forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Justinne (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-justinne-2846.html)

Suzume 01 mar 2010 13:37:30

Re: Jurnal Justinne
 
O primavara frumoasa >:D<

http://sfinx777.files.wordpress.com/...3/martisor.jpg

Justinne 05 mar 2010 20:05:17

Re: Jurnal Justinne
 
Ce fac fetele?
Am vesti noi, in ultimele doua zile am mancat cat o vaca, plus ca am bagat in mine mancare gatita in sos, paine in exces... etc:) , cu alte cuvinte m-am recompensat.
Ma simt oribil, pentru ca nu imi pare rau (desi asa ar trebui)...
M-am cantarit azi si aveam mai mult de 71 de kg, deci am luat putin in greutate. Fac o ora de sport si ma cantaresc maine dimineta, sa vad exact ce si cum. Sper sa nu se vada kg in plus:))
Voi ati avut iesiri dinastea in prima luna a regimului vostru sausunt eu extrem de lasatoare?:-@

Suzume 05 mar 2010 20:18:41

Re: Jurnal Justinne
 
Citat:

Anterior postat de Justinne (Post 108146)
Ce fac fetele?
Am vesti noi, in ultimele doua zile am mancat cat o vaca, plus ca am bagat in mine mancare gatita in sos, paine in exces... etc:) , cu alte cuvinte m-am recompensat.
Ma simt oribil, pentru ca nu imi pare rau (desi asa ar trebui)...
M-am cantarit azi si aveam mai mult de 71 de kg, deci am luat putin in greutate. Fac o ora de sport si ma cantaresc maine dimineta, sa vad exact ce si cum. Sper sa nu se vada kg in plus:))
Voi ati avut fluctuatii dinastea in prima luna a regimului vostru sausunt eu extrem de lasatoare?:-@

Am avut fluctuatii de o zi macim eu. Adica dupa ce ajunsesem prima data la 71 am mancat intr-o seara in bigmac + cartofi prajiti, iar a 3a zi aveam 72, am baut mult ceai verde si ziua urmatoare am ajuns iar la 71. :)

Nu mai renunta la regim daca vrei sa slabesti. Degeaba mananci mult daca dupa aia te simti prost. Ori numai manca grasimi, ori nu te mai simti prost ca ai mancat sosuri, paine si alte alea si ia-o iar de la 0 cu dieta.

Justinne 05 mar 2010 20:31:35

Re: Jurnal Justinne
 
Pai asta e, ca am mancat o groaza si nu ma simt prost deloc, desi cred ca am bagat un kg pe mine, zic ca maine o iau iar de la 0 cu dieta. Nu am regrete. :))
E bine sa stiu ca nu mi s-a intamplat numai mie. Acum am apa langa mine, o sa imi cumpar si eu ceai verde, recunosc ca nu am baut pana acum:">
O seara frumoasa!>:D<

Suzume 05 mar 2010 20:35:09

Re: Jurnal Justinne
 
Citat:

Anterior postat de Justinne (Post 108179)
Pai asta e, ca am mancat o groaza si nu ma simt prost deloc, desi cred ca am bagat un kg pe mine, zic ca maine o iau iar de la 0 cu dieta. Nu am regrete. :))
E bine sa stiu ca nu mi s-a intamplat numai mie. Acum am apa langa mine, o sa imi cumpar si eu ceai verde, recunosc ca nu am baut pana acum:">
O seara frumoasa!>:D<

Bea ca e foarte bun. O seara frumoasa si tie >:D<

Kitkat 05 mar 2010 21:25:55

Re: Jurnal Justinne
 
Buna! :D am venit la tine :D Inteleg ca ai ceva mai mult de 71 acum, dar nici chiar 72... ceea ce inseamna ca nu o iei de la 0 cu dieta, ca doar nu ai revenit la greutatea initiala ;;) a fost mai degraba o pauza. Poate acum ar trebui sa mananci ceva mai multe calorii zilnic, asta ca sa eviti starile de slabiciune si oboseala, care nu sunt prea ok. Si asa ai si sanse mai mici sa ai iar zile din astea "mancacioase". Daca corpul are destul, nu mai cere chiar asa insistent. :D

Justinne 05 mar 2010 21:56:45

Re: Jurnal Justinne
 
Da, s-ar putea sa nu fie totusi atat de rau pe cat credeam, desi chiar am papat serios :)
De acum o sa ma uit mai mult la ce mananc decat la cate calorii mananc. Mai ales la legume si verdeata...
Pupici :-*

Kitkat 05 mar 2010 22:01:10

Re: Jurnal Justinne
 
Da, da, da!! :D Foarte bine! E foarte important sa iti asiguri toti nutrientii mai ales cand esti la regim. Te pup si eu! >:D< :-*>:D<

Justinne 06 mar 2010 12:27:30

Re: Jurnal Justinne
 
Daaa, super! M-am ingrasat un kg
Dar nu schimb nimic la ticket ca sa scap depede de el....SA SE SIMTA CA E NEDORIT!>:)
Azi am papat putin lapte fulga cu 0,1% grasime si niste cereale fitness. La pranz mananc o salata, si seara o supa sau iaurt.... apa multa, il dau eu jos pe micut
:-q

Suzume 06 mar 2010 12:51:27

Re: Jurnal Justinne
 
Citat:

Anterior postat de Justinne (Post 108952)
Daaa, super! M-am ingrasat un kg
Dar nu schimb nimic la ticket ca sa scap depede de el....SA SE SIMTA CA E NEDORIT!>:)
Azi am papat putin lapte fulga cu 0,1% grasime si niste cereale fitness. La pranz mananc o salata, si seara o supa sau iaurt.... apa multa, il dau eu jos pe micut
:-q

Incearca sa papi cereale integrale, ma amageam si eu cu Fitness dar au mult zahar.

riky 06 mar 2010 13:07:36

Re: Jurnal Justinne
 
Citat:

Anterior postat de Justinne (Post 108952)
Daaa, super! M-am ingrasat un kg
Dar nu schimb nimic la ticket ca sa scap depede de el....SA SE SIMTA CA E NEDORIT!>:)
Azi am papat putin lapte fulga cu 0,1% grasime si niste cereale fitness. La pranz mananc o salata, si seara o supa sau iaurt.... apa multa, il dau eu jos pe micut:-q


Buna Justinne...foarte bine faci, e bine k ai muuulta vointa si esti hotarata...tine-o asa si la cat mai multe kg in minus inainte: :-*>:D<

Justinne 06 mar 2010 13:40:57

Re: Jurnal Justinne
 
Merci ricky>:D<
Suzme, bine ca mi-ai spus. Se pare ca am fost pacalita de ambalaj si recunosc ca nu prea m-am uitat la "eticheta":(

Justinne 09 mar 2010 15:01:18

Re: Jurnal Justinne
 
Fetele, am o problema. Slabitul meu se bazeaza pe numaratul caloriilor, care trebuie sa fie undeva in jur de 1700 parca (scrie in semnatura). Problema este ca daca ating 600 de calorii pe zi e bine... cand ma gandesc ca ar trebui sa mananc o cantitate dubla de calorii ma ia durerea de cap, petru ca eu mananc cam 500-600 si ma satur. Stiti niste alimente care nu trebuie consumate prea mult (la cantitate ma refer) dar care sa contina multe calorii?
ca eu dimineta mai mananc un ou sau o 100 g de lapte cu cereale, sau ceva fructe, la pranz fie salata de rosii, fie pui fript cu salata verde, seara iaurtel sau salate sau supa.
As putea sa bag la masa de pranz (care este intotdeauna fie salata de rosii, fie pui fript) o felie de paine (am vazut ca are cam 100 de calorii, u stiu exact, trebuie sa verific). Dimineata nu as putea manca paine, decat la ou, dar asta mananc doar de doua ori pe saptamana.Deci, pot sa mananc o felie de paine si la pranz?
Ce alte alimente mai mancati care sa contina multe calorii dar sa nu ingrase (pentru ca este in cantitate mica)???!
Serios, chiar am o problema din punctul asta de vedere. Nu l-am bagat de seama pana acum, dar acum vreo 2 zile am avut niste ameteli si cand mi-am socotit caloriile am vazut ca NICIODATA nu am atins macar 1000...:-o
Cu alte cuvinte, mananc prea putin, desi nu mi-e foame.
De asemenea, as dori sa mananc si ceva mazare ca imi place de mor, dar stiu ca sosul acela nu este sanatos pentru regimuri. Stiti vreo reteta pentru mazare scazuta?
Please Help!:(

ras_cristalin 09 mar 2010 15:04:16

Re: Jurnal Justinne
 
Citat:

Anterior postat de Justinne (Post 112126)
Fetele, am o problema. Slabitul meu se bazeaza pe numaratul caloriilor, care trebuie sa fie undeva in jur de 1700 parca (scrie in semnatura). Problema este ca daca ating 600 de calorii pe zi e bine... cand ma gandesc ca ar trebui sa mananc o cantitate dubla de calorii ma ia durerea de cap, petru ca eu mananc cam 500-600 si ma satur. Aveti niste alimente care nu trebuie consumate prea mult (la cantitate ma refer) dar care sa contina multe calorii?
ca eu dimineta mai mananc un ou sau o 100 g de lapte cu cereale, sau ceva fructe, la pranz fie salata de rosii, fie pui fript cu salata verde, seara iaurtel sau salate sau supa.
As putea sa bag la masa de pranz (care este intotdeauna fie salata de rosii, fie pui fript) o felie de paine (am vazut ca are cam 100 de calorii, u stiu exact, trebuie sa verific). Dimineata nu as putea manca paine, decat la ou, dar asta mananc doar de doua ori pe saptamana.Deci, pot sa mananc o felie de paine si la pranz?
Ce alte alimente mai mancati care sa contina multe calorii dar sa nu ingrase (pentru ca este in cantitate mica)???!
Serios, chiar am o problema din punctul asta de vedere. Nu l-am bagat de seama pana acum, dar acum vreo 2 zile am avut niste ameteli si cand mi-am socotit caloriile am vazut ca NICIODATA nu am atins macar 1000...:-o
Cu alte cuvinte, mananc prea putin, desi nu mi-e foame.
De asemenea, as dori sa mananc si ceva mazare ca imi place de mor, dar stiu ca sosul acela nu este sanatos pentru regimuri. Stiti vreo reteta pentru mazare scazuta?
Please Help!:(

Nuci, migdale, fructe uscate (prune, caise, mere, pere)... :) sanatoase si calorice.
Mananca mai multa carnita, sau 2 oua dimineata, sau adauga lactate sarace in grasime.

Suzume 09 mar 2010 15:18:12

Re: Jurnal Justinne
 
Daca ajungi minim la 1000-1200 e perfect, incearca sa mananci micul dejun cat mai devreme gen ora 6, pranzul pe la 1 si cina 6-7, cat mai distantate sa ti se faca foame intre mese ca sa nu te fortezi sa mananci ca sa faci numarul de calorii.

Justinne 09 mar 2010 15:34:03

Re: Jurnal Justinne
 
Multumesc mult, asa e, eu mananc mesele la diferenta de 4 ore, in care mananc si gustarile (fie ceai verde, fie ceva fructe).
@ras_cristalin, merci mult:-*
Apropos, am baut ceai verde, e tare bun. Desi e amar, imi place. Il beau gol, fara zahar sau lamaie. Imi pare rau ca l-am descoperit asa tarziu. Am citit si pe net, cat de bine poate sa faca organismului.
O zi frumoasa sa aveti!>:D<

Suzume 09 mar 2010 15:46:19

Re: Jurnal Justinne
 
Citat:

Anterior postat de Justinne (Post 112183)
Multumesc mult, asa e, eu mananc mesele la diferenta de 4 ore, in care mananc si gustarile (fie ceai verde, fie ceva fructe).
@ras_cristalin, merci mult:-*
Apropos, am baut ceai verde, e tare bun. Desi e amar, imi place. Il beau gol, fara zahar sau lamaie. Imi pare rau ca l-am descoperit asa tarziu. Am citit si pe net, cat de bine poate sa faca organismului.
O zi frumoasa sa aveti!>:D<

E bun ceaiul verde, eu il beau cu multa lamaie, asa imi place. Incearca sa pui si putina lamaie, ajuta si ea, dar nu foarte multa sa nu ai probleme cu inima.

Justinne 09 mar 2010 15:51:15

Re: Jurnal Justinne
 
Da, maine o sa pun si lamaie, ca azi am baut deja 2 cani. O sa-i dea un gust in plus;)

Suzume 09 mar 2010 15:53:28

Re: Jurnal Justinne
 
Citat:

Anterior postat de Justinne (Post 112218)
Da, maine o sa pun si lamaie, ca azi am baut deja 2 cani. O sa-i dea un gust in plus;)

Mie de obicei cand nu-mi place un ceai "il tratez" cu lamaie si devine suportabil. Asta e secretul meu pentru cele mai nasoale ceaiuri :))

Justinne 09 mar 2010 15:59:36

Re: Jurnal Justinne
 
:))adevarul e ca nu-i o idee rea. Eu suport ceaiul verde si simplu, fara nimic,insa prima cana, cea de dimineata e cam rea...mai ales primele inghitituri:))

Justinne 09 mar 2010 17:33:08

Re: Jurnal Justinne
 
Gataaa,m-am hotarat: tin dieta Iannei de aici: http://forum.slabute.ro/dieta-disoci...html#post88992
Eu nu prea sunt de acord cu dietele astea disociate, dar vad ca multa lume a slabit destul, plus ca voci negative nu prea s-au auzit.
In seara asta ma duc la Carrefour sa-mi iau fructe, orez si tot ce mai imi trebuie pentru cele 4 zile, sa nu-mi lipseasca nimic.
De maine ma apuc, abia astept! Si ma oftic ca sunt cam incantata de dieta, mi-e sa nu fiu dezamagita, dar nu cred ca am de ce. :D
E prima dieta pe care o tin in viata mea. :D

ianna 09 mar 2010 18:30:32

Re: Jurnal Justinne
 
Citat:

Anterior postat de Justinne (Post 112362)
Gataaa,m-am hotarat: tin dieta Iannei de aici: http://forum.slabute.ro/dieta-disoci...html#post88992
Eu nu prea sunt de acord cu dietele astea disociate, dar vad ca multa lume a slabit destul, plus ca voci negative nu prea s-au auzit.
In seara asta ma duc la Carrefour sa-mi iau fructe, orez si tot ce mai imi trebuie pentru cele 4 zile, sa nu-mi lipseasca nimic.
De maine ma apuc, abia astept! Si ma oftic ca sunt cam incantata de dieta, mi-e sa nu fiu dezamagita, dar nu cred ca am de ce. :D
E prima dieta pe care o tin in viata mea. :D

sa fi atenta si la calorii..incearca intai perioada de tranzitie care iti permite sa papi si salate , fructe dupa plac

Justinne 09 mar 2010 19:48:01

Re: Jurnal Justinne
 
Da, cel putin o luna de acum o sa tin perioada de tranzitie. In rest, apa multa si sport! Va pup!

Justinne 10 mar 2010 18:53:20

Re: Jurnal Justinne
 
Buna fetele. :)

Voi ce parere aveti despre Mihalea Bilic? I-am citit cartea azi ( traiesc, deci ma abtin) si am vazul unele lucruri care se contrazic cu lucrurile pe care le afirma multi altii. Cartea mi se pare foarte informativa, dar are unele lucruri cu care nu pot fi de acord. Zicea asa:

- ca poti sa bei cola light in loc de apa la o cura...(ultimul paragraf de la "cafea" ) ;
- corpul nu are nevoie de 2l de apa pe zi, ca substantele excretate de rinichi sunt aceleasi indiferent de cantitatea de urina;
- recomanda sa bei mici inghitituri de apa IN TIMPUL MESEI (pentru cei care beau inainte de masa.... oare putea sa nu recomande deloc asa ceva? sau sa recomande sa se bea apa dupa masa(macar 20 de minute)? cu digestia cum ramane?)
- Doza de sare (NaCl) este de 5 grame/zi. Persoanele care mananca multa sare sa nu se teama, caci prin senzatia de sete care se "activeaza" se duce toata sarea papata...
Mi-e greu sa cred... :)
Multi nutritionisti recomanda 1gr/zi de sare. Oricum, 5 grame, ar insemna de 5 ori mai mult decat recomanda altii.
Cam astea ar fi niste paragrafe care m-au pus pe ganduri.
Am zis sa ma apuc sa citesc carti sa fiu si eu desteapta, sa am "cultura mancarii" dar cu cate carti citesc mai mult, cu atat parerile sunt mai impartite si imi fac capul calendar...
Voi ce parere aveti despre citatele de mai sus?:-/

Suzume 16 mar 2010 19:42:47

Re: Jurnal Justinne
 
Buna Justinne, cum merge dieta?

Nu o lua in seama pe doamna Bilic pentru ca se contrazice ea singura in afirmatii, nu numai cu ideile altora. Am si eu doua carti de la ea, cea de care ai zis tu si inca una pe care am castigat-o acum 2-3 ani la o promotie de cereale Fitness. Ea se axeaza mai mult pe alimente din comert la care sa faca reclama si din care unele nici macar nu sunt recomandate intr-o dieta.

Ok, a ajutat sa slabeasca destule femei din televiziune, 3-4 parca, din care una s-a ingrasat la loc si cu surplus, respectiv Teo Trandafir.

Justinne 16 mar 2010 21:05:33

Re: Jurnal Justinne
 
Da.... asa e cu tanti Bilic...
Pai dieta "merge" dar kg mele au cam stagnat pentru ca mi-e tare greu sa mananc intr-o zi doar carbo, in alta doar fructe, etc..si mai calc stramb. Plus ca nu am mai facut sport penrtru ca zilele trecute nu am fost acasa si nu am avut unde sa fac. Dar saptamana asta daca nu scad macar un kg... mi-e ca iau masuri drastice.:D

Suzume 16 mar 2010 22:18:07

Re: Jurnal Justinne
 
Ai rabdare, decat sa iei masuri "mai drastice" mai bine te inveti sa nu mai calci stramb. Dupa aia o sa ai pretext sa mananci prostii, gen "a lasa ca mananac si chestia asta si dupa aia o sa fiu exigenta cu dieta"

Justinne 16 mar 2010 22:51:17

Re: Jurnal Justinne
 
Da dar am cam calcat stramb si masuri drastice inseamna la mine adio ciocolataaaa:((
Ca recunosc, am tinut dieta si am facut si nitel sport, dar nu m-am abtinut de la dulciuri... nah, am spus-o!:((:((De asta am stagnat pe cantar...
Suzme, ai un talent sa il faci pe om sa-si dezvaluie cele mai intime secrete:))

Suzume 16 mar 2010 23:00:06

Re: Jurnal Justinne
 
Citat:

Anterior postat de Justinne (Post 120183)
Da dar am cam calcat stramb si masuri drastice inseamna la mine adio ciocolataaaa:((
Ca recunosc, am tinut dieta si am facut si nitel sport, dar nu m-am abtinut de la dulciuri... nah, am spus-o!:((:((De asta am stagnat pe cantar...
Suzme, ai un talent sa il faci pe om sa-si dezvaluie cele mai intime secrete:))

Da, sunt o adevarata Mama Omida :)). Justinne, daca iei o bucatica de ciocolata neagra pe zi, nu e o crima. Numai sa nu mananci una intreaga intr-o zi, atunci e nasol. De ce nu te gandesti ca te sabotezi singurica?

Justinne 17 mar 2010 14:00:27

Re: Jurnal Justinne
 
Da, ieri am dansat o ora pe rock \m/ dar habar nu am cate calorii am ars:))
Gata, nu ma mai abat de la dieta, problema era ca gasesc mereu ciocolate prin frigider pe la cumnata-mea dar doar cu vointa ma abtin... sa vad cat ma tine vointa de data asta... oricum, mi-am pozat "sunculitele" si de cate ori mi se face pofta de dulciuri, ma uit la pozele alea si clar ma voi abtine. =))

Justinne 17 mar 2010 14:02:18

Re: Jurnal Justinne
 
de fapt nici nu stiu cate kg am ,de frica dulciurilor nu m-am mai cantarit de o saptamana, dar sigur nu am mai luat in greutate pentru ca de fiecare data cand iau simt... si cand simt fac mult sport.
O sa ma cantaresc maine, sa vad daca schimb ticket-ul [-O<

Justinne 02 apr 2010 10:41:17

Re: Jurnal Justinne
 
Ah, a trecut parca o vesnicie de cand nu am mai intrat pe aici. Adevarul este ca v-am simtit lipsa. Nu am fost acasa cam trei saptamani, am si plecat din Bucuresti(am rog, niste probleme)... ideea e ca in toata perioada asta am mancat cam...de toate. tot in aceasta perioada am avut si menstruatia si m-am simtit ca o balena. Am inceput sa ma simt foarte rau pe mine ca nu pot avea un control si "m-am ingrasat iar". Am ajuns acasa alaltaieri si m-am pus pe cantar. SURPRIZA :D : nu am luat in greutate. Imi iubesc corpul :)). In perioada asta de trei saptamani cat nu am fost acasa, nu am putut sa fac sport pentru ca nu aveam unde... stiu e prostesc, dar seara eram epuizata si cateva abdomene, cat puteam sa fac intr-un spatiu limitat... nu meritau.
Bine acum nu va ganditi ca am mancat pana n-am mai putut, am avut un control, dar vreau sa spun ca seara cedam la cola si ciocolata....ah, tentatiile vietii mele...
Azi vreau neaparat sa ies in parc sa alerg, e o zi minunata.
Acum pap o salatica de fructe.
http://i44.tinypic.com/50nsrl.jpg

Va pup fetelor! :-*

ianna 02 apr 2010 12:20:18

Re: Jurnal Justinne
 
bine ca au trecut problemele si esti acasica acum...te poti mobiliza si relua sportul si dieta:)

Justinne 02 apr 2010 20:05:29

Re: Jurnal Justinne
 
Da, clar. Azi am alergat putin, si mai fac acum pe seara 30 de minute de cardio. Maine e zi de fructe.:x

Pupici! >:D<

mvthebest 04 apr 2010 02:07:49

Re: Jurnal Justinne
 
Hristos A Inviat!!! http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/...148/2/fp27.jpg

Adella 12 apr 2010 10:20:31

Re: Jurnal Justinne
 
Neatza Justinne!!
Cum merge dieta? Sportul?
Te asteptam alaturi de noi;;)

ras_cristalin 07 mai 2010 20:05:33

Re: Jurnal Justinne
 
Astepti iar sa treaca o vesnicie pana sa vii sa ne vizitezi? :)
Cum iti mai merge, Justinne?
Sper ca totul e bine >:D<

Justinne 04 iun 2010 19:12:59

Re: Jurnal Justinne
 
Asa este din pacate, nu am mai intrat...sunt si in sesiune acum :(
Acum o luna am aflat ca am pietre la fiere si a trebuit sa ma operez urgent (erau multe)... acum ma simt bine, in curand o sa pot manca si fructe - legume (abia le astept).
Partea buna este ca in spital am slabit 10 kg :)) ( nu aveam voie sa mananca ca imi tot faceau analize... am avut mici complicatii cu una dintre pietricele si imi tot faceau teste). Insa din pacate trebuie sa mananc 5 mese mici pe zi si nu am de ales prea multe lucruri: branza (care nu imi place deloc), ou ( pe care il mananc dimineata o data la 2-3 zile), mancare de regim... cartofi ( CAHHH!!!!) si paine multa, si mi-e cam teama sa nu ma ingras iar :))

Insa nu pot sa fac sport :(( si asta ma termina nervos... inca de la primul meu post aici am scris ca abia astept VARA ca sa ALERG!!!
Si acum uite-ma taiata si stand ca o sedentara pe scaunul de la calculator :(
Ieri am mers pana la scoala si inapoi... ca avusei examen... azi am tuns cam o ora iarba din curte ( damn, m-a obosit :)) ). Dar nimic nu se compara cu joggingul pe care se pare ca il ratez si anul asta :(... mi-e cam frica sa alerg in perioada asta...

Justinne 04 iun 2010 19:35:15

Re: Jurnal Justinne
 
Si stiti ce am observat? Spun asta pentru ca poate unele dintre voi va incadrati in ceea ce spun mai jos si nu vreau sa o simtiti pe pielea voastra.
Multe dintre noi suntem dependente de ciocolata ( am citit aici unele "simptome" si la alte fete, deci nu sunt singura). Pana sa ajung in spital din cauza lor (sigur de la porcariile pe care le mancam mi-am pierdut fierea, de la altceva, nu fac atat de repede pietre - am doar 21 de ani), eram dependenta de ciocolata. In sensul ca daca TRECEA o zi fara sa mananc macar o bucatica sau ceva dulce ambalat frumos (placintele nu se incadreaza aici), deveneam foarte stresata, nimeni nu se mai putea intelege cu mine, tipam des, si aveam si dureri de cap :| deci, nu era doar o dependenta psihica, ci una adevarata!!
Nu degeaba facultatea de psihologie a incadrat ciocolata la droguri. Cand am auzi asta prima oara, am ras sarcastic si am zis ca imi scot diploma de la ei.
Am mers pe principiul ala manelist si total nociv "frate, MIE!!! nu mi se intampla mie NIMIC... nu are cum. Or patii altii, mai slabi, nu eu!"... Nici macar o data nu mi-am pus problema "ba da mai, EU o sa o patesc. A patit-o un amic, a patit-o un vecin, o voi pati cu siguranta si eu pentru ca nu am nimic in plus. Si daca continui asa, voi mari numarul din statisticile deceselor inainte de termen"... dar eu eram prea ocupata sa mananc si gustul dulce al ciocolatii ma baga intr-o stare de relaxare, suficient incat sa nu mai imi fac probleme despre durerile pe care le avuseesm cu 3 zile inainte...

Dupa ce m-am internat in spital (m-a dus mama ca eu ziceam in capu' meu ca ma fac bine si acasa :( ) imi amintesc testele pe care mi le-au facut medicii, niste teste atat de nasoale incat cand IN SFRSIT ajunsesem pe masa de operatie, anestezista m-a intrebat daca mi-e frica si, spre surprinderea mea, nu aveam emotii deloc, abia asteptam sa se termina, atat de nasoale fusesera testele dinainte la care eram supusa.

Acum ma uit la ciocolatelele din frigider, nu mai ma atrag nici macar 1%, nu mai mi-e pofta de ele. COLA... bea frate-miu cu tona, nu mai imi e pofta deloc nici de asa ceva.
Am mancat ieri o feliuta de sunca si am constatat ca de fapt e foarte naspa. Cartofii prajiti sunt moartea pentru sanatate, nici astia nu ma mai atrag, de fapt, cartofii nu ii mai mananc de niciun fel. Poate copti, foarte rar.
Cartofi prajiti nu am mai mancat de 3 luni si pentru mine nu mai exista, credeti-ma sunt foarte mandra de asta, inainte sa dau de site-ul asta mancam aproape zilnic (stiam ca prajelile sucks, dar acum stiu si de ce:) ).

Stiti ceva fetelor? Am constatat ca am fost foarte prostuta ca ziceam "mie imi palce ce mananc, cat o duc, aia e... " si sunt convinsa ca multe gandesc asa, pentru ca nu e usor sa fugi de un mod de viata cu care ai fost obisnuit. Din pacate la mine a mers, dar invatatura a fost una foarte dureroasa, care are urmari pe tot restul vietii... Atat mi-a terbuit ca sa inteleg, in sfarsit ca mancarea sanatoasa e, poate cel mai important lucru de care trebuie sa avem grija.
Corpul se poate adapta foarte usor la mediul exterior, chiar si la un mediu foarte poluat. Rezista.Insa, la lucrurile pe care le lagam in el, este foarte sensibil.
Am auzit foarte des "nu mai manca asta ca nu e sanatos" si desi stiam ce inseamna asta, nu procesam informatia suficient. Acum stiu ca nesanatos = spitale, bisturiu, endoscopii, teste cu risc de deces, perfuzii, medicamente, dureri, etc...
Sanatate fetele si aveti grija ce papati.

Am vazut un documentar EXTRAORDINAR, numit FAT HEAD ( e din 2009 ), nu stiu daca l-a vazut cineva, dar pe mine m-a cam socat de ce am vazut acolo! Daca sunteti interesate, revin cu detalii.

Anca77yvb 05 iun 2010 10:27:13

Re: Jurnal Justinne
 
da este adevarat, oricum greutatea de la care ai plecat tu este cea la care abia am ajuns eu dupa 2 luni aproape, oricum felicitari pt cat ai slabit........ macar acum mai incep sa imi gasesc haine ..... slava domnului .....


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:40:03.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO