forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal livia (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-livia-4142.html)

jolye79 14 iun 2010 22:25:12

Re: jurnal livia
 
M-am uitat pe meniurile salvate de tine si, daca nu te superi, as avea oarece sugestii: elimina mezelurile si branza topita, inlocuieste conservele in ulei cu cele in suc propriu si mai diversifica-ti meniul, ca sa nu te plictisesti. Poti sa-ti faci tot felul de supe, sunt recomandate in diete. Iar cu legumele alea congelate...cum le prepari? Ca daca sunt calite in ulei sau unt nu prea e bine. Mai bine mananca mai multe cruditati. Cred ca ai putea chiar sa maresti putin numarul caloriilor, mai ales ca alaptezi. Eu am slabit pana acum cu 1800-1900 de calorii pe zi si cred ca avem acelasi nivel de activitate fizica (cu doi copii, chiar trei daca il socotim si pe sot...nu prea stau locului toata ziua!).
Daca gatesti cu ulei, ai putea renunta la chestia asta (ai mei s-au conformat noului stil de gatit fara proteste) si ai putea manca alune sau migdale (cam 20-30 de grame/zi). Nu abuza de fructe si.....nu mai stiu....aaaa, apa aia carbogazoasa iti face bine? Eu nu pot s-o sufar, ma simt ca un balon dupa ce beau. Si cred ca nici ouale in exces nu sunt bune.
Pupici!

jolye79 14 iun 2010 22:26:23

Re: jurnal livia
 
Citat:

Anterior postat de livia (Post 219084)
am doua fete .cea mare IASMINA FRANCESCA are 4ani si 6 luni iar cea mica CATRINA VANESSA IRIS are in 19 iunie 6 LUNI

:) Ce chestie! Bebele meu mic pe 19 iunie face 7 luni!!

livia 15 iun 2010 15:12:07

Re: jurnal livia
 
Sa sti ca eu am fumat 10 ANI .am reusit sa ma las cand am fost gravida cu prima fetita acum 6 ani si ceva ,dar imi era dor de ele .Dupa ce am nascut la vreo luna si jumatate m-am reapucat de fumat .Am reusit sa ma las DEFINITIV sper eu cand am ramas insarcinata a doua oara (mi-a fost foarte foarte rau) si de atunci nu mai suport fumul de tigara .Si eu am fost un fumator inrait (chear si doua pachete de virginia slims pe zi ) dar am reusit

jolye79 15 iun 2010 15:18:45

Re: jurnal livia
 
Citat:

Anterior postat de livia (Post 220220)
Sa sti ca eu am fumat 10 ANI .am reusit sa ma las cand am fost gravida cu prima fetita acum 6 ani si ceva ,dar imi era dor de ele .Dupa ce am nascut la vreo luna si jumatate m-am reapucat de fumat .Am reusit sa ma las DEFINITIV sper eu cand am ramas insarcinata a doua oara (mi-a fost foarte foarte rau) si de atunci nu mai suport fumul de tigara .Si eu am fost un fumator inrait (chear si doua pachete de virginia slims pe zi ) dar am reusit

10 ani? Pai la cati ani te-ai apucat???

livia 15 iun 2010 15:24:06

Re: jurnal livia
 
MULTUMESC pentru sfaturi .Incerc sa am un echilibru intre proteine,carbohidrati,grasimi,zahar .apa minerala O ADOR.cat am fost insarcinata mi s-au umflat foarte mult picioarele si nu am putut sa beau asa ca acum profit .Imi place foarte mult.Din pacate daca mananc foarte multe cruditati la asta mica ii merge burtica;asa ca incerc sa imi fac un regim cat de cat sanatos.Legumele le mananc fierte.nu consum ulei decat maxim 2 lingurite de ulei de masline .mai multe detalii la sectiunea meniuri.NU VREAU un meniu foarte restrictiv deocamdata.dupa prima nastere am slabit in 1 an si jumatate 28 de kg fara dieta cu mancare putina si multe tigari si cafea .

livia 15 iun 2010 15:25:38

Re: jurnal livia
 
BUNA vad ca esti pe forum .M-am apucat de fumat la 16 ani .acum am 28

jolye79 15 iun 2010 15:46:43

Re: jurnal livia
 
A, da, eu intelesesem ca te-ai lasat acum 6 ani si nu-mi iesea socoteala... :)
Nici eu nu sunt fan regimuri restrictive, adica nu as putea sub nicio forma sa manac dupa o schema data de altii. Pai de ce sa mananc un ou fiert daca eu am pofta de un iaurt? Asa ca mananc ce-mi place, dar cat mai sanatos.
Foarte bine ca nu folosesti ulei, mi se pare un mare pacat intr-o dieta.
Ai inceput diversificarea cu cea mica, sau astepti pana dupa 6 luni?

livia 15 iun 2010 15:55:26

Re: jurnal livia
 
Vanessa papa de sambata in fiecare zi cate un danonino .ii place foarte mult . deocamdata atat mananca . o sa incepem incet si cu supica de legume si cu fructe pasate

jolye79 15 iun 2010 16:39:54

Re: jurnal livia
 
Citat:

Anterior postat de livia (Post 220302)
Vanessa papa de sambata in fiecare zi cate un danonino .ii place foarte mult . deocamdata atat mananca . o sa incepem incet si cu supica de legume si cu fructe pasate

Eu nu le-am dat copiilor nimic de la marca asta, am inteles ca nu prea e indicata celor mici. Asa mi-a spus pediatra. Oricum, daca nu are nicio reactie, e bine. Sa nu fie cu zahar, conservanti sau alte minuni. Am mai vazut eu lapte praf in iaurt. Pai ala mai e iaurt???
Spor la diversificare, eu m-am cam chinuit cu cel mic. Abia acum a inceput sa manance mai bine. Are in meniu para cu un strop de cereale bio (pe la 11 dimineata) si un piure de legume dupa-amiaza (morcov, dovlecel, cartofi dulci, ceapa, ardei gras, salata verde) amestecat cu 1-2 lingurite de iaurt, ca altfel nu le mananca. Si neaparat cu zeama de lamaie. Trebuie sa-i reglez mai bine mesele, papa pranzul prea tarziu. Dar bine ca mananca, ce m-am mai chinuit.......:((

livia 16 iun 2010 15:52:52

Re: jurnal livia
 
fetita cea mare mananca foarte rau (si eu m-am chinuit cu ea cand a fost mica) dar asta mica e foarte pofticioasa ,ar manca orice


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:13:44.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO