forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-roxxialexx-viata-sanatoasa-provocare-necesitate-9441.html)

alynacrystyna 13 sep 2011 08:42:02

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
alta viata nu Rox? \
:)):)):)):))

roxxialexx 13 sep 2011 08:44:19

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 787865)
Jurnal activat :)

Multumesc mult!>:D<

roxxialexx 13 sep 2011 08:50:49

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de alynacrystyna (Post 788383)
alta viata nu Rox? \
:)):)):)):))

Da, sa stii ca da! :)

roxxialexx 13 sep 2011 09:05:49

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Revin cu o postare destul de interesanta dupa parerea mea, si anume despre rontaitul intre mese. Desi este un obicei destul de greu de dat la o parte, rontaitul intre mese poate deveni chiar util pentru digestia noastra si pentru o alimentatie zilnica adecvata. Asta evident daca alegem alimente scazute in grasimi si colesterol, zaharuri si E-uri neprietenoase :) Asadar, va propun o lista de chestii numai bune de rontait atunci cand e prea devreme ca sa luam masa dar prea tarziu ca sa nu ne fie fomica:
• Biscuiți digestivi
• Lipie turcească
• Fulgi de orez
• 6-7 măsline
• O mână de nuci, alune, fistic sau migdale
• Mix de fructe uscate (prune, caise, smochine sau curmale)
• Batoane de musli
• 2-3 pătrățele de ciocolată amăruie
• Fructe, cât mai multe fructe – cu ele nu dai greș niciodată
• Iaurt degresat înghețat – o alternativă grozavă la înghețată
• Smoothie din fructele tale preferate, lapte degresat și cuburi de gheață
• Bastonaşe de legume

happygirldiana 13 sep 2011 09:08:44

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de roxxialexx (Post 788428)
Revin cu o postare destul de interesanta dupa parerea mea, si anume despre rontaitul intre mese. Desi este un obicei destul de greu de dat la o parte, rontaitul intre mese poate deveni chiar util pentru digestia noastra si pentru o alimentatie zilnica adecvata. Asta evident daca alegem alimente scazute in grasimi si colesterol, zaharuri si E-uri neprietenoase :) Asadar, va propun o lista de chestii numai bune de rontait atunci cand e prea devreme ca sa luam masa dar prea tarziu ca sa nu ne fie fomica:
• Biscuiți digestivi
• Lipie turcească
• Fulgi de orez
• 6-7 măsline
• O mână de nuci, alune, fistic sau migdale
• Mix de fructe uscate (prune, caise, smochine sau curmale)
• Batoane de musli
• 2-3 pătrățele de ciocolată amăruie
• Fructe, cât mai multe fructe – cu ele nu dai greș niciodată
• Iaurt degresat înghețat – o alternativă grozavă la înghețată
• Smoothie din fructele tale preferate, lapte degresat și cuburi de gheață
• Bastonaşe de legume

Buna,Roxi!Intr-adevar,de folos postarea ta,dar din cate stiu eu biscuitii digestivi contin si zahar.Eu asta am vazut pe toate ambalajele de biscuiti digestivi.Gresesc?:D:">Iar fructele...stiu ca sunt indicate si foarte sanatoase,dar nu trebuie sa depasim 1-2 fructe pe zi:-s

roxxialexx 13 sep 2011 09:09:54

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
DESPRE INGREDIENTELE ASCUNSE DIN BOMBOANE!

Jamie Oliver a facut la un moment dat o emisiune intitulata "Food Revolution" in care incearca din rasputeri sa-i invete pe altii sa manance corect si sanatos. Intr-unul din episoade el vorbeste despre folosirea de şelac in bomboane, şelac obtinut de fapt din insecte.
Şelacul este o răşină care provine de la un anumit tip de gândac (denumit Lac - Laccifera lacca) care este crescut tocmai pentru această răşină. Este foarte răspândit în sud-estul Asiei, mai ales în Thailanda, India, China, Indonezia şi Vietnam
Şelacul este folosit în producţia de lacuri şi vopseluri (inclusiv vopseluri pentru textile), în industria farmaceutică (pentru a crea un strat protector în unele pastile), în industria cosmetică (parfumuri, sprayuri pentru păr, rujuri) şi în agricultură (pentru a crea capsule de uree – un îngrăşământ cu eliberare lentă).

În industria alimentară, şelacul este folosit mai ales în produsele de patiserie şi pentru a glazura fructe şi boabe de cafea. Bomboanele clasice tip dropsuri şi acadele tot cu şelac sunt obţinute. De asemenea, acesta este folosit şi drept colorant în unele alimente şi băuturi răcoritoare.

Câteva date:
  • Pentru a produce un kg de şelac e nevoie de aproximativ 300.000 insecte
  • Producţia anuală de şelac atinge aproximativ 20.000 de tone
  • India şi Thailanda sunt cele mai mari producătoare de şelac, deţinând 85% din producţia globală
  • India are 181 de centre unde se procesează şelac

roxxialexx 13 sep 2011 09:11:59

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de happygirldiana (Post 788432)

Buna,Roxi!Intr-adevar,de folos postarea ta,dar din cate stiu eu biscuitii digestivi contin si zahar.Eu asta am vazut pe toate ambalajele de biscuiti digestivi.Gresesc?:D:">Iar fructele...stiu ca sunt indicate si foarte sanatoase,dar nu trebuie sa depasim 1-2 fructe pe zi:-s

Sincer nu m-am uitat asa des, insa stiu ca sunt biscuiti digestivi si pentru diabetici, cu zaharina. Dar pentru cine nu are lene, isi poate face in casa biscuiti sau painici wasa mici, cu seminte si faina integrala ca sa fie 100 % un obicei natural si sanatos
Cat despre fructe, eu una nuam citit nicaieri de limitarea la 1-2 fructe pe zi, eu una am zile cand mananc numai fructe, insa acum e sezonul sa ne umplem de vitamine tipice perioadei, ca mai incolo, clar o sa avem doar de import, care, sincer, sunt mai mult chimicale.

Dar m-am documentat putin si asta am gasit:

Cercetătorii americani recomandă între două şi patru porţii zilnice de fructe şi între trei şi cinci porţii zilnice de legume. Asta nu e atât de descuranjant pe cât sună.

O porţie de legume înseamnă:
- 60g de legume crude sau gătite;
- 110g de verdeţuri crude;
- 7 sau 8 morcovi mici;
- 1 cartof mediu copt;
- 1 ştiulete de porumb.

O porţie de fructe înseamnă:
- jumătate dintr-un măr mare;
- jumătate de banană;
- 170g de suc natural de fructe sau de legume.

happygirldiana 13 sep 2011 09:15:02

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de roxxialexx (Post 788436)

Sincer nu m-am uitat asa des, insa stiu ca sunt biscuiti digestivi si pentru diabetici, cu zaharina. Dar pentru cine nu are lene, isi poate face in casa biscuiti sau painici wasa mici, cu seminte si faina integrala ca sa fie 100 % un obicei natural si sanatos
Cat despre fructe, eu una nuam citit nicaieri de limitarea la 1-2 fructe pe zi, eu una am zile cand mananc numai fructe, insa acum e sezonul sa ne umplem de vitamine tipice perioadei, ca mai incolo, clar o sa avem doar de import, care, sincer, sunt mai mult chimicale.

oo,da,de departe spun si eu ca mananc mai mult de 2 fructe pe zi:D Asa mi-a spus si DrIulia de aici de pe forum,si am mai auzit pe la medici endocrinologi si deieteticieni:D Cine stie...Cate surse de informare,atatea variante:))

roxxialexx 13 sep 2011 09:18:55

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de happygirldiana (Post 788440)

oo,da,de departe spun si eu ca mananc mai mult de 2 fructe pe zi:D Asa mi-a spus si DrIulia de aici de pe forum,si am mai auzit pe la medici endocrinologi si deieteticieni:D Cine stie...Cate surse de informare,atatea variante:))

Da, asta e problema, mereu auzim mai multe variante, care se bat cap in cap pentru fiecare decizie alimentara din viata noastra. Dar eu una cred ca fiecare corp e diferit, si trebuie sa-ti gasesti echilibrul metabolic propriu si cum te simti bine,asa mananci.
Singura problema o vad la cantitatea de zahar continuta de fructe, ca in rest, sincer, nu are ce sa dauneze. Dar daca le papi dimineata, ca sa iti asigure energia necesara pentru intreaga zi, sau inainte de masa de pranz, ca sa stimuleze digestia, si daca alegi fructe cu indice glicemic mic-mediu, cred ca este mai mult decat ok sa consumi mai multe fructe, mai ales acum ca sunt proaspete si cat se poate de naturale, mai ales la noi in Romania.

roxxialexx 13 sep 2011 09:23:03

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
TRANSFORMA RETETELE NORMALE IN UNELE LOW-FAT! Da, se poate!

Aceasta schimbare se impune si daca nu suntem la dieta, pentru ca putem avea probleme interne, cum ar fi colesterolul crescut si daca avem 50 de kg :)

Urmează următorii pași pentru a transforma o rețetă normală în una săracă în grăsimi
1. Subliniază toate ingredientele cu conținut mare de grăsimi din rețetă
2. Fă o listă cu produsele low-fat cu care poți înlocui ingredientele subliniate
3. Folosește lapte degresat în locul celui integral
4. Înlocuiește maioneza sau smântâna cu iaurt
5. Alege carne tocată de curcan în locul celei de porc sau vită
6. În prăjituri, poți înlocui uleiul sau untul cu sos de mere sau cu fructe pasate (ca regulă generală, ține minte că poți folosi 1 ceașcă de fructe pasate sau suc de mere în loc de 1 ceașcă de ulei)
7. Învață când utilizarea grăsimilor este importantă și când nu este – de exemplu, nu e nici o diferență între o ceapă călită într-o lingură de ulei sau în 3 linguri.

Jen 13 sep 2011 10:07:46

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Salut!
Vin si eu la tine la casuta sa te salut si sa iti urez succes in drumul spre greutatea ideala. :D
O zi superba! ;)

roxxialexx 13 oct 2011 14:54:56

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de Jen (Post 788550)
Salut!
Vin si eu la tine la casuta sa te salut si sa iti urez succes in drumul spre greutatea ideala. :D
O zi superba! ;)

Buna!
Multumesc mult, la fel iti doresc si tie!>:D<

roxxialexx 13 oct 2011 15:00:05

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Despre carbohidrati. PRIETENI SAU DUSMANI?

Auzim la tot pasul sintagme de genul„Dacă vrei să slăbeşti, fereşte-te de carbohidraţi!”, „Carbohidraţii produc diabet!”.
Carbohidraţii sunt grupa alimentară cea mai blamată în societatea noastră, dominată de un model de frumuseţe silfidă à la Kate Moss, însă adevărul este diferit. Elena David, medic rezident gastroenterolog, îţi explică de ce carbohidraţii sunt esenţiali pentru o bună funcţionare a organismului:

Carbohidraţii, transformaţi în glucoză, sunt principalul carburant pentru corpul tău – ei hrănesc creierul, rinichii, muşchii (inclusiv inima) şi sunt folosiţi de fiecare celulă din organism. Mai mult, cele patru categorii de alimente care conţin carbohidraţi (legume, fructe, făinoase şi lactate) conţin o mulţime de principii nutritive esenţiale pentru organism (legumele şi fructele sunt o sursă grozavă de vitamine şi minerale şi au puţine calorii; făinoasele conţin fibre, în timp ce lactatele aduc corpului calciu şi vitamina D).
Nutriţioniştii recomandă ca 45-50% din aportul zilnic de calorii să vină din carbohidraţi!
Esenţial însă, pentru a te putea bucura de toate beneficiile carbohidraţilor, este să faci distincţia între carbohidraţii buni şi cei răi. Există două grupe mari de carbohidraţi:
1 Carbohidraţii simpli, prezenţi în zahăr, făină şi orez alb, dulciuri rafinate (prăjituri, bomboane, biscuiţi şi alte „bunătaţi “), sunt carbohidraţi procesaţi, săraci în fibre, şi duc la o creştere bruscă a nivelului zahărului din sânge şi la eliberarea unor cantităţi mari de insulină din pancreas. În consecinţă, vor fi rapid depozitaţi în corp sub formă de grăsimi şi ţie ţi se va face din nou foame cât de curând. În esenţă, nu sunt altceva decât calorii goale, care nu îţi aduc niciun beneficiu şi care se depun rapid acolo unde doare cel mai tare.
2 Carbohidraţii complecşi se găsesc în cerealele integrale sau în orezul brun, în legume, fructe şi seminţe. Aceştia au o structură chimică mult mai complexă şi intră în sânge într-un ritm lent, astfel că duc la o eliberare mai redusă de insulină şi la un nivel constant al zahărului în sânge (secretul oricărei diete sănătoase). Mai mult, sunt plini de vitamine, minerale şi fibre alimentare. Probabil te-ai saturat deja să tot auzi de „fibre”, dar să ştii că nu sunt lăudate degeaba: sunt substanţe care nu pot fi digerate de organism (deci nu îţi aduc calorii în plus) şi care se elimină lent din tubul digestiv, aşa că vei mânca mai puţin, te vei sătura mai repede, iar senzaţia de saţietate va dura mai mult timp. În plus, ele sunt esenţiale pentru un tranzit intestinal normal, te feresc de cancerul de colon şi scad nivelul colesterolului.
În concluzie, carbohidraţii nu sunt duşmanii tăi. Dacă te fereşti de cei rafinaţi şi consumi cu precădere carbohidraţi complecşi, neprocesaţi, nu sunt nici duşmanii siluetei tale. Ca întotdeauna, cheia este echilibrul: nu se face gaură în cer dacă îţi faci de cap câteodată cu o felie decadentă de tort de ciocolată, dar, în general, ţine-te la distanţă de perfizii carbohidraţi simpli şi orientează-te spre cei complecşi, care, pe lângă energie, îţi aduc atât de multe beneficii şi te menţin sătul timp îndelungat.


Sper ca v-a ajutat la ceva!

roxxialexx 13 oct 2011 15:02:45

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Ponturi pentru un indice glicemic sanatos!

Pentru cei cu kilograme în exces, nu se da vina pe un “metabolism lent” (e rareori cazul). Problemele de greutate vin din consumul a mai multe calorii decât nevoia energetică a organismului.

Ca să slăbeşti, trebuie să mănânci mai puţine calorii (nu e de ajuns să renunţi la dulciuri şi la mâncarea prăjită) şi să faci sport.

Ponturi:
1. Investeşte inteligent
Gândeşte-te la numărul de calorii ca la un buget; cheltuieşte-l în primul rând pe alimente de bază (carne, pâine, cereale, legume, fructe, lactate) şi de-abia apoi pe răsfăţ (biscuiţi, prăjituri).
2. Alege porţii mici
Studiile arată că avem tendinţa de a termina tot ce e în farfurie, chiar dacă e mai mult decât ne trebuie.
3. Fă-ţi un plan
E bine să-ţi stabileşti nişte ţinte realiste. Scrie-le pe hârtie şi taie-le de pe listă, pe măsură ce le atingi. (Pune-le pe uşa frigiderului, ca să le ai mereu în faţa ochilor, sau scrie-le în jurnal.)
4. Stai departe de diete-minune
Dietele care-ţi promit marea cu sarea, pastilele şi ceaiurile-minune îţi oferă informaţii (şi încurajări) eronate. Nu există o modalitate rapidă de a slăbi.
4. Nu te înfometa

Include în dietă alimente bogate în proteine (carne, peşte, ouă), care îţi dau senzaţia de saţietate.
De asemenea, mâncărurile cu procent mare de apă (legume, fructe, lapte şi iaurt, supe, ciorbe) îţi vor umple stomacul. Nu uita să bei multă apă (n-are nicio calorie). Alimentele uscate, dimpotrivă, îţi taie foamea mai greu (din acest motiv poţi să termini un pachet întreg de biscuiţi, înainte să-ţi treacă foamea).

roxxialexx 16 nov 2011 17:36:37

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Oh mama, long time no see, Asadar,
Dear diary, fac sport zilnic. Macar atat. :))

roxxialexx 16 nov 2011 17:41:51

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Impachetari cu agrila

Am gastit "reteta" pe un blog al unei tipe de care imi place foarte mult si din cate am citit, ajuta foarte mult la celulita, tonifiere si estompat vergeturile, mai ales cele lasate de sarcina. Ele se fac septamanal si apoi se raresc in functie de necesitate, dar oricum, e bine sa fie facute o data pe luna.

"Ingrediente":

- 2 pliculete de argila (eu am luat Asla Vital, nu sunt scumpe, cam 12 lei pachetul de 10 care tine 5 saptamani, se gasesc in orice plafar, super/hiper - market);
- zeama de la o jumatate de lamaie;
- 2 lingurite de ceai verde, de preferinta macinat (eu am desfacut 2 plicutele de ceai);
- 2 lingurite de ulei de samburi de struguri (sau de masline).

Se amesteca totul intr-un bol de ceramica/plastic cu ustensile de lemn/ceramica/plastic, orice NUMAI NU METAL! Metalul afecteaza proprietatile argilei.

Se intonde bine pe toate zonele cu probleme, si impachetam cu folie alimentara. Se sta apoi 2 ore (daca se poate si 3) la caldura, deci in pat de regula.

Have fun!

roxxialexx 24 nov 2011 13:08:30

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Cea mai buna salata de cruditati din lume! (cel putin din cate am cunoscut eu)

1 dovlecel crud, taiat grosier (cam cat o imbucatura, atentie: se spala bine si se lasa coaja!)
conopida cruda, de volum cam cat pumnul, taiata bucatele mici, dar nu foarte mici
1 castravete
o ceapa (de preferinta verde sau rosie)
2-3 ridichi taiate felii
salata verde (4-5 frunze, depinde cat de verde preferati situatia :)), rupte bucatele)
sucul de la jumatate de lamaie (sau putin otet)
o lingurita de ulei (masline, samburi de struguri)
sare, piper dupa gust

Nu are rost sa vorbesc despre preparare, se smotocesc toate intr-un bol si se savureaza cu mare pofta!

roxxialexx 25 nov 2011 16:33:18

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
DESPRE MASLINELE NEGRE DE PE PIATA...

Este cazul maslinelor vrac, care nu sunt asa 100% naturale, ele mai contin o serie de stabilizatori si acidifianti, cum ar fi:
- gluconatul de fier(E579) – un stabilizator aflat pe lista de E-uri suspecte,
- acidul lactic( E270 ) – considerat inofensiv,
- fero lactat (E585),
- gluconatul de fier(E579) – stabilizatori de culoare artificial.
Nu se recomanda consumul frecvent.
Incearca sa eviti pachetele de masline pe care precizeaza “masline negre innegrite prin oxidare” procedeu prin care maslinele sunt înnegrite prin oxidare cu gluconat de fier.
Alege masline care nu prezinta un aspect neplacut, pulpa deteriorata, patata, culoare modificata, cu urme de mucegai sau cu data de valabilitate modificata sau depasita.

roxxialexx 25 nov 2011 17:11:40

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
LEGUME LA CUPTOR

- cartofi
- morcov
- radacina de patrunjel
- telina (radacina);
- pastarnac
- dovleac


Se taie legumele in bucati relativ marisoare cam cat degetul de lungi si grosute ca sa ramana compacte dupa fierbere. De preferat, nu se decojesc ci se spala bine.
Se pun la fiert in apa cu putina sare, cand s-au fiert (dar nu exagerat cat sa se rupa sau sa apara piure deasupra, cat inca sunt compacte), se scurg bine si se lasa apa sa se evapore. Se pun intr-un vas termo pentru cuptor, se adauga putin ulei (masline, samburi de struguri) si condimentele care va plac (rozmarin, boia dulce/iute, praf de usturoi, ghimbir, piper, cimbru..orice). Se pun la cuptor pana se rumenesc.
Atentie: la fierbere se tine cont de timpul de fierbere al fiecarei legume: mai intai se pun radacinoasele si dovleacul, apoi cartofii

http://www.dietetik.ro/data/Images/r...ootveggies.jpg

Pofta buna!

mateimatei 29 nov 2011 21:22:40

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
buna seara. uite ca am intrat si in casuta ta daca ma primesti :). am zis sa vin aici ca sa nu mai deranjez dicutiile fetelor riniste pt curiozitatile mele. asadar te rog mult spune-mi daca am voie in ziua de vitamine sa-mi fac supa de rosii cu legume fara cartofi. asa si inca ceva am mancat azi la pranz crenvusti vegetali si tofu. e o problema ca le-am amestecat? bun, te las, ms ca ma primesti cu intrebarile mele :)

roxxialexx 30 nov 2011 09:32:16

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de mateimatei (Post 862552)
buna seara. uite ca am intrat si in casuta ta daca ma primesti :). am zis sa vin aici ca sa nu mai deranjez dicutiile fetelor riniste pt curiozitatile mele. asadar te rog mult spune-mi daca am voie in ziua de vitamine sa-mi fac supa de rosii cu legume fara cartofi. asa si inca ceva am mancat azi la pranz crenvusti vegetali si tofu. e o problema ca le-am amestecat? bun, te las, ms ca ma primesti cu intrebarile mele :)

Buna si bine ai venit!
Nu deranjezi deloc si poti intra oricand in paginile rinistelor ca sa intrebi orice e nevoie!>:D<
La ziua de vitamine se mai pot face si supe de legume (ma refer evident la legumele permise) cum ai zis tu, fara cartofi, insa mare grija ca nu ai voie nici ulei. Le poti condimenta in schimb cu orice altceva iti doresti.
La proteine, da, poti papa tofu/cremwusti din soia, si eu fac la fel, si nu cred ca e o problema combinatul intrucat fac partea din aceeasi categorie (adica sunt din soia, vegetale, era o problema daca combini categoriile intre ele adica carne cu oua sau lactate sau peste sau produse din soia, dar asa e ok)

mateimatei 02 dec 2011 19:25:54

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
buna. uite eu tocmai m-am uitat pe meniurile tale si nu inteleg ceva. tu ieri erai la carbo?ce ai mancat mi se parea pentru proteine. cred ca avem aceleasi zile, adica eu azi tot la vitamine sunt. cred ca azi am deviat putin ca am bagat si niste seminte de floarea soarelui si de dovleac copate si usor sarate. dar simteam nevoia de ceva sarat si rapid :)multumesc ca ma inspiri.

roxxialexx 03 dec 2011 12:32:44

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de mateimatei (Post 865651)
buna. uite eu tocmai m-am uitat pe meniurile tale si nu inteleg ceva. tu ieri erai la carbo?ce ai mancat mi se parea pentru proteine. cred ca avem aceleasi zile, adica eu azi tot la vitamine sunt. cred ca azi am deviat putin ca am bagat si niste seminte de floarea soarelui si de dovleac copate si usor sarate. dar simteam nevoia de ceva sarat si rapid :)multumesc ca ma inspiri.

Eu asm mai schimbat zilele in ultimul timp din diverse motive:
- aveam pachet de acasa si trebuia sa pap ce aveam;
- am avut Sf Andrei la munca, a fost cu petrecere si atunci am tinut zi de carbo desi nu era; etc.
Ma rog, ideea e ca intr-adevar, nu am tinut ordinea normala a zilelorca asa a fost situatia...dar de-acum o sa le tin cum trb.
La vitamine poti papa nuci/alune/seminte, desi mai mult ar trebui crude, dar asta e, acuma las-o asa, poate data viitoare incerci sa le papi nesarate macar.
Stai linistitta, nu cred ca te inspir cu nimic, totul este meritul tau!>:D<

roxxialexx 05 dec 2011 14:09:22

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
1 ataşament(e)
Propun pentru ziua de carbohidrati niste PASTE CU NUCA foarte satioase si bune rau!
Nu sunt greu de facut deloc, se fierb pastele (se pot folosi orice fel de paste) conform instructiunilor de pe ambalaj. Eu le fierb in felul meu, adica la foc mic spre mediu pana cand sunt aproape fierte si apoi opresc focul si acopar vasul cu un capac, astfel ele se umfla singure si ies foarte bune. Le scurg bine de apa, daca mai este cazul (dau daca va plac mai apoase, lasati un pic din apa in care au fiert) si amestec cu nuca macinata, scortisoara si un pic de zahar. Se poate pune un pic de unt (pentru cele care nu tin dieta Rina:))) sau margarina - pentru cine consuma asa ceva.
Eu nu mai am rabdare, dar se pot da un pic si la cuptor.
Pofta buna!

roxxialexx 05 dec 2011 14:32:47

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
UTILITATEA CITRICELOR IN CURELE DE SLABIRE SI NU NUMAI

Mandarinele
- bogate in fibre, deci creeaza senzatia de satietate
- sarace in calorii
- intensifica arderile din depozitele de grasime, sunt foarte utile in curele de slabire
- antioxidante
- detoxifiante, imbunatatesc digestia

Grapefruit-urile
- jumatate de fruct consumat inainte de masa pune in actiune enzimele care sustin ardera grasimilor
- deosebit de adjuvante in diete
- previne cancerul de piele, colon

Lamaile
- stoarse in apa calda si consumate cu regularitate duc la sporirea puterii de concentrare, la detoxifierea sangelui
- imbunatatesc digestia

Jen 05 dec 2011 14:40:02

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Spor la slabit!
Am vazut ca ai scris despre fructe ...si ultima data despre lamaie... cand aud de lamaie, mi se ridica parul pe mana, de la apa cu lamaie mi-am dezvoltat o gastrita de toata frumusetea :)) insa, e bine ca ajuta la digestie :D

roxxialexx 05 dec 2011 14:40:58

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
CUM NE PROTEJAM DE RACEALA/GRIPA?

1. Nu stranuta sau tusi in maini - mai bine foloseste un servetel care va fi aruncat imediat dupa utilizare
2. Spala-te pe maini cat mai des - virusurile de transmit prin contact cu persoane/suprafete
3. Nu-ti atinge fata - de regula virusul intra in corp prin nas, gura si ochi
4. Evita strangerea mainii -
5. Bea multe lichide - ele ajuta la detoxifierea si hidratarea corpului. Nivelul de hidratare se poate testa de fiecare in culoarea urinei (cu cat e mai inchisa la culoare cu atat persoana este mai deshidratata)
6. Mergi la sauna
7. Fa miscare - miscarea pune sangele in circulatie si maresc imunitatea organismului
8. Mananca sanatos - alimente colorate, bogate in antioxidanti care ajuta corpul la luprecontra virusurilor si bacteriilor
9. Renunta la vicii - alcoolul, fumatul, oboseala cronica slabesc organismul

mateimatei 05 dec 2011 15:04:30

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
buna, ce mai faci? azi ce zi ai? eu maine sunt la vitamine si mor ca as putea manca peste ca-i dezlegare, dar ma voi vitaminiza in schimb :)
aaa, apropo de ce a zis cineva mai sus, apa cu lamaie cauzeaza gastrita? nu de alta dar eu beau f multa si cu ceai verde, toate astea desi am uler duodenal.

mateimatei 05 dec 2011 15:06:05

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
ulcer, scuze

Jen 05 dec 2011 15:11:22

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de mateimatei (Post 867962)
ulcer, scuze

Mareste acidicatea gastrica. :)
Eu am facut gastrita din cauza ca am baut exagerat de multa apa cu lamaie, cu multa lamaie, acum daca simti tu ca nu te doare stomacul, poti sa bei atat cat ti se intinde patura, insa eu una nu mai am tragere de inima inspre lamaie.
:)

adinico 05 dec 2011 16:08:25

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Buna ! bine te-am gasit :) aici ....
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:A...kNpiSd0IQWX6wg si uite nu vin cu mana goala!;;)>:D< o zi buna in continuare !

roxxialexx 06 dec 2011 12:04:43

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de adinico (Post 868061)
Buna ! bine te-am gasit :) aici ....
si uite nu vin cu mana goala!;;)>:D< o zi buna in continuare !

Haha, multumesc mult!>:D<

roxxialexx 06 dec 2011 12:06:05

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de Jen (Post 867935)
Spor la slabit!
Am vazut ca ai scris despre fructe ...si ultima data despre lamaie... cand aud de lamaie, mi se ridica parul pe mana, de la apa cu lamaie mi-am dezvoltat o gastrita de toata frumusetea :)) insa, e bine ca ajuta la digestie :D

Buna!
Acum depinde de stomacul fiecareia, eu una am o toleranta ridicata, beau de ani de zile apa cu lamaie sau alte citrice si ma simt excelent de la ea, este chiar "cafeaua mea de dimi".

roxxialexx 06 dec 2011 12:09:59

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de mateimatei (Post 867960)
buna, ce mai faci? azi ce zi ai? eu maine sunt la vitamine si mor ca as putea manca peste ca-i dezlegare, dar ma voi vitaminiza in schimb :)

Citat:

Anterior postat de mateimatei (Post 867960)
aaa, apropo de ce a zis cineva mai sus, apa cu lamaie cauzeaza gastrita? nu de alta dar eu beau f multa si cu ceai verde, toate astea desi am uler duodenal.

Buna!
Da, si ma oftic pe zilele cu dezlegare care nu pica la proteine, asta e, daca e zi de vitamine clar nu merge, daca era carbo, mai inlocuiam, dar asa... nu e cazul.
Daca nu te simti rau si nu ti-a interzis medicul sa bei asa ceva, cred ca e ok, nu sunt specialista totusi sa bag mana in foc, dar de regula, daca fructele acide nu-ti piesc, apar arderi stomacale, deci ti-ai da seama. Din cate am citit pe net, este contraindicata daca se consuma in cantitati mari zilnice, pentru cei cu ulcer gastic/duodenal...
Vezi sa nu bei mai mult de 2 masuri de ceai verde pe zi! Si-asa e multisor, se recomanda chiar cam 1 cana pe zi, pentru ca pe termen lung, consumul poate afecta memoria.

roxxialexx 06 dec 2011 15:20:14

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
COCOSUL - o minune in curele de slabire si nu numai

- Combinate cu antrenamente adecvate, produsele din cocos ajuta in slabire, ajuta la arderea grasimilor de pe abdomen.
- Uleiul de cocos s-a dovedit eficient in curele pentru reducerea greutatii corporale.
- Inclus in alimentatia zilnica este usor de digerat, ajutand la o corecta functionare a tiroidei, dar si a sistemului enzimatic.
- Creste metabolismul si reduce impactul alimentatiei asupra pancreasului, ajutand la arderea intensa a grasimilor.
- Este foarte popular printre atleti si persoanele care practica body building sau care tin diete, deoarece contine mai putine calorii decat alte uleiuri vegetale, continutul sau de grasime este convertit rapid in energie si nu duce la acumularea de grasime in artere si inima. Sporeste rapid nivelul de energie si enduranta, si deci performantele sportive

mateimatei 06 dec 2011 15:27:03

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de roxxialexx (Post 869090)
Buna!
Da, si ma oftic pe zilele cu dezlegare care nu pica la proteine, asta e, daca e zi de vitamine clar nu merge, daca era carbo, mai inlocuiam, dar asa... nu e cazul.
Daca nu te simti rau si nu ti-a interzis medicul sa bei asa ceva, cred ca e ok, nu sunt specialista totusi sa bag mana in foc, dar de regula, daca fructele acide nu-ti piesc, apar arderi stomacale, deci ti-ai da seama. Din cate am citit pe net, este contraindicata daca se consuma in cantitati mari zilnice, pentru cei cu ulcer gastic/duodenal...
Vezi sa nu bei mai mult de 2 masuri de ceai verde pe zi! Si-asa e multisor, se recomanda chiar cam 1 cana pe zi, pentru ca pe termen lung, consumul poate afecta memoria.

buna [*56*] eu pot sa zic ca am luat calendarul si mi-am notat zilele cu peste in care eu am proteine. din cate stiu duminica ne facem de cap. cand mai stii de vreo zi cu dezlegare si suntem la proteine, te rog sa-mi dai de stire. eu una tin tot postul, niciodata nu mi s-a parut greu sa-l tin de mancare, altele-s buba :)...si dieta asta mi se pare in cea mai mare parte potrivita pt cei care tin post. te rog, daca ai timp scrie-mi niste alimente, banuiesc ca doar legume, pe care avem voie sa le consumam in oricare din primele 3 zile. eu una in afara de vitamine, in fiecare zi am ciuperci: paste cu ciuperci, legume cu ciuperci, soia cu ciuperci etc.

mateimatei 06 dec 2011 15:31:19

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
aaa, inca ceva, cum gatesti pentru sotul tau sau pt familie in general? ai de ingrasat un sot, sau tine dieta cu tine?:) ispititor blogul...dar nu pot sa-mi scot din minte cartofii cu sos de smanatana si usturoi. cred ca daca nu ar fi existat usturoiul, n-as fi existat nici eu, il consum in aproape toate manacarurile.

roxxialexx 08 dec 2011 15:29:48

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de mateimatei (Post 869361)
aaa, inca ceva, cum gatesti pentru sotul tau sau pt familie in general? ai de ingrasat un sot, sau tine dieta cu tine?:) ispititor blogul...dar nu pot sa-mi scot din minte cartofii cu sos de smanatana si usturoi. cred ca daca nu ar fi existat usturoiul, n-as fi existat nici eu, il consum in aproape toate manacarurile.


Eu oricum mananc mai diferit fata de prietenul meu (mai dietetic, fara ulei), deci daca sunt la dieta, gatesc zilnic si separat pentru mine, si separat pentru el. Nu este greu, trebuie doar sa te organizezi.
Multumesc mult, sper sa ma urmaresti in continuare!>:D<

roxxialexx 08 dec 2011 15:32:53

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de mateimatei (Post 869350)
buna [*56*] eu pot sa zic ca am luat calendarul si mi-am notat zilele cu peste in care eu am proteine. din cate stiu duminica ne facem de cap. cand mai stii de vreo zi cu dezlegare si suntem la proteine, te rog sa-mi dai de stire. eu una tin tot postul, niciodata nu mi s-a parut greu sa-l tin de mancare, altele-s buba :)...si dieta asta mi se pare in cea mai mare parte potrivita pt cei care tin post. te rog, daca ai timp scrie-mi niste alimente, banuiesc ca doar legume, pe care avem voie sa le consumam in oricare din primele 3 zile. eu una in afara de vitamine, in fiecare zi am ciuperci: paste cu ciuperci, legume cu ciuperci, soia cu ciuperci etc.


Eu stiu ca pe 11 si 18 mai sunt zile de dezlegare la peste, care cad in zile de proteine.
Inafara de legumele care contin mult amidon (cartof, mazare, linte, naut, orez, soia, fasole), in ORICE zi, poti consuma ORICE legume, adica: rosii, castraveti, conopida, dovlecel, dovleac, sfecla, radacinoase, varza, ciuperci, broccoli, verzituri (patrunjel, marar, tarhon, rozmarin etc) etc.
ATENTIE: SOIA NU SE CONSUMA IN ORICE ZI! Soia boabe, sau la pachet se papa la amidon, si preparatele de soia gen lapte/tofu/cremwusti/pate sunt la proteine.

mateimatei 08 dec 2011 16:19:01

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de roxxialexx (Post 871540)
Eu stiu ca pe 11 si 18 mai sunt zile de dezlegare la peste, care cad in zile de proteine.
Inafara de legumele care contin mult amidon (cartof, mazare, linte, naut, orez, soia, fasole), in ORICE zi, poti consuma ORICE legume, adica: rosii, castraveti, conopida, dovlecel, dovleac, sfecla, radacinoase, varza, ciuperci, broccoli, verzituri (patrunjel, marar, tarhon, rozmarin etc) etc.
ATENTIE: SOIA NU SE CONSUMA IN ORICE ZI! Soia boabe, sau la pachet se papa la amidon, si preparatele de soia gen lapte/tofu/cremwusti/pate sunt la proteine.

ms, inseamna ca pana acu n-am facut abateri, decat in ceea ce priveste soia snitele.am mai mancat la proteine, dar cred ca totusi n-a facut rau. cred ca granita la soia intre amidon si proteine e destul de vaga:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:32:49.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO