forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal - Moni will weigh 53kg again! (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-moni-will-weigh-53kg-again-8812.html)

moniniful 17 apr 2011 22:27:50

Re: Jurnal - Moni will weigh 53kg again!
 
Offffff, a trecut si weekendul asta si eu nu am terminat ce mi-am propus sa termin pentru saptamana asta.

Nu reusesc deloc sa ma concentrez fara ciocolata sau ceva dulce :(

Azi am mancat jumate de kg de mandarine cat am stat la biblioteca ;;) nu stiu cat de bine a fost...am pedalat mai cu spor pe bicicleta pe drumul spre casa, sa compensez putin :)

maine trebuie sa merg la cumparaturi...si suntem fix in perioada aia, the days before the pay, in care nu prea mai avem bani :-<

ma duc sa imi actualizez si meniul.....inca 2 zile si ma cantaresc :-s

moniniful 20 apr 2011 14:55:31

Re: Jurnal - Moni will weigh 53kg again!
 
offf, saptamana asta am cam stagnat. ma voi cantari din nou diseara, pentru ca ce-i drept, bausesm si aproape un l de apa inainte sa ma cantaresc la sala, si nu am apucat sa merg la toaleta.


in rest, ultimele zile nu cred ca am mancat asa de bine. dimineata mi-am luat iaurt activia...care are ceva zahar si ieri mi-am luat ceeeeeea mai buna branza posibila, dar dupa ce am mancat o bucata si m-am uitat la valorile nutritionale m-am speriat :)) 420 kal pe 100 g, si io gramada grasimi. oricum m-am integrat in numarul de calorii pe zi :D

EveEve 25 apr 2011 13:14:46

Re: Jurnal - Moni will weigh 53kg again!
 
Buna Moni:-*:-*>:D< Hristos a inviat!
Sper ca nu ai uitat de noi, si ca o sa mai treci pe aici sa ne spui cum iti mai merge>:D<!
Citat:

Anterior postat de moniniful (Post 625156)
>:D<

ai dreptate, si eu imi dau seama ca e cam aiurea dieta. am inceput sa adaug migdale ca si gustari, tocmai pentru motivele spuse de tine..sa imi completez numarul de calorii.

si mandarinele le mananc ca si gustare, sunt obisnuita din trecut sa nu mananc fructele ca desert.

stiu ca nu e stralucita dieta, si am inceput deja sa o ajustez. singurul lucru care m-a atras la inceput la ea a fost ca nu prea iti da batai de cap. faci cumparaturi la inceputul saptamanii..stii ca ai niste reguli simple de urmat si asta e...dar mi-am dat seama ca e imposibil de tinut din momentul in care nu am mai putut sa adun 1000 de calorii pe zi doar cu ce alimente erau recomandate acolo. chiar as vrea sa am ocazia sa vb cu nutritionista respectiva, sa o intreb de ce recomanda combinatiile respective..

pana la urma, tot la dieta "stil de viata sanatos" am ajuns, am grija la calorii..sport..solutia cea mai sigura :) tentatii nu prea am mai avut. ma mai visez mancand o briosa din cand in cand, dar am grija sa ma trezesc la realitate :))

multumesc pentru recomandarile de lecutra :P maine in ce pauze apuc o sa citesc articolele :-*

:)))Si eu ma visez uneori mancand cine stie ce bunatate, dar incerc sa ma apuc de altceva, de obicei de invatat/citit, ca sa uit repede si sa nu cad in tentatii:))
Cat despre lectura, sper sa-ti fie de ajutor. Incerc sa recomand la toata lumea sa citeasca despre asta, ca sa nu cada in capcana nutritionistilor de duzina, si chiar daca nu vor sa tina o dieta, macar sa stie cum sta treaba. Lectura este intotdeauna nemaipomenita:D
Daca faci ajustarile necesare acelei diete, ar fi buna:D Dar cum ai spus si tu, tot stilul de viata sanatos castiga:P Plus ca, nu stiu cum esti tu, insa eu de exemplu, daca tin o dieta care imi impune ce sa mananc, dau gres:))Prefer sa imi elaborez eu meniurile, sa-mi fac si cate o pofta, sa ma incadrez in regulile de baza ale alimentatiei sanatoase, si sa nu-mi fie impus nimic:P
Citat:

Anterior postat de moniniful (Post 629068)
offf, saptamana asta am cam stagnat. ma voi cantari din nou diseara, pentru ca ce-i drept, bausesm si aproape un l de apa inainte sa ma cantaresc la sala, si nu am apucat sa merg la toaleta.
in rest, ultimele zile nu cred ca am mancat asa de bine. dimineata mi-am luat iaurt activia...care are ceva zahar si ieri mi-am luat ceeeeeea mai buna branza posibila, dar dupa ce am mancat o bucata si m-am uitat la valorile nutritionale m-am speriat :)) 420 kal pe 100 g, si io gramada grasimi. oricum m-am integrat in numarul de calorii pe zi :D

Pai greutatea reala o vei sti doar daca te cantaresti dimineata, pe stomacul gol, dupa ce ai iesit la baie, si in costumul Evei:)):D Seara, gandestete ca deja ai mancat o anumita cantitate de mancare, care se adauga si ea la cantar, ai baut o anumita cantitate de apa/ceaiuri/etc, si toate astea contribuie la grame in plus la sfarstul zilei. Insa dimineata, pe stomacul gol, cu digestia facuta, raman doar kg tale reale:D
Despre iaurtul Activia nu comentez, ca deja ai zis tu ca avea mult zahar. Oricum, ia un iaurt natural data viitoare, si adauga-i tu nuci, miere, cereale, fructe uscate, capsuni, etc.
Iar branzica aia buna..n-are nimic, mai gresim si noi, ca doar suntem oameni, si din ceva trebuie sa ne invatam minte:P
Te pup dulce, Paste fericit iti doresc, si te mai asteptam pe aici>:D<:-*:-*!

moniniful 25 apr 2011 21:01:26

Re: Jurnal - Moni will weigh 53kg again!
 
Citat:

Anterior postat de EveEve (Post 632016)
Buna Moni:-*:-*>:D< Hristos a inviat!
Sper ca nu ai uitat de noi, si ca o sa mai treci pe aici sa ne spui cum iti mai merge>:D<!

:)))Si eu ma visez uneori mancand cine stie ce bunatate, dar incerc sa ma apuc de altceva, de obicei de invatat/citit, ca sa uit repede si sa nu cad in tentatii:))
Cat despre lectura, sper sa-ti fie de ajutor. Incerc sa recomand la toata lumea sa citeasca despre asta, ca sa nu cada in capcana nutritionistilor de duzina, si chiar daca nu vor sa tina o dieta, macar sa stie cum sta treaba. Lectura este intotdeauna nemaipomenita:D
Daca faci ajustarile necesare acelei diete, ar fi buna:D Dar cum ai spus si tu, tot stilul de viata sanatos castiga:P Plus ca, nu stiu cum esti tu, insa eu de exemplu, daca tin o dieta care imi impune ce sa mananc, dau gres:))Prefer sa imi elaborez eu meniurile, sa-mi fac si cate o pofta, sa ma incadrez in regulile de baza ale alimentatiei sanatoase, si sa nu-mi fie impus nimic:P

Pai greutatea reala o vei sti doar daca te cantaresti dimineata, pe stomacul gol, dupa ce ai iesit la baie, si in costumul Evei:)):D Seara, gandestete ca deja ai mancat o anumita cantitate de mancare, care se adauga si ea la cantar, ai baut o anumita cantitate de apa/ceaiuri/etc, si toate astea contribuie la grame in plus la sfarstul zilei. Insa dimineata, pe stomacul gol, cu digestia facuta, raman doar kg tale reale:D
Despre iaurtul Activia nu comentez, ca deja ai zis tu ca avea mult zahar. Oricum, ia un iaurt natural data viitoare, si adauga-i tu nuci, miere, cereale, fructe uscate, capsuni, etc.
Iar branzica aia buna..n-are nimic, mai gresim si noi, ca doar suntem oameni, si din ceva trebuie sa ne invatam minte:P
Te pup dulce, Paste fericit iti doresc, si te mai asteptam pe aici>:D<:-*:-*!

multumesc pentru incurajari!

am lipsit de ceva vreme..am fost cam ocupata cu pregatirile de paste. am cautat o gramada vopsea de oua, branza de vaci, carne de miel la un pret decent. e primul paste departe de casa si am vrut sa nu ii simtim lipsa.

nu cred ca a avut impact asupra dietei prea mare. nu am facut excese prea mari... deja nu mai simt nevoia sa mananc mult, nu imi face bine. carnea de miel probabil e ceva mai grasa, dar sigur are si multe beneficii.

nu am mai avut timp sa imi inregistrez meniurile online, dar de maine reincep si si cu asta, ma intorc 100% inapoi la slabute.

Monica17 25 apr 2011 21:29:27

Re: Jurnal - Moni will weigh 53kg again!
 
Hristos a inviat! Ce mai faci, Moni? :-*:-*

EveEve 26 apr 2011 09:59:44

Re: Jurnal - Moni will weigh 53kg again!
 
Citat:

Anterior postat de moniniful (Post 632135)
multumesc pentru incurajari!

am lipsit de ceva vreme..am fost cam ocupata cu pregatirile de paste. am cautat o gramada vopsea de oua, branza de vaci, carne de miel la un pret decent. e primul paste departe de casa si am vrut sa nu ii simtim lipsa.

nu cred ca a avut impact asupra dietei prea mare. nu am facut excese prea mari... deja nu mai simt nevoia sa mananc mult, nu imi face bine. carnea de miel probabil e ceva mai grasa, dar sigur are si multe beneficii.

nu am mai avut timp sa imi inregistrez meniurile online, dar de maine reincep si si cu asta, ma intorc 100% inapoi la slabute.

Te felicit pentru ca nu ai abuzat de nimic:-*:-*
Nici eu nu am mai avut timp zilele astea sa imi inregistrez meniurile..Defapt luna asta nu prea le-am inregistrat deloc:(( Dar si eu m-am pus la treaba de ieri:PIncet, incet ne revenim noi:)):-*:-*

Monica17 26 apr 2011 10:28:24

Re: Jurnal - Moni will weigh 53kg again!
 
Buna dimi! Ce faci Mony? :-*

moniniful 27 apr 2011 01:44:50

Re: Jurnal - Moni will weigh 53kg again!
 
Citat:

Anterior postat de Monica17 (Post 632494)
Buna dimi! Ce faci Mony? :-*

nu fac bine deloc . tocmai am aflat ca prietenul meu de 3 ani, cu care acum locuiesc intr-o tara straina, in aceeasi camera, m-a mintit incredibil de mult, si probabil si inselat. ca o bomba a venit realizarea. mai am o luna si trebuie sa predau lucrarile pentru masterat, trebuie sa imi dau seama cum si unde o sa locuiesc de acum incolo... trebuie sa recuperez banii de depozit de pe camera asta...totul e messed up ca sa zic asa.

tineti-mi pumnii va rog

amyy 09 iun 2011 22:45:50

Re: Jurnal - Moni will weigh 53kg again!
 
Buna Mony

Cum te simti? Ce s-a intamplat cu tine? Ai rezolvat problemele pe care le aveai? Te asteptam sa ne dai vesti bune :-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:15:34.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO