forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal de primavara (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-primavara-12509.html)

eliza david 08 mar 2014 12:01:15

Jurnal de primavara
 
Gata, m-am hotarat sa-mi fac un nou jurnal in care sa-mi trec toate prostioarele. Daca tot nu tin o dieta stricta, nu vreau sa debusolez oamenii care incearca s-o faca.

Cu speranta ca de data asta voi reusi sa fiu mai organizata si coerenta in demersurile mele, dau startul noii calatorii :)

Astazi am inceput ziua cu o puternica durere de cap. Nu stiu de la ce e, dar e cam horor. Am mancat o jumatate de lipie graham si 2 felii de sunca de curcan.
Si pentru ca e weekend si sarbatorim ziua femeii, si pentru ca toata saptamana nu am infulecat chestii nepermise, am decis sa fac o placinta :))
Asta asa, de jurnal nou :) Dar e ok, e din perioada dukan, nu e foarte calorica. Am pus asa: tarate ovaz, un ou, esenta vanilie, o cutie de branza lacteea 0,2 si un iaurt grecesc cu 2% + zaharina (nu mai aveam nici un indulcitor), deci nu e chiar de nemancat.
Si cam asta e deocamdata :)

eliza david 08 mar 2014 13:14:31

Re: Jurnal de primavara
 
Am mancat si placinta. Nu toata, evident :)) A iesit foarte gustoasa si mi-a satisfacut si pofta de dulce, crema, sarbatoare si bunatate :))
Ma gandeam sa fac o mancarica de ciiuperci si naut cu aripioare de pui. Altceva nu prea mai am prin casa, de gatit asa pentru 2 zile, iar daca ajung la magazin, iar cumpart juma de tona. Mai bine fac din ce am si eventual maine seara trag o tura pana la supermarket.

Motanul meu a intrat in dulap la ora 10 sa traga un pui de somn si n-a iesit nici acum :)) Ce viata grea are ;;)

eliza david 08 mar 2014 19:41:30

Re: Jurnal de primavara
 
am facut o mancarica tare buna.
Aripioare de pui fierte si despielitate, naut fiert, ciuperci la borcan, sos de rosii si condimente, toate intr-o ceapa calita in putin ulei. Foarte gustos.

Ma simt tare rau, obosita si cu durere de cap asa. Nu stiu de la ce naiba. Poate de la musafiri, dar parca e exagerat. Speram sa fac si un pic de sport, dar nu sunt in stare. O sa ma tarasc pana la pat si o sa ma uit la filme :)

LOREDANA99 08 mar 2014 20:17:07

Re: Jurnal de primavara
 
Hello, bine te-am gasit in casuta noua! :D Ce bine ca scrii ce si cum gatesti...si eu ma gandesc ce sa fac saptamana viitoare, astazi si maine nu vreau sa aud de gatit :P

Locuiesti singura? Ce relaxare pe capul tau...iti faci programul cum doresti...bine, si eu fac la fel, cu mici exceptii :))

eliza david 08 mar 2014 20:45:20

Re: Jurnal de primavara
 
Hei, bine ai venit!>:D<

Da, locuiesc singura, bine, cu motanul :))
Ma simt foarte bine asa, tocmai pt ca nu trebuie sa dau nimanui nici un fel de explicatie si pot sa fac ce vreau, la orice ora vreau :D

LOREDANA99 08 mar 2014 21:18:14

Re: Jurnal de primavara
 
Citat:

Anterior postat de eliza david (Post 1336819)
Hei, bine ai venit!>:D<

Da, locuiesc singura, bine, cu motanul :))
Ma simt foarte bine asa, tocmai pt ca nu trebuie sa dau nimanui nici un fel de explicatie si pot sa fac ce vreau, la orice ora vreau :D

Din punctul asta asta de vedere mi-e dor si mie de vremurile trecute...bine, uneori ma simteam si singura, insa acum mi-as dori sa plece sotul meu undeva o saptamana, doua, dar n-am eu norocul asta :))

eliza david 08 mar 2014 23:07:10

Re: Jurnal de primavara
 
Citat:

Anterior postat de LOREDANA99 (Post 1336825)


Din punctul asta asta de vedere mi-e dor si mie de vremurile trecute...bine, uneori ma simteam si singura, insa acum mi-as dori sa plece sotul meu undeva o saptamana, doua, dar n-am eu norocul asta :))

Da, cunosc si acest sentiment de cand imi locuiam cu cineva si aveam nevoie de spatiu :)
Din fericire ma simt foarte bine cand sunt doar cu mine si nu apuc nici sa ma plictisesc. Foarte rar mi se intampla sa ma simt singura, spre niciodata. Poate e si meritul lui Gogu (motanul), care e mega iubitor si dragastos. :)

eliza david 09 mar 2014 11:17:47

Re: Jurnal de primavara
 
Neata, ce se intampla aci?
Eu iar nu m-am odihnit cum trebuie sau nu stiu ce se intampla. M-am trezit pe la 3 cu aceeasi durere de cap ca ieri. Dar n-am mai stat, am luat o pastila si m-am culcat la loc.
Urasc cantarul de weekend. Nici n-o sa-l mai folosesc:)) parca are aceeasi greutate in fiecare sambata.
Azi am in plan curatenie generala, ca e dezastru, sport si joaca + filme pana adorm. :)

Ar trebui sa ma duc si pana la carrefour sa mai iau chestii, ca maine nu mai am nimic la pranz si sa adaug si gatit pe lista.

Deocamdata beau cafeaua si instalez un joc nou :D

eliza david 09 mar 2014 13:46:52

Re: Jurnal de primavara
 
Gata, am dat si de T25. Bag curatenia in priza si apoi sportul. Dupa asta sper sa mai fiu in stare sa ajung la magazin :D

eliza david 09 mar 2014 16:23:21

Re: Jurnal de primavara
 
Am facut si curatenia. Bine ca am scapat.
Si am facut si primul filmulet de la T25. De fapt vreo 22 min. N-am rezistat la tot.
Mi se pare foarte greu. Mai ales acum ca nu mai am nici un fel de forma. Dar cred ca daca o iau usurel o sa-l pot face. Mie nici nu-mi prea place cardio. Doar putin. Stepul imi place sau kangooul. Astea la care e si un aparat ceva si e sincron. Doar ca acasa nu prea poti face. Nici stepul nu-i la fel cand il faci singura dupa televizor. :( La sala e smecher, as face numai step :)) Bine, si faptul ca sunt celelalte fete acolo te face sa nu te opresti indiferent ca-ti place sau nu ora respectiva.
Dar asta e, daca vreau sa nu mai fiu elefant, tre sa fac si cardio. O sa-mi pun acum un episod din ceva si bag niste bicicleta. Macar inca 20 min poate reusesc sa fac.

Revin.

LOREDANA99 09 mar 2014 16:50:43

Re: Jurnal de primavara
 
Vai, m-ai speriat...asa greu e T25 :(( ?!?

eliza david 09 mar 2014 18:49:34

Re: Jurnal de primavara
 
Probabil ca daca ai ceva conditie fizica, nu e chiar asa de greu. Dar acum mi s-a parut foarte greu. :))
Zici ca-s o balena care sare. of doamne :))

Dar sunt convinsa ca o sa pot. Problema mea e ca n-o sa pot face in fiecare zi. Dar na, asta e. O sa fac cand o sa pot. O sa ma straduiesc sa-mi fac timp.

LOREDANA99 09 mar 2014 18:55:53

Re: Jurnal de primavara
 
Pai...conditie fizica...nici eu nu stiu daca am sau nu, cert este ca nu's o mare sportiva :D

LOREDANA99 09 mar 2014 18:57:40

Re: Jurnal de primavara
 
Am vzt pe Fbk ca esti din Galati, sora mea locuieste acolo :)

eliza david 09 mar 2014 19:16:14

Re: Jurnal de primavara
 
Citat:

Anterior postat de LOREDANA99 (Post 1337011)
Pai...conditie fizica...nici eu nu stiu daca am sau nu, cert este ca nu's o mare sportiva :D

Pai eu n-am inteles, tu de ce nu te apuci de sport? Ce te tine?

Citat:

Anterior postat de LOREDANA99 (Post 1337012)
Am vzt pe Fbk ca esti din Galati, sora mea locuieste acolo :)

:) E frumos la Galati, uneori mi-e tare dor...

danyella2008 09 mar 2014 19:24:02

Re: Jurnal de primavara
 
Citat:

Anterior postat de eliza david (Post 1337009)
Probabil ca daca ai ceva conditie fizica, nu e chiar asa de greu. Dar acum mi s-a parut foarte greu. :))
Zici ca-s o balena care sare. of doamne :))

Dar sunt convinsa ca o sa pot. Problema mea e ca n-o sa pot face in fiecare zi. Dar na, asta e. O sa fac cand o sa pot. O sa ma straduiesc sa-mi fac timp.

Sincer si eu dupa primul workout am zis ca nu mai pot...cu greu si cu pauze l-am dus la capat...am mai facut si low impact si m-am descurcat...acum imi place..si decat sa faci sport cu orele, mai bine 25 de minute si ai gatat...Eu am facut sport in ultimul timp...dar nu am fost fan cardio..insa uneori o schimbare e binevenita...si simt ca rezistenta imi creste pe zi ce trece...si workout-urile par mai accesibile...nu e usor..dar se poate cu siguranta >:D<

LOREDANA99 09 mar 2014 19:38:44

Re: Jurnal de primavara
 
Citat:

Anterior postat de eliza david (Post 1337015)


Pai eu n-am inteles, tu de ce nu te apuci de sport? Ce te tine?


:) E frumos la Galati, uneori mi-e tare dor...

Pai in primul rand nu sunt fan sport, in al doilea rand am avut o sarcina oprita in evolutie la inceputul lunii ianuarie si a trebuit sa nu fac efort o perioada, iar in prima saptamana de Sb eram semi-lesinata, acum ca mi-am revenit ar cam trebui sa ma apuc :)

Si eu am facut facultatea in Galati, ca si sora mea...ea a ramas acolo, deocamdata, lucreaza si e la master in ultimul an. Merg de 2-3 ori pe an la Galati, de dragul vremurilor trecute :))

eliza david 09 mar 2014 19:44:12

Re: Jurnal de primavara
 
Citat:

Anterior postat de danyella2008 (Post 1337016)

Sincer si eu dupa primul workout am zis ca nu mai pot...cu greu si cu pauze l-am dus la capat...am mai facut si low impact si m-am descurcat...acum imi place..si decat sa faci sport cu orele, mai bine 25 de minute si ai gatat...Eu am facut sport in ultimul timp...dar nu am fost fan cardio..insa uneori o schimbare e binevenita...si simt ca rezistenta imi creste pe zi ce trece...si workout-urile par mai accesibile...nu e usor..dar se poate cu siguranta >:D<

Da, sunt de acord. Ca in orice alta chestie, cu perseverenta reusesti :) O sa incerc sa fac dimineata, cu ocazia asta, daca ma obisnuiesc, o sa reusesc si sa fac in fiecare zi :)
Tu de cat timp faci?

eliza david 09 mar 2014 19:48:55

Re: Jurnal de primavara
 
Citat:

Anterior postat de LOREDANA99 (Post 1337017)


Pai in primul rand nu sunt fan sport, in al doilea rand am avut o sarcina oprita in evolutie la inceputul lunii ianuarie si a trebuit sa nu fac efort o perioada, iar in prima saptamana de Sb eram semi-lesinata, acum ca mi-am revenit ar cam trebui sa ma apuc :)

Si eu am facut facultatea in Galati, ca si sora mea...ea a ramas acolo, deocamdata, lucreaza si e la master in ultimul an. Merg de 2-3 ori pe an la Galati, de dragul vremurilor trecute :))

Ei da, ai facut facultatea la Galati?
ce tare :) Ce facultate?
DIn pacate si eu tot rar ajung la galati. cam de 4-5 ori. chiar vreau sa ma duc saptamana viitoare, asa de weekend.

eliza david 09 mar 2014 19:55:07

Re: Jurnal de primavara
 
nici eu nu eram fan sport.
dar cand m-am apucat de SB, m-am apucat si de sport si intrasem intr-un fel de rutina asa, nu mai puteam fara. Apoi cand am inceput sa merg la sala, a devenit obisnuinta, imi dadea asa o stare de bine, incat uneori ma uitam pe acolo :))
Dar uite ca la fel de usor cum m-am obisnuit, m-am si dezobisnuit si acum tre sa fac un efort in plus, sa-mi reintru in forma.

LOREDANA99 09 mar 2014 19:57:46

Re: Jurnal de primavara
 
Citat:

Anterior postat de eliza david (Post 1337024)


Ei da, ai facut facultatea la Galati?
ce tare :) Ce facultate?
DIn pacate si eu tot rar ajung la galati. cam de 4-5 ori. chiar vreau sa ma duc saptamana viitoare, asa de weekend.

Stiinte Economice, la Dunarea de Jos :P

Si eu am in plan sa merg la sora mea in primavara asta, dar sa vad cand...mi-e dor sa ma plimb pe faleza si sa ling o inghetata :D...ma mai vad cu fostele colege de facultate, o iau pe stradutele care-mi erau dragi, merg prin Mall :))
Am mai fost in Noiembrie...pai cred ca treci prin Tisita sa ajungi in Galati, nu?

LOREDANA99 09 mar 2014 19:59:39

Re: Jurnal de primavara
 
Ahh, daca vii cu masina...ca daca vii cu trenul e alta poveste :D

eliza david 09 mar 2014 20:02:13

Re: Jurnal de primavara
 
Citat:

Anterior postat de LOREDANA99 (Post 1337028)

Stiinte Economice, la Dunarea de Jos :P

Si eu am in plan sa merg la sora mea in primavara asta, dar sa vad cand...mi-e dor sa ma plimb pe faleza si sa ling o inghetata :D...ma mai vad cu fostele colege de facultate, o iau pe stradutele care-mi erau dragi, merg prin Mall :))
Am mai fost in Noiembrie...pai cred ca treci prin Tisita sa ajungi in Galati, nu?

Citat:

Anterior postat de LOREDANA99 (Post 1337029)
Ahh, daca vii cu masina...ca daca vii cu trenul e alta poveste :D

Nu trec prin Tisita. Tisita nu-i spre tecuci?
Eu vin pe autostrada pana la drajna, apoi slobozia-braila-galati. :)

LOREDANA99 09 mar 2014 20:11:02

Re: Jurnal de primavara
 
Am inteles, am crezut ca treci prin Focsani. Tisita e inainte de Tecuci, da.

anqutz 10 mar 2014 10:55:38

Re: Jurnal de primavara
 
Hey! Am venit sa te vizitez si eu in casuta noua si sa-ti urez succes. :D Ma bag discutie, eu m-am cam plictisit sa locuiesc singura. Desi am momente in care am nevoie de intimitate si atunci o sa avem o problema. :))

Apropo de conditia fizica, atunci cand am mers prima data la sala am alergat 2 min si am crezut ca lesin. Pe parcurs insa am ajuns sa pot face 50 de min de cardio. Dar nu, nu imi place nici acum. :))

eliza david 10 mar 2014 11:09:28

Re: Jurnal de primavara
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 1337226)
Hey! Am venit sa te vizitez si eu in casuta noua si sa-ti urez succes. :D Ma bag discutie, eu m-am cam plictisit sa locuiesc singura. Desi am momente in care am nevoie de intimitate si atunci o sa avem o problema. :))

Apropo de conditia fizica, atunci cand am mers prima data la sala am alergat 2 min si am crezut ca lesin. Pe parcurs insa am ajuns sa pot face 50 de min de cardio. Dar nu, nu imi place nici acum. :))

Hei, bine ai venit!
Din cate am inteles tu ai multe camere, daca ai nevoie de intimitate, de cele mai mute ori asta ajuta. Macar la nivel vizual :))
Eu stau intr-o garsoniera. Cand mai e cineva acolo nu mai e loc de nimic :) Si am stat ani de zile acolo cu cineva, nu stiu cum. Acum abia incap eu :))

Si mie imi crescuse rezistenta cand mergeam la sala. Si acum imi aduc aminte cand mi-am facut prima data curaj sa alerg pe banda :)) Si cand am reusit sa alerg 5 minute legate... mama ce petrecere :))

eliza david 10 mar 2014 11:32:55

Re: Jurnal de primavara
 
Da, se pare ca drept urmare a minunatului T25, am facut o febra musculara la gambe, de nu stiu ce-i cu mine :))

anqutz 10 mar 2014 11:44:35

Re: Jurnal de primavara
 
Citat:

Anterior postat de eliza david (Post 1337229)


Hei, bine ai venit!
Din cate am inteles tu ai multe camere, daca ai nevoie de intimitate, de cele mai mute ori asta ajuta. Macar la nivel vizual :))
Eu stau intr-o garsoniera. Cand mai e cineva acolo nu mai e loc de nimic :) Si am stat ani de zile acolo cu cineva, nu stiu cum. Acum abia incap eu :))

Si mie imi crescuse rezistenta cand mergeam la sala. Si acum imi aduc aminte cand mi-am facut prima data curaj sa alerg pe banda :)) Si cand am reusit sa alerg 5 minute legate... mama ce petrecere :))

Am 3 camere, daca vrem sa nu ne vedem avem posibilitatea asta. :)) Intr-adevar, intr-o garsoniera mi se pare cam greu sa stai cu cineva, daca te certi unul sta in cada.

O sa vezi ca in maxim o luna iti revine conditia fizica. :D

eliza david 10 mar 2014 12:28:17

Re: Jurnal de primavara
 
Nu chiar in cada, dar aproape. Cand ma certam cu prietenul meu, ma duceam in bucatarie. Dar si aia e mica si n-ai ce sa faci acolo :))

Sper ca intr-o luna sa fiu in forma. Totusi, cred ca daca o sa reiau sala, n-o sa mai am energie si acasa. Si cam de pe 20 sper sa ma ocup de sala :D

eliza david 10 mar 2014 14:52:50

Re: Jurnal de primavara
 
Eu nu stiu ce se intampla. Cantarul imi arata din ce in ce mai mult. O fi de la musafiri... nu stiu. Dar in loc sa scad, eu cresc :))
Bine, am mancat si multe prostii ieri. Si nu prea am mai fost pe la baie. Nu stiu ce se intampla.

LOREDANA99 10 mar 2014 14:56:25

Re: Jurnal de primavara
 
Citat:

Anterior postat de eliza david (Post 1337269)
Eu nu stiu ce se intampla. Cantarul imi arata din ce in ce mai mult. O fi de la musafiri... nu stiu. Dar in loc sa scad, eu cresc :))
Bine, am mancat si multe prostii ieri. Si nu prea am mai fost pe la baie. Nu stiu ce se intampla.

De la musafiri, asa ma patit si eu, apoi dupa am scazut brusc.

eliza david 10 mar 2014 16:36:35

Re: Jurnal de primavara
 
Citat:

Anterior postat de LOREDANA99 (Post 1337270)


De la musafiri, asa ma patit si eu, apoi dupa am scazut brusc.

Da, stiu ca te plangeai si tu saptamana trecuta. Dar parca tu te plangeai ca nu mai scazi, nu ca ai crescut brusc :))

LOREDANA99 10 mar 2014 16:51:21

Re: Jurnal de primavara
 
Citat:

Anterior postat de eliza david (Post 1337305)


Da, stiu ca te plangeai si tu saptamana trecuta. Dar parca tu te plangeai ca nu mai scazi, nu ca ai crescut brusc :))

Da, ma plangeam ca nu scadeam, dar cantarul imi arata la inceput in loc de 57,7 kg cat aveam, 58,2...pe acolo, dar n-am mai modificat tickerul, asa fac eu cand e in plus, nici nu m-am plans, ca era cu plus si turbam de nervi :))

eliza david 10 mar 2014 18:37:39

Re: Jurnal de primavara
 
Bai da serios acu, abia mai pot sa merg de la febra musculara :))
Cand ma duc la buda imi cad gambele :))

Sunt curioasa daca o sa pot face diseara ceva. Nici nu m-am uitat cum e al doilea filmulet :)

Daca e tot cu topaiala crunta, cum imi imaginez ca e, si n-o sa-l pot face, o sa fac exercitiile pt brate ale ... nu mai stiu cum o cheama pe aia. Mereu uit, aia cu blogilates :D

danyella2008 10 mar 2014 18:43:07

Re: Jurnal de primavara
 
Citat:

Anterior postat de eliza david (Post 1337342)
Bai da serios acu, abia mai pot sa merg de la febra musculara :))
Cand ma duc la buda imi cad gambele :))

Sunt curioasa daca o sa pot face diseara ceva. Nici nu m-am uitat cum e al doilea filmulet :)

Daca e tot cu topaiala crunta, cum imi imaginez ca e, si n-o sa-l pot face, o sa fac exercitiile pt brate ale ... nu mai stiu cum o cheama pe aia. Mereu uit, aia cu blogilates :D

In prima luna zilnic aveam febra musculara :))..nici nu mai stiam in ce parte am mai multa :))...Si acum fac..dar suportabila...deja m-am obisnuit ;))
Hai ca poti face...faci low impact ;)...speed 1 dupa parerea mea e putin mai usurel decat cardio:P

eliza david 10 mar 2014 18:51:54

Re: Jurnal de primavara
 
Citat:

Anterior postat de danyella2008 (Post 1337350)


In prima luna zilnic aveam febra musculara :))..nici nu mai stiam in ce parte am mai multa :))...Si acum fac..dar suportabila...deja m-am obisnuit ;))
Hai ca poti face...faci low impact ;)...speed 1 dupa parerea mea e putin mai usurel decat cardio:P

Am inteles. Nu stiu de ce nu m-am uitat macar sa vad cum e. Poate de frica sa nu fie si mai greu :))
Intr-un mod ciudat asa, imi place cand am febra musculara. Bine, nu din asta sa nu pot merge. :))

danyella2008 10 mar 2014 18:55:10

Re: Jurnal de primavara
 
Citat:

Anterior postat de eliza david (Post 1337357)


Am inteles. Nu stiu de ce nu m-am uitat macar sa vad cum e. Poate de frica sa nu fie si mai greu :))
Intr-un mod ciudat asa, imi place cand am febra musculara. Bine, nu din asta sa nu pot merge. :))

Doar in prima saptamana faci asa puternica...probabil de la sarituri...asa am patit si eu la gambe :))...Mai bine sa nu vezi...o sa fi surprinsa :))

eliza david 10 mar 2014 19:22:58

Re: Jurnal de primavara
 
Da, sigur o sa fiu surprinsa. Probabil voi lesina inainte sa incep :))

eliza david 10 mar 2014 19:31:38

Re: Jurnal de primavara
 
Azi dimineata n-am reusit sa ma trezesc sa fac sportul. De fapt, n-am reusit sa ma trezesc sa fac nimic. Am dormit pana la aproape 10 :))
Si asta pt ca azi noapte la 3 eu mancam grefe. Poate in noatpea asta reusesc sa dorm. Pt orice eventualitate o sa iau si pastila de dormit. Cu asta dorm, dar visez urat. Nu stiu ce sa mai fac cu somnul asta...

eliza david 10 mar 2014 22:00:03

Re: Jurnal de primavara
 
Hai ca-s smechera azi :D
Intr-adevar filmuletul de azi de la T25 a fost mai usor decat cel de ieri. Pe langa el am mai facut si 15 minute de arms si upper body de la cassey + 20 minute bicicleta. Yeyyyy! Sunt tare mandra de mine! O sa ma tina juma de ora mandria, dar na :)) e buna la moral.
Maine n-o sa mai pot merge, dar acu is mandra :d

Ma duc sa bag niste pulpe la cuptor sa am pt maine la pranz, apoi ma spal pe cap si dupa aia mai vedem :D


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:03:49.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO