forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal bluelf (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-bluelf-11242.html)

Kclaudyia 17 apr 2012 10:28:40

Re: Jurnal bluelf
 
Buna draga mea si Hristos a Inviat!

Ia zi tu cum ai petrecut Pastele? :D

Iti doresc o saptamana frumoasa! :-*

bluelf 17 apr 2012 10:53:49

Re: Jurnal bluelf
 
Hei, Adevarat a inviat!
Pastele a fost ok ... Nu am incalcat nimic, m-am tinut tare pe pozitii. Sunt totusi cam ocupata ca sa intru mereu cu meniul asa ca am sa spun doar ca ma voi abtine de la toate delicatesele pascale. Azi e si ziua mea si am muuult mai multe de facut decat de obicei :).

Kclaudyia 19 apr 2012 10:00:45

Re: Jurnal bluelf
 
Citat:

Anterior postat de bluelf (Post 1014791)
Hei, Adevarat a inviat!
Pastele a fost ok ... Nu am incalcat nimic, m-am tinut tare pe pozitii. Sunt totusi cam ocupata ca sa intru mereu cu meniul asa ca am sa spun doar ca ma voi abtine de la toate delicatesele pascale. Azi e si ziua mea si am muuult mai multe de facut decat de obicei :).

Multi ani traiasca! Multi ani traiasca! Laaaaa muuuuuuuuuulti aaaaaaaani!!!

Sa fii sanatoasa si voioasa! :-*

Poate pui ceva poze de la ziua ta! Astept cu nerabdare!

bluelf 11 mai 2012 11:34:39

Inapoi pe cai
 
Si, am revenit pentru moment. Am foarte multe de facut si bac-ul se apropie asa de repede ca parca nu reusesc sa tin pasul.

Azi dimineata am vazut ca am 61 de kg. Nu vreau sa ma bucur totusi pentru ca ar putea fi o alarma falsa. Nu mai am parca timp de nimic. La inot nu am mai reusit sa merg, iar acasa fac doar la bicicleta statica cate jumatate de ora pe zi. In rest, studying :)):))

Nu am mai postat nici meniul, dar sincer, parca nici nu mai vad rostul. Oricum, nu am renuntat la Monti si am facut un pariu cu Karma ca daca pana la sfarsitul lui mai mai incalc in vreun fel dieta sa nu am noroc la bac. Deci, trebuie sa ma tin de cuvant destule au fost incalcarile de sarbatori.

Nu mai zic nimic acum. Sunt in ora de romana si a intrat diriga. Si am si examenele de ECDL azi, de la 1:20. Mi-au mai ramas Excel-ul si Acces-ul si sincer nu ma prea descurc la ele.

Kclaudyia 14 mai 2012 14:03:43

Re: Inapoi pe cai
 
Citat:

Anterior postat de bluelf (Post 1036808)
Si, am revenit pentru moment. Am foarte multe de facut si bac-ul se apropie asa de repede ca parca nu reusesc sa tin pasul.

Azi dimineata am vazut ca am 61 de kg. Nu vreau sa ma bucur totusi pentru ca ar putea fi o alarma falsa. Nu mai am parca timp de nimic. La inot nu am mai reusit sa merg, iar acasa fac doar la bicicleta statica cate jumatate de ora pe zi. In rest, studying :)):))

Nu am mai postat nici meniul, dar sincer, parca nici nu mai vad rostul. Oricum, nu am renuntat la Monti si am facut un pariu cu Karma ca daca pana la sfarsitul lui mai mai incalc in vreun fel dieta sa nu am noroc la bac. Deci, trebuie sa ma tin de cuvant destule au fost incalcarile de sarbatori.

Nu mai zic nimic acum. Sunt in ora de romana si a intrat diriga. Si am si examenele de ECDL azi, de la 1:20. Mi-au mai ramas Excel-ul si Acces-ul si sincer nu ma prea descurc la ele.

Buna copilut!

Ma bucur sa aud ca esti asa amitioasa!

Tu cand ai zi de cantar?

Hei nu fi asa drastica.. auzi la ea cica sa nu aiba noroc la bac.. Tz tz tz..

Cum a fost la ECDL?

Slabuta 02 iun 2013 03:58:55

Re: Jurnal bluelf
 
Jurnal activat :)

bluelf 02 iun 2013 08:47:43

Re: Jurnal bluelf
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 1266190)
Jurnal activat :)

Multumeeeeesc!

bluelf 02 iun 2013 09:04:29

Un an mai tarziu
 
Am revenit.

A trecut ceva timp, ce-i drept, dar de data asta nu renunt.

Dupa ce am cochetat cu Monti si nu am fost prea multumita de rezultate (am ramas blocata la 63 de kg pentru un an intreg), am decis sa iau pe calea Dukan.

Am inceput pe 13 mai 2013. As vrea ca pana pe la jumatatea lui iulie sa ajung la 54 de kg. Daca vad ca merge bine treaba, cine stie, poate chiar 53. Ce mi-e o saptamana in plus sau int minus?

Acum sunt la munca. De la ultimele postari s-au intamplat ceva lucruri. Am luat bac-ul mandra, am intrat la facultate si acum locuiesc in Bucuresti. Gata, am plecat de-acasa.

Cand am revenit am vazut slabute care au ramas active iar acum au ajuns la kg dorite. As putea sa spun ca, din acest punct de vedere sunt un soi de "late bloomer", dar e ok si asa.

Legat de locul de munca, acum am o problema. Ieri a trebuit sa plec mai devreme acasa si l-am lasat pe prietenul meu sa-mi tina locul cateva ore. Iar el, nou fiind si neinstruit, a facut o gafa. A luat banii pe o comanda inainte sa dea comanda propriu zisa si a dat banii supraveghetoarei. Iar cand a dat in sfarsit comanda, supraveghetoarea a zis ca nu-si aduce aminte sa fi primit bani. Iar acum trebuie sa suport eu consecintele.

Asta e un aspect. Un altul e legat de o amica de a mea care pana acum era, cica, "o buna prietena" sau chiar "o foarte buna prietena" dupa cum spunea chiar ea si care acum nu mai incape, nu stiu cum se face, de mine. Poate asta ar fi inca un motiv sa mai dau jos ceva kg, desi, va spun sincer, ego-ul meu a suferit un soi de liposuctie de cand am venit pe meleagurile capitalei. Dar mie-mi place sa cred ca am crescut si ca nu mai simt nevoie sa raspund acid la toate intepaturile. Sau, imi place sa cred ca devin au expert al autocontrolului, pentru ca nu este zi, cel putin in ultima vreme, in care sa nu fie macar o persoana care sa ma puna la incercare.

Acum ca am revenit observ ca vorbesc cam mult.

Dar voi incheia aici, cel putin deocamdata. Cred ca am sa continui sa-mi scriu meniul zilnic. Imi place sa recitesc si sa ma amuz. Am citit postarile de acum un an si mi-au adus asa, un soi de iz de liceu.

Dar deocamdata am de lucru. Am program de 10 ore azi. Si oricum, ma asteapta "amica" si supraveghetoarea cu voucherul pentru pizza pe care a achitat-o prietenul ieri dar de care "nu-si mai aduce aminte".

Va fi o zi lunga.

bluelf 03 iun 2013 10:25:13

Sesiune
 
Oficial, sunt în sesiune. Mâine, primul examen.

Ieri ne-au dat drumul mai depede de la lucru și am mers în Obor să-mi iau brânză degresată. Numai bine că m-a prind un uragan de am ajuns murată la cămin. Dar asta a fost altă poveste. Mi-am dat ultimii bani pe niște telemea degresată de vacă iar acum mă pregătesc să învăț. Dacă pun mțna și eu pe una din bursele alea frumoase lunare sunt o norocoasă. Și presupunând că mai muncesc în weekenduri, aș putea spune că-mi intră cu vreo 700 de lei în plus pe lună. Și nu-s tocmai de lepădat pentru un student.

Dar până acolo mai este ceva. Mai am de susținut 5 examene și încă 3 pentru mărire. Și măririle costă. Deci trebuie măcar să crească nota aia nu să dau 70 de lei ca să fie tot la fel.

Azi am trecut iar pe PP. Și cum nu am decât brânză, am să mănânc numai brânză. Mâine cred că-mi iau și vreo 20 de ouă. Și nu mai am nici tărâțe. Și nu am nici timp să merg să-mi iau. Și în Mega nu am găsit..... of.....

Și azi se anunță a fi o zi luuungă.....

bluelf 04 iun 2013 09:21:27

Morcov
 
Examen, examen, examen!!

Nu ar trebui să fiu așa stresată, că doar nu e prima sesiune (mă rog, e a doua, dar tot ar fi trebuit să mă călesc puțin)

Faza nu e că nu sunt pregătită, ci că vreau note foarte mari și chestia asta mă debusolează. Iar mama nu mă ajută nici ea cu asta. De fiecare dată când mă sună mă întreabă: „Ești pregătită?”

Ei bine, nu!!! Nu mă simt deloc pregătită, dar asta nu înseamnă că nu sunt! Pentru dacă mă gândesc acum la clasificarea activităților științifice sau la formele inovării nu pot formula nicio frază!

Și în condiții din astea de stres, Irina mănâncă.

Sau, în fine, ar vrea să mănânce doar că nu are bani și raftul ei de pe frigider e gol. Gol de mâncare permisă, pentru că sunt acolo niște paste pe care le-am făcut ieri pentru prietenul meu. Dar nu le pot mânca, bineînțeles.

Și e și mai chinuitor faptul că trebuie să gătesc zilnic mâncare pe care nu o pot mânca.

Și, a da! Am examen în două ore!

Kclaudyia 04 iun 2013 11:53:50

Re: Jurnal bluelf
 
Hey!
Welcome back!! >:D<>:D<
Aaa esti studenta!! Ce frumos..
Imi aduc aminte cu nostalgie de anii aia ai studentiei..
La ce fac esti?

Am vazut ca vrei sa te apuci de Dukan!!
Hell NO!!!!
Iti sugerez sa te razgandesti.. Sa iti spun si de ce.. Am incercat sa tin si eu Dukan, am rezistat doar o saptamana.. Imi era f rau, aveam ameteli, lipsa de energie, si sa nu mai zic ca am pus la loc tot ce am dat jos dupa ce am renuntat..
Eu stiu ca suna tare frumos numraul de kilograme pe care il poti da jos intru timp scurt.. Dar tu esti fata desteapta si iti dai seama ca tot ce e prea frumos sa fie adevarat nu e ok..
In primul rand ca iti privezi organismul de nutrienti esentiali.. Un organism sanatos are nevoie de toate categoriile de alimente, nu doar de proteine..
Apoi, iti creezi un mediu acid in stomac ceea ce poate duce la acidiate crescuta, la constipatii si sa nu mai zic de colesterol..
Majortatea fetelor care au tinut dukan le-a iesit coloesterolul mare la analize..
Toate se plangeau ca dupa ce au tinut dieta le era frica sa manance un fruct, ca imediat puneau pe ele..

Parerea mea e sa lasi Dukan-ul si sa mergi pe o dieta echilibrata.. De ex poti incerca South Beach, e mult mai ok..

bluelf 04 iun 2013 23:32:46

Re: Jurnal bluelf
 
Hei, holla!

Sunt la Management.

Și, în legătură cu Dukan, nu știu ce să zic. M-am documentat foarte serios și am printre cunoscuții mei vreo 5 persoane care au ținut cam 3 luni și nu au pus înapoi niciun gram. Bine, au ținut stabilizarea definitivă. Mie mi se pare un preț mic ca o zi pe săptămână să mănânc numai proteine pentru ca în rest să nu am restricții. Bineînțeles, cu regulile de bun simt.

Și oricum, eu deja o șin de mai bine de 3 săptămâni și mă simt foarte ok. Cât despre kilograme, nu am dat jos chiar așa de repede. Am dat în prima săptămâna vreo 3, dar de atunci nu am dat nici măcar unul pe săptămână.

Eu vreau să ajung la 54, să țin consolidarea ca să mă asigur că nu mai pun acele kg înapoi și apoi să fac un fel de combinație cu Montignac pentru stabilizarea definitivă. Și, bineînțeles, vreau să încep CHLX :D și să-l și termin dacă tot îl încep. I-am zis prietenului să-mi scoată programul de pe torrent :D

Am auzit destule avertismente legate de Dukan și sunt conștientă că pe termen lung nu este chiar sănătoasă. Chiar și Dukan spune că așa ceva nu ar trebui să se repete de mai mult de 2-3 ori în viață. Dar iau toate măsurile de precauție. Mănânc multe legume în cele 5 zile de PL, beau cel puțin 2 litri de apă pe zi, iau tărâțele, fac mișcare, consum lactate. Și nu intenționez să o țin prea mult.

Chiar zilele trecute ziceam că asta e ultima dietă pe care o țin. Mama zicea că forma în care te afli la 20 de ani va fi cea înspre care corpul se va reorienta de acum încolo. Și mă gândeam că dacă asta e prima dietă pe care o țin de când am facut cei 20 de ani, nu vreau să fie și un eșec. Vreau să iau și eu măcar o parte din ambiția ta :))

Azi m-am uitat toată seara la rețete de prăjituri! Am și un folder cu rețete pe care îl tot compeltez cu câte ceva. Abia aștept să mă pun pe prăjiturit :D

bluelf 05 iun 2013 21:19:26

Dezamăgiri
 
Azi au venit rezultatele la limba engleză. Și fraiera mi-a dat 6!!!!!! Mie!!! 6!!!! Și la drept vorbind, turbez de draci pentru că mp trage super tare în jos. După ce că nu a venit deloc la seminarii, în ziua în care a trebuit să dam traducerile eu a trebuit să lucrez și am dat traducerea aia unei colege de grupă să o trimită ȘI NU A LUAT-O ÎN CONSIDERARE!!! Să nu turbez???

Și asta îmi diminuează dramatic șansele de a primi bursă.

Rahat.

Nici nu mai scriu ce am mâncat azi, așa sunt de supărată!

bluelf 06 iun 2013 23:12:12

Prăjituri
 
După cum spuneam într-un post anterior, toată săptămâna m-am uitat la rețete de prăjituri. Am descoperit o tipă tare simpatică pe youtube care gătește impecabil și foarte explicit și am în plan pentru următoarele două săptămâni doup rețete: mousse de ciocolată și mug cake cu nutella la microunde[*dansand*].

Ambele sunt rețete care nu necesită coacere, mug cake-ul ăla cu nutella se face la microunde 2 minute. Poate am să-mi fac și o negresă dukan tot la microunde dacă tot trec pe la etajul 2.

De ce fac asta? Pentru că mi-e dor să gătesc ce-mi place. Și când gătesc ce-mi place nu e musai să și mănânc. Mi-au mai trecut poftele. Dar vreau să le fac pe astea două pentru că sunt rețete ușoare și sunt sigură că sunt și delicioase.

În plus, săptămâna viitoare e ziua unei colege de cameră și atunci cred că am să fac una din cele două rețete. Sau pe ambele, de ce nu?

Mâine vine mama la București cu ceva treburi de serviciu. Și am să merg, cel mai probabil, cu ea prin market-uri să-mi iau ce am nevoie. Trebuie să fac 5 porții de mousse, cel puțin și altele 5 de mug cake cu nutella.

Abia aștept să le gătesc, aproape că nu mai am răbdare[*fericit*]. Îmi place să îmi fie apreciate prăjiturile [*ok*]

Dar, până atunci, mâine (adică azi, că e trecut deja de 12) am examen. La mate. La 7:30 dimineața. Deci în 7 ore jumate de acum eu voi fi în bancă făcând exerciții de statistică și matematici financiare. Și voi calcula dobânzi, dispersii și medii de repartiție. Și voi face integrale. Și voi calcula estimatori[*95*]. Mda, va fi amuzant.

Mai stau jumătate de oră să recapitulez cele 3 exerciții pe care știu să le fac din toate cele predate în acest semestru. Am să le fac pe alea corect și măcar trec examenul. Et voila! Asta va fi tot.

Dar ce mai contează? Am să fac mousse de ciocolată!
[*103*]

bluelf 08 iun 2013 14:32:44

Mama
 
Ieri, ghici ce? A venit mama la București.

A fost trimisă într-o delegație și am petrecut toaaată ziua împreună. A trecut pe la cămin, am fost la cumpărături, ne-am plimbat, am cumpărat fructe din piață (inclusiv ZMEURĂ proaspătă, din care eu nu am mâncat, pentru că nu am încă voie), legume (pentru că azi e prima zi din noua serie de PL), lactate (brânză de vaci degresată, foarte bună, caș degresal - din care nu mai am că deja l-am păpat) și ingredienteșe pentru prăjituri; am luat ciocolată amăruie, frișcă, zahăr, făină, esență de vanilie, rom, migdale și lămâie ca să-mi mai condimentez și eu existența.

Aseară am făcut negresa la microunde și a ieșit genială! Aproape că nu mi-a venit să cred că se poate face așa. Azi, însă, ce am zis? Bă, mie nu-mi prea vine să bag un ou întreg în prăjitură, mai ales că nu pot mânca galbenușuri până mi se face rău. Am să pun numai albușurile.

Biiiiiiine, dar ce nu știam eu e că dacă un ou întreg leagă compoziția și o ține cuminte, albușul sau gălbenușuș separate unul de altul nu doar că leagă compoziția, dar o EXPANDEAZĂ până iese din castron.

Eu aseară am făcut prăjitura într-un borcan de nutela din ăla mic și nu a fost vreo problemă, a rămas acolo cuminte și s-a copt. Dar azi a ieșit cu totul din borcănel și a rămas pe farfurie. Și nu glumesc când zic că a ieșit. A ieșit la propriu. În borcan nu mai era nimic, se revărsase toată pe farfurie și s-a copt acolo. Bine, tot gustoasă a fost, dar cam nesimțită.

Așa că ce am făcut? Am pus compoziția (altă compoziție, pentru că am făcut 3 compoziții, una pentru mine, dietetică, în care am pus un albuș și altele două pentru prietenul meu, nondietetice, cu nutella, una cu albușul unui ou, cealaltă cu gălbenușul) într-o tavă de yena.

Tava era, ce-i drept, cam mare pentru o simplă compoziție de prăjitură nu tocmai mare, dar măcar nu a mai sărit afară. Și arată demențial, chiar dacă nu pot eu mânca.

Cât despre negresa mea, de acum am să-mi fac mie din albușuri și gălbenușurile le păstrez pentru prăjitura cu nutella a lui Cristi. Sau poate duc la facultate, cine știe.

Chestia asta e cea mai bună descoperire pe care am făcut-o de când țin Dukan. Nu credeam că se pot coace așa frumos la microunde în câteva minute. E super rapid și-mi ia mai puțin să-mi fac o prăjitură delicioasă și sănătoasă la microunde decât să merg la magazin să-mi iau una. Asta cu precădere în zilele în care nu merge liftul și am de parcurs 6 etaje până jos și înapoi. Măcar bucătăria unde e cuptorul cu microunde e la 2 :))

Mda, cam asta a fost. Am rămas deocamdată blocată la 58.5 kg. Tura trecută când am început PL-ul, adică acum 10 zile, aveam tot atâta. Am pus până pe la 59.5 cu zilele de PL și mi-au trebuit cele 5 de PP ca să revin la greutatea inițială. Am să văd cum decurge seria asta de PL și următoarea de PP și dacă tot aici rămân, atunci trec la faza a IIIa. Înseamnă că până aici mi-a fost. De restul am să mă ocup cu super sport și activitate.

bluelf 09 iun 2013 12:47:42

Pregătiri pentru CHLX
 
Azi merg în Decathlon!!!!!! Iuhuuuu!!

Prietenul meu a fost la Decathlon Iuliu Maniu să-mi ia trotinetă :)), ăsta a fost cadoul lui pentru mine pentru schimbarea de prefix. E o trotinetă supeeerbă, pentru care l-am bătut la cap ceva timp ca să mi-o ia :)), dar nu asta e ideea. Faza e că până la magazinul din Iuliu Maniu a mers, sărmanul, de i s-a aplecat :))

Și eu, aseară, am căutat Decathloanele din București, și ce văd? Decathlon Pallady, la 5 minute de stația de metrou de la Anghel Saligny. Și l-am sunat și i-am spus ca să îi arăt că nu a fost productiv :)) Deși tot apreciez trotineta aia.

Așa că azi, eu, Irina, merg să-mi iau gantere !!!!!

Și de mâine încep programul!!!

Mai este necesar să menționez cât sunt de entuziasmată?

Probabil ca da, sunt foaaaaaaarte entuziasmată!!!

Suficient de entuziasmată cât să umplu un post de două pagini cu „!”, doar că nu o voi face pentru că ar apărea pueril, Ori eu am 20 de ani, ce naiba?

Cred că am să revin cu un alt post, după ce le achiziționez pentru a repeta cât sunt eu de entuziasmată.

Încep să spun prostii. Probabil de aceea sunt așa de singură pe aici... :(

sau e din cauză că nu sunt prea sociabilă. Ce pot să spun? Nu știu cum se face..........

Kclaudyia 10 iun 2013 15:41:00

Re: Jurnal bluelf
 
Irina nu esti singura :)
Hop si eu in fuga, ptr ca inca sunt la job si nu imi prea permite timpul..
In afara de faptul ca imi place cum scrii, am venit sa te mai stresez un pic sa lasi Dukan-ul..
:D:D:D

A si am vazut ca ai facut praji la microunde, asa-i ca e o chestie geniala? :D
Eu mereu imi fac briose dietetice.. Pun un ou intreg, niste pudra de roscove, esente, indulcitori, faina integrala sau de canepa, chiar si fulgi de cocos sau ma rog de am eu prin casa si TA-DA! Iese o chestie misto tare..
Am facut si cu banana in loc de faina si a iesit minunata!
A eu am mai pus si f putin bicarbinat de sodiu :P

Succes la examene si felicitari ptr gantere! :-*

bluelf 10 iun 2013 22:07:01

Re: Jurnal bluelf
 
Citat:

Anterior postat de Kclaudyia (Post 1268783)
Irina nu esti singura :)
Hop si eu in fuga, ptr ca inca sunt la job si nu imi prea permite timpul..
In afara de faptul ca imi place cum scrii, am venit sa te mai stresez un pic sa lasi Dukan-ul..
:D:D:D

A si am vazut ca ai facut praji la microunde, asa-i ca e o chestie geniala? :D
Eu mereu imi fac briose dietetice.. Pun un ou intreg, niste pudra de roscove, esente, indulcitori, faina integrala sau de canepa, chiar si fulgi de cocos sau ma rog de am eu prin casa si TA-DA! Iese o chestie misto tare..
Am facut si cu banana in loc de faina si a iesit minunata!
A eu am mai pus si f putin bicarbinat de sodiu :P
Succes la examene si felicitari ptr gantere! :-*


Banană pe post de făină? Oau! Asta chiar sună interesant. Am să încerc și eu.

Mă bucur că treci pe aici, dar să știi că nu e cazul să „chiulești de la lucru” doar ca să-mi scrii mie :)):))
Mulțumesc că mi te mai alături, totuși, ocazional. Nu prea trece nimeni pe aici, după cum vezi, dar refuz să cred că ești singura mea cititoare, pentru că aș suna penibil...

Eu mâine am examen de la 7:30. La contabilitate financiară. Deci, noaptea asta e albă pentru mine.

Și azi am făcut un mousse de ciocolată, din care nu am mâncat, bineînțeles, dar voi servi mâine. Sper să se întărească cum trebuie pentru că-l las până mâine la frigider. Este primul meu mousse, chiar vreau să iasă bine :))

Am început și eu azi CHLX, E criminal. De abia pot să-mi îndoi mâinile. Este greu de tot, la naiba, dar am să-l duc până la capăt și dacă mă omoară! Sunt așa de determinată să arăt bine că nu mă mai interesează cât transpir sau ce sacrificii culinare fac. Oricum, aș renunța mai degrabă la a mânca chestii nesănătoase decât la a le găti. Pur și simplu gătitul mă relaxează.

Deocamdată mă retrag și eu la studiu. Am o cană mare de cafea care mă așteaptă.

ladyamneth 10 iun 2013 23:09:14

Re: Jurnal bluelf
 
Am trecut si eu putin pe la tine prin jurnal :D
Vreau sa te intreb daca nu cumva ai folosit de la inceput greutati prea mari, de asta ti s-a parut atata de solicitant programul?:-/
Eu am inceput cu greutati mai mici...mi le-am notat si data viitoare vad daca trebuie sa modific sau nu.
Oricum abia astept sa vad rezultatele:D
Pupici, noapte buna si bafta la examen maine!>:D<

bluelf 11 iun 2013 11:41:50

Re: Jurnal bluelf
 
Citat:

Anterior postat de ladyamneth (Post 1268944)
Am trecut si eu putin pe la tine prin jurnal :D
Vreau sa te intreb daca nu cumva ai folosit de la inceput greutati prea mari, de asta ti s-a parut atata de solicitant programul?:-/
Eu am inceput cu greutati mai mici...mi le-am notat si data viitoare vad daca trebuie sa modific sau nu.
Oricum abia astept sa vad rezultatele:D
Pupici, noapte buna si bafta la examen maine!>:D<

Bună,bună!

Măi, s-ar putea să fi folosit greutăți mai mari decât mi-ar fi fost confortabil, dar și Chalean zicea că greutățile perfecte sunt cele care între a 10a și a 12a repetare te aduc la limită. Ori eu mi-am atins limita cu ele. A fost, ce-i drept, a naibii de greu, dar bănuiesc că asta e ... știi tu... limita :)):))

Deocamdată am să fac cu ele până când pot să le manevrez mai lesne și apoi am să cresc greutatea.

La examen a fost biiiiiiiiiiiiiiine, am scris toooooooot!!

Și mousse-ul meu de ciocolată a ieșit perfect!!! Aveam empții dacă o să se întărească sau nu, dar a ieșit grozav. Mai trebuie să-l decorez și voila!! E numai bun de la muuulți ani!!

Mâine e din nou CHLX day. Dar e zi dinaia mai mult cardio și mai puțin greutate. Sper să fie bine.:-o

ladyamneth 11 iun 2013 12:46:26

Re: Jurnal bluelf
 
Citat:

Anterior postat de bluelf (Post 1269076)


Bună,bună!

Măi, s-ar putea să fi folosit greutăți mai mari decât mi-ar fi fost confortabil, dar și Chalean zicea că greutățile perfecte sunt cele care între a 10a și a 12a repetare te aduc la limită. Ori eu mi-am atins limita cu ele. A fost, ce-i drept, a naibii de greu, dar bănuiesc că asta e ... știi tu... limita :)):))

Deocamdată am să fac cu ele până când pot să le manevrez mai lesne și apoi am să cresc greutatea.

La examen a fost biiiiiiiiiiiiiiine, am scris toooooooot!!

Și mousse-ul meu de ciocolată a ieșit perfect!!! Aveam empții dacă o să se întărească sau nu, dar a ieșit grozav. Mai trebuie să-l decorez și voila!! E numai bun de la muuulți ani!!

Mâine e din nou CHLX day. Dar e zi dinaia mai mult cardio și mai puțin greutate. Sper să fie bine.:-o

Bravo pt examen!

Si eu am folosit greutati la maini cam la jumate din ce foloseste Chalean, la picioare ceva mai mult:D

Ce mousse de cioco ai facut? e ziua ta?

Pupici si o zi minunata!>:D<

bluelf 11 iun 2013 18:33:50

Re: Jurnal bluelf
 
Citat:

Anterior postat de ladyamneth (Post 1269086)

Bravo pt examen!

Si eu am folosit greutati la maini cam la jumate din ce foloseste Chalean, la picioare ceva mai mult:D

Ce mousse de cioco ai facut? e ziua ta?

Pupici si o zi minunata!>:D<

Greutăți la picioare? Cum adică? Că în burn circuit 1 nu am văzut să fie greutăți la picioare.

Și nu, nu e ziua mea, eu sunt pe 17 aprilie, e ziua unei colege de cameră pentru care am zis să fac ceva simpatic. A ieșit o minunăție de mousse!!!!!! Doamne, nu pot să cred că nu pot să servesc și eu din el.

Primul meu mousse e pentru ziua ei de 20 de ani :)):))

Am luat rețeta de pe youtube, este o franțuzoaică tare simpatică cu niște rețete geniale și ușoare.

Uite linkul pentru mousse : Chocolate Mousse Recipe - How to make Mousse au Chocolat - YouTube

ladyamneth 11 iun 2013 20:09:16

Re: Jurnal bluelf
 
Citat:

Anterior postat de bluelf (Post 1269221)


Greutăți la picioare? Cum adică? Că în burn circuit 1 nu am văzut să fie greutăți la picioare.

Și nu, nu e ziua mea, eu sunt pe 17 aprilie, e ziua unei colege de cameră pentru care am zis să fac ceva simpatic. A ieșit o minunăție de mousse!!!!!! Doamne, nu pot să cred că nu pot să servesc și eu din el.

Primul meu mousse e pentru ziua ei de 20 de ani :)):))

Am luat rețeta de pe youtube, este o franțuzoaică tare simpatică cu niște rețete geniale și ușoare.

Uite linkul pentru mousse : Chocolate Mousse Recipe - How to make Mousse au Chocolat - YouTube

M-am exprimat eu ca o cizma :))
Era vb de greutatile pe care le folosesc la execitiile pt picioare, squats, lunges :D
OMG cum arata mousse-ul ala =P~, reteta e f simpla, ma cam steseaza tipa cum vb dar se poate trece peste :))
Wow, si nu mananci, bravo pt determinare, eu nu as fi rezistat :D
Sper ca prietena ta sa aprecieze cadoul tau ;)

bluelf 12 iun 2013 20:53:22

Re: Jurnal bluelf
 
Citat:

Anterior postat de ladyamneth (Post 1269281)

M-am exprimat eu ca o cizma :))
Era vb de greutatile pe care le folosesc la execitiile pt picioare, squats, lunges :D
OMG cum arata mousse-ul ala =P~, reteta e f simpla, ma cam steseaza tipa cum vb dar se poate trece peste :))
Wow, si nu mananci, bravo pt determinare, eu nu as fi rezistat :D
Sper ca prietena ta sa aprecieze cadoul tau ;)

A, și eu folosesc mai mult la picioare, în cazul ăsta. Azo voiam să-mi fac un ostropel de piept de pui, dar am renunțat pentru că eram prea obosită. Azi e ultima zi de PL. De mâine iar PP. Cred că am să aștept să-mi termin rezervele de mâncare pentru perioadele de PP (cred că mai am cam 2 sau 3 ture) și închei faza asta. M-am plictisit și stagnez. Cred că atât mi-a fost.

Acum mă bag și eu la sport. Nu știu cât de bine e să fac sport seara așa de târziu, dar asta e. Nu am avut când astăzi.

Aseară a mers foarte bine. Am cântat la mulți ani, am stat de vorbă până pe la 3 dimineața cu niște băieți de vis-a-vis, am păpat mousse (nu și eu, eu am savurat doar din priviri), am dansat și cam atât, Dar le-a plăcut tuturor mousse-ul meu.

Chiar îmi place cum gătește Eugenie aia, e simplă și plăcută. Și face mai mult dulcuri care sunt nebunia mea. Vineri am iar examen și vreau să duc la facultate o prăjitură cu nutella la microunde pentru o colegă cu care mă am bine. Copiem împreună :))

Gata, mă retrag la CHLX. Azi e ziua de Burn Circuit 2. Wish me luck!

Revin, dacă mai pot tasta, după ce termin :D

bluelf 13 iun 2013 01:17:34

Re: Jurnal bluelf
 
Wheeeeew, acum abia apuc să intru să scriu. Târziu, ca de obicei. Burn circuit 2 parcă a fost mai simpluca Burn Circuit 1, deși a avut feluri diferite de plotări la sfârșit, pe care eu nu am reușit să le fac.

Nu am tremurat, totuși, nici la primul mai tare ca la ăsta. Deci lucrurile astea chiar funcționează. Mă dor mușchi în locuri în care nici nu știam că am mușchi :))

Am început, de curând o carte. Vreau să scriu mai mult la ea și să încerc să o publin într-un an sau doi. Și-mi mai vin, uneori idei pe care, dacă nu le scriu rapid, le uit.

De mâine trec la PP. Acum mă culc, sunt obosită și mâine am nevoie de energie pentru studiat :))

ladyamneth 13 iun 2013 08:51:53

Re: Jurnal bluelf
 
Citat:

Anterior postat de bluelf (Post 1269726)
Wheeeeew, acum abia apuc să intru să scriu. Târziu, ca de obicei. Burn circuit 2 parcă a fost mai simpluca Burn Circuit 1, deși a avut feluri diferite de plotări la sfârșit, pe care eu nu am reușit să le fac.

Nu am tremurat, totuși, nici la primul mai tare ca la ăsta. Deci lucrurile astea chiar funcționează. Mă dor mușchi în locuri în care nici nu știam că am mușchi :))

Am început, de curând o carte. Vreau să scriu mai mult la ea și să încerc să o publin într-un an sau doi. Și-mi mai vin, uneori idei pe care, dacă nu le scriu rapid, le uit.

De mâine trec la PP. Acum mă culc, sunt obosită și mâine am nevoie de energie pentru studiat :))

hello >:D<
Ma bucur ca a trecut cu bine ziua prietenei tale :)
Sa-ti poarte noroc prajitura cu nutella la examen :P

Iti tin pumnii cu cartea, sa reusesti ce ti-ai propus :)

Sa stii ca si eu am o febra musculara de toata frumusetea, mie mi s-a parut mai intens Burn 2 decat 1.
Sa vedem ce ne asteapta azi :D

O zi excelenta!>:D<

ladyamneth 14 iun 2013 09:01:07

Re: Jurnal bluelf
 
neata Irina, cum esti?>:D<
mi-am amintit cum ai putea sa-ti treci numele, la semnatura, sa iti modifici tu titlul jurnalului, doar solutia asta o vad.

Cum ti s-a parut workoutul de ieri? pt mine a fost criminal, m-au trecut 5 randuri de ape :D

Pupici si weekend placut!>:D<

bluelf 14 iun 2013 13:02:38

Re: Jurnal bluelf
 
Citat:

Anterior postat de ladyamneth (Post 1270178)
neata Irina, cum esti?>:D<
mi-am amintit cum ai putea sa-ti treci numele, la semnatura, sa iti modifici tu titlul jurnalului, doar solutia asta o vad.

Cum ti s-a parut workoutul de ieri? pt mine a fost criminal, m-au trecut 5 randuri de ape :D

Pupici si weekend placut!>:D<


Bună..... azi sunt tristă. Nu am scris de ceva vreme pentru că ieri am fost cam ocupată.

A fost, într-adevăr greu programul de ieri. Am avut Burn intervals și Ab Burner și a fost greu, la naiba. Am transpirat ca un cal. Și cu atât mai mult transpir acum când nu mănânc prea multă sare. Dar ieri, ama vut o veste bună. M-am măsurat și am văzut că am mai dat jos un centimetru din talie - acum am 67. Și am 87 și în șolduri.

Faza e că eu nu am oase mari, din contră, drept urmare, acolo unde ar trebui să am cei 90 din șold, eu am 87 și încă mai am de dat jos. Ceea ce înseamnă că ar trebui să am cam 82-83. De bust nici nu mai zic, că și ăla e mic. Care mai e farmecul să dai jos din talie dacă și ăn rest tot se păstrează balanța?

În fine... ziceam că sunt tristă pentru că am picat la un examen și am restanță, deci s-a zis cu bursa mea. Tocmai am pierdut 1000 de euro, atâta aș fi primit într-un an unversitar dacă m-aș fi ținut calumea de treabă. Și partea și mai proastă este că restanța e pe 4 iulie, eu am contaactul la cămin până pe 30 și trebuie să găsesc undeva unde să stau 4 zile. Așa-mi trebuie...........

Azi e ziua cu burn circuit 3. Să vedem cum e și ăla... Tu l-ai făcut? Cum e? Mult mai nasol decât primele două?

ladyamneth 16 iun 2013 18:20:18

Re: Jurnal bluelf
 
Citat:

Anterior postat de bluelf (Post 1270237)



Bună..... azi sunt tristă. Nu am scris de ceva vreme pentru că ieri am fost cam ocupată.

A fost, într-adevăr greu programul de ieri. Am avut Burn intervals și Ab Burner și a fost greu, la naiba. Am transpirat ca un cal. Și cu atât mai mult transpir acum când nu mănânc prea multă sare. Dar ieri, ama vut o veste bună. M-am măsurat și am văzut că am mai dat jos un centimetru din talie - acum am 67. Și am 87 și în șolduri.

Faza e că eu nu am oase mari, din contră, drept urmare, acolo unde ar trebui să am cei 90 din șold, eu am 87 și încă mai am de dat jos. Ceea ce înseamnă că ar trebui să am cam 82-83. De bust nici nu mai zic, că și ăla e mic. Care mai e farmecul să dai jos din talie dacă și ăn rest tot se păstrează balanța?

În fine... ziceam că sunt tristă pentru că am picat la un examen și am restanță, deci s-a zis cu bursa mea. Tocmai am pierdut 1000 de euro, atâta aș fi primit într-un an unversitar dacă m-aș fi ținut calumea de treabă. Și partea și mai proastă este că restanța e pe 4 iulie, eu am contaactul la cămin până pe 30 și trebuie să găsesc undeva unde să stau 4 zile. Așa-mi trebuie...........

Azi e ziua cu burn circuit 3. Să vedem cum e și ăla... Tu l-ai făcut? Cum e? Mult mai nasol decât primele două?

Of, imi pare rau pt bursa :(

Bravo pt scadere in cm :D
Eu cred ca exagerezi putin, sunt convinsa ca nu e asa rau precum zici...87 la solduri? eu ce sa mai zic ca am vreo 97? :)) si tot asa, am oasele mici si usoare :D
Ai vreo poza in album?

Pupici si o duminica placuta, cat a mai ramas din ea>:D<

bluelf 18 iun 2013 20:41:27

Re: Jurnal bluelf
 
Citat:

Anterior postat de ladyamneth (Post 1270624)

Of, imi pare rau pt bursa :(

Bravo pt scadere in cm :D
Eu cred ca exagerezi putin, sunt convinsa ca nu e asa rau precum zici...87 la solduri? eu ce sa mai zic ca am vreo 97? :)) si tot asa, am oasele mici si usoare :D
Ai vreo poza in album?

Pupici si o duminica placuta, cat a mai ramas din ea>:D<

Hello! Ajung abia acum și pe aici. Nu, nu am poze, nici nu voi pune până nu voi avea ce „after” să arăt.... am „before-ul” dar așa, de unul singur, pare doar cazul nefericit al unei fete nemulțumite.

Azi m-am întâlnit cu o veche amică, care acum termina anul 1 la Regie de Film la UNATC și mi-a retrezit apetitul pentru teatru. Cred că la toamnă dau și eu admitere, dar nu știu sigur încă.

Azi a fost zi liberă, cu o vreme nesuferită de tot, vreme dinaia urâtă și zăpușită de București. Și am primit două mesaje de la ASE. Eu le primesc pe telefon de fiecare dată când îmi apar notele de la examene. Și-l primesc pe primul pe la 14:30. Și când văd, înainte să-l deschid, îmi zic: „OOOO, Felicitări, Irina, la disciplina MACROECONOMIE ai nota 1!!”, dar nu era asta. Era nota de la contabilitate financiară.

10.

Pe la 15:30, încă un mesaj. De data asta nu am scăpat.
Dar a fost, totuși diferit.

„Salut. La disciplina MACROECONOMIE ai luat nota




2!”

Ce haiosi sunt ăștia de la ASE......(:|8-|

bluelf 25 iun 2013 09:13:44

Home
 
Acum scriu din patul meu super confortabil din Suceava. Am ajuns acum câteva zile și am cam călcat strâmb cu dieta. Dar îmi revin eu. Atâta timp cât fac sport așa cum trebuie și toate alea. Deja am două săptămâni complete de CHLX și mă simt grozav. Am pus, ce e drept câteva kilograme, cred că vreo două, dar le dau jos rapid la ziua proteinelor. Și centimetri continuă să cadă.

Am fost zilele trecute la plajă și sunt toaaată arsă de soare. Bine, nu mai sunt chiar arsă, doar pe la linia slipului și a sutienului. Mai e puțin roșu,dar în rest sunt ok. Cred că e prima oară când mă prinde soarele așa de uniform. Chiar sunt surprinsă.

În ultima vreme, am o problemă. Nu știu de ce nu-mi mai vine menstruația. Trebuia să vină lunea trecută, adică nu ieri, ci acum 8 zile. Și nu e problemă de sarcină, asta e sigur. Mă întreb dacă e posibil să fie din cauza dietei.

În rest, mă pregătesc de restanță. Azi mă duc să mă tund, în sfârșit. Nu-mi mai suport părul. Și-mi caut cu disperare un job, dar nu reușesc să găsesc. Parcă nu are nimeni nevoie de ajutoare :D

Dar e vară. Măcar asta. Și știu că nu sunt obligată să fac nimic. Pot, la fel de bine, să stau și să lâncezesc ca o larvă toată vara. Și să fac sport :)). Doar că e tare nasol fără banii mei deci trebuie să fac ceva dacă vreau să mai și călătoresc vara asta.

bluelf 28 iun 2013 11:10:41

Altă belea
 
Tot din patul meu super confortabil de acasă scriu și acum. Doar că acum nu am doar o restanță, ci două!!!

Am afloat zilele trecute că am mai picat un examen, cel de care ziceam că e cel mai nasol din an. Și acum trebuie să plătesc două restanțe. Și drumul până la București. Și toate astea în condițiile în care mama nu știe decât de o restanță.

Și tot nu-mi găsesc de lucru. Nu găsesc și pace.

Zilele astea am cam mâncat porcării, așa că pe lângă ședințele de greutăți la CHLX am mai și făcut o ședință de cardio, ca să fiu eu sigură că am ars tot. Îmi place foarte mult CHLX. Și-mi place cum mă conturează, îmi place cum devin picioarele mele mai ferme și-mi place și senzația de la sfârșit, când sunt scufundată în transpirație și abdomenul și picioarele sunt parcă sculptate. Nici nu m-am mai cântărit. Și nici nu mă interesează, să zic drept. Mă simt foarte ok și atâta timp cât îmi place cum arăt, totul va fi bine. Inevitabil, nu?

Aici, în Suceava e cam rece afară, deși asta e vremea mea preferată. Doar că aș vrea să se mai încălzească. Adică să se încplzească așa cum trebuie ca să merg să mă bronzez. Din nou. Îmi place bronzul pe care l-am căpătat data trecută și aș vrea să repet istoria. Așa, să merg vreo săptămână în fiecare dimineață.

Cam asta e, deocamdată. Mă retrag, acum, în colțul meu, să învăț pentru cele două restanțe ale mele..... Iooooi, cine-i lepră mică?? Eu suuuunt!

bluelf 03 iul 2013 10:38:20

Și, din nou la București
 
Acum scriu dintr-un alt pat confortabil, în apartamentul verișoarei mele care mă cazează în cele două zile de teroare. Tocmai mi-am dat ultimii bani pe restanțe și în loc să învăț, eu pierd vremea pe net.

Am zis să scriu măcar un post la două-trei zile ca să nu mi se mai închidă jurnalul, așa că încerc s mă țin de cuvânt. Adevărul e că ce scriu eu aici nu e tocmai relevant pentru subiectele de genul „dietă” sau „stil de viață sănătos”, dar nu cred că are prea mare importanță.

Săptămâna asta nu prea pot să mă țin de CHLX așa cum ar trebui. Nu am luat greutățile cu mine la București, doar nu eram nebună, așa că mi-am mutat ședințele în zilele pe care le petrec la Suceava. Ieri, spre exemplu, trebuia să am zi liberă, dar am făcut BC2. Azi cred că fac unul sau două Ab burner, pentru că sunt scurte și nu necesită greutăți, iar mâine cred că voi face un Recharge, pentru că, din nou, trebuie făcut și mă mai eliberez pe weekend, când va trebui să fac BC3, Burn Intervals și Burn it Off. Și încă un Recharge. Așadar, am treabă destulă.

Azi am primit o veste bună. Mi-au venit și mie musafirii, în sfârșit, după ce și-au ratat programarea cu vreo 2 sau 3 săptămâni. Asta sgur e de la regim.

Gata postul. Mă retrag, din nou. Dar cred că mai întâi am să trag un puiuț de somn. Am călători 500 de km azi noapte și am dormit foarte prost pe tren :D

bluelf 21 iul 2013 12:19:49

Acasă
 
Nu știu cum se face că scriu numai din pat.... Am lipsit o vreme pentru că am tot fost plecată de acasă, ba la București, ba la bunica. Acum sunt în sfârșit la Suceava și aștept să încep lucrul. Mi-am găsit un mic job la un restaurant și încep pe 28.

Cu toate plecările astea am cam făcut salată din programul meu de exerciți. Nu am putut lua cu mine greutățile așa că am făcut numai partea de cardio. Și acum că am ajuns acasă, deși trebuia să fiu în a doua săptămână de Push, am decis să mai fac o săptămână de Burn.

Azi am să fac un chec cu banane.... Îi place teribil lui Cristi și nu vreau să-l privez de el. Am să mai revin... A... și acum că tot am lipsit de la CHLX, fac două sesiuni pe zi, fără pauză de două zile pe săptămână. Fac dimineața înainte de masă cardio, și seara greutățile.

Later!

bluelf 16 aug 2013 17:53:13

Re: Jurnal bluelf
 
Nu prea am timp să scriu în ultima vreme. Încep și eu să înțeleg cum e să fii parte din forța de muncă. Dietă nu am mai ținut, numai ce a fost legat de bun simț, dar nu m-am oprit din exercițiile fizice. Îmi place la nebunie de Chalene și sunt aproape sigură că, așa cum spunea și ea, voi urma programul ei de acum încolo pentru o perioadă luuungă!

ladyamneth 16 aug 2013 19:49:28

Re: Jurnal bluelf
 
Citat:

Anterior postat de bluelf (Post 1290342)
Nu prea am timp să scriu în ultima vreme. Încep și eu să înțeleg cum e să fii parte din forța de muncă. Dietă nu am mai ținut, numai ce a fost legat de bun simț, dar nu m-am oprit din exercițiile fizice. Îmi place la nebunie de Chalene și sunt aproape sigură că, așa cum spunea și ea, voi urma programul ei de acum încolo pentru o perioadă luuungă!

buna, ma bucur sa te "vad" pe aici :)
Ce faci, lucrezi?
Unde ai ajuns cu Chalean? Eu de luni reiau Push, am facut o saptamana si apoi am plecat in concediu si apoape o luna n-am mai facut nimic.
Hai pune ceva poze cu evolutia ca sunt tare curioasa :D
Pupici, o seara placuta!>:D<

040489 17 aug 2013 00:09:37

Re: Jurnal bluelf
 
Ai 170 inaltime si 58,5 kg?! Asa inseamna ca esti chiar slaba. Ma uit la mine,avem cam aceeasi inaltime. Mai ti inca dieta?


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:19:42.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO