forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Delyrics - slabuta dupa doi copii :) (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-delyrics-slabuta-dupa-doi-copii-12554.html)

delyrics 22 iun 2014 13:10:21

Jurnal Delyrics - slabuta dupa doi copii :)
 
Bun venit, dragi slabute, in noul meu jurnal Montignac!

Acum patru ani am slabit in jur de 10 kg cu dieta Montignac [favorita mea :x], 7 din ele pe acest site si cu sustinerea fetelor de aici: Jurnal Delyrics - Partea 1

Apoi au urmat doua sarcini cu greturile aferente in care am renuntat la principiile montignac pt ca nu puteam manca altceva decat carbohidrati. In sarcini nu am pus prea mult 12, resp 11 kg, care le-am si dat jos in 3-4 luni dupa nastere cu alaptarea.

Dar apoi perioadele mai lungi de alaptare :-o.... cu slabiciuni si pofte de dulce si nedormituri si rontaituri intr-una si-au spus cuvantul si am ajuns curand la mancat necontrolat, kg acumulate 'pe nesimtite' si sa nu mai incap in haine.

In 15 iunie 2014, dupa o nunta la care nu am incaput in nici una din rochitele care imi placeau si fiind la cumparaturi am ajuns sa probez marimea 46 x-( am pus picioru in prag. A venit vremea sa fac un mic efort si sa ma intorc la un mod de viata sanatos si la un corp ingrijit, in care sa ma simt bine! 8->

Din experienta am invatat ca pentru schimbari drastice ai nevoie de un plan si de o comunitate. De aceea ma bucur ca exista slabute.ro :x si m-am intors de data asta [sper] pt o lunga perioada de timp.

Va doresc la toate succes si nu va lasati pana nu ajungeti sa fiti multumite cu voi insiva! :-*

delyrics 22 iun 2014 20:38:59

Re: Jurnal Delyrics - slabuta dupa doi copii :)
 
Si acum planul de bataie pe care l-am pus la punct saptamana aceasta de inceput.

Dieta:
Montignac faza 1 - cu cioco 85% si multe fructe, inclusiv banana :">.

Sport:
Seara fitness - primele cinci filmulete din linkul de mai jos
Dimineata Zumba - cate apuc [pana se trezesc fetitele] din urmatoarele sase filmulete din lista.
https://www.youtube.com/playlist?lis...526AD4A51C02B5

La cantarirea de azi dimineata, dupa o saptamana de Monti: 66.9 kg! :x
[e drept ca a fost pe stomacul gol, in lenjerie fata de duminica trecuta, la cateva ore dupa masa]

elene94 22 iun 2014 21:30:57

Re: Jurnal Delyrics - slabuta dupa doi copii :)
 
felicitari pentru decizie si ambitie >:D<
in legatura cu bananele, nu iti face griji, eu mananc ft multe pe zi si nu imi afecteaza deloc greutatea(doar ca, ce-i drept, ma constip apoi daca depasesc 7:)) )

Spor sa slabit!!

delyrics 23 iun 2014 21:27:55

Re: Jurnal Delyrics - slabuta dupa doi copii :)
 
Citat:

Anterior postat de elene94 (Post 1355445)
felicitari pentru decizie si ambitie >:D<
in legatura cu bananele, nu iti face griji, eu mananc ft multe pe zi si nu imi afecteaza deloc greutatea(doar ca, ce-i drept, ma constip apoi daca depasesc 7:)) )

Spor sa slabit!!

Multumesc! :D
Vad ca tu ai niste rezultate excelente, dar nu stiu daca as putea sa tin vreo dieta vegana :) Mult succes si tie!
Ah, si mersi de pontul cu bananele! Imi cam plac :x

elene94 24 iun 2014 09:37:22

Re: Jurnal Delyrics - slabuta dupa doi copii :)
 
Esti raw vegan doar daca iti place. Si Montignac e o varianta buna, chiar pe termen lung! Ai ales minunat :)
Cum esti, cum te simti, vezi rezultate? Nu neaparat in cm, cat in starea de bine si energie pozitiva ^_^

O zi faina sa ai!

delyrics 25 iun 2014 09:52:50

Re: Jurnal Delyrics - slabuta dupa doi copii :)
 
Citat:

Anterior postat de elene94 (Post 1355556)
Esti raw vegan doar daca iti place. Si Montignac e o varianta buna, chiar pe termen lung! Ai ales minunat :)
Cum esti, cum te simti, vezi rezultate? Nu neaparat in cm, cat in starea de bine si energie pozitiva ^_^

O zi faina sa ai!

Multumesc de trecere si incurajari! :-*

Ca stare de bine - e mai mult psihica. IN fiecare dim cand intru in baie si ma vad cu burta mai mica imi incep ziua zambind. De asemenea sunt plina de energie cand apuc sa imi fac zumba de dimineata!

Dar dupamasa deja sunt cam slabita si somnoroasa... Drept e ca dorm tarziu si ma trezesc devreme [-( Plus fetitele, plus alaptatul...

Intr-adevar Monti e un stil de viata nu doar o dieta. Incet incet incerc sa ii convertesc si pe a mei la mancaruri si mai ales dulciuri mai sanatoase. Bebe (8 luni) mananca din mancarica mea, care e perfecta pt ea. [legumele gratinate sau scazute] :x


O zi insorita!

costina89 25 iun 2014 10:35:09

Re: Jurnal Delyrics - slabuta dupa doi copii :)
 
Citat:

Anterior postat de delyrics (Post 1355671)


Multumesc de trecere si incurajari! :-*

Ca stare de bine - e mai mult psihica. IN fiecare dim cand intru in baie si ma vad cu burta mai mica imi incep ziua zambind. De asemenea sunt plina de energie cand apuc sa imi fac zumba de dimineata!

Dar dupamasa deja sunt cam slabita si somnoroasa... Drept e ca dorm tarziu si ma trezesc devreme [-( Plus fetitele, plus alaptatul...

Intr-adevar Monti e un stil de viata nu doar o dieta. Incet incet incerc sa ii convertesc si pe a mei la mancaruri si mai ales dulciuri mai sanatoase. Bebe (8 luni) mananca din mancarica mea, care e perfecta pt ea. [legumele gratinate sau scazute] :x


O zi insorita!


Salutare Delycris,am popsit si eu la tine in casuta.
Felicitari penru reusita de a o invata pe cea mica sa pape asa sanatos si pentru alaptat(eu nu am avut la nici unul din copii mai mult de 3 luni),eu abia reusesc cu copii,se tot stramba ba ca nu pun sare mai multa,ba ca nu au ulei ouale...ehh..copiii....usor usor se convertesc ei.
Si eu am probleme mari cu dormitul ,ma culc foarte foarte traziu si la 7 jumate cel mult sunt in picioare,fata cea mare a ramas setata pe programul de mers la scoala,nu doarme mult decat sambata si duminica daca o las
Bafta multa la slabit.

delyrics 26 iun 2014 13:48:42

Re: Jurnal Delyrics - slabuta dupa doi copii :)
 
Citat:

Anterior postat de costina89 (Post 1355680)
Salutare Delycris,am popsit si eu la tine in casuta.
Felicitari penru reusita de a o invata pe cea mica sa pape asa sanatos si pentru alaptat(eu nu am avut la nici unul din copii mai mult de 3 luni),eu abia reusesc cu copii,se tot stramba ba ca nu pun sare mai multa,ba ca nu au ulei ouale...ehh..copiii....usor usor se convertesc ei.
Si eu am probleme mari cu dormitul ,ma culc foarte foarte traziu si la 7 jumate cel mult sunt in picioare,fata cea mare a ramas setata pe programul de mers la scoala,nu doarme mult decat sambata si duminica daca o las
Bafta multa la slabit.

Ah, sunt tare scumpi copilasii astia dar uneori e asa de greu cu ei #:-s

Si fetita mea mai mare e o mofturoasa. Nu s-ar atinge de legume decat in ciorba si maruntite bine. Altfel numai clasice: pireu si mamaliga si gris si tocanite. Astea ii plac. La restu ne chinuim. La cea mica ii dau din timp de toate ca sa nu avem problema asta :)

delyrics 26 iun 2014 13:59:38

Re: Jurnal Delyrics - slabuta dupa doi copii :)
 
Azi ma intreaba Ari, fetita mai mare:
Mami tu de ce nu mananci paine ca si mine?
Eu: :-? Pai pt ca vreau sa slabesc putin...
Dupa o vreme...
Ari: Mami dar tu de ce ai burta mare?
Eu: :-o [din gura copiilor...]
Pentru ca ati stat tu si Ame in ea! :-"

E prima data cand ma intreaba ceva de greutatea mea/ aparenta mea fizica. O fi prins ea ca se intampla ceva cu mami cu meniuri separate si sport... ;)

Prapadeala 26 iun 2014 14:00:53

Re: Jurnal Delyrics - slabuta dupa doi copii :)
 
Inca o mamica, bine ai venit! Si eu sunt o proaspata mamica, cel mic are 10 luni si ma chinui cu oboseala specifica!
Imi place mult planul tau >:D<

delyrics 26 iun 2014 18:22:35

Re: Jurnal Delyrics - slabuta dupa doi copii :)
 
Citat:

Anterior postat de Prapadeala (Post 1355825)
Inca o mamica, bine ai venit! Si eu sunt o proaspata mamica, cel mic are 10 luni si ma chinui cu oboseala specifica!
Imi place mult planul tau >:D<

Multumesc Mihaela! SA dea Dumnezeu sa functioneze si sa fiu o adevarata slabuta. Te pup si spor la slabit :*

michellabfirst 26 iun 2014 18:57:34

Re: Jurnal Delyrics - slabuta dupa doi copii :)
 
Ziua buna! Bucuroasa de oaspeti? Am venit in casuta ta sa-ti aduc sustinere, curaj si perseverenta.
Te urmaresc ;)>:D<

delyrics 27 iun 2014 06:56:37

Re: Jurnal Delyrics - slabuta dupa doi copii :)
 
Citat:

Anterior postat de michellabfirst (Post 1355856)
Ziua buna! Bucuroasa de oaspeti? Am venit in casuta ta sa-ti aduc sustinere, curaj si perseverenta.
Te urmaresc ;)>:D<

Intotdeauna!! >:D<
Multumesc frumos si la fel iti doresc si eu: curaj, perseverenta si numai rezultate pozitive! ;)

delyrics 27 iun 2014 07:07:15

Re: Jurnal Delyrics - slabuta dupa doi copii :)
 
Am hotarat ca in jurnal sa inregistrez in fiecare zi meniul si sportul zilei precedente cat si cantarirea din dimineata urmatoare, adica a zilei in curs... pentru a avea inregistrat intr-un singur loc si meniul si sportul dar si evolutia greutatii in functie de ele. Azi pun doua zile :D

25.iun.2014
Meniu:
G1: o banana
md: Paine neagra cu dulceata conforma + un bol mic de cereale integrale cu lapte 0.1
g2: o felie de cas cu 2 felii sunca
Pranz: Supa a la grec
Cina devreme: Musaca de carne cu dovlecei si vinete Excelenta!
G3: 7-8? Biscuiti de migdale cu cioco neagra

Sport:
- 40 min fitness
- 15 min zumba

Cantar dim urmatoare: 63 kg ;;)

26.iun.2014
Meniu:
G1: o juma de mar
md: Paine neagra cu dulceata conforma + un bol mic de cereale integrale cu lapte 0.1 [stiu, mananc mult dimineata dar tare am nevoie de energia asta]
g2: 3 biscuiti migdale si cioco neagra
Pranz: - 100 gr pastrama de pui facuta de mine
- Musaca de carne cu dovlecei si vinete
Cina: 4 :"> clatite din faina integrala, albus, apa minerala cu urda si dulceata fara zahar

Sport:
- 40 min fitness

Cantar dim aceasta: 58.85 kg <:-P

delyrics 27 iun 2014 07:44:25

Re: Jurnal Delyrics - slabuta dupa doi copii :)
 
Citat:

Anterior postat de delyrics (Post 1355873)
Am hotarat ca in jurnal sa inregistrez in fiecare zi meniul si sportul zilei precedente cat si cantarirea din dimineata urmatoare, adica a zilei in curs... pentru a avea inregistrat intr-un singur loc si meniul si sportul dar si evolutia greutatii in functie de ele. Azi pun doua zile :D

25.iun.2014
Meniu:
G1: o banana
md: Paine neagra cu dulceata conforma + un bol mic de cereale integrale cu lapte 0.1
g2: o felie de cas cu 2 felii sunca
Pranz: Supa a la grec
Cina devreme: Musaca de carne cu dovlecei si vinete Excelenta!
G3: 7-8? Biscuiti de migdale cu cioco neagra

Sport:
- 40 min fitness
- 15 min zumba

Cantar dim urmatoare: 66.3 kg ;;)

26.iun.2014
Meniu:
G1: o juma de mar
md: Paine neagra cu dulceata conforma + un bol mic de cereale integrale cu lapte 0.1 [stiu, mananc mult dimineata dar tare am nevoie de energia asta]
g2: 3 biscuiti migdale si cioco neagra
Pranz: - 100 gr pastrama de pui facuta de mine
- Musaca de carne cu dovlecei si vinete
Cina: 4 :"> clatite din faina integrala, albus, apa minerala cu urda si dulceata fara zahar

Sport:
- 40 min fitness

Cantar dim aceasta: 65.85 kg <:-P

Scriam postarea in timp ce vorbeam cu fetita mai mare, numai asa imi explic ce ciudat am scris la kilograme /:)

michellabfirst 27 iun 2014 08:48:28

Re: Jurnal Delyrics - slabuta dupa doi copii :)
 
'Neata!!
Bravo pt scadere si tine-o tot asa>:D<

elene94 27 iun 2014 09:13:34

Re: Jurnal Delyrics - slabuta dupa doi copii :)
 
Cogratsss!!
Foarte, foarte tare!!
Tine-o tot asa, simte-te bine in timp ce tii dieta asta, sa nu o vezi ca pe ceva ce are un termen limita, identifica-te cu ea, bucura-te de deliciile pe caer ti le permite, si fii fericita ca esti un exemplu de alimentatie sanatoasa pentru familia ta!

O zi bunnna >:D<

delyrics 28 iun 2014 09:29:36

Re: Jurnal Delyrics - slabuta dupa doi copii :)
 
Citat:

Anterior postat de michellabfirst (Post 1355886)
'Neata!!
Bravo pt scadere si tine-o tot asa>:D<

Multumesc! :D

Citat:

Anterior postat de elene94 (Post 1355891)
Cogratsss!!
Foarte, foarte tare!!
Tine-o tot asa, simte-te bine in timp ce tii dieta asta, sa nu o vezi ca pe ceva ce are un termen limita, identifica-te cu ea, bucura-te de deliciile pe caer ti le permite, si fii fericita ca esti un exemplu de alimentatie sanatoasa pentru familia ta!

O zi bunnna >:D<

Asta incerc. Data trecuta era o chestie restrictiva. O dieta. Si tot timpul ma luptam cu poftele. Acum caut sa imi fac pofte conforme si e de 10 ori mai usor. Ma ajuta si ca sunt acasa si imi gatesc si am tot timpul in firgider ceva sanatos si ok de mancat :)

Un weekend usor si insorit fetelor!

delyrics 28 iun 2014 09:51:21

Re: Jurnal Delyrics - slabuta dupa doi copii :)
 
Meniu 27.06.2014

MD: - Un bol mic de cereale integrale cu lapte 1.5 [mi se terminase cel integral b-( ]
- 2 clatite cu dulceata fara zahar
G1: - Ultimul biscuite de migdale
- Coaja de la marul lui fiica-mea
Pranz: - Supa crema de dovlecei cu ulei de menta :x [Foarte aromata si buna!]
- O buc mica din Musacaua de carne cu dovlecei si vinete
G2: - Vreo 15 migdale
Cina tarzie (dupa 21): - O buc piept de pui la gratar cu 4-5 felii de salata verde.
G3: - Muuulte capsune de casa


Sport:
- Din pacate nimic azi. Fetita la bunici, bebe culcat devreme... Ne-a stat capu la alte cele :">

Cantar dim pe stomacu gol: 65.95 :-s

Deci o usoara crestere fata de ieri.
Laptele 1.5? Lipsa sportului?
O usoara constipatie de vreo doua zile?
Vom vedea si maine ce mai spune cantarul... :-?

elene94 28 iun 2014 23:53:36

Re: Jurnal Delyrics - slabuta dupa doi copii :)
 
constipatia e de vina...uite eu sunt constipata din cauza ca tb sa imi vina+(dependenta mea de) banane... si am inceput sa beau ceai verde chinezesc, te scoate afara...e ft bun; ti-l recomand ;)

In rest, felicitari pentru ca te bucuri de ceea ce mananci! Oricat de incet e progresul, e unul de care te bucuri, nu e sacrificiu; iar asta e genial! Fii fericita si cand slabesti, si dupa!

delyrics 29 iun 2014 12:13:46

Re: Jurnal Delyrics - slabuta dupa doi copii :)
 
Citat:

Anterior postat de elene94 (Post 1355973)
constipatia e de vina...uite eu sunt constipata din cauza ca tb sa imi vina+(dependenta mea de) banane... si am inceput sa beau ceai verde chinezesc, te scoate afara...e ft bun; ti-l recomand ;)

In rest, felicitari pentru ca te bucuri de ceea ce mananci! Oricat de incet e progresul, e unul de care te bucuri, nu e sacrificiu; iar asta e genial! Fii fericita si cand slabesti, si dupa!

Multumesc de pont Elene! Trebuie sa incep sa ma imprietenesc mai mult cu ceaiul Eu sunt o mare bautoare de cafea, dar in sarcina am lasat-o mai moale iar in alaptare am renuntat de tot pt ca bebe e sensibila la cafeina si chiar si ciocolata... :P

Si ai dreptate. Mananc bine si ma simt bine si mai si slabesc pe deasupra. E perfect! :x

delyrics 29 iun 2014 12:24:24

Re: Jurnal Delyrics - slabuta dupa doi copii :)
 
Weekendul asta numai cu bebe pe acasa ne-am cam facut de cap... Intalniri, musafiri... Iar eu am mancat fff mult si la ore tarzii (mancatul social). Asa ca, desi nu am facut abateri, toata ziua m-am simtit prea plina... si binenteles inregistrez o usoara crestere fata de vineri dim cand eram in culmea gloriei :))

Meniu 28.06.2014

MD: - 3 clatite cu dulceata fara zahar si ceai
Pranz: - Supa crema de dovlecei cu ulei de menta
- Un fir de cabanos cu rosii si ceai
G1: - "French fries" din gulie [Sunt bunicei. Speram ca vor inlocui pofta de cartofi, dar... nu prea seamana.]
G2: - 10 migdale
Cina tarzie (21): - Salata din: O buc piept de pui la gratar, salata verde, rosii, cas, branza, lipie arabeasca cu tarate de ovaz*.
Limonada cu putina fructoza
G3: - Lebenita, visine

*Am vrut sa imi fac o lipie arabeasca care se umfla din faina integrala si tarate, pt sandviciuri la pranz. Dar nu mi-a iesit, nu mi s-a umflat si am folosit-o pe post de crutoane la salata de seara.


Sport 28.06.2014:
- Nada. Dormit pana tarziu dim. Musafiri pana tarziu noaptea :-s

Cantar dim 29.06.2014 pe stomacu gol: 66.15 x-(

Si fiind duminica, doua saptamani de la inceperea Monti, schimb si tickerul b-)

De sapt asta las mancatul social si incercatul a 2-3 retete de-odata si ma centrez pe sport si mancat destul si sanatos :D

delyrics 03 iul 2014 13:55:15

Re: Jurnal Delyrics - slabuta dupa doi copii :)
 
Meniu 02.07.2014

MD: - Prajitura cu mere (tarate + faina integrala) cu lapte 0.1
Pranz: - Putina supa crema de dovlecei si gulie
- Lipie cu gratar, rosii, salata verde , varza si iaurt - Eram pe drum, cu bebe in marsupiu, rupta de foame... si asta am putut sa mananc :(
Cina: - Un fir de cabanos cu rosii, cas si salata verde


Sport 02.07.2014:
- 40 min fitness

Cantar urm dim: 66.00 kg #:-s

delyrics 14 iul 2014 12:32:49

Re: Jurnal Delyrics - slabuta dupa doi copii :)
 
Am lipsit o vreme din casuta mea. Au fost si abateri si o saptamana de stagnare, si o perioada de boala, dar imi revin incet incet si mergem inainte.

Meniu 13.07.2014

MD: - Paine integrala cu dulceata conf si lapte 1,5
Pranz: - Pupa cu sos (ciuperci, rosii, ardei, ceapa, usturoi :x ) si paine cu tarate
G1: lebenita, pepene
Cina: - Un fir de cabanos cu crema de branza
G2: - pepene, lebenita, o mana de alune si migdale


Sport:
- duminica nimic!

Cantar urm dim: 65.50 kg :D


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:04:34.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO