forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal - Audrey (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-audrey-4323.html)

Audrey 30 iun 2010 15:29:09

Jurnal - Audrey
 
Bună!

Jurnalul acesta se vrea a fi unul alimentar, dar mai pot strecura si alte detalii prin el.
Prea mari probleme nu am, la 1,55 medicul mi-a spus că 49 kg sunt ok, dar cu toate acestea nu-mi place aspectul abdomenului si al coapselor mele. Ideal este să învăţ să mănânc cât mai sănătos, cât mai potrivit, să învăţ să fac sport si să mă preocupe sănătatea mea mai mult decât orice.
In privinţa alimentaţiei am facut deja o parte din schimbările pe care mi le doream, dar mai este de lucrat. Am renunţat la pâine albă, dulciuri din zahăr rafinat (şi cam orice conţine zahăr rafinat), cartofi prăjiţi, carne de porc/vită, fast-food, o singură masă pe zi şi aia seara, băuturile carbogazoase, sosuri, mezeluri şi în general cam orice mă putea îmbolnăvi. Până acum îmi permiteam mici scăpări, dar de ceva timp am zis să fiu mai drastică.
Sport nu am făcut până anul acesta, decât să spunem 1h/saptămână la şcoală. Acum fac fitness combinat cu tae-bo şi cât mai multă mişcare în aer liber.

Dacă aveţi sfaturi, m-ar putea ajuta :)

odeta 30 iun 2010 15:58:22

Re: Jurnal - Audrey
 
Citat:

Anterior postat de Audrey (Post 236156)
Bună!

Jurnalul acesta se vrea a fi unul alimentar, dar mai pot strecura si alte detalii prin el.
Prea mari probleme nu am, la 1,55 medicul mi-a spus că 49 kg sunt ok, dar cu toate acestea nu-mi place aspectul abdomenului si al coapselor mele. Ideal este să învăţ să mănânc cât mai sănătos, cât mai potrivit, să învăţ să fac sport si să mă preocupe sănătatea mea mai mult decât orice.
In privinţa alimentaţiei am facut deja o parte din schimbările pe care mi le doream, dar mai este de lucrat. Am renunţat la pâine albă, dulciuri din zahăr rafinat (şi cam orice conţine zahăr rafinat), cartofi prăjiţi, carne de porc/vită, fast-food, o singură masă pe zi şi aia seara, băuturile carbogazoase, sosuri, mezeluri şi în general cam orice mă putea îmbolnăvi. Până acum îmi permiteam mici scăpări, dar de ceva timp am zis să fiu mai drastică.
Sport nu am făcut până anul acesta, decât să spunem 1h/saptămână la şcoală. Acum fac fitness combinat cu tae-bo şi cât mai multă mişcare în aer liber.

Dacă aveţi sfaturi, m-ar putea ajuta :)

Salut si bine te-am gasit la tine in casuta >:D<
Din ce spui tu ... rezulta ca trebuie lucrat abdomenul , deci trebuie s-a faci mult sport .
Pilatesul ajuta la formarea unui "v" frumos pentru abdomenul tau , incearcal:)

Stephanie 30 iun 2010 16:08:00

Re: Jurnal - Audrey
 
Buna,Audrey!Succes in ceea ce faci pe viitor si in inceperea unei vieti sanatoase!:)

Stephanie 30 iun 2010 16:09:08

Re: Jurnal - Audrey
 
Scrie-ne si un meniu de-al tau pe azi....daca vrei:)

Roxii 30 iun 2010 16:11:42

Re: Jurnal - Audrey
 
Citat:

Anterior postat de Audrey (Post 236156)
Bună!

Jurnalul acesta se vrea a fi unul alimentar, dar mai pot strecura si alte detalii prin el.
Prea mari probleme nu am, la 1,55 medicul mi-a spus că 49 kg sunt ok, dar cu toate acestea nu-mi place aspectul abdomenului si al coapselor mele. Ideal este să învăţ să mănânc cât mai sănătos, cât mai potrivit, să învăţ să fac sport si să mă preocupe sănătatea mea mai mult decât orice.
In privinţa alimentaţiei am facut deja o parte din schimbările pe care mi le doream, dar mai este de lucrat. Am renunţat la pâine albă, dulciuri din zahăr rafinat (şi cam orice conţine zahăr rafinat), cartofi prăjiţi, carne de porc/vită, fast-food, o singură masă pe zi şi aia seara, băuturile carbogazoase, sosuri, mezeluri şi în general cam orice mă putea îmbolnăvi. Până acum îmi permiteam mici scăpări, dar de ceva timp am zis să fiu mai drastică.
Sport nu am făcut până anul acesta, decât să spunem 1h/saptămână la şcoală. Acum fac fitness combinat cu tae-bo şi cât mai multă mişcare în aer liber.

Dacă aveţi sfaturi, m-ar putea ajuta :)

Buna Audrey..Foarte bine ca ai renuntat la tot ce iti face rau.Dar...sa vad dak am inteles eu bine...Si te citez acum:"o singură masă pe zi şi aia seara".Adica?Mananci doar o singura data pe zi?:-oFitnessul este mai mult pt mentinere si tonifiere,tae`bo este bun.>:D<

justbelieve 30 iun 2010 16:16:20

Re: Jurnal - Audrey
 
Bine ai venit>:D<

Audrey 30 iun 2010 17:14:33

Re: Jurnal - Audrey
 
Roxii, mă refeream că am renunţat la obiceiul de a mânca o singură dată pe zi şi atunci seara (aşa cum obişnuiam să fac). Acum mănânc de 3 ori pe zi + o gustare sau chiar două.
Mulţumesc pentru încurajări! :)

Roxii 30 iun 2010 18:37:35

Re: Jurnal - Audrey
 
Citat:

Anterior postat de Audrey (Post 236264)
Roxii, mă refeream că am renunţat la obiceiul de a mânca o singură dată pe zi şi atunci seara (aşa cum obişnuiam să fac). Acum mănânc de 3 ori pe zi + o gustare sau chiar două.
Mulţumesc pentru încurajări! :)

Aaa:">Sunt cam blonda,scuza`ma:))Da`ne un exemplu de meniu de`al tau.Foloseste calculatorul de calorii si ai mare grija sa nu scazi sub 1000 de calorii pe zi:)Ideal ar fi sa incepi cu 1200 ca sa ai de unde sa scazi cand vei stagna.>:D<

Audrey 30 iun 2010 19:46:32

Re: Jurnal - Audrey
 
Am un meniu care nu prea variază :

Micul - dejun (6 - 9 a.m.) : pâine neagră prăjită (cam 2 felii subţiri) cu miere/dulceaţă de căpşuni, fulgi de ovăz cu lapte semidegresat şi o cană de ceai detoxifiant sau salată de legume/fructe şi ceai verde.
Gustare 1 (9 - 11 a.m.) : un fruct (de obicei o banană sau un măr)
Prânz (1 - 3 p.m.) : ciorbă sau supă (asta neapărat, nici una nu lipseşte din meniul pentru prânz pentru că-mi plac foarte mult) şi o cană de ceai.
Gustare 2 (3 - 5 p.m.) : un fruct şi câteva pahare de apă plată.
Cină (6 - 8 p.m.) : mai lipseşte câteodată, dar de obicei mănânc o salată de legume sau carne de pui la grătar plus o cană de ceai.

Roxii 30 iun 2010 20:04:00

Re: Jurnal - Audrey
 
Citat:

Anterior postat de Audrey (Post 236382)
Am un meniu care nu prea variază :

Micul - dejun (6 - 9 a.m.) : pâine neagră prăjită (cam 2 felii subţiri) cu miere/dulceaţă de căpşuni, fulgi de ovăz cu lapte semidegresat şi o cană de ceai detoxifiant sau salată de legume/fructe şi ceai verde.
Gustare 1 (9 - 11 a.m.) : un fruct (de obicei o banană sau un măr)
Prânz (1 - 3 p.m.) : ciorbă sau supă (asta neapărat, nici una nu lipseşte din meniul pentru prânz pentru că-mi plac foarte mult) şi o cană de ceai.
Gustare 2 (3 - 5 p.m.) : un fruct şi câteva pahare de apă plată.
Cină (6 - 8 p.m.) : mai lipseşte câteodată, dar de obicei mănânc o salată de legume sau carne de pui la grătar plus o cană de ceai.

Imi place meniul tau dar...eu una as inversa cina cu pranzul.Si ai grija ca de azi cina sa nu mai lipseasca:)Incearca sa nu mai papi banane,nu prea sunt bune.Dar totusi,meniul il poti varia.Incearca la MD sa papi si ou fiert,branzica,sunca slaba,muschiuletz,la gustare poti alege dintre alune,nuci,migdale,seminte fara sare,iaurt.La pranz poti papa carne de pui fiarta,la gratar sau la cuptor cu salata,mancare gatita mai putin calorica cum ar fi:fasole batuta,ghiveci de legume,etc.La cina poti papa supica,piept de pui cu salata,salata de rosii cu branza.In felul asta nu te vei plictisi:)>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:33:27.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO