forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul lacramioara (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-lacramioara-5645.html)

maryg 28 iul 2010 19:58:21

Re: Jurnalul lacramioara
 
Buna seara Lacramioara :)! De ce nu folosesti "calculatorul de kcal"? Cred ca nu depasesti 700 de kcal pe ziua de azi ! :-*>:D<

lacramioara2 28 iul 2010 20:41:09

Re: Jurnalul lacramioara
 
pai il folosesc si de fapt am consumat 1100 (se vede la meniul zilei)

Ciucik 28 iul 2010 21:17:30

Re: Jurnalul lacramioara
 
Citat:

Anterior postat de lacramioara2 (Post 270758)
Mi-am notat solutia cu apa. Tocmai acum tin langa mine o sticluta de jumate de litru din care tot sug. Ce e drept, nu imi e foame, dar stiu ca ma va razbi foamea asta pana la urma.

Azi am fost cumintica tare, am mancat un mar mare dimineata, o sana de 500 ml, o salata mare de rosii castraveti ceapa si 200 grame branza telemea si asta e. Apa

doamne, abia astept sa treaca macar o saptamana si sa vad ce imi arata cantarul.

Pai si seara? Nimic??? Felicitari pentru ambitia de a renunta la dulciuri, insa nu trebuie sa exagerezi...chiar daca obtii rezultatele dorite si chiar daca asta nu are repercursiuni asupra starii tale de sanatate, efectul yo-yo nu va intarzia sa apara si risti ca la urmatorul moment din viata ta sa cazi iarasi in tentatie...
Eu iti tin pumnii si sunt langa tine, dar te sfatuiesc sa nu te grabesti: totul se face cu pasi marunti! :)
Pup si spor!

Ciucik 28 iul 2010 21:22:03

Re: Jurnalul lacramioara
 
Citat:

Anterior postat de lacramioara2 (Post 270889)
pai il folosesc si de fapt am consumat 1100 (se vede la meniul zilei)

Da, Lacramioara, insa cantitatea de grasimi consumata este dubla fata de cea normala, si ai carente la carbohidrati si proteine. In plus, este dovedit ca trebuie sa papi 3 mese pe zi si 2 gustari, pe cand tu ai 2 mese si o gustare... Nu sunt de acord cu meniul tau pe ziua de azi. Pe termen scurt poate o sa dai ceva jos, dar apoi o sa recidivezi...ti-o spun din experienta pentru ca am incercat si eu sa ma opresc dupa masa de pranz...

lacramioara2 29 iul 2010 08:58:12

Re: Jurnalul lacramioara
 
Citat:

Anterior postat de Ciucik (Post 270968)

Da, Lacramioara, insa cantitatea de grasimi consumata este dubla fata de cea normala, si ai carente la carbohidrati si proteine. In plus, este dovedit ca trebuie sa papi 3 mese pe zi si 2 gustari, pe cand tu ai 2 mese si o gustare... Nu sunt de acord cu meniul tau pe ziua de azi. Pe termen scurt poate o sa dai ceva jos, dar apoi o sa recidivezi...ti-o spun din experienta pentru ca am incercat si eu sa ma opresc dupa masa de pranz...

Critica insusita! O sa urmez glasul experientei.
Azi am mancat si mic dejun: branza de vaci dietetica amestecata cu iaurt dietetic si un pahar de lapte degresat. E o premiera pentru ca eu mancam mic dejun.

Ieri seara evident ca m-am infipt la un moment dat in putina vita ca nu mai puteam. Am zis eu ca dupa sapte nu mai pap, dar tot nu m-a tinut regula. Problema e ca munceam pe la birou si nu am apucat sa mananc nimic inainte de 7, am crezut ca voi rezista si tot nu am rezistat.

Las ca ma disciplinez eu.

lacramioara2 29 iul 2010 10:16:35

Re: Jurnalul lacramioara
 
mai sus am vrut sa zic ca eu NU mancam mic dejun

lacramioara2 29 iul 2010 10:47:55

Re: Jurnalul lacramioara
 
Bun, azi dimineata m-am cantarit (DA, nu am mai rezistat si m-am catarat pe cantar) si cantarul electronic imi arata 79,3 KG. Nu vreau sa schimb tickerul inca, vreau sa il mai las acolo doua trei zile sa ma asigur eu ca scaderea asta e ferma!

Oricum, m-am bucurat foarte tare, nici nu pot sa va spun cum mai topaiam eu de dimineta prin casa (eu care de regula ma tarasc ca un caine batut daca ma scol dimineata).

Bun, in alta ordine de idei incep sa inteleg ca nu merge sa ma pacalesc eu pe mine: ideea ca sar peste cina nu tine, lucrurile se intorc impotriva mea si ma trezesc mancand pe la 10 noaptea (tot e bine ca nu ma arunc pe amandine la ora aia) dar, totusi. Gata cu prostiile. Deci, sa repet regulile, poate asa imi intra si mie in cap:

1. Mic dejun obligatoriu
2 Gustare usoara
3 Pranz
4 Gustare usoara
5 cina pana in ora 7 OBLIGATORIU
6 nu scad sub 1000 calorii orice ar fi
7 cumpar cantar de alimente ca nu mai merge sa estimez eu asa dupa ureche
8 TREBUIE SA INCEP SA MA MISC PENTRU CA SUNT O SEDENTARA LENESA LENESA LENESA (ok, acum imi e mai greu din cauza degetului de la picior fisurat dar pentru abdomene nu cred ca am nevoie de degetul mic)

zozolina 29 iul 2010 11:00:32

Re: Jurnalul lacramioara
 
Citat:

Anterior postat de lacramioara2 (Post 271360)
Bun, azi dimineata m-am cantarit (DA, nu am mai rezistat si m-am catarat pe cantar) si cantarul electronic imi arata 79,3 KG. Nu vreau sa schimb tickerul inca, vreau sa il mai las acolo doua trei zile sa ma asigur eu ca scaderea asta e ferma!

Oricum, m-am bucurat foarte tare, nici nu pot sa va spun cum mai topaiam eu de dimineta prin casa (eu care de regula ma tarasc ca un caine batut daca ma scol dimineata).

Bun, in alta ordine de idei incep sa inteleg ca nu merge sa ma pacalesc eu pe mine: ideea ca sar peste cina nu tine, lucrurile se intorc impotriva mea si ma trezesc mancand pe la 10 noaptea (tot e bine ca nu ma arunc pe amandine la ora aia) dar, totusi. Gata cu prostiile. Deci, sa repet regulile, poate asa imi intra si mie in cap:

1. Mic dejun obligatoriu
2 Gustare usoara
3 Pranz
4 Gustare usoara
5 cina pana in ora 7 OBLIGATORIU
6 nu scad sub 1000 calorii orice ar fi
7 cumpar cantar de alimente ca nu mai merge sa estimez eu asa dupa ureche
8 TREBUIE SA INCEP SA MA MISC PENTRU CA SUNT O SEDENTARA LENESA LENESA LENESA (ok, acum imi e mai greu din cauza degetului de la picior fisurat dar pentru abdomene nu cred ca am nevoie de degetul mic)

Neatzaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa si FELICITARI SCUMPA>:D<[*4*][*4*][*76*][*76*]succes la pierdut kg rele;) si da sunt foarte importante aceste reguli si mie mi-a fost greu la inceput dar..acu nici nu pot concepe sa nu pap la md..pt mine inainte md insemna cafea si atat pana la 12...si cina tb obligatoriu..si DA...SPORT.. foarte bune abdomenele..eu numa asta fac de 3 sapt aproape..si mers pe jos la greu...o sa ma apuc si de ceva start walking mi se pare easy:D..sa fac ceva si cu picioarele astea;)...kiss kiss

maryg 29 iul 2010 11:54:06

Re: Jurnalul lacramioara
 
Citat:

Anterior postat de lacramioara2 (Post 270889)
pai il folosesc si de fapt am consumat 1100 (se vede la meniul zilei)

Buna Lacramioara :)! Eu nu ti-am pus painea iar sana am pus-o la lapte batut... care are 35kcal\100 gr.Chiar vroiam sa te intreb ......de ce alegi produse cu grasime 3.6%?Daca iti alegi bine produsele poti manca pe saturate :)!
:-*>:D<

maryg 29 iul 2010 11:59:36

Re: Jurnalul lacramioara
 
Citat:

Anterior postat de lacramioara2 (Post 271360)
Bun, azi dimineata m-am cantarit (DA, nu am mai rezistat si m-am catarat pe cantar) si cantarul electronic imi arata 79,3 KG. Nu vreau sa schimb tickerul inca, vreau sa il mai las acolo doua trei zile sa ma asigur eu ca scaderea asta e ferma!

Oricum, m-am bucurat foarte tare, nici nu pot sa va spun cum mai topaiam eu de dimineta prin casa (eu care de regula ma tarasc ca un caine batut daca ma scol dimineata).

Bun, in alta ordine de idei incep sa inteleg ca nu merge sa ma pacalesc eu pe mine: ideea ca sar peste cina nu tine, lucrurile se intorc impotriva mea si ma trezesc mancand pe la 10 noaptea (tot e bine ca nu ma arunc pe amandine la ora aia) dar, totusi. Gata cu prostiile. Deci, sa repet regulile, poate asa imi intra si mie in cap:

1. Mic dejun obligatoriu
2 Gustare usoara
3 Pranz
4 Gustare usoara
5 cina pana in ora 7 OBLIGATORIU
6 nu scad sub 1000 calorii orice ar fi
7 cumpar cantar de alimente ca nu mai merge sa estimez eu asa dupa ureche
8 TREBUIE SA INCEP SA MA MISC PENTRU CA SUNT O SEDENTARA LENESA LENESA LENESA (ok, acum imi e mai greu din cauza degetului de la picior fisurat dar pentru abdomene nu cred ca am nevoie de degetul mic)

Felicitari ! [*2*] [*3*][*3*][*3*]

Pt.tine ........ [*floare-tie*] [*120*] [*79*]


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:37:29.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO