forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina" (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-eva-9-coltul-liric-ordine-disciplina-9630.html)

eva 9 08 iul 2011 03:30:29

Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
http://3.bp.blogspot.com/_lkTZp6yZA1...00/animo_1.bmp''

primul tau mesaj in forum trebuie sa cuprinda urmatoarele informatii:
  1. Varsta
  2. Inaltime
  3. Greutate actuala, greutatea dorita
  4. Nivel de activitate fizica (Sedentar, Usor activ, Moderat activ....)
  5. Tipul de sport practicat
  6. Meniul pe ultimele 2-3 zile
  7. Alimentele care iti plac
  8. Daca este cazul, dieta aleasa ''
zise Slabuta...
apoi sa-i dam drumul:

Dragele mele cititoare, ma numesc Eva, am 27 de ani, 1.65 m si 88-89 kg. activitate fizica fac de putin timp... am inceput prin aprilie, am facut pauze foarte lungi, adica in total (mi-e si rusine sa zic) de pe 25.03 pana astazi 07.07 am fost la sala de vreo 10-11 ori... oricum de mult mai multe ori decat am fost in toata viata mea, deci este un prim pas sa zicem. la sala am antrenor, am plan am tot ce mi trebuie... sa ma urnesc pana acolo este o decizie grea de luat... dar mai vedem, intentionez sa schimb ceva, sa schimb totul.
Sunt o montigniaca, si sunt mandra de asta, am o gasca intreaga de prietene si suporterite, care nu ma lasa la greu si pe care nu le las. Sunt toate niste fete extraordinare, cum sunt convinsa, voi toate sunteti.
Dieta alaturi de ele am inceput-o pe 19.06, intr o duminica dimineata. Nu citisem nicio carte, regulile alandala in capul meu, ce apucasem sa citesc pe ici si colo; mi-a fost greu sa o aplic... frigiderul plin de puddinguri, congelatorul plin de inghetata... am inceput timid sa o aplic, intre timp am ras si ultimele ispite, i le-am mai bagat pe gat si lu barbatu miu, si incet incet am facut ordine in frigider, si in dieta mea. eforturi am facut multe, in mai putin de 2 luni, m am lasat de tigari (n am mai pus gura), m am lasat si de cafea (nici un strop), m am apucat de dieta (inca fac greseli) si m am reintors la sala(incerc un efort sustinut).
Nu e usor! Mai am nopti in care visez ca fumez, ies la o terasa si vad oameni care fumeaza si mi fac pofta, mai poftesc si la cafea, mi e dor de niste cartofi prajiti (sunt interzisi in monti) mi e dor si de niste paine foccacia servita la salate prin restaurante, de un popcorn la film, de un pudding... dar nu chiar atat de dor, caci inca ma aflu aici... Sportul e alta pacoste... sunt constienta, ca cine il incepe, trebuie sa se tina de el. nu merge sa faci sala 5 luni, sa arati si sa slabesti cum iti doresti, frumos si tonifiat, si apoi sa renunti...
Deciziile pe care le-am luat sunt pe viata! Sper sa nu ma reapuc de fumat, sper sa slabesc, incet si frumos, si sper sa fac sport pe viata, sa mi mentin sanatatea inimii si a creierului... daca ele functioneaza bine, functioneaza intregul organism... mens sana in corpore sano.
Acesta este coltisorul meu , in care eu voi privi retrospectiv la mine si voi incerca sa ajustez acolo si atunci cand va fi nevoie...
Voi toate sunteti binevenite! fara voi nu as fi fost aici, fara 'raportul la sport', nu m-as fi ambitionat, fara montignace, nu rezistam pana acum in dieta fara aproape niciun rezultat (pentru ca inca gresesc) ...si in general fara voi toate, fiecare din voi contribuie cumva la povestea mea..
Iti multumesc Slabuto, ca esti cel putin co-fondatoare al acestui forum, foarte implicata in vietile noastre si reactionezi imediat la nevoiele noastre!
Eu va doresc mult succes, fiecarei fete in parte, am citit povesti uimitoare pe acest forum, fete si femei care au luptat si lupta fara macar sa clipeasca, fara sa privesaca inapoi.
De maine incepem sa povestim...
Acesta este jurnalul meu!
Somnisor!




aussie_girl 08 iul 2011 05:45:34

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
Am vazut, am venit, mi-a placut!
Nu pot sa spun decat ca imi esti foarte, foarte draga fata frumoasa cu ochi superbi!! Ai sa reusesti, ai sa fii acolo unde doresti sa fii! Ai sa ajungi sa fii idolul unora-in ale slabitului ..zic- (esti for sure un idol pentru multi/multe in alte domenii)..

Am sa te rog SA NU PLECI!! oricat de greu iti va fi, oricat de enervant ti se va parea! sa nu renunti!! Stiu ce spun pentru ca am plecat de multe ori..si-am revenit..eu sunt oaia neagra..a turmei! Tu sa nu fii!! Sa nu pleci!! Iti urez succes din toata inima!!>:D<:-*

laurra 08 iul 2011 08:10:27

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
Citat:

Anterior postat de eva 9 (Post 715096)
http://3.bp.blogspot.com/_lkTZp6yZA1...00/animo_1.bmp''

primul tau mesaj in forum trebuie sa cuprinda urmatoarele informatii:
  1. Varsta
  2. Inaltime
  3. Greutate actuala, greutatea dorita
  4. Nivel de activitate fizica (Sedentar, Usor activ, Moderat activ....)
  5. Tipul de sport practicat
  6. Meniul pe ultimele 2-3 zile
  7. Alimentele care iti plac
  8. Daca este cazul, dieta aleasa ''
zise Slabuta...

apoi sa-i dam drumul:

Dragele mele cititoare, ma numesc Eva, am 27 de ani, 1.65 m si 88-89 kg. activitate fizica fac de putin timp... am inceput prin aprilie, am facut pauze foarte lungi, adica in total (mi-e si rusine sa zic) de pe 25.03 pana astazi 07.07 am fost la sala de vreo 10-11 ori... oricum de mult mai multe ori decat am fost in toata viata mea, deci este un prim pas sa zicem. la sala am antrenor, am plan am tot ce mi trebuie... sa ma urnesc pana acolo este o decizie grea de luat... dar mai vedem, intentionez sa schimb ceva, sa schimb totul.
Sunt o montigniaca, si sunt mandra de asta, am o gasca intreaga de prietene si suporterite, care nu ma lasa la greu si pe care nu le las. Sunt toate niste fete extraordinare, cum sunt convinsa, voi toate sunteti.
Dieta alaturi de ele am inceput-o pe 19.06, intr o duminica dimineata. Nu citisem nicio carte, regulile alandala in capul meu, ce apucasem sa citesc pe ici si colo; mi-a fost greu sa o aplic... frigiderul plin de puddinguri, congelatorul plin de inghetata... am inceput timid sa o aplic, intre timp am ras si ultimele ispite, i le-am mai bagat pe gat si lu barbatu miu, si incet incet am facut ordine in frigider, si in dieta mea. eforturi am facut multe, in mai putin de 2 luni, m am lasat de tigari (n am mai pus gura), m am lasat si de cafea (nici un strop), m am apucat de dieta (inca fac greseli) si m am reintors la sala(incerc un efort sustinut).
Nu e usor! Mai am nopti in care visez ca fumez, ies la o terasa si vad oameni care fumeaza si mi fac pofta, mai poftesc si la cafea, mi e dor de niste cartofi prajiti (sunt interzisi in monti) mi e dor si de niste paine foccacia servita la salate prin restaurante, de un popcorn la film, de un pudding... dar nu chiar atat de dor, caci inca ma aflu aici... Sportul e alta pacoste... sunt constienta, ca cine il incepe, trebuie sa se tina de el. nu merge sa faci sala 5 luni, sa arati si sa slabesti cum iti doresti, frumos si tonifiat, si apoi sa renunti...
Deciziile pe care le-am luat sunt pe viata! Sper sa nu ma reapuc de fumat, sper sa slabesc, incet si frumos, si sper sa fac sport pe viata, sa mi mentin sanatatea inimii si a creierului... daca ele functioneaza bine, functioneaza intregul organism... mens sana in corpore sano.
Acesta este coltisorul meu , in care eu voi privi retrospectiv la mine si voi incerca sa ajustez acolo si atunci cand va fi nevoie...
Voi toate sunteti binevenite! fara voi nu as fi fost aici, fara 'raportul la sport', nu m-as fi ambitionat, fara montignace, nu rezistam pana acum in dieta fara aproape niciun rezultat (pentru ca inca gresesc) ...si in general fara voi toate, fiecare din voi contribuie cumva la povestea mea..
Iti multumesc Slabuto, ca esti cel putin co-fondatoare al acestui forum, foarte implicata in vietile noastre si reactionezi imediat la nevoiele noastre!
Eu va doresc mult succes, fiecarei fete in parte, am citit povesti uimitoare pe acest forum, fete si femei care au luptat si lupta fara macar sa clipeasca, fara sa privesaca inapoi.
De maine incepem sa povestim...
Acesta este jurnalul meu!
Somnisor!




neata Eva.bine ca ti-ai facut jurnal.imi place planul tau de atac,dar nu-mi place ca sunt prea multi de Sper.E superb ca poti merge la sala....nu toate fetele au privilegiul asta:(asa ca de ce sa nu profiti?Acolo cred ca faci vreo 2 ore miscare nu e ca acasa ,te stimuleaza antrenorul
Sunt sigura ca o sa reusesti ce ti-ai propus

curly.light 08 iul 2011 10:39:45

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
Eva,
Ma bucur ca ti-ai deschis un jurnal!>:D<
Sunt sigura ca vei reusi absolut tot ce ti-ai propus! Important e sa mergi mereu inainte, cu rabdare si ambitie, sa te bucuri de fiecare clipa a vietii, sa fii fericita! Si kilogramele se duc si ele. Daca suntem motivate, putem face orice!

Multa-multa bafta ! >:D<>:D<

[*hug*]

LoLy 09 iul 2011 08:17:08

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
Iti faci jurnal si nu spui nimic?! :-/ Credeai ca nu te descoperim?! :D Eu te-am avertizat ca venim dupa tine oriunde ai merge :))
Bine te-am gasit in casuta ta si ma bucur ca ti-ai facut jurnal...asta inseamna ca intr-adev esti hotarata sa mergi inante si sa lupti pt tine insati :)


http://s6.images.www.tvn.hu/2009/01/...1cb07d3e57.gif

Alesiana 10 iul 2011 02:30:31

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
Buna dimineata! E 3 dimineata, nu stiu de ce nu dorm , mi-a sarit somnul....cautam pe site subiecte noi............si ...vad Jurnal Eva 9....stii care a fost reactia? Eva are jurnal si nu mi-a zissssssssss??? Ma bucur ca ti-ai facut jurnal, ma bucur ca te-am cunoscut pe site ....nu pot sa-mi explic dar de la inceput mi-ai placut( nu te gandi la prostii, stiu ca ai mintea creață ;)de aceea am bagat paranteza asta) mi-a placut cum scrii,imi place umorul tau, te admir ca esti medic, ador tara unde incerci SI SUNT CONVINSA CA VEI REUSI PT CA ESTI O FEMEIE DESTEAPTA sa-ti faci o cariera. Iti doresc din tot sufletul sa ajungi sa ai un stil de viata sanatos, asa cum ai spus tu mai sus, sa ai si sa-ti mentii inima si creierul sanatoase.
Te imbratisez cu mult drag!! Tot raul spre bine ...daca eram slabe si modelate, nu ne cunosteam si asta e valabil pt toate fetele din gasca Monti. Te pusic , somn usor si sanatate maxima sa poti sa faci tot ceea ce-ti propui!!>:D<:-*>:D<

eva 9 17 iul 2011 23:30:28

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
Dragul meu Coltisor,


in ceea ce priveste alimentatia...

iata ca a venit momentul si pentru o retrospectiva... este aproape o luna, de cand am inceput Montignacul... s au intamplat multe... totul a culminat cu trimiterea Domnului Cantar in beci... caci el, vinovatul, nu se impaca cu mine si cu asta basta.
dieta am inceput o teoretic pe 19 iunie... concursul monti pe 1 iulie dar oficial dieta, corect tinuta, am inceput o marti, 12 iulie.
de ce? pai pentru ca nu am fost suficient familiarizata cu dieta, principiile, alimentele, ca nu am fost suficient de serioasa, am calcat de multe ori stramb etc etc...dar cand am vazut ca Domnul Cantar nu misca chiar deloc, m am alarmat, m am deprimat, am crezut ca poate e stricat, si apoi am inceput sa ma gandesc unde gresesc... poate fac eu ceva aiurea.... m am inarmat cu rabdare si concentrare si am mai pus mana o data pe carte, si am luat din nou faza 1 la puricat... informatiile totusi sunt dispersate... monti nu spune tot ce trebuie in faza 1, trebuie citita cartea, eventual si ceva informatii in plus..
de ex am dat saptamana asta si peste alte informatii, legate despre anumite alimente, anumite grasimi, care sunt mai low carb si ce rol are totusi incarcatura glicemica a unei mese... caci una e sa mananci un mar si alta e sa mananci un kil de mere (un exemplu fictiv)... apoi una e sa mananci o para si alta e sa mananci o piersica... sunt lucruri fine, ele trebuie cautate, intelese... si sunt multe foarte multe detalii...
conteaza ce mananci, cat mananci, cum mananci, unde mananci, conteaza tot... am inceput sa acord o mare atentie alimentatiei... "suntem ceea ce mancam " spun unii... efectiv alimentele, la nivel molecular, la nivel atomic, ne construiesc, ne contureaza, ne reprezinta.
ca sa concluzionez, a fost cu dus si intors.. mi am prospus sa ma cantaresc poimaine 19 iulie, pentru ca se face o luna de cand am inceput oficial dieta, si sunt si curioasa ce s a intamplat dupa o luna de dieta cu abateri si mancat aiurea... si apoi am sa ma mai cantaresc la sfarsitul concursului pe 31 iulie impreuna cu masurile...
si atunci sa vedem :D

eva 9 18 iul 2011 00:03:45

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
in ceea ce priveste ingrijirea corporala...,
well, asta este cu totul si cu totul alta poveste... de mers la sala merg de mult. aici am sa scriu numai ce am facut incepand cu luna iulie, pentru ca atunci am inceput dieta si asa ar fi corect de apreciat
in luna iulie:
- am fost la sala pana astazi (inclusiv) de 8 ori... sper sa mai apuc inca de 8 ori sa merg.. au fost si zile in care chiar daca nu am fost la sala am facut eforturi sustinute, ca plimbari de cate 7 ore (am fost intr un parc de distractii) sau am facut curatenie sa zicem la nivel intens :)) timp de 2-3 ore
- am ars in aceste 8 sedinte peste 3700 de calori
- am inceput sa folosesc creme anticelulitice
- si ieri mi am comandat un aparat de masaj... vacuum nu stiu cum, masaj anticelulitic

astept cu sufletul la gura ziua de 19 iulie, si mai important sfarsitul lunii... la rezultate spectaculoase nu ma astept in nici un caz (asta insemnand chiar si 2-3 kg) pentru ca am facut multe abateri, si practic mananc corect de pe 12 iulie...adica: montignac + sunt atenta la incarcatura glicemica a meselor
acestea fiind zise, dragul meu coltisor pe data viitoare , cu noi rezultate!

eva 9 18 iul 2011 00:09:32

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
fetele mele dragi si scumpe, montignace frumoase, destepte si sexy
va multumesc ca treceti si pe la mine prin casuta, ca-mi treceti pragul... sunteti oricand binevenite!
de o vorba si de un ceai am intotdeauna timp, cu prietenele mele virtuale
:x:-*:-*>:D<>:D<
http://www.glitter-graphics.com/graphics/333342

eva 9 18 iul 2011 12:10:07

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
off dragul meu coltisor... incotro s-o iau?
maine e zi de cantar si tare as fi vrut astazi sa am mare grija ce mananc si cat mananc...
nu stiu cu ce sa incep... sigur astazi nu pap niciun fruct, tre sa am mare grija si la sare.. c-apoi beau jdemii de litri de apa si trag la cantar.. si tot asa
am inceput cu un ceai (de slabit?!) nemtesc.. din tot felul de ierburi, sper ca diuretice si laxative nu cu cine stie ce efecte... nu am incredere in ceaiuri de slabire, dar l-am cumparat pe ideea de laxativ, ca eu mai am prostul obicei sa mai scap sare prin bucate si apoi dai cu apa nene...
apoi 'om vedea noi ce si cum ;)

eva 9 18 iul 2011 20:07:57

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
Meniu 18 iulie...

CALORII INGERATE


Mic dejun, ora 13:46
Cascaval, 37g
Painite 24% fibre, Wasa, 20g
Fistic, Fiesta, 35g
Castraveti, 210g
Telemea de vaca, 30g

Prânz, ora 16:28
Pui pulpe gatite cu piele, 180g
Varza calita, Cetateregala, 300g

Cina, ora 18:16

Salata verde cu ceapa, 500g
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1317 calorii, (mic)81.4 proteine, (mult)80.5 grasimi, (mic)77.6 carbohidrati, 26.7 fibre

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1622 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1622 calorii



cam multe grasimi, cam multi carbs, cam aiurea echilibrat... desi combinatiile nu mi se par aiurea.. habar n am ce nu i bine

eva 9 19 iul 2011 00:51:24

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
drag coltisor,
nu pot sa ti spun cat de trista sunt...cat de deprimata. ma simt complet singura... in casute la montignace e dezastru... nimeni nu intra, nimeni nu scrie nimic de zile bune.. una doua fete ce au mai dat un buna... ca in rest e prapad. in concursul monti e mai rau... abateri peste abateri, nu se trec meniurile, au fost retrageri din concurs si tot asa... si nu dureaza decat o luna...
ma oboseste gandul ca am de luptat pana la nesfarsit, ma epuizeaza, ma termina psihic... ca am maine o luna de dieta si practic sigur nu s-a intamplat nimic. hainele cand ma imbrac nu zic nimic, de ce ar zice ceva domnul cantar... si apoi lupta asta lunga sa-mi fie... ca am linistit peste 25 de kg de dat jos, si trebuie sa le mai tin si jos...

eva 9 19 iul 2011 12:00:38

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
doamne am trait sa vad si minunea... s-a miscat si pisicul ala printre soricei, l-am si modificat ca face bine la creieras.. ca nu mai puteam cu atata depresie.. nu mi se mai pare asa departe targetul...

eva 9 19 iul 2011 14:21:07

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
mi-a venit si mie aparatul de vacuum... o sa stau si eu ca prostovanul asta la masat

&#x202a;Seamus begs for his daily vacuum massage.&#x202c;&rlm; - YouTube

:)):)):)):))

sau asa????

http://www.youtube.com/watch?v=pct8_XLli7k

:)):)):)):)):)):))

VentoFreddo 19 iul 2011 14:23:17

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
:))Super,cam asa fac si eu cand imi vine randul la masaj
:PFelicitari,draga Eva,pt scadere!Si ce scadere frumoasa:>>:D<>:D<>:D<

eva 9 19 iul 2011 14:54:11

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
ei doamne .. ca ramasai gura casca

&#x202a;lomi.flv&#x202c;&rlm; - YouTube

VentoFreddo 19 iul 2011 15:17:24

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
Citat:

Anterior postat de eva 9 (Post 728277)
ei doamne .. ca ramasai gura casca

&#x202a;lomi.flv&#x202c;&rlm; - YouTube

:-oMai Eva,ce era ala,ma..masaj erotic?Mie mi-a facut oleaca greatza asa...daca erau 2 barbatzi mai ziceam:>Da asa...cum s-o fi terminat,ca nu am rezistat pana la sfarsit..:))Tre sa ma duc sa fac salata,ca acu intra al meu pe usa si ma gaseste pe iutub pe la masaje :)
A,eu sper sa se umple iar casa MOntignac de mesaje,au mai fost perioade deastea de pauza,e ciclic:P
Pupicei!>:D<

eva 9 19 iul 2011 15:26:07

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 728292)

:-oMai Eva,ce era ala,ma..masaj erotic?Mie mi-a facut oleaca greatza asa...daca erau 2 barbatzi mai ziceam:>Da asa...cum s-o fi terminat,ca nu am rezistat pana la sfarsit..:))Tre sa ma duc sa fac salata,ca acu intra al meu pe usa si ma gaseste pe iutub pe la masaje :)
A,eu sper sa se umple iar casa MOntignac de mesaje,au mai fost perioade deastea de pauza,e ciclic:P
Pupicei!>:D<

nu erotic tu :)):)):)):))... da mi a placut ca era cu 4 maini.. cu cat mai multe maini cu atat mai bine.. 100 si tot nu m as satura sa ma maseze, ca pe un cozonacel :P:P:P ca un cozonacel si sunt :">:">
dute tu la sala, ma duc si eu mai tarziu putin cand imi vine barbatul acasa.. ca mergem impreuna mereu!
eu nu mai rezist fara montignace... inteleg ca is plecate, au treburi, sunt concedii dar mi e dor de gasca animata... las ca vine Ame si sa le vezi cum sar la psiholog imediat :)):)):)):))

aussie_girl 19 iul 2011 17:14:43

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
evule hai mai fata nu te depresa..eu sunt aici..ieri am lucrat ca nebuna..Meniurile nu le-am scris la timp si am uitat 4 zile ce am mancat..dar stiu ca am fost conform..insa duminica am mancat neconform, mult, prost pana mi s-a facut rau si cantarul a doua zi a tzasnit ca o racheta..in sus!! ma rog..asta e..eu am intrat in concursul ala cu finalizare pentur october si sper sa ma tin de treaba!! deh, le incerc pe toate..

suntem doar 3 in echipa si nu'sh de ce am mare respect pentru fetele astea cu care sunt la concurs si ma apuca jena numa cand ma tenteaza ceva sa gresesc (ma rog, abia a trecut o zi din cele 80 si nu mai stiu cate!!)

o sa vedem..ma intorc la motto-ul" one day at the time"

iti dau un hug adevarat fata cu ochi superbi!!>:D<

Alesiana 19 iul 2011 19:42:38

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
Ciao, Eva!! Eu am scris ieri in gasca si cand sa dau send....mi s-a sters ..si asta mi s-a intamplat de doua ori. Cartea am vrut sa ti-o trimit dar nu stiu cum sa procedez, niciodata nu am postat carti in biblioteca site-ului.
Ma omoara caldura asta, pe bune...ma trezesc noaptea ca nu mai pot de cald da nici chef de citit sau T.V. nu am pe la 3 dimi... sau 4 dimi....
Nu stiu ce am parca nu prea am chef de mancare gatita.....si incepe sa ma enerveze faptul ca slabesc asaaaaaaaaa de greuuuuuuuuuuuuuu......nu-s in stare si mai ales stiu ca nu e sanatos, o stii pe Monica Pop, directoarea spitalului de oftalmologie Bucuresti .....ea cand s-a vazut la 94 de kg ...s-a enervat asa tare ca 9 zile nu a mancat NIMIC, doar o cafea dimineata si putina apa( nu simtea nevoia de prea multa )...eu cand am vazut-o la T.V. dupa ce a slabit vreo 32 kg am crezut ca sigur e suferinda de ceva boala..gravaaa....una peste alta cred ca voi trece pe o monti hipocalorica....ca asa nu mai merge.............si colac peste pupaza simt nod in gat DIN NOU( am vb cu un medic homeopat pe care-o stiu...si urmeaza sa-mi fac analizele si o eco tiroidiana..da pe caldurile astea...nu-mi vine sa ies din strada decat strictul necesar si desi ma bazai , si senzatia e nasoale...bag de seama inca nu dau din coate sa rezolv problema, sper sa nu fie ceva grav)....eu am un nodul la gat ...si-l tin sub observatie de cativa ani e de 2 mm sau sunt 2 de 2mm si unul 3 mm....deci ba-s unu , ba"s doi....si de cand i-am depistat o singura data am avut senzatia asta( nod in gat....ei, vara asta ( cred ca din cauza stresului si-a oboselii) am avut senzatia asta de cateva ori....si caldura astaaaaaaaaaaaaaa ..ma termina, sunt asa irascibila....chiar nu mi-e bine, nu -mi place deloc...
Mi-am gasit pe net o carte interesanta si mi-am comandat-o ,, Cum sa traim 150 de ani?" Mikhail Tombak.Am mai citit niste chestii f interesante despre detoxifiere....si acum imi caut niste ceaiuri si vreo trei zile sa beau numai ceaiurile respective....
Asa ca sus capul mergem mai departe...ca kg astea in plus nu ne aduc nici un beneficiu si aici ma refer strict la sanatate, nu la partea estetica....
Sunt alaturi de tine....e greu la inceput ...greu e si acum , ma refer la mine.....ca dau asa de greu ca eu cu monti m-am obisnuit si sotul incepe sa manance ca mine desi el nu am probleme cu greutatea....da mi se pare un stil de viata sanatos...
Vai.........cat am scris??!!:-o:-oScuze, chiar imi cer scuze...se vede ca nu am scris de ceva zile...si cred ca nici nu stiu scrie scurt si concis:-s
Felicitari pt scadete, se poate!!! >:D<Mergem inainte, Eva, e mai bine, nu? ;)

eva 9 19 iul 2011 23:58:52

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
meniu 19 iulie

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 13:16
Conserva sardine in ulei, 200g - 584 calorii

Prânz, ora 23:36
Salata rosii, castraveti, ceapa, That, 300g - 58 calorii
Friptura de vita, carne macra, gatita, inabusita, 140g - 257 calorii

Cina, ora 23:36
Salata rosii, castraveti, ceapa, That, 300g - 58 calorii
Friptura de vita, carne macra, gatita, inabusita, 140g - 257 calorii

Gustare 3, ora 23:49
Ciocolata neagra, Vivani, 20g - 115 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: [b]1329 calorii, (mult)132.5 proteine, (mult)70.8 grasimi, 246.4 colesterol, (mic)33.3 carbohidrati

eva 9 20 iul 2011 00:52:38

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
hey alesi, ma bucur ca mi ai scris...
imi pare rau ca ai probleme cu somnul.. daca nu ai chef si de alte lucruri inafara de dormit, cred ca ai ceva pe suflet.. ca si aici pe site te-am simtit mai departata de la o vreme, tu erai mai joviala... e adevarat ca si eu sunt putin altfel, dar la mine sunt atat de multe maruntele adunate .. abia daca le mai pot duce.
si stii, cea mai mare problema din ele e aspectul meu fizic. nu pot sa zic ca ma detest, doamne fer, imi pare rau, stiu ca exista fete care se urasc, care isi urasc corpul... dar nici nu mi place ce vad in oglinda... mi s-a schimbat conformatia.. sunt obosita, am cearcane... n-am avut in viata mea... nu stiu dar greutatea asta pe care o car imi aduce multe necazuri.. nu ma simt bine in haine, indiferent ce as pune pe mine, oricat de bine mi ar sta, pai daca ma asez pe un scaun s-a terminat orice smecherie, asa se revarsa niste colaci :)):)) de numa numa... si cred ca de la stresul asta cu greutatea pleaca totul... increderea de sine, respectul fata de mine si de ceilalti, comunicarea cu cei din jur.. cateodata ma simt asa nasoala ca n am chef sa ies din casa, n am chef sa ma aranjez, n am chef sa mi las parul desfacut, n am chef nimic... n am chef sa muncesc, nimic nimic... fir-ar sa fie! pana nu slabesc si nu ajung unde vreau nu ma las si cu asta basta!
o stiu bine pe monica pop... o vedeam la consiliile profesorale in facultate in anul 6, cam grasuta:P cum o stii!!! si-apoi soc (si groaza) am vazut-o la ceremonia mea de absolvire.... slabaaaa, ma Alesi!!! SLA-BA... nu ca MAI slaba ci slaba slaba.. aprope uscata zau... deci asta in mai putin de un an, sau poate sa fi fost un an... si-acu aud de la tine, probabil ca a mai luat ceva in greutate de n a mancat nika 9 zile... oricum, iti zic, femeia nu-i pe creanga ei... nu te lua dupa ea...
eu ma bucur sincer ca i dai politistului sa pape monti.. si eu ii dau dr ului tot monti.. si i explic ce si cum sa manance... mai ales fructele.. si nu il las sa cumpere sucuri, si cola.. si ii dau paste fara carne si grasimi si tot asa... zau ca la el se vede ca a slabit :( ca stau acu blugii pe el parca-i rap-er :)):)) ... asa ar trebui sa i educam si pe ei sa pape... eu personal nu ii fac lui mancare separata... mananca ce mananc si eu.. nu pot ca alte fete, sa gatesc jdemii de feluri :(... ehe, si cand incep munca, pun lacat la bucatarie, nu mai trec pe acolo :)):)) ca eu nu pot sa fac o mie de lucruri pe zi... munca gatit curatenie spalat... pot doar somn si munca ... ca pisicile.. somn , kk si papa :P:P:P

Alesiana 20 iul 2011 13:41:58

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
:">[QUOTE=eva 9;728909]hey alesi, ma bucur ca mi ai scris...
imi pare rau ca ai probleme cu somnul.. daca nu ai chef si de alte lucruri inafara de dormit
Ciao, Eva! " Neata la tine !! Cred ca nu m-am exprimat eu bine, ziceam ca noaptea cand ma trezesc nu am chef de citit...nu ca am chef numai sa dorm... Sincer, nu am probleme majore,nu am pe suflet nici o apasare , l-as supara pe cel de sus, as vrea sa ma vad si eu o data la kg dorite, si sper sa nu ma mai intorc in vecii vecilor la 90 kg, nici gravida sa nu ajung la kilele astea, te inteleg cu hainele, ca nu-ti place nimica cum sta, asa eram si eu, sau mi se mai zicea cand doream sa-mi cumpar ceva...vai, doamna, nu sunteti grasa...aveti doar sanii mari...:-o..incepeam sa intreb ..haine pt elefanti aveti?!! iN FINE , esti pe drumul cel bun, uite ai dat 3 kg, e un inceput.
Problema e ca eu sunt tot timpul in priza si incerc sa le fac pe toate cat mai bine....si nu prea se poate pe termen lung...si sa alerg la serv dintr-o parte in alta, casa, mancare...sa mai am grija si de mine...uffffffffff....parca-ti vine x-(....da nici nu ma vad stand acasaaaaaaaa....mai mult de cateva zile.
Tu cum esti azi? Ce faci? Mie mi-e foame, trebuie sa apara perioada rosie, dulciuri n-am in casa si nici nu cumpar...mi-am luat pranzul( omleta cu marar si o salata( castraveti, masline, o felie cascaval taiata cubulete si 50 gr ricotta) la 1 si deja ..iar as manca ceva....fructe nu mai vreau pe ziua de azi...desi imi fac cu ochiul niste caise si nectarine....asa ca...astept cina:D nu mai tarziu de 6.
Te pusic!

eva 9 20 iul 2011 23:21:52

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
20 iulie,

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 14:25
Painite 24% fibre, Wasa, 30g - 105 calorii
Cascaval, 80g - 268 calorii
Piersici, 250g - 98 calorii

Prânz, ora 18:36
Friptura de vita, carne macra, gatita, inabusita, 160g - 293 calorii
Iaurt grecesc 10% grasime, Vio, 250g - 293 calorii
Painite 24% fibre, Wasa, 10g - 35 calorii
Salata rosii, castraveti, ceapa, That, 300g - 58 calorii

Cina, ora 23:02
Salata rosii, castraveti, ceapa, That, 400g - 78 calorii
Friptura de vita, carne macra, gatita, inabusita, 80g - 147 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: [b]1375 calorii, 110.2 proteine, (mult)64 grasimi, 211.2 colesterol, (mic)84.1 carbohidrati, 19.7 fibre

- ma scot din minte carbohidratii astia... dar trebuie din cand in cand sa mai bag si un fruct... piersicile alea, 24g de zahar in ele... mama lor :P
- proteine sunt multumita, nici grasimile alea nu ma deranjeaza
- apoi sport am facut astazi... trebuie sa merg la sala toata saptamana asta, ca am somat ieri si alaltaieri... cam dezamagita... n-am dus decat vreo 350 de calorii la sala, si acasa vreo 80... asta e
- ar trebui sa beau mai multa apa!!!

eva 9 21 iul 2011 01:29:19

Combinatii alimentare nesanatoase
 
Combinatii alimentare nesanatoase

- Friptura cu garnitura de cartofi
- Paste si carne
- Paste cu branza sau cascaval. Avem deja un amestec complex: proteinele din branza/cascaval (in cantitati importante), carbohidratii rapizi din paste si grasimile concentrate ale branzei. Rezultatul: o digestie lunga, ineficienta si incompleta, afectand asimilarea proteinelor, si nivelul energetic pentru cateva ore bune dupa masa.
- Omletele cu sunca (presata), muschi sau alte produse din carne. Daca adaugam si branza, deja combinatia este distrugatoare pentru stomac si vezica biliara. Am gasit, iata, un preparat care presupune o asociere si mai nociva decat placinta cu branza si carne: oua, branza, lapte, ulei (prajit), carne, paine. Putem spune ca este “bomba alimentara” suprema (asta daca scoatem din calcul alimentele puternic aditivate).

eva 9 21 iul 2011 01:33:27

Combinatii alimentare nesanatoase
 
1. Cartofi cu carne (carne rosie, carne de pasare, peste)
Digestia incepe in gura; aici, alimentele sunt maruntite prin masticaţie si imbibate cu saliva. Saliva contine o enzima, ptialina, activa in mediu slab acid (aproape neutru), care are capacitatea de a descompune amidonul, initiind astfel digestia propriu-zisa", arata Arturo Tentori si Giovanni Turetta in cartea "Combinaţii alimentare sanatoase".
Daca digestia carbohidratilor (legume, cereale) incepe inca din gura, digesta proteinelor are loc abia in stomac, sub actiunea enzimei numite pepsina. Enzimele digestive pot descompune doar un singur tip de substanta, si nu altul. Pentru a fi active, enzimele necesita anumite conditii de aciditate. Organismul creează automat aceste conditii, in functie de alimentele ingerate.

Carnea amestecata cu glucide (carbohidrati) impiedica eliberarea ptialinei care participa la digerarea amidonului din cartofi. In stomac, amidonul ajuns nedigerat fermenteaza pe fondul digerarii carnii (aproximativ 6 ore). Apar gaze, palpitatii, dureri de cap, de stomac.

2. Paste/orez cu carne
Merg pe acelasi principiu al combinaţiei de mai sus, nefiind indicata combinarea la aceeasi masa a carbohidratilor cu proteinele. Mai mult, incearca sa eviţi total consumul painii in asociere cu pastele sau cu supa de carne si taitei. Orezul se combina doar cu legume.

3. Cereale cu lapte
Sunt tot carbohidraţi în combinaţie cu proteine. Nici fulgii de porumb nu se asociază cu produsele lactate. Laptele se digeră foarte greu, mai ales daca iti lipseste enzima lactaza.


4. Paine cu carne si oua
Digestia noastra va fi afectata cu siguranta pentru ca practic vom consuma portie dubla de proteine asociate cu carbohidrati.

5. Amestecul a 2 grupe de alimente bogate in proteine
Sunt excluse combinatiile: nuci si carne, oua si carne, branza si nuci, branza si oua, carne si lapte, oua si lapte, nuci si lapte, intrucat fiecare proteina necesita un anumit timp si tip de digestie.

6. Amestecul dintre grasimi si proteine
Smantana, untul, uleiul nu se combina cu carena, oua, branza, nuci. Grasimile inhiba secretia de suc gastric necesar pentru digestia proteinelor.

7. Fructe cu cereale si lactate
Fructele se consuma intotdeauna singure, la distanta de cel putin o ora de mese, deoarece folosesc enzime total diferite de toate celelalte alimente. De asemenea, nu combinati mai mult de 3 fructe la o masa, iar pepenele, indiferent daca este rosu sau galben, nu se combina cu niciun aliment.

8. Fructe si legume acide cu proteine
Portocalele, lamaile, ananasul, rosiile nu se combina cu carne, lapte, oua sau branza. Alimentele acide impiedica digestia proteica si determina putrefactie.

Alesiana 21 iul 2011 18:08:04

Re: Combinatii alimentare nesanatoase
 
Ciao, Eva!! Interesante informatii, unele le stiam....chiar intr-o emisiune T.V. pe teme medicale , un medic endocrinolog si nutritionistl e spunea...atunci chiar am fost surprinsa de ex...ca nu e voie mai mult de 3 fructe amestecate la o masa...:-/Stii ca gandeam cat de nesanatos mancam, si cat de sanatos mancau bunicii nostri, nu aveau ei cunostinte de nutritie, da mancau mai simplu.... mai bine( sanatos)
Merci, mi le-am salvat in laptop.
Tu cum mai esti? Te pusic!

eva 9 21 iul 2011 22:20:33

Indexul si incarcatura glicemica a alimentelor
 
  • 1
Asa dupa cum ii arata si numele, notiunea respectiva este legata de nivelul glicemiei, mai precis de amploarea cu care un glucid din dieta actioneaza asupra valorii glicemiei, dupa digestie si absorbtie. In nutritia clasica, glucidele (carbohidratii) erau imparttite in glucide simple, cu unul, doua sau trei molecule de monozaharid in compozitie, cunoscute si sub denumirea de zaharuri, si in glucide complexe, categorie in care intrau polizaharidele, cu un numar mare de molecule de monozaharid in componenta. Glucidele simple erau considerate a determina un salt rapid al glicemiei dupa ingestie, datorita absorbtiei lor facile, iar cele complexe, o crestere treptata a glucozei in sange, datorita digestiei si absorbtiei lor mai lente (motiv pentru care au fost denumite si "glucide lente").

eva 9 21 iul 2011 22:21:49

Indexul si incarcatura glicemica a alimentelor
 
  • 2
Practica a aratat, insa, ca glucidele complexe au o actiune cu mult mai diferentiata asupra glicemiei, efectele lor variind foarte mult in functie de alimentul din care provin si fiind caracterizate mai bine prin indexul glicemic. Acesta este considerat indexul care apreciaza utilizarea metabolica a glucidelor si el nu are legatura directa cu valoarea calorica a produselor. Evaluarea sa se face in laboratoare specializate, acreditate, si consta in administrarea unei doze standard din alimentul testat unor voluntari sanatosi, urmata de ingestia, intr-o zi succesiva, a unei doze de aliment de control care aduce aceeasi canitate de glucide ca si alimentul testat (acest control sau etalon poate fi, in functie de dorinta, paine alba sau glucoza). Se masoara modificarile glicemiei pre si postprandial, la intervale regulate de timp si se stabilesc curbe, indexul glicemic rezultand din raportarea zonei de hiperglicemie provocate de alimentul testat, la cea provocata de alimentul de control. Rezultatul este fie un procent care ne arata cat la suta din puterea hiperglicemianta a alimentului de control este acoperita de alimentul testat.

eva 9 21 iul 2011 22:25:18

Indexul si incarcatura glicemica a alimentelor
 
  • 3
De exemplu, painea integrala are un index glicemic de 70 fata de glucoza si de 91, fata de painea alba, deci raspunsul glicemic la ingestia painii integrale este egal cu 70% din cel provocat de aceeasi cantitate de glucoza pura si de 91% din cel provocat de painea alba. Clasificarea alimentelor in functie de indexul glicemic se bazeaza pe urmatoarele caracteristici:
  • tipul de polizaharid din compozitie: daca in amidon domina amiloza, aceasta va conferi acestuia un index mai redus, datorita capacitatii mai mici de a retine apa si a vitezei mai lente de digestie. In contrast, alimentele in care domina amilopectina, mai "avida" de apa si mai usor digerabile, au un index ridicat.
  • prezenta unor "bariere": daca polizaharidele digerabile se gasesc in spatele unor "bariere" formate din fibre nedigerabile (tarate), digestia va fi incetinita si indexul glicemic, mai mic
  • vascozitatea fibrelor: fibrele solubile incetinesc digestia enzimatica intestinala a amidonului, prin formarea de geluri, diminuand si indexul glicemic. Aceasta este una din explicatiile faptului ca merele si alte fructe bogate in pectine au indexuri glicemice foarte reduse.
  • tipurile de di- si monozaharide din compozitia polizaharidelor: maltoza are un index glicemic mai mare decat zaharoza, datorita faptului ca este formata din doua molecule de glucoza .
  • continutul de lipide si proteine din aliment: un nivel ridicat al acestor nutrienti determina o golire lenta a stomacului, deci coboara indexul glicemic prin incetinirea digestiei (cartoful prajit are un index glicemic mai mic decat cel copt)
  • aciditatea alimentului: o aciditate crescuta determina retinerea mai indelungata a produselor in stomac, incetinind digestia
  • gradul de procesare al alimentelor: un aliment inalt procesat necesita un efort digestiv redus, deci are un index glicemic mai mare
  • metoda gastrotehnica utilizata: tratamentul termic determina inflatia moleculelor de amidon si scaderea consistentei alimentelor, ceea ce accelereaza viteza de digestie si creste indexul glicemic. Un exemplu in acest sens il ofera pastele fainoase: daca sunt fierte "al dente" (10 -15 minute), vor avea un index glicemic mai mic decat daca sunt fierte un timp indelungat (≥ 20 minute).

eva 9 21 iul 2011 22:26:18

Indexul si incarcatura glicemica a alimentelor
 
  • 4
In concluzie, aportul de alimente cu index glicemic mare conduce la o crestere mai ampla si mai rapida a glicemiei in comparatie cu aportul de alimente cu index glicemic mic, determinand o solicitare mai intensa a secretiei insulare pancreatice.
Alimentele cu index glicemic mic vor solicita si ele secretia de insulina, dar intr-o masura mai redusa si mai constanta. In functie de indexul glicemic, alimentele se clasifica in urmatoarele categorii: cu index glicemic mic (0-55), mediu (56-69) si mare (≥ 70).
Evident, glicemia si nivelul secretiei de insulina depind de indexul glicemic, dar si de nivelul total de glucide ingerate, de aceea este utila si o alta notiune, aceea de incarcatura glicemica a unui aliment, care sa permita simultan descrierea calitativa (prin indexul glicemic) si cantitativa a glucidelor aduse de o masa. Incarcatura glicemica se calculeaza inmultind indexul glicemic cu numarul de grame de glucide aduse de un produs si raportand la 100. incarcatura glicemica = (index glicemic/ 100) x carbohidrati (g) per portie.
Daca este sa ne referim la incarcatura glicemica totala a unui pranz, ea rezulta din insumarea contributiilor fiecarui aliment ce a compus pranzul respectiv. O portie de mancare poate fi clasificata ca avand incarcatura glicemica redusa (0 - 10), medie (11 - 19) sau mare (≥ 20), iar pe o intreaga zi se considera ca mesele pot avea o incarcatura redusa (< 80), medie (aprox. 100) sau mare (> 120).
O intrebare legitima care se ridica in urma celor spuse pana acum este aceea legata de utilitatea acestor notiuni in medicina. Studii recente efectuate de Harvard School of Public Health indica faptul ca riscul de diabet de tip 2 si de boala coronariana se gasesc intr-o stransa legatura cu indexul glicemic al dietei individului.
Inca din 1999, OMS si FAO au recomandat persoanelor din tarile industrializate sa se orienteze catre alimente cu index glicemic scazut, pentru a realiza profilaxia celor mai frecvente afectiuni legate de abundenta alimentara, obezitatea, diabetul si bolile coronariene.


  • Scris de Sef Lucrari Dr. Corina Aurelia ZUGRAVU

eva 9 22 iul 2011 00:46:25

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 20:57
Migdale, crude, nesarate, 35g - 203 calorii
Ciocolata Amaruie 65% cacao, Schogetten, 5g - 27 calorii

Prânz, ora 21:03
Amestec italian de legume, Iglo, 750g - 218 calorii
Pui pulpe gatite cu piele, 200g - 446 calorii

Cina, ora 21:06
Seminte floarea soarelui, Nutline Traditional, 30g - 98 calorii
Ciocolata Amaruie 65% cacao, Schogetten, 35g - 188 calorii
Migdale, crude, nesarate, 10g - 58 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: [b]1238 calorii, (mic)80.3 proteine, (mult)75.1 grasimi, 0 colesterol, (mic)65.5 carbohidrati, 5.3 fibre

ma satisfac pe deplin carbohidratii aia zau ... mici dar nici f mici...
- la sport n am ajuns azi sa mi fie rusine!! ziceam ca poate reusesc si eu saptamana asta sa ajung de 5 ori la sala... dar vad ca tot de 4 ori.. poate reusim saptamana viitoare sa ne miscam fundurile mai des!! si poate ma urc si eu pe crosstrainerul ala de mi se mucegaieste in casa!!! si poate beau mai multa apa..... offf doamne.. greu tare cu ursii:P

TinAlexa 22 iul 2011 02:22:21

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
Citat:

Anterior postat de eva 9 (Post 731497)
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 20:57
Migdale, crude, nesarate, 35g - 203 calorii
Ciocolata Amaruie 65% cacao, Schogetten, 5g - 27 calorii

Prânz, ora 21:03
Amestec italian de legume, Iglo, 750g - 218 calorii
Pui pulpe gatite cu piele, 200g - 446 calorii

Cina, ora 21:06
Seminte floarea soarelui, Nutline Traditional, 30g - 98 calorii
Ciocolata Amaruie 65% cacao, Schogetten, 35g - 188 calorii
Migdale, crude, nesarate, 10g - 58 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: [b]1238 calorii, (mic)80.3 proteine, (mult)75.1 grasimi, 0 colesterol, (mic)65.5 carbohidrati, 5.3 fibre

ma satisfac pe deplin carbohidratii aia zau ... mici dar nici f mici...
- la sport n am ajuns azi sa mi fie rusine!! ziceam ca poate reusesc si eu saptamana asta sa ajung de 5 ori la sala... dar vad ca tot de 4 ori.. poate reusim saptamana viitoare sa ne miscam fundurile mai des!! si poate ma urc si eu pe crosstrainerul ala de mi se mucegaieste in casa!!! si poate beau mai multa apa..... offf doamne.. greu tare cu ursii:P

Eva o sa spui ca sint rea cu tine ;;) ciocolata la Monti este voie de la 70%>:D<

eva 9 22 iul 2011 02:25:08

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
Citat:

Anterior postat de TinAlexa (Post 731543)
Eva o sa spui ca sint rea cu tine ;;) ciocolata la Monti este voie de la 70%>:D<

ciocolata asta am adaugat o ca era apropiata la nr de calorii a ciocolatii mele no name de am cumparat o astazi...si e 77% kko... ma interesa nr caloriilor ca s al scad sub 1200.. restul proprietatilor nu ma interesau pt ca ciocolata e conforma

TinAlexa 22 iul 2011 03:21:15

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
Citat:

Anterior postat de eva 9 (Post 731544)
ciocolata asta am adaugat o ca era apropiata la nr de calorii a ciocolatii mele no name de am cumparat o astazi...si e 77% kko... ma interesa nr caloriilor ca s al scad sub 1200.. restul proprietatilor nu ma interesau pt ca ciocolata e conforma

Pai si eu de unde sa stiu daca tu zici cioco 65% daca ziceai in paranteza cioco 77% nu mai ziceam nimic parol ;;)

eva 9 23 iul 2011 01:50:13

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
pentru 22 iulie

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 14:16
Painite 24% fibre, Wasa, 40g - 140 calorii
Cascaval, 62g - 208 calorii
Sunca din piept de pui 2% grasimi, 50g - 55 calorii

Prânz, ora 14:17
Telemea de vaca, 100g - 273 calorii
Ceapa verde, 44g - 11 calorii
Castraveti, 217g - 33 calorii

Gustare 2, ora 15:40
Migdale, crude, 40g - 232 calorii

Cina, ora 19:01
Salata verde cu ceapa, 500g - 240 calorii
Piept de curcan la gratar, Cetateregala, 250g - 353 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: [b]1545 calorii, (mult)149.2 proteine, (mult)77.9 grasimi, 0 colesterol, (mic)66.6 carbohidrati, 28 fibre



deci pt 22 iulie :

- proteine cam multicele... trebuie sa am grija la apa, sa beau mai multa sa le elimin...
- de carbs sunt multumita
- grasimile sa mi traiasca... bine ca nu se absorb toate :P
- la cascavalul ala ar trebui sa renunt, sau sa mananc mai putin... n aduce nimic bun... sunt numai grasimi proaste in el... hmmm... ma mai gandesc
- telemeaua aia a fost ca naiba de sarata... am baut apa de m am inundat ... nici nu ma urc maine pe cantar...

eva 9 23 iul 2011 01:57:21

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
alte vesti:

- mi s-a schimbat programul de la sala... e ceva mai lung si mai greu (IN SFARSIT!!!) la fitness... sa lucru muschii astia de pe mine o data ca sunt ca o gelatina :)).. pudding am mancat... in pudding m-am transformat :P

- noile descopereri ... o noua carte de nutritie revolutionara in america.... despre alimentele care te ajuta sa slabesti.. in prezentarea cartii sunt enumerate 4 alimente: oul, avocado, scortisoara, si ciocolata neagra cu >77% cacao... pt restul detalilor tre sa cumparam cartea...

- in rest... sunt multumita... cantarul se misca, picioarele si burta arata mai bine (cred ca de la crema anticelulita)
- mi -am comandat relax and tone!!!!!

Sylvester 25 iul 2011 17:28:55

Re: Indexul si incarcatura glicemica a alimentelor
 
Citat:

Anterior postat de eva 9 (Post 731344)
  • 3
De exemplu, painea integrala are un index glicemic de 70 fata de glucoza si de 91, fata de painea alba, deci raspunsul glicemic la ingestia painii integrale este egal cu 70% din cel provocat de aceeasi cantitate de glucoza pura si de 91% din cel provocat de painea alba. Clasificarea alimentelor in functie de indexul glicemic se bazeaza pe urmatoarele caracteristici:
  • tipul de polizaharid din compozitie: daca in amidon domina amiloza, aceasta va conferi acestuia un index mai redus, datorita capacitatii mai mici de a retine apa si a vitezei mai lente de digestie. In contrast, alimentele in care domina amilopectina, mai "avida" de apa si mai usor digerabile, au un index ridicat.
  • prezenta unor "bariere": daca polizaharidele digerabile se gasesc in spatele unor "bariere" formate din fibre nedigerabile (tarate), digestia va fi incetinita si indexul glicemic, mai mic
  • vascozitatea fibrelor: fibrele solubile incetinesc digestia enzimatica intestinala a amidonului, prin formarea de geluri, diminuand si indexul glicemic. Aceasta este una din explicatiile faptului ca merele si alte fructe bogate in pectine au indexuri glicemice foarte reduse.
  • tipurile de di- si monozaharide din compozitia polizaharidelor: maltoza are un index glicemic mai mare decat zaharoza, datorita faptului ca este formata din doua molecule de glucoza .
  • continutul de lipide si proteine din aliment: un nivel ridicat al acestor nutrienti determina o golire lenta a stomacului, deci coboara indexul glicemic prin incetinirea digestiei (cartoful prajit are un index glicemic mai mic decat cel copt)
  • aciditatea alimentului: o aciditate crescuta determina retinerea mai indelungata a produselor in stomac, incetinind digestia
  • gradul de procesare al alimentelor: un aliment inalt procesat necesita un efort digestiv redus, deci are un index glicemic mai mare
  • metoda gastrotehnica utilizata: tratamentul termic determina inflatia moleculelor de amidon si scaderea consistentei alimentelor, ceea ce accelereaza viteza de digestie si creste indexul glicemic. Un exemplu in acest sens il ofera pastele fainoase: daca sunt fierte "al dente" (10 -15 minute), vor avea un index glicemic mai mic decat daca sunt fierte un timp indelungat (≥ 20 minute).


Madam, aici te-ai pitit, carevasazica! :-)
De-aia nu raspunzi la montignace pe forum... Hm...
Citeam acum info de la tine, ca am programare la pensat la 19 si, in loc sa fi trecut pe acasa mai devreme (am tot b
  • atut campii prin oras, cautandu-mi rochie de mireasa :-D), am preferat sa astept in masina si sa citesc pe telefon ce ai mai postat pe aici :-) ). Cum spuneam, ai postat chestii foarte interesante aici, citesc cu maxim interes. am mai scris si eu in Gasca, dar bag de seama ca fetele nu prea au mai avut chef de socializare acolo... :-( Pacat, faceam o echipa buna! de exemplu, eu am intrebat mai multe lucruri acolo azi la pranz si nici pana acum nu a raspuns nimeni... cum ti se pare?! mie mi se pare un dezastru ... :-(

Jen 25 iul 2011 17:46:07

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
M-a atras titlul jurnalului tau. Am intrat, am citit si am gasit o gramada de informatii utile.
:)

eva 9 26 iul 2011 00:56:18

Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"
 
... ma incearca niste rascruci la drum de viata asa... traversez o perioada de organizare a subsemnatei :P... in cinstea acestei perioade am calcat al >:)-ului de stramb astazi... m am trezit atat de deprimata si m am infipt intr un gris cu lapte, pe care l am facut sotului .aveam niste lapte de isi tara zilele prin frigi si n aveam ce sa fac cu el.. eu neavand voie sa beau din cauza incarcaturii glicemice... si daca tot n aveam voie sa beau laptele, am mancat grisul cu lapte si cu zahar..

eu fara soare nu pot sa traiesc, fara strop de energie... si azi mai anuntara si urmatoarele 3 zile cu nori... traiesc 24 de ore cu dureri de cap ... suportabile sa zicem, dar prezente!!plus depresia de rigoare.. maine cred ca beau o cafea... ca poate ma mai 'trezeste' ... desi nu as fi vrut sa trec iar la stimulente...

sport nu am mai facut de sambata... deci duminica si luni pauza, de proasta purtare cred!? marti, adica azi, am prima sedinta de epilare cu laserul, sper sa fiu conforma, si sper sa ajung si la sala.. de fapt, la sala trebuie neaparat... macar sa ard nenorocirile de le am mancat astazi...


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:42:06.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO