forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Iuliana, mamica de Maria (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-iuliana-mamica-maria-7650.html)

iuliana burlacu 08 feb 2011 17:46:34

Re: Jurnal Iuliana, mamica de Maria
 
Citat:

Anterior postat de Bianca2011 (Post 515715)
Draga Iuliana,

Te inteleg perfect, nu stiu daca o sa te fac sa zambesti, dar o sa iti scriu ceva ce am citit si mi-a placut mult, despre sefi. Exista un articol depre sefi si lideri, scris de prof.dr.Florin Colceag, e prea mare sa ii fac copy paste aici, dar iti citez:
"Şefii au tendinţe autoritare, deoarece ei conduc echipe, ceea ce-i face deseori nesimţiţi şi puternici. Cu cât puterea este mai mare, cu atât si nesimţirea este mai mare. Lipsa lor de sensibilitate nu provine din lipsa lor de caracter, ci din lipsa lor de lumină interioară. Pentru ei actul conducerii, dat de putere, este o sarcină şi o responsabilitate ce-i copleşeşte. Liderii sunt cu totul şi cu totul altceva. Liderii îi inspiră pe alţii, în timp ce şefii comandă şi se supun comenzilor. Liderii pot fi bogaţi sau săraci, eleganţi sau neglijenţi, în orice ipostază sunt percepuţi şi ascultaţi ca lideri, deoarece este vizibilă o componentă spirituală pe care o manifestă. Această componentă spirituală se poate numi talent, inspiraţie, prezenţă de spirit. Cert este că liderii găsesc soluţii la probleme, acolo unde şefii doar le execută. Liderii nu pot fi cumpăraţi, vânduţi, ignoraţi, răsplătiţi sau vânduţi, cum pot fi şefii. Ei sunt persoane libere şi îşi trăiesc din plin sentimentul libertăţii, al încrederii în oameni, al curiozităţii nesfârşite"


:) Foarte adevarat.
Fostul director financiar era genul lider si am avut o relatie extraordinara cu el.Am pastrat legatura si cu el si cu sotia lui.Seful actual e genul omului mic, nesigur pe el care tipa ca sa se impuna.
Oricum, am ajuns la concluzia ca o sa imi pun ambitia la bataie si o sa ma tin de jobul asta pana m-or da afara cu paza :)).Seful meu mi-a propus azi sa ma ajute sa imi caut de munca in alta parte, dar o sa ii dau imediat mail sa-l informez ca am deja un serviciu si intentionez sa ma tin de el.
Mersi de citat,m-a uns pe suflet.Asa as fi scris si eu ( daca eram in stare :))).
Te pup.

visan georgiana 09 feb 2011 22:03:58

Re: Jurnal Iuliana, mamica de Maria
 
Buna, Iuliana, am citit ce ti se intampla si imi pare f. rau pt tot.Si eu am fost in concediu pt cresterea copilului pana in oct.2010 dar m-am intors la munca si nu am avut probleme. Lucrez la o institutie unde se elibereaza certificate medicale de incadrare in grad de handicap pt pers adulte cu handicap. Eu stiam ca nu te pot da afara atunci cand vi din concediu cam 6 luni, nu stiu sigur dar sa te interesezi, sa te agati de orice gasesti in legi pt ca este dreptul tau sa te intorci la munca pe postul pe care l-ai avut. Imi pare rau pt ca treci prin situatia asta dar ai grija de tine si nu renunta. Cunosc tot asa , o fata care era in creste copil si pe care au anuntat-o ca se vor face disponibilizari si i-au trimis cartea de munca prin posta, dar nu a renuntat si a insistat si acum au chemat-o la munca, i-

visan georgiana 09 feb 2011 22:07:17

Re: Jurnal Iuliana, mamica de Maria
 
Am citit ce ti s-a intamplat, imi pare rau, mergi mai departe, nu te lasa, insista pt ca nu au voie sa nu te primeasca , stiam ca angajatorii sunt obligati sa te primeasca cel putin 6 luni dupa ce vi din crestere c.
Ai grija de tine, mult succes si numai bine.Pup.

iuliana burlacu 10 feb 2011 06:37:44

Re: Jurnal Iuliana, mamica de Maria
 
Citat:

Anterior postat de visan georgiana (Post 517936)
Am citit ce ti s-a intamplat, imi pare rau, mergi mai departe, nu te lasa, insista pt ca nu au voie sa nu te primeasca , stiam ca angajatorii sunt obligati sa te primeasca cel putin 6 luni dupa ce vi din crestere c.
Ai grija de tine, mult succes si numai bine.Pup.

Draga Georgiana,
De primit ma primeste, ca nu are curajul sa-mi dea in scris ca vrea sa plec, ca stie ca imediat il dau in judecata. Si asta i-ar face probleme cu elvetienii aia mari.Ideea e ca ma sicaneaza si incearca sa ma faca sa imi dau demisia , numai sa scap de el.Oricum,imi cautam in alta parte.Daca imi voi gasi mai repede,va fi si mai bine.Dar evident voi pleca unde si cum imi convine mie.
M-a luat prin surprindere ce mi-a spus, fiindca eu nu credeam ca un om poate sa te urasca fara motiv, pur si simplu ca nu-i place fata ta.Nu eram pregatita pentru asa ceva, fiindca viata mea e una banala, cu oameni normali la cap.Intre timp am vazut ce ii poate pielea si o sa stau in garda.
Ei,sa fim noi sanatosi, ca tembeli o sa tot ne iasa in cale.
Dar uite ca nici sanatatea nu e chiar ok. Mama sotului e in spital, din pacate e bolnava rau,in faza terminala.Si , pentru ca astia ai mei is la fel de naivi ca niste copii,nu au habar de ce ii asteapta. I-am explicat aseara sotului ce urmeaza sa se intample si i-a cazut cerul in cap.El bietul credea ca o sa se rezolve cu ceva medicamente.
Stii cum e , un necaz nu vine niciodata singur.
Sa ne rugam la Dumnezeu sa ne dea putere sa le depasim pe toate !
Toate cele bune Georgiana si sanatate multa.

rozica1965 10 feb 2011 06:46:01

Re: Jurnal Iuliana, mamica de Maria
 
Neata Iuliana....am venit si eu in vizita.....am vazut ca ai probleme,imi pare rau...:(
Te pupic si mai vb...acum plec la servici...:-*:-*:-*

iuliana burlacu 10 feb 2011 08:13:42

Re: Jurnal Iuliana, mamica de Maria
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 518181)
Neata Iuliana....am venit si eu in vizita.....am vazut ca ai probleme,imi pare rau...:(
Te pupic si mai vb...acum plec la servici...:-*:-*:-*

Draga Rozi,
Foarte multumesc de vizita :-* neasteptata si extrem de placuta.
Te astept oricand cu drag.
Draga mea,necazuri are toata lumea. Asta e, cu ajutorul lui Dumnezeu si al prietenilor :-* le-am depasi pe toate.
Spor la munca si sa ai o zi linistita.>:D<

VAmedeea 11 feb 2011 14:03:52

Re: Jurnal Iuliana, mamica de Maria
 
Iuliana, uite ca vin sa iti raspund aici. Re cunosc ca nu am citit inca jurnalul tau, dar cu siguranta o voi face.
Te inteleg la faza cu soacra. Sa stii ca si eu am simtit atunci cand am internat-o ultima data pe batrana de care aveam grija ca ala ii va fi sfarsitul. Din pacate asta e viata si nu ne putem impotrivi. Iar sotul tau e normal sa nu accepte ideea, e totusi mama lui si pt el moartea probabil e ceva de neacceptat. E mai usor cand nu e parintele tau sau ruda ta de sange. Parca vezi mai clar si gandesti obiectiv.
Tu nu il descuraja, lasa-l sa creada. Isi va da singur seama cand va fi pregatit sa si accepte situatia.
Cat despre fetita, stiu ca sunt probleme peste probleme, dar incearca sa pari fericita. Pt ea. Deoarece la varsta asta sunt f. sensibili si daca nu simt iubire se pot dezvolta rau, pot deveni niste copii timizi, interiorizati, fara curaj. Asa ca faceti un efort, daca sotul tau nu e in stare, tu trebuie sa poti. Copilul trebuie sa simta bucurie, armonie.
Stiu ca ce spun eu sunt vorbe, nu sunt din experienta pt ca inca nu am copii, dar sa stii ca eu le-am simtit pe pielea mea mica fiind. Si am crescut plina de complexe.
Acum nu mai sunt asa, iubirea sotului meu m-a facut sa ies din carapace si sa ma apreciez mai mult, sa am incredere in mine.
Te pup s va doresc tot binele din lume!>:D<>:D<>:D<

iuliana burlacu 11 feb 2011 14:09:25

Re: Jurnal Iuliana, mamica de Maria
 
Draga jurnal,
Cu toate problemele astea pe cap, mi-e greu sa fiu atenta la ce si cum gatesc. Ma straduiesc sa tin totusi dieta si sa imi fac sportul,ca pentru mine le fac. Dar energia mea este la zero, si chiar si sportul de dimineata nu reuseste sa ma mai bine-dispuna.
Sper din tot sufletul sa nu fi pus iarasi pe mine, ca saptamana trecuta, fiindca mi se pare ca nu prea am facut abuzuri ( trebuie sa imi verific meniul ).
Primul motiv al tristetii mele ca soacra mea e bolnava rau, eu ma tem ca nu mai are mult.
Al doilea e ca am avut de a face toata saptamana cu oameni cretini, neasteptat de cretini.
E la moda ,vad, sa fii data la o parte fiindca ai ales sa stai cu copilul acasa. Eu in continuare cred ca am procedat foarte bine, tocmai ca sa previn ca fata mea sa ajunga ca unii din cretinii cu care am avut de a face, care probabil au fost lasati la cresa.....N-o sa ma convinga nimeni niciodata ca am gresit la capitolul asta.Si pentru mine si pentru fata asta a fost cea mai buna decizie.
Astea fiind spuse, ma intorc la trimis cv-uri .

VAmedeea 11 feb 2011 14:58:03

Re: Jurnal Iuliana, mamica de Maria
 
Iuliana, bafta multa cu cv-urile!
:-*:-*:-*

iuliana burlacu 11 feb 2011 17:49:38

Re: Jurnal Iuliana, mamica de Maria
 
Citat:

Anterior postat de VAmedeea (Post 520825)
Iuliana, bafta multa cu cv-urile!
:-*:-*:-*

Doamne ajuta ,Ame, ca fac eforturi mari sa nu ma apuce disperarea !
:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:06:00.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO