forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal - Moni will weigh 53kg again! (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-moni-will-weigh-53kg-again-8812.html)

CrisetenO 07 apr 2011 16:03:42

Re: Jurnal -Moni will weigh 53kg again!
 
Citat:

Anterior postat de moniniful (Post 610309)
ieri am fost la sala, dupa o pauza destul de indelungata. la sfarsit, cu oaresice teama, m-am convins sa ma cantaresc pe cantarul superperformant de acolo. am ramas socata. de cateva luni incercam sa scad de la 64 de kg la macar sub 60. nu am facut nimic foarte concret in privinta asta...am renuntat doar la sucuri si am incercat sa mananc mai putine dulciuri. rezultatele super planului meu? acum am 66 de kg :))

la inaltimea mea de 1.64 , asta inseamna ca sunt la 1.5 kg jumatate de obezitate (conform BMI-ului) . nu imi vine sa cred, pur si simplu cat de inconstienta am fost. pana la 22 de ani nu am avut nicioadata mai mult de 55 de kg si acum am 13 kg de slabit pana la greutatea mea ideala.

asa ca .. am revenit pe formul slabutelor si de data asta i'm here to stay.

voi urma o dieta de 6 saptamani, pe care colega mea de casa o are de la un medic nutritionist. recunosc din ce am citit pe forum, ca un stil de viata sanatos, e preferabil unei diete restrictive. cu toate astea, am preferat sa adopt un regim, ca sa pot sa ma disciplinez cat de cat.

acesta e planul pentru prima saptamana:

SAPTAMANA 1:

MIC DEJUN
2 alimente din 3( 1 ou fiert,50 g branza-orice fel,50 g muschi file)
PRANZ:
200 g carne(slaba si alba prefer) +50 g branza
CINA:
200 g carne si 50 g branza (maxim pana la ora 19)

cu ajutorul calculatorului de calorii, am realizat ca ma incadrez in 1100-1200 de calorii. planul meu este sa fac si mult sport, incat sa slabesc 1,5-2 kg pe saptamana.

maine cand merg la sala o sa imi stabilesc si un program de sport variat saptamanal (intrucat am marele noroc sa am acces la o super sala cu piscina, ore de aerobic/zumba/step cu instructori...tot ce vrei, numai sa ajungi la sala)

si cam asta pentru azi. multumesc comunitatii pentru motivare!

Salut, nu-mi vine sa cred ca un nutritionist ti-a recomandat dieta asta. Imi vine sa dau cu el de pamant (sau cu ea). Pai e un regim hiperproteic, unde mananci numai proteine amestecate (deci sunt greu de digerat) si unde iti lipseste cu desavarsire: fierul (ca ai zis carne slaba si alba), zincul, vitaminele, etc. Cu asa o dieta faci scorbut, zau asa!

Eu nu sunt nutritionista, insa uite ce iti recomand: fa-ti un meniu de 1100 kcal cam asa (meniul l-am recomandat si slabutei Nemesis, care insa are o oarecare obisnuinta cu fainoasele, deci e usor adaptat aici pentru profilul tau):

MD (350 kcal)
Pranz (350 kcal)
Gustare (100 kcal)
Cina (300 kcal)

In general aplici urmatoarele reguli:

-- cafea si ceai poti bea cat iti place, dar neindulcite sau indulcite cu o lgt. miere. (pana la 3 lgt. miere pe zi)
-- apa, cat cuprinde. Incearca sa te inveti sa bei cand ti-e pofta. Apa carbogazoasa te umple mai tare decat cea plata.
-- nu cumperi decat paine integrala.
-- mananci intotdeauna la masa, nu la TV, calculator, etc
-- sport: trebuie sa faci in fiecare zi macar 30 min, DAR nu exagera. Deci 30 minute de sport inseamna si mers pe jos in ritm rapid timp de 30 minute. Incearca sa faci si aerobic seara.
-- Nu se mananca produse prea procesate: scoti branza Philadelphia, pui branza de vaci sau urda, telemea, cas. Scoti iaurtul cu fructe si pui iaurt natural fara zahar. Scoti sosurile gata facute, condimentele de tip Knorr fix. Scoti carnea grasa (porc, carne de vita cu grasime, miel), pui carne slaba (pui, curcan, vitel).
-- Alterneaza (vezi mai jos) zilele de tip A si C. Daca observi ca incepi sa poftesti ceva, spune-ne si vedem cum aranjam lucrurile.
-- Sport: in fiecare zi cel putin 30 minute de sport inainte de culcare (e buna aerobica, zumba, turbo jam) si 30 minute de sport dimineata, ori chiar inainte de MD, ori la 1.5 ceasuri de MD: aici merge si fitness sau sport pentru creat masa musculara.
-- Cina o termini cu cel putin 2 ore inainte de aerobica si cu cel putin 3 ore inainte de somn.


Ziua tip A -- fainoase la MD:

MD (350 kcal):

--o felie de paine neagra (80 kcal) cu o felie de urda sau cu branza de vaci (50 -- 100 kcal), un iaurt natural semidegresat (150 ml, max. 100 kcal) cu seminte de in (1 lg)

-- o felie de paine neagra (80 kcal) cu o omleta facuta din: 2 oua medii (150 kcal), 1/2 ardei gras rosu (20 kcal), o ceapa (20 kcal), 100 ml lapte degresat (max. 60 kcal), piper, sare, marar, boia de ardei.

-- 2 felii paine, o felie urda, o rosie, o foaie de salata, ceai/cafea

-- un terci facut din: 7-8 lg. fulgi de cereale instant (ca de copii mici) sau de fulgi de ovaz fara zahar: (150 kcal), 175 ml lapte semidegresat (max. 110 kcal), la care poti adauga: 3 lgt. cu varf cacao si 2 lgt. miere (95 kcal) SAU 2 lg. stafide muiate in apa clocotita cu esenta de rom si 1 lgt. miere (75 kcal) SAU 4 nuci taiate grosolan si o lgt. miere (90 kcal): pui cerealele, incalzesti laptele aproape de fierbere, pui ingredientele uscate (cacaua sau nucile), adaugi laptele fierbinte, apoi amesteci bine, adaugi mierea sau/si stafidele.

Pranz: (350 kcal) amestecuri SAU legume si proteine

Amestecuri: eventual servit cu putin iaurt semidegresat si o salata verde cu putin ulei si zeama de lamaie.

-- 7-10 sarmalute mici in foi de vita de vie,
-- 1 ardei umplut (cu carne)
-- 1 dovlecel umplut (cu carne)
-- o portie mare buseuri de spanac si branza a la Anqutz

Proteine:

-- 2 felii telemea
-- 2 felii urda
-- 200 g branza cottage
-- 1 buc. filet de piept de pui sau de curcan (fara mult ulei, la teflon)
-- 2 oua (nu se mananca daca ai mancat oua in ziua precedenta sau in ziua de azi): fara ulei mult!
-- 1 buc. peste (poate fi si peste gras, somon, macrou, sardele) facut la cuptor, fara ulei, in coaja
-- 1 buc. filet de vitel facut la teflon (fara mult ulei, in nici un caz in forma de snitel)

Legume:

-- mazare, fasole, naut, o portie normala (cam 3/4 cana de 250 ml fiarta)
-- conopida, spanac, broccoli, morcovi, ceapa, usturoi, pastai fasole, vinete, dovlecei, telina, portie mare, la cuptor, la aburi, la teflon, fara ulei si cu putin sos de soia, pasta de dovlecel, lapte de cocos.

Gustare: o mana alune SAU 1 mar mare SAU 1 portocala mare SAU 150 ml iaurt semidegresat nature

Cina (proteine si grasimi):

-- omleta din 2 oua cu lapte sau eventual putina smanatana, cu ceapa si usturoi

-- mancarica la teflon din 150 g ton din conserva cu APA, masline, putina ceapa si ceva legume din categoria a doua de mai sus. Mie imi place combinatia: ton + dovlecel foarte mult.

-- salata cu peste gras din conserva (scurs bine de ulei), salata verde, rosii, masline, ardei gras, cu putin otet balsamic.

-- buseurile lui Anqutz.

-- 1 ochi in smantana cu putin spanac fiert.

Eventual poti sa bei o canita mica de cacao cu 2 lgt. cacao, o lgt. miere, si 150 ml apa fierbinte.


Ziua tip C -- fara fainoase

MD (350 kcal):

-- ca in ziua de tip A dar inlocuiesti painea cu biscuiti WASA (o felie paine pentru 3 biscuiti WASA), sau o scoti complet din meniu si o inlocuiesti cu ardei rosu sau cu alte legume bune.

Pranz: (350 kcal) amestecuri SAU legume si proteine

-- ca ziua de tip A

Gustare:

-- ca ziua de tip A

Cina (proteine si grasimi):

-- ca ziua de tip A


Cu mult drag,

Cristina

moniniful 07 apr 2011 22:30:02

Re: Jurnal -Moni will weigh 53kg again!
 
Citat:

Anterior postat de CrisetenO (Post 611782)
Salut, nu-mi vine sa cred ca un nutritionist ti-a recomandat dieta asta. Imi vine sa dau cu el de pamant (sau cu ea). Pai e un regim hiperproteic, unde mananci numai proteine amestecate (deci sunt greu de digerat) si unde iti lipseste cu desavarsire: fierul (ca ai zis carne slaba si alba), zincul, vitaminele, etc. Cu asa o dieta faci scorbut, zau asa!

Eu nu sunt nutritionista, insa uite ce iti recomand: fa-ti un meniu de 1100 kcal cam asa (meniul l-am recomandat si slabutei Nemesis, care insa are o oarecare obisnuinta cu fainoasele, deci e usor adaptat aici pentru profilul tau):

MD (350 kcal)
Pranz (350 kcal)
Gustare (100 kcal)
Cina (300 kcal)

In general aplici urmatoarele reguli:

-- cafea si ceai poti bea cat iti place, dar neindulcite sau indulcite cu o lgt. miere. (pana la 3 lgt. miere pe zi)
-- apa, cat cuprinde. Incearca sa te inveti sa bei cand ti-e pofta. Apa carbogazoasa te umple mai tare decat cea plata.
-- nu cumperi decat paine integrala.
-- mananci intotdeauna la masa, nu la TV, calculator, etc
-- sport: trebuie sa faci in fiecare zi macar 30 min, DAR nu exagera. Deci 30 minute de sport inseamna si mers pe jos in ritm rapid timp de 30 minute. Incearca sa faci si aerobic seara.
-- Nu se mananca produse prea procesate: scoti branza Philadelphia, pui branza de vaci sau urda, telemea, cas. Scoti iaurtul cu fructe si pui iaurt natural fara zahar. Scoti sosurile gata facute, condimentele de tip Knorr fix. Scoti carnea grasa (porc, carne de vita cu grasime, miel), pui carne slaba (pui, curcan, vitel).
-- Alterneaza (vezi mai jos) zilele de tip A si C. Daca observi ca incepi sa poftesti ceva, spune-ne si vedem cum aranjam lucrurile.
-- Sport: in fiecare zi cel putin 30 minute de sport inainte de culcare (e buna aerobica, zumba, turbo jam) si 30 minute de sport dimineata, ori chiar inainte de MD, ori la 1.5 ceasuri de MD: aici merge si fitness sau sport pentru creat masa musculara.
-- Cina o termini cu cel putin 2 ore inainte de aerobica si cu cel putin 3 ore inainte de somn.


Ziua tip A -- fainoase la MD:

MD (350 kcal):

--o felie de paine neagra (80 kcal) cu o felie de urda sau cu branza de vaci (50 -- 100 kcal), un iaurt natural semidegresat (150 ml, max. 100 kcal) cu seminte de in (1 lg)

-- o felie de paine neagra (80 kcal) cu o omleta facuta din: 2 oua medii (150 kcal), 1/2 ardei gras rosu (20 kcal), o ceapa (20 kcal), 100 ml lapte degresat (max. 60 kcal), piper, sare, marar, boia de ardei.

-- 2 felii paine, o felie urda, o rosie, o foaie de salata, ceai/cafea

-- un terci facut din: 7-8 lg. fulgi de cereale instant (ca de copii mici) sau de fulgi de ovaz fara zahar: (150 kcal), 175 ml lapte semidegresat (max. 110 kcal), la care poti adauga: 3 lgt. cu varf cacao si 2 lgt. miere (95 kcal) SAU 2 lg. stafide muiate in apa clocotita cu esenta de rom si 1 lgt. miere (75 kcal) SAU 4 nuci taiate grosolan si o lgt. miere (90 kcal): pui cerealele, incalzesti laptele aproape de fierbere, pui ingredientele uscate (cacaua sau nucile), adaugi laptele fierbinte, apoi amesteci bine, adaugi mierea sau/si stafidele.

Pranz: (350 kcal) amestecuri SAU legume si proteine

Amestecuri: eventual servit cu putin iaurt semidegresat si o salata verde cu putin ulei si zeama de lamaie.

-- 7-10 sarmalute mici in foi de vita de vie,
-- 1 ardei umplut (cu carne)
-- 1 dovlecel umplut (cu carne)
-- o portie mare buseuri de spanac si branza a la Anqutz

Proteine:

-- 2 felii telemea
-- 2 felii urda
-- 200 g branza cottage
-- 1 buc. filet de piept de pui sau de curcan (fara mult ulei, la teflon)
-- 2 oua (nu se mananca daca ai mancat oua in ziua precedenta sau in ziua de azi): fara ulei mult!
-- 1 buc. peste (poate fi si peste gras, somon, macrou, sardele) facut la cuptor, fara ulei, in coaja
-- 1 buc. filet de vitel facut la teflon (fara mult ulei, in nici un caz in forma de snitel)

Legume:

-- mazare, fasole, naut, o portie normala (cam 3/4 cana de 250 ml fiarta)
-- conopida, spanac, broccoli, morcovi, ceapa, usturoi, pastai fasole, vinete, dovlecei, telina, portie mare, la cuptor, la aburi, la teflon, fara ulei si cu putin sos de soia, pasta de dovlecel, lapte de cocos.

Gustare: o mana alune SAU 1 mar mare SAU 1 portocala mare SAU 150 ml iaurt semidegresat nature

Cina (proteine si grasimi):

-- omleta din 2 oua cu lapte sau eventual putina smanatana, cu ceapa si usturoi

-- mancarica la teflon din 150 g ton din conserva cu APA, masline, putina ceapa si ceva legume din categoria a doua de mai sus. Mie imi place combinatia: ton + dovlecel foarte mult.

-- salata cu peste gras din conserva (scurs bine de ulei), salata verde, rosii, masline, ardei gras, cu putin otet balsamic.

-- buseurile lui Anqutz.

-- 1 ochi in smantana cu putin spanac fiert.

Eventual poti sa bei o canita mica de cacao cu 2 lgt. cacao, o lgt. miere, si 150 ml apa fierbinte.


Ziua tip C -- fara fainoase

MD (350 kcal):

-- ca in ziua de tip A dar inlocuiesti painea cu biscuiti WASA (o felie paine pentru 3 biscuiti WASA), sau o scoti complet din meniu si o inlocuiesti cu ardei rosu sau cu alte legume bune.

Pranz: (350 kcal) amestecuri SAU legume si proteine

-- ca ziua de tip A

Gustare:

-- ca ziua de tip A

Cina (proteine si grasimi):

-- ca ziua de tip A


Cu mult drag,

Cristina

wow . foarte organizat plan de alimentatie, dar din pacate nu e deloc potrivit pentru mine, cel putin pana nu termin cu scoala pe anul asta. momentan cu job + scoala nu am timpul pe care as vrea sa il am, ca sa imi pot organiza meniuri zilnice. recunosc ca nici nu sunt cea mai organizata persoana, deci pentru mine este MARE realizare sa fac asa ceva :)

dieta nu mi-a fost recomandata direct, ci am preluat-o de la colega mea de casa, care o are de la o nutritionista din ro. din moment ce avem acelasi 'profil' si din punctul de vedere al kg pe care vrem sa le slabim si ca stil de viata, am considerat si sper ca o sa ma ajute.

dupa cum am scris, aceasta este numai prima saptamana, care constituie "faza de impact" a dietei. din urmatoarea saptamana adaug legume si fructe la fiecare masa...o sa postez regimul complet maine.

avantajul acestei diete este ca are reguli relativ simple de urmat. stiu ca in mod general, nu ar trebui sa fie asta criteriul principal de alegere a unui regim..dar din pacate, la momentul actual, asta mi se potriveste...

multumesc oricum pentru planul tau. >:D< l-am salvat intr-un document word si il pastrez pentru perioada de mentinere. retele recomandate suna bine si sunt combinatii pe care nu prea le-am incercat pana acum

moniniful 07 apr 2011 22:47:02

Re: Jurnal - Moni will weigh 53kg again!
 
ziua de azi a trecut cu bine. fara foame, fara pofte.

nu am ajuns la sala la timp, deci am pierdut sesiunea de inot. trebuie sa ma obisnuiesc sa imi incep ziua la sala, si apoi sa merg la restul treburilor.

am mers in schimb destul de mult prin oras, la ceva cumparaturi si acum vreau sa ies cu bicla vreo juma de ora.

am gazit branzica babybel light la promotie, care am introdus-o ca si gustare.. intre mese. in romania era mereu prea scumpa..dar aici am luat un pachet de 6 cu o lira.mi-am cumparat si cod, pe care m-am chenuit o gramada sa il depielitez..in lipsa experientei cu pestele si a unui cutit calumea. codul la gratar a fost in schimb excelent. zilele urmatoare o sa imi iau si somon mmm.

trebuie sa imi cumper un complex de vitamine. am tot uitat, dar urmeaza inca 5 zile fara fructe si legume. plus ca fac parte din regim.

pe maine! multa bafta va (si imi) urez :P

marina19 07 apr 2011 22:53:08

Re: Jurnal -Moni will weigh 53kg again!
 
moni am venit sa iti urez somn usor si vise placute :-*
vin maine dimineata cu cafeaua >:D<
te pup si bafta >:D<

marina19 08 apr 2011 06:03:20

Re: Jurnal -Moni will weigh 53kg again!
 
buna dimi moniii >:D<
moni o zi cat mai frumoasa iti urez :-*
spor in tot ceea ce ti ai propus mai ales ca esti la inceputul drumului acum trebuie sa te tii tare pana te obisnuiesti :>
am venit si cu cafeaua ;;)
http://www.ovift.org/coffee-cup.jpg

moniniful 08 apr 2011 23:18:30

Re: Jurnal - Moni will weigh 53kg again!
 
si ziua de azi a trecut cu bine. iar nu am ajuns la inot, dar pe seara am facut o plimbare luuunga..pe malul raului.

la pranz am gatit iar cod, care a iesit extraordinar de bun, iar la cina prietenul meu mi-a facut piept de pui la cuptor, la fel de bun :) pana acum ma simt f bine si motivata.

azi mi-a venit CM, ceea ce ma face sa cred ca cele 66 de kg au fost influentate si de retentia de apa. astept sa vad cat o sa cantaresc miercurea viitoare :)

pe maine mai am o portie de pui si ma gandesc sa imi cumpar somon. as lua si vita dar nu ma pricep sa o gatesc deloc. :(

cam asta e pe azi. maine daca tot nu ajung la inot :-q

moniniful 10 apr 2011 00:10:01

Re: Jurnal - Moni will weigh 53kg again!
 
azi am mancat somon seara...foarte bun, dar cam scump.
acum realizez ca o sa ma cam coste dieta asta...carne in fiecare zi...sper sa ma tina portofelul.

nu sunt infometata inca, dar abia astept a doua saptamana cu legume si mandarine. inca 3 zile! :)

moniniful 10 apr 2011 16:55:51

Re: Jurnal - Moni will weigh 53kg again!
 
mi-am luat si pentru azi, tot somon. am gasit la reducere :D

e asa de frumos afara!! si eu am de stat in casa si scris :((( dar cred ca tot ies putin sa ma plimb inainte. m-am plimbat deja cu bicileta in dimineata asta, ca am avut de rezolvat niste trebushoare...deci ceva miscare tot am facut.

abia astept sa imi treaca cm, sa pot sa merg la inot, si la sala.

am facut poze azi, ca sa am de before and after. cred ca o sa imi fac la fiecare 5 kg date jos.

iata si restul dietei mele :

SAPTAMANA 1:
MIC DEJUN
2 alimente din 3( 1 ou fiert,50 g branza-orice fel,50 g muschi file)
PRANZ:
200 g carne(slaba si alba prefer) +50 g branza
CINA:
200 g carne si 50 g branza (maxim pana la ora 19)

SAPTAMANA 2:
MIC DEJUN:
50 g branza si 100 g castraveti
PRANZ:
salata din 100g pui,100g rosii,100 g castraveti + 100 g MANDARINA
CINA:
salata din 150 g ton si 150 g salata verde.

SAPTAMANA 3:
MIC DEJUN:
1 ou si 100 g branza
PRANZ:
salata din 100 pui,100salata verde si 100 ardei gras + 100 g kiwi
CINA:
100 g pui si 200 g ciuperci

SAPTAMANA 4:
MIC DEJUN:
1 iaurt
PRANZ:
100 g carne sii salata de 150 g varza +100 g capsuni sau mandarina
Cina:
150 g peste + 150 g salata rosii

SAPTAMANA 5:
MIC DEJUN:
1 ou si 50 g branza
PRANZ:
100 g pui si 200 g slata rosii si castraveti
CINA:
150 g peste si 150 g salata verde.

SAPTAMANA 6:
MIC DEJUN:
100 g castravete si 2 felii de muschi file sau sunca praga
PRANZ:
150 g pui si 150 g spanac/ salata verde&castravete +100 g Kiwi
CINA:
1 farfurie de supa de pui
Ciorba va avea urmatoarele legume la o cantitate de 5 l :
- 3 rosii,2 cepe,2 ardei gras verde,2 morcovi,1 dovlecel si 200 g telina.La farfurie se va manca in jur de 100 g carne din ciorba(pui sau vita).Se mai poate drege cu ou, otet, verdeata.

moniniful 10 apr 2011 16:59:19

Re: Jurnal - Moni will weigh 53kg again!
 
eu imi formez si gustari...acum in prima saptamana branza de la cina sau de la branz o mananc ca si gustare. in urmatoarele saptamani voi avea fruct la gustare...

sper sa mearga dieta asta, combinata cu mersul la sala

moniniful 11 apr 2011 20:07:32

Re: Jurnal - Moni will weigh 53kg again!
 
azi am avut o mica abatere. am iesit cu niste colege la o cafea...si am baut o cafe latte :-s . cred ca avea si zahar in ea :-s

in rest...aceeasi branza, acelasi somon. abia asteps sa vina miercuri, sa mananc salata si mandarine.


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:27:19.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO