forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-elena1313-marturii-despre-lupta-mea-12093.html)

elena1313 06 nov 2012 09:25:49

Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 


Ieri m-am inscris aici, dar abia azi am reusit sa ma mobilizez la destainuiri.

5 noiembrie - 67 kg.
6 noiembrie- 66,7 kg

macar sa continui in acest ritm!

elena1313 06 nov 2012 09:38:34

re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Am 40 de ani si din 2009 am greutatea de 67-68 kg. Mereu imi amanam cumpararea de haine, blugi, rochii etc. pe motivul ca voi slabi si nu are rost sa cumpar marimi mari... dar timpul a trecut si m-am trezit ca umblu cu aceleasi perechi de pantaloni, cu acelasi costum la zile de nastere sau sarbatoare, ca nu am cu ce sa ma imbrac la o nunta, ca apar in poze in aceleasi bluze , asta ca sa nu mai spun de aranjarea bianuala a dulapurilor! Mi se cocosa spatele de carat haine afara la aerisit, de pe vremea cand aveam 50 kg!!!!!!, iar fetita mea imi spunea mereu: ai fost asa de slaba?

Si tot nu mi-a ajuns!
Tot m-am neglijat, tot nu am avut AMBITIE !
MOTIVATIA exista, dar ambitia nu!
Pana ieri!
Dar sper sa inteleg o data ca e si pentru sanatatea mea, nu doar pentru a fi din nou supla!
Doamne ajuta!
Daca eu nu pot face ceva in privinta propriei persoane... e GRAV!

Dar acum macar nu sunt singura!
Am rasfoit pe aici putin si cred ca ma regasesc in multele doamne care se confrunta cu aceasta problema, care la mine e deja psihologica ( lipsa respectului de sine) si pe care am hotarat sa o inlatur definitiv!

CrisetenO 06 nov 2012 10:53:55

re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Buna dimineata, Elena,

Poate nu sunt cea mai nimerita Slabuta sa te primesc cu bratele deschise in comunitatea noastra, din motiv ca am absentat o perioada lunga de timp. Insa ce sa fac? Nu pot sa vad un jurnal nou deschis si sa stau pe bara pana intra o Slabuta care si-a castigat numele pe meritate, pentru servicii aduse comunitatii.

Deci, bine ai venit!

Situatia ta, la 68 kg si 1.60 m, nu e in nici un caz catastrofala, desi pentru tine e foarte dificila. Partea frumoasa este ca ai o fetita care te iubeste si sunt sigura ca te sustine in ceea ce faci, si ai si ambitia sa poti reusi. Mai ales ca acum ai si o experienta de viata remarcabila si poti sa te pui, cu determinare rece si metodica, sa iti schimbi stilul de viata. Un rol foarte mare il are si functia ta de sef al familiei, cel putin in ceea ce se gateste, si poti sa influentezi si cum mananca (sanatos sau nesanatos) ai tai acasa.

Deci spune-ne si noua cateva lucruri despre tine: ce iti place si ce nu iti place sa mananci si sa gatesti, care e programul tau zilnic, si bineinteles care iti sunt slabiciunile si poftele la care ti-e greu sa te abtii. Sunt sigura ca vei reusi in ceea ce ti-ai propus, si sper ca vei avea un drum cat de placut posibil spre acest tel!

Cu mult drag,

Cristina

Anca22 06 nov 2012 10:54:17

re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Bine ati venit alaturi de noi!>:D<
Faptul ca ati luat atitudine este deja un pas inainte.Cu o alimentatie sanatoasa si miscare sigur veti ajunge la rezultatele dorite.
Va doresc mult succes!:)

d4ny29 06 nov 2012 16:22:56

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Buna Elena,nici eu nu am jurnal,insa intru zilnic sa vad ce fac slabutele.Stiu cum e...chiar daca nu am kg. multe in plus... cantarul e la indemana...Stiu cum e sa te simti mareeee...stiu cum e cu respectul de sine....cunosc foarte bine toate aceste lucruri.
Faptul ca ai hotarat sa iei atitudine,e un pas important inainte.Sfatul meu e sa ai grija la dulciuri,paine , grasimi,la ultima masa din zi si MISCARE!!!! mers pe jos,sau eu mai fac start walking cu Leslie Sansone(gasesti pe youtube).Te mai vizitez si doresc sa te gasesc motivata si puternica si nu in ultim rand prietena cu cantarul.Bafta!

rozica1965 06 nov 2012 16:41:01

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Citat:

Anterior postat de elena1313 (Post 1168821)
Am 40 de ani si din 2009 am greutatea de 67-68 kg. Mereu imi amanam cumpararea de haine, blugi, rochii etc. pe motivul ca voi slabi si nu are rost sa cumpar marimi mari... dar timpul a trecut si m-am trezit ca umblu cu aceleasi perechi de pantaloni, cu acelasi costum la zile de nastere sau sarbatoare, ca nu am cu ce sa ma imbrac la o nunta, ca apar in poze in aceleasi bluze , asta ca sa nu mai spun de aranjarea bianuala a dulapurilor! Mi se cocosa spatele de carat haine afara la aerisit, de pe vremea cand aveam 50 kg!!!!!!, iar fetita mea imi spunea mereu: ai fost asa de slaba?

Si tot nu mi-a ajuns!
Tot m-am neglijat, tot nu am avut AMBITIE !
MOTIVATIA exista, dar ambitia nu!
Pana ieri!
Dar sper sa inteleg o data ca e si pentru sanatatea mea, nu doar pentru a fi din nou supla!
Doamne ajuta!
Daca eu nu pot face ceva in privinta propriei persoane... e GRAV!

Dar acum macar nu sunt singura!
Am rasfoit pe aici putin si cred ca ma regasesc in multele doamne care se confrunta cu aceasta problema, care la mine e deja psihologica ( lipsa respectului de sine) si pe care am hotarat sa o inlatur definitiv!

Bine ai venit!>:D<

elena1313 06 nov 2012 16:49:13

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Multumesc pentru gandurile bune si mai ales pentru ajutorul pe care vreti sa mi-l dati!
Incep prin a-i raspunde CrisetenO: eu zic ca stiu cam toate principiile de baza ale unei alimentatii sanatoase, mai ales ca am avut si cateva diete (Dukan, Monti) sau disociata ( asta mi se pare inca de tinut cont! ) dar, am esuat dupa cateva zile...
Incerc sa nu mananc paine, dulciuri, prajit nici vorba- am si doua, trei afectiuni , nu grave, dar care-si fac simtita prezenta. De exemplu, nu pot sa mananc sarat, aproape deloc, fac aritmii. De zeama de varza nici nu poate fi vorba! Plus rinichii! Retin apa, oricat de multa beau, e inutil. Asa e corpul meu, ma lasa incet-incet pe ici pe colo!

elena1313 06 nov 2012 16:56:34

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Programul meu e cam static, lucrez acasa, deci miscare nu, timp liber nu!
Dar asta se va schimba sper!
Cred ca nu am mai facut abdomene de 1 an. Si aveam in fiecare zi o jumatate de ora de miscare, acasa, programul meu . Trebuie sa revin !

Multumesc Rozica 1965 pentru vizita si mai ales pentru interes!
D4ny 29 ( greu de retinut!) scuze ca te-am lasat la urma, multumesc pentru
programul propus cu Leslie, nu am avut timp inca sa ma uit, dar o voi face! Te astept oricand cu sfaturi!

elena1313 06 nov 2012 16:59:11

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Anca 22 : felicitari pentru kg date jos! Cred ca nu ti-a fost usor, dar ai reusit sa te apropii de tinta! Ce dieta ai? si in cat timp ai slabit atat de mult?
Super!

Te astept cu drag pe la mine,
Elena.

elena1313 06 nov 2012 17:12:15

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Ieri dimineata cand am hotarat sa ma inscriu aici, 5 noiembrie 2012, e data mea de start!
Deci: 67 kg ieri!
Azi 66,7 kg, pe nemancate bineinteles!

Azi am avut o zi plina , mi-am facut ciorba de varza, multa si a la carte! Plus ardei iute!
Am papat 2 portii deja, plus o salata mare de spanac crud cu lamaie (dimineata).
Si sa nu trisez: un bol cu orez cu lapte (cu zahar si scortisoara) , ca lesinam de dor...
Am spus eu ca nu am ambitie!
Dar atat !
Diseara mai mananc un mar verde si un ceai de musetel . Fara zahar sau miere !
Apropo, sunt 100% impotriva indulcitorilor de orice fel!

Cred totusi ca e un pas inainte ... nu mananc paine de 2 zile deloc!
Macar asta!

Si vreau sa tin o dieta fara gluten, se pare ca nu e greu!

floricica0vesela 06 nov 2012 17:20:53

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Elena, bine ai venit>:D<

prima si prima data trebuie sa tii cont ca toate kg-ele in plus care au fost acolo multi ani nu vor pleca in cateva zile sau saptamani, ca trebuie sa ai rabdare cu organismul tau, sa-l iei cu frumosul ca el sa isi ia la revedere de buna voie de la surplusul de greutate.
de aceea dieta disociata, care te face sa pierzi repede nu prea e indicata, caci la fel de repede ai sa le iei si inapoi.

eu zic ca prima si prima data sa te informezi in legatura cu sanatatea ta, ce alimente iti fac bine si ce alimente ar trebui sa eviti, si sa ne zici si noua despre ele, ca sa te putem ajuta.

apoi sa iti concepi un plan de bataie bazat pe principii sanatoase, sa te inarmezi cu rabdare si cu credinta sa mergi inainte.

rozica1965 06 nov 2012 17:31:28

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Citat:

Anterior postat de elena1313 (Post 1169154)
Ieri dimineata cand am hotarat sa ma inscriu aici, 5 noiembrie 2012, e data mea de start!
Deci: 67 kg ieri!
Azi 66,7 kg, pe nemancate bineinteles!

Azi am avut o zi plina , mi-am facut ciorba de varza, multa si a la carte! Plus ardei iute!
Am papat 2 portii deja, plus o salata mare de spanac crud cu lamaie (dimineata).
Si sa nu trisez: un bol cu orez cu lapte (cu zahar si scortisoara) , ca lesinam de dor...
Am spus eu ca nu am ambitie!
Dar atat !
Diseara mai mananc un mar verde si un ceai de musetel . Fara zahar sau miere !
Apropo, sunt 100% impotriva indulcitorilor de orice fel!

Cred totusi ca e un pas inainte ... nu mananc paine de 2 zile deloc!
Macar asta!

Si vreau sa tin o dieta fara gluten, se pare ca nu e greu!

Elena,meniul tau nu e ok deloc!!!!!!!!! Cateva legume plus orezul cu lapte!!!!!!!! Proteinele unde sunt? Seara cel mai bine se mananca proteine cu o salata,nu mere .......Ai grija la nr de calorii! Intra si calculeaza-ti meniul si ai grija sa nu ai sub 1000!!!! La inceput vei slabii dar apoi vei da gres! Ai zis ca stii toate astea,dar eu am zis sa ti le reamintesc!;)

floricica0vesela 06 nov 2012 17:37:14

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Rozica are dreptate.

-ai nevoie de 3 mese pe zi si doua gustari
-suficiente proteine
-suficiente calorii ca sa nu iti reduci metabolismul
-grasimi sanatoase din peste, ulei de masline, nuci, alune

CrisetenO 06 nov 2012 17:56:09

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Draga Elena,

Ce au zis fetele inainte e foarte adevarat: ai mancat cam putin azi. Acum, sa ma ierte fetele, nici eu nu tin 3 mese + 2 gustari, e prea mult pentru mine. Dar 3 mese am in fiecare zi, dimineata, la pranz si seara. De ce nu e bun meniul tau:

1) sunt prea putine kcal. Chiar daca ai bolul de orez cu lapte, si stiu ca te simti vinovata ca l-ai ingerat, nu e bine acum sa te infometezi. In schimb, o idee foarte buna e sa mananci niste proteine, cum s-a mai zis deja. Proteinele sunt o masa usoara, care nu se pune pe tine.

2) sunt prea multe legume. Si mie imi plac legumele, dar o dieta cu multa supa de varza se stie ca NU tine pe lunga durata. In sensul ca nu vei reusi sa-ti mentii dieta mai mult decat cateva zile, si tu vrei sa fie de durata. Pe deasupra, legumele baloneaza. Varza si broccoli de exemplu sunt foarte rele din punctul asta de vedere. Acum, o portie de broccoli pe langa o friptura la teflon (fara sare daca vrei) e absolut ok. Dar nu in cantitati mari.

Sa stii ca daca ai probleme cu retentii de apa, rinichi, si asa mai departe, lipsa de miscare si supa de varza iti vor adauga probleme. Miscarea te face sa transpiri, iar greutatea se aseaza altfel. Chiar si daca lucrezi acasa, sunt sigura ca jumatate de ora pe zi poti sa faci putina miscare. M-am uitat pe chestia cu Leslie Sansone, propusa de altii. E fix jumatate de ora pt. 2 mile de miscare (in casa), asa ca sunt sigura ca poti reusi daca vrei si iti propui sa faci asta.

3) Ai prea multi carbohidrati pentru cineva care nu se misca. Carbohidratii sunt foarte folositori in viata de zi cu zi, dar degeaba nu mananci paine si mananci orez cu lapte in schimb: carbohidratii iti dau energie repede si se consuma foarte usor. Ceea ce inseamna ca ti-e foame repede, si generezi niste energie de care nu ai nevoie si pe care nu o consumi... si care se pune.

De aceea te-am intrebat care iti sunt slabiciunile. Dupa parerea mea, orice dieta trebuie sa fie personalizata pana la ultimul punct, pentru ca altfel nu o poti tine. De aceea daca ti-e pofta de ceva, foarte mult, atunci trebuie sa gasesti o forma in care sa poti degusta acel ceva fara sa te simti vinovata.

Deci hai sa vedem, sa analizam, si sa descurcam firele. Si mai lasa ciorba de varza pentru poimarti. Te pup dulce,

Cristina

Narawen 06 nov 2012 20:13:21

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Buna! Intervin si eu cu o parere. Meniul tau e lipsit de echilibru. Te infometezi. Daca nu vrei sa fie o dieta la care vei renunta peste o saptamana printr-un binge-eating pentru ca nu mai poti de foame, sau daca nu vrei sa ai efectul de yo-yo, ia-o mai incet. Vei slabi, acum ca te-ai hotarat, dar nu uita ca ai de mai multi ani kg pe tine si nu pot sa dispara intr-o luna. In plus la 40 de ani pielea si-a pierdut o parte din elasticitate. Nu cred ca vrei sa iti atarne pielea sau sa faci riduri pe fata, in colturile ochilor, pe gat, etc.

Mai incet

Narawen 06 nov 2012 20:14:50

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Si incearca sa incorporezi niste sport. E vital daca vrei sa slabesti armonios fara sa ai prea multe restrictii alimentare.

happygirldiana 07 nov 2012 08:35:23

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Buna,Elena!>:D<Bine ai venit pe Slabute!>:D<:-*
Fetele au spus ce era de spus, mie imi ramane sa iti urez bun venit, multa bafta si sa ai spor in tot ce faci, in asa fel incat sa iti atingi telul!Cauta bine, e si ambitie, acolo undeva!Nu doar motivatie!:)Fii increzatoare in tine si fii perseverenta!
Te pup!
Cu drag,Diana!

elena1313 07 nov 2012 09:02:26

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Va multumesc tuturor pentru sfaturi si cele mai bune intentii!
Dar eu chiar mananc destul de putin, in general, caloric vorbind, deci cred ca e mai degraba o delasare a mea in privinta miscarii!

Am spus ca stiu in mare ce nu e recomandat sa mananc, sa combin stiu mai putin, dar incerc sa mananc mai sanatos decat pana acum, excluzand zilnicele dulciuri si painea.

Chiar voiam sa intreb daca e bine seara sa mananc nuci, alune, cu o cana de ceai si o lingurita-2 de magiun de prune, fara zahar, facut de mine.

Mi-am calculat si meniul, este peste 1000 calorii, de 2 zile de cand am intrat aici, pe site.

Stiu ca nu e greu si nici complicat, dar trebuie sa-mi formez niste "obiceiuri" noi. Si de aceea va multumesc tuturor ca sunteti alaturi de mine.
Cred ca un meniu la vreo 1200 calorii ma va tine pe loc, dar incerc si va spun - cu conditia sa nu mananc zahar, dulciuri, poate doar 1-2 lingurite de dulceata.

elena1313 07 nov 2012 09:05:45

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Draga mea Narawen, multumesc pentru sfaturi si vizita, e important pentru mine acum sa-mi stabilesc " drumul", de aceea voi fi ascultatoare. Introduc de azi si proteine, dar as dori sa tin postul Craciunului, si aici iar voi avea nevoie de ajutorul vostru, daca se poate !

Sa aveti o zi frumoasa!

elena1313 07 nov 2012 09:24:24

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Cantarul de azi: 66,3 kg.

Mic dejun-
-cafea
- vinete cu 1 rosie
- putina telemea de vaca si 3 felii de salam picant

plus 2 pahare mari cu apa, unul inainte de masa, al doilea dupa.

Narawen 07 nov 2012 09:49:23

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Citat:

Anterior postat de elena1313 (Post 1169567)
Draga mea Narawen, multumesc pentru sfaturi si vizita, e important pentru mine acum sa-mi stabilesc " drumul", de aceea voi fi ascultatoare. Introduc de azi si proteine, dar as dori sa tin postul Craciunului, si aici iar voi avea nevoie de ajutorul vostru, daca se poate !

Sa aveti o zi frumoasa!

E important sa iei peste 1000 de calorii, dar si din ce le iei. Pe site exista un calculator nutritional unde poti vedea cate calorii au toate alimentele. De exemplu, nucile trebuie consumate cu moderatie deoarece desi sunt bogate in acizi grasi buni, au in jur de 650 de calorii pe 100 grame, iar 6 jumatati de miez de nuca au in jur de 50 g. Depinde de marimea miezului, eu stiu ca mi-am cantarit mai demult si asa mi-a iesit. Depinde si de modul in care mancarea e preparata, de exemplu cu mai mult sau mai putin ulei. Cum e preparata salata de vinete (cu maioneza?). Merita sa acorzi atentie calculatorului nutrtitional Calculatorul nutriţional (calculator calorii) Nr.1 din România - Calorii.Slabute.ro. Eu aveam doar o idee vaga despre ce e o calorie pana am intrat pe site.

In legatura cu postul, sunt numeroase alimente din care iti poti lua necesarul de proteine: Lintea, fasolea, soia, dovleacul copt, ciupercile sunt doar cateva vegetale care acum sunt in sezon sau usor accesibile la supermrket.

Iti tin pumnii! Sa nu te lasi si sa ne spui cum iti merge!>:D<

elena1313 07 nov 2012 09:58:36

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Am calculat meniul conform calculatorului, in fiecare zi.
Sunt cam la 1100 calorii- cu cafea cu tot!;;)

Incerc sa fiu insa mai activa, sa ma mobilizez, chiar daca primul kg s-a dus, stiu ca urmeaza in curand o stagnare.

Am si un cantar mic de bucatarie, care masoara de la 5 g in sus, nu vreau sa devin fanatica si sa masor fiecare gram de mancare, nu sunt chiar atat de stricta, dar ma gandeam daca e bine ales momentul in care sa consul acele nuci, alune, cred ca dupa-amiaza ar fi mai potrivit, pe la 4, cand sunt mai molesita, si atunci apelez la cafea din nou.

elena1313 07 nov 2012 10:01:01

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Scuze, am omis sa spun cum am preparat salata de vinete:
cam 400 g vinete coapte si scurse cu 50 ml ulei si 1/2 zeama de lamaie.


Fara maioneze grele, fara ceapa, asa mancam noi, fetele, adica eu si fetita mea. Sotul le prefera cu ceapa multa si o tona de ulei!

elena1313 07 nov 2012 10:03:02

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Desi, daca ma gandesc bine, ar da bine sa pun si un ou crud cand le mixez, cu putin ulei asa cum am mai spus, la cantitatile de mai sus. E proteina pura, nu ?

CrisetenO 07 nov 2012 10:26:03

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Draga Elena,

Ouale sunt alimente controversate. Au si proteine, dar si grasimi si colesterol. Unele studii spun ca nu au colesterol. Uita-te aici:

Nutritie – Oua - Slabute.ro

Despre cafea: eu am o rezistenta foarte scazuta la cafea, deci a bea in fiecare zi cate o ceasca de cafea ma duce aproape de psihoza dupa vreo 3-4 luni de zile. Stiu ca la altii nu e asa, dar ceea ce ramane la fel, oricat de putin se vad efectele, e faptul ca de fapt cafeaua NU iti da energie, ci numai IMPRESIA de energie. Cu alte cuvinte, daca din cauza alimentatiei iti sunt muschii slabiti, cafeaua nu ti-i intareste, ci iti da numai impresia ca esti in puteri.

Ceea ce inseamna ca de fapt actioneaza ca un soi de drog, si nu te mai lasa sa iti dai seama de ceea ce simte cu adevarat organismul tau.

1100 kcal sunt bune pentru inceput, cu atat mai mult cu cat esti destul de usurica. Daca faci sport, trebuie sa maresti nr. de calorii un pic, si sa ai grija sa ai proteine. Si eu tin Postul Craciunului, deci daca crezi ca iti pot fi de ajutor sunt la dispozitia ta. In general eu incerc sa tin toate posturile din timpul anului, si am inceput sa gatesc mai putin si minimalist in zilele respective.

Dar ceva ce imi fac mereu, este ghiveciul, o mancare usoara (daca nu pui prea multi cartofi) si tine mai multe zile. Tofu este o mancare poate mai greu de procurat, dar e buna pentru proteinele pe care le contine. E bine sa nu cazi in tentatia dulcelui si a carbohidratilor in zilele acestea: in postul Craciunului ai multe zile cu dezlegare la peste in care e bine sa-ti faci de cap cu pesti nu prea grasi, facuti la cuptor sau la tigaie, dar fara ulei, sau in salata, sau... cum vrei tu.

Abia astept sa iti vad evolutia. Te pup dulce,
Cristina

elena1313 07 nov 2012 16:13:34

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Multumesc pentru tot, Cristina!

Ramane sa mai completez meniul de azi, cu ciorbita de pui si legume la pranz (am scos ciorba de varza ), si mazare cu vitel, iar ca desert un ceai cu lamaie si putina miere.

Dar am facut si miscare azi, chiar am mers destul de mult (finante, taxe si impozite) si mi-au luat cam 4 ore in total . Si pe tocuri!

Da, vreau sa tin postul Craciunului, poate schimbam si ceva retete, desi eu mananc destul de putin pretentios. Daca nu as gati pentru ai mei, cred ca as atinge usor greutatea dinainte de a ma casatori- 50 kg!!!, cand nu stiam nici macar sa fac o supa de pui , nimic, dar chiar nimic.

Sa spun acum ca sunt specialista in torturi, prajituri? Se vede! La 67 kg mele...
Culmea, pana acum 3-4 ani am avut doar 54-57 kg, aici m-am mentinut pana am facut o cura de oua de prepelita- am fost diagnosticata cu astm si am zis sa incerc si asta.
Culmea, m-am vindecat, eu cred ca nici nu a fost astm, fumam, si am renuntat apoi in 6-8 luni nu am mai folosit inhalatorul. In schimb m-am ingrasat. Zicea ca e si pentru metabolism cura cu oua de prepelita... mie mi l-a incetinit de tot.

Dar poate cu rabdare, in timp, se vor rezolva din problemele mele!'

CrisetenO 07 nov 2012 16:29:52

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Draga Elena,

Din pacate mersul pe tocuri consuma tot atatea calorii ca si cel pe adidasi (mai putine de fapt, ca nu mergi la fel de repede), numai te dor picioarele mai tare.;;)

Foarte foarte buna masa ta de pranz, adaug-o cu mandrie la meniul de azi. Am deschis un topic deja destul de controversat :)) despre postul Craciunului, la Concursuri. De schimbat retete putem si pe jurnalele noastre (pe al meu il gasesti la semnatura si esti binevenita sa treci pe acolo), dar daca suntem in gasca mai mare, poate ne serveste mai mult Postul.

Eu am invatat sa gatesc in timpul dietei, si urmarind-o pe mama -- care e exceptional de buna la bucatarie, si nu o zic pt ca e mama. Acum n-am probleme la gatit! Te cred ca esti maestra la prajituri; eu m-am invatat sa culeg complimente de la cei care gusta, si care au datoria sa-mi zica fix ce le place si ce nu le place la prajitura, in loc sa mananc prajitura insasi. Ajuta cu silueta, zau asa! :))

Cred ca se poate sa te fi ingrasat pt ca te-ai lasat de fumat: se mai intampla pt. ca se incetineste metabolismul. Dar nu te re-apuca de fumat, ca mai bine ai de slabit decat de facut chemoterapie pentru cancer (si nu o zic in gluma, cunosc cazuri)!

In general ce fel de alimente se mananca la tine in casa? Ce este apreciat, ce gatesti pentru ceilalti? Cu mult drag,

Cristina

elena1313 07 nov 2012 16:59:00

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
M-am inscris la pagina ta de concurs Postul Craciunului, dar nu pentru retete, ci chiar cred in partea spirituala a acestui post, si a posturilor in general.

Asa cum am mai spus, sunt foarte putin pretentioasa la mancare, mananc orice si gatit oricum daca e nevoie, atunci cand sunt musafir, iar pentru mine acasa gatesc separat. Sotul prefera fripturi si cartofi pai, apoi gratare si cartofi pai, apoi mici si cartofi pai. Si bere, vin, dupa caz.

Cam atat.
A, si SARMALE !


Eu am un meniu foarte variat, legume, salate de cruditati, spanac, fasole, mazare, iaurt de casa, oua, carne de orice fel ( sunt zodia leu ), peste proaspat, si MAMALIGA! Asta e slabiciunea mea.

La ce renunt? Ciocolata, prajituri de casa, cam atat, alte vicii nu am.:D Si sa nu uit: toate fainoasele! Renunt beneol macar un timp, inca nu am stabilit cat.

Nu-mi place fast-food, Coca-Cola, niciun alt fel de suc din magazin, prefer un fruct in stare naturala decat suc. Acum cand scriu beau o limonada, de exemplu, alta placere de-a mea. Cu putina miere.

Postez meniul pentru data de azi,iar pentru cina cred ca voi completa maine.
O seara frumoasa, Cristina!
>:D<

elena1313 08 nov 2012 09:51:03

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Azi, 8 noiembrie:
66,5 kg!
Fara abateri.

Nu ma asteptam sa se intample asa repede, totusi.
Cred ca acesta e primul prag, dar merg inainte cu

Mic dejun
-o cafea
- 300 ml iaurt
- 2 rosii mici

elena1313 08 nov 2012 11:20:20

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Tocmai am terminat prima serie cu Leslie Sansone, e super pentru inceput, mai ales ca am transpirat toata dupa 15 minute de miscare.

Dupa-masa poate reusesc 30 minute !

CrisetenO 08 nov 2012 15:21:52

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Draga Elena,

Wow, felicitarile mele! Ai inceput foarte bine!

Micul tau dejun e perfect. Mai bine e cu iaurtul semi-degresat decat chiar gras, dar merge si asa. Leslie Sansone e foarte buna pentru incalzire, si lectia de 30 de minute are parti foarte bune de aerobic. O atentionare: daca e prima data cand faci tipul asta de miscare e bine sa faci cu o zi pauza (in care sa mergi pe afara) pentru ca e solicitant pentru spate si pentru genunchi. E mai bine ca miscarea sa o faci ceva mai tarziu, nu imediat dupa masa, ca sa poti sa-ti termini digestia linistita.

Cum e cu starea de spirit azi? Inca mergi cu toate panzele sus? Te pup dulce,

Cristina

elena1313 08 nov 2012 16:02:18

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Chiar daca nu ma ajuta cantarul prea mult, ma simt bine, abia astept sa ma " dezmortesc " putin si cred ca maine voi avea o zi si mai buna decat cea de azi!
Am nevoie mare de accelerator de metabolism: miscarea!

Ma bucur ca ai venit si azi pe la mine, Cristina!

Se pare ca azi m-am imprietenit cu vinetele, la pranz am mancat iar vinete, rosii si cam 100 g cascaval, pe langa un bol de supa de pui(cam 200ml).

Diseara pot sa beau doar un ceai?
Ma simt atat de satula!

elena1313 08 nov 2012 16:04:22

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
As vrea sa dau jos rapid 3-4 kg!
Am mai incercat figura asta si 3 zile nu am mancat nimic, doar cafea si apa. Am dat jos doar 1kg!

elena1313 08 nov 2012 16:13:35

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Am trecut in avans pentru cina ficatei de pui, asta voi pregati. Si sigur voi gusta din ei, chiar daca am zis ca vreau doar un ceai pentru cina. Am calculat caloriile si-mi ieseau cam 700 fara cina, deci....

CrisetenO 08 nov 2012 16:45:06

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Draga Elena,

Mananca destul in fiecare zi, nu te infometa! Deci mananca ficatei, cu putin iaurt si salata, si bea si ceaiul. Daca mananci pe la sapte, atunci pe la opt incearca o jumatate de ora cu Leslie Sansone, sa vezi cum merge si daca merge.

Daca te infometezi, prima reactie a organismului este sa se blocheze, de aceea postul negru nu merge. Nu merge nici infometarea generala: nici nu dai jos si nici nu poti sa mentii un regim asa de spartan pentru mai mult timp. Dar daca incerci cu rabdare sa dai jos, ai sa reusesti destul de repede. Foarte important: putina sare, multa apa, multa miscare. Asa dai jos repede apa, iar cu miscarea ai sa arati altfel chiar daca stagneaza un pic cantarul. Gandeste-te ca esti deja la o greutate nu prea mare, deci dureaza mai mult pana reusesti sa scapi de kg. nedorite.

Esti aproape de perioada rosie a lunii?

Mult curaj, Slabutele te sustin. Eu bineinteles intre ele. Cu mult drag,

Cristina

elena1313 08 nov 2012 17:08:07

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Am terminat cele 30 minute (32.55 minute) cu Leslie S!
Impreuna cu fetita mea, doar ca ea nu a transpirat deloc!

Maine trecem direct la programul de 30 minute! Mi-a placut ca in ultimele 7 minute, a incetinit exercitiile, permitand corpului sa-si revina tot prin miscare. Foarte fain!:x

Deci asa a fost prima mea zi de miscare:
15+30 minute cu Leslie.

elena1313 08 nov 2012 17:10:35

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Buna Cristina din nou!
Sunt exact la ovulatie! si chiar programasem un bebe inca de la inceputul anului. Dar inca nimic.
Am tot zis ca slabesc, dar m-am mintit mereu!

elena1313 09 nov 2012 08:55:29

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
9 noiembrie

Nu ma astept la prea multe din partea cantarului, pentru ca aseara am mancat la ora 22 cina!
Ficatei la tigaie si o lingura de mamaliga.

Asadar, curaj, hai la cantar!
66,5 ca ieri!
Tot e bine ca nu am mai luat nimic in plus!

Dar... aproape dupa o saptamana... s-au dus doar 500 g! Nu-mi place deloc!

elena1313 09 nov 2012 08:56:47

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Mic dejun:
-cafea
-apa minerala 300 ml

si mai vedem, ca nu pot sa mananc nimic inca.

rainbow 09 nov 2012 08:58:27

Re: Jurnal elena1313 - Marturii despre lupta mea
 
Citat:

Anterior postat de elena1313 (Post 1170915)
Buna Cristina din nou!
Sunt exact la ovulatie! si chiar programasem un bebe inca de la inceputul anului. Dar inca nimic.
Am tot zis ca slabesc, dar m-am mintit mereu!

Buna Elena!
nu iti pierde speranta cu bebe..cand nici nu te astepti se va intampla..
si esti destul de slaba...la 66 kg..>:D<
eu am ramas la 93kg,dupa un an de asteptare
succes!>:D<>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:05:32.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO