forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   jurnal de fluturas (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-fluturas-12627.html)

Michelina 10 dec 2014 14:39:56

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1368330)
da, de la cap e buba! de asta vreau sa ma relaxez, ca am ajuns sa ma cantaresc in fiecare zi si asta e semn clar ca o iau razna! sportul e esential pt sanatate, la el nu renunt, chiar daca fac 5-10 minute odata, chiar la intensitate mica, cum pot si cand pot, intre nevoile copiilor. :) nici nu stii ce bucuroasa sunt cand o vad pe fiica-mea ca se intinde pe jos si ridica fundul sa faca 'port' cum ii spune ea.:)) daca o sa creasca cu ideea ca sportul e o distractie si alimentatia naturala si sanatoasa e ceva firesc, atunci pot sa ma declar o invingatoare oricum as arata eu.:)

Eu ma cantaresc de cate ori intru in baie. Asta pentru ca acolo e cantarul. Daca ar fi pe hol ar fi si mai des.

Asa e - important e sa-ti inveti copiii sa manance corect si sa faca miscare.

butterfly30 11 dec 2014 09:31:00

Re: jurnal de fluturas
 
ieri a fost o i cam razna, am mancat iar dezordonat:
-4 banane
-4curmale
-2lingurite de miere
-un cub rahat
-2ciocolatele cu menta (royal mint, exact ca efter eight, dar de post)
-bors de peste
-peste marinat
-fulgi de porumb simpli
cred ca dupa 5 nu am mai mancat, imiera greata si m-am trezit azi cu o foame maximma! mi-am facut un varf de lingurita de cafea, ca am muuuulta treaba azi si sunt rupta de somn.:D

ma bucur ca burta arata tot mai bine, mi-a prins bine swportul in sarcina, abia astept sa ma apuc iar in mod serios. ieri am facut un soi de cardio-am dansaqt cu fiica-mea vreo juma de ora, m-a rupt! la sfarsit abia mai respiram!

corinnef 11 dec 2014 09:50:56

Re: jurnal de fluturas
 
Neatza , incep sa sune altfel mesajele tale , ura ! Ma gandeam ca poti face unele exercitii cu pitic pe post de greutate , am vazut pe undeva ceva de genul da' nu mai stiu unde . Te pup si te citesc cu drag .
>:D<:-*>:D<

butterfly30 11 dec 2014 12:57:05

Re: jurnal de fluturas
 
tocmai am venit de la plimbare cu prichindeii, am stat cam 45 min, bine ca s-a oprit un pic ploaia!!!! mi-am luat si doi dovlecei sa fac o mancarica si un kg de pere pt compot, desi mi se par tare scumpe!!! :( daca maine o sa fie la fel de cald o sa facem o plimbare ceva mai lunga, ca trebuie neaparat sa o duc pe fiica-mea la biblioteca sa-si schimbe cartile ca am depasit deja termenul cu 2 zile!

lidiuta 11 dec 2014 13:56:38

Re: jurnal de fluturas
 
Vezi sa nu platesti penalizare la biblioteca! Cu siguranta insa ca vei gasi intelegere.:)
Si tu imprumuti carti, sau doar fetita ta? Oricum, e frumos ca o obisnuiesti de mica cu universul cartilor.
:):)

butterfly30 11 dec 2014 14:00:21

Re: jurnal de fluturas
 
de obicei luam fiecare cate 2 carti, odata la doua saptamkani, dar acum ii voi lua doar ei ca sa aiba ocupatie. ii place la nebunie sa mearga sa-si aleaga ea, se aseaza jos si le rasfoieste si-si alege, doamnele de acolo o iubesc f mult.:)

costina89 11 dec 2014 14:09:08

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1368418)
de obicei luam fiecare cate 2 carti, odata la doua saptamkani, dar acum ii voi lua doar ei ca sa aiba ocupatie. ii place la nebunie sa mearga sa-si aleaga ea, se aseaza jos si le rasfoieste si-si alege, doamnele de acolo o iubesc f mult.:)

ce frumos:)...daca esti abonata veche sigur gasesti intelegere

Diana D 11 dec 2014 14:15:13

Re: jurnal de fluturas
 
Si Carla e innebuniat dupa carti, acum a inceput sa povesteasca din ele...stie la fiecare pagina ce spun personajele :)
Si Mos Nicolae si Craciun ii aduc carticele :)

Ma bucur mult ca e asa incantata de ele :)

butterfly30 11 dec 2014 14:24:31

Re: jurnal de fluturas
 
a mea a fost dintotdeauna incantata, sunt jucariile ei preferate. poate si pentru ca ne jucam impreuna cu ele, nu stiu. :)

Diana D 11 dec 2014 14:41:22

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1368422)
a mea a fost dintotdeauna incantata, sunt jucariile ei preferate. poate si pentru ca ne jucam impreuna cu ele, nu stiu. :)


Asa e Fluturas...pt ca noi le-am insuflat dragostea de carti de aceea si ele le indragesc...la noi 80 % din activitatile zilnice implica cititul si comentatul carticelelor..de ele nu se plictiseste.;)

Laura 11 dec 2014 19:59:18

Re: jurnal de fluturas
 
Fluturas imi spui si mie te rog, cum folosesti tu nucile de sapun, la ce fel de haine pot adauga bicarbonat, sau otet? Si cum as putea sa pun si ceva ulei parfumat in loc de balsam? Pe maine imi ajung nucile si sa ma pregatesc:D

butterfly30 11 dec 2014 20:27:18

Re: jurnal de fluturas
 
au un saculet in punga, si ar trebui sa pui in el cam 4-8 jumatati de nuci, in functie de cat sunt de murdare hainele. eu pun un pic mai multe, din ochi, probabil vreo10-12 jumatati de nuci si spal orice haine mai putin camasile sotului. pui saculetul in masina si le dai drumul. le folosesc doua cicluri de spalare in mod normal, dar daca unul din primele cicluri a fost program de 30 min la 30 grade le folosesc de 3 ori, ca mai ramane detergent pe ele. nu te astepta laminuni: nu scoate petele nici la 95 grade! bicarbonat cred ca merge doar la hainele albe, eu asa am pus,de vreo cateva ori, si am pus si otet la clatit ca sa se duca bicarb, dar in rest nu e nevoie de otet, nucile chiar a otet miros! sincer eu nu am simtit nevoia de uleiuri parfumate, chiar am constatat ca am mult mai putine dureri de cap de cand in casa nu mai am atatea mirosuri, nu stiu daca are vreo legatura. eu nu as renunta la ele pt nimic in lume, pielea mea si a copiilor e mai importanta decat aspectul impecabil aql hainelor. hainele de sarbatoare daca au pete le spal intai cu det clasic,cu ale sotului, le usuc afara si apoi le spal din nou cu nuci. am vazut la corinef ca mai foloseste apa oxigenata parca, si am vazut la mag naturist ca mai sunt niste aditivi naturali pt spalare, eu nu am incercat.

butterfly30 11 dec 2014 20:42:42

Re: jurnal de fluturas
 
azi am primit pachet de la tara, asa ca la pranz am gustat din toate. yam!
md-2 banane, prajitura din un ou+faina de mei, o ciocolatica cu menta
g-1/2 punga pufuleti
p-carne de vita inabusita cu ciuperci, o bucatica pastrama, 2 felii sunca, o bucatica carnat uscat (astea doar le-am gustat)
g-o banana
c-mancarica de dovlecei cu somn la gratar, migdale

sport- 15 min bicicleta x2, 15 min ex brate+picioare (nu am gasit azi timp sa fac mai mult de 15 min/sedinta, numa in contratimp au fost copii, nici sa dorm nu am reusit). acus ma bag in pat, ca nu mai pot, sper sa adoarma repede cea mica, sunt rupta de somn.

corinnef 11 dec 2014 22:49:51

Re: jurnal de fluturas
 
Apa oxigenata doar la haine albe si la toate celelalte pun bicarbonat - mi se pare ca scoate mirosurile din haine si este si un bun dezinfectant . In compartimentul de balsam pun cateva picaturi de menta sau eucalipt -pentru astm si alergii
Tot din 6 sau 7 nuci intregi si 500ml de apa pe care le fierb 15 min fac detergent de vase - il pun in sticla de sapun lichid cu pompita . Am incercat de cateva ori sa pun si gelatina ca sa iasa mai cremos dar nu am fost incantata asa ca acum il las asa apos :)

butterfly30 12 dec 2014 08:44:18

Re: jurnal de fluturas
 
o sa-mi fac si eu de vase, n-am stiut! multumesc!

butterfly30 12 dec 2014 08:50:14

Re: jurnal de fluturas
 
bebe a fost f agitat, de la 11 pana dimineata nu am dormit decat cu el pe piept, s-a foit si chircit toata noaptea, cum il puneam pe pat incepea sa planga. evident, am dormit f putin si f rau ca nu dormea linistit nici in brate, numa se foia, nu cred ca mai sunt azi in stare sa ies din casa, ma simt f rau. ieri am baut jumatate de cafea si am mancat mancare de dovlecei, nu stiu de la care din elee a fost problema, sper ca de la cafea, ca nu mai pot manca faraa legume, fie ele si gatite.. azi o sa mananc iar dovlecei, dar nu mai beau cafea si vedem ce se intampla..:(

Michelina 12 dec 2014 09:16:26

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1368466)
bebe a fost f agitat, de la 11 pana dimineata nu am dormit decat cu el pe piept, s-a foit si chircit toata noaptea, cum il puneam pe pat incepea sa planga. evident, am dormit f putin si f rau ca nu dormea linistit nici in brate, numa se foia, nu cred ca mai sunt azi in stare sa ies din casa, ma simt f rau. ieri am baut jumatate de cafea si am mancat mancare de dovlecei, nu stiu de la care din elee a fost problema, sper ca de la cafea, ca nu mai pot manca faraa legume, fie ele si gatite.. azi o sa mananc iar dovlecei, dar nu mai beau cafea si vedem ce se intampla..:(

Sincer eu cred ca starea ta de ingrijorare agita copilul. Eu am mancat la amandoi identic - habar n-aveam ca nu am voie diverse. Stiam ceva parca de fasole si usturoi dar cum nu-mi plac nu mi-am batut capul. In rest mancam absolut ca un om normal. La primul copil pentru ca eram eu mai agitata - nu prea stiam cu ce se mananca un copil mic - eram si prima dintre amici cu un copil mic - l-am stricat rau de tot. Asa ca primul m-a chinuit. La al doilea am fost mai relaxata - am vazut ca nu prea poti gresi dramatic si ca pana la urma sa cresti un copil nu-i un capat de lume - asa ca al doilea a fost inger - a dormit din prima zi toate noptile de la ora 11 la 7 dimineata.
Asa ca sfatul meu - relaxeaza-te si bucura-te de aceasta perioada.

Michelina 12 dec 2014 09:17:46

Re: jurnal de fluturas
 
Eu am baut cafea in ambele sarcini - fara abuzuri. Si cat am alaptat.
Iar baietii mei sunt calmi si relaxati. Unul iubeste cafeaua , altul nici sa n-auda de ea.

Michelina 12 dec 2014 09:21:18

Re: jurnal de fluturas
 
Si cu asta te las cu sfaturile :D - cu doi copii mici e greu orice ai face. Mai mult - cu doi copii e greu orice ai face. Greu dar frumos.
Ai mei au 19 si 21 - si mi-e greu.
Dar n-as schimba nimic.
Asa ca fa si tu ce poti, odihneste-te cand poti. Agata-te de fiecare moment in care te simti bine.

LOREDANA99 12 dec 2014 09:29:38

Re: jurnal de fluturas
 
Al meu e hranit cu lapte praf si a fost la fel de agitat azi-noapte. A stat treaz de la 3.15 la 5.30, s-a trezit din nou la 6.15 si abia acum a adormit....asta dupa ce aseara a adormit greu si tarziu si a mai avut inca 2 treziri, la 12 si 2. Bine ca vine weekend ul si e si sotul mai mult pe acasa.

butterfly30 12 dec 2014 09:30:36

Re: jurnal de fluturas
 
pai ieri chiar am fost mai relaxata ca oricand-chiar am fost fericita. am primit niste bani si mi-am luat legume/fructe si mi-au mai ramas pt o sesiune de cumparaturi, am primit pachet cu bunatati, chiar nu m-am stresat cu nimic, nu am spalat/calcat/ facut mancare pt sot, nimic! nu am facut decat mancare pt mine, ceea ce mi-a dat o stare de bine, ca am gatit bunatati... cu slabitul m-am relaxat, nu e otragedie chiar daca ma mai ingras un kg, am ascuns cantarul pana face bebe 2 luni...chiar si azinoapte eram relaxata, muuult mai relaxata ca la fiica-mea, doar ca-mi era mila de el. sigur nu e de la mine starea lui, asta sunt sigura.
in plus, marea mea bucurie in ultima vreme e ca sotul meu s-a transformat in cel mai bun barbat posibil!! mereu a fost el un barbat deosebit, dar acum e absolut fenomenal, si ma bucur ca ma intelege f bine si incearca sa ma ajute cat poate..chiar sunt o norocoasa!

LOREDANA99 12 dec 2014 09:32:01

Re: jurnal de fluturas
 
Bineinteles ca treaz e intr-o maraiala continua, numai in cap nu mi l-am pus.

butterfly30 12 dec 2014 09:33:28

Re: jurnal de fluturas
 
lore, mersi de info! poate a fost ceva cu fazele lunii sau mai stiu eu ce...:D cafea oricum nu mai beau prea curand!

butterfly30 12 dec 2014 09:34:38

Re: jurnal de fluturas
 
al meu e in scaunel...cat il legan doarme binisor, cand ma opresc incepe sa tipe fara sa se trezeasca...asa ca stau pe forum si dau din picior!! :D

LOREDANA99 12 dec 2014 09:37:57

Re: jurnal de fluturas
 
:)) Si sotul meu sta cu bebe pana pe la 2 in timpul saptamanii...de la 11 cand adoarme, ca altfel eram varza...aveam stari de lesin de oboseala. Apoi il trimit eu sa se odihneasca, ca oricum somnul lui e pana la 5.30.Iar in weekend doarme cu noi toata noaptea...adica - cat se doarme :))
Cu slabitul deja e cam fantasmagorica treaba, imi aduc aminte cand spuneati ca e ultima grija cu un copil mic. Nu mananc paine de 2 zile, dar ieri am mancat ciocolata....si dintr-un carnat gras.

LOREDANA99 12 dec 2014 09:39:23

Re: jurnal de fluturas
 
Nici eu nu mai beau ca mi facea rau tare, pe fond de oboseala...se invartea casa cu mine, dureri de cap, imi venea sa vars. E mai bine fara, asa cum a fost si in perioada sarcinii.

butterfly30 12 dec 2014 09:40:43

Re: jurnal de fluturas
 
nu, al meu nu sta deloc cu copii, doar o ora sambata cand merg eu la piata, si sambata dupaamiaza o scoate pe cea mica afara, atat. mai mult nici n-ar fi in stare nici nu e nevoie- tre sa ma descurc eu cumva!!:)

LOREDANA99 12 dec 2014 09:41:16

Re: jurnal de fluturas
 
Aseara mi-a zis si prietena mea ca nu ii fortez un pic pozitia cu scaunelul, ca sta pe sezut oarecum. Eu am unul de la chicco. O fi ok? Al meu sta pe o perna tare, in pat.

LOREDANA99 12 dec 2014 09:42:35

Re: jurnal de fluturas
 
Al meu face de toate saracul - doar la fund nu l-a spalat, in rest...

butterfly30 12 dec 2014 09:43:59

Re: jurnal de fluturas
 
pai e dscaunel scoica nu? de ce nu ar fi ok? eu in pat il pun direct, pe un scutec de-al lui, dar azi nu vrea deloc.. cred ca imi iau inima-n dinti si-i scot afara mai tarziu, cred ca se mai linisteste de la aer..si e si soare azi si frumos, e pacat sa nu iesim!

Prapadeala 12 dec 2014 09:47:04

Re: jurnal de fluturas
 
scoica e ok, e pozitie anatomica. Asa statea si in burtica. Totusi se recomanda sa nu stea mai mult de 2 ore fara pauze in scoica

butterfly30 12 dec 2014 09:50:59

Re: jurnal de fluturas
 
cam asa sta, reprize de maxim 2 ore, cam 2-3 /zi.. are zile cand nu sta deloc, dc e cuminte..

corinnef 12 dec 2014 20:22:42

Re: jurnal de fluturas
 
Azi frecand prin bucatarie mi-am mai adus aminte de o chestie , eu in loc de detergentul universal pentru suprafete- ala care-l pulverizezi folosesc o solutie pe care o fac asa : umplu un borcan plin plin cu coji de portocale iar peste torn otet - las sa se macereze 2 saptamani iar apoi solutia obtinuta se amesteca 1:1 cu apa si o folosesc la curatat toate suprafetele din bucatarie :x

butterfly30 15 dec 2014 16:48:02

Re: jurnal de fluturas
 
bebe a avut o noapte si o zi mai agitate, incerc sa fac fata cum pot... noroc ca am ascuns cantarul:)):)):)). azi totusi am mancat corect, desi cam mult, si am facut si 50 min de bicicleta la prima ora, cand era toata lumea linistita! sper sa nu o dau in bara de acum. iau fiecare zi pe rend, nu-mi mai fac planuri mai departe de urmatoarele 2-3 ore, ca ma frustrez inevitabil!

lidiuta 15 dec 2014 20:44:35

Re: jurnal de fluturas
 
Bravo, fluturas! :)Asa te vreau! Sportiva.

costina89 15 dec 2014 20:50:09

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1368687)
bebe a avut o noapte si o zi mai agitate, incerc sa fac fata cum pot... noroc ca am ascuns cantarul:)):)):)). azi totusi am mancat corect, desi cam mult, si am facut si 50 min de bicicleta la prima ora, cand era toata lumea linistita! sper sa nu o dau in bara de acum. iau fiecare zi pe rend, nu-mi mai fac planuri mai departe de urmatoarele 2-3 ore, ca ma frustrez inevitabil!

Felicitari Fluturas>:D<,50min,wow...foarte bine.
Daca nu ar trebui sa o duc pe Justina la scoala as face si eu dimineata sport dar sa fac dus si sa ies afara,noooo....in nici un caz,iar seara....ohhh...oboseala combinata cu lene:((.
Sufla si la mine putina ambitie si vointa :) .

butterfly30 16 dec 2014 09:07:43

Re: jurnal de fluturas
 
lasa, costina, ca vad ca latine merge f bine slabitul, bravo!
aseara bebe a adormit greu, a fost circ cu cea mica, dar s-a trezit la 1-5-7, ceea ce a fost minunat. in fiecare noapte face o crizaca de colici, dar daca il tin in brate nu tipa, doar se chirceste si se agita, pana acum facea la 4-5, uneori de la 2-5, azinoapte doar la 5 vreo juma de ora desi ieri am mancat cam multa cioco neagra si mancare de dovlecei si morcovi cruzi, deci asta e un semn bun ca pot sa-mi mai diversific meniul. :D

butterfly30 16 dec 2014 09:10:53

Re: jurnal de fluturas
 
miha, lore, m-am uitat la protectis si e valabil 3 luni dupa ce l-ai deschis, daaaaar...s-a terminat!! deci a tinut vreo 3 saptamani. daca ma mobilizez sa fierb o lingurita si o ceasca ii dau cele 5 zile de linex si sa speram ca dupa asta nu mai avem nevoie de protectis, sa vedem...

Prapadeala 16 dec 2014 09:17:00

Re: jurnal de fluturas
 
Fluturas, cred ca nu vb de acelasi lucru. Nu e cutia cu galben? Ca la ala nu dai decat 5 picaturi zilnic, nu dai de mai multe ori

Doza recomandata: 5 picaturi de Protectis® picaturi probiotice, zilnic.

1 luna dupa prima deschidere a flaconului.

astea sunt luate din prospect. Si se tine la frigider

butterfly30 16 dec 2014 09:25:35

Re: jurnal de fluturas
 
e acelasi, cu galben, de la biogaia, 5 pic zilnic, dar e mica sticluta. si scrie pe ea 3vluni si nu zice nik de frigider, scrie sub 25grade celsius. are 5 ml, deci clar nu avea cum sa tina prea mult, desi la fiica-mea m-a tinut mai mult, pote era mai mare sticluta.. colief-ul stiu ca il tineam la frigider.


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:33:46.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO