forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul lu' Alinteanu (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-lu-alinteanu-12416.html)

alinteanu 24 sep 2013 20:38:19

Jurnalul lu' Alinteanu
 
Printre atatea doamne si domnisoare, hop ca imi fac si eu loc, un barbat cam durduliu, dar cu dorinta de a mai da jos osanza de pe mine, si de a mai micsora ghiozdanul din fata ce il port de vre-o 5 ani. Daca pana acum 5 ani eram scandura, dupa ce m-am lasat de fumat am inceput sa ma rotunjesc, sa dau atacul tot mai des la frigider, sa ma fac frate de cruce cu dulciurile, sa pun cola la loc de cinste etc. Si uite asa am ajuns sa depasesc suta de kile, sa nu-mi fie cu deochi. Cand am vazut asta am zis ca daca ajung la 105 kg, ori ma bag la regim ori ma apuc de fumat. De fumat nu prea imi suradea ideea, si cum ma apropiam vertiginos de 105, am hotarat: REGIM. Si uite asa am renuntat sa mai mananc paine, cola zace uitata prin frigider, am rupt fratia de cruce cu dulciurile ( dar nu de tot :P ) , am renuntat la cina, si rezist cu stoicism tentatiei de a cadea in pacatul ciocolatei, in schimb....cand simt in nari miros de gratar, mititei sau ceafa de porc spun piua si mananc pana si carbunii de sub gratar. Asta e, fiecare avem slabiciuni :P. De prin Iulie am inceput sa tin regimul asta si rezultatele au inceput sa se vada, nu sunt spectaculoase, dar de la 104 am ajuns la 98 si am avut momente in care am avut si 97, dar gratarul asta bata-l sa-l bata ploaia....Pe langa gratar mi-am mai facut un dusman: cantarul. Ma cantaresc in fiecare dimineata, si in fiecare dimineata ma indrept plin de optimism spre cantar in speranta ca am reusit sa mai dau jos 100-200 g, dar de cele mai multe ori cantarul imi spune sec: ciuciu, si de multe ori pt asta imi vine sa il mananc si pe el. Mi-am facut fel si fel de grafice monitorizand greutatea, pana cand am descoperit site-ul asta si care imi oferea cam tot ce am nevoie, pot sa imi fac grafice, sa imi tin un jurnal al alimentatiei si de ce nu imi da si motivatie. Poate ca nu voi scrie in jurnal in fiecare zi, dar imi voi monitoriza greutatea in fiecare zi aici.
Deci:imi fac o cruce, scuip de trei ori in san si la drum

Anca22 24 sep 2013 21:06:33

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Bine ai venit printre noi.Ai dreptate, pe Slabute.ro gasesti foarte multe informatii folositoare.Iti doresc mult succes in atingerea kilogramelor dorite:)
p.s. Nu te cantari in fiecare zi.Incearca cel mult o data la 3 zile.

rozica1965 25 sep 2013 05:42:32

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Citat:

Anterior postat de alinteanu (Post 1300173)
Printre atatea doamne si domnisoare, hop ca imi fac si eu loc, un barbat cam durduliu, dar cu dorinta de a mai da jos osanza de pe mine, si de a mai micsora ghiozdanul din fata ce il port de vre-o 5 ani. Daca pana acum 5 ani eram scandura, dupa ce m-am lasat de fumat am inceput sa ma rotunjesc, sa dau atacul tot mai des la frigider, sa ma fac frate de cruce cu dulciurile, sa pun cola la loc de cinste etc. Si uite asa am ajuns sa depasesc suta de kile, sa nu-mi fie cu deochi. Cand am vazut asta am zis ca daca ajung la 105 kg, ori ma bag la regim ori ma apuc de fumat. De fumat nu prea imi suradea ideea, si cum ma apropiam vertiginos de 105, am hotarat: REGIM. Si uite asa am renuntat sa mai mananc paine, cola zace uitata prin frigider, am rupt fratia de cruce cu dulciurile ( dar nu de tot :P ) , am renuntat la cina, si rezist cu stoicism tentatiei de a cadea in pacatul ciocolatei, in schimb....cand simt in nari miros de gratar, mititei sau ceafa de porc spun piua si mananc pana si carbunii de sub gratar. Asta e, fiecare avem slabiciuni :P. De prin Iulie am inceput sa tin regimul asta si rezultatele au inceput sa se vada, nu sunt spectaculoase, dar de la 104 am ajuns la 98 si am avut momente in care am avut si 97, dar gratarul asta bata-l sa-l bata ploaia....Pe langa gratar mi-am mai facut un dusman: cantarul. Ma cantaresc in fiecare dimineata, si in fiecare dimineata ma indrept plin de optimism spre cantar in speranta ca am reusit sa mai dau jos 100-200 g, dar de cele mai multe ori cantarul imi spune sec: ciuciu, si de multe ori pt asta imi vine sa il mananc si pe el. Mi-am facut fel si fel de grafice monitorizand greutatea, pana cand am descoperit site-ul asta si care imi oferea cam tot ce am nevoie, pot sa imi fac grafice, sa imi tin un jurnal al alimentatiei si de ce nu imi da si motivatie. Poate ca nu voi scrie in jurnal in fiecare zi, dar imi voi monitoriza greutatea in fiecare zi aici.
Deci:imi fac o cruce, scuip de trei ori in san si la drum

Bine ai venit printre doamne si domnisoare mai durdulii sau nu!
Sotul meu se lasase si el de fumat acum 3 ani si de la 85 a ajuns rapid la 104 kg. Nu a fumat aproape doi ani......si pt ca nu a vrut regim,s-a reapucat de fumat. A slabit iar pana la 84 dar obiceiul de a manca si frigiderul,i-a ramas!:)) Mananca 3 paini pe zi singur!!!!!!!:)):)):))
Eu iti urez bafta....!!!!!!!!;)

anqutz 25 sep 2013 08:39:42

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Buna! Felicitari pentru reusita si pt ambitie. Dar domn'le, unde-i sportul? :D Vrei sa slabesti, fa-te frate cu alergatul, trasul de fiare, alergat prada pentru gratar. :P

rozica1965 25 sep 2013 19:33:32

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Ma gandeam acum ,cum de ti-au bagat jurnalul la cele feminine?:)):))Exista o sectiune cu jurnale masculine!:))

rozica1965 25 sep 2013 19:36:17

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Alinteanule,poti sa si vorbesti cu noi........nu muscam! E adevarat,unele suntem cam coltoase.......:D:D.........dar nu lasam semne pe gat!!!!!!!;);)
Poate totusi nu vrei conversatie...ci doar sa iti notezi in jurnal ce faci pt a slabii!!!!!:-/:-/E alegerea ta!;)

alinteanu 26 sep 2013 08:26:17

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Buna dimineata! E drept ca pe jurnal nu prea intru, iar cand intru mai mult citesc decat sa postez ceva. Cat despre sport...nu știu ce sa zic. Inainte mergem la sala de trei ori pe saptamana, dar acuma chiar nu mai am timp. Sunt burlac, si mai am în grija si un tatic, iar cand vin de la servici, trebuie sa ma ocup si de treburile casei, facut curat, gatit, dat cu mopul etc, si cum locuiesc la curte, mai trebuie sa mai trebaluiesc si pe afara. Asa ca oricat as incerca sa imi gestionez timpul cat mai eficient, tot ma prinde noaptea tarziu. Asa ca de sport si alergat nu am timp. In schimb natura serviciului meu ma solicita destul de bine. Forumul barbatilor??? Unde, unde, unde? :-P O zi minunata va doresc. :-)

Michelina 26 sep 2013 10:57:04

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Citat:

Anterior postat de alinteanu (Post 1300570)
Buna dimineata! E drept ca pe jurnal nu prea intru, iar cand intru mai mult citesc decat sa postez ceva. Cat despre sport...nu știu ce sa zic. Inainte mergem la sala de trei ori pe saptamana, dar acuma chiar nu mai am timp. Sunt burlac, si mai am în grija si un tatic, iar cand vin de la servici, trebuie sa ma ocup si de treburile casei, facut curat, gatit, dat cu mopul etc, si cum locuiesc la curte, mai trebuie sa mai trebaluiesc si pe afara. Asa ca oricat as incerca sa imi gestionez timpul cat mai eficient, tot ma prinde noaptea tarziu. Asa ca de sport si alergat nu am timp. In schimb natura serviciului meu ma solicita destul de bine. Forumul barbatilor??? Unde, unde, unde? :-P O zi minunata va doresc. :-)


Forum de barbati nu e - aici e clar forum de femei. Daca ai sa cauti forum de barbati cu slabit ai sa gasesti povesti despre fitness, suplimente proteice si alte alea. Eu zic ca ai sa gasesti destule informatii utile si aici cu noi - cred ca singurul barbat care posteaza mai des e Quarc ( dar el merge pe ideea de sport).
Si eu am aproape un an de cand m-am lasat de fumat si ma lupt sa nu pun prea mult pe mine. Am pus de la 52 kg - la 57-58 iar acum am reusit sa ma stabilizez fara vreun regim special la 55 kg. Si eu stau acum in cumpana ce varianta sa aleg ca sa ajung inapoi la 52.
Cel mai rapid si cel mai usor dai jos tinand o dieta proteica. Iar cum te declari iubitor de gratare as zice ca Atkins ti se potriveste manusa. Totul e sa te asiguri ca ai o functie renala si hepatica fara probleme si sa te asiguri ca vei consuma f multa apa.

In rest - felicitari pentru reusita - si indiferent cate kilograme ai cu siguranta esti mai sanatos fara tigari - ca sa nu mai vorbim despre ce risipa financiara e fumatul.

Michelina 26 sep 2013 10:58:32

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Citat:

Anterior postat de alinteanu (Post 1300570)
Buna dimineata! E drept ca pe jurnal nu prea intru, iar cand intru mai mult citesc decat sa postez ceva. Cat despre sport...nu știu ce sa zic. Inainte mergem la sala de trei ori pe saptamana, dar acuma chiar nu mai am timp. Sunt burlac, si mai am în grija si un tatic, iar cand vin de la servici, trebuie sa ma ocup si de treburile casei, facut curat, gatit, dat cu mopul etc, si cum locuiesc la curte, mai trebuie sa mai trebaluiesc si pe afara. Asa ca oricat as incerca sa imi gestionez timpul cat mai eficient, tot ma prinde noaptea tarziu. Asa ca de sport si alergat nu am timp. In schimb natura serviciului meu ma solicita destul de bine. Forumul barbatilor??? Unde, unde, unde? :-P O zi minunata va doresc. :-)



Aaaaah si uitam sa te felicit ca esti atat de harnic si ai grija si de tatal tau.

Michelina 26 sep 2013 11:00:57

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Dieta Atkins este o dieta low-carb extrema, ceea ce inseamna ca numarul de carbohidrati este foarte limitat. In prima faza – Inducerea, care tine 2 saptamani, este permis un consum de 20 gr de carbohidrati pe zi. Pe de alta parte, cantitatea de proteine si grasimi nu este limitata.

In primele zile de dieta te poti simti obosita, iritata, prezenta stari de ameteala, moleseala, etc. Pe parcurs starea emotionala si fizica se imbunatateste considerabil.

In dieta sunt excluse alimente care contin zahar, amidon, din aceasta categorie fac parte: dulciurile, mezelurile, legumele cu amidon, cerealele, painea, produsele de brutarie/patiserie. Este exclus si consumul de cofeina sau alcool, in schimb, se incurajeaza consumul regulat de apa.

Dieta Atkins are 4 etape:

Inducerea

In prima etapa se petrec unele schimbari, organismul invata sa foloseasca grasimile ca sursa de energie in locul carbohidratilor.

In aceasta perioada scaderea in greutatea este rapida, datorita cantitatii scazute de carbohidrati, eliminarea apei din organism si schimbarea stilului de alimenttaie cu care era obisnuit organismul.

Pierderea in greutate

In faza II incepe introducerea lenta a unor alimente noi si creste cantitatea de cabohidrati ingerata pe parcursul unei zile.

Cantitatea de carbohidrati fiecare si-o stabileste in functie de nevoile personale, nivelul de activitate fizica, varsta si metabolism. Acesta poate fi cuprinsa intre 20 si 100 gr/zi.

Pre-mentinerea

In faza III trebuie stabilizata greutatea obtinuta in urma celor 2 faze, daca mai exista cateva kilograme in plus, acestea vor putea fi slabite in pre-mentinere.

Se creste treptat cantitatea zilnica de carbohidrati, cu aceasta ocazie se introduc alimente noi care pana acum erau interzise.

Mentinerea

Pentru pastrarea rezultatelor obtinute pe parcursul celor 3 etape trebuie sa continuam sa ne alimentam corect pentru tot restul vietii.

Alimente care se vor consuma doar ocazional sunt: produsele de patiserie, dulciurile, prajiturile, etc.

Kclaudyia 26 sep 2013 12:05:45

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Bine ai venit! :)
Trebuie ca ai avut ceva curaj sa incerci sa te faci auzit printre atatea femei :))
Glumesc, evident! :)

Well, din ce povestesti tu, cam ai o viata de femeie, in ceewa ce priveste programul.. aka munca + treburi administrative.. Cele mai multe dintre noi au familii, copii in grija, plus casa de tinut si asta nu le impiedica sa faca sport.. Nu trebuie sa faci sport zilnic, incepe usurel, de 3 ori pe saptamana, incearca si tu sa impaci si capra si varza :D Nu de alta dar o dieta fara sport e ca mancarea fara sare.. I mean, da poti slabi, dar daca vrei sa slabesti frumos, sa se vada un pic musculatura, ca doar esti barbat, e musai sa faci si sport..

Inteleg ca nu mananci cina? Pai si nu iti este foame? Cam cum arata un meniu al tau zilnic? Cate calorii mananci? Avand in vedere ca tu ca barbat ai un metabolism mai rapid ar trebui sa te alimentezi corespunzxator si sa ai grija sa inculzi in meniul tau toate grupele de macro si mico nutrienti.

Eu nu te staftui sa tii o anumita dieta, ci sa iti controlezi marimea portiilor si sa ai grija sa incluzi legume, proteine si fructe in fiecare zi.. Cel putin legumele trebuiesc consumate la fiecare masa..

Nu e asa o tragedie ca iti plac gratarele, ba chiar carnea la gratar e recomandata in dieta, nu mici si ceafa, evident, ci carne cat mai slaba (pui, curcan, porcslab, vita si peste).
E ok sa mai si trisezi, o masa pe saptamana, cu mici si ceafa, doar sa ai grija la cantitate, adica sa nu te ghiftuiesti si eventual sa nu mananci si cartofi prajiti langa :D

Renunta la cantaritul zilnic, pentru ca nu e relevant! Greutatea noastra poate fi infulentata de f multi factori, astfel ca daca ai mancat mai sarat cu o zi inainte , a doua zi cantarul iti arata mai mult, din cauza retentiei de apa, sau poate nu ai avut o digestie usuoara si te simti balonat..
Este recomandat sa te cantaresti o singura data pe saptama, in acelasi loc si in aceeasi zi,m daca se poate..

Succes!

Kclaudyia 26 sep 2013 12:14:32

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Citat:

Anterior postat de Michelina (Post 1300590)
Dieta Atkins este o dieta low-carb extrema, ceea ce inseamna ca numarul de carbohidrati este foarte limitat. In prima faza – Inducerea, care tine 2 saptamani, este permis un consum de 20 gr de carbohidrati pe zi. Pe de alta parte, cantitatea de proteine si grasimi nu este limitata.

In primele zile de dieta te poti simti obosita, iritata, prezenta stari de ameteala, moleseala, etc. Pe parcurs starea emotionala si fizica se imbunatateste considerabil.

In dieta sunt excluse alimente care contin zahar, amidon, din aceasta categorie fac parte: dulciurile, mezelurile, legumele cu amidon, cerealele, painea, produsele de brutarie/patiserie. Este exclus si consumul de cofeina sau alcool, in schimb, se incurajeaza consumul regulat de apa.

Dieta Atkins are 4 etape:

Inducerea

In prima etapa se petrec unele schimbari, organismul invata sa foloseasca grasimile ca sursa de energie in locul carbohidratilor.

In aceasta perioada scaderea in greutatea este rapida, datorita cantitatii scazute de carbohidrati, eliminarea apei din organism si schimbarea stilului de alimenttaie cu care era obisnuit organismul.

Pierderea in greutate

In faza II incepe introducerea lenta a unor alimente noi si creste cantitatea de cabohidrati ingerata pe parcursul unei zile.

Cantitatea de carbohidrati fiecare si-o stabileste in functie de nevoile personale, nivelul de activitate fizica, varsta si metabolism. Acesta poate fi cuprinsa intre 20 si 100 gr/zi.

Pre-mentinerea

In faza III trebuie stabilizata greutatea obtinuta in urma celor 2 faze, daca mai exista cateva kilograme in plus, acestea vor putea fi slabite in pre-mentinere.

Se creste treptat cantitatea zilnica de carbohidrati, cu aceasta ocazie se introduc alimente noi care pana acum erau interzise.

Mentinerea

Pentru pastrarea rezultatelor obtinute pe parcursul celor 3 etape trebuie sa continuam sa ne alimentam corect pentru tot restul vietii.

Alimente care se vor consuma doar ocazional sunt: produsele de patiserie, dulciurile, prajiturile, etc.

Michelina, permite-mi sa intervin, cu scuzele de rigoare..
Parerea mea este ca atata timp cat nu esti de specialitate, nu ar trebui sa ii recomanzi o anumita dieta, pentru ca nu ai de unde sa stii cum reactioneaza corpul lui.. Plus ca el este barbat, iar un barbat are nevoie de multa energie, ceea ce ionseamna un conum mai mare de carbohidrati..
Atkins mi se pare o mare tampenie!! Low carb = scadere usoara in greutate intr-adevar, dar de ce nu te gandesti si la consecinte? Adica nivel scazut de energie, dureri de cap, probabilitatea mare de a recastiga greutatea pierduta de doua ori, dupa terminarea dietei..

Mai opameni buni eu chiar nu inteleg de ce nu va documentati BINE inainte de a tine un anumit regim, de ce nu apelati la ajutor de specialitate (de ex nutritionist), e adevarat nu multi nu isi permit sa apele la un nutritionist, dar asta nu inseamna sa tinem diete dupa ureche, care pot avea efecte negative pe termen lung asupra organismului, carente de vitamine si minerale..
Inainte de a ne gandi ca vrem sa slabim ar trebui sa ne gandim sa fim sanatosi..

Parerea mea ca atunci cand vrei sa slabesti ar trebui sa tinem cont de cateva reguli minime de bun simt: portion control, evitarea alimentelor procesate, a celor cu mult zahar, a sucurilor din comert si sa incercam sa luam cat mai multi nutrienti din alimentele ADEVARATE..
Sa privim organismul ca pe o masinarie, iar mancarea ca pe combustibil ce o alimenteaza.. Si masina, atunci cand ii pui benzina de proasta calitate, se va strica dupa un timp.. asa e si cu organismul nostru..

Sper ca nu am deranjat cu acest mesaj, eu doar vreau sa transmit un mesaj si anume ca noi suntem unici, corpurile noastre sunt unice si nu ce a functionat la vecinul de peste drum va functiona si la noi.. Trebuie sa ne ascultam organismul, sa il intel;egem si sa ii dam mancare de calitate!

alinteanu 26 sep 2013 15:47:51

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Din ce am calculat eu, meniul meu se invarte in jurul sumei de 1800 calorii, incerc sa imi pune meniu din calendar cat mai exact, cu ce am mancat si cate calorii am ars. Iar seara, nu prea mi se mai face foame, iar daca imi vine pofta de a manca ceva mananc un mar sau beau o bere.
Peste 200 de calorii are o doza de bereeee!!!!! ~X( Ce nedreapta e viata asta

rozica1965 26 sep 2013 16:56:00

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Citat:

Anterior postat de alinteanu (Post 1300570)
Buna dimineata! E drept ca pe jurnal nu prea intru, iar cand intru mai mult citesc decat sa postez ceva. Cat despre sport...nu știu ce sa zic. Inainte mergem la sala de trei ori pe saptamana, dar acuma chiar nu mai am timp. Sunt burlac, si mai am în grija si un tatic, iar cand vin de la servici, trebuie sa ma ocup si de treburile casei, facut curat, gatit, dat cu mopul etc, si cum locuiesc la curte, mai trebuie sa mai trebaluiesc si pe afara. Asa ca oricat as incerca sa imi gestionez timpul cat mai eficient, tot ma prinde noaptea tarziu. Asa ca de sport si alergat nu am timp. In schimb natura serviciului meu ma solicita destul de bine. Forumul barbatilor??? Unde, unde, unde? :-P O zi minunata va doresc. :-)

E!!!!!! Inseamna ca esti printre cei care ne inteleg pe noi,muierile.....ca mergem la servici,apoi treburile casei...soti....copii...si cand naiba sa mai facem si sport?:-/
Salutare!!!
De ce esti burlac la varsta asta? Ai fost prea pretentios?:-/:-/

rozica1965 26 sep 2013 16:57:43

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Citat:

Anterior postat de alinteanu (Post 1300570)
Buna dimineata! E drept ca pe jurnal nu prea intru, iar cand intru mai mult citesc decat sa postez ceva. Cat despre sport...nu știu ce sa zic. Inainte mergem la sala de trei ori pe saptamana, dar acuma chiar nu mai am timp. Sunt burlac, si mai am în grija si un tatic, iar cand vin de la servici, trebuie sa ma ocup si de treburile casei, facut curat, gatit, dat cu mopul etc, si cum locuiesc la curte, mai trebuie sa mai trebaluiesc si pe afara. Asa ca oricat as incerca sa imi gestionez timpul cat mai eficient, tot ma prinde noaptea tarziu. Asa ca de sport si alergat nu am timp. In schimb natura serviciului meu ma solicita destul de bine. Forumul barbatilor??? Unde, unde, unde? :-P O zi minunata va doresc. :-)

Forum nu e.....ci doar o sectiune cu jurnalele masculilor!
Cred ca sunt destui barbati......dar nu au curaj sa se bage in gura femeilor!;)

rozica1965 26 sep 2013 17:06:21

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Citat:

Anterior postat de alinteanu (Post 1300661)
Din ce am calculat eu, meniul meu se invarte in jurul sumei de 1800 calorii, incerc sa imi pune meniu din calendar cat mai exact, cu ce am mancat si cate calorii am ars. Iar seara, nu prea mi se mai face foame, iar daca imi vine pofta de a manca ceva mananc un mar sau beau o bere.
Peste 200 de calorii are o doza de bereeee!!!!! ~X( Ce nedreapta e viata asta

Chiar nedreapta!!!!!! Sa vezi cate calorii are o prajitura!!!!!!!!!:((:((:((

rozica1965 26 sep 2013 17:10:03

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Claudia......nu ma contrazic cu tine.....dar eu cu low carb am slabit 80 de kg.....iar cand am facut pauza doua luni pt a ma indopa cu dulciuri,mai mult de 5-6 kg nu am luat inapoi! Nu acelasi lucru il pot spune despre Dukan.....cate am slabit cu el,tot atatea am pus inapoi in pauza!:(

Michelina 26 sep 2013 17:24:14

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Carbohidratii nu aduc nimic de calitate in alimentatie . Sunt de specialitate - am urmat Facultatea de Medicina si am citit cam tot ce a aparut in domeniul de nutritie.
O dieta compusa din protenie de calitate din carne, branza, oua + legume verzi - nu produce nici un fel de dezechilibru. Iar asta i-o poate spune orice nutritionist.

Michelina 26 sep 2013 17:27:07

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Cat despre nivel scazut de energie - ala apare numai la inceput pana cand organismul se obisnuieste sa foloseasca si alte sirse de energie. Eu pot manca in acest moment zero carbi si nu am nici o problema de lipsa de energie, dureri de cap sau altceva. Asta s-a intamplat doar pana m-am obisnuit sa mananc low carb/.


Cat despre bere - intradevar e can contraindicata in orice fel de dieta. Mai bine un pahar de vin - din cand in cand. Eventual cu multa apa rece langa.

Michelina 26 sep 2013 17:28:53

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1300691)
Claudia......nu ma contrazic cu tine.....dar eu cu low carb am slabit 80 de kg.....iar cand am facut pauza doua luni pt a ma indopa cu dulciuri,mai mult de 5-6 kg nu am luat inapoi! Nu acelasi lucru il pot spune despre Dukan.....cate am slabit cu el,tot atatea am pus inapoi in pauza!:(

Cred ca la Dukan trebuie facuta mentinerea mai lunga ca sa functioneze - plus ziua de joi de proteine. Dar Dukan parca e prea dur.

rozica1965 26 sep 2013 17:33:49

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Citat:

Anterior postat de Michelina (Post 1300697)
Cat despre nivel scazut de energie - ala apare numai la inceput pana cand organismul se obisnuieste sa foloseasca si alte sirse de energie. Eu pot manca in acest moment zero carbi si nu am nici o problema de lipsa de energie, dureri de cap sau altceva. Asta s-a intamplat doar pana m-am obisnuit sa mananc low carb/.


Cat despre bere - intradevar e can contraindicata in orice fel de dieta. Mai bine un pahar de vin - din cand in cand. Eventual cu multa apa rece langa.

Nici eu nu am probleme din acestea cand tin dukanul....as putea manca o luna proteine fara nici un carbo......

rozica1965 26 sep 2013 17:35:15

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Citat:

Anterior postat de Michelina (Post 1300698)


Cred ca la Dukan trebuie facuta mentinerea mai lunga ca sa functioneze - plus ziua de joi de proteine. Dar Dukan parca e prea dur.

Pai am terminat de slabit ca sa tin mentinerea?:-/:-/

rozica1965 26 sep 2013 17:39:47

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Citat:

Anterior postat de Michelina (Post 1300698)


Cred ca la Dukan trebuie facuta mentinerea mai lunga ca sa functioneze - plus ziua de joi de proteine. Dar Dukan parca e prea dur.

O fi dur dukanul...dar parca e mai sanatos decat atkinsul plin de grasimi....:-/:-/

rozica1965 26 sep 2013 17:40:45

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Scuze de deranj Alinteanule........vezi ce afurisite suntem?:D:D

Michelina 26 sep 2013 20:25:27

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1300702)

O fi dur dukanul...dar parca e mai sanatos decat atkinsul plin de grasimi....:-/:-/

Ideea la Atkins e ca POTI consuma grasimi nu ca TREBUIE sa consumi grasimi. Deci nu e nevoie sa excluzi si alimentele grase. La fel si la dietele keto .

alinteanu 26 sep 2013 20:56:41

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Am gasit jurnalul barbatilor. Rog moderatorii, sa mute acolo jurnalul, daca cred ca nu ii e aici locul.
Pffooaiiii....200 calori are o doza de bere :((

rozica1965 26 sep 2013 21:12:04

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Citat:

Anterior postat de alinteanu (Post 1300793)
Am gasit jurnalul barbatilor. Rog moderatorii, sa mute acolo jurnalul, daca cred ca nu ii e aici locul.
Pffooaiiii....200 calori are o doza de bere :((

Iar bausi bere de foame?[*125*][*125*][*125*]
Lasa mai jurnalul aici.......asa te gasim mai usor sa te certam cand bei bere!>:)
Alinteanule,sa nu crezi altceva despre noi......noi aici chiar suntem la slabit,nu la agatat barbati......Avem si noi acasa!:D

rozica1965 26 sep 2013 21:13:12

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Citat:

Anterior postat de Michelina (Post 1300780)


Ideea la Atkins e ca POTI consuma grasimi nu ca TREBUIE sa consumi grasimi. Deci nu e nevoie sa excluzi si alimentele grase. La fel si la dietele keto .

Lasa.......ca eu nici la dukan nu m-am strofocat sa le exclud.......>:)>:)

rozica1965 26 sep 2013 21:14:32

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Michelle......de ce naiba dialogam noi doua una cu alta ,aici,pe capul omului???????:-/:-/:-/:)):)):))Vrei sa creada altceva despre noi? Tu nu vezi ca nici nu ne baga in seama????? Treci acasa la noi!!!!!!!!!!!

rozica1965 26 sep 2013 21:23:52

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1300797)

Iar bausi bere de foame?[*125*][*125*][*125*]
Lasa mai jurnalul aici.......asa te gasim mai usor sa te certam cand bei bere!>:)
Alinteanule,sa nu crezi altceva despre noi......noi aici chiar suntem la slabit,nu la agatat barbati......Avem si noi acasa!:D

Stapanul casutei a apreciat mesajul asta..........de unde rezulta ca A BAUT BEREEEEEE!!!!!!x-(x-(Mai bine seara mananci niste proteine goale,cu cateva legume eventual,daca nu iti plac cotoaiele goale.........;););)

kartika 26 sep 2013 21:39:26

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1300801)
Stapanul casutei a apreciat mesajul ...cu cateva legume eventual, cotoaiele goale.........;););)

Rozica,da....:>:>:>:>!!!

rozica1965 26 sep 2013 21:42:49

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Citat:

Anterior postat de kartika (Post 1300813)
Rozica,da....:>:>:>:>!!!

Te vazusem ca tragi cu coada ochiului pe aici........:D:D

rozica1965 26 sep 2013 21:44:26

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Citat:

Anterior postat de kartika (Post 1300813)
Rozica,da....:>:>:>:>!!!

Sper ca nu te gandesti la prostioare....perversa mica ce esti!!!!!!!!!!:D:D;););):)):))

rozica1965 26 sep 2013 21:46:13

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Alinteanule,sa stii ca noi suntem niste cotropitoare...invadam orice teritoriu.......si punem stapanire pe el.........aici e ''tzara'' noastra!:D:D

kartika 26 sep 2013 22:03:48

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1300817)
Sper ca nu te gandesti la prostioare....perversa mica ce esti!!!!!!!!!!:D:D;););):)):))

Iubire,asa ma stii:>;)???
Dar...cum sa stau cuminte(;);;)),cand tu-mi ridici mingea la fileu:>:>...folosind pluralul...:>:>cica..noi avem copii,soti...barbati:>:>...si ma intrebam si io asa...daca n-ar fi cumva vremea sa folosesc pluralul;;);;)..nu la copii:x!!!
Lasa-l pe domnu'aici..ca-i bine si cica isi "scuipa-n san";);)....!!!
Si sa fiti iubite!

rozica1965 26 sep 2013 22:05:20

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Citat:

Anterior postat de kartika (Post 1300831)
Iubire,asa ma stii:>;)???
Dar...cum sa stau cuminte(;);;)),cand tu-mi ridici mingea la fileu:>:>...folosind pluralul...:>:>cica..noi avem copii,soti...barbati:>:>...si ma intrebam si io asa...daca n-ar fi cumva vremea sa folosesc pluralul;;);;)..nu la copii:x!!!
Lasa-l pe domnu'aici..ca-i bine si cica isi "scuipa-n san";);)....!!!
Si sa fiti iubite!

........soti???????????:)):)):)):))

kartika 26 sep 2013 22:07:10

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Rozica,iubire!!!!
Da...dieta cu bere:>:>...nu exista???:x
;;);;)

kartika 26 sep 2013 22:13:31

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Rozica,iubire!!!
Numa' una mai zic si...;;);;)trebuie sa avem grija de domnu':>:>auzi nume...Alinteanu>:D<>:D<!!!

anqutz 27 sep 2013 08:25:47

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Citat:

Anterior postat de Michelina (Post 1300780)


Ideea la Atkins e ca POTI consuma grasimi nu ca TREBUIE sa consumi grasimi. Deci nu e nevoie sa excluzi si alimentele grase. La fel si la dietele keto .

Imi pare rau sa te anunt, dar esti complet pe langa si dezinformezi. Dietele ketogenice se bazeaza pe un consum RIDICAT de grasimi. Proportia ar fi cam 65% grasimi, 30% proteine si 5% carbohidrati.

Ziceai ca citesti cele mai noi studii, dar ai uitat ca Atkins a fost pus la zid pe motiv ca este periculos pe termen lung? Iar o dieta hiperproteica poate avea efecte negative in timp?

Kclaudyia 27 sep 2013 09:00:18

Re: Jurnalul lu' Alinteanu
 
Stiti ce nu inteleg eu? De ce aveti impresia ca ce functioneaza la voi va functiona si la ceilalti?
Asa pot sa spun si eu ca mananc paine integrala, carbi buni (nerafinati) si slabesc si asa.. E drept ca incerc sa ii mentin in anumite limite (150-200) si cand fac sport mai mult mananc mai high carb.. Asa functionez EU, stict eu, si atat!
Deci eu nu cred ca daca introduci in alimentatie fructe, cereale integrale fara zahar, orez brun, cartofi dulci, linte, mazare, fasole, naut, nu slabesti..
Un barbat are nevoie de cam 35 g de fibre pe zi, fibrele ajuta la digestie si pot fi luate din carbii enumerati mai sus..

Nu vreau sa dezovltam o polemica si sa ne "ciondanim" aici in urnalul omului, doar ca mi se pare gresit sa ii recomanzi unui om o dieta atat timp cand nu ai studii de specialitate in domeniu..
Si mai ales Atkins! Care e o dieta f periculoasa, dupa cum studiile au demonstrat-o..


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:59:27.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO