forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul lui Nevrotiq (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-lui-nevrotiq-12580.html)

Nevrotiq 21 aug 2014 08:09:47

Jurnalul lui Nevrotiq
 
Draga Jurnalule, dragele mele,
In primul rand, vreau sa ma prezint: ma numesc Cristina, am 31 de ani, zodia pisicii si sunt din Buzau. Cnd eram mica, nu am fost niciodata grasa, dimpotriva m-au indopat de vitamin si calciu pentru ca eram prea slaba si tot timpul eu aveam anemie.... problemele au inceput de la 13 ani , cand m-am operat de apendicita. Dupa operatie am avut prima menstruatie si de atunci incoace, parca ma umflam cu pompa ! :)) problema era ca menstruatia nu a fost niciodata regulata si la medic m-am dus cand deja era foarte tarziu... s-au format deja niste chisturi si acum e foarte greu sa scap si de ele si de greutatea in plus.
Am tinut diete peste diete dar intotdeauna nu dadeam jos mai mult de 5 kg si punem inapoi 6-7 kg. si tot asa pana am ajuns sa cantaresc 109 kg. Cateva college de la service au tinut dieta asta hiperproteica si rezultatele erau uimitoare ; in asa timp scurt sa slabesti 12-17 kg si mi-au dat-o si mie. Foarte sceptica am fost cand am vazut ce trebuia sa mananc... am zis ca o sa ma fac cat malul !!! dar am incercat totusi si uite ca acum am reusit sa slabesc 21 de kg. acum sunt in pauza, din septembrie incep din nou. Cu toate ca am pauza de dieta, nu mai pot sa mananc cum mancam inainte si nici mult nu mai mananc. insa , mi-e teama sa nu inceapa sa urce cantarul prea mult deja am intrat in panica pentru ca ieri m-am cantarit si aveam deja cu 4 kg mai mult!!! o fi din cauza apei ca nu o elimin si nici nu mai beau asa multa sau poate ceva ce am mancat sa fi avut un asemenea effect.... acum incerc sa fac o schema mica sa vedem daca e doar apa sau chiar m-am ingrasat .
Va pupic!

rozica1965 21 aug 2014 08:23:29

Re: Jurnalul lui Nevrotiq
 
Citat:

Anterior postat de Nevrotiq (Post 1359229)
Draga Jurnalule, dragele mele,
In primul rand, vreau sa ma prezint: ma numesc Cristina, am 31 de ani, zodia pisicii si sunt din Buzau. Cnd eram mica, nu am fost niciodata grasa, dimpotriva m-au indopat de vitamin si calciu pentru ca eram prea slaba si tot timpul eu aveam anemie.... problemele au inceput de la 13 ani , cand m-am operat de apendicita. Dupa operatie am avut prima menstruatie si de atunci incoace, parca ma umflam cu pompa ! :)) problema era ca menstruatia nu a fost niciodata regulata si la medic m-am dus cand deja era foarte tarziu... s-au format deja niste chisturi si acum e foarte greu sa scap si de ele si de greutatea in plus.
Am tinut diete peste diete dar intotdeauna nu dadeam jos mai mult de 5 kg si punem inapoi 6-7 kg. si tot asa pana am ajuns sa cantaresc 109 kg. Cateva college de la service au tinut dieta asta hiperproteica si rezultatele erau uimitoare ; in asa timp scurt sa slabesti 12-17 kg si mi-au dat-o si mie. Foarte sceptica am fost cand am vazut ce trebuia sa mananc... am zis ca o sa ma fac cat malul !!! dar am incercat totusi si uite ca acum am reusit sa slabesc 21 de kg. acum sunt in pauza, din septembrie incep din nou. Cu toate ca am pauza de dieta, nu mai pot sa mananc cum mancam inainte si nici mult nu mai mananc. insa , mi-e teama sa nu inceapa sa urce cantarul prea mult deja am intrat in panica pentru ca ieri m-am cantarit si aveam deja cu 4 kg mai mult!!! o fi din cauza apei ca nu o elimin si nici nu mai beau asa multa sau poate ceva ce am mancat sa fi avut un asemenea effect.... acum incerc sa fac o schema mica sa vedem daca e doar apa sau chiar m-am ingrasat .
Va pupic!

Bine ai venit!!!
Te referi la dukan? Daca da,asa se intampla daca intrerupi dieta ne dusa la capat,kg se intorc in ritm ametitor!!!!:-o:-o
Care e zodia pisicii?:)):))

Nevrotiq 21 aug 2014 08:31:13

Re: Jurnalul lui Nevrotiq
 
nu nu e Dukan. asta a mea tine doua luni si e aproape identica cu perioada de atac de la Dukan. Am vrut sa tin si Dukanul dar se intindea pe vreo doi ani asa . Si pentru mine e cam mult doi ani . nu am rabdare atata. imi e mai bine cu asta hiperproteica .

Nevrotiq 21 aug 2014 08:31:51

Re: Jurnalul lui Nevrotiq
 
zodiac pisicii , adica Leu :>

Nevrotiq 21 aug 2014 08:34:46

Re: Jurnalul lui Nevrotiq
 
uite asta e dieta pe care o tin eu :


SEARA BETI O CANA DE CEAI VERDE CHINEZESC ANTIADIPOS (INDULCIT CU ZAHARINA) ,DUPA ULTIMA MASA,INDIFERENT DE ORA .



ETAPA I - 2 SAPTAMANI :


Alimente admise:

  • carne de orice fel , in orice cantitate fiarta sau fripta (carnati , mici )
  • oua in orice cantitate -fierte
  • grasime -slanina ,costita ,unt, margarina , maioneza
  • supa de carne -goala, fara zarzavat fara nimic in ea
  • branza , telemea, cascaval
  • orice fel de mezeluri
  • masline , castraveti , muraturi ( inafara de cele facute cu zahar )
  • orice fel de condimente (sare, boia, mustar )
  • Apa la discretie, ceai, cafea ( cu zaharina )
NU SE CONSUMA APA MINERALA CARBOGAZOASA SAU BAUTURI ALCOOLICE, NICI UN FEL DE SUCURI SAU FRUCTE .



ETAPA II - 2 SAPTAMANI

-la alimentele de la etepa I se adauga salata verde, varza, telina, dovleac,ardei gras



ETAPA III - 2 SAPTAMANI

-la alimentele deja precizate se adauga ceapa, usturoi in mancare, fasole verde, rosii, ardei iute si fructe ( numai visine, capsuni, zmeura, mure), suc de la o lamaie



ETAPA IV - 2 SAPTAMANI

-se adauga la toate zarzavaturile, smantana, ciupercile, sfecla rosie.

butterfly30 21 aug 2014 09:38:46

Re: Jurnalul lui Nevrotiq
 
de fapt tu tii, in mare, keto. acum intrebarea mea este: celelalte persoane care au tinut dieta au reusit pe termen lung sa se mentina ducand o viata normala? daca da, atunci e bine..

Nevrotiq 21 aug 2014 10:09:15

Re: Jurnalul lui Nevrotiq
 
da colegele mele s-au mentinut destul de bine. eu fiind o pofticioasa, prima data cand am tinut-o si am terminat-o am dat iama in detoate si am pus la loc. anul acesta insa am fost cumintica si am reusit mai mult.

jolye79 21 aug 2014 19:16:38

Re: Jurnalul lui Nevrotiq
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1359239)
de fapt tu tii, in mare, keto. acum intrebarea mea este: celelalte persoane care au tinut dieta au reusit pe termen lung sa se mentina ducand o viata normala? daca da, atunci e bine..

Nuuu, nu e keto. Asta din urma se bazeaza pe consum ridicat de grasimi sanatoase si vegetale, proteinele fiind tinute la o limita inferioara grasimilor. In keto nu vezi margarina, mezeluri sau grasimi gen slanina, si intalnesti zilnic oleaginoase. In plus, se mananca diversificat in fiecare zi.

Oricum, bafta la slabit, Nevrotiq. Presupun ca dieta asta iti prieste daca continui sa o tii. Dar n-ar fi rau sa vezi cum stai cu analizele: un colesterol, un rinichi, ceva. Nu prea e ok excesul de proteina.

rozica1965 21 aug 2014 21:34:50

Re: Jurnalul lui Nevrotiq
 
Citat:

Anterior postat de Nevrotiq (Post 1359234)
zodiac pisicii , adica Leu :>

[*71*][*71*][*71*][*71*]..........adica pisica salbatica!;)

deadcountess 22 aug 2014 09:24:54

Re: Jurnalul lui Nevrotiq
 
Bine ai venit Cristina :)

De dieta nu stiu ce sa zic, arata ca un low carb gradat, daca a functionat pana acum probabil e ok. De regula dupa ce faci pauza dupa low carb pui foarte repede la loc, asta e problema aici, functioneaza, ok, dar ce faci cand te vei opri?:( Ca ma gandesc ca nu va functiona sa tii dieta toata viata, suna prea restrictiva.

Eventual vorbeste cu un medic sa vezi ce vitamine trebuie sa completezi, mai ales primele saptamani cand se mananca numai carne. (vitamina C sigur, probabil si altele)


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:18:02.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO