forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal gabriela (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-gabriela-3760.html)

iuliagabriela 07 mai 2010 17:16:30

Jurnal gabriela
 
Dupa o prea lunga perioada de gandire,din pacate,m-am gandit sa impartasesc si eu din experienta mea vis-a-vis de schimbarea stilului de viata.M-am documentat mult,zic eu,in privinta adoptarii unui regim de viata sanatos.Mai am de dat jos 10 kg,dar cu credinta in Dumnezeu,rabdare,miscare si alimentatie sanatoasa voi reusi.Celor ce doriti sa va schimbati atitudinea si modul de viata va recomand cartile Traiesc,deci ma abtin de dr Mihaela Bilic,Noua ordine alimentara-si noi ce mai mancam de prof dr Gheorghe Mencinicopschi,Slim-cum am dat jos 30 de kilograme si nu le-am mai pus inapoi,150 de alimente esentiale pentru imunitate.

iuliagabriela 07 mai 2010 17:32:33

Re: Jurnal gabriela
 
FRUCTE ALCALINE
FRUCTE ACIDE
stafide, curmale, smochine, ananas, mere, caise, piersici, cireşe, avocado, struguri, banane coapte, căpşuni, grape-fruit, mango, pepene galben/roşu, nectarine, măsline negre, papaya, pere toate conservele, gemuri, dulceţuri, fructe zaharisite, glazurate, fructe uscate conservate cu sulfură, fructe proaspete consumate cu zahăr,
banane verzi, măsline verzi, prune
LEGUME ALCALINE
LEGUME ACIDE
ciuperci, mazăre verde, broccoli, conopidă, roşii varza roşie şi albă, ceapă, usturoi, praz, salată verde, sfeclă, morcovi, cartofi, spanac, anghinare, castraveţi, andive, pătrunjel, păstârnac, ardei, dovleac, ridichi, soia boabe, in, bostan, nap, vinete, leguminoase încolţite ardei iute, asparagus, rubarba, toate tipurile de fasole şi linte cu excepţia celor germinate
CEREALE ALCALINE
CEREALE ACIDE
cereale proaspete, orz verdealimente neutre, dar care absorb aciditatea digestivă: pâine prajită, pâine mai veche de 2 zile (conţin mai puţin gluten care generează exces de mucus în corp). produse de patiserie, pâine albă, graham, amidon, aluaturi, popcorn, mălai, paste făinoase, griş, orez (alb, brun, basmati), făină de ovăz, orez, orz, secară, fulgi de cereale
LACTATE ALCALINE
LACTATE ACIDE
lapte smântânit, kefir, zer, unt, frişcă, lapte proaspăt (vacă, capră)
iaurt simplu nepasteurizat sau lapte prins Parmezan, brânzeturi fermentate, caşcaval, telemea, îngheţată, iaurt îndulcit sau iaurt cu fructe, lapte fiert, lapte praf, smântână fermentată
ALIMENTE GĂTITE ALCALINE
ALIMENTE GĂTITE ACIDE
legume fierte, coapte, mâncăruri sau ghiveci de legume, dar fără roşii sau bulion, supe de zarzavat şi de rădăcinoase fără carne Alimente foarte acide: mâncăruri ce conţin roşii fierte, bulion sau pasta de roşii, supele în care a fiert carnea, supele cu adaos de vegeta, spanac gătit, conserve
DULCIURI ALCALINE
DULCIURI ACIDE
suc de trestie de zahăr, zahăr din trestie uscat, sirop de orez brun dulciuri, prăjituri, biscuiţi, napolitane, ciocolată, îndulcitori sintetici (zaharină,aspartam, sorbitol), miere artificială sau prelucrată cu zahăr, fructoză, lactoză
PRODUSE ANIMALE ALCALINE
PRODUSE ANIMALE ACIDE
ouă de prepeliţă, ouă de raţă mezeluri, toate tipurile de carne de mamifere, pasăre, peşte, gelatina, grăsime, icre, ouă de găină
BĂUTURI ALCALINE
BĂUTURI ACIDE
sucuri de legume rădăcinoase, ceaiuri de plante neîndulcite, apa plată şi apa de izvor sunt considerate neutre, deşi în realitate au un pH uşor acid (între 6-7) toate băuturile alcoolice, răcoritoare sintetice, cafea, cacao, sifon
DIVERSE – ALCALINE
DIVERSE – ACIDE
aproape toate condimentele, produse din lucernă, alge, ghimbir, amalaki, sare de mare, drojdie de bere murături făcute cu oţet, maioneze, sare rafinată, sosuri, ketchup, pastă de roşii, muştar (pastă), curry, aditivi alimentari sintetici: arome, coloranţi, glutamat, conservanţi ca: benzoat, oţet, saramură, fum
ALIMENTE ULEIOASE ALCALINE
ALIMENTE ULEIOASE ACIDE
ulei presat la rece de floarea soarelui sau măsline, ulei de peşte, ulei de primula, migdale, sâmburi de dovleac, alune,susan, castane,nucă de cocos proaspătă ulei rafinat de floarea soarelui sau de măsline, fructe oleaginoase şi seminţe coapte sau prăjite, nuci, fistic
OBICEIURI CARE ALCALINIZEAZĂ CORPUL
OBICEIURI CARE PRODUC ACIDOZĂ
somnul, relaxarea, sauna, exerciţiul fizic, meditaţia, exerciţiile de respiraţie, buna dispoziţie, bucuria, fericirea, calmul fumatul, aromatizanţi şi parfumuri sintetice, somn insuficient, medicamentele de sinteză, suprasolicitarea, supărarea, mânia, stresul, ura, revolta
Alimentele alcaline sau neutre care generează aciditate
Alimentele acide care generează alcalinitate
zahăr, dulciuri, majoritatea produselor de cofetărie şi patiserie preparate cu făină albă şi zahăr, alimente bogate în glucide, cum ar fi orezul lămâie, grape-fruit, oţet de mere diluat în apă, murături uşor fermentate cum sunt castraveţii de vară în saramură sau varza murată în primele 3 luni. Aceste alimente, prin acizii slabi pe care îi conţin, favorizează digestia şi scad hipersecreţia de acid din stomac.

iuliagabriela 07 mai 2010 17:33:29

Re: Jurnal gabriela
 
Este f bine sa consumati alimente alcaline.

iuliagabriela 07 mai 2010 17:36:17

Re: Jurnal gabriela
 
Scuze....am incercat sa transfer un tabel cu aceste alimente dar nu mi-a iesit.In principiu,in prima parte sunt trecute alimentele alcaline iar in a doua parte cele acide.

Slabuta 07 mai 2010 21:41:26

Re: Jurnal gabriela
 
Iulia, felicitari pentru rezultatul de la ticker, este foarte frumoasa si mare distanta intre initial si actual :)

Bravo, sa ajungi la greutatea pe care ti-o doresti >:D<

LicuriciColorat 08 mai 2010 09:51:08

Re: Jurnal gabriela
 
Buna si bine ai venit>:D<
felicitari pt ambitia pe care ai avut-o si inca o ai
esti un adevarat exemplu pt noi toate
uneori ma gandesc de unde aveti puterea de a nu renunta in fata unei prajituri,a unei placinte cu branza?,de unde atata putere?si eu sunt ambitioasa dar......nu cat ar trebui:))
sa ai bafta si sa dai si kg astea 10 jos>:D<

ianna 08 mai 2010 15:20:25

Re: Jurnal gabriela
 
woooooooow cat ai reusit sa slabesti! tre sa fii foarte mandra de tine ! felicitari! si inca o data felicitari! si succes mai departe. Daca ai nevoie de noi cu ceva sfaturi in plus sa ne dai si meniul tau pe o zi cu gramaj, sa ne facem o idee cam ce papi si cat papi.

Cu sportul te intelegi?

iuliagabriela 08 mai 2010 19:02:20

Re: Jurnal gabriela
 
Va multumesc mult fetelor!Sa va spun o poveste adevarata...si asta cred ca va va da raspuns la unele intrebari.Acum 24 de ani,cand am dat examen la Sc de Ofiteri N Balcescu din Sibiu,eram 365 candidate pe 14 locuri.Am intrat a 9 a.Tatal meu nu a fost de acord ,deoarece sunt nascuta in zodia rac si....mult,mult prea sensibila.Cei trei ani au fost un vacarrm din toate punctele de vedere,dar am luptat si am iesit invingatoare.In 2003 am facut septicemie dupa un concediu la mare.O bacterie extrem de violenta imi distrugea organismul.Au urmat 6 operatii,din care prima facuta intre agonie si extaz.Medicul chirurg mi-a spus,la vremea respectiva,ca mai aveam de trait maxim jumatate de ora.Am luptat mult gandindu-ma mereu ca am familie,un copil si merita sa ma iau la tranta cu moartea.Cu privire la kg in plus nu inteleg nici eu cum atatia ani am fost o ognoranta in privinta asta.De ce m-am complacut,greu de spus........
Va voi scrie cat mananc si ce in cel mai scurt timp si va doresc tuturor numai bine si sa fiti frumoase si la minte si la tup,adica sa fiti femei adevarate.

iuliagabriela 08 mai 2010 19:12:40

Re: Jurnal gabriela
 
"uneori ma gandesc de unde aveti puterea de a nu renunta in fata unei prajituri,a unei placinte cu branza"
Mi-am reorganizat creierasul.Sunt produse pe care le consider precum drogurile si fug cat pot de aceste.De fapt,mental,am ajuns sa le consider "obiecte" care n-au nici o valoare si care pot face doar rau oganismului meu.

Slabuta 10 mai 2010 15:18:09

Re: Jurnal gabriela
 
Citat:

Anterior postat de iuliagabriela (Post 180274)
Va multumesc mult fetelor!Sa va spun o poveste adevarata...si asta cred ca va va da raspuns la unele intrebari.Acum 24 de ani,cand am dat examen la Sc de Ofiteri N Balcescu din Sibiu,eram 365 candidate pe 14 locuri.Am intrat a 9 a.Tatal meu nu a fost de acord ,deoarece sunt nascuta in zodia rac si....mult,mult prea sensibila.Cei trei ani au fost un vacarrm din toate punctele de vedere,dar am luptat si am iesit invingatoare.In 2003 am facut septicemie dupa un concediu la mare.O bacterie extrem de violenta imi distrugea organismul.Au urmat 6 operatii,din care prima facuta intre agonie si extaz.Medicul chirurg mi-a spus,la vremea respectiva,ca mai aveam de trait maxim jumatate de ora.Am luptat mult gandindu-ma mereu ca am familie,un copil si merita sa ma iau la tranta cu moartea.Cu privire la kg in plus nu inteleg nici eu cum atatia ani am fost o ognoranta in privinta asta.De ce m-am complacut,greu de spus........
Va voi scrie cat mananc si ce in cel mai scurt timp si va doresc tuturor numai bine si sa fiti frumoase si la minte si la tup,adica sa fiti femei adevarate.

Iulia imi pare sincer rau pentru ceea ce ti s-a intamplat :(
Consider ca atunci cand erai pe "muchie" de viata ai dovedit cat esti de puternica.

Acum, nu mi se pare mare vointa sa slabesti, este doar un proces care trebuie facut, in schimb lupta cu moartea este o adevarata vointa :(

Sper ca acum esti bine, si toata dunga neagra te-a parasit.>:D<
Citat:

Anterior postat de iuliagabriela (Post 180281)
"uneori ma gandesc de unde aveti puterea de a nu renunta in fata unei prajituri,a unei placinte cu branza"
Mi-am reorganizat creierasul.Sunt produse pe care le consider precum drogurile si fug cat pot de aceste.De fapt,mental,am ajuns sa le consider "obiecte" care n-au nici o valoare si care pot face doar rau oganismului meu.

Este interesant cum gandesti :)
Intr-adevar, sunt unele alimente care nu aduc nici macar 1 mg de sanatate si trebuie evitate, sunt alimente goale din punct de vedere nutritie si foarte nesanatoase din punct de vedere compozitie.

madaEM 10 mai 2010 15:21:56

Re: Jurnal gabriela
 
Citat:

Anterior postat de iuliagabriela (Post 180274)
Va multumesc mult fetelor!Sa va spun o poveste adevarata...si asta cred ca va va da raspuns la unele intrebari.Acum 24 de ani,cand am dat examen la Sc de Ofiteri N Balcescu din Sibiu,eram 365 candidate pe 14 locuri.Am intrat a 9 a.Tatal meu nu a fost de acord ,deoarece sunt nascuta in zodia rac si....mult,mult prea sensibila.Cei trei ani au fost un vacarrm din toate punctele de vedere,dar am luptat si am iesit invingatoare.In 2003 am facut septicemie dupa un concediu la mare.O bacterie extrem de violenta imi distrugea organismul.Au urmat 6 operatii,din care prima facuta intre agonie si extaz.Medicul chirurg mi-a spus,la vremea respectiva,ca mai aveam de trait maxim jumatate de ora.Am luptat mult gandindu-ma mereu ca am familie,un copil si merita sa ma iau la tranta cu moartea.Cu privire la kg in plus nu inteleg nici eu cum atatia ani am fost o ognoranta in privinta asta.De ce m-am complacut,greu de spus........
Va voi scrie cat mananc si ce in cel mai scurt timp si va doresc tuturor numai bine si sa fiti frumoase si la minte si la tup,adica sa fiti femei adevarate.

imi pare rau prin ce ai trecut ..important este ca acum esti bine ...si pot spune ca esti O ADEVARATA INVINGATOARE!!!!!!
ai invins si moartea...si 44 de kg...si presupun ca si multe altele in viata
toata admiratia fata de tine>:D<>:D<>:D<

iuliagabriela 10 mai 2010 16:19:48

Re: Jurnal gabriela
 
Iti mutumesc slabuta pentru ceea ce mi-ai scris.Da,acum sunt bine.....decat ca am ajuns acum 2 saptamani la urgente Suceava.Ne-a lovit cineva din spate rau de tot si m-au scos din masina cu targa......In fine...acum sunt f bine.Multumesc Domnului ca n-a fost mai rau.
Sincer nu inteleg de ce atata delasare in toti anii acestia in privinta slabirii.Cura de slabire,de fapt un regim de viata sanatos,este floare la ureche pe langa lupta crancena cu moartea.
Sa va spun care sunt alimentele pe care le mananc cu placere:
-iaurt degresat,cereale integrale,seminte de in,seminte de mei,somon afumat,sardine,paine integrala facuta de mine in care pun si faina de quinoa si seminte de in(2 felii doar la micul dejun),legume si fructe la greu,somon la gratar sau orice alt tip de peste fara piele,ceaiuri-3-4 l pe zi-ceai verde,de urzica,de mar verde,de matase de porumb,de papadie,de tei,de menta,de maciese,de fructe de padure(le tot schimb),branza tofu,lapte de soia......Fetelor...nu pap seara decat kiwi sau mar sau ananas.

iuliagabriela 10 mai 2010 16:25:07

Re: Jurnal gabriela
 
Iti multumesc din suflet madaEM!
"....si presupun ca si multe altele in viata"Ai mare dreptate...si ma bucur nespus pentru ca o fata de varsta ta gandeste atat de frumos si profund.

iuliagabriela 10 mai 2010 19:39:20

Re: Jurnal gabriela
 
"
Alimentele cu “calorii negative” trebuie adaugate in meniul tau zilnic la fiecare masa . Ele pot fi grupate in 3 categorii principale: legume, fructe, condimente si mirodenii.
LEGUME
ceapa sfecla andive ridiche neagra morcov varza spanac ridiche de luna telina dovlecel fasole verde ardei iute castravete sparanghel conopida brocoli Aceste alimente contin 90% apa, putine proteine, o cantitate mica de hidrocarbonati si nu contin grasimi. In schimb sunt bogate in minerale si vitamine. Valoarea lor calorica variaza intre 25-120 calorii la 100 grame.
Se recomanda introducerea lor in meniurile zilnice in proportie de aprox. 25%.
CONDIMENTE SI MIRODENII
usturoi tarhon menta busuioc marar salvie patrunjel cimbru cuisoare Condimentele joaca un rol important in alimentatie deoarece contribuie la digestie, au actiune tonifianta si ajuta la distrugerea grasimilor excedentare. Ele dau savoare mincarurilor. Cu ajutorul mirodeniilor vei descoperi retete delicioase care te ajuta sa slabesti fara sa renunti la placerea de a minca.
FRUCTE
ananas lamiie capsuni mango zmeura afine portocale grapefruit mere Consuma fructe intre mese sau poti sa prepari delicioase cockteluri care calmeaza foamea si iti ofera vitalitate"


deea9 11 mai 2010 08:03:25

Re: Jurnal gabriela
 
felicitari,Iulia :) o ambitie extraordinara, rezultat pe masura! citisem si eu despre alimentele acide si bazice... mi s-a parut interesant si veridic! adevarul este ca la "tonele" de informatii de pe internet....... ce si cat este si adevarat? iti urez succes in continuare,doar asa , ca sa fiu in rand cu lumea ;) dar sunt convinsa ca o sa reusesti sa atingi greutatea dorita !

iuliagabriela 11 mai 2010 08:30:08

Re: Jurnal gabriela
 
Iti multumesc mult deea9 pentru incurajari.Sunt ferm convinsa ca trebuie sa reusesc.Ma repet acum,dar nu ma pot abtine.....Trebuie sa fim femei frumoase in interior si exterior.Cum avem grija de fata noastra sa arate cat mai bine,asa trebuie sa avem grija si de corp.Acest trup care poarta sufletul trebuie sa fie la fel de frumos.TREBUIE sa ne iubim ca sa fim iubite.Numai bine iti doresc si sa ai o viata frumoasa!:)

deea9 11 mai 2010 09:02:53

Re: Jurnal gabriela
 
si tie la fel! frumusetea exterioara este data si de cea interioara! multumirea, sanatatea,dragostea,implinirea isi pun amprenta asupra trupului nostru! pe langa dietele "noastre" ar trebui sa :lucram" si la asta! cam greu cu stress-ul din ziua de azi, dar nu ne lasam batute!
http://free-wallpapers.110mb.com/poz...trandafiri.jpg

iuliagabriela 11 mai 2010 09:13:25

Re: Jurnal gabriela
 
Viata este asa cum este...cu bune si rele.....Niciodata nu trebuie sa ne dam batute....NICIODATA!O spune cineva care a fost pe muchie de cutit.Trebuie sa ne bucuram si de cum infrunzesc copacii,si de cum infloresc florile....etc.Acum vreo 3 saptamani eram cu sotul la Cetatea de Scaun din Suceava iar pe o pajiste de langa erau cativa miei si cativa iezi care zburdau alaturi de parintii lor :).Nu iti poti imagina cata liniste sufleteasca mi-a produs acea imagine....
Dar....sufletul nu imi este impacat pentru ca atatia ani am fost o indolenta si mi-am purtat grasimea dizgratioasa,pentru ca n-am fost cu adevarat femeie...Am pierdut mult timp indopandu-ma si traind ca sa mananc orice,oricum si oaricand....Sunt trista deasemenea atunci cand incerc sa conving pe cineva asemeni mie ca este bine sa traiasca sanatos iar acea persoana are impresia ca sufletul conteaza,iar trupu-i trup...Trist,dar atat de adevarat.....

deea9 11 mai 2010 13:56:56

Re: Jurnal gabriela
 
"Sunt trista deasemenea atunci cand incerc sa conving pe cineva asemeni mie ca este bine sa traiasca sanatos iar acea persoana are impresia ca sufletul conteaza,iar trupu-i trup...Trist,dar atat de adevarat....."

nu stiu daca trebuie sa fii prea insistenta! cand fumam,ma enevam de numa' :P cand ma bateau altii la cap c-ar trebui sa fumez mai putin si fumam mai mult,parca in ciuda! posibil sa fie si aici la fel :( cand mi-a venit mie pe chelie ca trebuie sa ma las, am facut-o :) convingerea trebuie sa fie din partea acelei persoane si nu din partea ta!

iuliagabriela 11 mai 2010 15:44:19

Re: Jurnal gabriela
 
Ai dreptate.Din pacate asa reactionaza si fiul meu la capitolul fumat....Sper ca la un moment dat va realiza ce e bine si ce nu....Oricum,speranta moare ultima...:)
Extrapoland si ajungand la aceasta boala obezitate...asa este...fara a fi tu insuti convins de gravitatea bolii si inesteticul corpului tau,nimeni,dar absolut nimeni n-o poate face.

iuliagabriela 11 mai 2010 16:32:06

Re: Jurnal gabriela
 
Citeam acum un articol pe care il voi copia in mesaj....si....surpriza....80% din alimentatia mea reprezinta acest regim.Asa am slabit si sper ca voi mai slabi.Daca este cineva interesata...."

Regimul Okinawa sau cum sa slabesti sanatos Okinawa este numele unei insule japoneze, despre care incepe sa se vorbeasca din ce in ce mai mult... Si pe buna dreptate! Locuitorii din aceasta regiune detin recordul mondial al longevitatii si o statistica locala arata ca obezitatea, cancerul, osteoporoza, atacurile cerebrale si maladiile cardiace sunt de trei ori mai putin frecvente decat in spatiul occidental. Cele “10 porunci” ale meniului

Nu manca niciodata dupa ce te-ai saturat. Conceptul “hara hachi bu”, care inseamna sa nu te alimentezi decat la 80% din capacitate, reprezinta o adevarata cultura in Okinawa.
Consuma alimente putin calorice, dar bogate in proteine si minerale. Locuitorii din celebra insula japoneza mananca alimente cu o densitate calorica joasa, gen orez, porumb dulce, patate, cartofi fierti sau gatiti pe vapori; orice tip de legume (cu exceptia castravetelui) si fructe (excluse fiind cele uscate – stafide, smochine, curmale - si oleaginoase – nuci, alune, fistic); peste slab si crustacee; pui fara pielita; oua; salate de fructe, compot de casa, iaurt, branza proaspata.
Sapte portii de fructe si legume pe zi. Fructele si legumele au putine calorii, dar sunt in schimb bogate in minerale, vitamine, antioxidanti, fibre si apa. De asemenea, produc un efect de satietate.
Sapte portii de cereale integrale sau legume uscate pe zi+doua mancaruri pe baza de soia. Bogate in zaharuri lente, vitamine si proteine, cerealele integrale sunt foarte pretioase din punct de vedere nutritional, spre deosebire de versiunea lor “prelucrata” (paste, paine alba).
Cat mai multe condimente, ierburi aromate si alge. In afara savorii lor, plantele aromate au un aport important de vitamine si minerale. Condimentele au proprietati antibacteriene si previn oxidarea colesterolului daunator. In sfarsit, algele au un efect anticolesterol.
Peste de trei ori pe saptamana. Este principalul aliment de origine animala inclus in regimul Okinawa, acesta se prefera cat mai slab, consumat crud – celebrul sushi -, fiert sau la gratar.
Foarte putine alte produse de origine animala. In locul acestora, alegeti proteinele vegetale, care nu au grasimi periculoase.
Foarte putin alcool.
Foarte putin zahar sau sare. Desi lipsa desertului din meniul zilnic pare de neconceput pentru noi, daca doresti sa urmezi acest regim, trebuie sa uiti de existenta ciocolatei, bomboanelor, prajiturilor etc. Cat despre sare, o bucatarie bazata pe folosirea abundenta a condimentelor exclude din start asezonarea traditionala din Occident.
Bea foarte multa apa si ceai. Apa este singura bautura indispensabila pentru organism si are in plus avantajul ca “taie” senzatia de foame"

slabsaugras.ro

Sibel H 11 mai 2010 19:20:18

Re: Jurnal gabriela
 
Citat:

Anterior postat de iuliagabriela (Post 179306)
Dupa o prea lunga perioada de gandire,din pacate,m-am gandit sa impartasesc si eu din experienta mea vis-a-vis de schimbarea stilului de viata.M-am documentat mult,zic eu,in privinta adoptarii unui regim de viata sanatos.Mai am de dat jos 10 kg,dar cu credinta in Dumnezeu,rabdare,miscare si alimentatie sanatoasa voi reusi.Celor ce doriti sa va schimbati atitudinea si modul de viata va recomand cartile Traiesc,deci ma abtin de dr Mihaela Bilic,Noua ordine alimentara-si noi ce mai mancam de prof dr Gheorghe Mencinicopschi,Slim-cum am dat jos 30 de kilograme si nu le-am mai pus inapoi,150 de alimente esentiale pentru imunitate.

.:)....Salut!Gabriela...imi place jurnalul..(casuta)ta...are teme..care ma atrage si imi trezeste interesul...maine am sa-mi fac mai mult timp sa-ti citesc fiecare pagina in detaliu...sper sa devenim..prietene Slabute....:-* ....>:D<

iuliagabriela 11 mai 2010 19:42:34

Re: Jurnal gabriela
 
Iti multumesc!Mie mi-au facut foarte mult bine aceste obiceiuri pe care le-am trecut in jurnal.
Cu siguranta vom deveni prietene :)
Numai bine iti doresc.Sa fii sanatoasa si frumoasa interior si exterior :)

LicuriciColorat 14 mai 2010 16:25:55

Re: Jurnal gabriela
 
Buna Gabriela>:D<
Ce mai faci?
ce vesti mai ai pentru noi?

dara 15 mai 2010 10:45:14

Re: Jurnal gabriela
 
Buna Gabriela, sau preferi Iulia?

Am citit povestea ta in jurnalul Paulei si m-ai impresionat. Ai ales sa transformi o experienta dura in ceva favorabil si sanatos pentru tine. Cred ca suntem cam de-un leat in privinta kilogramelor...si chiar a experientelor, mai putin lupta dura cu moartea. 'Felicitari!' ar fi prea putin spus, dar nu stiu ce altceva sa spun in afara de wow.

Ma bucur ca esti tare si ferma pe pozitii. Mie-mi sunt utile sfaturile tale, stiam o parte din info, dar e foarte bine ca tu le reamintesti, taman ce ma gandeam la o dieta mai alcalina decat este a mea, multumesc.

Sper sa revii curand si sa ne mai povestesti, ne tii si pe noi in priza.

Multumesc inca o data. :-*

iuliagabriela 17 mai 2010 09:56:52

Re: Jurnal gabriela
 
Citat:

Anterior postat de dara (Post 188279)
Buna Gabriela, sau preferi Iulia?

Am citit povestea ta in jurnalul Paulei si m-ai impresionat. Ai ales sa transformi o experienta dura in ceva favorabil si sanatos pentru tine. Cred ca suntem cam de-un leat in privinta kilogramelor...si chiar a experientelor, mai putin lupta dura cu moartea. 'Felicitari!' ar fi prea putin spus, dar nu stiu ce altceva sa spun in afara de wow.

Ma bucur ca esti tare si ferma pe pozitii. Mie-mi sunt utile sfaturile tale, stiam o parte din info, dar e foarte bine ca tu le reamintesti, taman ce ma gandeam la o dieta mai alcalina decat este a mea, multumesc.

Sper sa revii curand si sa ne mai povestesti, ne tii si pe noi in priza.

Multumesc inca o data. :-*

Buna Dara!Ma bucur pentru ca sunt din ce in ce mai multe femei constiente vis-a-vis de ceea ce implica aceasta boala obezitatea.Sunt fericita sa intalnesc pe net femei care au o asemenea vointa si motivare.Diferenta de la cer la pamant intre cum aratai la 118 kg si cum arati acum.Esti o frumoasa....precum am mai afirmat si...tine-o tot asa!!!!:)

iuliagabriela 17 mai 2010 10:21:57

Re: Jurnal gabriela
 
Merci de intrebare Licuricicolorat!:)Sunt bine...si ma lupt cu kg de care trebuie sa scap....

iuliagabriela 17 mai 2010 12:39:42

Re: Jurnal gabriela
 
Prefer sa-mi spui Iulia.:)

dara 17 mai 2010 15:56:56

Re: Jurnal gabriela
 
Citat:

Anterior postat de iuliagabriela (Post 189765)
Buna Dara!Ma bucur pentru ca sunt din ce in ce mai multe femei constiente vis-a-vis de ceea ce implica aceasta boala obezitatea.Sunt fericita sa intalnesc pe net femei care au o asemenea vointa si motivare.Diferenta de la cer la pamant intre cum aratai la 118 kg si cum arati acum.Esti o frumoasa....precum am mai afirmat si...tine-o tot asa!!!!:)

Multumesc, practic rezultatul tau, procentual cum ar veni, e mult mai bun si incerc sa invat de la tine, incerc sa apuc sa urmaresc pe unde scrii, e mare forumul si e greu cu timpul. Ai introdus enorm de multe schimbari sanatoase, cand ai timp sa te ocupi de toate? Bravo tie ca-ti faci timp pentru tine.
Ma bucur sa te cunosc.

PS. Sincer, eu am avut o motivare mai ciudata... adica au fost importante sanatatea si look-ul...insa pentru mine cel mai important a fost sa scap de un comportament problema pe care ma deranja ca il am si nu ii dau de cap. Mancatul emotional sau la stres sau cum vrei sa-i zici. A fost motivarea nr. 1...ma intriga dpdv psihologic 'cum adica sa nu imi pot stapani propriul meu comportament (alimentar)'. Poate e absurd, dar ma deranja ideea asta mai rau decat kg in plus. Desigur ca ma deranjau enorm si acelea si ma deranja ca ma impiedicau sa fac multe. Mi se pare mai usor sa slabesc si sa ma insanatosesc decat lupta cu mancatul din alte motive decat foame si nutritie. De slabit tot reuseam (si nu asa, ci cate 30 de kg)...doar ca puneam la loc :)

iuliagabriela 18 mai 2010 06:33:29

Re: Jurnal gabriela
 
Sa va mai povestesc ce tratament corporal fac saptamanal:
"Ce este masajul cu vacuum Starvac si ce il face sa fie atat de eficient?
Starvac va iubeste pe toate indiferent de varsta sau greutate.
De celulita sufera aproape fiecare dintre noi. Stim foarte bine cat efort am depus in eliminarea ei, de aceea nu trebuie sa avem mila in lupta cu celulita. Oricine a incercat Starvac poate spune ca a simtit cum acesta lucreaza asupra celulitei, spre deosebire de alte aparate pe baza de vacuum.
Rezultatele se vad dupa prima sedinta, iar modificarile care duc la obtinerea siluetei la care toate visam se vor face vazute o data cu fiecare tratament cu Starvac. Tratamentul cu vacuum este cel mai eficient in eliminarea celulitei. Insa diferenta dintre Starvac si alte aparate de acest gen consta in faptul ca acesta lucreaza in profunzime. De aceea, rezultatele se vor mentine in timp. Pe masura ce intensitatea creste, te vei bucura si de masaj de relaxare, in acelasi timp cu cel anticelulitic.
Desi un aparat cu traditie, in Romania a patruns de putin timp si se gaseste in foarte putine centre de remodelare corporala.
Dupa un tratament sustinut, in urma unui studiu efectuat la un prestigios centru din Italia, s-a observat ca :
- aspectul de coaja de portocala a disparut in 85% din cazuri
- edemul local a fost redus cu 60% (in 70% din cazuri)
- durerea la palpare, scleroza tesutului au fost reduse in proportie de 95% (la 100% din cazuri)
- redobandirea elasticitatii pielii cu 40% (la 60 % din cazuri)
Starvac are eficienta in 100% din cazuri, insa rapiditatea cu care se vor observa efectele depinde de la o persoana la alta. Fiecare dintre noi este unica, atat in ceea ce priveste metabolismul, cat si viteza cu care raspundem la stimuli. In orice caz, imbunatatiri notabile au aparut la toate cele care au ales Starvac. Iar majoritatea au si uitat ce inseamna celulita si cat de disgratioasa este.
Starvac se foloseste atat in lupta cu celulita, cat si in in cea cu kilogramele in plus. In ambele cazuri, drenajul limfatic efectuat cu ajutorul vacuumului va avea efecte mult mai rapide decat in cazul altor aparate.
Dupa un tratament intesiv, se recomanda intretinerea cu o sedinta-doua pe saptamana.
http://www.souplesse-oblige.ro/imagini/sageata2.gif Cum actioneaza Starvac?
Fiecare sedinta are 2 parti. Pentru inceput, se aplica pe zonele care trebuiesc tratate niste dispozitive asemanatoare unor ventuze. Acestea sunt lasate cateva secunde sa actioneze asupra stratului celulitic. In aceasta prima faza, se disloca stratul de celulita. In timp ce aceste ventuze sunt mutate pe suprafata corpului, in interiorul lor, pielea se vascularizeaza, pana la straturile adanci. La primele sedinte este posibil sa apara mici vanatai, care trec in 2-3 zile.
In faza a doua a tratamentului, efectul de vacuum va actiona, de data aceasta, cu ajutorul unei alte componente special realizate pentru a se putea efectua masajul. Prin miscari circulare si longitudinale, stratul de piele din zona de tratament este masat cu ajutorul rulourilor, in timp ce este aspirat catre interiorul dispozitivului.
Pielea este tratata cu crema anticelulitica. Chiar dupa prima sedinta, celulita nu se va mai simti atat de dureros la palpare.
http://www.souplesse-oblige.ro/imagini/sageata2.gif Contraindicatii
Varice, vase de sange sparte. Exista riscul aparitiei vanatailor, in functie de sensibilitatea fiecarei persoane."


De asemenea,in fiecare seara ,dupa dus ma masez pe tot corpul cu o crema termica,cu scortisoara iar pe sani cu ulei de argan.O data pe saptamana ,in momentul in care imi dau pe corp cu gelul de dus,pun pe corp si zat de cafea si masez aproximativ 10 minute.Lunar fac tratamentul cosmetic guinot la salon iar la 2 saptamani spancene vopsite si schimbat gene false.Mi-am luat genele acum jumatate de an.Le refolosesc si arata superb dupa atata timp.Va recomand din suflet tuturor aceste trucuri.Desigur,ingrijirea zilnica a fetei dar,dupa cum v-am spus si a corpului.Tot trupul este al nostru,dragelor.Precum ne ingrijim sufletul sa ne ingrijim si trupul.Sufletul si trupul ne reprezinta pe acest pamant,iar eu am regasit acest trup foarte tarziu......


iuliagabriela 18 mai 2010 06:41:49

Re: Jurnal gabriela
 
Citat:

Anterior postat de dara (Post 190249)
Multumesc, practic rezultatul tau, procentual cum ar veni, e mult mai bun si incerc sa invat de la tine, incerc sa apuc sa urmaresc pe unde scrii, e mare forumul si e greu cu timpul. Ai introdus enorm de multe schimbari sanatoase, cand ai timp sa te ocupi de toate? Bravo tie ca-ti faci timp pentru tine.
Ma bucur sa te cunosc.

PS. Sincer, eu am avut o motivare mai ciudata... adica au fost importante sanatatea si look-ul...insa pentru mine cel mai important a fost sa scap de un comportament problema pe care ma deranja ca il am si nu ii dau de cap. Mancatul emotional sau la stres sau cum vrei sa-i zici. A fost motivarea nr. 1...ma intriga dpdv psihologic 'cum adica sa nu imi pot stapani propriul meu comportament (alimentar)'. Poate e absurd, dar ma deranja ideea asta mai rau decat kg in plus. Desigur ca ma deranjau enorm si acelea si ma deranja ca ma impiedicau sa fac multe. Mi se pare mai usor sa slabesc si sa ma insanatosesc decat lupta cu mancatul din alte motive decat foame si nutritie. De slabit tot reuseam (si nu asa, ci cate 30 de kg)...doar ca puneam la loc :)

Ma bucur si eu ca te cunosc in eter Dara :).Si eu am multe de invatat de la tine.Culmea,acelasi comportament il aveam si eu dpdv alimentar.Stresul ,nelinistea ma duceau direct la frigider....:(Si asta n-a durat 1-2 ani ci 18:-/.......iar acest lucru nu mi-l voi ierta vreodata.M-ai intrebat cum imi fac timp pentru mine....iar raspunsul cred ca este destul de simplu.Am citit mult privitor la iubirea de sine si acum ma iubesc enorm pe mine,iar tot ceea ce fac benefic pentru suflet si trup ma bucura si ma inalta.

deea9 18 mai 2010 07:47:53

Re: Jurnal gabriela
 
Citat:

Anterior postat de iuliagabriela (Post 191012)
.Sufletul si trupul ne reprezinta pe acest pamant,iar eu am regasit acest trup foarte tarziu......

de ce tarziu ,Gabriela? niciodata nu e prea tarziu , iar de imbatranit, atata timp cat ne simtim tinere , asa si suntem :)

iuliagabriela 18 mai 2010 08:30:27

Re: Jurnal gabriela
 
Ma refeream la faptul ca regret nespus pentru ca nu m-am gandit mai devreme la aceasta oribila boala obezitate cu responsabilitate.Daca as fi actionat acum 18 ani asupra cauzei ce a produs acest efect nefast,cu totul altfel ar fi stat lucrurile,cred....:)

iuliagabriela 18 mai 2010 08:55:52

Re: Jurnal gabriela
 
Un articol bunicel pe care l-am citit mai devreme....:)
"
Eşti conştientă că mănânci prea mult, dar nu poţi să te abţii?
Urmează aceste sfaturi simple pentru a mânca atât cât îţi trebuie şi când îţi trebuie.

Identifică situaţiile riscante


Toţi avem tendinţa să mâncăm mult, dar numai în anumite situaţii. Află ce declanşeaza pofta nestăpânită în cazul tău. Poate întâlnirile cu prietenii, la care toată lumea mănâncă, poate mesele în familie de duminică, poate serile în care eşti foarte obosită de la serviciu.
Încearcă să eviţi aceste situaţii sau găseşte modalităţi de a evita mâncatul excesiv. De exemplu, dacă cei din familie au o slăbiciune pentru deserturile foarte calorice, caută ceva mai sănătos pentru tine (iaurt, banane, etc.)

Ai nevoie de mâncare pentru a socializa?

Întâlnirile cu prietenii sau familia au loc în jurul unei mese. Şi pentru că mâncarea este un pretext ca să vă întâlniţi şi să petreceţi mai mult timp împreună, ajungeţi să consumaţi cantităţi mari de alimente, chiar dacă nu vă e atât de foame. Dar dacă v-aţi întâlni în parc, pentru o plimbare? Încearcă să găseşti activităţi plăcute care nu au legătură cu mâncarea.

Porţii mici la restaurant

Mâncăm mai mult când ieşim în oraş. De altfel, dacă ai analizat porţiile pe care ţi le oferă restaurantele, probabil ţi-ai dat seama că sunt uriaşe şi că trebuie să faci eforturi pentru a termina tot din farfurie.
Dar, cum bunele maniere spun că nu trebuie să laşi nimic... Când ieşi în oraş cere o porţie mai mică sau împarte mâncarea ta cu un prieten. Cere un singur fel de mâncare, eventual fără garnitură sau alege-ţi o salată mai consistentă care să-ţi ţină de foame.

Întâi salata, apoi restul

Când mâncăm prea mult, de obicei mâncăm alimente cu gust foarte bun şi calorii multe. Ca să nu se întâmple asta, începe-ţi masa cu o salată sau o supă de legume. Cu stomacul deja plin nu vei mai avea chef de prăjituri sau sarmale.


Fără tentaţii

Dacă ţii în casă chipsuri, ciocolată sau bomboane, normal că vei fi tentată să te repezi la ele imediat ce ţi-e poftă. Pentru serile când ai chef să ronţăi ceva, fă-ţi o rezervă de fructe, legume, salate, iaurturi, popcorn fără grăsime, fructe uscate.


Puţin şi des

Toată lumea ştie că mesele mici şi dese sunt cheia succesului în curele de slăbire. Ele te ajută, de asemenea, să-ţi controlezi foamea şi poftele. Dacă stai o zi întreagă fără să mănânci nimic, e normal ca seara, când ajungi acasă, să dai iama în frigider şi să mănânci tot ce găseşti. Foamea e atât de mare încât nu te mai poţi controla. În schimb, dacă ajungi acasă când eşti încă sătulă de la ultima gustare, sunt şanse mai mici să te îndopi.


Nu ţine cură de slăbire

Vrei să slăbeşti sau să fii mai sănătoasă? Nu-ţi impune vreun regim sau o cură de slăbire. Numai gândul că eşti la dietă te face să pofteşti dulciuri şi hamburgeri. Gândeşte-te doar că mănânci mai sănătos, că ai voie orice, dar numai în cantităţi mici, că nu există nicio restricţie. Astfel poţi să slăbesşi bucurându-te de viaţă şi de bunătăţile de pe masă.


Fără pungi mari

Pachetele mari sunt mai economice, fie că e vorba de iaurt cu fructe, covrigei, pop-corn, ciocolată. Dar te fac să mănânci mai mult. Odată ce ai deschis punga doar n-o s-o laşi aşa ca să se strice dulciurile, nu? Ca să nu-ţi mai zici asta, cumpără totul la pachete mici. Ţi-e poftă de ciocolată? Ia-ţi un baton mic. De ajuns să-ţi satisfaci pofta dar nu ca să te îngraşi două kilograme.


Regula celor 15 minute

Cand iti fac cu ochiul bunatatile din frigider gandeste-te daca intr-adevar ti-e foame. "

dara 19 mai 2010 00:08:19

Re: Jurnal gabriela
 
Iulia, e super bine ca dupa ce ai citit ai si reusit sa pui in practica...e mare diferenta intre a citi 'trebuie sa te iubesti pe tine' si sa si reusesti s-o faci...chit ca e explicat bine acolo. Uneori nici nu stim ce ne trage inapoi de nu ne iese, chiar daca stim ce ne-ar ajuta. E super ca tu ai reusit, poate ne spui si cum ai facut, cum ai gandit. Ca nu doar faptul ca ai citit despre asta te-a ajutat....citeam si eu, citesc si altii...si nu neaparat si iesea. Inseamna ca tu nu te-ai mai sabotat singura?

Daca ma gandesc la experienta ta...ma gandesc ca poate ai simtit ca daca nu ai tu grija de tine, nu are nimeni?

Oricum poate sa nu fie niciuna din astea, ci altceva, ne spui tu ce?
Si cum ai mai produs schimbarea asupra psihicului tau?

Mi se pare intr-un fel mai mare lucru sa ajungi sa faci asta, sa te iubesti, decat slabitul in sine sau alegerile sanatoase...fara a spune ca astea nu-s extrem de importante. Dar pot fi facute si de frica...de frica de boala sau altele...nu din iubire de sine, de-asta mi se pare mare lucru la tine. Toata admiratia.

iuliagabriela 19 mai 2010 06:36:37

Re: Jurnal gabriela
 
Multumesc Dara pentru aprecieri.Sa stii ca am meditat mult pe tema asta.....Uite,cand m-am casatorit,acum 19 ani,sotul meu era nebun dupa mine.A luptat enorm ca sa ma castige si am crezut intotdeauna,in acesti ani de casatorie,ca merge si asa....cu mai mult de 60 kg in plus.....Dar viata mi-a dat o palma usturatoare si binemeritata pentru a ma trezi.Nu spun ca sotul meu nu-i vinovat pentru ca nu am comunicat pe tema asta si din jena nu mi-a reprosat niciodata nimic,dar si-a gasit consolarea la un moment dat....Casatoria noastra a fost pe muchie de cutit iar eu nu-ti pot explica prin ce momente am trecut pentru ca nu as putea reda prin cuvinte acele stari care la un moment dat ar fi dus la nebunie.Dar....ffff greu,cu ajutorul lui Dumnezeu si al prietenilor si familiei care m-au sustinut extraordinar am constientizat,in sfarsit ,ca degeaba sufletul este ok dar trupul un morman de grasime.Nu poti fi cu adevarat femeie in conditiile date.In loc sa ma afund in dulciuri,mancare fara continut,am preferat sa merg la sala,sa studiez diferite studii psihologice,desigur strangand puternic din dinti.Nimic nu este usor in aceasta viata,daca doresti sa realizezi ceva.Obezitatea este o boala crunta si parsiva careia trebuie sa-i raspunzi cu aceeasi moneda.Este greu de exprimat prin cuvinte si nu cred ca ma voi face inteleasa vreodata,in totalitate.Ideea este ca trebuie sa nu lasam niciodata pe maine ce trebuie sa facem astazi,sa nu amanam ce-i bine sa facem pentru sufletul si trupul nostru justificand ca ne este mai comod si mai bine sa facem ce-i rau.Raul mai intotdeauna pare bun,mai usor de acceptat,dar cu ce costuri Doamne.......Vointa enorma,putinta,lupta,mereu lupta care nu-i deloc usoara......Daca simti ca vei cadea in urmatorul minut ridica-te inainte de a se intampla ceea ce subconstientul te atentioneaza ca se va produce...

iuliagabriela 19 mai 2010 06:39:36

Re: Jurnal gabriela
 
P.S.Am uitat sa mentionez ca in momentul in care s-a produs casatoria,aveam 57 kg.Deci,sotul pe aceea o iubeste din tot sufletul....si simt asta acum.Lupta cu kilogramele nu-i incheiata,iar un regim alimentar sanatos imi doresc sa am toata viata,cu ajutorul Domnului.

deea9 19 mai 2010 08:15:27

Re: Jurnal gabriela
 
:( imi pare tare rau,Gabriela! si-mi pare rau ca nu a existat acea comunicare adevarata intre soti ( oare mai exista ea in tumultul vietii de azi? ) care sa te fi " trezit" mai repede...dar nu sunt in masura sa analizez, studiez , critic,consolez! imi pare bine ca ai pornit lupta aceasta si ca ai asemenea rezultate! cum stai acum cu psihicul?

iuliagabriela 19 mai 2010 08:31:33

Re: Jurnal gabriela
 
Citat:

Anterior postat de deea9 (Post 192493)
:( imi pare tare rau,Gabriela! si-mi pare rau ca nu a existat acea comunicare adevarata intre soti ( oare mai exista ea in tumultul vietii de azi? ) care sa te fi " trezit" mai repede...dar nu sunt in masura sa analizez, studiez , critic,consolez! imi pare bine ca ai pornit lupta aceasta si ca ai asemenea rezultate! cum stai acum cu psihicul?

Merci Deea pentru ganduri......Cu psihicul stau binisor.....dar dupa asa o trauma am momente in care clachez,dar sotul nu ma lasa sa intru si sa ma afund in acele momente.....Cu ajutorul Domnului,reusim sa trecem peste toate urateniile vietii si sa luam din orice rau si partea buna......Ganditi pozitiv dragelor!:)

deea9 19 mai 2010 08:51:13

Re: Jurnal gabriela
 
sfatul tau este super,Gabriela! in acelasi context am cautat o carte si-am si gasit-o pe net " puterea extraordinara a subconstientului tau" .... incearca sa o citesti cand ai timp , te mai impulsioneaza si poate te ajuta in vremurile de criza! si eu "pic" des in depresie, nici nu stiu daca nu cumva am doar zile mai bune intr-o depresie continua :( mi-am descarcat cartea si mai citesc cateva pasaje uneori la lucru ! adevarul este ca de la psihic pleaca toate!


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:52:15.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO