forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-caaaatalina-inceputul-ceva-frumos-12280.html)

Caaaatalina 28 apr 2013 17:23:55

Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Am o poveste ciudata: m-am hotarat ca trebuie sa incep sa slabesc vara trecuta. Totul a fost frumos, am schimbat putin cate putin, in fiecare zi invatam ceva nou despre ce inseamna "slabit"; "dieta". Am trecut prin tot felul de lucruri, am vrut sa renunt, dar toate jignirile :(, toate prejudecatiile m-au facut sa continui, dar din pacate am calcat stramb : am inceput o dieta demonica (1 iaurt degresat dimineata+1 kg de mere/zi); asta am mancat 1 saptamana. Problemele de sanatate nu au intarziat, dar am continuat: nu mancam, faceam mult sport, pana vomitam si putinul pe care l-am mancat. Am slabit, dar mi-am distrus sanatatea si zambetul, care imi este caracteristic. Pana la urma am descoperit aceasta comunitate perfecta, 2 saptamani am mancat sanatos, mi-am revenit atat psihic, cat si din puncte de vedere al sanatatii, dar din pacate nu a durat mult. O perioada am avut probleme la scoala, mancam haotic si am ajuns la bulimie, apoi la binge-eating, si iar la bulimie(deja de aproape 2 luni). NU MAI SUPORT.TREBUIE SA SCHIMB ASTA. Astazi, dupa inca un episod oribil de bulimie, mi-am dat seama ca nu mai pot.M-am decis: stil de viata sanatos+sport/miscare+cei dragi+zambete=SUCCES. :*
Am ales o dieta bazata pe fructe, legume si proteine(cu putine grasimi)la care se adaug si cereale integrale (putine portii)--toate cu un indice glicemic mic/mediu.
Acum vreau sa fie pentru totdeauna. Vreau sa va felicit pe toate pentru vointa, puterea pe care o aveti si sper sa ma sprijiniti in ceea ce incep,sa ma sfatuiti, sa-mi aratati unde gresesc. Sper sa fie totul bine!! :)

Lauragirl 28 apr 2013 19:11:17

re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Buna Catalina>:D< ai trecut prin momente grele si ma bucur ca inca rezisti si continui sa crezi in tine,te sustin in tot ce faci:) Incearca sa o iei incet sa nu treci la schimbari de regim brusc ca sa nu te simti deprimata,pana la urma avem nevoie de fiecare nutrient in corpul nostru(grasimi,carbohidrati,zaharuri,proteine,fibr e)fiecare are rolul lor:)Sper ca totul sa mearga ca pe roate pentru tine:D

Caaaatalina 28 apr 2013 21:17:06

re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
http://shechive.files.wordpress.com/...ivation-19.jpg

Caaaatalina 28 apr 2013 21:18:06

re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Multumesc mult >:D<Acelasi lucru iti doresc si eu, si felicitari pt. toate realizarile :x

Lauragirl 29 apr 2013 06:36:01

re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Neatzaaa:D si multumesk de urari:x
Sa-mi spui cum mai merg lucrurile;)
http://www.trilulilu.ro/imagini-dive...ata-la-cafea-2
http://www.trilulilu.ro/imagini-dive...ata-la-cafea-2

bellajane 29 apr 2013 10:02:25

re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Bine ai venit printre noi! :)
Pe mine m-au ajutat enorm de mult fetele cu sfaturile si sustinerea lor, si asa o sa se intample si cu tine :) O sa-ti fim alaturi, sa treci peste momentele grele. Se vede ca esti o persoana puterica, si iti doresc mult succes in ceea ce ti-ai propus!
Poti sa-ti postezi meniurile aici, sa te ajutam si noi cu mici sfaturi Calorii îngerate, calorii consumate, sfaturi nutriţie - Calorii.Slabute.ro
O zi frumoasa! :*

allys 29 apr 2013 13:40:59

re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Bunaa Catalina >:D<

Sa stii ca sunt aici pe forum niste fete foarte dragute si cu siguranta vom fi alaturi de tine. Bine ca ti-ai dat seama de ce se intampla fara a fi prea tarziu.
Pupici si sa stii ca esti o fata puternica :-*:-*
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.n...74355640_n.jpg

Caaaatalina 29 apr 2013 15:24:37

re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Va multumesc mult fetelor :x. Sunteti minunate [*130*]
Astazi a fost o zi minunata: am mancat sanatos, nu m-am abatut de la noul meu stil de viata si peste cateva ore ma duc la aerobic (90 minute minunate).
Meniu:
Mic-dejun: Salata de legume+50 gr urda+1 felie paine de secara+1 pahar de lapte degresat, cald cu scortisoara. :x
Gustare: 1 morcov+1 mar :)
Pranz: Ciuperci cu piept de pui ( pregatite in dry-cooker, fara ulei)+ 1 salata de legume :x
Gustare: 1 morcov+ 1 mar :)
Cina: 1 iaurt mare degresat+salata de legume :x
Prea FRUMOS! [*fericit*]


http://www.tumblr.com/tagged/workout%20motivation

bellajane 29 apr 2013 15:31:25

re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Citat:

Anterior postat de Caaaatalina (Post 1256113)
Va multumesc mult fetelor :x. Sunteti minunate [*130*]
Astazi a fost o zi minunata: am mancat sanatos, nu m-am abatut de la noul meu stil de viata si peste cateva ore ma duc la aerobic (90 minute minunate).
Meniu:
Mic-dejun: Salata de legume+50 gr urda+1 felie paine de secara+1 pahar de lapte degresat, cald cu scortisoara. :x
Gustare: 1 morcov+1 mar :)
Pranz: Ciuperci cu piept de pui ( pregatite in dry-cooker, fara ulei)+ 1 salata de legume :x
Gustare: 1 morcov+ 1 mar :)
Cina: 1 iaurt mare degresat+salata de legume :x
Prea FRUMOS! [*fericit*]


http://www.tumblr.com/tagged/workout%20motivation

Hello girl!:)
Ai luat deja cina, sau asta ai in plan sa mananci?:-/
Per total esti ok, dar poti sa ti calculezi si cal, ca sa nu ai sub 1200-1300;)
Spor la aerobic!:)

Lauragirl 29 apr 2013 18:53:45

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Citat:

Anterior postat de Caaaatalina (Post 1256113)
Va multumesc mult fetelor :x. Sunteti minunate [*130*]
Astazi a fost o zi minunata: am mancat sanatos, nu m-am abatut de la noul meu stil de viata si peste cateva ore ma duc la aerobic (90 minute minunate).
Meniu:
Mic-dejun: Salata de legume+50 gr urda+1 felie paine de secara+1 pahar de lapte degresat, cald cu scortisoara. :x
Gustare: 1 morcov+1 mar :)
Pranz: Ciuperci cu piept de pui ( pregatite in dry-cooker, fara ulei)+ 1 salata de legume :x
Gustare: 1 morcov+ 1 mar :)
Cina: 1 iaurt mare degresat+salata de legume :x
Prea FRUMOS! [*fericit*]


http://www.tumblr.com/tagged/workout%20motivation

Mmmm..un meniu chiar foarte sanatos:Dincearca sa mananci un pic mai mult la cina,nu vreau sa spun exagerat,dar mie sincer mi se pare foarte putin o salata numai si un iaurt pe deasupra degresat,incearca macar cu unul normal,gust mai bun:)Spor la ars calorii!!Fa-le sa planga:))

Caaaatalina 29 apr 2013 22:02:42

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Citat:

Anterior postat de bellajane (Post 1256115)

Hello girl!:)
Ai luat deja cina, sau asta ai in plan sa mananci?:-/
Per total esti ok, dar poti sa ti calculezi si cal, ca sa nu ai sub 1200-1300;)
Spor la aerobic!:)

Asta era planul :) Cina am luat-o pe la ora 18:20. :*

Caaaatalina 29 apr 2013 22:09:42

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Citat:

Anterior postat de Lauragirl (Post 1256158)
Mmmm..un meniu chiar foarte sanatos:Dincearca sa mananci un pic mai mult la cina,nu vreau sa spun exagerat,dar mie sincer mi se pare foarte putin o salata numai si un iaurt pe deasupra degresat,incearca macar cu unul normal,gust mai bun:)Spor la ars calorii!!Fa-le sa planga:))

Multumesc :x Exact asta am facut numai ca am inlocuit cele 90 minute de aerobic cu 20 minute de alergat+aproape 4 ore de plimbare prin tot orasul, cu prietenii. Prea frumos :x

Caaaatalina 30 apr 2013 15:10:18

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
30.04.2013- o zi foarte frumoasa:x. Incepe vacanta, vremea e tot mai fumoasa, iesirile pe afara si plimbarile sunt tot mai lungi, iar rasetele sunt tot mai zgomotoase :> VARA :x
Meniu:
Mic-dejun: 1 Mar ras+morcov ras+ fulgi de ovaz :x
Gustare: 2 mere+1 morcov+1 iaurt de baut degresat(350 ml)
Pranz: Ciuperci cu branza (pregatite in dry-cooker)+salata de legume :x
Cina: Salata de legume cu ou fiert (albus) :x
Va doresc o zi sanatoasa si perfecta in continuare :* Sa zambiti si sa iubiti cat mai mult. !! :>

Lauragirl 30 apr 2013 18:35:45

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Citat:

Anterior postat de Caaaatalina (Post 1256418)
30.04.2013- o zi foarte frumoasa:x. Incepe vacanta, vremea e tot mai fumoasa, iesirile pe afara si plimbarile sunt tot mai lungi, iar rasetele sunt tot mai zgomotoase :> VARA :x
Meniu:
Mic-dejun: 1 Mar ras+morcov ras+ fulgi de ovaz :x
Gustare: 2 mere+1 morcov+1 iaurt de baut degresat(350 ml)
Pranz: Ciuperci cu branza (pregatite in dry-cooker)+salata de legume :x
Cina: Salata de legume cu ou fiert (albus) :x
Va doresc o zi sanatoasa si perfecta in continuare :* Sa zambiti si sa iubiti cat mai mult. !! :>

Mmmm,mi-ai facut pofta de ciuperci,mai ales cu branza:xPana acum as spune ca respecti extraordinar de bine portile de legume si fructe pe zi si totul e extra sanatos,deci Soooper!:DAstept noi mesaje;)

Caaaatalina 01 mai 2013 06:15:33

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Citat:

Anterior postat de Lauragirl (Post 1256460)
Mmmm,mi-ai facut pofta de ciuperci,mai ales cu branza:xPana acum as spune ca respecti extraordinar de bine portile de legume si fructe pe zi si totul e extra sanatos,deci Soooper!:DAstept noi mesaje;)

Multumesc de sfat :-* O sa incerca sa fac tot posibilul, dar totusi sunt foarte mandra ca incet, incet am tot mai multa incredere in mine ca voi reusi. :x

Caaaatalina 01 mai 2013 16:50:48

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Ziua de astazi a fost foarte incarcata, dar frumoasa :x Am fost la bunica, abia ce am ajuns si am mancat de pranz, dar ma simt foarte bine.
Meniu
Mic-dejun: Terci de ovaz cu mar (fulgi de ovaz, o cana de lapte, 1 mar)+1 morcov
Gustare: 1 morcov
Pranz: Salata de legume proaspete cu urda si piept de pui
Cina: 1 iaurt mare degresat+ Salata de legume.
Stiu, am mancat cam putin, dar asta e. Ma bucur ca totul merge bine:x
Miscarea de azi: lucru in gradina (la buni); 10 km parcursi pe jos+putin alergat si urmeaza o plimbare luuuunga cu prietenii <3.

Caaaatalina 01 mai 2013 16:54:04

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
http://positivelypresent.typepad.com...c5596d5970b-pi

Caaaatalina 01 mai 2013 21:33:43

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Citat:

Anterior postat de bellajane (Post 1256011)
Bine ai venit printre noi! :)
Pe mine m-au ajutat enorm de mult fetele cu sfaturile si sustinerea lor, si asa o sa se intample si cu tine :) O sa-ti fim alaturi, sa treci peste momentele grele. Se vede ca esti o persoana puterica, si iti doresc mult succes in ceea ce ti-ai propus!
Poti sa-ti postezi meniurile aici, sa te ajutam si noi cu mici sfaturi Calorii îngerate, calorii consumate, sfaturi nutriţie - Calorii.Slabute.ro
O zi frumoasa! :*

Multumesc mult, si iti doresc exact acelasi lucru. Stiu ca n-o sa fac totul perfect de la inceput, dar din orice greseala pot invata, iar voi ma ajutati sa-mi dau seama unde gresesc.Impreuna vom reusi!!>:D<

Caaaatalina 01 mai 2013 21:35:43

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Citat:

Anterior postat de allys (Post 1256085)
Bunaa Catalina >:D<

Sa stii ca sunt aici pe forum niste fete foarte dragute si cu siguranta vom fi alaturi de tine. Bine ca ti-ai dat seama de ce se intampla fara a fi prea tarziu.
Pupici si sa stii ca esti o fata puternica :-*:-*
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.n...74355640_n.jpg

Multumesc pt cuvintele frumoase. :-*. Sper sa nu fac nimic care sa va dezamageasca, sa fie totul bine.:x

Lauragirl 01 mai 2013 22:01:54

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Citat:

Anterior postat de Caaaatalina (Post 1256601)
Ziua de astazi a fost foarte incarcata, dar frumoasa :x Am fost la bunica, abia ce am ajuns si am mancat de pranz, dar ma simt foarte bine.
Meniu
Mic-dejun: Terci de ovaz cu mar (fulgi de ovaz, o cana de lapte, 1 mar)+1 morcov
Gustare: 1 morcov
Pranz: Salata de legume proaspete cu urda si piept de pui
Cina: 1 iaurt mare degresat+ Salata de legume.
Stiu, am mancat cam putin, dar asta e. Ma bucur ca totul merge bine:x
Miscarea de azi: lucru in gradina (la buni); 10 km parcursi pe jos+putin alergat si urmeaza o plimbare luuuunga cu prietenii <3.

Foarte bine ca te simti bine si ai fost in vizita la bunica ta,asa te mai relaxezi:xCat timp te simti bine nu e nimic ca ai mancat mai putzin,important e sa nu-ti fie foame:D Profita cat maimult de vremea de afara,mai ales ca acum avem parte de ea cu adevarata:) Poti sa te mai rasfeti in weekend cu o inghetata dietetica(sunt ffff multe retete:D)racoritoare;)Tine-o tot asa!>:D<

Caaaatalina 02 mai 2013 14:36:12

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Ziua de azi a fost destul de frumoasa: am facut plaja, m-am jucat cu verisorul meu (ne-am udat unul pe celalalt) si am fost la cealalta bunica . Aceasta este "axata" :)) pe mancare. Nu putem pleca de la ea fara sa fi mancat de vreo 3 ori :)). Din pacate nu m-am putut abtine :(, si am mancat niste salam de biscuti a la bunica: mult zahar, margarina si biscuiti+alte dulciuri, ceva bun, dar nu dietetic. M-am simtit ciudat, am vrut sa vomit totul, eram frustrata, am vomitat foarte putin, am reusit sa-mi controlez mancatul compulsiv pt. prima data.(singurul lucru bun). Acum nu stiu ce simt, imi vine sa plang, mi-e frica ca s-ar putea ca azi sa stric tot ce-am realizat in zilele astea. :((:((

Caaaatalina 03 mai 2013 15:02:11

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
O noua zi, un nou inceput. Azi a fost totul binee, am fost la o prietena, am ras, am facut poze si ne-am plimbat prin natura splendida:x
meniu(zi de post): :)
Mic-dejun: 1 mar ras+1 morcov ras+fulgi de ovaz+ceai de fructe neindulcit :x
Pranz: Legume (broccoli, conopida, morcovi)-pregatiti in dry cooker+30 gr branza tofu si soia(cateva cubulete) :x
Gustare: 1 mar+1 morcov
Cina: Salata de legume cu tofu :x
[*super*]

Lauragirl 03 mai 2013 16:09:19

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Citat:

Anterior postat de Caaaatalina (Post 1256774)
Ziua de azi a fost destul de frumoasa: am facut plaja, m-am jucat cu verisorul meu (ne-am udat unul pe celalalt) si am fost la cealalta bunica . Aceasta este "axata" :)) pe mancare. Nu putem pleca de la ea fara sa fi mancat de vreo 3 ori :)). Din pacate nu m-am putut abtine :(, si am mancat niste salam de biscuti a la bunica: mult zahar, margarina si biscuiti+alte dulciuri, ceva bun, dar nu dietetic. M-am simtit ciudat, am vrut sa vomit totul, eram frustrata, am vomitat foarte putin, am reusit sa-mi controlez mancatul compulsiv pt. prima data.(singurul lucru bun). Acum nu stiu ce simt, imi vine sa plang, mi-e frica ca s-ar putea ca azi sa stric tot ce-am realizat in zilele astea. :((:((

Catalina nu te stresa asa mult pentru o zi de ''detasare'' fata de dieta ta,nu se v-aintampla nimic gen apocalipsa:))e foarte putin probabil sa te ingrasi numai dupa o zi de ''festin''.Mai ales ca sunt Pastele,e si normal sa faci exceptii:D In loc sa te gandesti ca ai facut ceva rau,bucurate de gustul lor si savureaza-le:))Nu-ti fa griji,nu o sa se intoarca peste noapte kg:)

Lauragirl 03 mai 2013 16:11:58

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Citat:

Anterior postat de Caaaatalina (Post 1256924)
O noua zi, un nou inceput. Azi a fost totul binee, am fost la o prietena, am ras, am facut poze si ne-am plimbat prin natura splendida:x
meniu(zi de post): :)
Mic-dejun: 1 mar ras+1 morcov ras+fulgi de ovaz+ceai de fructe neindulcit :x
Pranz: Legume (broccoli, conopida, morcovi)-pregatiti in dry cooker+30 gr branza tofu si soia(cateva cubulete) :x
Gustare: 1 mar+1 morcov
Cina: Salata de legume cu tofu :x
[*super*]

Mmmm,atatea proteine,atatea vitamine!Imi place mult meniul tau:xPlin de sanatate,tine-o tot asa;) PS: te mai poti rasfata din cand in cand cu ceva dulce facut in casa,pana la urma acel dulce are si el rolul lui in organism:D

Caaaatalina 04 mai 2013 06:09:52

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Laura, iti multumesc foarte mult pt. sustinere si pentru sfaturi. Ma ajuta foarte mult, toate aceste "cuvinte".:x :-*
Deja am uitat de aceea zi in care am "trisat", privesc inainte si sunt constienta de ceea ce fac: SLABESC si DEVIN MAI SANATOASA. :x In aceasta dimineata m-am cantarit, iar 2 kg in plus a zburat, si-mi dau seama ca tot ceea ce fac da rezultate. Mai am de lucrat la capitolul sport: abonament la sala, aerobic, dar momentan mi-e imposibil (financiar), asa ca ma bucur de alergatul prin parc si exercitiile de acasa+plimbarile luuungi de seara.

Lauragirl 04 mai 2013 07:30:01

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Citat:

Anterior postat de Caaaatalina (Post 1256986)
Laura, iti multumesc foarte mult pt. sustinere si pentru sfaturi. Ma ajuta foarte mult, toate aceste "cuvinte".:x :-*
Deja am uitat de aceea zi in care am "trisat", privesc inainte si sunt constienta de ceea ce fac: SLABESC si DEVIN MAI SANATOASA. :x In aceasta dimineata m-am cantarit, iar 2 kg in plus a zburat, si-mi dau seama ca tot ceea ce fac da rezultate. Mai am de lucrat la capitolul sport: abonament la sala, aerobic, dar momentan mi-e imposibil (financiar), asa ca ma bucur de alergatul prin parc si exercitiile de acasa+plimbarile luuungi de seara.

Nu ai pentru ce>:D<Sunt aici cu tine mereu;)Bravo pentru kg slabite,asta arata cat de ambitioasa esti!Cu sportul nu e nimic daca nu faci la o sala profesionista,poti face si acasa sau chiar mai bine niste sporturi de distractie(datul cu rolele,tenis,bicicleta,si multe altele) si e foarte bine ca faci plimbari,cum se zice''mersul pe jos face piciorul frumos'' ;))

Caaaatalina 04 mai 2013 13:20:49

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Noul meu stil de viata se bazeaza pe alimentele care-mi plac, asa ca pun in practica o "strategie" clara:)).
Legume *nu cartof, nu leguminoase--5 portii 1 portie=O cana legume preparate/proaspete=200 ml suc de legume
Sursa bogata in calciu, fibre si magneziu
Lactate-- 3 portii 1 portie=50 gr urda=1 iaurt mare degresat (400 gr)=1 pahar de lapte degresat
Sursa esentiala de calciu si proteine
Oua, carne-- 1 portie 1 portie=2 albusuri de ou=100 gr de carne pui/peste(nepreparata)
Sursa bagata de potasiu si magneziu
Cereale, produse din cereale integrale--1 portie 1 portie=30 gr de cereale tip fulgi=1 felie paine integrala=2 linguri orez/paste/mamaliga-preparate
Sursa esentiala de energie si fibre
Fructe: * mere, portocale, pepene, kiwi, fructe de padure --2-3 portii 1 portie=1 fruct=300gr fructe mari(pepene, ananas) Sursa de calciu, fibre si proteine
http://incaunzambet.blogspot.ro/p/blog-page_14.html
:-*

Lauragirl 04 mai 2013 13:33:13

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Citat:

Anterior postat de Caaaatalina (Post 1257047)
Noul meu stil de viata se bazeaza pe alimentele care-mi plac, asa ca pun in practica o "strategie" clara:)).
Legume *nu cartof, nu leguminoase--5 portii 1 portie=O cana legume preparate/proaspete=200 ml suc de legume
Sursa bogata in calciu, fibre si magneziu
Lactate-- 3 portii 1 portie=50 gr urda=1 iaurt mare degresat (400 gr)=1 pahar de lapte degresat
Sursa esentiala de calciu si proteine
Oua, carne-- 1 portie 1 portie=2 albusuri de ou=100 gr de carne pui/peste(nepreparata)
Sursa bagata de potasiu si magneziu
Cereale, produse din cereale integrale--1 portie 1 portie=30 gr de cereale tip fulgi=1 felie paine integrala=2 linguri orez/paste/mamaliga-preparate
Sursa esentiala de energie si fibre
Fructe: * mere, portocale, pepene, kiwi, fructe de padure --2-3 portii 1 portie=1 fruct=300gr fructe mari(pepene, ananas) Sursa de calciu, fibre si proteine
http://incaunzambet.blogspot.ro/p/blog-page_14.html
:-*

Buna strategie!O singura chestie,la leguminoase,nu le vrei tu ca nu-ti plac sau alt motiv,caci sunt foarte sanatoase si bune in dieta:)si incearca sa nu exagerezi cu degresatele(iaurt,lapte,etc.)chiar daca au grasime mai putina nu iti aduc la fel de multe beneficii ca si in cazul celor normale.In rest totul e super OK:D

Caaaatalina 04 mai 2013 13:51:48

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Citat:

Anterior postat de Lauragirl (Post 1257049)
Buna strategie!O singura chestie,la leguminoase,nu le vrei tu ca nu-ti plac sau alt motiv,caci sunt foarte sanatoase si bune in dieta:)si incearca sa nu exagerezi cu degresatele(iaurt,lapte,etc.)chiar daca au grasime mai putina nu iti aduc la fel de multe beneficii ca si in cazul celor normale.In rest totul e super OK:D

Sincera sa fiu nu ador leguminoasele, dar am citit ceva despre
beneficiile pe care le aduc aceste asa ca macar o data pe saptamana o sa consum.:-* Cat despre lactatele degresate, m-am obisnuit cu ele, dar din cand in cand mai mananc si normale(de la bunica) :)). :x

Anne10 05 mai 2013 03:36:15

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
"HRISTOS A INVIAT"! Sarbatori fericite alaturi de cei dragi!

[*126*]

Caaaatalina 05 mai 2013 10:51:12

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Citat:

Anterior postat de Anne10 (Post 1257113)
"HRISTOS A INVIAT"! Sarbatori fericite alaturi de cei dragi!

[*126*]

Adevarat ca a inviat!
Iti multumesc, la fel :-*>:D<

Caaaatalina 06 mai 2013 07:31:25

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Dupa 2 zile frumoase petrecute cu familia, in care dieta nu a prea fost pe primul loc :">, reincep munca. Incepe o saptamana minunata, dar si incarcata (s-a terminat vacanta :( ), dar nu-i nimic. Cu fiecare saptamana scursa, suntem tot mai aproape de VARA. :x
Programul de azi: mancat sanatos (meniul o sa-l pun mai tarziu)+ plimbare cu bicicleta si mers pe jos. Inevitabil, va fi bine :)) :-*. Va doresc o zi perfecta :x.


http://en.ambuba.com/galery/_geroszi....jpg/603x0/max

Caaaatalina 06 mai 2013 21:34:06

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Meniu:
Mic-dejun : morcov ras+1 mar ras+fulgi de ovaz+ceai de fructe cu lamaie
Gustare: 1 iaurt degresat+1 mar
Pranz: Legume(broccoli, conopida, morcov) cu urda si bucatele de piept de pui (pregatite in dry-cooker, fara ulei)+ceai de fructe cu lamaie si gheata
Cina: Iaurt mare degresat+legume+apa cu lamaie

:x

Lauragirl 07 mai 2013 06:40:44

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Citat:

Anterior postat de Caaaatalina (Post 1257571)
Meniu:
Mic-dejun : morcov ras+1 mar ras+fulgi de ovaz+ceai de fructe cu lamaie
Gustare: 1 iaurt degresat+1 mar
Pranz: Legume(broccoli, conopida, morcov) cu urda si bucatele de piept de pui (pregatite in dry-cooker, fara ulei)+ceai de fructe cu lamaie si gheata
Cina: Iaurt mare degresat+legume+apa cu lamaie

:x

Bravo,tot curat mananci:)tine-o tot asa.Dar sa te intreb,te incadrezi in ceva numar de calorii sau pur si simplu alegi tu ce vrei sa mananci?Si la sport cum mai stai,sa nu uiti de el:))Spor in continuare;)

Caaaatalina 07 mai 2013 21:39:50

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Citat:

Anterior postat de Lauragirl (Post 1257603)
Bravo,tot curat mananci:)tine-o tot asa.Dar sa te intreb,te incadrezi in ceva numar de calorii sau pur si simplu alegi tu ce vrei sa mananci?Si la sport cum mai stai,sa nu uiti de el:))Spor in continuare;)

Mi-am propus sa mananc un anumit nr de portii de proteine, cereale, fructe, legume (de cantitati stabilite) si asa nu trebuie sa mai calculez caloriile. Cu sportul tot asa: alergat, plimbari, exercitii acasa. Multumesc, la fel :-*!

Caaaatalina 07 mai 2013 21:43:01

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Azi, prima zi de scoala: putin stres, teme, un proiect de facut, dar multa distractie.
Meniu:
Md: ou rosu+urda+o felie paine de secara+legume :)
Gustare: morcov+apa :)
Pranz: Salata de legume+ 200 gr iaurt+ cateva fursecuri, o bucata de prajitura si chec :"> :(
Cina: 1 morcov :)

Caaaatalina 08 mai 2013 15:00:30

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
O zi frumoasa, plina de zambete, chiar daca m-am simtit rau, dar acum totul e ok. :x
Meniul de azi
Mic-dejun: 1 ou rosu+urda+1 felie paine de secara+legume
Pranz: Legume-ciuperci si ardei (pregatite in dry-cooker) cu sos de iaurt (iaurt degresat+usturoi+marar)+ salata de legume+1 mar
Cina: Legume+1 cana de lapte

Caaaatalina 09 mai 2013 14:20:37

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
BULIMIE, BULIMIE, BULIMIE. Nu pot scapa de acel mancat compulsiv, ma uit in ogling si imi vine in minte tot ce-am mancat si ma sperii :((. Credeam ca am scapat dar AZI mi-am dat seama ca nu. Am mancat cat 10 persoane in 1 ora: cas, fursecuri, 1 ciocolata, 1 impletitura, o clatita cu dulceata, o felie de paine cu margarina si dulceata. Trist, nu? Asta zic si eu. STOP! Vreau sa fiu normala, sa mananc sanatos si sa rad cu adevarat. M-am saturat ca mancarea sa fie pe primul loc, sa fie prietenul meu, si va deveni singurul daca am sa contiunui asa. Am vrut sa vomit, dar nu mai am putere. Sunt amentita, ma doare capul si imi vine sa urlu, sa plang.

Caaaatalina 09 mai 2013 14:23:18

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Bulimie, bulimie, bulimie. Azi, s-a intamplat iar. Imi vine sa plang, urlu :((. Intr-o ora am mancat cat 10, nu ma puteam oprii. Acum mi-e rau, ametesc si ma doare capul. Am incercat sa vomit, dar nu mai pot. As vrea sa fie diferit dar asta e adevarul: mancarea mi-e prietenul cel mai bun, :( si va fi singurul daca am sa continui asa. Mi-e rusine de mine si cat mananc. Nu vreau sa ma mint: "De maine incep" fiindca s-ar putea sa fac tot aasa. Incep ACUM!!!
Vreau sa fiu dinou eu: sa rad, sa mananc sanatos, sa ma simt bine in pielea mea. :((
http://www.women-health-info.com/ima...e-eating-1.jpg

stefy2009 10 mai 2013 11:36:00

Re: Jurnal Caaaatalina - Inceputul a ceva frumos
 
Citat:

Anterior postat de Caaaatalina (Post 1258407)
Bulimie, bulimie, bulimie. Azi, s-a intamplat iar. Imi vine sa plang, urlu :((. Intr-o ora am mancat cat 10, nu ma puteam oprii. Acum mi-e rau, ametesc si ma doare capul. Am incercat sa vomit, dar nu mai pot. As vrea sa fie diferit dar asta e adevarul: mancarea mi-e prietenul cel mai bun, :( si va fi singurul daca am sa continui asa. Mi-e rusine de mine si cat mananc. Nu vreau sa ma mint: "De maine incep" fiindca s-ar putea sa fac tot aasa. Incep ACUM!!!
Vreau sa fiu dinou eu: sa rad, sa mananc sanatos, sa ma simt bine in pielea mea. :((
http://www.women-health-info.com/ima...e-eating-1.jpg


Buna:-*Cel mai important este sa raresti aceste momente . Nu poti sa renunti total la vechile obiceiuri brusc . Totul sta numai in puterea noastra , in vointa . Stiu ca este greu sa ne abtinem , si eu patesc acelasi lucru . Mananc pana nu mai pot , dupa care ma simt foarte rau . Hai ca se poate . Trebuie sa fim ambitioase si sa reusim . Faptul ca realizezi ca nu este bine , este un pas inainte:D
Un weekend cat mai placut:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:08:24.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO