forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Macushla (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-macushla-2791.html)

Macushla 16 feb 2010 21:11:30

Jurnal Macushla
 
Buna, slabutelor!
Astazi am dat din intamplare peste acest forum, l-am studiat si am luat inteleapta decizie de a ma alatura voua.
Povestea mea cu kg in plus a inceput acum vreo 4 ani cand m-am lasat handbal si mai rau e ca s-a inrautatit si problema cu digestia. Imi place sa gatesc si sa si mananc. Din pacate am invatat sa gatesc mancare cu grasimi multe, pentru ca asa se manca la noi in casa.
Studiind diverse subiecte pe forum mi-am luat inima in dinti si mi-am facut un jurnal in speranta ca voi lega prietenii si voi fi incurajata sa nu renunt la scopul pe care mi l-am propus, sa slabesc 10 kg si sa ma mentin.
Pentru maine mi-am propus sa incerc o reteta de supa de legume propusa pe forum.

ianna 16 feb 2010 21:39:57

Re: Jurnal Macushla
 
Bine ai venit printre noi >:D<

si daca tot ti-ai luat inima in dinti si ti-ai facut un jurnal spune-ne cam care ar fi dieta ta si evident, miscarea:D

Macushla 16 feb 2010 21:50:07

Re: Jurnal Macushla
 
Nu tin o dieta anume, adica m-am uitat intr-o lista cu alimente sanatoase. Spre exemplu astazi am mancat cerealea integrale cu lapte, 1 ou fiert, salata de varza si cartofi natur. Iar miscarile de gimnastica, le-am "imprumutat" din cartea unui antrenor. 30 abdomene, genoflexiuni, fandari... x 3 si o data sau de doua ori pe saptamana pilates.
Eu imi notez intr-o agenda ce mananc si ce exercitii fac in fiecare zi, in caz ca nu mai am inspiratie ce sa mai mananc ma uit in urma :">

mvthebest 16 feb 2010 23:14:42

Re: Jurnal Macushla
 
Citat:

Anterior postat de Macushla (Post 89550)
Nu tin o dieta anume, adica m-am uitat intr-o lista cu alimente sanatoase. Spre exemplu astazi am mancat cerealea integrale cu lapte, 1 ou fiert, salata de varza si cartofi natur. Iar miscarile de gimnastica, le-am "imprumutat" din cartea unui antrenor. 30 abdomene, genoflexiuni, fandari... x 3 si o data sau de doua ori pe saptamana pilates.
Eu imi notez intr-o agenda ce mananc si ce exercitii fac in fiecare zi, in caz ca nu mai am inspiratie ce sa mai mananc ma uit in urma :">

Bine ai venit>:D<:-*
Poti si aici sa folosesti Meniul si sa-ti calculeti caloriile,poate iti pica mai bine

Suzume 16 feb 2010 23:28:07

Re: Jurnal Macushla
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest

.. sa-ti calculeti caloriile

Subscriu si eu la ce zice Mirabela, e bine sa-ti calculezi caloriile ca poti sa consumi multe fara sa-ti dai seama chiar daca mananci sanatos. Pe langa asta, sport + multa apa/ceai si reusesti sa scapi de kg repede.

Bine ai venit si tu in comunitate si mult succes! >:D<

DrIulia2010 16 feb 2010 23:37:14

Re: Jurnal Macushla
 
Citat:

Anterior postat de Macushla (Post 89550)
Nu tin o dieta anume, adica m-am uitat intr-o lista cu alimente sanatoase. Spre exemplu astazi am mancat cerealea integrale cu lapte, 1 ou fiert, salata de varza si cartofi natur. Iar miscarile de gimnastica, le-am "imprumutat" din cartea unui antrenor. 30 abdomene, genoflexiuni, fandari... x 3 si o data sau de doua ori pe saptamana pilates.
Eu imi notez intr-o agenda ce mananc si ce exercitii fac in fiecare zi, in caz ca nu mai am inspiratie ce sa mai mananc ma uit in urma :">

Ai mancat prea putin!!Nu te infometa,incadreaza-te in necesarul caloric si nu vei avea probleme.E foarte bine ca faci si sport.

Macushla 17 feb 2010 13:47:31

Re: Jurnal Macushla
 
Multumesc mult pentru sugestii! Ieri am mancat pe la 11 noaptea si o portocala dar am reusit sa adorm pe la 5 dimineata. Din cauza problemelor mele digestive, mult stres si ma luase si o durere insuportabila de ureche si masea, m-am simtit cumplit. Imi este groaza ca am pus atatea kg, nu pot sa cred ca am trecut cu vederea. Era ceva de genul, mie nu mi se poate intampla :((
Si pe cineva apropiat care sa ma sustine nu am. Sora mea imi spune ca e doar o chestiune de timp pana renunt, si prietenul meu cam aceeasi parere are...
Va multumesc ca ma sustineti >:D<

ianna 17 feb 2010 14:16:16

Re: Jurnal Macushla
 
Vad ca mai ai 10 kg de pierdut... ia treci aici cu noi http://forum.slabute.ro/grupul-slabi...kg-2769-8.html

ia-ti masurile...spune-ne dieta si cam ce planuri ai vis a vis de dieta ca sa scapi de cele 10 kg si cu ce te vei rasplati...poate te ajuta mai mult asa daca suntem un grupusor mai mare care ne impulsionam sa scapam de ac nr de kg :D

Liviutzza 17 feb 2010 14:25:50

Re: Jurnal Macushla
 
Citat:

Anterior postat de Macushla (Post 90095)
Multumesc mult pentru sugestii! Ieri am mancat pe la 11 noaptea si o portocala dar am reusit sa adorm pe la 5 dimineata. Din cauza problemelor mele digestive, mult stres si ma luase si o durere insuportabila de ureche si masea, m-am simtit cumplit. Imi este groaza ca am pus atatea kg, nu pot sa cred ca am trecut cu vederea. Era ceva de genul, mie nu mi se poate intampla :((
Si pe cineva apropiat care sa ma sustine nu am. Sora mea imi spune ca e doar o chestiune de timp pana renunt, si prietenul meu cam aceeasi parere are...
Va multumesc ca ma sustineti >:D<

Nu te descuraja:D si sa nu faci cum zice sora si prietenul!E bine ca te-ai trezit acum,si nu e deloc tarziu...daca la 66 de kg m-as fi oprit si eu..ar fi fost SUPER:)dar am continuat pana am ajuns la 73...si acum lupt sa le dau jos:))Cand esti descumpanita gandeste-te ca nu vrei sa ajungi si tu la peste 70 de kg..Incearca sa faci mult mult mult sport!!!Asta conteaza enorm:))si alimentatie sanatoasa bine inteles:DSucces:*

alexa.stan 17 feb 2010 15:36:58

Re: Jurnal Macushla
 
Buna Macushla,

Esti foarte norocoasa, nu ai decat 10 kg de dat jos, si ai facut si sport (am inteles ca de performanta)... deci esti deja pe drumul cel bun, tre doar sa te indorci din aratura, ca ai drumul aproape. Eu am ajuns deja pe alte drumuri, si incerc sa-mi gasesc o harta, asta e cel mai greu.

Eu te sfatuiesc sa respecti lista aia pe care ai gasit-o cu alimente permise, sa incerci sa te incadrezi in limita caloriilor recomandate la tiker, si sa-ti stabilesti un target, eu iti recomand sa nu fie mai mult de 4 kg pe luna, deci iti va lua cam 2-3 luni sa ajungi la greutatea dorita, apoi la mentinere .... (nu mai am cu ce sa te sfatuiesc)

Macushla 17 feb 2010 20:51:13

Re: Jurnal Macushla
 
Imi este cam greu sa fac sport in casa, nu mi se pare foarte atractiv si ma apuc cu greu. Eu abia astept sa se mai incalzeasca putin si asa o sa ies la alergat, pentru ca ador alergatul. La mine e o intreaga poveste cu sportul, in clasa a treia am facut guido, inr-a 4-a volei pana in clasa a 7a si pt ca nu ma inaltam mai tare m-am lasat si imediat am inceput cu handbalul si in timp ce faceam aceste sporturi ma antrenam cate putin pt concursurile de atletism la neprofesionisti. Si din pacate nu am reusit sa ajung mai departe cu sportul :(

ali_lumi 17 feb 2010 20:56:14

Re: Jurnal Macushla
 
hai Mey ce-i asa greu sa pui o patura pe covor dai drumu la video si faci cateva exercitii :)
Eu una mai degraba le-as face acasa decat la sala;)

Macushla 17 feb 2010 21:02:32

Re: Jurnal Macushla
 
Mi se pare plictisitor si ma mai necajeste si catelusa, care e cam obraznicuta.

De nevoie o sa fac si sacrificiul asta.

mvthebest 17 feb 2010 21:17:07

Re: Jurnal Macushla
 
Citat:

Anterior postat de Macushla (Post 90668)
Imi este cam greu sa fac sport in casa, nu mi se pare foarte atractiv si ma apuc cu greu. Eu abia astept sa se mai incalzeasca putin si asa o sa ies la alergat, pentru ca ador alergatul. La mine e o intreaga poveste cu sportul, in clasa a treia am facut guido, inr-a 4-a volei pana in clasa a 7a si pt ca nu ma inaltam mai tare m-am lasat si imediat am inceput cu handbalul si in timp ce faceam aceste sporturi ma antrenam cate putin pt concursurile de atletism la neprofesionisti. Si din pacate nu am reusit sa ajung mai departe cu sportul :(

Si eu mi-as dori sa fiu la sala.. Dar nu e greu sa faci nici acasa. Inceputul poate e m-ai greu,dar dupa sa vezi cum iti dai drumul... :)

Macushla 18 feb 2010 14:08:42

Re: Jurnal Macushla
 
Astazi meniul meu a fost:
1- felie de paine
10g- crema de branza light
1- felie subtire de te vezi prin ea, sunca slaba
4- felii subtiri de rosie
-toate aceastea au fost puse una peste alta in aceasta ordine
La pranz supa de pui, iar pentru cina planuiesc o salata mare.
Gustarile vor consta in betisoare de morcov crud, sunt un iepuras mai mare :))

Macushla 19 feb 2010 18:50:18

Re: Jurnal Macushla
 
BUna!
Astazi am mancat cam putin ce-i drept, iar in seara asta nu intentionez sa ma indop, insa nu am putut manca mai mult. Pana acum am pancat salata (nu una mare) cu cateva cubulete de sunca praga si doua castronele mici (pt bebelusi) de supa de pui si un iaurt mic 0% - toate astea nu depasesc 600 cal.
Iar miscarea de azi a fost o plimbarica, curatenie generala, 30 min aerobic.
Si as avea o nelamurire, ce e mai recomandat (evident, in cantitati mici) sunca praga sau jambon?

Macushla 20 feb 2010 13:53:06

Re: Jurnal Macushla
 
Azi nu ma simt prea bine, sunt usor posomarata, imi lipseste cheful de alta data :(
Pana acum nu am mancat paine, dar imi e greu sa nu mananc cate o feliuta la o supa sau altceva. Cei drept pap paine neagra dieta, dar nu stiu cu ce sa o inlocuiesc...
Vad ca e frumos afara si sper sa ies sa fac o plibare, poate imi incarc bateriile.

allanah 20 feb 2010 14:05:55

Re: Jurnal Macushla
 
Nu te lasa descurajată! Să ştii că o bucată de paine neagră, mai ales la micul dejun, respectiv pranz nu fac rău defel. Ba este recomandat să mai mănânci şi puţină pâine că în ea se găsesc fibre şi diferite componente pe care alte alimente nu ţi le pot oferi. Mănâncă fără grijă- Unii nutriţionişti spuneau că la micul dejun ne putem permite şi o felie de tort, închipuie-ţi! dimineaţa metabolismul este rapid, iar caloriile în timpul zilei luate încă de dimineaţă le ardem chiar şi numai dacă stam la calculator, drept exemplu.
Fruntea sus! nu-ţi mai fă mustrări de conştiinţă acolo unde nu este nevoie. Dacă mâncai o friptură de porc în ulei şi albă de grăsime atunci te-aş fi certat şi eu, nu numai tu :P, însă nu e cazul. O felie de pâine(mai ales neagră), două per zi nu o să-ţi facă defel rău.

Spor la treabă şi să ne reauzim cu bine! >:D<

PS: Şunca de curcan, fiartă sau afumată, e tare bună şi defel grasa ori calorică.

Macushla 20 feb 2010 14:14:15

Re: Jurnal Macushla
 
Multumesc de incurajari! >:D< Ma gandesc sa ies si asa o sa imi mai cumpar si ceva verdeata. O plimbare mi-ar face mult bine acum.

allanah 20 feb 2010 14:16:19

Re: Jurnal Macushla
 
Nu mai sta pe gânduri!
:)

rosemary 20 feb 2010 21:03:28

Re: Jurnal Macushla
 
E o idee execlenta [*mers*]

Macushla 20 feb 2010 21:17:24

Re: Jurnal Macushla
 
rose, daca nu gasesti ceva care ti se potriveste sau nu stii ce sa alegi poti incepe cu ceva personalizat. Cauta o lista cu alimente permise si incearca sa te incadrezi in 1000- 1200 kal si fa si ceva exercitii.

rosemary 20 feb 2010 21:55:13

Re: Jurnal Macushla
 
am incercat timp de 2 saptamani varianta cu dieta personalizata, timp in care am dat jos 2kg, deci acum simt nevoia sa trec la ceva mai eficient...[*banda*]

Macushla 20 feb 2010 22:02:15

Re: Jurnal Macushla
 
Bine atunci, astept vesti cu rezultatele noii tale diete. :)

rosemary 20 feb 2010 22:06:18

Re: Jurnal Macushla
 
Ok...am sa te tin la curent ;) ... deja mi-am pregatit lista de shopping pentru maine [*103*]

allanah 20 feb 2010 22:18:12

Re: Jurnal Macushla
 
Hihi, exact aşa am şi eu greutăţi, ca în poza de mai sus, numai că sunt roşu-negru. Au 2,5 kg- fiecare.
Hehe!
:x
Seară bună, fetelor!

Macushla 20 feb 2010 22:23:08

Re: Jurnal Macushla
 
Cam cat costa niste greutati? Ca as avea nevoie...

allanah 20 feb 2010 22:27:38

Re: Jurnal Macushla
 
Eu le-am luat din străinătate cu 6 euro, dar de la Carrefour, deci există mare posibilitate să fie şi în România la ei, poate chiar mai ieftine.
:)

Macushla 20 feb 2010 22:29:38

Re: Jurnal Macushla
 
Ms, Saptamana viitoare o sa ma duc sa caut in magazine.

allanah 20 feb 2010 22:32:34

Re: Jurnal Macushla
 
Pentru puţin!
Cu siguranţă ai să găseşti, chiar şi în supermarketuri(hypermarketuri) la raioanele sportive există mari şanse de a găsi.
[*128*]

Macushla 21 feb 2010 22:19:39

Re: Jurnal Macushla
 
Buna fetelor!
Va rog spuneti-mi si mie daca e rau sa consum iaurt cu fructe o data pe zi (120- 200g) zilnic. Ideea e ca il consum zilnic din cauza unor plante care le iau. Am incercat cu iaurt simplu si il mananc in scarba, abia daca puteam inghiti. Iartul cu fructe imi ca ingreuna dieta?:(

DrIulia2010 21 feb 2010 22:34:03

Re: Jurnal Macushla
 
Citat:

Anterior postat de Macushla (Post 94524)
Buna fetelor!
Va rog spuneti-mi si mie daca e rau sa consum iaurt cu fructe o data pe zi (120- 200g) zilnic. Ideea e ca il consum zilnic din cauza unor plante care le iau. Am incercat cu iaurt simplu si il mananc in scarba, abia daca puteam inghiti. Iartul cu fructe imi ca ingreuna dieta?:(

Da,iti va afecta la dieta.Contin zahar sau fructoza ceea ce nu e deloc bine.

Macushla 21 feb 2010 22:38:59

Re: Jurnal Macushla
 
Si cu ce as putea sa il inlocuiesc? Ca sa pot lua plantele alea oribile.

DrIulia2010 21 feb 2010 22:40:46

Re: Jurnal Macushla
 
Citat:

Anterior postat de Macushla (Post 94546)
Si cu ce as putea sa il inlocuiesc? Ca sa pot lua plantele alea oribile.


Ce plante?

Macushla 21 feb 2010 22:43:54

Re: Jurnal Macushla
 
Colon H... e un medicament pe baza de plante (plante uscate si maruntite). M-am interesat despre acest produs si l-am luat din disperare pentru ca eu nu ma intelegeam cu ceaiurile verzi, ma durea burta cumplit si ma mai si balonam.

DrIulia2010 21 feb 2010 22:51:54

Re: Jurnal Macushla
 
Citat:

Anterior postat de Macushla (Post 94556)
Colon H... e un medicament pe baza de plante (plante uscate si maruntite). M-am interesat despre acest produs si l-am luat din disperare pentru ca eu nu ma intelegeam cu ceaiurile verzi, ma durea burta cumplit si ma mai si balonam.


Da,stiu produsul,nu stiu cat de multumita vei fi de el;).Eu nu am incredere in astfel de produse.
De ce nu iei
tarate psyllium?O combini cu argila(in supa,iaurt,ceai)e mult mai sanatoasa.
Oricum si produsul are in compozitie
psyllium,mai bine o consumi intr-o cantitate mai mare (sursa de fibre)fara celelalte ingrediente.

Macushla 21 feb 2010 23:17:39

Re: Jurnal Macushla
 
Momentan ma simt bine de la el si m-a ahutat dupa a treia doza. O sa-l iau pana il termin, adica o luna ca sa vad care e treaba. Nu stiam alte solutii, si mai auzeam si de pastile cu efect laxativ si nu voiam, voiam ceva care sa regleze nu sa ma ajute doar pe moment. Cateva zile o sa iau cu iaurt de fructe sa ma acomodez cu gustul si apoi trec pe iaurt natural.
Ms de sfaturi >:D<

Macushla 22 feb 2010 12:15:58

Re: Jurnal Macushla
 
Iaurtul cu fructe am reusit sa-l inlocuiesc cu 150 ml lapte 1,5% , si merge cu plantele alea. Zilnic ar fi o problema daca il consum?

manuela 22 feb 2010 19:09:16

Re: Jurnal Macushla
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 94540)
Da,iti va afecta la dieta.Contin zahar sau fructoza ceea ce nu e deloc bine.

:-/ :-sNu stiam ca un iaurt cu fructe e asa daunator dietei:(Mie imi place sa mai mananc cate unul,dar se pare ca voi renunta la el#:-sDar cel simplu?Sau laptele?

ali_lumi 22 feb 2010 19:11:47

Re: Jurnal Macushla
 
1 iaurt cu fructe odata la saptamana nu va omorii pe nimeni stai linistita:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:15:09.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO