forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul lui Ade (bia22) (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-lui-ade-bia22-8013.html)

Bia22 03 feb 2011 19:15:48

Jurnalul lui Ade (bia22)
 
Buna slabutelor! Ma numesc Bianca si am 14 ani. De mica am o problema, sunt grasuta. :D mereu am fost asa, dar acum m-am hotarat sa schimb ceva. In vara asta am incercat sa tin o dieta, am slabit 2 kg iar apoi m-am ingrasat 10kg!!!!!!!!!!!!! Nu stiu ce sa ma mai fac!! am 1.60 si 73 de kg.. sport nu prea pot face deoarece am probleme cu genunchii.. am sa incerc o dieta cu supa de varza (varza inclusivz) azi am mancat si o chifteluta caci nu m-am putut abtine
credeti ca voi slabi? am banchetul peste 4 luni si vreau sa slabesc cam 20 kg.. va rooooooooooooooooooooooooooog ajutati-ma sunt disperata!!!!!:((:((:((:((:((:((:((:((:((:((:((:(( :((:((:((:((:((:((

Liv86 03 feb 2011 19:24:14

Re: Jurnalul lui Ade.
 
Citat:

Anterior postat de Bia22 (Post 508630)
Buna slabutelor! Ma numesc Bianca si am 14 ani. De mica am o problema, sunt grasuta. :D mereu am fost asa, dar acum m-am hotarat sa schimb ceva. In vara asta am incercat sa tin o dieta, am slabit 2 kg iar apoi m-am ingrasat 10kg!!!!!!!!!!!!! Nu stiu ce sa ma mai fac!! am 1.60 si 73 de kg.. sport nu prea pot face deoarece am probleme cu genunchii.. am sa incerc o dieta cu supa de varza (varza inclusivz) azi am mancat si o chifteluta caci nu m-am putut abtine
credeti ca voi slabi? am banchetul peste 4 luni si vreau sa slabesc cam 20 kg.. va rooooooooooooooooooooooooooog ajutati-ma sunt disperata!!!!!:((:((:((:((:((:((:((:((:((:((:((:(( :((:((:((:((:((:((

Buna! In primul rand dieta cu supa de varza nu e o dieta buna, iti da metabolismul peste cap si atunci chiar iti va fi greu sa slabesti! Incearca sa mananci 3 mese pe zi si 2 gustari. Nu sari peste micul dejun-este cea mai importanta masa a zilei unde poti manca mai consistent! La cina nu manca carbohidrati(paine, fructe, paste, dulciuri etc)- niste salata cu carne slaba ar constitui cina ideala! Daca nu poti face sport nu-i nimic si mersul pe jos ajuta! O jumatate de ora de mers pe jos zilnic te va ajuta sa slabesti!
Si 20 kg in 4 luni e cam mult! Pentru a slabi trebuie sa ai rabdare! 10kg maxim in 4 luni e un target mai realist! Sper sa-ti fie de folos sfaturile! O seara buna>:D<

LicuriciColorat 03 feb 2011 19:59:30

Re: Jurnalul lui Ade (bia22)
 
Buna Ade
in primul rand dieta cu varza nu e o dieta pt a slabii atatea kg,o sa slabesti 3kg o sa te saturi de varza,chiar no so mai suporti,iar dupaia te v'ei ingrasa dublu,am incercat si eu so tin si mi so acrit de la gustul ei nu am mai suportat'o
in al doilea rand ca sa slabesti trebuie sa ai o alimentatie sanatoasa+sport
renunta la dulciuri cumparate din comert,patiserie,painea alba(inlocuieste'o cu painea neagra),fara prajeli,paste fainose si cartofi,fara fast-food
alimente sanatooase:fructe,legume,cereale,lactate,carne de pui/peste pe gratar,painea neagra,dulciuri dietetice facute in casa(nu des,o data pe saptamana de exp daca iti plac foarte mult dulciurile),
trebuie sa ai 3 mese si 2 gustari pe zi,nu mancam mai tarziu de 9 seara,dar cu 3-4h inainte de culcare,2l apa pe zi,
sportul e foarte important atat pt slabit cat si pt sanatatea ta,te ajuta sa ai un corp mai tonifiat,mai frumos,fara celulita,incerca sa'ti faci timp pe 30min de 4x pe saptamana sa dansezi/sari coarda/alerga/bicicleta/tae-bo sau hip-hop abs
mult succes;)

Cassy 06 feb 2011 20:55:49

Re: Jurnalul lui Ade (bia22)
 
O zi de luni superba iti doresc ! :D
http://3.bp.blogspot.com/_C1l3UiQobK...cat-poster.jpg

Bia22 07 feb 2011 14:22:57

Re: Jurnalul lui Ade (bia22)
 
Sa stiti ca am reusit sa slabesc 2 kg cu cea cu supa de varza.. acum beau ceai verde si mi se pare bun :)

DoarEu 07 feb 2011 14:45:20

Re: Jurnalul lui Ade (bia22)
 
Buna Ade!>:D<
in primul rand pot sa-ti spun ca te inteleg...stiu cum e sa slabesti...si atunci esti bucuroasa tralala .. iar apoi vezi ca ai pus totul la loc + inca niste kg cadou :))
dar chiar dieta pe care ai tinut-o e problema...nu e prea buna. si in plus supa de varza e oribilaaaa :-o Sunt niste retete super aici pe forum...dietetice :D si chiar au gust, sunt foarte bune, trebuie doar sa cauti...si sa ai rabdare sa incerci ceva nou >:D<
ceaiul verde e chiar ok...as vrea si eu sa-l incerc...sa-mi spui daca obtii ceva imbunatatiri>:D<

justbelieve 07 feb 2011 17:09:32

Re: Jurnalul lui Ade (bia22)
 
Buna Bianca!>:D<
Ai inceput sa tii vreo dieta?:)


Citat:

Anterior postat de Bia22 (Post 513705)
Sa stiti ca am reusit sa slabesc 2 kg cu cea cu supa de varza.. acum beau ceai verde si mi se pare bun :)

Dieta cu supa de varza este o prostie,sincer.

Bia22 08 feb 2011 18:16:09

Re: Jurnalul lui Ade (bia22)
 
>:D<>:D<Da si eu am lasat balta dieta cu supa de varza:(.. Ceaiul verde este ft. bun cred ca doar cu ajutorul lui si al catorva ex. fizice am scapat de cele 2 kg:D.. m-am gandit sa incep de maine Dieta Daneza, iar dupa cele 13 zile daca slabesc putin (1-2kg) sa incep cea disociata. :) e o idee buna? am vazut pe un site acest sfat si am zis "De ce nu?" :)

lucia ely 08 feb 2011 20:22:51

Re: Jurnalul lui Ade (bia22)
 
eu zic ca nu ...
in nici un caz sa nu te apuci de dieta daneza...
in primul rand pt ca nu are mic dejun decat cafea si uneori o felie de paine prajita,,,,iar micu dejun e cea mai importanta masa a zilei pentru ca ne da energie:)
dieta disociata da rezultate mari in timp scurt..
dar sugestia mea...si stiu ca multe fete ma vor sustine

tu esti in crestere ai nevoie de toti nutrienti din alimente ....proteine...carbo amidonuri etc ...
asa ca ai putea sa mananci sanatos .si sa nu tii dieta.:)
sa ai lactate/painica /carnita /salate/legume/fructe/peste
sa ai 3 mese principale si gustari cu fructe:)
si daca faci si sport de 3 ori pe saptamana (de preferinta ceva cardio)vei vedea ce repede vor aparea rezultatele

DoarEu 08 feb 2011 23:20:50

Re: Jurnalul lui Ade (bia22)
 
Citat:

Anterior postat de lucia ely (Post 516082)
eu zic ca nu ...
in nici un caz sa nu te apuci de dieta daneza...
in primul rand pt ca nu are mic dejun decat cafea si uneori o felie de paine prajita,,,,iar micu dejun e cea mai importanta masa a zilei pentru ca ne da energie:)
dieta disociata da rezultate mari in timp scurt..
dar sugestia mea...si stiu ca multe fete ma vor sustine

tu esti in crestere ai nevoie de toti nutrienti din alimente ....proteine...carbo amidonuri etc ...
asa ca ai putea sa mananci sanatos .si sa nu tii dieta.:)
sa ai lactate/painica /carnita /salate/legume/fructe/peste
sa ai 3 mese principale si gustari cu fructe:)
si daca faci si sport de 3 ori pe saptamana (de preferinta ceva cardio)vei vedea ce repede vor aparea rezultatele

deacord! daca dieta disociata e cea in care mananci o zi fructe, una legume, una carne si nu mai stiu ce, sa nu o tii in niciun caz! am tinut-o si eu anul trecut, mai mult ca sigur dintr-o prostie, si nu e buna deloc! pe langa ca intr-o saptamana am dat 2 amarate de kg jos, care in urmatoarele zile au revenit cu inca 2 kg cadou, m-am simtit rau toata saptamana. Ameteam, simteam intr-una nevoia sa mananc total altceva...si stiu ca in dieta aia era o zi in care trebuia sa mananc doar lapte degresat si banane (ce-a fost in capul meu?!:))). mi-era intr-una pofta de dulce si bagam banane in mine intr-o veselie. si nu e bine...daca vrei un fel de dieta disociata...nu o fa pe zile...fa-o pe mese...dar nici asa nu e prea bine. incearca sa iti faci o dieta personalizata cu care sa te simti bine si sa nu regreti ca ai ales-o >:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:28:31.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO