forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   jurnal de fluturas (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-fluturas-12627.html)

butterfly30 16 dec 2014 10:51:10

Re: jurnal de fluturas
 
mi-am inceput ziua cu niste cuoco 50%, cafea de orz cu vanilie, am facut 50 min de bicicleta si acum am papat o gutuie fiarta (compot). ieri mi-am facut compot din 1 para jumatate, ambele compoturi auiesit delicios, mult mai bune decat de mere. o sa pastrez merele pt placinta/copt. e cam scump, dar compotul de gutui e o delicatesa!!!
fug sa ma spal, o imbrac pe fiica-mea, cand se trezeste bebe ii dau sa pap0e si mergem la plimbare!!!

lidiuta 16 dec 2014 11:52:12

Re: jurnal de fluturas
 
O zi frumoasa!>:D<

costina89 16 dec 2014 12:16:37

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1368740)
lasa, costina, ca vad ca latine merge f bine slabitul, bravo!
aseara bebe a adormit greu, a fost circ cu cea mica, dar s-a trezit la 1-5-7, ceea ce a fost minunat. in fiecare noapte face o crizaca de colici, dar daca il tin in brate nu tipa, doar se chirceste si se agita, pana acum facea la 4-5, uneori de la 2-5, azinoapte doar la 5 vreo juma de ora desi ieri am mancat cam multa cioco neagra si mancare de dovlecei si morcovi cruzi, deci asta e un semn bun ca pot sa-mi mai diversific meniul. :D

Multumesc Fluturas>:D<,sa stii ca mi-a luat cam 2 ani sa ma apuc de slabit dupa ce am nascut:D,cam mult dar niciodata nu e prea tarziu
Imi amintesti de mine cand il alaptam pe Simon,ohh....mancam atat de putin diversificat,imi era frica sa mananc cartofi si multe alte chestii...si colici tot a avut:)).
Eu il linisteam cu Espumisan 100mg....cel de 60 nu era bun de nimic,dar asta de 100 a facut minuni sau ma obisnuisem eu.

Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1368763)
mi-am inceput ziua cu niste cuoco 50%, cafea de orz cu vanilie, am facut 50 min de bicicleta si acum am papat o gutuie fiarta (compot). ieri mi-am facut compot din 1 para jumatate, ambele compoturi auiesit delicios, mult mai bune decat de mere. o sa pastrez merele pt placinta/copt. e cam scump, dar compotul de gutui e o delicatesa!!!
fug sa ma spal, o imbrac pe fiica-mea, cand se trezeste bebe ii dau sa pap0e si mergem la plimbare!!!

Ce varsta are cea mica Fluturas?pe mine ma sperie gandul sa ies afara cu toti trei,desi cea mare e descurcareata,nu o tin de mana,mijlocia e problema ca e cam"aeriana" cand ies cu ea,nu se uita pe unde merge,mi-a rupt toti pantaloni in genunchix-(plus ca acum e frig si imi e groaza sa ies cu ei,nu ca racesc ci pentru ca abia merg din cauza hainelor,nu-mi place iarna deloc:(

butterfly30 16 dec 2014 13:18:43

Re: jurnal de fluturas
 
doi ani si 4 luni are fetita, dar e greu cu amandoi, cel mic e in wrap iar ea pe jos. cand pot sa-i iau tricicleta e mai usor, dar e complicat sa mai plimb si aia pe scari.
tu cu 3 esti eroina, te cred ca nu ai curaj, uneori ma gandesc si eu la al treilea, dar nevoia de a ma intoarce la munca ma face sa inchei definitiv capitolul bebei.

Q88 16 dec 2014 23:25:53

Re: jurnal de fluturas
 
Te pup fluturas.
Asteptam de mult timp jurnalul tau si ma bucur ca acum l-ai facut.
Si eu cred ca aveai nevoie de un spatiu al tau.
Eu sunt cu ochii pe tine; pt mine esti un model de ambitie si vointa.

butterfly30 17 dec 2014 10:39:03

Re: jurnal de fluturas
 
cristina, am mancat aseara o cantitate imensa de nap de post pe langa muulta mancare sa zicem sanatoasa... bebe plangea si eu mancam...de dimineata pana acum am mancat o paine cu gem..asa m-am ingrasat data vtrecuta 6 kg in alaptare. mi-e somn si nu am cum sa dorm, sunt frustrata, obosita, asa ca mananc intr-una si de toate. uffffffffffff

lidiuta 17 dec 2014 11:26:56

Re: jurnal de fluturas
 
>:D<>:D<>:D<Nu se poate sa nu-ti fie greu, dar tu esti un om puternic si incet-incet vei depasi aceste momente. Nu uita, sunt doar momente, nu va fi asa toata viata ta!

LOREDANA99 17 dec 2014 11:55:20

Re: jurnal de fluturas
 
Asa e cu Protectis, 3 luni, chiar am vrut sa ti scriu
Si eu mananc haotic raaaaauuuuu.....
Cu baiatul, I am inlocuit laptele praf cu unul hipoalergenic pt o sapt...si e mai ok, a plans rau.

Michelina 17 dec 2014 12:10:56

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1368832)
cristina, am mancat aseara o cantitate imensa de nap de post pe langa muulta mancare sa zicem sanatoasa... bebe plangea si eu mancam...de dimineata pana acum am mancat o paine cu gem..asa m-am ingrasat data vtrecuta 6 kg in alaptare. mi-e somn si nu am cum sa dorm, sunt frustrata, obosita, asa ca mananc intr-una si de toate. uffffffffffff

Stii ce ma ajuta pe mine cand copiii erau amandoi mici? Daca nu dormeau nici unul dintre ei si eu eram obosita si vroiam sa dorm - il puneam pe cel mare intr-un spatiu sigur - tarc cu multe jucarii si pe cel mic in luam in brate si ma asezam intr-un fotoliu cu picioarele sus si dormeammmmmmmm!!!!

butterfly30 17 dec 2014 12:27:37

Re: jurnal de fluturas
 
cea mica nu sta, tipa de o auzi din spatiu, de fapt ea e principalul motiv pt care cel mic e asa agitat, iar bebe nu stiu ce are, cand il apuca nu conteaza ca e in brate sau nu, tipa cat poate. acum doarme si eu colorez cu fiica-mea si pe el il legan, dar acu se trezeste si incepe circul.. azinoapte a dormit in brate pana la 1jumate si de la 4 pana la 7jumate. si numai agitat, eu nu prea m-am odihnit. am dormit bine 2-3ore, sunt varza. si nu suport sa-i aud urland, pe niciunul. nu suport!!! de aici frustrarea

butterfly30 17 dec 2014 12:29:30

Re: jurnal de fluturas
 
lore, chiar ma intrebam ce mai faceti, ma bucur ca sunteti mai bine. eu nu prea am cu ce sa ma laud. problema cu mancatul aiurea e ca nu ma ajuta cu nimic, mai rau ma deprima cand vad ca ma tot umflu..

LOREDANA99 17 dec 2014 12:34:32

Re: jurnal de fluturas
 
Bebe meu a facut fix ca al tau, nu degeaba sunt nascuti in aceeasi zi :)
Plangea indiferent cum il tineam...acum e linistit, dar nu prea papa...mai mult doarme, merge masina de spalat si pana se obisnuieste cu laptele praf... vad cum evolueaza si daca tot mananca prost, o sa revin la cel normal. Cred ca sun pediatra.
Eu am mancat - fara paine dar parca's un sac fara fund...sI de slabit, nimic.

LOREDANA99 17 dec 2014 12:36:03

Re: jurnal de fluturas
 
I am scos aseara ghetutele, picioarele sunt mult mai bine si pe 29 mergem iar sa vedem. Pana atunci masaje.

costina89 17 dec 2014 13:04:59

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1368773)
doi ani si 4 luni are fetita, dar e greu cu amandoi, cel mic e in wrap iar ea pe jos. cand pot sa-i iau tricicleta e mai usor, dar e complicat sa mai plimb si aia pe scari.
tu cu 3 esti eroina, te cred ca nu ai curaj, uneori ma gandesc si eu la al treilea, dar nevoia de a ma intoarce la munca ma face sa inchei definitiv capitolul bebei.

Multumesc Fluturas,si tu esti o mamica eroina>:D<ai grja de cele doua minuni si ai o vointa de fier in legatura cu slabitul.
Sa va zic ce am vazut astazi:)
Astazi de dimineata cand o duceam pe Justina la scoala am intalnit o mamica care avea trei copilasi,cel mare parea de pregatitoare,si alti doi in carucior,de varste diferite,cel mic nu avea mai mult de 4-6 luni iar celalalat sa fi avut max 1 an si jumatate,erau intr-un carucior de gemeni amandoi,impingea biata mamica la carucior si fetita cea mare se tinea dintr-o parte....ma uitam la ea cu o asa admiratie....mare curaj a avut.Mie mi-a fost frica sa plec cu toti,am mai plecat de nevoie dar evitam pe cat posibil.
TU ai dreptate e tare incomoda tricicleta,la noi sta de bibelou,plus ca nici nu prea merge in eax-(.

Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1368832)
cristina, am mancat aseara o cantitate imensa de nap de post pe langa muulta mancare sa zicem sanatoasa... bebe plangea si eu mancam...de dimineata pana acum am mancat o paine cu gem..asa m-am ingrasat data vtrecuta 6 kg in alaptare. mi-e somn si nu am cum sa dorm, sunt frustrata, obosita, asa ca mananc intr-una si de toate. uffffffffffff

Fluturas frumos,curaj....sunt perioade cum spune si Michelina,maine e o noua zi plina de vointa si ambitie.>:D<
Citat:

Anterior postat de Michelina (Post 1368839)


Stii ce ma ajuta pe mine cand copiii erau amandoi mici? Daca nu dormeau nici unul dintre ei si eu eram obosita si vroiam sa dorm - il puneam pe cel mare intr-un spatiu sigur - tarc cu multe jucarii si pe cel mic in luam in brate si ma asezam intr-un fotoliu cu picioarele sus si dormeammmmmmmm!!!!

Miche nu cred ca mai merge,cea mica e destul de mare,al meu tot 2 ani si 4 luni are si imi sare din tarc:(,acum depinde de cat de cuminte e fetita,e o idee foarte buna dar sa fie mai mic primul,sau sa aibe macar 3 ani.

Laura 17 dec 2014 13:48:16

Re: jurnal de fluturas
 
Multa putere Fluturas. Cred ca asta e cea mai grea perioada cu bebe. Cu frica ma gandesc si eu la ce ma asteapta:(.
Pune baza pe odihna ta, si cand doarme fetita, incearca sa.l culci si pe bebe, si tu sa stai relaxata, chiar daca nu dormi, si restul treburilor gospodaresti pe ultimul loc. in momentele astea sunt importante starea ta psihica si interioara.

Michelina 17 dec 2014 14:18:53

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1368842)
cea mica nu sta, tipa de o auzi din spatiu, de fapt ea e principalul motiv pt care cel mic e asa agitat, iar bebe nu stiu ce are, cand il apuca nu conteaza ca e in brate sau nu, tipa cat poate. acum doarme si eu colorez cu fiica-mea si pe el il legan, dar acu se trezeste si incepe circul.. azinoapte a dormit in brate pana la 1jumate si de la 4 pana la 7jumate. si numai agitat, eu nu prea m-am odihnit. am dormit bine 2-3ore, sunt varza. si nu suport sa-i aud urland, pe niciunul. nu suport!!! de aici frustrarea

Fetita era agitata si inainte de venirea fratiorului?

butterfly30 17 dec 2014 16:17:17

Re: jurnal de fluturas
 
da, mihaela, era chiar mai rau fiica-mea, acum s-a mai linistit, dar e oricum un copil energic. ea e cuminte, intelegatoare, dar are si ea zile proaste, momente in care vrea atentie, o inteleg si pe ea. eh, trecem noi si peste asta..

Q88 17 dec 2014 21:09:59

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1368832)
cristina, am mancat aseara o cantitate imensa de nap de post pe langa muulta mancare sa zicem sanatoasa... bebe plangea si eu mancam...de dimineata pana acum am mancat o paine cu gem..asa m-am ingrasat data vtrecuta 6 kg in alaptare. mi-e somn si nu am cum sa dorm, sunt frustrata, obosita, asa ca mananc intr-una si de toate. uffffffffffff

Prima oara am citit o felie de paine cu gem; a doua oara am vazut o paine :D
Idolul meu sportiv si sanatos, ai o perioada mai dificila, dar stiu ca vei trece peste ea!
Acum mai dai gata cu sportul.
Te pup, imi e dor de tine si iti doresc sa fii bine, sa fii tu!

butterfly30 18 dec 2014 09:22:10

Re: jurnal de fluturas
 
dupaamiaza a fost ceva mai bine, am mancat mult dar fara E-uri, am dormit putin cu bebe pe piept. am mancat mere crude ieri, stafide si dovlecel crud si nu l-a durut burtica mai rau decat de obicei, azi am mancat niste pere, sper sa fie ok, sambata ma duc in piata si ma aprovizionez cu fructe si legume de la tarani, si sper sa ajung si la kaufland pt migdale, alune si seminte. ca restrictii o sa pastrez lactatele, citricele, rosiile si castravetii, cruciferele si leguminoasele. vad ca glutenul nu-i face probleme, tare ma bucur ca pot sa-mi iau grisine, paine, covrigei integrali. nu stiu daca si linexul il ajuta, nu mai face chiar assa de urat cand face kk, se chirceste si maraie dar nu mai urla.:)
sport ieri am facut asa, pe apucate, am inserat cateva miscari printre activitatile zilnice, mai mult nici timp nici putere nu am avut.

butterfly30 18 dec 2014 09:24:32

Re: jurnal de fluturas
 
lore, ma bucur ca nu a fost grav cu piciorusele. cum a fost azinoapte, ati dormit bine?>:D<

LOREDANA99 18 dec 2014 10:24:32

Re: jurnal de fluturas
 
Neata!

Nu papa lapte HA, am vb cu prdiatra, I am dat normal si au reaparut durerile, dar am dormit binisor, azi e marait...

O sa pun o poza in album cu piciorusele, sunt ok dar s ar putea sa I mai puna pe 29, vedem.

Doarme pe noi, si acum e pe mine, il mai mutam cand adoarme bine. Astept soacra, vine pt o zi-doua, profit sa fug dp amiaza la tuns :)

Mi a zis dr de fam. de debridat...pediatra de protectis sI espumisan...fetele vb de infacol...nici nu stiu ce sa I mai dau, am luat la picaturi si ceaiuri...bonnisan parca nu are efect la el.

Cu mancatul nu mai vb, agat dieta in cui si incerc pe cat posibil fara mari excese , oricum mananc cand, cat si ce imi permite timpul.

Te vad ca esti mai pozitiva azi :D. Cred ca si eu m am invatat, asta e normalitatea de acum :))

LOREDANA99 18 dec 2014 10:30:10

Re: jurnal de fluturas
 
E nud poza, nu stiu daca e voie :)))

butterfly30 18 dec 2014 11:44:56

Re: jurnal de fluturas
 
pozitiva sunt, mananc ca o vacuta, o s pocnesc in curand, vad la haine ca m-am ingrasat. infacol ,sabsimplex si espumisan sunt acelasi lucru, debridat incearca sa eviti, i-am dat si eu fiica-mi de vreo 3 ori cand simteam ca mor, dar atat, are si efect de calmare pe sistemul nervos, nu ti-as recomanda. bonisan la al meu ii face mai rau dc ii dau prea mult, 5-7 pic de 3 ori pe zi e suficient, daca ii dau 10 pic cred ca are efect prea intens, ca urla si face gaze intr-una. te invidiez ca ai ajutor, as vrea sa ies si eu macar 15 min cu copii, dar mi-e atat de somn ca nu am curaj, poate dupaamiaza.. i-am dat pana acum 2 zile de linex si parca e mai bine, sa vedem dupa 5 zile...

LOREDANA99 18 dec 2014 11:53:07

Re: jurnal de fluturas
 
Nu am ajutor, vine sa si achite darile legate de casa pe care o are aici si sta o seara la noi...adica tre'sa o gazduiesc si hranesc, asa ca profit si o las 30-40 min cu nepotul ei :))...daca nu o fi in deplasare la ora la care am eu programare sI atunci il las cu sotul. Deocamdata n-a aparut, nici timp sa mananc n am avut, vroiam sa gatesc si ceva rapid, asa ca o astept...cu Matei in brate.

Bine ca mi ai spus...cu bonnisan dadea gaze si al meu...tot 5-7 pic ii dadeam pe zi. Sa vad cum ii merge cu Espumisan. O sa evit debridatul...imi vine sa turbez cu dr astia, ar da orice numai sa taca copilul.

Acum imi dau seama ca as putea sa merg cu sotul la cumparaturi daca vine soacra mea...diseara. Ma da Matei in judecata sigur :)))

butterfly30 18 dec 2014 12:08:26

Re: jurnal de fluturas
 
ar mai fi colief, la unii merge f bine, dar e si f scump, eu la fetita am dat vreo 6-7 milioane numa pe asta.....

LOREDANA99 18 dec 2014 13:36:14

Re: jurnal de fluturas
 
A venit si tuseste...nu stiu ce puii mei are, ca nu e racita ...are mereu o tuse de-aia nasoala...pfff, iar ma umplu de nervi! Il astept pe sot sa stea cu baiatul sau nu ma mai duc, sI asa I a suflat in fata!

butterfly30 19 dec 2014 08:07:52

Re: jurnal de fluturas
 
dimineata m-am cantarit si am avut un soc: 60 de kg!!!!!!!!!!!!!!!!! cum am reusit oare sa ma ingras 3 kg in 10 zile? :-o:-o:-o:-o:-o a fost un dus cu apa rece, ma intorc pe cet posibil la stilul meu de alimentatie, gata!!!!!!x-(x-(

Prapadeala 19 dec 2014 08:30:37

Re: jurnal de fluturas
 
Fluturas, poate esti doar umflata de apa sau e lipsa somnului care isi spune cuvantul!

Sport la treaba!

LOREDANA99 19 dec 2014 09:36:06

Re: jurnal de fluturas
 
Fluturas, si eu am in jur de 59 cred...ma abtin cat pot pana la Craciun si din Ianuarie incep cu ceva mai strict. Ma gandesc sa incep si cu un sport usor, dupa controlul de 6 saptamani cand pot vb cu dr meu.

butterfly30 19 dec 2014 10:06:19

Re: jurnal de fluturas
 
lore, tusea asta persistenta nu e contagioasa, e ori astmatica ori mai degraba cardiaca. sper sa nu am dreptate, dar sa se caute de cardiopatii obstructive.

butterfly30 19 dec 2014 10:07:47

Re: jurnal de fluturas
 
miha, e sunca, nu apa. am citit acu pe ceaiul de anason ca e recomandat in anorexie, creste pofta de mancare..x-(

butterfly30 19 dec 2014 10:41:50

Re: jurnal de fluturas
 
lore, am gasit aseara pe youtube un filmulet de 10ore cu o cascada, l-a linistit pe asta mic si a dormit mai bine decat de obicei. acum i-am pus altul
https://www.youtube.com/watch?v=lasWefVUCsI
incearca si tu vezi daca merge

LOREDANA99 19 dec 2014 12:18:24

Re: jurnal de fluturas
 
Merci, Fluturas!
Si al meu maraie, mai mult ziua.
Si eu am o sunca pe abdomen, nu ma mai suport :(.

Q88 19 dec 2014 15:34:16

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1368954)
dimineata m-am cantarit si am avut un soc: 60 de kg!!!!!!!!!!!!!!!!! cum am reusit oare sa ma ingras 3 kg in 10 zile? :-o:-o:-o:-o:-o a fost un dus cu apa rece, ma intorc pe cet posibil la stilul meu de alimentatie, gata!!!!!!x-(x-(


Hai fluturas!!!!
Eu vin cu galeria...

butterfly30 20 dec 2014 08:41:14

Re: jurnal de fluturas
 
miha, partial ai avut dreptate, dimineata aveam 58,3. e ceva mai bine parca, dar e oricum un semnal de alarma ca tre sa am grija la alimentatie. cu sportul tare greu in perioada asta, bebe e agitat, mai mult sta in brate, fiica-mea mai nou tuseste, e jale!!

costina89 20 dec 2014 09:16:20

Re: jurnal de fluturas
 
Buna dimineata
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1368960)
lore, tusea asta persistenta nu e contagioasa, e ori astmatica ori mai degraba cardiaca. sper sa nu am dreptate, dar sa se caute de cardiopatii obstructive.

Fluturas mi-ai dat o informatie tare buna,asmatica sau cardiaca...habar nu aveam de asta....soacra mea la fel tuseste de zici ca acum isi da duhul,ii ies ochii la ca melc....ea spune ca e de la praf,ba ca de la tigari,dar nu mai fumeaza de 2 ani....cand o apuca tusea e groaznic....chiar o sa ii zic sa se caute la cardiopatii obstructive.

Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1368961)
miha, e sunca, nu apa. am citit acu pe ceaiul de anason ca e recomandat in anorexie, creste pofta de mancare..x-(

nici asta nu stiam....acum inteleg de ce aveam o foame continua cand o alaptam pe Anisi:D ,o sa ii dau sotului sa bea cn stie poate mai pune si el 5 kg pe el:))

Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1368962)
lore, am gasit aseara pe youtube un filmulet de 10ore cu o cascada, l-a linistit pe asta mic si a dormit mai bine decat de obicei. acum i-am pus altul
https://www.youtube.com/watch?v=lasWefVUCsI
incearca si tu vezi daca merge

ha ha....la asta nu m-am gandit cat am avut copii bebelusi,foarte tare chestia mai ales daca se linistesc
Citat:

Anterior postat de LOREDANA99 (Post 1368965)
Merci, Fluturas!
Si al meu maraie, mai mult ziua.
Si eu am o sunca pe abdomen, nu ma mai suport :(.

Unde ai tu Lore scunca?pe abdomen? hai mai fi serioasa...si tu si fluturas aratati de parca nici nu ati fi nascut,sunteti niste mamici super sexy;).

lidiuta 20 dec 2014 09:23:32

Re: jurnal de fluturas
 
Asa e, fluturas si Lore nu au sunci, sunt convinsa ca arata foarte bine, mai ales ca au nascut de curand. E bine insa ca sunt constiente ca trebuie sa fie in continuare atente la mancare.:)

LOREDANA99 20 dec 2014 10:14:58

Re: jurnal de fluturas
 
Mie chiar mi-a ramas un strat gros de sunca pe burta si au inceput sa mi creasca fundul si picioarele.
Fluturas, la tine s-au eliminat lohiile? Eu mai aveam o scurgere putin colorata, dar de 2 zile am o scurgere sangerie nasoala rau, ca la menstra si nu stiu daca e normal...tot am ridicat una-alta zilele astea.
Bebe iar a facut spectacol aseara, ca pt ziua lui :)
Avem baieti de o luna deja...inca una si poate ne vom mai normaliza programul cat de cat.

costina89 20 dec 2014 10:25:30

Re: jurnal de fluturas
 
La multe lunite pentru cei mici>:D<.....a trecut o luna...ce repede.

butterfly30 20 dec 2014 11:03:54

Re: jurnal de fluturas
 
lore, asa am patit si eu acum 2 saptamani cand am ridicat ceva greu. lohii nu mai am de o saptamana, sper ca e gata. al meu a dormit bine azinoapt, cu cascada.. avem bebei mari!


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:20:15.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO