forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   jurnal de fluturas (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-fluturas-12627.html)

danyella2008 10 mai 2016 09:38:22

Re: jurnal de fluturas
 
Idem...totul sau nimic :))

alina_neamt 10 mai 2016 10:09:22

Re: jurnal de fluturas
 
Fluturas , te tot citesc si am o nelamurire! Iarta-mi nestiinta insa nu stiu ce inseamna ziua de IF! E de la vreo dieta ? E o prescurtare dar nu stiu de la ce!

butterfly30 10 mai 2016 10:14:57

Re: jurnal de fluturas
 
Ziua de IF e o zi-doua pe saptamana în care sa mănânci maxim 500 cal în restul săptămânii mâncând normal. Post intermitent se mai numește.

alina_neamt 10 mai 2016 12:24:04

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1411860)
Ziua de IF e o zi-doua pe saptamana în care sa mănânci maxim 500 cal în restul săptămânii mâncând normal. Post intermitent se mai numește.

Aha! Sriu de el dar nu cunosream prescutsrea asta! Am inteles ca e eficient! Asa e? Reusesti sa tii de 2 ori pe saptamana?asa ai reusit sa ajungi la greutatea de azi say ai tinut si alta dieta dupa sarcina?

butterfly30 10 mai 2016 12:38:21

Re: jurnal de fluturas
 
După a doua sarcina av-am 59 de kg, nu am tinut nimic special. Abia acum m-am apucat și da, în principiu cu if am slăbit, dar țin doar o zi pe săptămână iar restul zilelor încerc sa nu mananc dulciuri și sa nu mananc seara după cina. Tot zic ca țin rina dar mereu abandonez după o zi doua. :(

Q88 10 mai 2016 12:45:39

Re: jurnal de fluturas
 
Fetelor la fel sunt si eu in ceea ce priveste dulciurile.
Este mult mai usor sa ma abtin, decat sa mananc de bun simt o prajitura sau 2.
De exemplu azi este ziua unui coleg si a adus prajituri. Prefer sa ma abtin ptr ca daca ma apuc de ele nu ma las pana nu mananc 5-6.
Si parca a inceput sa stea mai larg sarafanul pe mine, asa ca ma abtin.

butterfly30 10 mai 2016 12:51:10

Re: jurnal de fluturas
 
Am văzut ca și Michelina povestea ceva similar. Uoooooof greu de noi astea cu buba la cap. Ce ma întristează cel mai tare e ca fiica-mea e exact ca mine!

butterfly30 10 mai 2016 12:53:06

Re: jurnal de fluturas
 
Maine if ca altfel nici nu am curaj sa ma urc joi pe cantar! Cred ca maine ar trebui sa am minus 7000 de cal ca sa echilibreze zilele astea proaste. Pms :((:(( nu mai vreau....

alina_neamt 10 mai 2016 13:08:08

Re: jurnal de fluturas
 
Inseamna ca nu ai luat mult in greutate la sarcina nr 2! Eu am luat 16kg acum, cand va fi a doua cine stie cat voi lua ---brrr!
Cu prajiturile si eu sunt la fel: mai bine deloc decat sagust!
In ziu cu If faci sport? Daca da mi se pare ca fortezi cam mult corpul!

Q88 10 mai 2016 13:26:08

Re: jurnal de fluturas
 
Eu stiu ca esti o mama responsabila si informata.
Nu imi permit sa iti dau sfaturi.
Dar ca sugestie, eu daca as avea o fata ar face obligatoriu sport. Ma uit la mine cat de greu imi este sa ma tin de treaba.
Dar un obicei bun, format din frageda copilarie, are mai mari sanse de a se mentine cat mai mult in timp.
Si la sala unde merg, au ore de gimnastica ptr copii. Ma gandesc ca este cel mai bun moment ptr a se forma muschi frumosi si alungiti.

butterfly30 10 mai 2016 13:36:06

Re: jurnal de fluturas
 
Nu, la sala nu o dau. Dar din toamna ii dau pe amândoi la înot de doua ori pe săptămână și pe fetita la balet vreo 2 ani, apoi vor merge împreună la dansuri.

butterfly30 10 mai 2016 13:37:59

Re: jurnal de fluturas
 
Iar gimnastica mai facem împreună mișcări de pilates, yoga, atât cât poate ea. Ii cumpăr și role, și bicicleta. Amân deocamdată din cauza micuțului care vrea tot ce are ea și chiar nu pot sa îl pun pe role. Dar este timp..

butterfly30 10 mai 2016 13:39:33

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de alina_neamt (Post 1411878)
Inseamna ca nu ai luat mult in greutate la sarcina nr 2! Eu am luat 16kg acum, cand va fi a doua cine stie cat voi lua ---brrr!
Cu prajiturile si eu sunt la fel: mai bine deloc decat sagust!
In ziu cu If faci sport? Daca da mi se pare ca fortezi cam mult corpul!

Nu, cam 5-6 kg, cantarul oscila în ultimele zile.nu, sport nu fac, asta ar mai lipsi!

Q88 10 mai 2016 13:42:44

Re: jurnal de fluturas
 
Mie mi-au placut grupele de fetite pe care le-am vazut la sala.
Au mai multe programe: balet, gimnastica, dansuri aqua kids, etc.

Sincer si eu tot la inot ma gandeam. Iar baletul o va face o domnisoara cu picioare subtiri, asta pe langa postura gratioasa pe care o va capata.

Fluturas, daca vreodata ma voi aseza si eu la casa mea, sa nu ma uiti si sa imi impartasesti si mie toate cunostintele tale de super mama eroina!!

butterfly30 10 mai 2016 13:44:11

Re: jurnal de fluturas
 
Eu sper sa găsești totuși un exemplu mai bun, ca sigur sunt o mulțime! Dar atât cât pot te ajut cu drag! >:D<

Q88 10 mai 2016 13:47:47

Re: jurnal de fluturas
 
Din tot ce am cunoscut pana acum, nu se apropie nici pe departe de tine.
Asa ca fluturas, sa imi traiesti si sa fii sanatoasa.
Ma bucur ca ai scris de invatat.
Poate asa ma motivezi si pe mine ca sa ma apuc si eu iar.
Anul acesta mi-as lua o pauza si as incepe in forta din toamna.. ..Dar imi e teama sa nu uit de tot si ce stiu.

niculina04 10 mai 2016 14:07:23

Re: jurnal de fluturas
 
Activitatile sportive sunt f bune,buburuzele mele fac inot de 2 ani amandoua(cea mare a trecut la faza 4 de evaluare ceea ce ii prea repede) iar cea mica pt ca imi seamana nu asculta deloc indicatiile date:)) daca nu ar face 8 ani anul viitor ar ramane tot in bazinul mic,trei ani sa treaca la faza urmatoare:))la tenis e cea mai buna dintr-o grupa de pitici nebuni ca ea :)) anul viitor vrea la dansuri si o duc dar nu prea stiu la care :( iar cea mare la calarie :)) pretul abonamentului e.....f mare #:-s dar vedem...........fiecare copil e diferit nu poti alege pt amandoi la fel :(


Fluturas un mic sfat (nu cred ca ai nevoie) sa lasi copii sa aiba si copilarie, sa nu ii duci la 7 activitati pe sapt........3,4 eu cred ca sunt suficiente + sc,nu?

butterfly30 10 mai 2016 14:30:31

Re: jurnal de fluturas
 
Pfffff fff! Nici nu se discuta!3 zile cu activități suplimentare pe săptămână e maxim!! Doar nu am înnebunit! Dar ii așteaptă o viata întreaga de program încărcat și chin! La înot ii duc pana învață la cursuri, după asta doar cand au ei chef, etc. Incercam diverse activități, dar nu sa-i chinui ca nici eu nu sunt în stare! Doar ma vezi ce putoare sunt, lasa-ma și pe mine, doar nu o sa-mi petrec fiecare după-amiaza cărând copii la și de la activități! Lasă mai, ca eu sunt mare, deșteaptă și fericita chiar dacă nu am făcut nik cat am fost mica! Crezi tu ca părinții lui Einstein l-au dus la cursuri de limbi straine și de pian? Ma îndoiesc. ..

niculina04 10 mai 2016 14:48:47

Re: jurnal de fluturas
 
Noi in fiecare primavara-vara stam de vb toti patru si ele ne spun ce vor sa faca,au zis ca la piscina si tenis nu vor sa renunte.......la piscina 2ori /sapt ii suficient,cea mare oricum ii rupata dupa curs :))........stiu 2 fetite care fac asa : 2ori/sapt dans,2 ori canto + pian,2 ori piscina,sambata gimnastica .......miercurea sunt la conservator la 13h - 17h, 17h40- 19h05 piscina :-o:-o:-oparinti nebuni :(:( copii terorizati:( sau poate eu nu sunt la fel de "culta" in educatia copiilor:-/

alina_neamt 10 mai 2016 15:14:32

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1411887)
Nu, cam 5-6 kg, cantarul oscila în ultimele zile.nu, sport nu fac, asta ar mai lipsi!

Stai ca nu am intelles! Ai luat in sarcina a2a 5-6 kg?

Laura 10 mai 2016 15:32:51

Re: jurnal de fluturas
 
Da, Alina ai inteles bine:D, Fluturas chiar e un model de urmat!

butterfly30 10 mai 2016 16:06:53

Re: jurnal de fluturas
 
Mulțumesc, Laura. Da, alina cantarul arata 6 kg în plus dar în ultima săptămână a mai scăzut 1 kg. Copilul a avut aceeași greutate și lungime ca și surioara lui, deși s-a născut cu o săptămână mai devreme, ceea ce confirma din nou ca poți sa ai un copil absolut sănătos după o sarcina în care mama nu se îngrașă deloc. Practic am acumulat fix greutatea sarcinii în sine. :)

butterfly30 10 mai 2016 16:10:18

Re: jurnal de fluturas
 
În caz ca nu ai reținut, deși m-am nai lăudat aici, în prima sarcina am luat fix 20 kg, 6 s-au dus ca și la a doua naștere în prima săptămână și apoi le-am pus la loc în primele 6 luni de alăptare :-o :)):)):)) atunci m-am trezit, și sper ca definitiv!

butterfly30 10 mai 2016 19:03:23

Re: jurnal de fluturas
 
Azi toată ziua am avut o stare de kko maxima. Îmi vine sa plâng intr-una fără niciun motiv, ori sunt gravida iar ori o iau razna:-/

butterfly30 10 mai 2016 19:13:32

Re: jurnal de fluturas
 
Am citit pe scribd primul capitol dintr-o carte de diete și azi când mi-au intrat banii pe card am profitat ca erau reduceri pe elefant și am cumparat-o...risipa inutila de timp și de bani!! Era o chestie sa slăbești peste noapte, și eu în capul meu prost credeam ca o sa pună accentul pe importanta somnului și cu sfaturi cum sa obții un somn de calitate...de unde atâta noroc! Pur și simplu explica în 400 de pagini cum sa ții un regim ușor hiperproteic, normoglucidic și lowfat cu o zi de IF :)):)):)) găseam ceva mai bun de făcut de 14 lei, dar măcar are niște rețete interesante. În schimb dacă tot am făcut shoping mi-am luat și bridget jones, care e f draguta

niculina04 10 mai 2016 19:23:39

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1411917)
Azi toată ziua am avut o stare de kko maxima. Îmi vine sa plâng intr-una fără niciun motiv, ori sunt gravida iar ori o iau razna:-/

De ce nu ai iest din casa?
Gravida:-/ nu cred,de la pms(parca asa spui tu )esti asa,eu ma asptept de joi sau vineri si de aici migrenele:(in fiecare luna aceasi poveste:(

Am cump si eu o carte de slabit si una de retete lejere,o sa ma apuc de citit maine.....ma doare capul de mor:( genunchiul stang si nu am forta :((plus o gramada de ganduri #:-sde temeri ........de nu mai stiu ce;)

butterfly30 10 mai 2016 19:26:08

Re: jurnal de fluturas
 
Asa sunt și eu... stiu ca și luna trecuta ne-am sincronizat, și eu îs cu migrena și cu toate alea. Nu am ieșit ca am zis ca fac mâncare și n-am făcut nik !! :((

niculina04 10 mai 2016 19:29:36

Re: jurnal de fluturas
 
Raportez o zi ratata dpdv dietetic :))
Un baton din ala de sport(am vrut sa vad ce >:) e in ele,au fost 3 in cutie)carnat uscat,paine integrala facuta de mine-3 felii,1 lingura de dulceata de capsuni,salata de rucola cu avocado,carne de vita la gratar,capsuni,pepene(astea erau ok de dimi nu la 16.30,dar atunci venira bubu paparam impreuna pt ca erau prospete)30 g bagheta cu ciocolata :D 5 cartofiori copti cu rosii,castravete ,avocado si branza de capra:P daca ar fi sa calculez as depasi bunul simt>:)

Sport zero din cauza genunchiului :-s

niculina04 10 mai 2016 19:34:57

Re: jurnal de fluturas
 
Mai baui 2 cani de ceai verde :)


Da ne sincronizam, eu ma simt tare rau pana in ziua respectiva,5 zile de chin:((+ inca 4,9 zile din luna sunt praf si mananc tot ce prind:(

butterfly30 10 mai 2016 19:41:51

Re: jurnal de fluturas
 
Asa și eu...:((

LOREDANA99 10 mai 2016 20:41:56

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1411917)
Azi toată ziua am avut o stare de kko maxima. Îmi vine sa plâng intr-una fără niciun motiv, ori sunt gravida iar ori o iau razna:-/

Nu cumva esti pe stop sau urmeaza? Asa am.avut eu 3 zile, plangeam ca proasta :))

alina_neamt 11 mai 2016 07:31:05

Re: jurnal de fluturas
 
Mai , dar tu esti o exceptie de la regula cu #5-6kg in sarcina! Bravo! Ce n-as da si eu sa fi luat macar 10!

Tie iti trebuie tonifiere stii si tu prea bine! Spuneai ca ai si de invatat si 2 copii ce te solicita...e cam greu, dar nu imposibil pentru o persoana ce isi doreste!:)

Fluturas! Si eu eram la fel ieri ! Mie inca nu mi-a venit menstruatia dupa sarcina,dar am o data pe luna niste dureri de burta si o stare de....:((

Sa ai o zi mai buna azi! ;) :)>:D<

rozica1965 11 mai 2016 07:34:06

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de alina_neamt (Post 1411936)
Mai , dar tu esti o exceptie de la regula cu #5-6kg in sarcina! Bravo! Ce n-as da si eu sa fi luat macar 10!

Tie iti trebuie tonifiere stii si tu prea bine! Spuneai ca ai si de invatat si 2 copii ce te solicita...e cam greu, dar nu imposibil pentru o persoana ce isi doreste!:)

Fluturas! Si eu eram la fel ieri ! Mie inca nu mi-a venit menstruatia dupa sarcina,dar am o data pe luna niste dureri de burta si o stare de....:((

Sa ai o zi mai buna azi! ;) :)>:D<

Alina,sa nu uiti maine de raportul la concurs!

butterfly30 11 mai 2016 08:06:26

Re: jurnal de fluturas
 
Neata! Da, am muncit mult pt kg alea, alina.

Fetelor, de câteva zile ma uit în oglinda și îmi place de mine, atât de mult îmi place ca am hotărât sa ma opresc. Deci renunț azi la ziua de IF ca nu are niciun rost sa ma chinui. E drept ca am câteva sute de grame peste ticker dar câteva zile de mancat dietetic și de pauza alimentara după 5 o sa rezolve problema. Zilele astea fac în sfârșit, după atâția ani curățenie în șifonier și arunc/dau tot ce nu-mi mai vine! Am văzut ca dacă vreau sa slăbesc pot, dar sincer nu merita. Simt ca la 56 de kg arat bine și ma mențin cu un efort rezonabil, la 52-53 deja menținerea e un chin și o obsesie permanenta și nu merita asa un consum de energie. Deci hainele care au nevoie de un minus mai mare de 1 kg zboară! ! :)) când probez șifonierul promit sa fac poze sa vedeți și voi! Pt tonifiere cred ca o sa încerc exerciții de pilates integrate în programul zilnic, ca seara nu fac sport ca nu vreau sa mai mănânc seara, iar la somnul de amiaza vreau sa învăț. Și o sa mai fac cate un program de dans cu ei când au chef.

alina_neamt 11 mai 2016 09:12:58

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1411939)

Alina,sa nu uiti maine de raportul la concurs!

Cum as putea sa uit!??!! Maine la raport!!

alina_neamt 11 mai 2016 09:23:11

Re: jurnal de fluturas
 
FELICITĂRI! Ai parcurs un drum greu dar s-a terminat! Acum trebuie sa te bucuri ! Si mentinerea e o treaba destul de grea, dar nu imposibila!

Ce bine ar fi sa pot zi ce si eu ca sunt la kg dorite!!!
Apropo!asa ca o retrospectiva: ai slabit cate kg in cat timp??

butterfly30 11 mai 2016 09:32:28

Re: jurnal de fluturas
 
Sincer am tot oscilat, dar pe 6, 7, 8 martie cantarul arata 63 kg, primul kg s-a dus în 2 zile , apa probabil iar restul normal, treptat pana cam pe 5 mai. Deci cam 6 kg în doua luni. E rezonabil.

Q88 11 mai 2016 11:53:06

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1411917)
Azi toată ziua am avut o stare de kko maxima. Îmi vine sa plâng intr-una fără niciun motiv, ori sunt gravida iar ori o iau razna:-/

Lasa ca asa sunt eu azi.
Imi vine sa plang si sa imi bag picioarele sa imi iau campii.
Asta cred ca este si din cauza faptului ca nu am fost in stare sa ma abtin aseara la cina la verisoara mea si am mancat 2 inghetate in cornet si panne tone cu ciocolata. Nu am mancat la 7 seara cand mi le-a oferit verisoara mea, ptr ca m-am tinut batoasa. Le-am mancat la 23:30 cand incepusem sa imi vars toate frustrarile.
Si cand se suprapun frustrarile de pe plan personal cu cele profesionale este jale....
Sunt la birou si imi vine sa plang de nervi.
Noroc ca mi-am luat geanta de sala si deseara ma duc la o ora de aerobic/fitness plus eventual ceva bazin ca sa imi mai revin.

niculina04 11 mai 2016 14:21:30

Re: jurnal de fluturas
 
Fluturas ce fc?inveti?

butterfly30 11 mai 2016 14:42:00

Re: jurnal de fluturas
 
:"> asa trebuia, dar sincer citesc bridget jones 3, e bestiala, rad cu lacrimi! Nu-mi pare rău că nu învăț sau fac sport sau ceva, sufletul meu e în sărbătoare! ,,:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:16:27.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO