forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   jurnal de fluturas (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-fluturas-12627.html)

niculina04 28 sep 2016 09:16:33

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1423553)
DeșI nu am dormit prea bine, mi-am început i-a cu o ora de bicicleta. În ritm mediu, nu am forțat, ca pt prima zi. Maine start walking! :D

Si eu am dormit ff prost,as fi vrut sa fac o tura de mers dar nu am forta,siropul de tuse si paracetamolul imi provoaca somn si lene :))
Pitici sunt incantati de schimbarile facute?

Michelina 28 sep 2016 09:40:02

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1422693)
Am avut senzația ca sunt ceva mai ficși pantalonii și m-am cântărit, am aproape 58kg, deci jumătate de kg în plus. Sincer nu înțeleg, la halul în care am mâncat de când am abandonat cantarul credeam ca ajung la 70 de kg, și de fapt am mai puțin decât toamna trecuta. :-o ma uitam în oglinda și constat ca am îmbătrânit. La atitudine zic. Adică nu ma mai deranjează începutul de burtica, formele, celulita, nimic. Da, celulita imi doresc sa o reduc, îmi doresc sa îmi tonifierea puțin fundul, picioarele, bratele, dar sincer îmi place taaaaaare mult de mine fix asa cum sunt azi. Nu știu ce formula găsesc pentru următorul concurs anual, ca deja la kg vad ca m-am stabilizat...nici ca cm nu vreau sa scad, vreau doar sa mai tonifierea un pic. Azi merg în oraș, avem o Marie. La multi ani tuturor Mariilor!

Eu ma apropii cu pasi iuti de 50 si tot ma deranjeaza burtica, formele, pufoseniile, hainele stramte - cred ca e doar o faza provocata de oboseala - cu singuranta o sa-ti revii.

butterfly30 28 sep 2016 10:17:26

Re: jurnal de fluturas
 
Sa știi ca nu sunt neaparat nemultumita de felul în care arat, dimpotrivă. Dar e loc de mai bine, și cum sportul e esențial pentru o viata sanatoasa, de ce sa nu profit? :)

Nico, băiatul nu e prea incantat când îl las la gradi, dar îl vad pe camere și cat sta acolo nu plânge deloc, colorează, pictează, se joaca, modeleaza plastilina, sunt chiar mulțumită.
Și da, acum ca au mai crescut sunt foarte fericita ca i-am făcut asa de repede unul după altul, se iubesc foarte mult și învata foarte mult unul de la altul.

butterfly30 29 sep 2016 09:17:44

Re: jurnal de fluturas
 
Și după a doua noapte cu somn puțin am zis ca ma bag în pat cu o carte și nu fac nik.:D dar mi-am adus aminte ca am tot citit cărți și am tot făcut curat și mâncare dar sport de mult nu am mai făcut, și acum doi ani chiar eram la un nivel de care eram f mandra și de care sunt f departe, și ca lucrurile care merita nu se obțin ușor. Asa ca am pus start walking 3 miles fatburn, și sunt f mandra ca am terminat 48 min. Nu pt ca start walking ar fi ceva sport greu, dar după luni întregi de pauza mi-a venit de vreo suta de ori sa renunț și totuși nu am făcut-o. Nu vreau sa slăbesc dar vreau sa rămân tânără. :)):)):)) asa ca am făcut la intensitate maxima tot filmulețul, și acum ascult o melodie pe care o iubesc si-mi vine sa ma ridic sa dansez, deci nu sunt chiar epuizata. :D

niculina04 29 sep 2016 11:28:11

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1423626)
Și după a doua noapte cu somn puțin am zis ca ma bag în pat cu o carte și nu fac nik.:D dar mi-am adus aminte ca am tot citit cărți și am tot făcut curat și mâncare dar sport de mult nu am mai făcut, și acum doi ani chiar eram la un nivel de care eram f mandra și de care sunt f departe, și ca lucrurile care merita nu se obțin ușor. Asa ca am pus start walking 3 miles fatburn, și sunt f mandra ca am terminat 48 min. Nu pt ca start walking ar fi ceva sport greu, dar după luni întregi de pauza mi-a venit de vreo suta de ori sa renunț și totuși nu am făcut-o. Nu vreau sa slăbesc dar vreau sa rămân tânără. :)):)):)) asa ca am făcut la intensitate maxima tot filmulețul, și acum ascult o melodie pe care o iubesc si-mi vine sa ma ridic sa dansez, deci nu sunt chiar epuizata. :D

Ce noroc pe tine ca avusesi timp;) asa aveam si eu in plan dara x-( nu imi ajunge timpul:facui piata,baui cafeua si apoi trecui la bucatarie( vin printesele la pranz :x:x)ieri am facut curat si soricelul mic a facut iar dezordinex-( trebuie sa trec la strans:))parca as baga si masina.........

butterfly30 29 sep 2016 11:52:57

Re: jurnal de fluturas
 
Nuuuuuuu, timp nu aveam nici eu, dar am amânat celelalte treburi, cum de atâtea ori am amânat și sportul pt ele. ;)

Michelina 29 sep 2016 12:15:23

Re: jurnal de fluturas
 
Nu mai stiu unde am citit ca povestea asta cu "nu am timp sa.." e o falsa problema. Toti avem 24 ore intr-o zi. Depinde de noi ce alegem sa facem in cele 24 ore.

niculina04 29 sep 2016 12:46:45

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de Michelina (Post 1423643)
Nu mai stiu unde am citit ca povestea asta cu "nu am timp sa.." e o falsa problema. Toti avem 24 ore intr-o zi. Depinde de noi ce alegem sa facem in cele 24 ore.

Stiu,dar vroiam sa fac totul in 3h,dar fac de la 17h-18h,50 min+ un dus , apoi mergem la piscina cu pitica si venim tarziu.....si e adevarata asta cu timpul,in 2014 munceam zi de zi,trezit la 7h,dus fete la sc iar seara la 18.30 cand ajungeam faceam un pic de ordine,mancare,teme(erau putine cei drept)si 30-40 min de sport......daca vrei se poate,dar nu toate in acelasi timp.

butterfly30 29 sep 2016 13:37:20

Re: jurnal de fluturas
 
Da, nico, știu ca ai multe, te pe cap dar adevărul e ca și tu îți propui muuuuuuuuuuuuulte!

niculina04 29 sep 2016 15:45:23

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1423656)
Da, nico, știu ca ai multe, te pe cap dar adevărul e ca și tu îți propui muuuuuuuuuuuuulte!

Hmm,eu nu-mi propun nimic:))la mine vin toate pe moment si intru in crize:))
Uite de cand am inceput sa fac un pic de miscare zilnica ma simt mai bine,trece si raceala odata cu sudoarea,nu mai sunt ametita,indispusa,fara forta etc..........

butterfly30 03 oct 2016 14:23:50

Re: jurnal de fluturas
 
Azi de 3 ori am început cate un program de aerobic, inclusiv unul de începători, după max 10 minute mi se făcea f rău, cu amețeală, greata, o stare de leșin, deși nu ma simteam deloc obosita . Am renunțat și am făcut acum 45 min de bicicleta, am crescut însă mult 8ntensitatea fata e săptămână trecuta. Oricum în pidioate nu prea pot sta, cred ca am o astenie de toamna sau asa ceva.. ma duc sa mai încerc niște rețete de biscuiți, ca iar au mâine la gradi la md. Nu am găsit încă reteta câștigătoare. A, încerc sa evit gluten ul, dar cred ca o sa cedez și fac și cu ovăz câțiva, poate măcar aia ies comestibili..:D

lidiuta 04 oct 2016 12:53:54

Re: jurnal de fluturas
 
Sunt multe retete pe net de biscuiti si fursecuri cu ovaz, unele sunt usor de facut si sanatoase.
Cat despre ce simti in perioada asta, poate ar fi bine sa nu faci sport mult timp si la intensitate maxima. Constat pe mine ca sportul moderat si atentia la mancare ma ajuta mult mai mult decat sportul intens si degringolada alimentara. Acum..tu stii mai bine, depinde de fiecare organism.

butterfly30 04 oct 2016 13:27:54

Re: jurnal de fluturas
 
Merci, lidi. De ovăz îmi ies, nu e problema, as fi vrut sa evit glutenul. Am făcut ieri niște biscuiți din faina de năut incredibil de buni (pt gustul meu). Faina de năut, ume, legume uscate, o lingura de faina de ovaz integrala, apa, am lăsat câteva ore aluatul sa se odihnească, am întins o foaie subțire și am băgat la cuptor la 100g 30 min. Am tăiat reci. Sunt f gustoși. :D ce bucurie ca au mâncat biscuiți de nautor cu legume pe post de gustare. :)

Sport am făcut azi 30 min for beginers tot fitnessblender s-o a fost ok, dar nu mi s-a părut chiar ușor sîncerc sa fiu. Pana nu îmi cresc un pic rezistenta nu trec la mediu ca ma enervez si renunț de tot și nu e bine. Dar nu vreau sa rămân unde sunt t, clar vreau sa avansez. Este timp, voința sa Fie!

Spun din nou, nu vreau sa slăbesc, vreau sa mananc sănătos și variat și sa fac sport cat sa fiu sanatoată fizic și psihic. Acum am la cuptor cremă de ou sa zic,5 oua lapte de cânepă, miere 3 linguri, vanilie, la cuptor la 100g. Copiii vad în jur, ca au crescut și cer dulce. În general apelez la clatite din ou, apa minerala și o faina integrala umplute cu gem de prune și semințe, dar azi îmi era și mie pofta de ceva buuuuuuuuun.

Am mai făcut ieri biscuiți din un mar ras, o banana, fulgi de ovăz cat cere compoziția. Foaaaaarte gustoși, un deliciu. Eu nu mai gătesc nimic peste 100g, asa am ajuns eu la concluzia ca e mai bine, si nu toate rețele de pe net se pretează, unele nu ies dacă nu au temperatura mare.

LOREDANA99 04 oct 2016 20:13:28

Re: jurnal de fluturas
 
Super, sa incerc si eu ultima reteta de biscuiti pt Matei, mai ales ca voiam sa-i fac ceva cu mere in week-end.

butterfly30 05 oct 2016 13:16:06

Re: jurnal de fluturas
 
Dacă ii faci la temperatura mai mare ies mult mai buni, la 100 de g aluatul e mai mult fiert și are o consistenta mai elastica. Pentru mine asta e limita, 100g. :) mai aveam o reteta de prajitura cun mere și morcov și nu știu pe unde e, candar o găsesc ti-o dau.

Pentru ca mi-am promis ca azi sa fac zi de vitamine, m-aminerale trezit cu o foame cat casa și am ras juma de frigider. E clar, simpla idee de dieta îmi face foame.:)):)):))

Azi am făcut 40 min de bicicleta, dar f lejer, ca am febra musculara peste tot. Maine iar aerobic pt începători și poate și un pic de yoga.

butterfly30 05 oct 2016 13:18:10

Re: jurnal de fluturas
 
Laura, tu cum mai Ești? Mie îmi vine sa îl mănânc cu totul uneori pe asta mititel. Și o chinuie pe sora-sa, nu poate săraca sa se nik, tot ii strica. Daca încerc sa-l iau separat ca sa o lăsăm sa se joace vine și ea, ca e geloasa:)) , ca la nebuni la noi.

butterfly30 05 oct 2016 13:20:29

Re: jurnal de fluturas
 
Ma teroina cu alergiile, abia mai respira. E plin de ambrozie în orașul asta, și maaaare. Sunt ferm hotărâtă ca în toamna viitoare sa ma duc la primar. De la 1 august o sa ma duc zilnic la el pana înțelege ca buruienile de lângă trotuar se taie măcar o data pe luna, nu de 2 ori pe an. x-(

Zoe 05 oct 2016 16:39:26

Re: jurnal de fluturas
 
:(
aici n-am prea văzut-o, e mai rară...

butterfly30 05 oct 2016 17:05:00

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de Zoe (Post 1424102)
:(
aici n-am prea văzut-o, e mai rară...

Sunteți norocoși, aici e plin. :(

Laura 05 oct 2016 22:05:42

Re: jurnal de fluturas
 
Fluuras eu am dat peste o enteroviroza duminica, si asa ca mi s.a taiat un pic apetitul, altfel as fi mancat si eu tot ce aveam bun.
Fetele se inteleg binisor, dar asta mica e violenta, cand vrea ceva si nu primeste loveste sau trage de par, Alisa e pregatita sa se apere:)), si mai riposteaza, insa cred ca e doar o faza, oricum au si momente in care se distreaza la maxim amandoua. Micuta copiaza tot ce vede la Alisa...e ca o maimutica.... si Alisa e geloasa...in seara asta a vrut titi:)), asa ca i.am picurat si ei un pic:))
Eu de sport nu m.am apucat, m.am si simtit rau zilele astea, si azi am terminat de pus muraturile.
In seara asta ma gandeam cat de grea mi se pare lupta cu mine insumi, sa ma pot opri sa nu merg la frigider, cand nu mi.e foame, doar pofta de ceva bun, cand stiu cat de rau imi pare maine....acum ma obisnuiesc sa ma culc mai flamanda, si mi se pare greu. Sper sa.mi revina ambitia.

Q88 07 oct 2016 11:14:37

Re: jurnal de fluturas
 
Ce mai faceti ?
Cum stati cu dieta?
La mine cantarul a luat-o rau in sus, dar nici eu nu imi mai aduc aminte cand am fost ultima oara la sala, iar nr. prajiturilor l-am pierdut de mult.

butterfly30 07 oct 2016 13:07:52

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de Q88 (Post 1424227)
Ce mai faceti ?
Cum stati cu dieta?
La mine cantarul a luat-o rau in sus, dar nici eu nu imi mai aduc aminte cand am fost ultima oara la sala, iar nr. prajiturilor l-am pierdut de mult.

Cam asa și eu. Tocmai mănânc o ciocolata. Sunt un pachet de nervi. De dimineata am așteptat cu băiatul în brate pe holurile unui spital. Cu intervenții, cu pile , am terminat la 13, cei care nu au avut au rămas în continuare, nebăgat în seama. :(

butterfly30 07 oct 2016 13:09:13

Re: jurnal de fluturas
 
Tu cum ești, Cris, ce vesti mai Ai?

niculina04 07 oct 2016 13:12:09

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1424234)
Cam asa și eu. Tocmai mănânc o ciocolata. Sunt un pachet de nervi. De dimineata am așteptat cu băiatul în brate pe holurile unui spital. Cu intervenții, cu pile , am terminat la 13, cei care nu au avut au rămas în continuare, nebăgat în seama. :(

Acum e bine bb?asta urasc eu in Ro,daca nu ai pile si bani nu faci nimic x-(noi cand mergem la urgente in 10 min vinecineva si se ocupa de tine.

butterfly30 07 oct 2016 13:13:27

Re: jurnal de fluturas
 
E ok. Partea mai tare e ca eu m-am dus și cu pile și cu bani. x-(

Laura 07 oct 2016 14:21:21

Re: jurnal de fluturas
 
S.a intamplat ceva cu bebe?
Pe mine m.ar interesa sa prelugesc concediul de ingrijire al copilului cu inca 1 an, la asta mica....sti ceva depre subiect?

butterfly30 07 oct 2016 23:02:42

Re: jurnal de fluturas
 
Nu. Cum, se Poate?

Laura 08 oct 2016 12:59:59

Re: jurnal de fluturas
 
Da, se poate. Sunt cateva boli, pe care daca le face bebe pana sa implineasca 2 ani, iti mai da 1 an. Stiu pe sora.mea care la baiatul ei, pt ca a facut bronsiolita i.a dat.

butterfly30 08 oct 2016 13:39:11

Re: jurnal de fluturas
 
Nu mi-am pus problema. Are astm el, nu știu dacă intra. Noi ne-am întâlnit intr-un anumit cerc cu un celebru medic care a fost de părere ca e cam palid și parul e cumva nu ok și unghiile și sa facem niște investigații ca dat fiind alergiile și faptul ca are 5-6 scaune pe zi și e cel mai slab din grupa de la gradi deși mănâncă intr-una s-ar putea sa aibă o problema de absorbție intestinala, asa ca am mers vineri, tre sa mai mergem și luni avem foaie de internare dar stam acasă și facem cateva investigații zilnic pana în 12. Luni mergem la alergologie vineri am fost la gastro.

Laura 08 oct 2016 14:23:34

Re: jurnal de fluturas
 
Aha.... si la.asta mica nu.i creste parul....are aproape 1 an jumate si e tot cheala...dar ea nu e mancacioasa, tot titi e baza. Are 9.6 kg acum. Si eu merg sapt ce vine sa vedem daca pe baza istoricului ei medical s.ar putea face ceva.

Laura 08 oct 2016 14:34:38

Re: jurnal de fluturas
 
Cum adica nu.i in regula parul?

butterfly30 08 oct 2016 15:23:18

Re: jurnal de fluturas
 
Ca e f friabil și fără luciu, f subțire pt un copil de 2 ani.

butterfly30 08 oct 2016 15:26:26

Re: jurnal de fluturas
 
Nu știu, Laura, eu nu am mai auzit de chestia asta la nimeni. Am văzut ceva pe fb, dar nu am făcut legătură, zi cea o mămică ca nu o scoate La capăt cu dac, dar sincer mi se pare prea complicat. Ca sa nu mai spun ca la mine e prea târziu cred, deja am pana pe 20 luna asta, ca din cate știu ultima luna e a tatalui.

Laura 08 oct 2016 15:43:03

Re: jurnal de fluturas
 
Este complicat intradevar, trebuie 3 internari in luni diferite, inaintea implinirii varstei de 2 ani pentru boala respectiva.
Sa.mi zici ce rezultate o sa iasa la bebe....

butterfly30 09 oct 2016 16:06:05

Re: jurnal de fluturas
 
1 ataşament(e)
Prajitura
O cana de dovleac ras
O cana mar ras
1/4 cana ulei de măsline
O mana curmale tocate
2 căni faina integrala de secara
O mana fulgi hrisca
Un praf sare
O lingurita scorțișoară
O linguriță bicarbonat

55minute la 100g, calculat de când am pus în cuptor, care era încă rece.

Q88 09 oct 2016 19:54:05

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1424235)
Tu cum ești, Cris, ce vesti mai Ai?

Și eu mănânc o cutie de bomboane de ciocolata acum.
Cu nervii la pământ.
De pe 18 septembrie de când am dat rationamentul și pana pe 22 octombrie când am interviul sunt blocată, stau pe bară.
La sala mi-a expirat abonamentul și nu pot sa îl reînnoiesc pana nu știu exact ce și cum.
În activitate nu sunt, tot din cauza examenului.
Așa ca stau acasă, așteptând sa treacă timpul și mă îndop cu prăjituri.
Nici sport acasă nu pot face ptr ca de 2 saptamani nu am laptop. S-a stricat hard-ul, reparații peste reparații și încă nu este gata.

butterfly30 09 oct 2016 20:26:33

Re: jurnal de fluturas
 
Vai, Cris, nu știi cu ce spor balotat dulciuri. Sunt ca posedata. Sigur am sărit bine de 60. :((:((
Imi pare rău pt situația ta, îți țin pumnii.

butterfly30 11 oct 2016 16:40:22

Re: jurnal de fluturas
 
Și, dacă Michelina a ajuns la concluzia ca nu poate tine diete :), eu sunt la polul opus, am ajuns la concluzia ca nu pot fără diete. Daca de doua ori pe an țin 4-6 săptămâni dieta restul timpului reușesc sa ma mențin aproximativ, cu oscilații de max 2 kg. Pt mine e perfect. Maine ma ca târăsc și undeva zilele viitoare trebuie sa incep iar o dieta pana la 57. Și apoi sunt iar libera câteva luni. Na, asa funcționez eu, în valuri. :))

Michelina 11 oct 2016 17:24:07

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1424401)
Și, dacă Michelina a ajuns la concluzia ca nu poate tine diete :), eu sunt la polul opus, am ajuns la concluzia ca nu pot fără diete. Daca de doua ori pe an țin 4-6 săptămâni dieta restul timpului reușesc sa ma mențin aproximativ, cu oscilații de max 2 kg. Pt mine e perfect. Maine ma ca târăsc și undeva zilele viitoare trebuie sa incep iar o dieta pana la 57. Și apoi sunt iar libera câteva luni. Na, asa funcționez eu, în valuri. :))

Ce dieta vrei sa tii?

LOREDANA99 11 oct 2016 17:28:44

Re: jurnal de fluturas
 
Rina Balerina? :)) Hai ca poate revenim si noi la ea ;))


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:42:43.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO