forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480 (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-cursa-lunga-110-kg-90-kg-maria2480-5828.html)

maria2480 09 aug 2010 19:28:11

Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Incep astazi, in a treia zi de dieta hipocalorica un nou jurnal aici.

Imi doresc ca de data asta sa fie cu noroc si sa ajung la primul target, cel de 90 de Kg in cel mai scurt timp. Scurt dar rezonabil.

Am ales dieta hipocalorica din doua motive: (i) n-am tinut-o niciodata si (ii) mi-am dat seama ca ingerez zilnic extrem de multe calorii, fara sa am nevoie de ele.

Asa ca: 6 august - start Nou stil de alimentatie.

Am eliminat:
  • bauturi din comert ( cu bule sau fara ). Beau ceai verde si multa apa >2 L zilnic la care se adauga ceaiul ( cel putin doua cani)
  • paine, paste fainoase, foietaje
  • prajeli de orice fel
  • dulciuri
Astazi am facut prima greseala: am baut o cafea de la Starbucks care contine foarte multe calorii. In plus am mancat si 4 minipateuri si cateva alune ( cca 30 de g)pentru ca a fost ziua unui coleg si mi-0a fost rusine sa nu mananc nimic. Din cauza alimentelor interzise mentionate, a trebuit sa renunt la o masa de pranz sanatoasa iar la cina (ora 19.00 )am mancat numai un iaurt de 375 g, dietetic .

In total astazi: 1482 de calorii. Am calculat ca pentru a slabi un kg pe saptamana, ceea ce la greutatea mea nu e mult, mi-ar fi necesare 1256 de calorii. Astazi le-am depasit dar nu mai fac eu prostia asta de maine. Adio cafea de la Starbucks sau minipateuri!

RaluRalu 09 aug 2010 19:42:13

re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Buna, Maria! :-*
Iti doresc multa bafta in lupta contra kilogramelor! >:D<Sunt sigura ca iti vei atinge targetul... Este nevoie doar de perseverenta, ambitie si multa rabdare :D
Te pup dulce :-*>:D<

http://www.flowerbud.com/media/media...yllw-white.jpg
P.S. Nu am venit cu mana goala ;;) Ti-am adus niste floricele ;;) Sper sa-ti poarte noroc :-*

maria2480 10 aug 2010 08:12:47

re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Multumesc pentru incurajari si de flori RaluRalu. Te mai astept pe la mine prin jurnal sa schimbam idei si sa ne sustinem reciproc.

Astazi am inceput ziua bine. Tranzitul intestinal pare sa se fi reglat corespunzator iar cantarul mi-a dat prima veste buna: 109 Kg, ceea ce ma multumeste pentru ca inseamna ca sunt pe drumul cel bun. E adevarat ca s-ar putea sa fie numai apa eliminata dar chiar nu-mi pasa atata timp cat elimin surplus ( grasime sau apa retinuta).

Am facut cumparaturi ieri pentru ca am realizat ca MD trebuie sa fie consistent. Astfel, micul meu dejun a fost sanatos si , cred eu, echilibrat. ( 100 g Musli + 200 ml lapte degresat )

Dafy 10 aug 2010 09:36:29

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Citat:

Anterior postat de maria2480 (Post 283410)
Multumesc pentru incurajari si de flori RaluRalu. Te mai astept pe la mine prin jurnal sa schimbam idei si sa ne sustinem reciproc.

Astazi am inceput ziua bine. Tranzitul intestinal pare sa se fi reglat corespunzator iar cantarul mi-a dat prima veste buna: 109 Kg, ceea ce ma multumeste pentru ca inseamna ca sunt pe drumul cel bun. E adevarat ca s-ar putea sa fie numai apa eliminata dar chiar nu-mi pasa atata timp cat elimin surplus ( grasime sau apa retinuta).

Am facut cumparaturi ieri pentru ca am realizat ca MD trebuie sa fie consistent. Astfel, micul meu dejun a fost sanatos si , cred eu, echilibrat. ( 100 g Musli + 200 ml lapte degresat )

Buna Maria,
Eu zic ca micul dejun a fost OK. Sport faci ceva?
Spor la slabit si o zi buna >:D<

maria2480 10 aug 2010 10:46:51

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Bun venit in "casa" mea Dafy. Nu fac sport de nicio culoare, din pacate pentru mine. Greutatea de acum ma cam impiedica si astept sa ajung la o greutate mai rezonabila pentru a da un imbold dietei hipocalorice.

Oricum, mi-am propus sa cobor mai devreme din autobuz ( cu 2-3 statii), seara cand ma intorc de la serviciu, pentru a face o plimbare, in acest fel asigurand cat de cat putina miscare. Sa vedem insa, la cat e de cald, daca nu ma paraseste imboldul pana diseara.

Actualizare meniu:

Gustare nr. 1 ( ora 11): baton Fitness cu ciocolata - 23, 5 g, 87 calorii.

Pana la pranz am consumat 514 calorii. Pana seara nu am voie sa depasesc 1256. Deci suntem in grafic.:)

Dafy 10 aug 2010 11:17:13

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Citat:

Anterior postat de maria2480 (Post 283667)
Bun venit in "casa" mea Dafy. Nu fac sport de nicio culoare, din pacate pentru mine. Greutatea de acum ma cam impiedica si astept sa ajung la o greutate mai rezonabila pentru a da un imbold dietei hipocalorice.

Oricum, mi-am propus sa cobor mai devreme din autobuz ( cu 2-3 statii), seara cand ma intorc de la serviciu, pentru a face o plimbare, in acest fel asigurand cat de cat putina miscare. Sa vedem insa, la cat e de cald, daca nu ma paraseste imboldul pana diseara.

Actualizare meniu:

Gustare nr. 1 ( ora 11): baton Fitness cu ciocolata - 23, 5 g, 87 calorii.

Pana la pranz am consumat 514 calorii. Pana seara nu am voie sa depasesc 1256. Deci suntem in grafic.:)

Da, sa stii ca e buna ideea sa mergi pe jos cateva statii. Si eu o sa fac asa, si mai mult inca, eu cum stau la etajul 7 o sa abandonez liftul si am sa urc/cobor scarile ori de cate ori e nevoie.

maria2480 10 aug 2010 12:59:45

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Eu stau la etajul 8, si intentionez sa urc incepand de saptamana viitoare 4 etaje pe jos ( acum sunt in perioada aceea din luna cand prea mult efort strica ).

Iata meniul de pranz:

Crema de legume - 300 g - 153 calorii
Piept de pui la gratar - 100 g - 131 calorii
Salata de rosii si castraveti ( doar legumele taiate si amestecate, fara ulei) - 300 g -81 calorii

Total calorii pranz: 365

Calorii consumate pana acum: 879 din 1256 ( necesar zilnic )

Au mai ramas pentru Gustarea nr. 2 ( daca va fi cazul) si pentru cina : 277

Mancarea la pranz este mancare de restaurant, deci se poate manca dietetic chiar si la restaurant, conditia e sa alegi lucruri usoare si sanatoase. Hmmm, n-as fi zis:D

Pentru cina, cel mai probabil voi apela la un iaurt dietetic, pe la ora 19.00 ( cand ajung acasa) - de 375 grame, insumand 128 calorii.

Am baut pana la ora aceasta 1,5 L apa si o cana ceai verde.

RaluRalu 10 aug 2010 13:08:54

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Citat:

Anterior postat de maria2480 (Post 283923)
Eu stau la etajul 8, si intentionez sa urc incepand de saptamana viitoare 4 etaje pe jos ( acum sunt in perioada aceea din luna cand prea mult efort strica ).

Iata meniul de pranz:

Crema de legume - 300 g - 153 calorii
Piept de pui la gratar - 100 g - 131 calorii
Salata de rosii si castraveti ( doar legumele taiate si amestecate, fara ulei) - 300 g -81 calorii

Total calorii pranz: 365

Calorii consumate pana acum: 879 din 1256 ( necesar zilnic )

Au mai ramas pentru Gustarea nr. 2 ( daca va fi cazul) si pentru cina : 277

Mancarea la pranz este mancare de restaurant, deci se poate manca dietetic chiar si la restaurant, conditia e sa alegi lucruri usoare si sanatoase. Hmmm, n-as fi zis:D

Pentru cina, cel mai probabil voi apela la un iaurt dietetic, pe la ora 19.00 ( cand ajung acasa) - de 375 grame, insumand 128 calorii.

Am baut pana la ora aceasta 1,5 L apa si o cana ceai verde.

Buna, Maria! >:D<
Suna tare bine meniul tau de astazi ;;) Ai fost tare cumintica! >:D< Acum mai trebuie doar sa introduci incet-incet un pic de sport... Urcatul scarilor e foarte bun pentru inceput... Dar sa plece si " musafirii" :D
Te pup dulce si iti doresc multa bafta in continuare! :-*>:D<
Slabire usoara! :-*

http://www.daniellesrockawayflorist....pring/038s.jpg

maria2480 10 aug 2010 13:22:50

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Multumesc mult RaluRalu pentru sustinere. Nu stiu de ce m-am incapatanat pana acum crezand ca nu pot numara caloriile. E foarte usor si stii exact cand sa te opresti. Mie numai cand discutam despre dieta hipocalorica mi se parea incredibil de grea. Asa ca sunt cumintica din cauza ca numarul de calorii imi zice "Stop" si ma opresc. E incredibil pentru mine cat de usor poate fi si eu am fost atat de delasatoare pana acum!:-/


PS. Tocmai am terminat litrul 2 de apa.

Incepem litrul nr. 3 :) + o cana de ceai verde

RaluRalu 10 aug 2010 13:28:16

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Citat:

Anterior postat de maria2480 (Post 283960)
Multumesc mult RaluRalu pentru sustinere. Nu stiu de ce m-am incapatanat pana acum crezand ca nu pot numara caloriile. E foarte usor si stii exact cand sa te opresti. Mie numai cand discutam despre dieta hipocalorica mi se parea incredibil de grea. Asa ca sunt cumintica din cauza ca numarul de calorii imi zice "Stop" si ma opresc. E incredibil pentru mine cat de usor poate fi si eu am fost atat de delasatoare pana acum!:-/
PS. Tocmai am terminat litrul 2 de apa.
Incepem litrul nr. 3 :) + o cana de ceai verde

Este foarte bine ca ai realizat ca nu este foarte greu ;;) Mai bine acum decat niciodata :D
Nu trebuie sa fii prea dura cu tine... Cum ca ai fost delasatoare, etc. Conteaza ce vei face de acum inainte. Trecutul nu-l putem schimba ;) Trebuie sa gandim pozitiv, sa fim optimiste! Ajuta foarte mult! Asa ca nu te mai gandi la ceea ce a fost! ;)
Te pup dulce si iti doresc sa continui tot asa! Rezultatele nu vor intarzia sa apara! :-*>:D<

maria2480 10 aug 2010 14:08:32

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Asa ma gandesc si eu, ca la un nou inceput. O noua viata pentru mine, cu tot ce n-am putut sa fac pana acum din cauza multelor kg in plus.

maria2480 10 aug 2010 16:21:23

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Am terminat si al treilea litru de apa + o cana de ceai verde si am mers la buda de 1 milion de ori:))

Mi-am luat gustarea 2, un baton fitness cu capsuni, de 90 calorii.

Urmeaza cina pentru care mi-au ramas 287 de calorii

maria2480 11 aug 2010 06:06:19

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Raport matinal:

Cantarit dupa ce am fost la baie: - 1 KG, am ajuns la 108. Asadar dieta hipocalorica a inlaturat in cazul meu ( cu greutatea mea) doua Kg in prima saptamana ( astazi este a saptea zi de dieta). E bine. Daca mergem asa in trei luni voi fi depasit primul target de 90 de kg.

In timp ce scriu aici imi iau micul dejun:
  • Musli - 100g - 335 calorii
  • Lapte semidegresat Zuzu- 266 ml - 126 calorii
Ieri am facut doua lucruri bune pentru mine: mi-am cumparat cantar de bucatarie ca sa-mi cantaresc cantitatile si sa nu ma pacalesc si am mers pe jos, la intoarcere de la serviciu cele trei statii de tramvai pe care mi le propusesem. Mi-a placut. Mai incerc si astazi :)

Sa nu mai zic ca ieri n-am depasit niciun pic numarul de calorii recomandat, ba chiar am fost putin sub el. In achimb am dat gata aproape 4 litri de apa

aussie_girl 11 aug 2010 07:08:55

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
bravo Maria!! asa sa o tii sa nu renunti!! bravo! bravo!!

maria2480 11 aug 2010 07:38:14

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Multumesc aussie_girl, ma straduiesc sa-mi schimb viata:">. In fond e pentru binele meu. Te mai astept prin casuta mea :)

Stie cineva cate calorii are o cafea cu lapte dar fara zahar de la automatele nesscafe?

lovemyself 11 aug 2010 07:51:16

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Citat:

Anterior postat de maria2480 (Post 284872)
Multumesc aussie_girl, ma straduiesc sa-mi schimb viata:">. In fond e pentru binele meu. Te mai astept prin casuta mea :)

Stie cineva cate calorii are o cafea cu lapte dar fara zahar de la automatele nesscafe?

Buna dimineata maria si mult succes in cee ace iti propui.
Cu rabdare si perseverenta vei vedea ca nu e atat de greu pe cat crezi.
Cel mai greu moment e ala care dureaza ceva pana cand iei cu adevarat decizia de a te schimba.
Incearca sa nu vezi dieta ca pe un chin. Chinul te va face sa te lasi foarte repede si dupa urmeaza o cadere si dupa urmatoarea reincercare vei vedea ca si motivatia va scadea.
Incearca sa nu papi putine calorii pentru ca vei ajunge sa depui chiar si la un minim de calorii..ia-o asa ..calm si linistit.
Primele 2 saptamani eu as incepe de un numar maimarede calorii.De exemplu 1400..dupa astea doua saptamani tragi linia si vezi..daca ai slabit ceva..o mai tii asa inca o saptamana,apoi daca vezi ca stagnezi..scazi 50-100 de calorii.

Rabdarea e esentiala intr-un program de "reconstruire" fizica si pshihica.


Mult succes si te asteptam cu vesti bune:)

maria2480 11 aug 2010 08:41:24

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Buna lovemyself,

Sa nu crezi ca sunt incapatanata dar acum ca am inceput cu 1256 calorii drept limita o sa incerc sa ma incadrez in ele. Usor, usor ma disciplinez eu. Sunt foarte incantata ca dupa o saptamana, in sfarsit mi-e foame dimineata si nu mai fac mutre in fata micului dejun. Pana acum mi-era greu sa mananc pana pe la 10.00, cand evident mancam numai prostii ( biscuiti cu ciocolata, sticksuri etc). Acum nu mi-e foame deloc si gustarea nr. 1 pe care o iau la 11, e un fel de rasfat :)

Ma bucur ca ai trecut pe la mine si te mai astept. Am nevoie de sfaturi si sustinere

lovemyself 11 aug 2010 10:32:16

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Citat:

Anterior postat de maria2480 (Post 284930)
Buna lovemyself,

Sa nu crezi ca sunt incapatanata dar acum ca am inceput cu 1256 calorii drept limita o sa incerc sa ma incadrez in ele. Usor, usor ma disciplinez eu. Sunt foarte incantata ca dupa o saptamana, in sfarsit mi-e foame dimineata si nu mai fac mutre in fata micului dejun. Pana acum mi-era greu sa mananc pana pe la 10.00, cand evident mancam numai prostii ( biscuiti cu ciocolata, sticksuri etc). Acum nu mi-e foame deloc si gustarea nr. 1 pe care o iau la 11, e un fel de rasfat :)

Ma bucur ca ai trecut pe la mine si te mai astept. Am nevoie de sfaturi si sustinere

Ideea e ca noi su functionam ca niste robotei asa..trebuie sa vezi si sa fortetzi tot odata limita cat mai mult..la numarul caloriilor ma refer..sa vezi pana unde merge treaba.
Dar daca zici ca ti-e bine asa tu stii mai bine:)

Oricum esti in locul potrivit..fetele o sa fie laturi de tine si o sa vezi ca incet incet o sa fie bine:)


Mult succes1

RaluRalu 11 aug 2010 10:37:41

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Buna, Maria! >:D<:-*>:D<
Felicitari pentru kilogramele pierdute [*2*] [*2*] [*2*] si pentru plimbarea de ieri ;;);)
O zi minunata! :x
Slabire usoara!

http://www.floridaflorists.com/image...ip_Bouquet.jpg

maria2480 11 aug 2010 12:41:05

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Multumesc RaluRalu!>:D<

Revin cu raportul de meniu, dupa pranz.

Iara meniu de restaurant si cam mult in opinia mea x-(:
  • Crema de legume ( fara crutoane), 450g, 229 calorii
  • Piept de pui la gratar, 210 g, 276 calorii
  • O rosie ( doar atat am mancat din salata), 100g ( estimativ), 35 calorii
La ora 11.00 am luat si gustarea nr. 1, Baton Fitness capsuni, 23,5 g, 90 calorii

Asta inseamna ca am consumat pana la ora asta 1073 de calorii.

Fisierul meu excel, pe care il folosesc pentru o evidenta stricta, zice ca daca voi lua si gustarea de la ora 16 ( de cca 90 de calorii) si voi manca la cina acelasi iaurt dietetic de 128 calorii ( 375 g), imi voi depasi targetul caloric cu 35 de calorii. Nu e o drama dar mi se pare ca masa de pranz a fost mult prea satioasa.

Mi-am planificat insa un ceai verde pentru digestie si o plimbare similara cu cea de ieri, pentru a mai reduce senzatia de "prea plin"

De asemenea, am inceput si al doilea litru de apa.

maria2480 11 aug 2010 13:28:58

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Uitasem orezul cu legume ( pilaf), inca 283 (280 g)calorii, asta inseamna ca daca voi manca si gustarea si cina voi ajunge astazi la un total de 1446 calorii:((, insemnand o crestere a numarului de calorii fata de limita cu 190. Inadmisibil drept pentru care, faptul ca n-am fost cuminte ma va duce la a renunta la gustarea 2.x-(Gustarea nr. 2 are 90 de calorii, asa ca voi incerca sa o elimin. Nu stiu daca voi putea reduce si din cina dar vom vedea.

Dafy 11 aug 2010 14:10:54

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Bravo Maria pt. ca bei apa multa (eu ma fortez sa beau 2 litri/zi x-( ) si felicitari pt. mersul pe jos!
Nu stiu cum ai rabdare sa iti calculezi caloriile, eu nu fac asta (poate ar trebui sa ma apuc si eu), dar am grija sa nu pap mult si cum sunt la disociata nah pap acelasi fel de mancare pe zi.
Oricum bravo pt. perseverenta!

maria2480 11 aug 2010 14:23:01

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Buna Dafy,

Am tinut si eu disociata in trecut dar dupa cca doua luni am renuntat pentru ca nu mai puteam cu acelasi fel de mancare ( eu am tinut 3-3-3).

In ceea ce priveste calculul caloriilor cred ca e unica mea sansa. Doar asa imi dau seama ca am sarit calul si cand am facut asta si atunci ma opresc ( vezi ziua de azi~X()

Oricum ma simt atat de plina incat plimbarea va fi un bun ajutor pentru psihicul meu in primul rand. Apoi mai planuiesc si cateva activitati casnice pe care e musai sa le fac ( sters praf si alte de-astea pentru ca sper ca logodnicul meu deja a dat cu aspiratorul)

Dafy 11 aug 2010 14:32:49

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Citat:

Anterior postat de maria2480 (Post 285465)
Buna Dafy,

Am tinut si eu disociata in trecut dar dupa cca doua luni am renuntat pentru ca nu mai puteam cu acelasi fel de mancare ( eu am tinut 3-3-3).

In ceea ce priveste calculul caloriilor cred ca e unica mea sansa. Doar asa imi dau seama ca am sarit calul si cand am facut asta si atunci ma opresc ( vezi ziua de azi~X()

Oricum ma simt atat de plina incat plimbarea va fi un bun ajutor pentru psihicul meu in primul rand. Apoi mai planuiesc si cateva activitati casnice pe care e musai sa le fac ( sters praf si alte de-astea pentru ca sper ca logodnicul meu deja a dat cu aspiratorul)

Mmda asta e nasol la disociata ca toata ziua se papa acelasi fel de mancare, de aia nu tin nici eu 3-3-3 ci doar 1 zi cu fiecare aliment, azi sunt la legume si e muuult mai bine fata de carne si branza, astea mi se par cele mai grele zile.
Spor la curatenie (si eu acuma am terminat de sters gemurile si acum calc perdelele sa le pun si sa stii ca am transpirat ceva la stersul geamurilor).

maria2480 11 aug 2010 14:36:51

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Citat:

Anterior postat de Dafy (Post 285486)
Mmda asta e nasol la disociata ca toata ziua se papa acelasi fel de mancare, de aia nu tin nici eu 3-3-3 ci doar 1 zi cu fiecare aliment, azi sunt la legume si e muuult mai bine fata de carne si branza, astea mi se par cele mai grele zile.
Spor la curatenie (si eu acuma am terminat de sters gemurile si acum calc perdelele sa le pun si sa stii ca am transpirat ceva la stersul geamurilor).

Multumesc dar trebuie intai sa ajung acasa si asta nu se va intampla decat pe la ora 19.30 probabil, dupa ce voi face si oarece cumparaturi ( mi s-a terminat iaurtul dietetic si as vrea sa gasesc si o alternativa la batoanele fitness, mai saraca in calorii, daca se poate).

maria2480 12 aug 2010 07:49:19

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Buna dimineata,

Incepem ziua cu forte noi chiar daca cantarul ne-a dezamagit adaugand 500 g la cele 108 kg. E drept bausem apa inainte dar mi-era foarte sete cand m-am trezit!:P

Fortele proaspete sunt date si de faptul ca suparata pe ce mi-a zis cantarul am hotarat brusc sa parcurg 4 statii de tramvai pe jos ( apropo stie cineva care este distanta Lizeanu -Obor - Doamna Ghica in km?). Ma simt excelent si simt ca mi-a facut bine la digestia micului dejun.

Asa...

Aseara, de ciuda ca am mancat mult la pranz, am sarit peste gustarea de la ora 4, mi-am cautat pentru cina un iaurt de 375g cu mai putine calorii decat cel dinainte ( si am gasit unul cu 30/100g si am facut si plimbarea de pe jos, cca 20 de minute in mers lejer. Ajunsa acasa am mai facut ceva activitati casnice usoare si am adormit devreme. Asta ca sa ma trezesc astazi la 5.27!!! ( fara intentie, evident)

Revenim cu meniul de astazi.
MD:
  • Musli - 100g - 335 calorii ( Imi iubesc cantarul de bucatarie nou achizitionat!)
  • Lapte 1,5% - 200ml - 89 calorii
La ora 11.00 mi-am planificat o gustare Baton fitness - 23,5 g - 90 de calorii.

Intre timp - apa multa, ceai verde si ceai de soc.

Am cautat ieri batoane cu mai putine calorii si n-am gasit. Chiar si cele pentru diabetici aveau mai multe (:-o)

maria2480 12 aug 2010 10:51:39

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Ce ma poate enerva lumea asta care n-a avut niciodata probleme cu kilogramele, in schimb e experta in diete! Colegele mele de birou nu inteleg de ce eu nu vreau sa mananc o pruna de la ele dar am preferat sa mananc gustarea programata la ora 11, adica un baton fitness ( 90 calorii ).

Daca eu asta mi-am programat pentru gustare oare de ce ele simt nevoia sa ma contrazica?:(

maria2480 12 aug 2010 13:27:49

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Raport de pranz:
  • Crema de legume - 300 g - 153 calorii
  • Piept de pui la gratar - 100 g - 131 calorii
  • Salata de rosii si castraveti ( fara ulei )- 270 g - 81 de calorii
Avand in vedere ca mai am de luat gustarea si cina, ajung la un consum total de 1080 de calorii astazi. O sa vad, poate mai adaug un pahar de lapte, diseara, daca mi se face foame.

maria2480 13 aug 2010 09:22:13

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Buna dimineata!


Aseara, pentru ca mi s-au parut putine calorii, am adaugat la cina un mar Stakinson - 260 g ( da, era mare :)) - 128 calorii. Astfel Excelul mi-a indicat un consum de 1203,5 calorii, adica destul de aproape de limita. ( a ramas un rest de 13,5 calorii :P)

Raport matinal:
  • musli 113 g - 379 calorii ( mi-a cam scapat punga dar n-o fi drama)
  • lapte 200 ml - 89 de calorii
Astazi m-am gandit sa variez gustarea de ora 11.00, asa ca ea va fi formata dintr-un mar Stakinson - 238 g - 112 calorii.

In plus: aproape 1 L de apa si am mai baut si o cana de ceai de soc. Trebuie cumva sa ajung la 3-4 cani de ceai verde sau de soc zilnic.

maria2480 13 aug 2010 15:25:23

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Raport de Gustare 2:

Am mancat un baton Fitness - 23,5 g - 90 de calorii. Astazi ca niciodata, nu mi-a fost foame deloc dupa gustarea 1 ( adica dupa ora 11). Daca diseara voi manca si iaurtul si un mar voi ajunge la 1323 de calorii adica un surplus de 67 de calorii peste limita stabilita. Nu stiu cum fac ca intr-o zi sunt mai putine in alta zi mai multe dar niciodata 1256 fix.:-/

Oricum nu-s abateri foarte mari deci e de bine.

Sambata merg la mama. Sper sa nu ma indoape ca de obicei. Oricum o sa lupt din rasputeri importiva mancarii in surplus. Duminica am un hop si mai mare, un botez. Acolo chiar nu stiu ce o sa ma fac dar sper sa ma abtin cat se poate.

Maine sper sa-mi indice cantarul mai putin cu 1 kg - 107.

Am reusit sa beau 3 cani de ceai - excelent. Abia astept sa-mi fac plimbarea de seara desi afara e criminal de cald!;;)

maria2480 14 aug 2010 06:23:55

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Buna dimineata,

Cantarul mi-a aratat prima data 107 apoi cand m-am urcat din nou a tins sa rotunjeasca catre 108, de aceea nu-mi voi schimba deocamdata tickerul.

Vin cu raportul de dimineata unde lucrurile stau cam la fel:

100 g musli -335 de calorii
200 ml lapte -89

Planuiesc o gustare la 11.00 formata din baton fitness - 90 de calorii

sunshine 14 aug 2010 07:18:38

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Citat:

Anterior postat de maria2480 (Post 286321)
Buna dimineata,


( apropo stie cineva care este distanta Lizeanu -Obor - Doamna Ghica in km?).


Cam 1 km, poae putin peste 1 km.
Citat:

Anterior postat de maria2480 (Post 286627)
Ce ma poate enerva lumea asta care n-a avut niciodata probleme cu kilogramele, in schimb e experta in diete! Colegele mele de birou nu inteleg de ce eu nu vreau sa mananc o pruna de la ele dar am preferat sa mananc gustarea programata la ora 11, adica un baton fitness ( 90 calorii ).

Daca eu asta mi-am programat pentru gustare oare de ce ele simt nevoia sa ma contrazica?:(

Nu le mai spune ca esti la dieta:) Si o pruna puteai sa o iei, bine ca nu ti au oferit covrigei sau mai stiu eu ce.
La gustari mai bine mananca 1 mar, 1 frcut sau un iaurt, niste migdale crude. decat baton fitness. Mananci destule cereale la micul dejun ( apropo p masura ce scazi in greutate va trebui sa reduci drastic cantitatea de musli, 100 gr e prea mult. Ideal este 30 gr, max 50 sa zicem.)
Trebuie sa ai un echilibru zilnic intre grasimi, carbohidrati si proteine. Iar tu ai f multi carbo zilnic.


Nu te mai cantari zilnic. Este perfect normal sa ti varieze greutatea de la o zi la alta. O data pe saptama este de ajuns pt a afla greutate. Nu te poti ingrasa de azi maine.
Deci o data pe sapt, dim pe stomacul gol ( nu bei apa) dupa ce ai fost la baie.


Mult succes!

lovemyself 14 aug 2010 07:19:50

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Citat:

Anterior postat de maria2480 (Post 288994)
Buna dimineata,

Cantarul mi-a aratat prima data 107 apoi cand m-am urcat din nou a tins sa rotunjeasca catre 108, de aceea nu-mi voi schimba deocamdata tickerul.

Vin cu raportul de dimineata unde lucrurile stau cam la fel:

100 g musli -335 de calorii
200 ml lapte -89

Planuiesc o gustare la 11.00 formata din baton fitness - 90 de calorii

Buna dimineata Maria:)

Felicitari pentru kg..tot asa inainte.

Eu ti-as sugera ca dimineata sa papi ceva mai consistent..ai sa vezi ca ai senzatia de satietate pe mai mult timp..si poti sa fie si mai putin caloric.

De exemplu: 2 oua fierte+50 g branza(de preferabil nefermentata) +o vegetala si ai micul dejun perfect:)

Spor mare in continuare:-*

maria2480 14 aug 2010 14:15:06

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 289007)

Cam 1 km, poae putin peste 1 km.

Nu le mai spune ca esti la dieta:) Si o pruna puteai sa o iei, bine ca nu ti au oferit covrigei sau mai stiu eu ce.
La gustari mai bine mananca 1 mar, 1 frcut sau un iaurt, niste migdale crude. decat baton fitness. Mananci destule cereale la micul dejun ( apropo p masura ce scazi in greutate va trebui sa reduci drastic cantitatea de musli, 100 gr e prea mult. Ideal este 30 gr, max 50 sa zicem.)
Trebuie sa ai un echilibru zilnic intre grasimi, carbohidrati si proteine. Iar tu ai f multi carbo zilnic.


Nu te mai cantari zilnic. Este perfect normal sa ti varieze greutatea de la o zi la alta. O data pe saptama este de ajuns pt a afla greutate. Nu te poti ingrasa de azi maine.
Deci o data pe sapt, dim pe stomacul gol ( nu bei apa) dupa ce ai fost la baie.


Mult succes!

Multumesc de vizita si de sugestii Sunshine.

O sa incerc sa schimb meniul de dimineata. Si mie mi se par calorii multe la musli. Clar va trebui sa scad cantitatea. O sa ma gandesc de luni cum sa variez micul dejun.

Si eu m-am gandit ca a ma cantari zilnic e exagerat si astazi am luat hotararea sa fac joia zi de cantar, pentru ca joia am inceput dieta.

In ceea ce priveste gustarile, o sa scot batoanele, imediat ce termin proviziile ( mai am vreo 3 pe la birou in sertar ). La inceput voi lua doar gustarea 1 din cereale si voi schimba gustarea 2 intr-un fruct.

Te mai astept pe la mine pentru ca sunt tare folositoare sfaturile tale.>:D<

maria2480 14 aug 2010 14:18:14

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Citat:

Anterior postat de lovemyself (Post 289008)
Buna dimineata Maria:)

Felicitari pentru kg..tot asa inainte.

Eu ti-as sugera ca dimineata sa papi ceva mai consistent..ai sa vezi ca ai senzatia de satietate pe mai mult timp..si poti sa fie si mai putin caloric.

De exemplu: 2 oua fierte+50 g branza(de preferabil nefermentata) +o vegetala si ai micul dejun perfect:)

Spor mare in continuare:-*

Buna Lovemyself,

Multumesc pentru sugestii. Asa cum i-am spus lui Sunshine voi incerca sa variez micul dejun pentru ca si mie mi s-au parut cam multe cereale pe zi. Deh, cat traieste omul invata, a trebuit sa mananc cateva zile asa ca sa-mi dau seama ca e anaopda:P

Am insa o intrebare pentru tine: cum imi dau seama care branza e fermentata si care nu?:-/

maria2480 14 aug 2010 14:28:34

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Iata si raportul de pranz cu gramaj facut din ochi ( la mama n-am cantar de bucatarie ):
  • un ciocanel la gratar la care am jumulit cat am putut pielea - cca 150 g - 266
  • salata vinete ( preparata cu o lingura de ulei de masline) - cca 50 g -30 de calorii
  • peste la gratar de aragaz ( macrou) - cca 100 de g ( doua rondele) - 207 calorii
  • ardei copt - cca 100 g ( doua bucati de marime medie ) - 110 calorii
Un total de 613 calorii. V-am spus eu ca la mama manac mult :((. Pana acum am consumat 1127 calorii. Mult, foarte mult. Tot ce pot sa sper este ca de fapt cantitatile mentionate au fost mai mici si nu le-am apreciat eu corect.:(

Plus ca diseara ma duc la un gratar si o sa mananc si pe acolo, macar asa, putin, pentru ca nu e ok sa refuzi oamenii.:(

Weekend-urile astea sunt criminale!

sunshine 14 aug 2010 15:36:23

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Uite eu dimineata procedez cam asa: o dimineata iaurt cu musli, o dimineta vegetale(rosii castraveti) cu branza/piept de pui afumat etc si ceia. Si nu ma plictisesc.

De ce nu folosesti calculatorul? Este mai simplu si plus ca iti sugereaza la ce valori sa mai umbli, iti spune daca ai prea multi carbo, etc. Uite aici Calculator calorii, calculator nutritional - Calorii.Slabute.ro

lovemyself 15 aug 2010 07:55:03

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Citat:

Anterior postat de maria2480 (Post 289347)
Buna Lovemyself,

Multumesc pentru sugestii. Asa cum i-am spus lui Sunshine voi incerca sa variez micul dejun pentru ca si mie mi s-au parut cam multe cereale pe zi. Deh, cat traieste omul invata, a trebuit sa mananc cateva zile asa ca sa-mi dau seama ca e anaopda:P

Am insa o intrebare pentru tine: cum imi dau seama care branza e fermentata si care nu?:-/

Pai branza fermentata e telemeaua,branza tip feta,cascavalul..cam astea sunt..nu au atatia carbo..deci nu contin lactoza din lapte( care by the way nu e altceva decat zahar pur)


Felicitari pentru persistenta..keep up the good work;)

RaluRalu 15 aug 2010 08:57:56

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
LA MULTI ANI, Maria si slabire usoara in continuare! :x
Pentru tine, cu drag:

http://www.australiasbestflorist.com...6984088725.jpg

Te pup dulce :-*>:D<
O duminica frumoasa!

maria2480 15 aug 2010 09:32:10

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Multumesc frumos>:D< RaluRalu! Esti o draguta.

Aseara am fost relativ cuminte. Spun relativ pentru ca desi erua sucuri acidulate cu duimul la gratarul facut de prietenii mei, eu am baut apa minerala. Am mancat doar piept de pui ignorand micii, carnea de porc. Singura chestie nasoala e ca am mancat foarte tarziu, la ora 11, si am mancat probabil 200-250 g de piept de pui si ciuperci la gratar. Probabil am depasit numarul de calorii cu 200-300.

Asa... Azi m-am trezit si am baut cafeaua fara zahar. Am mancat 3 rosii mititele, cu branza si cu un ardei gras. Nu stiu cate calorii ar avea cu totul, pot doar sa presupun ca ma incadrez la 400-500 de calorii. Abia astept sa ma duc acasa la cantarul meu de bucatarie ca sa nu mai fac prostioare.

Mai am un hop, botezul de astazi, dar vad eu ce aleg din meniu in asa fel incat sa nu fie foarte bogat caloric.

O duminica frumoasa tuturor!


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:23:51.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO