forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Un jurnal numit speranta - Noa (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-numit-speranta-noa-5564.html)

amy0404 23 iul 2010 15:07:13

Re: Un jurnal numit speranta - Noa
 
Noa si eu sunt dependenta de dulce. Imi e mai usor sa nu fumez decat sa nu mananc ceva dulce. Inca nu pot sa sterg cu buretele alimentatia de mic copil, dar incerc pe cat posibil ..asta atunci cand nu intru in criza de dulce :)) ca nu se mai intelege nimeni cu mine. Inainte plecam si la 12 nopatea sa imi iau ciocolata :(
Acum incerc sa ma pacalesc cu fructe mai dulci. Uneori chiar si banane sau struguri si chiar daca si astea au "zahar" macar stiu ca am facut o alegere sanatoasa.
aaa...incearca sa renunti la mezeluri au tot felul de prostii in ele, grasimi, multe calorii, mai ales crenvustii.
>:D<

Noa 24 iul 2010 16:57:19

Re: Un jurnal numit speranta - Noa
 
Astazi am luat-o putin pe aratura. Ma asteptam pentru ca prea a fost totul perfect pana acum, in sensul ca am rezistat eroic fara paine ,dulciuri si sucuri.
Azi am mancat pepene, cam mult dar era atat de buuuuun! Dupa care am simtit nevoia de ceva dulce (dar nu fruct) si mi-am luat o inghetata Big Milk trasa in ciocolata.
Aveam nevoie de putin combustibil pentru a merge mai departe.De maine nu ma mai intereseaza dulciurile.Oricum kilogramul ala dat jos pe mine ma motiveaza foarte tare.

ianna 24 iul 2010 17:06:43

Re: Un jurnal numit speranta - Noa
 
Citat:

Anterior postat de Noa (Post 266176)
Astazi am luat-o putin pe aratura. Ma asteptam pentru ca prea a fost totul perfect pana acum, in sensul ca am rezistat eroic fara paine ,dulciuri si sucuri.
Azi am mancat pepene, cam mult dar era atat de buuuuun! Dupa care am simtit nevoia de ceva dulce (dar nu fruct) si mi-am luat o inghetata Big Milk trasa in ciocolata.
Aveam nevoie de putin combustibil pentru a merge mai departe.De maine nu ma mai intereseaza dulciurile.Oricum kilogramul ala dat jos pe mine ma motiveaza foarte tare.

lasa ca nu-i capat de lume! ideea e sa nu faci din asta un obicei- inghetzata zilnic:D

mailin 24 iul 2010 17:13:57

Re: Un jurnal numit speranta - Noa
 
Citat:

Anterior postat de Noa (Post 266176)
Astazi am luat-o putin pe aratura. Ma asteptam pentru ca prea a fost totul perfect pana acum, in sensul ca am rezistat eroic fara paine ,dulciuri si sucuri.
Azi am mancat pepene, cam mult dar era atat de buuuuun! Dupa care am simtit nevoia de ceva dulce (dar nu fruct) si mi-am luat o inghetata Big Milk trasa in ciocolata.
Aveam nevoie de putin combustibil pentru a merge mai departe.De maine nu ma mai intereseaza dulciurile.Oricum kilogramul ala dat jos pe mine ma motiveaza foarte tare.

Buna Noa, si bine ai venit,
incearca sa mergi pe principiul alimentatiei sanatoase. Intai trebuie sa iti fie clar ca alimetatia sanatoasa e buna pentru tine si pentru corpul tau. Gasesti in biblioteca, cred, dieta vietii , citeste-o, pe mine m-a ajutat mult sa inteleg cat de importante sunt alimentele, ora la care se mananca si ritmul corpului.
Nu prea dau sfaturi pe forum pentru ca eu slabesc foarte greu, desi manac mult mai sanatos ca toti prietenii mei si fac si mai mult sport, dar mi-am permis sa iti scriu in ideea in care am observat ca te ghidezi doar dupa calorii.
Iar treaba cu dulcele...este totul in mintea noastra.
iti doresc mult succes >:D<>:D<

Noa 25 iul 2010 18:59:24

Re: Un jurnal numit speranta - Noa
 
Apropo de calorii. Eu n-am inteles un lucru.Deci, pentru a slabi trebuie scazut numarul de calorii zilnic pana la 1200 aproximativ.
Adica daca mananci 2 ciocolate intregi pe zi care insumeaza cam 1000 de calorii si nimic altceva ,poti sa slabesti?

amy0404 26 iul 2010 15:59:16

Re: Un jurnal numit speranta - Noa
 
Citat:

Anterior postat de Noa (Post 267184)
Apropo de calorii. Eu n-am inteles un lucru.Deci, pentru a slabi trebuie scazut numarul de calorii zilnic pana la 1200 aproximativ.
Adica daca mananci 2 ciocolate intregi pe zi care insumeaza cam 1000 de calorii si nimic altceva ,poti sa slabesti?

Noa, nu e chiar asa. Eu folosesc caloriile pentru a estima si a ma obisnui cu ceea ce se numeste "o portie".
Cauta pe forum Michel Montignac - Mananc deci slabesc, o sa intelegi mai bine cum e cu teoria caloriilor si cum ar trebui sa mancam.
Numai bine!

Noa 27 iul 2010 15:34:44

Re: Un jurnal numit speranta - Noa
 
Fetelor, sunt dezamagita! Nu slabesc! Si nu inteleg de ce.Am redus enorm de mult caloriile si cu toate astea sub 102 nu scad.Inainte mancam enorm, beam cate o sticla de Nestea de 1,5 l odata, ciocolata zilnic ca un drog,paine , nu mai vorbesc.
Care sa fie cauza? De cand am scris prima data in acest jurnal, nu m-am mai atins de paine,de dulce,sucuri. Mananc putin si dietetic.

stanandreea39 27 iul 2010 15:36:36

Re: Un jurnal numit speranta - Noa
 
trebuie sa ai rabdare si incredere in tine Noa ..

stanandreea39 27 iul 2010 15:37:33

Re: Un jurnal numit speranta - Noa
 
eu am inceput de azi sa tin dieta personalizata de nutritionist

stanandreea39 27 iul 2010 15:39:26

Re: Un jurnal numit speranta - Noa
 
tine cineva dieta personalizata de nutritionist?


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:53:53.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO