forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul meu pentru un inceput nou (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-meu-inceput-nou-12661.html)

emmutza 11 mai 2015 22:06:11

Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Buna fetelor. Pentru inceput ar trebuii sa spun o mica istorie a "kilogramelor"mele. Cand aveam in jur de 17-18 ani am ajuns la 75 de kilograme,dar cu ajutorul vostru am slabit pana la 68 de kilograme. Atunci m-am oprit,dar nu pot sa spun ca am facut o greseala in a ma opri. Totul a fost bine am tinut dieta rina`s si ma simteam ok. Am reusit timp de 3 ani sa ma mentin la acea greutate,dar anul trecut am fost plecata in delegatie si am cam scapat de sub control,m-am ingrasat pana la 76 de kilograme. Am simtit ca nu mai puteam face nimic,imi era greu sa urc pana la etajul 3,hainele nu mai imi erau bune si plangeam singura ca nu voi reusi sa revin la cele 68 de kilograme. Nu am tinut nici o dieta si in mai putin de 6 luni am revenit la kilogramele mele ,infine a fost si o perioada mai stresanta. imi doresc un stil de viata sanatos,dar momentan nu prea am cum.....Voi cum va descurcati fetelor?

lucia ely 11 mai 2015 22:33:53

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
cum ai reusit sa slabesti, cu rina? pana la 63? sau? ai facut si sport?
Felicitari! Sa ai o seara minunata! Noapte buna :*

emmutza 12 mai 2015 09:57:12

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Citat:

Anterior postat de lucia ely (Post 1381852)
cum ai reusit sa slabesti, cu rina? pana la 63? sau? ai facut si sport?
Felicitari! Sa ai o seara minunata! Noapte buna :*

Buna dimineata fetelor. Am reusit sa slabesc cu rina pana la 68 de kilograme. In timpul acela faceam si sport acasa. Asta a fost prima data,dar anul trecut cand ajunsesem din nou la 76 de kilograme nu am mai tinut dieta . Atunci am slabit prin stres ,iar locul de munca e foarte solicitant stau pana la 10 ore numai in picioare. Acuma tin dieta,dar nu stricta mananc orice am voie pentru ca sunt operata de fiere si in 2 saptamani am slabit 5 kilograme. De aceea mi-am propus sa mai slabesc pana la 55 de kilograme,daca tot nu pot manca multe chesti.

emmutza 12 mai 2015 10:59:12

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Meniul meu pentru ziua de astazi nu este foarte complicat. Nu prea stiu sa calculez cu exactitate caloriile mancarurilor. Astazi am inceput ziua asa:
Mic de jun-macaroane cu piept de pui fiert in sos(de obicei mananc dimineata cereale cu lapte,dar de data aceasta mi-a fost cam foame)
Gustarii nu prea iau,dar in cazul in care mie foame beau cate un activia cu fibre.
La amiaza-supa cu taietei si legume si piept de pui
Cina-depinde daca imi e foame-de obicei mananc mere razalite cu zahar(sunt boala mea) stiu ca nu e bine ca pun zahar.
In rest consum ceai de cozi de cirese si sunatoare,coada soricelului. Doar ceaiuri din plante fara indulcitori.

Axenya 12 mai 2015 19:10:34

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Citat:

Anterior postat de emmutza (Post 1381892)
Meniul meu pentru ziua de astazi nu este foarte complicat. Nu prea stiu sa calculez cu exactitate caloriile mancarurilor. Astazi am inceput ziua asa:
Mic de jun-macaroane cu piept de pui fiert in sos(de obicei mananc dimineata cereale cu lapte,dar de data aceasta mi-a fost cam foame)
Gustarii nu prea iau,dar in cazul in care mie foame beau cate un activia cu fibre.
La amiaza-supa cu taietei si legume si piept de pui
Cina-depinde daca imi e foame-de obicei mananc mere razalite cu zahar(sunt boala mea) stiu ca nu e bine ca pun zahar.
In rest consum ceai de cozi de cirese si sunatoare,coada soricelului. Doar ceaiuri din plante fara indulcitori.


Buna emmnutza, daca vrei sa vezi cate calorii are meniul tau intra la calculatorul nutritional-calorii ingerate si adaugi acolo ce si cat ai papat.
Succes! ai reusit si in trecut, reusesti si acum !>:D<>:D<>:D<

emmutza 12 mai 2015 20:04:27

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Citat:

Anterior postat de Axenya (Post 1381921)
Buna emmnutza, daca vrei sa vezi cate calorii are meniul tau intra la calculatorul nutritional-calorii ingerate si adaugi acolo ce si cat ai papat.
Succes! ai reusit si in trecut, reusesti si acum !>:D<>:D<>:D<

Multumesc pentru sfat. Am intrat pe acolo dar eu nu prea imi cantaresc alimentele pe care le mananc.

lucia ely 14 mai 2015 08:06:55

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Neataaaaaa:) Pe unde esti de nu mai spui nimic? Un meniu ? O maslina? O cafea/ceai ceva?:D
Te astept :* >:D<
Sa ai o zi minunata!

emmutza 14 mai 2015 12:00:52

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Citat:

Anterior postat de lucia ely (Post 1382028)
Neataaaaaa:) Pe unde esti de nu mai spui nimic? Un meniu ? O maslina? O cafea/ceai ceva?:D
Te astept :* >:D<
Sa ai o zi minunata!

Scuze fetelor. Ieri am avut putina treaba si nu am avut timp sa intru pe forum. Mneatza....Ieri am calcat stramb si am mancat ciocolata alba deoarece neagra nu am voie...Intr-un fel a fost foarte buna dupa 3 saptamani de cand n-am mancat. Se mai intampla. Meniul de ieri:
-dimineatza:un bol de cereale cu lapte
-pranz:paste cu piept de pui in sos
-gustare:mere razalite cu zahar
-cina:o felie de paine prajita cu margarina

Astazi inca nu mi-am ales meniul...Poate ceva cartofi,mai astept sa vad cum ii ziua si de ce am pofta. :x:x:x

lucia ely 14 mai 2015 12:02:51

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Citat:

Anterior postat de emmutza (Post 1382068)
Scuze fetelor. Ieri am avut putina treaba si nu am avut timp sa intru pe forum. Mneatza....Ieri am calcat stramb si am mancat ciocolata alba deoarece neagra nu am voie...Intr-un fel a fost foarte buna dupa 3 saptamani de cand n-am mancat. Se mai intampla. Meniul de ieri:
-dimineatza:un bol de cereale cu lapte
-pranz:paste cu piept de pui in sos
-gustare:mere razalite cu zahar
-cina:o felie de paine prajita cu margarina

Astazi inca nu mi-am ales meniul...Poate ceva cartofi,mai astept sa vad cum ii ziua si de ce am pofta. :x:x:x

Buna! Dc mananci asa putin la cina? si dc alegi margarina?:| ce tip de cereale consumi?

emmutza 14 mai 2015 12:21:06

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Citat:

Anterior postat de lucia ely (Post 1382070)


Buna! Dc mananci asa putin la cina? si dc alegi margarina?:| ce tip de cereale consumi?

Cereale fitness. Mananc putin la cina ca mi-e putin frica sa nu cumva sa-mi fie rau peste noapte. Dupa ce m-am externat si am ajuns acasa credema ca mancam din 2 in 2 ore. Acuma m-am potolit putin si nu mai mananc asa de des. Aseara cina am mancat-o pe la 10 ca atunci m-o apucat foamea. Margarina mananc pentru ca sunt obisnuita cu ea de cand eram mica.

emmutza 14 mai 2015 20:50:16

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
M-am gandit sa pun si meniul de astazi.
Mic de jun:-pentru ca m-am trezit la 11 am mancat un bol de supa cu legume si taietei si piept de pui.
Pranz:-cartofi fierti cu piept de pui in sos+o rosie
Cina:-nu am luat cina,dar am mancat 2 biscuiti cu crema de vanilie...hmm....si un mar dupa.
Acuma ma apuca foamea,dar beau ceai. In ultima vreme m-am apucat si am mancat mai mult ca de obicei. :D

emmutza 15 mai 2015 17:48:53

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Salut fetelor. Astazi am avut o zi grozava. Dupa o curatenie ca la carte prin dulapuri si nu numai m-am gandit sa scriu meniul meu de astazi
Mic de jun: -cereale cu lapte
Pranz: -cartofi fierti cu piept de pui
Gustare: -un bol de capsuni(cu putin zahar)
In rest la cina inca n-am ales,dar nu cred ca mai mananc nimica.

Spor la slabit si ne auzim si maine:*:*:*...va pup...

lucia ely 15 mai 2015 18:48:25

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Citat:

Anterior postat de emmutza (Post 1382176)
Salut fetelor. Astazi am avut o zi grozava. Dupa o curatenie ca la carte prin dulapuri si nu numai m-am gandit sa scriu meniul meu de astazi
Mic de jun: -cereale cu lapte
Pranz: -cartofi fierti cu piept de pui
Gustare: -un bol de capsuni(cu putin zahar)
In rest la cina inca n-am ales,dar nu cred ca mai mananc nimica.

Spor la slabit si ne auzim si maine:*:*:*...va pup...

buna!:) nu imi plac mai deloc meniurile tale
spune-mi ce tip de cereale fitness ai si ce margarina, apreciez ca la pranz ai cartofi fierti, sper doar ca puiu nu e prajit
dupa ce-mi rasp o sa-ti povestesc dc nu-mi plac meniurile

emmutza 16 mai 2015 10:28:39

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Citat:

Anterior postat de lucia ely (Post 1382179)


buna!:) nu imi plac mai deloc meniurile tale
spune-mi ce tip de cereale fitness ai si ce margarina, apreciez ca la pranz ai cartofi fierti, sper doar ca puiu nu e prajit
dupa ce-mi rasp o sa-ti povestesc dc nu-mi plac meniurile

Cereale nestle fitness is aparute acuma noi cu 30%mai putine zaharuri. Margarina Lando,iar puiul nu este prajit deoarece n-am voie sa mananc prajeli. :D:D...

lucia ely 16 mai 2015 10:43:49

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Margarina - Slabute.ro
http://forum.slabute.ro/alimentatia/...oasa-3147.html

Cerealele luate de tine chiar de sunt - 30% zahar , au zahar, incearca sa le inlocuiesti cu cereale integrale sunt atat de buni fulgii de ovaz sau grau, taratele de ovaz, grau psyllium
Avem atatea variante sanatoase dc sa consumam zahar? kcal goale...

Fuctele de ce le consumi cu zahar? sunt atat de bune simple, sunt delicioase
DA si eu cand eram mai mica mancam merele sau capsunile cu zahar dar ne fac rau si am descoperit cat de bune si satioase sunt fara. Cu timpul te obisnuiesti! Daca vrei! Si tu vei fi cea mai incantata cand vei vedea rezultate.

Cina dc nu o iei? La ce ore mananci de obicei? Paine nu mananci la pranz sau la cina?

emmutza 16 mai 2015 10:50:56

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Citat:

Anterior postat de lucia ely (Post 1382229)
Margarina - Slabute.ro
http://forum.slabute.ro/alimentatia/...oasa-3147.html

Cerealele luate de tine chiar de sunt - 30% zahar , au zahar, incearca sa le inlocuiesti cu cereale integrale sunt atat de buni fulgii de ovaz sau grau, taratele de ovaz, grau psyllium
Avem atatea variante sanatoase dc sa consumam zahar? kcal goale...

Fuctele de ce le consumi cu zahar? sunt atat de bune simple, sunt delicioase
DA si eu cand eram mai mica mancam merele sau capsunile cu zahar dar ne fac rau si am descoperit cat de bune si satioase sunt fara. Cu timpul te obisnuiesti! Daca vrei! Si tu vei fi cea mai incantata cand vei vedea rezultate.

Cina dc nu o iei? La ce ore mananci de obicei? Paine nu mananci la pranz sau la cina?

Azi am terminat cerealele. O sa tin cont de sfatul tau in privinta cerealelor. La fructe ma mai gandesc. Eu eram obisnuita inainte sa ma operez sa mananc mai mult si umpic mai gras fata de acuma. Poate ca imi pun zahar peste fructe ca sa inlocuiesc golul acela. Visul meu de acuma este ca in cel putin 2 ani sa pot manca o portie de cartofi prajiti(nu am mai mancat asa ceva de 4-5 ani):(..si imi e dor umpic de gustul acela).
Pranzul eu il iau in jurul orei 4-5 deci cina e ceva mai usor. Spre exemplu ieri am baut un activia cu fibre. :D

lucia ely 16 mai 2015 11:09:56

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Citat:

Anterior postat de emmutza (Post 1382231)
Azi am terminat cerealele. O sa tin cont de sfatul tau in privinta cerealelor. La fructe ma mai gandesc. Eu eram obisnuita inainte sa ma operez sa mananc mai mult si umpic mai gras fata de acuma. Poate ca imi pun zahar peste fructe ca sa inlocuiesc golul acela. Visul meu de acuma este ca in cel putin 2 ani sa pot manca o portie de cartofi prajiti(nu am mai mancat asa ceva de 4-5 ani):(..si imi e dor umpic de gustul acela).
Pranzul eu il iau in jurul orei 4-5 deci cina e ceva mai usor. Spre exemplu ieri am baut un activia cu fibre. :D

Si ce te tine sa mananci cartofi? Pune-i la cuptor cu putin ulei si rozmarin, sau ce condimente vrei... Si va fi ceva asemanantor, iar cand trece perioada iti poti face o portie.
Legat de cereale tot ce conteaza e sa gasesti cereale care sa-ti si placa si sa faci combinatii care sa-ti placa.
Eu le combin asa
-iaurt/lapte, cereale, +- fructe,fulgi de cocos, seminte (in, de obicei) +- cacao, putina esenta de vanilie sau rom(sau altele) le las sa se inmoaie si gata:D, mai poti pune oleaginoase (nuci, migdale, alune), mai puneam o lingurita de dulceata cand nu aveam fruct.

Iar legat de fructe cu zahar incearca in loc de 2 lingurite sa pui una jumatete, apoi 1... si tot asa pana ajungi sa nu mai pui deloc :)

Acum sa-ti zic de margarina:D
O poti inlocui cu muulte, multe alimente:), ingrasa, contine acizi grasi trans care nu acizi daunatori organismului (grasimi rele) produc tulburari in metabolism

Asa acum sa-ti dau variante
-zacusca (diferite combinatii)
-salata de vinete cu +- ou, iaurt, ff putin ulei
- pateuri facute in casa de pui sau vegetale, linte, soia, naut (hummus)
plus ca astea le poti combina cu salata, spanac, ceapa, rosii, ardei etc(in functie de ce iti place si ai voie) -si e valabil si pt mai tarziu
Conteaza sa alegi ceva care-ti place si sa fie sanatos pt noi si pt organism, asta daca iti doresti sanatate:)

emmutza 16 mai 2015 11:52:12

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Ok lucia...Ma bucur ca mi-ai scris chiar o sa tin cont de aceste lucruri. Saptamana viitoare am de mers la control sa vad ce spune si doctorul. Sper sa fie de bine si sa pot manca si altceva:D....Aaa si apropo nu eu imi fac mancarea.:D...Nu stiu sa gatesc. Mama ma tinut departe de bucatarie,dar lucruri simple stiu si eu sa fac:D...

lucia ely 16 mai 2015 11:59:47

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Citat:

Anterior postat de emmutza (Post 1382235)
Ok lucia...Ma bucur ca mi-ai scris chiar o sa tin cont de aceste lucruri. Saptamana viitoare am de mers la control sa vad ce spune si doctorul. Sper sa fie de bine si sa pot manca si altceva:D....Aaa si apropo nu eu imi fac mancarea.:D...Nu stiu sa gatesc. Mama ma tinut departe de bucatarie,dar lucruri simple stiu si eu sa fac:D...

Nimic nu e imposibil atata timp cat iti doresti, chiar si cu gatitul.
Eu de obicei gatesc doar lucruri simple:D care nu necesita mult timp.
:-*

lucia ely 17 mai 2015 10:42:37

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Neata! Ce planuri ai pt azi? Sa ai o zi minunata!:-*

lucia ely 23 mai 2015 15:41:23

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Hei! Pe unde esti? cum merge ?:*
Dc nu ai mai trecut pe aici?
Sa ai weekend placut!

emmutza 25 mai 2015 20:28:13

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Citat:

Anterior postat de lucia ely (Post 1382610)
Hei! Pe unde esti? cum merge ?:*
Dc nu ai mai trecut pe aici?
Sa ai weekend placut!

Salut Lucia am avut o saptamana plina nu prea am avut timp de net:((...Se mai intampla. Am fost pe la tara si mi-am vazut bunicii, nu am prea avut timp sa merg in vizita. Cu meniurile o duc bine in ultima saptamana am integrat si pestele in meniu. Azi am gustat tortul mamei:D desi era buna nu prea aveam voie sa mananc pentru ca avea crema si nu prea e bine. Oricum am avut o saptamana incarcata si sper ca saptamana asta sa pot sa ma ocup mai mult de jurnal:D:D:D...O mica destindere. Apropo de slabit nu am mai slabit am tot 63 de kilograme,dar ma bucur macar ca m-am mentinut la aceasta greutate.

fitnes 27 mai 2015 06:48:20

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Buna!

Cand ai tinut dieta Rina in cat timp ai slabit?

Eu tin dieta disociata pe zile-dar o tin numai o saptamana pe luna si slabesc 5 kg intr-o saptamana, apoi in restul zilelor ramase dintr-o luna mananc cat de cat normal (dar mai mananc si dulciuri si mai pun inapoi 1-2 ).

Cat timp ai tinut dieta Rina?

Eu nu reusesc sa ma motivez sa tin mai mult de o saptamana pe luna dieta.

lucia ely 27 mai 2015 08:29:57

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Citat:

Anterior postat de fitnes (Post 1382747)
Buna!

Cand ai tinut dieta Rina in cat timp ai slabit?

Eu tin dieta disociata pe zile-dar o tin numai o saptamana pe luna si slabesc 5 kg intr-o saptamana, apoi in restul zilelor ramase dintr-o luna mananc cat de cat normal (dar mai mananc si dulciuri si mai pun inapoi 1-2 ).

Cat timp ai tinut dieta Rina?

Eu nu reusesc sa ma motivez sa tin mai mult de o saptamana pe luna dieta.

Neata!) Emma si Fitnes

daca ai veni zilnic pe la noi sa ne dai raportu ce mananci, ce sport faci, cum a fost eu zic ca ai reusi sa te motivezi, stii tu o vorba, o maslina, o motivatie de la noi, o glumita:D

Emma:D te asteptam :* sa ne mai spui ce ai mai facut. am vazut ca ai fost plecata, ca ai mai gustat una-alta :D important e ce facem de acum, de azi!

Sa aveti o zi minunata!

emmutza 27 mai 2015 09:23:04

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Citat:

Anterior postat de fitnes (Post 1382747)
Buna!

Cand ai tinut dieta Rina in cat timp ai slabit?

Eu tin dieta disociata pe zile-dar o tin numai o saptamana pe luna si slabesc 5 kg intr-o saptamana, apoi in restul zilelor ramase dintr-o luna mananc cat de cat normal (dar mai mananc si dulciuri si mai pun inapoi 1-2 ).

Cat timp ai tinut dieta Rina?

Eu nu reusesc sa ma motivez sa tin mai mult de o saptamana pe luna dieta.

Salut si mneata...eu am tinut 2 luni dieta rina si am slabit 8 kilograme,dar dupa am avut umpic de grija cu ce am mancat si timp de 2 ani nu le-am mai pus inapoi.Sa sti ca merita incercat.

Salut lucia...chiar imi era dor de tine si de optimismul tau. Nu stiu cum,dar imi dai putere sa continui cu regimul. Apropo am introdus si ceapa in mancaruri,dar nu prajita in ulei ci fiarta:D:D:D. Nu am avut nici o reactie adversa si stomacul s-a comportat normal.Unii spun ca nu-i bine sa mananc capsuni inca,dar eu n-am stiut si am mancat,dar nu am avut nimic si nu m-am simtit rau:D:D.... Trebuie sa incerc sa introduc alimente vechi in regim.

Si acuma meniul de ieri:
Mic de jun:-cereale cu lapte(ca de obicei):)):)):))
Pranz:-supa de cartofi noi...hmmm...a fost buna,dar am adaugat si umpic de smantana ceea ce nam mancat de 1 luna si nu am avut nimic.
Dupa masa (in jurul orei 6):- cartofi scazuti(adica facuti in sos ) cu piept de pui pe gril,o rosie si o felie de paine.
Seara:-am mancat ceva capsuni (fara zahar dupa sfatul luciei)

Cam atata mai tarziu o sa postez si meniul de azi,dar cred ca o sa semene umpic cu cel de ieri.
Spor la slabit fetelor:*:*:*

fitnes 27 mai 2015 09:31:37

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Am sa incerc sa intru pe slabute mai des.
Cred ca suportul moral conteaza destul de mult in reusita unei diete. Eu tin dieta disociata pe zile( o zi fructe, o zi iaurturi, o zi carne de pui, o zi peste la gratar, o zi 2 oua fierte si iaurturi, o zi fructe si ultima zi peste sau piept de pui la gratar). Dieta am tinut-o pana acum doar o saptamana pe luna.

Astazi sunt la ziua de fructe (mananc maxim 2kg de mere). Mai beau si 2 cani de ceai verde si 2 litri de apa plata. Pentru energie iau si o lingurita de polen si una de miere de albine (de salcam) dimineata (fac o limonada cu polen, apa, miere si lamaie-las sa se dizolve polenul 15 minute si apoi o beau)-nu stiu daca afecteaza dieta aceasta bautura, dar asa am reusit sa rezolv problema cu lipsa de energie pe care o aveam. Dimineata mai beau si o cafea fara zahar.

lucia ely 27 mai 2015 09:37:33

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Citat:

Anterior postat de emmutza (Post 1382762)
Salut si mneata...eu am tinut 2 luni dieta rina si am slabit 8 kilograme,dar dupa am avut umpic de grija cu ce am mancat si timp de 2 ani nu le-am mai pus inapoi.Sa sti ca merita incercat.

Salut lucia...chiar imi era dor de tine si de optimismul tau. Nu stiu cum,dar imi dai putere sa continui cu regimul. Apropo am introdus si ceapa in mancaruri,dar nu prajita in ulei ci fiarta:D:D:D. Nu am avut nici o reactie adversa si stomacul s-a comportat normal.Unii spun ca nu-i bine sa mananc capsuni inca,dar eu n-am stiut si am mancat,dar nu am avut nimic si nu m-am simtit rau:D:D.... Trebuie sa incerc sa introduc alimente vechi in regim.

Si acuma meniul de ieri:
Mic de jun:-cereale cu lapte(ca de obicei):)):)):))
Pranz:-supa de cartofi noi...hmmm...a fost buna,dar am adaugat si umpic de smantana ceea ce nam mancat de 1 luna si nu am avut nimic.
Dupa masa (in jurul orei 6):- cartofi scazuti(adica facuti in sos ) cu piept de pui pe gril,o rosie si o felie de paine.
Seara:-am mancat ceva capsuni (fara zahar dupa sfatul luciei)

Cam atata mai tarziu o sa postez si meniul de azi,dar cred ca o sa semene umpic cu cel de ieri.
Spor la slabit fetelor:*:*:*

Buna!:* Ma bucur ca va pot motiva:*

menil tau de ieri nu-mi place, prea multi carbohidrati (cartofi, capsuni ...cereale )
cina nu e buna nici ea... seara nu e bine sa mancam fructe, ele se mananca in prima parte a zile si seara se mananca cv mai usor (inceARCA sa mananci fructele la gustarile dintre mese-asta incet cu timpu sa schimbi)
Daca ai la pranz cv cu cartofi/paste/orez la cina nu mananci la fel una din astea (mananci langa carnita o salata, mix de vegetale nu carbohidrati :*

Oricum sunt mandra de tine! :* si cu timpul va fi din ce in ce mai bine! Sa ai o zi minunata!

Am scris mai putin, azi am iar examen si sunt tot pe fuga :)) dar revin eu nu-i problema!:*

emmutza 27 mai 2015 09:40:23

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Citat:

Anterior postat de fitnes (Post 1382764)
Am sa incerc sa intru pe slabute mai des.
Cred ca suportul moral conteaza destul de mult in reusita unei diete. Eu tin dieta disociata pe zile( o zi fructe, o zi iaurturi, o zi carne de pui, o zi peste la gratar, o zi 2 oua fierte si iaurturi, o zi fructe si ultima zi peste sau piept de pui la gratar). Dieta am tinut-o pana acum doar o saptamana pe luna.

Astazi sunt la ziua de fructe (mananc maxim 2kg de mere). Mai beau si 2 cani de ceai verde si 2 litri de apa plata. Pentru energie iau si o lingurita de polen si una de miere de albine (de salcam) dimineata (fac o limonada cu polen, apa, miere si lamaie-las sa se dizolve polenul 15 minute si apoi o beau)-nu stiu daca afecteaza dieta aceasta bautura, dar asa am reusit sa rezolv problema cu lipsa de energie pe care o aveam. Dimineata mai beau si o cafea fara zahar.

Ai incercat la ziua de fructe sa mananci si altceva inafara de mere? Nu iti provoaca acid asa multe mere? Mie una imi cam provoaca acid la stomac si nu prea pot manca mai mult de 2-3 mere pe zi. Te felicit ca reusesti sa bei 2 litri de apa pe zi. Mie una nu prea imi iese. In zilele in care ti dieta faci sport? Sau orice alta miscare?

emmutza 27 mai 2015 09:45:13

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Citat:

Anterior postat de lucia ely (Post 1382766)


Buna!:* Ma bucur ca va pot motiva:*

menil tau de ieri nu-mi place, prea multi carbohidrati (cartofi, capsuni ...cereale )
cina nu e buna nici ea... seara nu e bine sa mancam fructe, ele se mananca in prima parte a zile si seara se mananca cv mai usor (inceARCA sa mananci fructele la gustarile dintre mese-asta incet cu timpu sa schimbi)
Daca ai la pranz cv cu cartofi/paste/orez la cina nu mananci la fel una din astea (mananci langa carnita o salata, mix de vegetale nu carbohidrati :*

Oricum sunt mandra de tine! :* si cu timpul va fi din ce in ce mai bine! Sa ai o zi minunata!

Am scris mai putin, azi am iar examen si sunt tot pe fuga :)) dar revin eu nu-i problema!:*

In legatura cu salata. Nu am incercat inca sa mananc altceva inafara de rosii. Mie cam frica. Cum ar fi castravetii nu ia incercat ardei n-am voie inca si nici varza sau mazare. Salata n=am incercat. Trebuie sa introduc incet alimentele. Important este ca am mancat "cu ceapa" adika mancarile erau facute cu ceapa si n-am avut nimic,la fel si cu smantana.:D....Intr-un fel ma simt pe drumul cel bun:D. As vrea sa incerc si branza de vaci,dar nu au cumparat ai mei inca. Ar merge ceva macaroane cu branza.(preferatele mele:X)

lucia ely 27 mai 2015 09:53:33

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Citat:

Anterior postat de emmutza (Post 1382768)
In legatura cu salata. Nu am incercat inca sa mananc altceva inafara de rosii. Mie cam frica. Cum ar fi castravetii nu ia incercat ardei n-am voie inca si nici varza sau mazare. Salata n=am incercat. Trebuie sa introduc incet alimentele. Important este ca am mancat "cu ceapa" adika mancarile erau facute cu ceapa si n-am avut nimic,la fel si cu smantana.:D....Intr-un fel ma simt pe drumul cel bun:D. As vrea sa incerc si branza de vaci,dar nu au cumparat ai mei inca. Ar merge ceva macaroane cu branza.(preferatele mele:X)

Pai este salata verde, spanac, morcovi, telina :) (mie nici nu-mi plac castravetii) acum m-am indragostit de salata de salata verde
rup salata cu mana pun putin zahar (nu mult) putina sare, ulei si otet de mere:)) deja am mancat 2 sertare de frigier(amm stertar dinala mic (sau nu stiu partea de jos e impartit in 2 sertare:D si am mancat 2:d de salata.. acum am primit iar salata verde cat pt un sertar!:((
conteaza sa gasesti combinatii intre ce-ti place sa mananci:D si ce e sanatos si dietetic

emmutza 27 mai 2015 13:47:27

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Citat:

Anterior postat de lucia ely (Post 1382769)


Pai este salata verde, spanac, morcovi, telina :) (mie nici nu-mi plac castravetii) acum m-am indragostit de salata de salata verde
rup salata cu mana pun putin zahar (nu mult) putina sare, ulei si otet de mere:)) deja am mancat 2 sertare de frigier(amm stertar dinala mic (sau nu stiu partea de jos e impartit in 2 sertare:D si am mancat 2:d de salata.. acum am primit iar salata verde cat pt un sertar!:((
conteaza sa gasesti combinatii intre ce-ti place sa mananci:D si ce e sanatos si dietetic

O sa incerc sa vad. Dar azi e o zi asa de urata,ploua si nu prea e vreme de iesit afara. Cum o duci cu invatatule cu examenul?

emmutza 10 iun 2015 00:19:33

Re: Jurnalul meu pentru un inceput nou
 
Buna fetelor. Eu acuma am ajuns acasa de la lucru. In ultimele saptamani nu am prea avut timp de jurnalul meu si nici fe forum:d. Cu kilogramele tot asa o duc. Nu am mai slabit,dar nici nu am mai pus pe mine:d.. Sunt multumita deocamdata de rezultat.


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:27:14.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO