 
Citat:

Anterior postat de angieee (Post 1240837)
Pai asa!! Ma bucur mult ca te-ai mentinut:D Si eu ma mentin la 57-58kg iarna si sper sa am la vara 53, ca in ultimele veri:X ar fi asa super:D:D:D
Sper sa ma reapuc si eu de sport de maine si sa nu mai iau pauze prea mari apoi:(
Mi-am facut niste poze, or sa fie alea de genul "INAINTE" pe care o sa le postez dupa ce vin de la munca si sper sa fie fff diferite urmatoarele poze:P
Sper sa mai faci si tu poze curand pt ca miss u:*

Auu abia astept sa-ti vad pozele de before/after. La mine pozele before sunt cele deja postate:))) O sa mai pun cand o sa vad ceva diferente..acum ma vad la fel. Vreau si eu sa ating 55 cu 53 in coapsa, vreau si euuu:(:(:(

angieee 23 mar 2013 21:15:44

Re: Jurnal angieee
 
Azi am reusit sa nu mananc dulciuri!!! ::D:D:D
Sper s-o tin tot asa;))

angieee 23 mar 2013 21:18:36

Re: Jurnal angieee
 
Citat:

Anterior postat de Nivara (Post 1240768)


Buna:) sper sa nu te superi ca dau buzna la tine in jurnal, vreau sa iti zic ca e foarte bine ca o sa ai un cantar de bucatarie ca asa stii exact ce cantitate de alimente mananci...si eu am de un an si 2 luni si inainte de a-l avea treceam la nimereala cantitatile. Si eu am o problema cu dulciurile, mananc prea multe dar pur si simplu nu pot trai fara ele parca e ca o dependenta.

Buna Nivara,
Iti multumesc foarte mult pentru vizita si imi cer scuze ca-ti raspund abia acum, dar inca nu sunt obisnuita cu jurnalul si nu prea observ raspunsurile, nu-mi apar notificari cand imi scrie cineva in jurnal:((
Da, si eu cred ca e suuper bun cantarul, dar am tot amanat sa-mi iau fie pt ca am uitat, fie n-am avut bani, dar urmeaza ziua mea si o sa-l primesc cadou:X:X:X: si abia astept!!! Sunt fff entuziasmata:) Eu chiar nu stiu sa aproximez greutatea alimentelor si asta ma enerveaza pentru ca si asa am tendinta sa nu ma opresc din mancat.. mai ales cand vine vorba de dulciuri:-s
Tu reusesti sa te abtii de la dulciuri? Eu nu prea reusesc, cand mi se pune pata pe ceva stau tot timpul cu gandul acolo:( Azi am avut frigiderul plin de dulciuri si pe seara au aparut si niste gogosi care aratau demential, dar nu mi-a fost ff pofta, am simtit doar dorinta de a lua, ca asa mi se intampla atunci cand vad dulciuri, dar am reusit sa ma abtin Sunt inca uimita de mine pt ca am reusit sa nu mananc deloc dulciuri azi
P.s. Eu am citit de multe ori rasp tale din alte jurnale si ma bucur mult ca ai trecut si pe aici
Multumesc de vizita si te mai astept

Nivara 23 mar 2013 21:42:38

Re: Jurnal angieee
 
Citat:

Anterior postat de angieee (Post 1240849)
Buna Nivara,
Iti multumesc foarte mult pentru vizita si imi cer scuze ca-ti raspund abia acum, dar inca nu sunt obisnuita cu jurnalul si nu prea observ raspunsurile, nu-mi apar notificari cand imi scrie cineva in jurnal:((
Da, si eu cred ca e suuper bun cantarul, dar am tot amanat sa-mi iau fie pt ca am uitat, fie n-am avut bani, dar urmeaza ziua mea si o sa-l primesc cadou:X:X:X: si abia astept!!! Sunt fff entuziasmata:) Eu chiar nu stiu sa aproximez greutatea alimentelor si asta ma enerveaza pentru ca si asa am tendinta sa nu ma opresc din mancat.. mai ales cand vine vorba de dulciuri:-s
Tu reusesti sa te abtii de la dulciuri? Eu nu prea reusesc, cand mi se pune pata pe ceva stau tot timpul cu gandul acolo:( Azi am avut frigiderul plin de dulciuri si pe seara au aparut si niste gogosi care aratau demential, dar nu mi-a fost ff pofta, am simtit doar dorinta de a lua, ca asa mi se intampla atunci cand vad dulciuri, dar am reusit sa ma abtin Sunt inca uimita de mine pt ca am reusit sa nu mananc deloc dulciuri azi
P.s. Eu am citit de multe ori rasp tale din alte jurnale si ma bucur mult ca ai trecut si pe aici
Multumesc de vizita si te mai astept

Eu nu reusesc sa ma abtin deloc de la dulciuri, nu stiu daca pot rezista o zi fara sa mananc ceva dulce, daca te uiti pe meniurile mele te ingrozesti cand vezi cate dulciuri si alte prostii mananc :-o, inca anul trecut aveam zile cand mancam aproape de dimineata pana seara numai dulciuri pana intr-o zi cand am facut o criza de fiere si m-am mai domolit cu dulciurile si patiseriile, dar acum iar am inceput sa exagerez si mi-e frica sa nu ma ingras ca si asa vreau sa mai dau jos cam 2-3 kg.

angieee 23 mar 2013 23:34:43

Re: Jurnal angieee
 
Citat:

Anterior postat de Nivara (Post 1240865)


Eu nu reusesc sa ma abtin deloc de la dulciuri, nu stiu daca pot rezista o zi fara sa mananc ceva dulce, daca te uiti pe meniurile mele te ingrozesti cand vezi cate dulciuri si alte prostii mananc :-o, inca anul trecut aveam zile cand mancam aproape de dimineata pana seara numai dulciuri pana intr-o zi cand am facut o criza de fiere si m-am mai domolit cu dulciurile si patiseriile, dar acum iar am inceput sa exagerez si mi-e frica sa nu ma ingras ca si asa vreau sa mai dau jos cam 2-3 kg.


Nici eu nu reusesc sa ma abtin, azi a fost o exceptie si inca mai am sanse sa recidivez pt ca o sa ajung pe la 2am acasa si cam pe la ora aia ma apuca poftele:)))
Cel mai rau ma enerveaza ca am facut o tona de celulita:( Inainte eram durdulie, dar nu aveam deloc celulita, iar acum ma vad slaba dar cam defecta.. din cauza celulitei:))))
Sper sa reusesc sa evit dulciurile si patiseriile anul asta pentru ca imi doresc mult sa am pielea frumoasa:-<
Tu cum reusesti sa te mentii la 46 de kg?? Esti cu mai mult de 10kg mai slaba ca mine.. cred ca esti piele si os :-s Inainte imi doream sa slabesc pana la 48kg, dar acum consider ca ce e sub 50kg e mult prea putin..

angieee 24 mar 2013 00:10:31

Re: Jurnal angieee
 
[QUOTE=elene94;1240841]Auu abia astept sa-ti vad pozele de before/after. La mine pozele before sunt cele deja postate:))) O sa mai pun cand o sa vad ceva diferente..acum ma vad la fel. Vreau si eu sa ating 55 cu 53 in coapsa, vreau si euuu:(:(:([/QUOT

Pai si eu abia astept sa pun pozele alea:))) As vrea se le fac asa cum le-ai facut tu, sa se observe mai clar diferenta;))
Daca spui ca te-ai apucat de sport sigur or sa apara diferente:X:X:X si abia astept sa vad pozele:D:D:D
Hai ca tu ai o obsesie cu coapsele iar eu cu burtica:)) si eu visez sa scap de burtica, dar nu se poate asa usor, trebuie sa imi dau interesul si sa nu mai fiu asa delasatoare:( Diferenta de 2 cm la coapsa poate poti s-o schimbi un pic incercand sa lucrezi mai mult cu piciorul mai slab, pentru ca o sa creasca de la masa musculara:X Asta trebuie sa fac si eu cu piciorul drept:d

elene94 24 mar 2013 12:00:09

Re: Jurnal angieee
 
[QUOTE=angieee;1240950]
Citat:

Anterior postat de elene94 (Post 1240841)
Auu abia astept sa-ti vad pozele de before/after. La mine pozele before sunt cele deja postate:))) O sa mai pun cand o sa vad ceva diferente..acum ma vad la fel. Vreau si eu sa ating 55 cu 53 in coapsa, vreau si euuu:(:(:([/QUOT

Pai si eu abia astept sa pun pozele alea:))) As vrea se le fac asa cum le-ai facut tu, sa se observe mai clar diferenta;))
Daca spui ca te-ai apucat de sport sigur or sa apara diferente:X:X:X si abia astept sa vad pozele:D:D:D
Hai ca tu ai o obsesie cu coapsele iar eu cu burtica:)) si eu visez sa scap de burtica, dar nu se poate asa usor, trebuie sa imi dau interesul si sa nu mai fiu asa delasatoare:( Diferenta de 2 cm la coapsa poate poti s-o schimbi un pic incercand sa lucrezi mai mult cu piciorul mai slab, pentru ca o sa creasca de la masa musculara:X Asta trebuie sa fac si eu cu piciorul drept:d

Nuuu de ce masa musculara, u vreau masa muscularaaa:-s ah, pai am obs ca dupa sport e umflat, arata cu 1 cm mai mult..
Nu vreau masa musculara, vreau liniuta la abdomen si vreau picioare skinny:(..

Nivara 24 mar 2013 13:01:55

Re: Jurnal angieee
 
Citat:

Anterior postat de angieee (Post 1240939)
Nici eu nu reusesc sa ma abtin, azi a fost o exceptie si inca mai am sanse sa recidivez pt ca o sa ajung pe la 2am acasa si cam pe la ora aia ma apuca poftele:)))
Cel mai rau ma enerveaza ca am facut o tona de celulita:( Inainte eram durdulie, dar nu aveam deloc celulita, iar acum ma vad slaba dar cam defecta.. din cauza celulitei:))))
Sper sa reusesc sa evit dulciurile si patiseriile anul asta pentru ca imi doresc mult sa am pielea frumoasa:-<
Tu cum reusesti sa te mentii la 46 de kg?? Esti cu mai mult de 10kg mai slaba ca mine.. cred ca esti piele si os :-s Inainte imi doream sa slabesc pana la 48kg, dar acum consider ca ce e sub 50kg e mult prea putin..

Chiar dacă am numai 45 kg crede-mă că arăt de cel puţin 49-50 pt. că-s mică de înălţime şi am şoldurile late şi fundul mărişor. Am silueta în formă de pară cum e mai rău şi depun totul pe fund şi şolduri. Acum am abia 45.2 kg cu haine cu tot chiar dimineaţă m-am cântărit şi încerc să nu depăşesc 1500 calorii pe zi. De multe ori nici nu mănânc de frică să nu-mi fie rău, parcă am aşa o obsesie că mi-e rău dacă mănânc ceva prea gras sau prea caloric.

Nivara 24 mar 2013 13:20:43

Re: Jurnal angieee
 
Si eu am celulita cu gramada pe fund dar parca nu-mi bat asa tare capul. Tu oricum esti mai inalta ca mine si nu cred ca esti grasa la kilogramele tale. Eu din pacate nu practic nici un sport, niciodata nu mi-a placut sportul si la scoala aveam scutire la ora de sport si stiu ca nu e sanatos sa nu fac miscare dar parca imi vine greu sa ma incep de ceva :-s.

angieee 24 mar 2013 13:32:37

Re: Jurnal angieee
 
Citat:

Anterior postat de Nivara (Post 1241058)


Chiar dacă am numai 45 kg crede-mă că arăt de cel puţin 49-50 pt. că-s mică de înălţime şi am şoldurile late şi fundul mărişor. Am silueta în formă de pară cum e mai rău şi depun totul pe fund şi şolduri. Acum am abia 45.2 kg cu haine cu tot chiar dimineaţă m-am cântărit şi încerc să nu depăşesc 1500 calorii pe zi. De multe ori nici nu mănânc de frică să nu-mi fie rău, parcă am aşa o obsesie că mi-e rău dacă mănânc ceva prea gras sau prea caloric.


Eu mi-as dori sa am fundul mare:))) Mereu am considerat sexy femeile cu fundul mare:X Eu sunt un mar ionatan:)))
Asa putine calorii??:-s Eu daca mananc 1600-1700 slabesc, daca mananc 2500 ma mentin si mi-e frica sa scad sub 1600 pentru ca nu vreau sa-mi stresez organismul.. Eu sunt mai relaxata daca depasesc nr de calorii decat daca mananc putin, daca am impresia ca nu am mancat destul ma apuc noapea sa mananc.. desi oricum mananc noaptea de obicei:-s
Cred ca esti ff stresata de alimentatie daca ai impresia ca ti=e rau cand mananci ceva:( Te inteleg, mai am si eu momente, dar mereu incerc sa-mi spun ca am o singura viata si nu e nevoie sa ma supar si sa-mi stric toata ziua doar pt ca am poftit la ceva:D


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:15:10.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO