forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal de cursa lunga (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-cursa-lunga-12592.html)

mad24 11 oct 2014 11:30:32

Jurnal de cursa lunga
 
Din nou, am stat si m-am gandit si razgandit si am mai stat un pic si pana la urma l-am deschis. Jurnalul. Again.

In principiu, sper la un echilibru de orice fel, care pare un pic cam greu de atins in momentul asta. Am un program nou cu trezit de dimineata rau si intors acasa pe la amiaza, pauze mai deloc, asa ca am nevoie de mai multa organizare. Nici prea multa, ca am observat ca nu prea merge.

Legat de kg, tot in jur de 80 ma invart si imi dau seama ca de mult prea mult timp. Ajunsesem in vara asta pe la 78, n ai zice ca i mare diferenta, dar se simtea si se simtea bine!

Am incercat si concursul de pe forum, dar nu mi a mers prea bine, a fost si o perioada cam nebuna si oarecum mi a inrautatit si binge eatingul. Momentan vreau sa am niste mese decente si chiar sa mai gust cate ceva nepermis. Imi dau seama ca asta inseamna sa numar niste calorii, ceea ce nu ma incanta neaparat, dar voi face asta doar in zilele in care pap prostioare. Motivatie in plus sa mananc frumusel.

O sa scriu cat pot de des, preferabil in fiecare seara. Sa vedem ce iese de data asta.

Michelina 11 oct 2014 14:18:05

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Citat:

Anterior postat de mad24 (Post 1363713)
Din nou, am stat si m-am gandit si razgandit si am mai stat un pic si pana la urma l-am deschis. Jurnalul. Again.

In principiu, sper la un echilibru de orice fel, care pare un pic cam greu de atins in momentul asta. Am un program nou cu trezit de dimineata rau si intors acasa pe la amiaza, pauze mai deloc, asa ca am nevoie de mai multa organizare. Nici prea multa, ca am observat ca nu prea merge.

Legat de kg, tot in jur de 80 ma invart si imi dau seama ca de mult prea mult timp. Ajunsesem in vara asta pe la 78, n ai zice ca i mare diferenta, dar se simtea si se simtea bine!

Am incercat si concursul de pe forum, dar nu mi a mers prea bine, a fost si o perioada cam nebuna si oarecum mi a inrautatit si binge eatingul. Momentan vreau sa am niste mese decente si chiar sa mai gust cate ceva nepermis. Imi dau seama ca asta inseamna sa numar niste calorii, ceea ce nu ma incanta neaparat, dar voi face asta doar in zilele in care pap prostioare. Motivatie in plus sa mananc frumusel.

O sa scriu cat pot de des, preferabil in fiecare seara. Sa vedem ce iese de data asta.

`Go Mad go! Fiind un jurnal de cursa lunga e normla sa ai si momente mai putin bune - asa ca nu te lasa descurajata! Pana la urma (uneori) drumul e mai important decat destinatia!

mad24 12 oct 2014 12:53:06

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Mersi de suport, Michelina! Asta si vreau sa fac, sa nu mai lasi greseli minore sa ma demoralizeze si apoi sa o dau in bara serios :D

Ieri am mancat binisor:

md: cafea cu lapte cu niste crantanele(astea ramase de la ziua colegei de camera :D)
p: piept de pui
g: iaurt cu o lingurita de gem
c: omleta cu branza

N a fost o zi tipica pt ca m am trezit destul de tarziu si buimaca si seara am iesit iar si am dat o un pic pe alcool :D. Dar ideea e ca vreau sa ma bucur de iesirile astea si sa fiu cat mai conforma in rest

mad24 12 oct 2014 22:20:25

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Si azi tot zi de we a fost plus pachet primit de acasa :D So: de dimineata am mancat 2 felii de paine prajita cu niste branza de burduf si somon afumat peste, apoi am iesit la o cafea, mi am luat pachetul si am avut o masa copioasa cu 2 sarmale, niste piftie(i am dat grasimea de deasupra la o parte, deci cred ca e destul de ok, nu?) si desert :"> un ecler facut in casa, destul de micut. Sunt un pic mandra de mine si sa va spun de ce. Am primit 3 astfel de eclere minunate: unul i l am dat colegei de camera si am ramas cu doua, am mancat si eu unul si a mai ramas, bineinteles, inca unul. In mod normal, l as fi mancat si pe ala pe principiul ca "de ce sa mai ramana?" :-/ , dar va anunt ca inca e in frigider.

Tinand cont ca am mancat si prostii azi, mi am calculat si meniul, aproximativ ca n am cantar de bucatarie, dar destul de exact zic eu. Am in jur de 1600 kcal, ceea ce nu i extraordinar, dar, teoretic, e mai putin decat imi trebuie sa ma mentin. Trebuie sa introduc si niste sport pe undeva, inca nu stiu cand si pe unde :(

mad24 13 oct 2014 20:35:26

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Today in my day :D :

Trezit de dim cam greu si fara chef de luni :P

De dimineata am halit(la propriu) o bucata de piept de pui cu niste crema de branza pe deasupra, am plecat val vartej si n am avut timp sa mi fac coffee :(( si am baut una extreeem de proasta la spital. Pe la 12 am mancat jum de sendvis facut de mine cu piept de pui si crema branza, la 14 jum cand am ajuns acasa am mancat si restul din el plus o farfurie de ciorba de pui cu un copanel mic, fara piele. Somn. O gustare dintr un mar mic si jum din eclerul de care v am zis si ieri, iar la cina am mancat 3 sarmale-mici si astea, plus niste piftie. Nu i tocmai mancare de dieta, dar, momentan, pe asta o am si nu vreau sa mai imi impun ideea ca n am voie. Dupa aceasta cina super dietetica :D am mai luat si o bucata din painea colegei, alba, dar proaspata si pufoasa.

Partea cea mai frumusica e ca in seara asta mi am miscat fundul si am facut 30 day shred si am inceput un/o challenge de o luna cu genuflexiuni, flotari, abdomene si plank(p asta nu stiu cum sa o traduc), in total vreo 35 min de sport. Super mandra de mine!

Acum trebuie sa mai citesc ceva pt maine, apoi sper sareusesc sa adorm la o ora rezonabila.

mad24 17 oct 2014 18:35:28

Re: Jurnal de cursa lunga
 
WOW, n am mai scris de luni. O sa incerc sa mi amintesc ce si cum. Primul lucru care mi vine in minte e ca a fost o sapt super aglomerata. N am avut cel mai curat meniu, dar n am avut niciun episod de binge si am tinut chestiile not ok la un nivel acceptabil, zic eu. Desi, acum uitandu ma la ultima, imi dau seama ca asa nu o sa ajung prea departe prea curand. Partea buna e ca am revenit la ticker, dupa ce o luasem un pic in sus.

Partea cu adevarat proasta e ca programul de anul asta, care speram sa fie mai lejerut, e oribil. Simt ca sunt tot timpul obosita si incerc sa dorm astfel incat sa fiu in stare sa merg la scoala si sa invat. Nici nu se mai pune problema de fac si altceva/

So: marti am mancat okish pana la kum de cioco seara=macar era neagra, miercuri n am prea putut s mananc mare lucru, joi, in schimb imi venea sa mananc orice, iar azi am mancat destul de ok, mai putin pe seara cand am scapat in niste negresa. Oricum, cred ca m am incadrat oricum in maiputin de 1500 kcal. As vrea sa ma cantaresc maine sa vad ce si cum.

mad24 29 oct 2014 21:30:22

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Asa... ce am facut in ultimele multe zile... Nimic prea bine, desi nu e asta modul sanatos de gandire.

Frumusel a fost ca in weekend am fost la munte si m am miscat un pic... mai mult :D Partea proasta e ca de fiecare data mananc destul de mult si destul zahar si apoi mi e greu sa mi revin. Combinata chestia asta cu partea aia minunata din luna rezulta vreo cateva zile de mancat cioco la greu :(

Simt ca n am timp de nimic si ca tot ce fac e sa merg la scoala, sa dorm, invat, dorm, merg la scoala si repeat. Faptul ca n am mancat ok in ultima vreme ma demoralizeaza si mai mult si parca nu mi iese nimic bine. Acum mai am de citit si dupa vreo 4 pagini am zis ca nu mai suport si m am apucat sa mi fac unghiile ca poate poate ma mai calmeaza

Ca tot ziceam de munte. Reuniune cu niste oameni minunati si avut niste discutii tare frumoase. M au facut sa mi dau seama ca psihologic sunt undeva mult mai bine decat acum vreo 2 ani, dar mi e tare teama ca o sa ajung din nou in acelasi dark place.

Wana 30 oct 2014 08:05:21

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Buna mad, venii si eu pe la tine prin casuta... sper ca ma primesti :D si daca nu ma primesti eu tot vin.
Ti-am adus si o cafeluta sa te energizezi putin
http://nimicniciodata.files.wordpres...afea.jpg?w=468


E greu cand nu ai timp, dar incet incet te obisnuiesti. INveti sa te organizezi mai eficient si sa profiti de fiecare clipa libera :)
Am avut si eu o perioada din-asta, mi-a fost foarte greu pana m-am acomodat, acum uitandu-ma in urma observ ca a fost cea mai frumoasa si productiva perioada :)

Toate ca toate, dar trebuie sa ne tinem de treaba, sa fim gagici tari la vara :D

mad24 01 nov 2014 10:49:35

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Neatza, lume!

Multu' pentru cafea, wana, si te mai astept pe aici :)

Inceput de weekend, yeeeyyy!!!! Si l am inceput binisor, cu vreo 12h de somn. Am dormit de ieri de la 10 pana azi la 10. Cred ca e un evident nivelul meu de oboseala. Cred ca am mai recuperat un picut de odihna.

De cand nu ti am mai scris, draga jurnarelule, nu s a schimbat mare lucru, dar m am simtit mai bine. Joi seara am organizat cu niste prieteni o mini petrecere de Halloween, am scobit dovleci si am facut si placinta cu dovleac si branza. Am si mancat, bineinteles :(

Ieri am fost la spital, ca de obicei, apoi am mai stat putin si in garda si mi a placut neasteptat de mult. Am dat si peste niste oameni super draguti si primitori si cred ca o sa ma mai duc destul de curand :D

Azi mi am inceput ziua nu tocmai conform, cu o bucata de placinta si un cappucino. Maine e zi de cantar, respectiv de speriat ca sigur o sa fie cu plus.

Wana 01 nov 2014 14:54:04

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Din cand in cand trebuie sa ne mai permitem si cate o porceala:)) ca sa tinem moralul sus:P poate o fi cu plus acum, dar peste o saptamana sigur o sa fie cu minus:D

mad24 01 nov 2014 18:52:53

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Au fost cam dese porcelile astea in ultimul timp :D Vad ca la tine a aparut o modificare la ticker:) felicitari!

Azi am avut zi de relax total, am dormit si stat in pat... like a boss b-) Poate ma apuc sa citesc ceva in seara asta, cat de putintel.

Wana 01 nov 2014 19:24:13

Re: Jurnal de cursa lunga
 
:) Da, a aparut o modificare, nu am rezistat tentatiei si m-am urcat pe cantar, desi imi propusesem ca pana in 31 dec sa nu dau ochii cu el. E interesant cum ani de zile l-am evitat complet, si ori de cate ori incerc vreo dieta, sau sport, nu m-as mai da jos de pe el :)))
Eu n-am avut vreme de leneveala, de dimineata am fost la piata, apoi kangoo, aerobic, luminatie :)) am reusit de am dormit o ora apoi m-am apucat de curatenie si gatit. Lenevesc maine:D

mad24 06 nov 2014 17:16:43

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Un pic de timp liber, uhuuuu :D

Mda... deci m am cantarit duminica dupa cum ziceam si rezultatul: 81.9 :( Luni am avut o zi urata rau dpdv al mancarii, dar ieri si azi am mancat frumusel. Sper sa ma tina si cred ca o sa ma tina un pic ;). Pana duminica sunt si singura acasa si planuiesc sa bag un pic de sport ca nu are cine sa ma vada topaindu mi suncile prin casa :D

In rest, nothing special. Sambata vreau sa ies undeva, sa fac ceva frumos ca m am saturat de scoala-casa si casa-scoala. Am primit si niste banuti si trebuie sa fac si un pic de shopping.

Va tin la curent :-*

mad24 24 nov 2014 20:39:35

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Hello, slabute dragi >:D<

N am mai scris de ceva vreme, am avut un examen uratel si mi a mancat tot timpul, apoi am fost acasa, etc. Nu stiu cate kg mai car dupa mine, sunt si pe stop si mi e pur si simplu frica sa ma cantaresc :( Duminica/luni-vedem atunci

Partea buna e ca acum am un stagiu mult mai aproape=> mai mult timp liber si merg si ma intorc si pe jos, in total cam o ora de mers. It's something :))
Poate imi fac si abonament la sala sapt asta, mai spre sfarsit, sa vedem cum am timp intr o dupa amiaza

mad24 24 nov 2014 20:58:50

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Tocmai mi am calculat meniul si sunt putin in soc sa vad cate calorii aduna cartofii prajiti :-o Da, stiu ca s rai and so on, dar i am evitat mereu in perioadele de calculat calorii si se pare ca traiesc socul acum :D E naspa ca nici nu mananci 50 de grame, ci mai mult.

Zici ca am descoperit apa calda si mersul pe jos, dar ma mir si eu in lipsa de activitate mai constructiva...

mad24 08 dec 2014 23:56:11

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Azi, dupa mult timp, simt ca am avut o zi productiva. Motivul principal e ca mi am facut abonament la sala. Ce daca mai am 2 sapt scoala, ce daca apoi vine Craciunul, am zis ca pot fi 2 sapt in care pot sa fac miscare sau in care sa stau sa mi plang de mila. In plus, am si citit ceva azi pt facultate si am facut si ceva trebi prin casa. Ma simt tare bine si, aparent, ma laud singura :D .

Kg le mele au crescut frumusel pana pe la 82, nah, lene si mancare... Le dau eu jos si intru in 2015 sub 80:x

Ma intereseaza tot mai mult organizarea eficienta a timpului, azi de dimineata am citit un articol tare interesant, iar mai pe seara am primit o invitatie la o prezentare pe tema asta. Abia astept. Am senzatia ca trece timpul pe langa mine si eu nu reusesc sa ma trezesc si sunt intr-o permanenta stare de visare.

Zoe 09 dec 2014 07:16:23

Re: Jurnal de cursa lunga
 
ce articol ai citit (era online)? că şi eu am o problemă cu asta...

mad24 09 dec 2014 14:39:13

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Da, online e. Nu am voie sa pun linkuri, nu? Oricum, asta e titlul si e primul rez pe google: How To Stop Being Lazy And Get More Done – 5 Expert Tips. In ciuda titlului semi-amuzant, e destul de serios si, desi sunt chestii la care te ai putea gandi si tu, iti dai seama ca nu prea le aplici.

mad24 10 dec 2014 21:10:33

Re: Jurnal de cursa lunga
 
hey, lume! >:D< (mie imi place sa dau imbratisari si in lumea reala, asa ca hugs for everyone :D)

Iar sunt happy, happy, joy, joy ca am fost la sala si mi am adus aminte cat imi place :x Mai prost stau cu mancatul :( Azi a fost o zi ciudata rau, sa zicem. De dimineata am mancat o banana cu cafeaua mea cu lapte si am mai adaugat si vreo 30 g cioco, apoi am plecat la spital. Mi a fost cam rau, dar mi am revenit pe parcurs. Pe la 12 am plecat in alta parte si mi am cumparat un sandvis care avea mai multe chestii decat ma asteptam in el, nu din cele bune. Intr-un final am ajuns acasa pe la 16, am mai mancat niste ciocolata :(, m am culcat(pt ca am presupus ca starea nu tocmai placuta era din cauza oboselii), m am trezit si am fost la sala(unde am fost surprinzator de capabila). Acum ma gandeam sa mai mananc un mar ca e cam tarzior si nici nu mi prea e foame.

Profit de stagiul mai relaxat pe care il am acum si vreau sa mai citesc cate ceva beletristica sa ma relaxez si mai tare :D .

mad24 04 ian 2015 15:54:51

Re: Jurnal de cursa lunga
 
La multi ani, slabute dragi! Nu sunt eu prea activa pe aici, dar vreau sa va multumesc ca existati pentru ca, de fiecare data cand am nevoie de motivatie, va gasesc aici si ma inspirati.

Pentru noul an, imi propun sa scriu mai des si, bineinteles, sa va scriu vesti bune. :D Cantarul tot cu 8 incepe, dar a fost prima data cand nu m am ingrasat de sarbatori, ba chiar am avut mai putin pe 1 ian(cu vreo 200 de grame, dar cu minus :P). Asadar, pot spune ca n am inceput pe 1 ian, ci pe 24 dec. Poate o fi cu noroc de data asta :D

mad24 05 ian 2015 21:16:25

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Dupa o foarte lunga perioada, ma simt optimista si simt ca pot. Nu cred ca are legatura cu anul nou ca a inceput putin inainte, asa ca sper sa tina mai mult.

Azi am fost de dimineata la facultate, am ajuns acasa pe la 14, un pic de somn, apoi... am fost la sala :x Yeyyy, yeeyyy, hurayy :D Astazi s a deschis dupa sarbatori si am zis sa nu ratez inaugurarea anuala :D Am facut 10 min incalzire pe banda(6-7 alergat- fara mare efort spre surprinderea mea), apoi am lucrat picioare si abdomen, apoi 20 min de eliptica. Sunt multumita pt astazi, zic ca e un inceput ok.

De mancat, n am mancat mare lucru pt ca am vrut sa postesc-tot am fentat tot postu' ce fu :-/ De dimineata si pe seara am mancat cate o portie serioasa de ciorbica/mancarica de legume facuta de mine si la pranz o banana si un mar. Cred ca aveam nevoie dupa atata carnaraie.

Cantarul merge si el in jos si, desi stiu ca acum sunt kilele alea(de fapt, kilul ala pana acum) de se duc usor, sunt incantata

mad24 06 ian 2015 20:53:51

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Azi am avut o zi lunga si obositoare, dar frumoasa :) . Cam tot ce am facut a fost sa ma duc la scoala, apoi am ramas in garda si am vazut niste chestii mai speciale. Sunt incantata pt ca, la un moment dat, eram tare dezamagita de facultate si de ce ma astepta dupa. Dupa ziua de azi, parca mi a mai venit cheful inapoi.

Meniu:
-o pulpa sanatoasa de pui cu castraveti murati(stiam ca nu o sa am ce/cand sa mananc la pranz)
-un capuccino
-o banana si o cafea cu lapte imensa
-2 sarmale cu niste rosii si inca ceva castraveti murati(am o usoara adictie :D)
-un mar

Miscare: cam o ora de mers pe jos plus ce am mai mers si stat in picioare de la 13 la 19.

Am o problema cu tenul, simt ca am fata uscata in permanenta. De obicei folosesc un gel de curatare si crema hidratanta apoi. Ma gandesc ca poate gelul asta e prea agresiv in sezonul rece, ma gandeam sa l inlocuiesc cu o apa micelara. Ceva pareri?

mad24 07 ian 2015 21:55:50

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Azi a fost muuuult mai relaxant decat ieri :d Am scapat mai repede de la facultate si am profitat printr-un somnic mai maricel, de vreo 3 ore :"> M am trezit, am mai stat un pic, apoi am fost la sala. Azi m am ocupat de spate(mai mult) si brate. 10 min incalzire pe banda, apoi inca 30 la final.

Mancare:
-mancare de legume
-cafea cu lapte
-2 aripi de pui la rotisor cu 2 rosii cherry
-1 mar
-piept de pui si niste lapte covasit

Maine trebuie sa mai fac niste cumparaturi, inclusiv mancare, mai ales legume ca nu prea mai am.

Ma simt obosita, dar e o oboseala d-aia placuta, doar fizica.

mad24 08 ian 2015 21:31:46

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Seara buna, slabute dragi! Azi am implinit oficial o saptamana de dieta, ceea ce, desi nu pare mult, e o realizare pentru mine. De mult timp n am mai reusit sa am o sapt fara binge sau fara dulciuri(de obicei, combinate). Bilantul: -1.5 kg. Nu i rau, bineinteles ca mi ar fi placut si un pic mai mult. Parca deja stau hainele un pic mai largute pe mine :D


Ziua a 8-a de cumintenie a decurs frumusel, de dimineata am vazut niste cazuri interesante si am asistat la vizita facuta de un prof. dr. de 85 de ani si parca am trait un pic in istorie. M a insesninat complet :)

Afterwards, am cautat un cadou pentru o prietena prin afi. A fost ziua ei in vacanta si n am avut cum sa particip, asa ca am planuit o intrevedere prin weekend :x . Cum tot am strabatut mall ul ala imens, m am ales si eu cu o pereche noua de pantaloni de trening [*abdomene*] , 2 tricouri tot pt sport(abia astept sa le pun in practica) si niste sosete cu pinguini si oameni de zapada.

Mancare:
-o banana cu niste lapte covasit
-cafea cu lapte
-o salata cu rosii, castraveti, salata, mozzarella si pui
-20 g cioco 85%, niste pomelo si un picut de camembert :x

Pe seara am fost la un film si am inghetat la intoarcere, asa ca acum m am cuibarit cu o cana(canoi) de ceai si sper sa adorm repede.

mad24 11 ian 2015 20:54:44

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Helau, slabute!

Ca tot ma laudam singura pe aici, in we n am fost tot asa cuminte. Am inceput de vineri, camd m am intalnit cu o prietena si am baut o ciocolata calda d aia groasa si yummy pe post de pranz si... am continuat. Dupa ce m am intors acasa am zis ca dorm putin si apoi merg la sala. N a iesit asa ca nici n am dormit, nici la sala n am fost. Pana la urma am iesit intr un pub cu boardgames si am mai ajuns acasa sambata la pranz :P Deci am combinat oboseala, sarit peste mese si ceva alcool, asa ca sambata am reusit sa ingurgitez niste fast food-mult si ciocolata. De dimineata m am urcat pe cantar, m am ingrozit, dar nu m am oprit aici. Initial, mi am facut o omleta cu o coffee fara zahar, dar apoi a venit pachetelul de acasa cu cornulete cu gem si dai! Am mai adaugat si niste bomboane de ciocolata ramase de ieri si am si azi o frumusete de meniu.

Pe scurt, am reusit sa stric munca de o sapt jum in 2 zile jum. Nu mi placea ca dadeam jos cate 100 g/zi, acum le am pus pe toate la loc. Sper ca dupa ma mai dezumflu, sa mai ramana un pic din ce muncisem :(

Morala povestii: cand incep cu ceva mic se cam duce totul la vale, asa ca mai bine nu incep deloc.

Ar fi o idee buna sa mai renunt si la alcool o vreme ca afecteaza creierasul destul de tare si nu mai sunt cuminte :-s

mad24 12 ian 2015 21:16:38

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Mda... Deci starea mea de cacao s-a prelungit si azi :( De dimineata a fost un adevarat chin sa ma trezesc, in conditiile in care ieri am dormit de la 18 la 20, apoi m am culcat iar pe la 00:30. Tot ce mi doream era sa ajung acasa sa dorm iar. Si am dormit, apoi am fost la sala, cam fara chef, dar macar m am miscat un pic si cu speranta ca poate ma mai binedispun un pic.

Glumeam la scoala ca am imbatranit ca dupa o ieseala imi trebuie 3 zile sa mi revin, dar credd ca e cel putin partial adevarat. Prin anul 1 aveam nopti consecutive cu putin spre deloc somn si n aveam nici pe naiba si acum...

Cu mancarea... si aici greu: de dimineata: 2 guri de friptura, la pranz am mancat serios: niste carne afumata si prajita :"> si inca niste cornulete cu gem(trebuie sa mai am inca o data discutia cu ai mei legata de pachet, cu ce mi trimit etc). Macar s au terminat. Seara: 2 mere.

Acum sunt mai bine, parca.

mad24 13 ian 2015 20:53:56

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Mda... cred ca m am vindecat de mancat aiurea, cel putin o perioada sper :D Ma gandeam ca poate azi de dimineata mai vad dus cate ceva din dezastrul de we, dar era si mai rau :( Poate maine. Pt 2 zile de mancat prostii s-a dus munca de o sapt si probabil o sa mi ia aproape o sapt sa mi revin :((( Mi se pare ca merge tare greu de data asta, dar ce sa mai cer dupa atata sus-jos continuu...

Se pare ca starea mea de lipsa totala de chef continua. M am vazut pe seara cu o prietena, care a avut si ea niste kile in plus, dar acum e slabuta. Eu cand o sa ma trezesc oare si o sa ma tin de treaba? Ma gandeam zilele astea ca cei mai buni ani ai mei-de la 18 incoace i am petrecut sub 20 de kg in plus pe putin. :(

Ok, sa revenim la niste coping activ si sa facem ceva folositor. Asadar, meniu azi:

-dim: rosii cu branza de vaca
-pranz: ciorba de pui cu o pulpa, 40g cioco neagra
-cina: varza "calita" fara grasime si putina piftie
-g: o cafea cu lapte

mad24 16 ian 2015 11:27:19

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Helau, lume!

Am ajuns si eu acasa dupa un examen si trebuie sa ma apuc sa invat pt urmatorul :((

Ieri am mancat... carne. Nu stiu ce am avut, sunt eu carnivora de fel, dar ieri am exagerat rau. Dimineata-ciorba de pui cu o pipota, la pranz-varza cu niste piftie cu multa carne, seara-friptura si nu ma mai opream :-s Pe o parte sunt multumita ca n a fost zahar, dar nici atata carne nu e ok. Azi am mancat pana acum o omleta si cafeluta cu lapte, iar mai tarziu vreau sa mi fac o salata cu rosii si castraveti ca nu mai merge asa.

Sabine_28 16 ian 2015 19:59:29

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Buna seara,
Bucurosi de oaspeti? Vad ca inca n-ai primit musafiri, ma bucur sa fiu eu prima:)
Neaparat vorbeste cu ai tai cand trimit pachet, stiu f bine cum e sa fii sabotat, si mai ales cand esti student si manancice primesti, ca sa mai faci economie de bani :)
Vad ca ai avut unmeniu ok pana la pachet, dar e nevoie de constanta si perseverenta, altfel cu cateva zile de dieta nu slabesti...Cum ziceai si tu, astia sunt anii cei mai frumosi, nu se mai intorc si e pacat sa-I traiesti cu frustrari;)
Ca un sfat, stiu ca e iarna si mai greu cu legumrle, dar incearca sa mananci mai multe:)
Mult succes, te voi mai vizita:)

mad24 16 ian 2015 20:33:26

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Citat:

Anterior postat de Sabine_28 (Post 1371219)
Buna seara,
Bucurosi de oaspeti? Vad ca inca n-ai primit musafiri, ma bucur sa fiu eu prima:)
Neaparat vorbeste cu ai tai cand trimit pachet, stiu f bine cum e sa fii sabotat, si mai ales cand esti student si manancice primesti, ca sa mai faci economie de bani :)
Vad ca ai avut unmeniu ok pana la pachet, dar e nevoie de constanta si perseverenta, altfel cu cateva zile de dieta nu slabesti...Cum ziceai si tu, astia sunt anii cei mai frumosi, nu se mai intorc si e pacat sa-I traiesti cu frustrari;)
Ca un sfat, stiu ca e iarna si mai greu cu legumrle, dar incearca sa mananci mai multe:)
Mult succes, te voi mai vizita:)


Bucurosi, cum sa nu? :D Bine ai venit si te mai astept pe la mine!

Deja comanda pt saptamana viitoare include niste peste, supa de legume, chestii mai light :)
Mesaj receptionat legat de legume. Vad si eu ca ma simt cam obosita si fara chef, dar cred ca e si perioada. De obicei, iarna sunt semi-depresiva.

mad24 17 ian 2015 13:47:18

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Hey, slabute :)

Azi de dimineata... m am trezit la pranz :"> Citeam prin jurnalele slabutelor cum s-au trezit dis-de-dimineata si eu... aproape la 12 :D Ce i drept, eram constienta de ceva vreme, dar stiam ca daca ma trezesc, trebuie sa ma apuc sa invat. Si tot nu m am apucat :((

Am mancat de dimineata niste branza de oaie cu muraturi, apoi am tras de o cafea cu lapte ceva vreme, apoi o portocale. Astept sa mi primesc pachetul si vad ce mai adaug.

mad24 19 ian 2015 09:53:29

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Și revin si eu, un pic mai matinala decat in weekend. Duminica seara am completat meniul cu niste peste la cuptor (practic doar inabusit sau, ma rog, facut fara grasime) si dovleac copt.

Ieri, desi m am incadrat in calorii, am mancat numai rontaieli:
md: 2 banane cu cafea cu lapte si 50g Toortitzi
p: inca 30g Toortitzi si un mar
c: peste si dovleac

Pranzul ala a fost mai mult gustare ca iar am avut md ul la 12 :"> .

Nici n am mancat tocmai ok, asa ca nu prea am dreptul sa ma vait, dar nu mai scade nenorocitul asta de cantar de nicio culoare!!!!!!

Mi am luat o aplicatie de numărat caloriile si sper sa ma ajute ca pana ajung eu sa le pun cu pixul pe foaie, sare frumos limita superioara.

Azi de dimineata am mancat niste pui cu ciuperci plus cafeluta mea cu lapte. A se citi cana de 250 ml :))

mad24 19 ian 2015 10:00:52

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Trebuie sa ma apuc sa invat sa recuperez leneveala din weekend. Mai citeam prin jurnale (ca s mai interesante decat cursurile, nu? :D ) si toata lumea se casatoreste/face copii/planuieste chestii and... i'm just sitting here. Ce i drept, scoala a fost întotdeauna partea cea mai importanta pt mine, dar a cam inceput sa mi se ia :(( si nu se mai terminaaaaa!!!!

Am dat in filozofeli pre examen, ma duc sa invat...

mad24 20 ian 2015 18:21:36

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Hey, jurnarelule :*

Azi de dimineata, cantarul a fost mai darnic cu mine, dar tot n am ajuns inapoi la ticker, dar se miscaaaaa :P Si cam asta a fost singurul lucru bun de azi :))

Am fost la examen si am nimerit la o asistenta putin mai mult nebuna. In final. dupa ce m a pus sa spun si singura ce nota mi as da- ceea ce detest foarte tare, am luat 9. OK ish, dar simt ca a fost cea mai urata experienta la un examen pana acum, mai rau ca in anul intai :( Nu mai spun ca prima intrebare pe care a pus o a fost din singurul sfert de curs pe care nu l am citit. Apoi, am pierdut autobuzul la limita-l am vazut cum trecea prin fata mea. Apoi am prins foarte multe semafoare rosii. Apoi am asteptat 20 de min un autobuz care ar trebui sa treaca din 10 in 10 min. Apoi am mers la cumparaturi si primul carucior pe care l am luat era rupt(am vazut odata un documentar in care tranteau masini pe carucioarele de cumparaturi si ramaneau intregi). intelegeti voi ideea...

Am ajuns acasa, am mai stat un pic si apoi sooomn ca de, noapte de dinainte de examen.

Nu cred ca vreau sa mai ies din casa azi, desi cred ca mi se pot intampla destule si inauntru :))

mad24 20 ian 2015 23:52:23

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Revin si eu cu niste meniuri:

Ieri:
md: pui cu ciuperci+coffee
p: ciorba de legume cu o felie de paine
g: mar si dovleac copt
c: salata de rosii, castraveti si branza
g: lapte cu cacao
total: 1200 kcal

Azi n am mai fost asa cuminte:
md: 1/2 cana cafea cu lapte
g: examen :D
p: 200g focaccia cu cascaval(poteam de muuult timp)+25g cioco "dietetica"+portocala
g: 25 g cioco+ o banana
c: pui cu ciuperci+50 g focaccia
g: portocala+baton proteic(mai mult cu cereale)
total: muuuult 1800+

mad24 21 ian 2015 09:58:28

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Neatza, lume!

Desi ieri am balotat ceva, Mr. Cantar a fost dragut de dimineata si -200g. Mhhh... impressive. Mai e un picut si mut si eu ticker ul ala :x

Am papat niste branza cu rosii, acum ma pregatesc pt cafeluta mea cu doua arome :D Mai era putina din cea veche, am scuturat pachetul si am mai pus din cea noua. Sa vedem ce a iesit :))))

mad24 21 ian 2015 22:58:58

Re: Jurnal de cursa lunga
 
A fost buna cafeaua mea, dar parca a trecut o vesnicie de atunci :(

N am facut mare lucru astazi, dar a fost o zi tare stresanta. Am invatat si am inceput cu un curs ce nu se mai termina...Macar mi am terminat materia, trebuie doar sa mai repet. Mancat pranz. Bagat inca o repriza de invatat, apoi am plecat la facultate pt o sedinta pt un proiect, care n a iesit tocmai ok pana la urma. Am ajuns acasa, timis mail uri, sunat colegi etc. M am mai calmat un pic, dar nu's in apele mele cele mai bune.

so, azi:
md: branza cu rosii+cafea cu lapte
g: banana
p: ciorba de legume+o portocala+1 lingurita de miere
c: peste cu muraturi
g: o rodie

mad24 24 ian 2015 13:57:06

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Buna dimineata, lume >:D< (da, stiu ca a trecut si pranzul :D)

De cand n am mai scris: joi am avut o zi absolut groaznica, multe pe cap, n am avut timp sa invat, am fost obosita dupa doar vreo 4 ore de somn, iar ieri s-a repetat + un examen, la care n am facut tocmai ok. Daaar... dupa ce am scapat de examen si de o sedinta pe care o aveam dupa, m am simtit ataaaat de bine. Parca se rezolvasera toate problemele din lume. Am ajuns acasa pe la 7 seara si, desi eram moarta de oboseala, nu voiam sa ma culc ca sa pot sa ma bucur mai mult timp de sentimentul asta. Am adormit dupa 2 si m am trezit pe la 13:00 astazi. Minunat! :x

Cu mancare: joi am mancat non-stop si, in principiu, numai prostii, iar ieri pana seara n am prea apucat sa mananc mare, iar aseara: salata de rosii cu castraveti si branza, 2 mere si vreo 50g de cioco :">

mad24 24 ian 2015 14:00:00

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Aaaah, da :D Azi planuiesc sa stau si sa fac un pic de curat, eventual-daca am chef :D Poate ma intalnesc cu niste prieteni diseara. O sa stau. Cred ca nu o sa ies, totusi, o sa stau si o sa citesc putin. Si o sa stau mult.

Poate imi intind si oasele putin. ma tenteaza de ceva vreme sa incerc niste yoga. Pare relaxant.

Weekend placut tuturor!

mad24 27 ian 2015 17:54:45

Re: Jurnal de cursa lunga
 
Cam incepe sa mi se faca rusine sa scriu pe aici. Am doua zile bune si trei proaste. E cam trist. De fapt, e trist rau cum in alte aspecte ale vietii nu ma opreste nimic, dar cand vine vorba de slabit...

Ieri si azi consider ca am avut 2 zile bune. Sa le astept pe alea proaste? :(

Va tin la curent.

In alta ordine de idei, am inceput un stagiu nou si pare a fi interesant. Sa vedem cum evolueaza treaba. Legat de proiectul in care sunt implicata, mi am cam rezolvat sarcinile, mai am o singura chestie la care astept raspuns. Sa speram ca e de bine :D


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:48:28.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO