forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Iuliana, mamica de Maria (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-iuliana-mamica-maria-7650.html)

Mihaela1006 11 feb 2011 21:53:51

Re: Jurnal Iuliana, mamica de Maria
 
Citat:

Anterior postat de iuliana burlacu (Post 520740)
Draga jurnal,
Cu toate problemele astea pe cap, mi-e greu sa fiu atenta la ce si cum gatesc. Ma straduiesc sa tin totusi dieta si sa imi fac sportul,ca pentru mine le fac. Dar energia mea este la zero, si chiar si sportul de dimineata nu reuseste sa ma mai bine-dispuna.
Sper din tot sufletul sa nu fi pus iarasi pe mine, ca saptamana trecuta, fiindca mi se pare ca nu prea am facut abuzuri ( trebuie sa imi verific meniul ).
Primul motiv al tristetii mele ca soacra mea e bolnava rau, eu ma tem ca nu mai are mult.
Al doilea e ca am avut de a face toata saptamana cu oameni cretini, neasteptat de cretini.
E la moda ,vad, sa fii data la o parte fiindca ai ales sa stai cu copilul acasa. Eu in continuare cred ca am procedat foarte bine, tocmai ca sa previn ca fata mea sa ajunga ca unii din cretinii cu care am avut de a face, care probabil au fost lasati la cresa.....N-o sa ma convinga nimeni niciodata ca am gresit la capitolul asta.Si pentru mine si pentru fata asta a fost cea mai buna decizie.
Astea fiind spuse, ma intorc la trimis cv-uri .

Ai avut dreptate sa stai cu fata, vei primi rasplata prin sanatatea ei fizica si mentala. O sa gasesti si oameni care nu sunt cretini, te asigur... doar sa ai rabdare si incredere ca se va rezolva.
Privitor la soacra ta, trebuie sa fii tare, sa il sprijini si pe sotul tau ca pentru el e o grea incercare sa-si vada mama asa bolnava... Iti doresc multa sanatate si forta. Dieta se aseaza acum in plan secundar, urmareste doar sa nu te refugiezi in mancare ca sa te scapi de stres, controleaza portiile ca sa ai cat mai multe legume in farfurie (proportia 1/2 legume si 1/2 leguminoase si/sau carne e foarte folositoare cand esti cu mintea la alte treburi decat dieta). In plus, mesteca mancarea incet si bine, iti da o alta satietate si vei manca mai putin ;) pune portii mici in farfurie si daca simti ca mai vrei mai pune putintel - sunt trucuri, dar functioneaza...

iuliana burlacu 16 feb 2011 18:52:07

Re: Jurnal Iuliana, mamica de Maria
 
Draga jurnal,
N-am mai avut timp de scris,nici de meniuri,n-am mai avut timp de nimic.M-am concentrat pe serviciu si pe problemele familiale. Dieta e pe planul secund de mult.
M-am cantarit astazi, am 91 de kg , deci ceva,ceva tot am mai dat jos.E bine, tinand cont ca de obicei ma ingras rau in perioadele de stres acut.Dar nici nu aveam grija prea mare inainte ce bagam in gura.Si acuma ma apuca cate o pofta nebuna de covrigi sau de ciocolata, dar am reusit sa ma abtin.Dar uneori asa mi-e ciuda pe toate slabanoagele care baga in ele la saorme si alte cele.Tare mi-e dor sa mai fac si eu asa :)).
Dimineata sotul meu m-a intrebat dimineata cand o sa putem sa mancam normal si i-am zis ca niciodata.Si s-a enervat asa tare, ca el spera ca tine regimul si apoi o sa fie totul ca inainte :)). L-a apucat depresia cand i-am spus ca o sa ajunga mai rau decat era cand am inceput dieta si ca asta e un regim pe viata.Doar ca nu asa strict ca acuma, dar oricum, ce a fost nu o sa mai fie. Si s-a suparat pe mine......minte de barbat :)).
Sambata e ziua maimuticii si am de gand sa fac un tort.Totul facut de mine, in casa.O sa ne infruptam si o sa "pacatuim", dar asta e.

VAmedeea 16 feb 2011 20:17:50

Re: Jurnal Iuliana, mamica de Maria
 
Il cred si il inteleg pe sarmanul sot al tau ca si mie imi vine cateodata sa urlu gandindu-ma ca toata viata va trebui sa fiu atenta.
In sfarsit, nu mancarea il face pe om si prefer sa fiu sanatoasa.
La multi ani pustoaicei, sa fie sanatoasa! Ce tort vrei sa ii faci?:-*

Mihaela1006 17 feb 2011 00:05:48

Re: Jurnal Iuliana, mamica de Maria
 
Buna seara Iuliana,

inteleg problema sotului tau, ca doar nici al meu nu vrea sa inteleaga dieta mea si ma ia mereu peste picior... adica mananc de 5-6 ori pe zi si bag in mine ca sparta (eu mananc foarte incet, asa ca pare ca mananc mult daca timpul alocat mesei e mare) si mai pretind ca tin o dieta... dar m-am obisnuit pana la urma, si el la fel, mai ales ca se vad rezultatele ;)
Ma bucur ca desi nu mai tii dieta ai reusit totusi sa mai scazi un pic - nu trebuie ca slabitul sa fie o ocupatie care sa-ti manance timp, doar ca trebuie sa constientizezi cat mananci, cum si in ce combinatii ca sa poti aplica in linii mari principiile de a nu asocia grasimile cu dulciuri ca sa nu se depuna grasimile. Singura exceptie este tortul, cand il faci tu, cu dragoste pentru fetita ta, asa cum vei face sambata :D atunci poti manca pentru ca oricum nu cred ca apuci mai mult de o felie :p
sa-ti traiasca fata, sa iti aduca bucurii >:D<

iuliana burlacu 18 feb 2011 20:11:52

Re: Jurnal Iuliana, mamica de Maria
 
Citat:

Anterior postat de VAmedeea (Post 528810)
Il cred si il inteleg pe sarmanul sot al tau ca si mie imi vine cateodata sa urlu gandindu-ma ca toata viata va trebui sa fiu atenta.
In sfarsit, nu mancarea il face pe om si prefer sa fiu sanatoasa.
La multi ani pustoaicei, sa fie sanatoasa! Ce tort vrei sa ii faci?:-*

Draga Ame, multumesc frumos de urare! Sa ne dea Dumnezeu sanatate ca restul le facem noi.
I-am facut un tort diplomat, dar reteta e cumva modificata sa fie Monti. Am folosit fructoza si faina Sm, asa ca ar trebui sa fie cat de cat de regim. Acuma, astept sa vad ce-o sa iasa, ca nu am mai facut asa ceva si cam am emotii.Oricum, tortul e pentru noi mai mult, ca maimutica mea ,si asa nu manca mai deloc, acuma chiar nu mai mananca ( ii iese o maseluta si e intoarsa complet pe dos).
Te pup si sa ne auzim numai cu bine.

iuliana burlacu 18 feb 2011 20:15:32

Re: Jurnal Iuliana, mamica de Maria
 
Citat:

Anterior postat de Mihaela1006 (Post 529231)
Buna seara Iuliana,

inteleg problema sotului tau, ca doar nici al meu nu vrea sa inteleaga dieta mea si ma ia mereu peste picior... adica mananc de 5-6 ori pe zi si bag in mine ca sparta (eu mananc foarte incet, asa ca pare ca mananc mult daca timpul alocat mesei e mare) si mai pretind ca tin o dieta... dar m-am obisnuit pana la urma, si el la fel, mai ales ca se vad rezultatele ;)
Ma bucur ca desi nu mai tii dieta ai reusit totusi sa mai scazi un pic - nu trebuie ca slabitul sa fie o ocupatie care sa-ti manance timp, doar ca trebuie sa constientizezi cat mananci, cum si in ce combinatii ca sa poti aplica in linii mari principiile de a nu asocia grasimile cu dulciuri ca sa nu se depuna grasimile. Singura exceptie este tortul, cand il faci tu, cu dragoste pentru fetita ta, asa cum vei face sambata :D atunci poti manca pentru ca oricum nu cred ca apuci mai mult de o felie :p
sa-ti traiasca fata, sa iti aduca bucurii >:D<

Draga Mihaela,
asa am zis ca nu mai tin dieta? poate, ca nu prea mai stiu de capul meu zilele astea.Dar sa stii ca totusi m-am tinut de treaba si mi-am verificat meniul si caloriile in acelasi timp.Si pot sa ma laud ca am dat jos 2 kg, deci am ajuns la cifra rotunda de 90.
Astept ziua de duminica sa ma cantaresc iar,si sa confirm cantarirea de azi.
Multumesc de urare, sa fie si copilele tale sanatoase( sper ca am retinut bine ca ai doua fete) si sa ne auzim cu noutati cat mai bune in curand.
Te pup.:-*

VAmedeea 18 feb 2011 20:23:48

Re: Jurnal Iuliana, mamica de Maria
 
Iuliana, in curand schimbi prefixul!
Si eu am facut de Craciun tort cu faina SM si a iesit f.f.f. bun. Si briose, si placinta cu mere.:">
Am spus ca nu mai fac prea curand. Pt ca sunt prea bune si eu sunt in stare sa mananc o tava intr-o zi.:))
Petrecere placuta si la multi ani fetei! Sa fie sanatoasa si sa creaca mare, frumoasa si desteapta!>:D<>:D<>:D<

clemen27 19 feb 2011 20:46:00

Re: Jurnal Iuliana, mamica de Maria
 
draga Iuliana.nu stiam ca ti-ai gasit casuta
[*53*]
permite-mi sa-ti ofer niste flori pentru casa noua, desi ea e putin mai veche dar abia acum o descopar eu.ma bucur pentru scaderea ta in greutate.eu intre timp m-am reprofilat pe rina.facusem ca un fel de depresie si dadusem buzna in toate cele si sarisem calul rau de tot.urcasem vertiginos, astfel incat sarisem peste greutatea initiala a tickerului meu.am realizat ca trebuie sa ma documentez mai mult atunci si sa gasesc o solutie de dieta care sa nu-mi dea prea mare bataie de cap(adica sa nu stau sa imi numar calorii si sa nu am voie cartofi sau paste sau ceva dulce din cand in cand).asa ca m-am gandit la rina.la inceput am fost sovaitoare, dar acum sunt multumita.am aproximativ 32 de zile de cand am inceput-o si deja a devenit un stil de viata.mi-am format un grup propriu pentru rina si ne sustinem reciproc si ne tragem de urechi cand vrem sa renuntam.
ce iti face fetita?
eu te pup si desi eu nu prea mai intru aici pe site asa de des, ma bucur sa te regasesc de fiecare data mai slabuta. te pupic si iti urez spor in continuare la dieta

iuliana burlacu 22 feb 2011 20:09:03

Re: Jurnal Iuliana, mamica de Maria
 
Citat:

Anterior postat de VAmedeea (Post 532591)
Iuliana, in curand schimbi prefixul!
Si eu am facut de Craciun tort cu faina SM si a iesit f.f.f. bun. Si briose, si placinta cu mere.:">
Am spus ca nu mai fac prea curand. Pt ca sunt prea bune si eu sunt in stare sa mananc o tava intr-o zi.:))
Petrecere placuta si la multi ani fetei! Sa fie sanatoasa si sa creaca mare, frumoasa si desteapta!>:D<>:D<>:D<

Multumesc mult de tot, draga Ame. Asta e cea mai mare dorinta a noastra, sa fie copila sanatoasa.
Cat despre tort, am facut un fel de diplomat adaptat monti care a iesit o nebunie.Noroc ca am avut musafiri si nu ne-a mai ramas, ca era asa bun......:P.
Toate cele bune si sanatate multa, Ame.

iuliana burlacu 22 feb 2011 20:14:07

Re: Jurnal Iuliana, mamica de Maria
 
Citat:

Anterior postat de clemen27 (Post 534048)
draga Iuliana.nu stiam ca ti-ai gasit casuta
[*53*]
permite-mi sa-ti ofer niste flori pentru casa noua, desi ea e putin mai veche dar abia acum o descopar eu.ma bucur pentru scaderea ta in greutate.eu intre timp m-am reprofilat pe rina.facusem ca un fel de depresie si dadusem buzna in toate cele si sarisem calul rau de tot.urcasem vertiginos, astfel incat sarisem peste greutatea initiala a tickerului meu.am realizat ca trebuie sa ma documentez mai mult atunci si sa gasesc o solutie de dieta care sa nu-mi dea prea mare bataie de cap(adica sa nu stau sa imi numar calorii si sa nu am voie cartofi sau paste sau ceva dulce din cand in cand).asa ca m-am gandit la rina.la inceput am fost sovaitoare, dar acum sunt multumita.am aproximativ 32 de zile de cand am inceput-o si deja a devenit un stil de viata.mi-am format un grup propriu pentru rina si ne sustinem reciproc si ne tragem de urechi cand vrem sa renuntam.
ce iti face fetita?
eu te pup si desi eu nu prea mai intru aici pe site asa de des, ma bucur sa te regasesc de fiecare data mai slabuta. te pupic si iti urez spor in continuare la dieta

Draga mea, multumesc de vizita si de flori.
Dupa cum vezi,nici eu nu am timp sa mai intru pe aici decat rar, dar ma bucur tare cand vine cineva in vizita.La toata perioada tulbure prin care trec, orice gand bun imi prinde tare bine.
Bine ca ti-ai gasit o dieta care te multumeste.Sper sa te tii de ea si sa ai rezultatele pe care ti le doresti.
Fata este bine, sanatoasa si voioasa, asa cum ii sade bine unei copile de 2 ani care este lumina ochilor parintilor ei.E o alintata si o santajista ce nu s-a vazut, dar parca nici nu imi doresc sa fie altfel.
Toate cele bune iti doresc si sa ne auzim cu vesti bune.


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:56:00.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO