forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Senzy (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-senzy-9322.html)

lylye 24 iun 2011 17:08:00

Re: Jurnal Senzy
 
hey :x ce faci, pe unde umblii? esti cumva la zilele sucevei ? :-w :)) pupici

Senzy 27 mar 2012 21:29:26

Jurnal senzy [2 :(]
 
Inainte de toate vreau sa imi cer scuze fetelor pentru disparitia mea neasteptata, dar am avut destule probleme in familie, pe langa moartea bunicii care nu mi-au mai permis sa ma conectez la internet sau sa imi vad de ale mele( chiar si de dieta) pe langa moartea bunicii, au venit si umblatul pentru acte, si relativ schimbarea tarii, pentru ca m-am mutat din nou in italia, acum ca totusi situatia sa restabilizat iar lucrurile au ajuns relativ la normal m-am regandit sa imi reincep dieta si sa ajung unde mi-am propus de la inceput :x , vreau sa le multumesc fetelor care mi-au fost aproape in prima incercare si sa le urez mult noroc in ceea ce fac, si bun venit noilor slabute(din viata mea) :*
sper ca impreuna(defapt nu sper sunt SIGURA) sa reusim!:*

si ca sa imi demonstrez mie ca de data asta voi face lucrurile bine, am fost si la un nutritionist ce mi-a propus o dieta adecvata necesitatilor si problemelor mele, de maine incep dieta, prima saptamana pot manca doar proteine :P seama cred cu dieta dukan (daca se numeste asa si nu ma insel )

ingredientele(produsele )permise prima saptamana sunt:
Carne fara grasime : vita, cal(yaks ...) la gratar sau cuptor fara alte grasimi ( nu as reusi sa mananc asa ceva deci trecem peste )xD
Ficat de :vitel, manz si pasare
peste : orice fel de peste , crud , copt , fiert etc :)
orice fruct de mare(daca se zice asa)
orice carne de pasare fara piele , inafara de rata si gasca
prosciutto doar light (2-4% grasime)
oua
lactate light maxim 1% grasime
complementare : ceai,cafea,otet , condimente, castraveti murati, lamaie(dar nu ca si bautura) sare si mustar(moderat)
Carnea nu trebuie sa fie mai grasa de 10%
INAFARA DE ASTA NU AM VOIE SA CONSUM NIMIC PRIMA SAPTAMANA!!!
ceva sugerimente pentru a "gasi" un fel de mancare pe care sa-l pot gati? ceva retete? :* multumesc anticipat fetelor


Tin sa specific ca sunt alergica la peste... si nu il pot manca la fel ca si fructele de mare (desi stiu ca m-a sfatuit nutritionistul dar pur si simplu nu pot :* )

Nemo 29 mar 2012 11:28:22

Re: Jurnal Senzy
 
Buna, Senzy

Hmmm, n-am avut mii de pagini de citit...;)

Hai sa incerc sa fiu cat mai scurt si cuprinzator - regimul recomandat de nutritionist seamana in proportie de 99% cu regimul Dukan. O idee buna ar fi atunci sa cumperi cartea, stiu sigur ca a aparut si in italiana, anul trecut cand am traversat Italia se gasea la fiecare Auto Grill pe autostrada, "succesul anului". Iti spun asta nu ca nu as vrea eu sa-ti impartasesc ceva, doar ca e cea mai practica metoda de a afla solutii la problemele cu care te vei confrunta. Eu voi fi aici sa-ti spu diferentele care le-am constatat in practica.
Bun, cateva sfaturi:
1. Un pic de disciplina in ceea ce priveste mesele, stiu ca e greu, dar nu imposibil. Deci mese la ore regulate, mic dejun, pranz, cina.
Nu vei atinge din prima zi perfectiunea, dar ar fi bine sa incepi.
2. Obisnuieste-te sa-ti notezi meniul. Foloseste-te de functionalitatile forumului. Aduce o nota de disciplina suplimentara.
3.Fa-ti cumparaturile pentru cateva zile si stabileste meniul. Asa nu vei risca sa ajungi in situatia de ati fi foame si a nu avea ce sa mananci conform regimului si sa o dai in bara.
4. Cauta tarate de ovaz, tarate, nu fulgi, si foloseste-te de linkul de la semnatura mea- te duce la o sectiune de retete, cele notate ca fiind conforme cu faza 1 sau de atac (exact ce faci tu acum) sunt cele pe care le poti folosi.
5. Bea lichide suficiente, si , daca iti place ceaiul, inlocuieste o parte din apa zilnica cu ceai verde sau negru sau alb neindulcit sau indulcit cu extract de stevia si cu lamaie. Poti sa mergi linistita pina la 4 cani de ceai pe zi.
6. Ai grija la problemele de tranzit, daca ai o tendinta naturala spre constipatie, va trebui sa fi mai atenta la inceput.
7. Regimurile hiperproteice dau peste cap putin metabolismul calciului si acidifica printre altele saliva - igiena dentara riguroasa si control stomatologic periodic.
8. Un supliment natural, inclus si in regimul Dukan sunt fructele de goji uscate, le gasesti in magazinele naturiste, se pot adauga regimului in cantitate de 1 lingura pe zi.

Hai ca ma opresc aici, am zis sa fiu scurt...:)):))
Daca ai orice fel de intrebari, nelamurire sau orice, scrie-mi in jurnal sau trimite-mi MP.

Mult succes.


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:14:17.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO