forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal lauram22 (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-lauram22-6533.html)

lauram22 01 oct 2010 10:17:24

Jurnal lauram22
 
cu ce as putea sa incep? sa va spun ca sunt gurmanda si pofticioasa?! nu e cazul aici discutam lucruri mult mai serioase.
trebuie sa incep prin a va spune ca am in plan sa slabesc 11 kg pana pe 31.12 (3 luni). ce fac pentru asta? am inceput sa mananc sanatos is fac sport.

micul dejun:
- 1 fruct - nectarina, piersica, mar (cu jumatate de ora, o ora inainte de masa)
- cereale (sano vita) - secara sau orz cu iaurt degresat ) 0.1%
pranz:
- supa, ciorba - pui sau legume
- gratar de pui, peste sau porc (stiu ca e gras, dar mananc rar) cu legume sau orez si salata
cina:
- f rar mananc ceva la cina pentru ca de cele mai multe ori chiar nu-mi este foame
gustari:
- fructe
- alune, migdale, caj sau seminte - crude
- inghetata fara topinguri sau cornet, dar se intampla f rar
- cand mi-e f pofta de ceva dulce mananc magiun de topoloveni cu crackers.
lichide: cam 2-2.5 l de lichide/zi: cafea, apa multa si ceai verde. nu beau sucuri deloc, rar scap bere sau limonada.. dar astea mi le permit doar in weekend ;)

sport: am inceput cu aerobic de 3 ori pe saptamana, dar programul nu prea-mi permite. in concluzie m-am apucat de alergat. in prezent ale 5.5 - 6 km, in 40-50 de min, de 3-4 ori pe saptamana. cand am timp ma plimb si cu rolele.
probabil ca frigul ma va obliga sa renunt la jogging si sa ma mut intr-o sala de fitness.

vreau sa slabesc 11 kg in prima faza si mai vedem ce s-o intmpla dupa aceea. sper sa ma tin de treaba si sa nu fac prostii. sunt f pofticioasa si cele mai multe ori nu ma pot abtine... :(

Slabuta 01 oct 2010 10:38:53

Re: Jurnal lauram22
 
Citat:

Anterior postat de lauram22 (Post 349016)
cu ce as putea sa incep? sa va spun ca sunt gurmanda si pofticioasa?! nu e cazul aici discutam lucruri mult mai serioase.
trebuie sa incep prin a va spune ca am in plan sa slabesc 11 kg pana pe 31.12 (3 luni). ce fac pentru asta? am inceput sa mananc sanatos is fac sport.

micul dejun:
- 1 fruct - nectarina, piersica, mar (cu jumatate de ora, o ora inainte de masa)
- cereale (sano vita) - secara sau orz cu iaurt degresat ) 0.1%
pranz:
- supa, ciorba - pui sau legume
- gratar de pui, peste sau porc (stiu ca e gras, dar mananc rar) cu legume sau orez si salata
cina:
- f rar mananc ceva la cina pentru ca de cele mai multe ori chiar nu-mi este foame
gustari:
- fructe
- alune, migdale, caj sau seminte - crude
- inghetata fara topinguri sau cornet, dar se intampla f rar
- cand mi-e f pofta de ceva dulce mananc magiun de topoloveni cu crackers.
lichide: cam 2-2.5 l de lichide/zi: cafea, apa multa si ceai verde. nu beau sucuri deloc, rar scap bere sau limonada.. dar astea mi le permit doar in weekend ;)

sport: am inceput cu aerobic de 3 ori pe saptamana, dar programul nu prea-mi permite. in concluzie m-am apucat de alergat. in prezent ale 5.5 - 6 km, in 40-50 de min, de 3-4 ori pe saptamana. cand am timp ma plimb si cu rolele.
probabil ca frigul ma va obliga sa renunt la jogging si sa ma mut intr-o sala de fitness.

vreau sa slabesc 11 kg in prima faza si mai vedem ce s-o intmpla dupa aceea. sper sa ma tin de treaba si sa nu fac prostii. sunt f pofticioasa si cele mai multe ori nu ma pot abtine... :(

Bun venit Laura :)

Ai probleme cu stomacul, aciditatea.....gastrita?

Te-as ruga sa iti calculzei meniul ca sa ne spui cat este aportul caloric intr-o zi. :) Calculator calorii, calculator nutritional - Calorii.Slabute.ro

Felicitari pentru activitatea sportiva. :)

Si mult succes in drumul catre slabuta din tine. :)

lauram22 01 oct 2010 11:09:00

Re: Jurnal lauram22
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 349061)


Bun venit Laura :)

Ai probleme cu stomacul, aciditatea.....gastrita?

Te-as ruga sa iti calculzei meniul ca sa ne spui cat este aportul caloric intr-o zi. :) Calculator calorii, calculator nutritional - Calorii.Slabute.ro

Felicitari pentru activitatea sportiva. :)

Si mult succes in drumul catre slabuta din tine. :)

e departe de mine gandul de a sta sa-mi calculez zi de zi caloriile... adica nu asa vad eu restul vietii mele... mi se pare frustrant sa ma gandesc de cate ori mananc cate calorii are x aliment.
p.s. e doar parerea mea, nu dati cu rosii...

Slabuta 01 oct 2010 11:15:39

Re: Jurnal lauram22
 
Citat:

Anterior postat de lauram22 (Post 349109)
e departe de mine gandul de a sta sa-mi calculez zi de zi caloriile... adica nu asa vad eu restul vietii mele...

Nu asta am vrut sa iti sugerez. :)
Ca sa iti calculezi sa vezi ca esti sub limita sau ai un aport caloric sanatos.
Pentru ca eu sunt sigura ca esti sub 1000, asta numai daca nu ai cantitati extra mari la alimentele ingerate. :)

lauram22 01 oct 2010 11:19:41

Re: Jurnal lauram22
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 349114)


Nu asta am vrut sa iti sugerez. :)
Ca sa iti calculezi sa vezi ca esti sub limita sau ai un aport caloric sanatos.
Pentru ca eu sunt sigura ca esti sub 1000, asta numai daca nu ai cantitati extra mari la alimentele ingerate. :)

am inteles ce zici tu... sub 1000? pai...
ieri: 1/2 iaurt degresat + cereale secara, salata de pui, maioneza si telina, cotlet de porc haiducesc, orez cu legume, 2 struguri, iar seara... 2 linguri de salata cu maioneza, porrumb si ciuperci si 2 crackers cu icre... seara am cam facut-o de oaie, dar nu m-am putut abtine... :(
azi: 1 nectarina, 1/2 iaurt degresat + cereale secara, iar la pranz mi-am comandat ciorba de fasole cu afumatura (nu mananc decat zeama, ca doar aia imi place), pulpe de pui la gratar si salata de varza alba. diseara am in plan 2 crackers cu magiun de topoloveni.
cum ti se pare meniul zilnic? ah... si de marti n-am mai alergat ca sunt racita cobza, cred ca duminica mai ajung :(
p.s. la pranz mananc mancare de la firma de catering, asa ca ma adaptez in fiecare zi...

Slabuta 01 oct 2010 11:23:31

Re: Jurnal lauram22
 
Citat:

Anterior postat de lauram22 (Post 349124)
am inteles ce zici tu... sub 1000? pai...
ieri: 1/2 iaurt degresat + cereale secara, salata de pui, maioneza si telina, cotlet de porc haiducesc, orez cu legume, 2 struguri, iar seara... 2 linguri de salata cu maioneza, porrumb si ciuperci si 2 crackers cu icre... seara am cam facut-o de oaie, dar nu m-am putut abtine... :(
azi: 1 nectarina, 1/2 iaurt degresat + cereale secara, iar la pranz mi-am comandat ciorba de fasole cu afumatura (nu mananc decat zeama, ca doar aia imi place), pulpe de pui la gratar si salata de varza alba. diseara am in plan 2 crackers cu magiun de topoloveni.
cum ti se pare meniul zilnic?
p.s. la pranz mananc mancare de la firma de catering, asa ca ma adaptez in fiecare zi...

Am mai avut o intrebare mai sus. :)
Daca ai probleme cu stomacul de orice natura?
Pentru ca, daca ai, nu ai voie fructe pe stomac gol. :)

Micul dejun e ok.
La pranz, nu se combina orezul cu carnea.
Doar orez cu salata sau doar carne cu salata.

Trebuie sa existe si o cina, fie ea si una foarte lejera, dar trebuie sa o incluzi. :)

lauram22 01 oct 2010 11:27:38

Re: Jurnal lauram22
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 349135)


Am mai avut o intrebare mai sus. :)
Daca ai probleme cu stomacul de orice natura?
Pentru ca, daca ai, nu ai voie fructe pe stomac gol. :)

Micul dejun e ok.
La pranz, nu se combina orezul cu carnea.
Doar orez cu salata sau doar carne cu salata.

Trebuie sa existe si o cina, fie ea si una foarte lejera, dar trebuie sa o incluzi. :)

n-am nici un fel de probleme de sanatate, sunt sanatoasa tun. ma rog, cu exceptia acestei raceli... stiu ca nu se combina carnea cu orez, dar mai dau rateuri uneori... :( mai grav e ca le dau in cunostinta de cauza....
stiu ca ar trebui sa existe cina, dar nu-mi e foame seara si in plus atunci cand alerg n-am timp. ajung la 19:30 acasa, ma schimb si plec repede la alergat. daca as manca inainte ar trebui sa alerg de la ora 21 si e cam tarziu pt o fata singura sa alerge prin cartier la ora aia...

Slabuta 01 oct 2010 11:32:18

Re: Jurnal lauram22
 
Citat:

Anterior postat de lauram22 (Post 349140)
n-am nici un fel de probleme de sanatate, sunt sanatoasa tun. ma rog, cu exceptia acestei raceli... stiu ca nu se combina carnea cu orez, dar mai dau rateuri uneori... :( mai grav e ca le dau in cunostinta de cauza....
stiu ca ar trebui sa existe cina, dar nu-mi e foame seara si in plus atunci cand alerg n-am timp. ajung la 19:30 acasa, ma schimb si plec repede la alergat. daca as manca inainte ar trebui sa alerg de la ora 21 si e cam tarziu pt o fata singura sa alerge prin cartier la ora aia...

Atunci e ok daca nu ai probleme cu stomacul. :)
Legat de cina, la ce ora te culci?
In general, dupa sport trebuie sa existe o mini gustare. :)

lauram22 01 oct 2010 11:38:25

Re: Jurnal lauram22
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 349145)


Atunci e ok daca nu ai probleme cu stomacul. :)
Legat de cina, la ce ora te culci?
In general, dupa sport trebuie sa existe o mini gustare. :)

23:30 - 00:30, depinde de la o zi la alta. dar ce as putea sa mananc seara....?

Slabuta 01 oct 2010 11:50:32

Re: Jurnal lauram22
 
Citat:

Anterior postat de lauram22 (Post 349153)
23:30 - 00:30, depinde de la o zi la alta. dar ce as putea sa mananc seara....?

Este ok ora, deci neaparat trebuie sa papi.
Ultima masa este cu 4 ore inainte de somn.
Pai dupa sport sau inainte de sport se mananca asa:
Alimentatia inainte si dupa sport - Slabute.ro


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:05:24.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO