forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Elena19 - La revedere neincredere! (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-elena19-revedere-neincredere-10523.html)

Elena19 06 nov 2011 00:15:42

Re: Jurnal Elena19 - La revedere neincredere!
 
Citat:

Anterior postat de Alexik (Post 836826)

Buna :P.
M-am regasit cam 50% in povestea ta.Eu am inceput sa am binge eating de cand cu south beach..asa ca m-am lamurit , dieta asta nu-i de mine:).Iti recomand sa faci la fel..nu te incapatana sa tii o dieta daca nu reusesti din priima pentru ca o sa te invarttii mereuuu in jurul cozii.

Inca ceva , cum sa iei daca iti dau colegii? pai nu ei iti spun ca te-ai ingrasat? de ce sa iei ca sa iti reaminteasca ca mannanci de te ingrasi? Eu la scoala n-am nici o problema , la mine e mai GRAV cand sunt acasa singura..si stau toata ziua deagaba.

Si eu incerc sa renunt la paine..de ceva zile mananc PREA MULTA paine neagra.vreo 4 felii pe zi.O mananc cu lapte..imi place combinatia dar TREBUIE SA MA OPRESC:).
Si eu sunt a 12 , o perioada "i-am forttat" pe parinti sa-mi cumpere numai alimente dietetice dar s-au saturat..mai ales ca sunt O GRAMADA de cheltuieli...asa ca mi-au spus sa mananc"CE e in casa"..asadar o sa-mi iau sg vreun iaurt..in rest mananc fructe..si mancare facuta de ai mei(Care oricum nu mai fac mancare grasa),..dar cu moderatie.Si o sa slabesc.

Inca un sfat IMPORTANT: daca gresesti de ex pe la 12 cu ceva sa NU consideri ca ziua e pierduta , pentru ca NU E!:)considerand asa siguur o sa mananci mai mult crezand ca "lasa , te apuci tu de treaba si slabesti"FALS! Mereu vei zice asta AJUNGANd la o greutate destul de mare..cand realizezi ca ai cam mult de dat jos.
Bafta..si hai sa dam jos!!si mai important..sa ne invatam sa ne controlam!

Buna Alexik! Ma bucur de vizita si sunt incantata de cunostinta! :) Clar..nici de mine nu e sb,din cauza ei am dat-o in binge,intr-adevar este o dieta care da rezultate dar chiar nu pot limita carbohidratii atat de mult,eu fiind si o mare admiratoare de dulciuri.Ai drepate,ma invart in jurul cozii de foarte mult timp asa ca abandonez ideea de dieta,merg pe ideea de a manca sanatos.
Eu n-am mai mancat paine de mult timp,de un an de zile dar nu mai vreau sa stau fara paine,gustul mancarii e mai bun cand mananci cu paine iar daca painea integrala e atat de sanatoasa cum se spune de ce nu as manca? Vreau sa imi mentin obiceiul,sa mananc 2 felii pe zi .. Cred ca sunt suficiente,doar 100 de calorii :)
Cat despre parinti,la fel am facut si eu,ma certam cu mami ca eu nu mananc aia,eu nu mananc aia,eu vreau doar piept de pui si rosii,castraveti :)).Dar am mancat mereu mancare gatita de mami,nici ea nu gateste gras .. mai ales daca sunt eu prin preajma. Mereu ii zic sa nu puna mult ulei sau sa dea pielea de pe carne la o parte..
Referitor la ultimul ceva,mie imi este foarte greu,practic asta e toata chestia..asta trebuie sa inteleg.. ca daca mananc o prajitura nu inseamna ca trebuie sa mananc pe urma tot ce gasesc in bucatarie,sa plec la magazin sa imi iau dulciuri si sa ma indop pana simt ca plesnesc doar pentru ca maine nu voi mai putea manca.Cu alte cuvinte.. daca tot am mancat 300 de calorii de la prajitura aia de ce sa nu mai mananc eu inca 3000 pe urma ca maine nu voi mai putea.Doar mananc sanatos,eu nu mananc dulciuri .. ce naiba... am inceput sa mananc si dulciuri.. placinte facute de mami,cate o felie pe zi si nu des,va dati seama ca nu face mami placinte in fiecare zi,in schimb nu mananc dulciuri de la magazin.Mi-am propus sa gust cand face mami ceva bun .
Sper sa nu ajung la o greutate destul de mare,mi-e tare frica sa nu ma ingras mai mult decat sunt,oricum ingrasarea si-a pus amprenta bine pe pielea mea.Am foarte multe vergeturi si destula celulita. Nu stiu ce sa le fac vergeturilor,le urasc atat de tare,mi se par oribile,dezgustatoare,cele mai urate semne posibile..

Elena19 06 nov 2011 00:18:37

Re: Jurnal Elena19 - La revedere neincredere!
 
Citat:

Anterior postat de basalic gina (Post 836850)
Da da da INESS am reusit deci incep sa im recapat ambitia youpiii[*66*][*66*][*66*]mai ales ganditi`va ca el sta langa mine in pat acum si papa fistic si alune=P~=P~=P~dar sincera sa fiu desi imi plac ff mult nu ma tenteaza prea tare ma oftica doar sunetul care il scoate cand sparge fisticul:^o:^o:^o.....deci se poate ...

Fisticul si alunele sunt indicate in dieta dar in cantitati limitate. Puteai sa iei si tu cateva de la iubi cu conditia sa nu te intinzi la sute de grame! [-x Oricum .. mai bine ca n-ai mancat,era cam tarziu chiar si pentru o gustare... dar 2,3,4 alune nu te afectau deloc. :)

Elena19 06 nov 2011 00:25:02

Re: Jurnal Elena19 - La revedere neincredere!
 
Citat:

Anterior postat de basalic gina (Post 836855)
E ok Elena acum pap atat cat simt nevoia nu ma mai infometez numai fac aceeasi greseala si pe langa supa de legume am papat si salata cu ton iar mai devreme un ciorchine potivit de strugure alb deci chiar ok.:) sunt constienta de ceea ce spui tu referitor la colega ta am trait o si eu pe "pielea mea"...apropo tu ce inaltime ai de vrei sa ajung la 50 kg?

Ma bucur ca nu te infometezi,eu am mancat azi mult mai mult decat tine si deabia am ajuns la 1000 de calorii .. d-asta iti spuneam sa nu te infometezi :). :-*
Am 1,65 iar greutatea asta cred ca ar fi ideala pentru mine :-? oricum ... n-am mai avut 50 de kilograme din clasa a 7a :)) iar acum sunt a 12a.. deci ..

Elena19 06 nov 2011 00:33:34

Re: Jurnal Elena19 - La revedere neincredere!
 
Citat:

Anterior postat de Roda (Post 836886)
Buna Elena, abia am terminat de citit intregul tau jurnal, este si istoria mea doar ca eu de la binge am trecut la bulimie :(:(:(((( si iata asa mancam, vomitam apoi foame cateva zile si din nou reancepeam...iti poti imagina bietul meu organism, am facut cred toate bolile posibile ale sist. digestiv, respectiv dupa am facut tratament si am jurat ca nu mai mananc aiurea, putin a durat insa, dupa o perioada am reanceput de la capat. :(:(: Intr-o zi cautam diete minune si am dat peste slabute, am inceput a citi istoriile fetelor, si am hotarat gata!!! de AZI nu de maine dar chiar de azi incetez sa ma mai omor, (pentru ca asta faceam) trec la o alimentatie sanatoasa!!! Eu am ales rina 90 pentru ca nu prea am timp sa gatesc , asa ca ce mananc la pranz merge si la cina :D si iata asa au trecut deja 15 zile de dieta, am slabit 2 kg fara a simti foame,avantajul rinei este ca pot manca orice dar fara a combina nu pot sa neg ca mai am unele perioade cand intru in bucatarie deschid frigiderul si ma gandesc sa infulec tot ce vad pe acolo dar imediat imi zic Nu, torta o voi manca mane cand sunt la carbo si nu azi cand sunt la amidonuri, si iata asa reusesc sa faca fata situatiei!!! Succes si tie, sunt sigura ca vei reusi!!!!!!!!!

In primul rand te felicit pentru kilogramele pierdute! Bravo :)! Esti un exemplu pentru noi toate,unul pozitiv care ne dovedeste ca se poate:)!>:D<
In schimb imi pare rau ca ai avut tulburari de alimentatie.. sunt atat de urate si e foarte greu sa trecem peste ele.. Sper ca sustinandu-ne reciproc vom reusi sa mergem mai departe si sa lasam obiceiurile proaste in urma.
Imi pare rau si ca te-ai imbolnavit. Dar din greseli invatam,de acum incolo stii ca trebuie sa te alimentezi sanatos si sa faci sport pentru a slabi.Nu bulimia e o solutie,nici binge-eating-ul,nici nemancatul. Rezolvarea tuturor problemelor e ambitia,asta depinde doar de noi dar pe acelasi loc cu ambitia eu as pune si sustinerea ... iar aici putem avea un rol important fiecare dintre noi >:D<.
Iti urez mult succes,la cat mai multe kilograme pierdute si fara nicio tulburare de alimentatie. De fiecare data cand vrei sa devorezi frigiderul intra pe slabute .. te va ajuta si te va tine ocupata.Scrie mesaje,scrie ce simti,conteaza foarte mult:)!

basalic gina 06 nov 2011 08:45:58

Re: Jurnal Elena19 - La revedere neincredere!
 
Citat:

Anterior postat de Elena19 (Post 837005)
Fisticul si alunele sunt indicate in dieta dar in cantitati limitate. Puteai sa iei si tu cateva de la iubi cu conditia sa nu te intinzi la sute de grame! [-x Oricum .. mai bine ca n-ai mancat,era cam tarziu chiar si pentru o gustare... dar 2,3,4 alune nu te afectau deloc. :)

Buna dimineata:X
Elena crede ma ca daca apucam sa pun mana pe alune sau fistic nu ma limitam la 2 3 4:))) eu sunt genul ori mananc ori numai mananc deloc... deci am preferat sa stau departe.Eu doar ce m am trezit o sa merg sa imi fac obisnuita cafea cu zaharina si sa pap ceva bineinteles sa incerc sa beau si paharul de apa pe stomacul gol care face atat de bine:)Cat despre kg tale 50 eu una sincer nici nu imi aduc aminte cand am avut greutatea asta pentru ca eu pana la varsta de 19 ani am ajuns la 92 de kg:((( dar stiu sigur ca desi am 1.68 m la 60 de kg eram ok chiar multi imi spuneau ca sunt prea slaba mi se vedeau oasele prea tare la gat iar fata mea era palida aveam cearcane mari si ochii erau tulburi de zici ca eram "drogata" asta datorita infometarii ...acum am zis nu infometarii si sper sa revin la 60 kg prin regim de viata sanatos chiar daca sunt constiienta ca va dura mai mult procesul....pupici o duminica frumoasa
sport la slabit si miscare
eu din pacate nu pot iesi la plimbare pentru ca in continuare ploua:((( ploua de 3 zile "la naiba in puii mei:)))":)):)):)):))

Iness 06 nov 2011 09:38:31

Re: Jurnal Elena19 - La revedere neincredere!
 
Neata... Ce slabute matinele :D
Gina, iti dau dreptate la chestia cu fisticul sau alunele. Nici eu nu prea ma pot opri. Doar daca mi le ia cineva si le arunca.

Elena, eu as zice sa iti pui in gand sa slabesti niste kg rezonabile, asa, pe rand. Daca nu o sa reusesti (desi sper din suflet sa DA) o sa fii dezamagita si deceptionata.
Pasi mici si siguri.
Acuma na, nu e rau ca ai ganduri marete, dar eu ma gandeam la psihicul tau.
Si eu am de slabit multisor, dar desi Tickerul e setat pt 60, eu sper la 65 macar pana la Craciun.

O duminica frumoasa, fetelor! >:D< Si la Iasi e urata vremea...bate vantul tare si mai e un pic si incepe ploaia. Va puuuuuuuuuuup :-*

Elena19 06 nov 2011 10:02:46

Re: Jurnal Elena19 - La revedere neincredere!
 
Citat:

Anterior postat de basalic gina (Post 837041)
Buna dimineata:X
Elena crede ma ca daca apucam sa pun mana pe alune sau fistic nu ma limitam la 2 3 4:))) eu sunt genul ori mananc ori numai mananc deloc... deci am preferat sa stau departe.Eu doar ce m am trezit o sa merg sa imi fac obisnuita cafea cu zaharina si sa pap ceva bineinteles sa incerc sa beau si paharul de apa pe stomacul gol care face atat de bine:)Cat despre kg tale 50 eu una sincer nici nu imi aduc aminte cand am avut greutatea asta pentru ca eu pana la varsta de 19 ani am ajuns la 92 de kg:((( dar stiu sigur ca desi am 1.68 m la 60 de kg eram ok chiar multi imi spuneau ca sunt prea slaba mi se vedeau oasele prea tare la gat iar fata mea era palida aveam cearcane mari si ochii erau tulburi de zici ca eram "drogata" asta datorita infometarii ...acum am zis nu infometarii si sper sa revin la 60 kg prin regim de viata sanatos chiar daca sunt constiienta ca va dura mai mult procesul....pupici o duminica frumoasa
sport la slabit si miscare
eu din pacate nu pot iesi la plimbare pentru ca in continuare ploua:((( ploua de 3 zile "la naiba in puii mei:)))":)):)):)):))

Buna dimi :-*! Fiecare arata altfel la un anumit numar de kilograme,probabil ai oasele mai grele sau mai multi muschi decat mine.. problema e ca ma vad mareee :)) tocmai d-asta vreau sa ajung la 50 .. dar nu stiu sa vedem pe parcurs. E destul de mult si greu sa-mi ating target-ul. Imi pare rau ca ti se intautatise starea sanatatii din cauza infometarii dar vei stii in viitor sa eviti asta. Am visat azi de dimineata ca ningeeeea :x

Elena19 06 nov 2011 10:06:54

Re: Jurnal Elena19 - La revedere neincredere!
 
Citat:

Anterior postat de Iness (Post 837073)
Neata... Ce slabute matinele :D
Gina, iti dau dreptate la chestia cu fisticul sau alunele. Nici eu nu prea ma pot opri. Doar daca mi le ia cineva si le arunca.

Elena, eu as zice sa iti pui in gand sa slabesti niste kg rezonabile, asa, pe rand. Daca nu o sa reusesti (desi sper din suflet sa DA) o sa fii dezamagita si deceptionata.
Pasi mici si siguri.
Acuma na, nu e rau ca ai ganduri marete, dar eu ma gandeam la psihicul tau.
Si eu am de slabit multisor, dar desi Tickerul e setat pt 60, eu sper la 65 macar pana la Craciun.

O duminica frumoasa, fetelor! >:D< Si la Iasi e urata vremea...bate vantul tare si mai e un pic si incepe ploaia. Va puuuuuuuuuuup :-*

Am in gand sa slabesc niste kilograme rezonabile,in luna asta vreau sa ajung la 55.. 3,5 kilograme intr-o luna eu zic ca nu e mult dar va trebui sa ma axez pe sport pentru ca pa-pa diete.. renunt la cuvantul asta.Voi incerca sa mananc cat de sanatos pot dar daca mai mananc vreo felie de pizza sau o gura de ceva dulce nu vine sfarsitul lumii. Cu pasi mici merg pe drumul asta,nu vreau sa slabesc in 5 zile ce am pus in 5 ani , am construit incet si sigur cu dulciuri si cartofi prajiti+muuuulta paine alba.
O duminica frumoasa si tie! :-* Te pup!
Apropo .. tu urmezi vreo dieta,faci sport ? Ti-ai pus in gand sa renunti la lucrurile care iti plac doar pentru a manca sanatos.. adica sa nu mai pui gura pe anumite lucruri chiar daca sunt preferatele tale ?

Iness 06 nov 2011 10:43:38

Re: Jurnal Elena19 - La revedere neincredere!
 
Citat:

Anterior postat de Elena19 (Post 837089)
Am in gand sa slabesc niste kilograme rezonabile,in luna asta vreau sa ajung la 55.. 3,5 kilograme intr-o luna eu zic ca nu e mult dar va trebui sa ma axez pe sport pentru ca pa-pa diete.. renunt la cuvantul asta.Voi incerca sa mananc cat de sanatos pot dar daca mai mananc vreo felie de pizza sau o gura de ceva dulce nu vine sfarsitul lumii. Cu pasi mici merg pe drumul asta,nu vreau sa slabesc in 5 zile ce am pus in 5 ani , am construit incet si sigur cu dulciuri si cartofi prajiti+muuuulta paine alba.
O duminica frumoasa si tie! :-* Te pup!
Apropo .. tu urmezi vreo dieta,faci sport ? Ti-ai pus in gand sa renunti la lucrurile care iti plac doar pentru a manca sanatos.. adica sa nu mai pui gura pe anumite lucruri chiar daca sunt preferatele tale ?


Eu cica urmez principiile Mihaelei Bilic. Dar nu stiu cat de mult le respect, ca dimineata mananc fructe.
Incerc sa mananc corect, sa nu combin aiurea, de exemplu carne cu carbohidrati.
Fara dulciuri, fara paine (am ales krackers din faina integrala), fara sucuri si alte minunatii.
Dulce de fapt nu am interzis categoric. Am voie, dar nu prea mi-a trebuit. Am in congelator jumatate de tort de inghetata de la ultima sesiune de Binge si nu ma tenteaza. In prima zi de dieta am mancat o punga de pufuleti. Si mi-am luat de-o grija. Am mancat si am continuat dieta, fara sa ma cert 3 zile pentru 200 de calorii.
Si tu ziceai ca papi alune. Eu zic ca e super ca te poti opri. Eu am mancat odata o punga mare de migdale :-s si ingrasa astea intr-un hal...migdlae, nuci, alune, fistic si lista continua...
Totul e sa consumam cu masura. Si sa alegem mereu varianta cea mai buna si mai sanatoasa.
Sport inca nu... Nu am gasit o sala prin apropiere, plus ca-s in primul an de facultate si nu cunosc asa bine. Dar am de gand. E in plan :D

Si nuuuuuu renunt la ce-mi place :)) mananc kefir, care are calorii si nu e degresat, mananc banane, stafide uneori. Am o ciocolata neagra desfacuta de o saptamana, dar nu ma tenteaza nici aia.
Renunt la dulciurile care-mi plac la nebunie, dar asta nu se pune, ca e o regula. Cel putin pana imi recapat masura si forta de a ma opri.
As vrea sa fac un experiment. Sa merg la cofetarie si sa-mi cumpar o prajitura. O s-o aleg pe cea mai sanatoasa, fara creme de alea din te miri ce coloranti. Ceva de genul negresa sau placinta cu mar. Si sa mananc doar jumatate, cealalta jumatate sa o dau prietenei cu care merg. Sa vad cum reactioneaza corpul la chestia asta. Si evident, sa merg acasa si sa continui dieta, nu sa ma opresc la magazin sa ma alimentez.

Si eu vreau sa devina un stil de viata. Nu vreau sa mai mananc dulciuri sau zahar. Nu face bine deloc. Si sunt sigura ca o sa ma obisnuiesc. Vreau ca la 40 de ani sa arat bine si sa fiu sexi. Nu grasa complexata.

Te puuup :-*:-*>:D<

basalic gina 06 nov 2011 11:01:20

Re: Jurnal Elena19 - La revedere neincredere!
 
Citat:

Anterior postat de Iness (Post 837119)
Eu cica urmez principiile Mihaelei Bilic. Dar nu stiu cat de mult le respect, ca dimineata mananc fructe.
Incerc sa mananc corect, sa nu combin aiurea, de exemplu carne cu carbohidrati.
Fara dulciuri, fara paine (am ales krackers din faina integrala), fara sucuri si alte minunatii.
Dulce de fapt nu am interzis categoric. Am voie, dar nu prea mi-a trebuit. Am in congelator jumatate de tort de inghetata de la ultima sesiune de Binge si nu ma tenteaza. In prima zi de dieta am mancat o punga de pufuleti. Si mi-am luat de-o grija. Am mancat si am continuat dieta, fara sa ma cert 3 zile pentru 200 de calorii.
Si tu ziceai ca papi alune. Eu zic ca e super ca te poti opri. Eu am mancat odata o punga mare de migdale :-s si ingrasa astea intr-un hal...migdlae, nuci, alune, fistic si lista continua...
Totul e sa consumam cu masura. Si sa alegem mereu varianta cea mai buna si mai sanatoasa.
Sport inca nu... Nu am gasit o sala prin apropiere, plus ca-s in primul an de facultate si nu cunosc asa bine. Dar am de gand. E in plan :D

Si nuuuuuu renunt la ce-mi place :)) mananc kefir, care are calorii si nu e degresat, mananc banane, stafide uneori. Am o ciocolata neagra desfacuta de o saptamana, dar nu ma tenteaza nici aia.
Renunt la dulciurile care-mi plac la nebunie, dar asta nu se pune, ca e o regula. Cel putin pana imi recapat masura si forta de a ma opri.
As vrea sa fac un experiment. Sa merg la cofetarie si sa-mi cumpar o prajitura. O s-o aleg pe cea mai sanatoasa, fara creme de alea din te miri ce coloranti. Ceva de genul negresa sau placinta cu mar. Si sa mananc doar jumatate, cealalta jumatate sa o dau prietenei cu care merg. Sa vad cum reactioneaza corpul la chestia asta. Si evident, sa merg acasa si sa continui dieta, nu sa ma opresc la magazin sa ma alimentez.

Si eu vreau sa devina un stil de viata. Nu vreau sa mai mananc dulciuri sau zahar. Nu face bine deloc. Si sunt sigura ca o sa ma obisnuiesc. Vreau ca la 40 de ani sa arat bine si sa fiu sexi. Nu grasa complexata.

Te puuup :-*:-*>:D<

cica??:)):)):)):)):))Eu pot face experimente din astea fara nici o problema [-O<[-O< de exemplu stau in pat acum cu iubi si el are un mana o punga mare de chipsuri din care papa cu pofta:))))mai devreme a papat ciocolata cu alune asta asa ca mic dejun:)))) dar nici o problema eu vreau sa fiu o slabuta si voi reusi:D:D deci nu ma voi atinge de ele.:) apropo voi a ti papat micul dejun?? si daca da ce anume?? eu am papat o conserva de ton in suc propiu (80g- imi place ff mult pestele mai ales tonul si niciodata nu lipseste din cosul de cumparaturi) cu o rosie si 5 ridichi, un mar si nelipsita cafea cu zaharina:-*:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:10:51.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO