forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   jurnal Miruna (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-miruna-2490.html)

ema5288 28 ian 2010 23:55:28

Re: jurnal Miruna
 
in mod normal carbohidratii trebuie sa aduca majoritatea caloriilor, cam 50%-60% din aportul total, apoi lipidele 10-30% si pe ultimul loc proteinele, 10-20%. asta din cate stiu eu!! insa nu mi se pare potrivit pentru cura de slabire. dar deja incerci sa te complici prea mult. incearca doar sa numeri caloriile si sa elimini prajelile , dulciurile, grasimile.cred ca e suficient

plus ca daca iti faci un meniu vei vedea ca la final iti arata cate glucide, lipide, proteine ai mancat in ziua respectiva si daca esti in limite normale, daca e mic sau mare
e mult mai simplu asa

Miruna 29 ian 2010 00:35:54

Re: jurnal Miruna
 
mersi de raspuns.;;)
ce sa zic !dupa cum am spus eu am tinut numaratul caloriilor,dar la un moment dat am stagnat.......dupa care oricat am mancat ,in orice combinatie,sau aveam zile cand nu mancam aproape nimic tot acolo am ramas cu kg.in aceeasi situatie sunt acum.ce am spus la inceput ''ca am luat inapoi kg date jos (nu pe toate) s-a intamplat in decurs de aproape un an.acum stagnez pe 75kg.de luni ma apuc mai serios de treaba si sper sa reusesc sa-i dau un impuls metabolismului meu incetinit.
mi-am propus sa beau in fiecare dimineata cate un pahar de apa calduta pe stomacul gol,si am sa incerc sa mananc disociat pe mese,sau pe zile...........:-/ma mai gandesc si la alte variante ,nu stiu ......pana luni ma pregatesc si psihic asa ca nu am decat de castigat daca o sa fiu perseverenta.>:D<

mishutza 29 ian 2010 07:50:23

Re: jurnal Miruna
 
Neata Miruna.
Cate calorii mancai pe zi cand ai slabit?Ce mie mi se pare ca ai ajuns cam repede la stagnare,dupa 6 kg slabite,daca am inteles corect.

Miruna 31 ian 2010 16:31:11

Re: jurnal Miruna
 
buna mishutza :x scuze ca raspund asa tarziu .......din lipsa de timp nu prea reusesc sa intru asa des ..........pai eu mancam in jur de 1200-1300 calorii/zi.ce sa zic.de cand ma stiu am slabit foarte greu chiar si fata de sora mea care arata super si e mamica de trei fete.
nu as vrea sa scad sub 1200cal/zi ........si stii ce am observat?ca slabesc mai repede atunci cand mananc doar proteine .

Sabine_28 31 ian 2010 18:31:06

Re: jurnal Miruna
 
Citat:

Anterior postat de Miruna (Post 73493)
mersi de raspuns.;;)
ce sa zic !dupa cum am spus eu am tinut numaratul caloriilor,dar la un moment dat am stagnat.......dupa care oricat am mancat ,in orice combinatie,sau aveam zile cand nu mancam aproape nimic tot acolo am ramas cu kg.in aceeasi situatie sunt acum.ce am spus la inceput ''ca am luat inapoi kg date jos (nu pe toate) s-a intamplat in decurs de aproape un an.acum stagnez pe 75kg.de luni ma apuc mai serios de treaba si sper sa reusesc sa-i dau un impuls metabolismului meu incetinit.
mi-am propus sa beau in fiecare dimineata cate un pahar de apa calduta pe stomacul gol,si am sa incerc sa mananc disociat pe mese,sau pe zile...........:-/ma mai gandesc si la alte variante ,nu stiu ......pana luni ma pregatesc si psihic asa ca nu am decat de castigat daca o sa fiu perseverenta.>:D<

Buna Miruna si bun venit in club!
Si eu incep de maine disociata, daca vrei incepem amandoua. :)
Uite care e regimul, sa-mi zici cum ti se pare :
Ziua 1 - CARBOHIDRATI
M.d : cartofi la cuptor - 100 gr.
Pranz: ciorba de cartofi - 200 ml. , cartofi la cuptor -100 gr.
Cina: cartofi la cuptor + salata de varza acra

Ziua 2: Fructe
M.d: Salata de fructe
Pranz: Salata de fructe
Cina: Salata de fructe
O sa mai bag si cate un mar copt la gustare

Ziua 3 - Proteine
M.d: sunca piept pui - 100 gr.
Pranz: supa de pui - 200 ml, pui la gratar- 150 gr.
Cina: pui la gratar - 150 gr.

Ziua 4 - Legume
M.d : Fasole verde cu condimente
Pranz: Fasole verde cu condimente
Cina: Fasole verde cu condim.

Ziua 5 - Lactate
M. d: lapte cald
Pranz : branza slaba cu o rosie
Cina: iaurt/ sana/lapte batut

In week-end poti alege cealalta varianta de disociata, cum combinatiile permise.
http://forum.slabute.ro/dieta-disoci...ente-1080.html
Eu asa voi face.
De luni, cura se reia.
Succes si la cat mai multe kg in minus!>:D<

Miruna 01 feb 2010 17:04:11

Re: jurnal Miruna
 
buna Sabine si mersi de urare :x
nici nu stiu ce sa zic;:-/
cam in toate dietele intalnite cartoful era pe lista nepermiselor.acum nu prea stiu ce sa zic.nu am mai incercat asa ceva .ciorba de cartofi cum o faci?
la ziua de fructe .....:-/
fructele contin multe glucide ..........deci prea mult dulce........si toata ziua numai fructe nu stiu daca as rezista.
la ziua de proteine...:-/
dupa gustul meu ar fi una din zilele mele preferate.
la ziua de legume...:-/
ziua asta iti ofera o gama mai larga de papa gatita .adica sunt foarte multe legume pe care le poti combina si iasa ceva bun,bun.;)
la ziua de lactate...:-/
imi place si aceasta zi .......;)..dar de ce ai adaugat o rosie ?:-o
dar per ansamblu zic ca e destul de ok.ai mai tinut-o sa vezi daca da rezultate?

Miruna 24 apr 2010 00:51:42

Re: jurnal Miruna
 
oooo de cand nu am mai fost pe aici......s-a asezat praful de un deget.......
deci trebuie sa vad cum sta treaba in continuare.......eu tot intr-o situatie urata sunt,care nu este pe placul meu defel.......kg astea sunt pe mine de multa vreme,ma apasa greu iar eu m-am lasat pe tanjeala si nu mi-am mai acordat deloc timp pt mine,nu am mai facut nimic referitor la slabit.
acum sunt pe aici in speranta ca citind prin jurnale,ma voi ambitiona si eu sa fac ceva.

Slabuta 28 apr 2010 12:30:26

Re: jurnal Miruna
 
Citat:

Anterior postat de Miruna (Post 163422)
oooo de cand nu am mai fost pe aici......s-a asezat praful de un deget.......
deci trebuie sa vad cum sta treaba in continuare.......eu tot intr-o situatie urata sunt,care nu este pe placul meu defel.......kg astea sunt pe mine de multa vreme,ma apasa greu iar eu m-am lasat pe tanjeala si nu mi-am mai acordat deloc timp pt mine,nu am mai facut nimic referitor la slabit.
acum sunt pe aici in speranta ca citind prin jurnale,ma voi ambitiona si eu sa fac ceva.

Buna Miruna :)

Eu zic sa incepi em prin postarea de meniuri, pe care sa le putem discuta, corecta si asa inveti sa te alimentezi corect, devine obisnuinta, stii vorba aia " pofta vine mancand", in cazul nostru va fi "ambitia vine invatand" :D
O zi frumoasa :)

Miruna 01 mai 2010 16:11:11

Re: jurnal Miruna
 
va salut fetelor.......si iti multumesc Slabuto ca ai trecut si pe la mine .de luni mai precis ,ma voi apuca de calea cea dreapta,zic eu .......cu mancatul sanatos si poate reusesc si putin sport....nu promit,sa vad daca mai sunt in stare .....dupa o tura de efort fizic prin gradina...adica sapat si alte alea ce are legatura cu gradinaritul.in alta ordine de idei......e asa frumos afara .....sper ca si pe la voi tot asa......acum mai am de pregatit cate ceva prin bucatarie si apoi sper la o plimbarica cu pitica mea ,cu bicicleta.

Slabuta 02 mai 2010 16:11:55

Re: jurnal Miruna
 
Citat:

Anterior postat de Miruna (Post 172264)
va salut fetelor.......si iti multumesc Slabuto ca ai trecut si pe la mine .de luni mai precis ,ma voi apuca de calea cea dreapta,zic eu .......cu mancatul sanatos si poate reusesc si putin sport....nu promit,sa vad daca mai sunt in stare .....dupa o tura de efort fizic prin gradina...adica sapat si alte alea ce are legatura cu gradinaritul.in alta ordine de idei......e asa frumos afara .....sper ca si pe la voi tot asa......acum mai am de pregatit cate ceva prin bucatarie si apoi sper la o plimbarica cu pitica mea ,cu bicicleta.

Salutare :)
Cum ai petrecut 1 Mai? :D

E bun si gradinaritul, consuma suficiente calorii ;)
Te astept de maine cu meniuri :) Hai sa ne apucam serios de treaba :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:00:10.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO