forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul meu-Mihaela (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-meu-mihaela-11754.html)

michellabfirst 07 nov 2012 21:34:02

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Am uitat sa-ti spun ca nu folosesc aspartan sau alt indulcitor sintetic.Cafeaua, ceaiul le beau fara zahar si asta de cativa ani.
Acum incerc sa ma ghidez cumva dupa regulile lui Michel Montignac si sa mananc numai ce e cu IG scazut.Ficateii de pasare sunt interzisi la MM dar nu am facut cumparaturi asa ca nu aveam ce sa mananc.
Cat despre sport, ai dreptate, am sa-mi iau laptopul in dormitor si incerc sa fac.Incerc, pt ca niciodata nu mi-a placut sportul.
In seara asta ii voi citi fetitei la culcare numai ca am o prb: eu nu prea stiu sa citesc bine in franceza, adica cand citesc inteleg cv dar sa-l pronunt e mai greu si ea vb numai franceza.Intelege romaneste dar strictul necesar.Am mi incercat sa-i citesc in romaneste dar nu-i place ca nu intelege.In general seara avem program inainte de culcare sa-mi povesteasca ce a facut la scoala sau de gadilit si alte jocuri care o amuza.
Am mancat acum 200gr pastai din conserva si 150 gr ficatei din cei ramasi de aseara.Am pregatit un ceai si cam asta e pe seara asta.Stiu ca am baut putina apa dar ma consolez ca am baut vreo 3 cani de ceai de 300ml cana, si cafea.Mai incerc sa mai beau ceva apa pana ma culc.
Imi doresc din suflet ca vointa ce o am acum sa ma tina.Imi doresc enorm sa-mi schimb stilul de a manca si sa pot slabi sa fiu multumita de mine.Pt ca asta e ceva ce ma face fericita si atunci stiu ca si comportamentul meu se va schimba.
E tare rau sa fii depresiva si sa nu ai chef de viata.Cine stie ma intelege.Asa ca TREBUIE sa schimb asta.
Cristina, tie iti multumesc ca-mi esti alaturi cu sfaturile tale si parca simt ca-mi dai putere sa pot face ce mi-am propus.
Te pup si o seara buna iti doresc

michellabfirst 07 nov 2012 21:49:46

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Si meniul pe ziua de azi.Putine calorii dar... eu sunt multumita totusi.
Am cantarit ficateii de pasare si 4 ficatei cat am mancat in seara asta, cantareau 144gr, asa ca cei de aseara (6) aveau in jur de 200gr.Asa cred.

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 12:00
biscot bio fara sare si zahar, 16g - 62 calorii
Apa plata, 1000ml - 0 calorii
Cafea, 300ml - 3 calorii

Prânz, ora 17:00
Salata Nicoise Faza I Montignac a la Sylvester, 200g - 154 calorii

Cina, ora 20:30
Pastai conserva, Consilia, 200g - 50 calorii
Ficat de pui, fript, 150g - 258 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 527 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Mers 2 mile/ora (3.2 km/h), pas incet, 120min - 210 calorii
Metabolism bazal - 1349 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1559 calorii

coco23 07 nov 2012 21:54:14

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Buna, te vizitez in casuta ta si sper sa iti atingi telul propus!

Meniul arata binisor dar cred ca ar fi picat tare bine si niste fructe ca gustari, poate si nuci sau ce iti place tie. Papa mai mult, ca sa ai de unde sa scazi mai incolo:)

Ce varsta are fetita ta? te pup:)

michellabfirst 07 nov 2012 22:03:18

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Citat:

Anterior postat de coco23 (Post 1170184)
Buna, te vizitez in casuta ta si sper sa iti atingi telul propus!

Meniul arata binisor dar cred ca ar fi picat tare bine si niste fructe ca gustari, poate si nuci sau ce iti place tie. Papa mai mult, ca sa ai de unde sa scazi mai incolo:)

Ce varsta are fetita ta? te pup:)

Fructe mananc la gustari, in general doua gustari, una in jur de ora 9 si una in jur de ora 17.Numai azi nu am mancat pt ca nu mai am nici un fruct in casa si nu am fost la cumparaturi.Adica am fost azi dar la cumparat de haine si alte nimicuri dar nu mancare.Asa ca maine sigur am fructe.Eu nu pot supravietui daca nu am legume si fructe.Pot renunta fara probleme la carne sau lactate dar sa nu-mi spui stop la fructe si legume.
Nu mananc mai multe fructe pt ca au carbohidrati si zahar si incerc sa reduc.Altfel pot manaca un kg de nectarine spre exemplu, fara sa respir.
Nucile imi plac dar iar bibilica lucreaza aiurea, si incerc pe cat posibil sa le evit.
Fetita mea a facut 4 ani in august.
Merci mult de vizita si de sfaturi, oricand binevenite.Te pup si o seara buna sa ai

CrisetenO 07 nov 2012 22:16:14

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
E foarte putin, Mihaela, chiar iti trebuie ceva de mancare. Ai in casa putina telemea? Mananca un pic de telemea cu rosii. La cat ai mancat azi, nu se pune pe tine.

Sa stii ca si eu am tinut cura de slabire; la kg. pe care le ai tu acum, iti trebuie cel putin 1500 kcal cu minim de miscare. La 1200 pe zi, intr-o saptamana-doua ai sa vezi sigur diferente la cantar. Ceea ce e important e sa te mentii la acelasi nr. de kcal (peste 1200) in fiecare zi, nu sa ai zile cu f. mult si zile cu f. putin.

Incearca sa te linistesti un pic, sa respiri, si sa te bucuri macar un pic de seara asta, cu familia ta. Eu stiu ce inseamna depresie, dar stiu si ce m-a scos dintr-insa: increderea in mine insami, si dragostea celor din jur. Sa stii ca, daruind ceva din tine celor din jur, acea parte din tine reinvie, si e un punct bun de inceput.

Te pup cu mult drag, noapte buna,

Cristina

michellabfirst 08 nov 2012 00:06:41

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Citat:

Anterior postat de CrisetenO (Post 1170202)
E foarte putin, Mihaela, chiar iti trebuie ceva de mancare. Ai in casa putina telemea? Mananca un pic de telemea cu rosii. La cat ai mancat azi, nu se pune pe tine.

Sa stii ca si eu am tinut cura de slabire; la kg. pe care le ai tu acum, iti trebuie cel putin 1500 kcal cu minim de miscare. La 1200 pe zi, intr-o saptamana-doua ai sa vezi sigur diferente la cantar. Ceea ce e important e sa te mentii la acelasi nr. de kcal (peste 1200) in fiecare zi, nu sa ai zile cu f. mult si zile cu f. putin.

Incearca sa te linistesti un pic, sa respiri, si sa te bucuri macar un pic de seara asta, cu familia ta. Eu stiu ce inseamna depresie, dar stiu si ce m-a scos dintr-insa: increderea in mine insami, si dragostea celor din jur. Sa stii ca, daruind ceva din tine celor din jur, acea parte din tine reinvie, si e un punct bun de inceput.

Te pup cu mult drag, noapte buna,

Cristina

Am telemea dar nu am rosii :p Nu mai am nici un fruct si nici o leguma in casa.Mai am niste morcovi. Dar deja e tarziu sa mai mananc.
Crezi ca in ritmul asta nu voi slabi?
Nu o fac voluntar cu putinele calorii ce le mananc.Vad doar cand fac un calcul ca sunt putine.Dar incerc sa-mi fac in zilele urmatoare, un meniu pe zile in care sa am ma multe calorii.
Ce se intampla daca mananc mai putine calorii? Ajung in momentul in care numai scad decat daca scad calorii sau ce? Nu prea stiu eu cum sta treaba.

CrisetenO 08 nov 2012 08:03:15

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
E o intrebare foarte buna.

Daca ai calorii prea putine, uite ce se poate intampla:

1) Se poate sa nu tii la tavaleala. De aici provine efectul yo-yo: cei care sunt la dieta nu rezista la multe zile in care sa manance prea putin, si pana la urma vine ziua in care mananca mult prea mult. Unii nu rezista pur si simplu pentru ca le e foame si atunci mananca. Altii nu rezista dupa chestii gen boala, lesin, etc, si trebuie sa manance ca sa-si recapete fortele, dupa care nu se mai opresc.

2) Se poate sa tii la un regim cu putine kcal, pe mai multa durata. Organismul tau va intelege de la tine ca e o foamete cumplita in lume, si trebuie sa se multumeasca cu putin. Metabolismul se va incetini, functiile lui biologice non-esentiale se opresc. O parte din muschi vor incepe sa se strice din cauza lipsei de proteine: in loc sa arda grasime, organismul tau ca arde muschi. Ti se opreste ciclul. Si sa zicem ca reusesti sa rezisti tentatiei de a te infometa si slabesti, si dupa aceea ajungi la mentinere.

Din cauza ca metabolismul merge incetinit, nu vei avea ciclu, si te vei ingrasa daca mananci si 1/2 din ce ar trebui sa mananci in mod normal. Ceea ce inseamna: daca mananci 600 kcal cand esti la slabit, atunci cu 1000 kcal pe zi abia-abia te mentii... cu sport.

Deci atentie la nr. mic de kcal! Te pup cu mult drag, abia astept sa vad ce mananci si ce cumperi azi.

Cristina

michellabfirst 08 nov 2012 11:22:28

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Buna dimineata!
Azi am dormit pana la 9.Lucru mare.Acum sunt inca la bautul cafelei.
Si azi va fi o zi plina de tentatii pt ca trebuie sa ma duc in vizita la soramea fiind ziua noastra de nume (suntem gemene si pe ea o cheama Gabriela si pe mine Mihaela) si sigur incepe sa intinda mese.Dar imi iau ceva la pachet in caz ca nu gasesc nimic de mancat pt mine.
Cristina, nu stiam ca organismul poate reactiona asa cand e in lipsa de calorii.Dar asta se intampla chiar daca nu ai senzatia de foame? Pt ca eu mananc cele trei mese pe zi si nu simt o foame teribila de la o masa la alta.
Oricum, voi incerca sa-mi fac in asa fel meniul incat sa aiba cel putin 1000 calorii zilnic.
Are cineva idee daca quinoa o pot manca? Am cautat acum pe site si vad ca are foarte multi carbohidrati.Mai bine renunt.Vreau sa tin cont de regulile lui MM si atunci quinoa nu e indicata avand un IG mare.
Trebuie sa-mi iau Wasa pt masa de dimineata.
Imi termin cafeaua si ma apuc de calcat ca am doua cosuri pline.
O zi buna sa aveti

CrisetenO 08 nov 2012 15:40:48

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Buna si la Multi Ani de ziua numelui pentru amandoua!

Eu am studiat principiile a mai multe diete. Pentru tine nu mi se pare potrivit Monti pentru ca e foarte permisiv la marimea portiilor. Cel mai bine ti se potriveste o corcitura intre Monti si hipocaloric (dar peste 1200 kcal pe zi), cu niste sport (da, sport: doare, dar face bine). Pentru ca tot faceti masa impreuna, incearca sa mananci proteine multe, pentru ca fac bine:

-- piept de pui (fara coaja)
-- snitele de pui (fara coaja, doar carnea)
-- peste (daca e prajit, incearca sa extragi doar carnea)
-- urda, branza de vaci (fara smantana), iaurt
-- oua fierte
-- carne de vitel, carpaccio.

Pe langa proteine, mai ia-ti cateva legume gatite:

-- ciuperci, dovlecei, vinete la discretie
-- broccoli, conopida, varza, mai putin (umfla)

Si salata:

-- castraveti, salata la discretie
-- morcovi, masline, nu prea mult

E important sa nu-ti umpli farfuria, dar sa mananci consistent, macar 1200 pentru ziua de azi. Caloriile din proteine NU SE PUN! Deci nici o grija.

Te astept cu un raport incurajator. Inca o data La Multi Ani, si sa fie intr-un ceas bun! Cu mult drag,

Cristina

michellabfirst 09 nov 2012 00:54:14

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Citat:

Anterior postat de CrisetenO (Post 1170846)
Buna si la Multi Ani de ziua numelui pentru amandoua!

Eu am studiat principiile a mai multe diete. Pentru tine nu mi se pare potrivit Monti pentru ca e foarte permisiv la marimea portiilor. Cel mai bine ti se potriveste o corcitura intre Monti si hipocaloric (dar peste 1200 kcal pe zi), cu niste sport (da, sport: doare, dar face bine). Pentru ca tot faceti masa impreuna, incearca sa mananci proteine multe, pentru ca fac bine:

-- piept de pui (fara coaja)
-- snitele de pui (fara coaja, doar carnea)
-- peste (daca e prajit, incearca sa extragi doar carnea)
-- urda, branza de vaci (fara smantana), iaurt
-- oua fierte
-- carne de vitel, carpaccio.

Pe langa proteine, mai ia-ti cateva legume gatite:

-- ciuperci, dovlecei, vinete la discretie
-- broccoli, conopida, varza, mai putin (umfla)

Si salata:

-- castraveti, salata la discretie
-- morcovi, masline, nu prea mult

E important sa nu-ti umpli farfuria, dar sa mananci consistent, macar 1200 pentru ziua de azi. Caloriile din proteine NU SE PUN! Deci nici o grija.

Te astept cu un raport incurajator. Inca o data La Multi Ani, si sa fie intr-un ceas bun! Cu mult drag,

Cristina

Esti o scumpa Cristina! Sfaturile tale ma ajuta mai mult decat crezi.Iti multumesc!
Poti sa-mi explici te rog cum vezi tu un regim intre MM si hipocaloric? Eu am zis ca ma ghidez dupa principiile lui MM, adica sa mananc tot ce e cu IG mic.Dar nu mananc salamuri si alte chestii ce la M sunt permise pt ca am eu pe bibilica.Deci incerc sa nu mananc fainoase, amidon, zahar. Fructe ca si gustari sau ca si o masa daca nu am altceva de mancat.Fara carne de porc, salamuri sau mai stiu eu ce alte carnuri grase.Ma bazez pe piept de pui fiert, gratar sau la cuptor.Peste.Oua.Lactate cu 0% mg.
Deja ma gandesc ca si acei 2 biscot pe care ii mananc dimineata sunt prea mult
Te rog sa-mi explici cum vezi tu un regim potrivit pt mine.
Sunt la pag. 28 din jurnalul tau si crede-ma ca te admir enorm.Si pt puterea ta de a trece peste toate greutatile, pt energia de care dai dovada cat si pt spiritul tau de daruire, saritoare si mereu gata cu o povata si o vb buna.Bravo! Esti o persoana demna de luat ca exemplu de urmat.Si credema ca nu sunt vb in vant.
Am mancat la masa de pranz un amestec de salata verde, cu 100gr mozzarela, o conserva de ton, o rosie micuta si o bucatica de castravete.Si otet balsamic.Nu am putut manca tot.
Si pt cina, pt ca ne-am strans la mine pana la urma, am pregatit pui la rotisor condimentat cu sare, praf de usturoi si ceva ulei de masline.Peste pangasius pus in tava de la cuptor si adaugat putin delicat, praf de usturoi si putin cimbru.Si am facut legume fierte: conopida, brocoli, praz, varza de Bruxelles si dovlecei rumeniti in cuptor cu putin ulei de masline si un praf de sare.
Eu am mancat putin peste, o bucatica minuscula de piept de pui fara pielita si cateva legume.Mai multe.Am uitat ca pe la ora 18 am mancat si un grapefruit de vreo 250gr.
In general ma simt foarte bine, nu simt foame enorma.Poate ma ajuta si faptul ca beau ceai si apa.Dar pe zi ce trece sunt mai optimista si convinsa de faptul ca voi slabi de data asta.

CrisetenO 09 nov 2012 01:52:09

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Draga Mihaela

Ce ai zis tu acum cu biscuitii de dimineata mi-a adus aminte de pacatele mele, cand mi-am scos din meniu, bucata cu bucata, tot ce mancam. Nu e bine: duce la anorexie via infometare. Acum, ca mananci sau nu biscuitii aceia nu are importanta: important e cum te gandesti la ei. Sunt doar cateva calorii, si n-ar trebui sa te intereseze prea tare. Daca te obsedeaza, e un semn rau.

Desi iti multumesc ca iti faci timp sa citesti povestea mea lacrimogena, sa stii ca nu sunt nici pe departe un model. Sunt multe Slabute aici care sunt mult mai valoroase si au facut mult mai mult bine comunitatii decat am facut eu. Dar daca iti pot fi de folos, cu draga inima! >:D<

Acum, eu nu sunt nutritionista, deci nu ma lua prea in serios, dar uite ce fel de regim ti-as propune eu. 3 mese pe zi, si 0-2 gustari, cam asa:

Masa 1, Micul Dejun (acasa, ceea ce inseamna ca ai timp de ea)

Cafea
1/2 ardei rosu cu:
--100 g branza vaci (cottage cheese) semi-degresata, SAU
-- 100 g mozzarella light sau 50 g mozzarella normala, SAU
-- 100 g piept de pui la teflon, facut decuseara sau proaspat facut
1-2 felii WASA SAU 1 felie subtire paine neagra

Masa 2, Pranzul (daca ai timp sa mananci cum trebuie):

-- 1 bucata piept de pui la teflon, SAU
-- un filet peste (poate fi si somon o data pe saptamana, altfel cod sau tilapia), SAU
-- 2 oua fierte tari, SAU
-- 100 g Ricotta (urda)
-- 1 ardei mic umplut cu carne SAU 1/2 ardei mare umplut
-- 7-8 sarmalute in foi de vita, umplute cu carne

si

-- o cana de cafea de mazare fiarta, amestecata cu morcovi fierti, SAU
-- ciuperci, vinete, rosii si dovlecei la cuptor, cu putin iaurt (la discretie), SAU
-- ghiveci de legume, fara cartofi (sau cu putini cartofi)
-- amestec de broccoli, conopida si morcovi, cu iaurt (o portie e cam 2/3 castron de supa)

si

-- o salata facuta din urmatoarele ingrediente: frunze salata, castraveti, morcovi rasi, rosii, putin ardei verde, 2 lg. iaurt semi-degresat.


Pranz (daca nu ai timp)

1 felie paine (cam 35 g), integrala sau de secara SAU 3-4 biscuiti WASA

si

-- 200 g cottage cheese, semi-degresata, SAU
-- o conserva ton in apa, SAU
-- 2 oua fierte si 100 g piept pui rece (fie mezel -- exista foarte bune si fara sare si in oras, fie adus de acasa), SAU
-- salata gata facuta, cu 1 ou, 100 g ton, masline, frunze si ardei dupa plac

si

200 ml suc de rosii.


Masa 3, Cina:

250 ml supa, care poate fi de legume, zeama de gaina, zeama de peste, de care vrei tu, numai sa nu aiba paste sau orez.

si

salata cu frunze si:
-- carne de pui 200 g, 1/2 ardei rosu, castraveti, 2 lg. masline, 3 lg. iaurt semi-degresat
-- carne de vitel 150 g, 2 lg. masline, 2 rosii mari, 1 lgt. ulei masline, zeama de lamaie
-- 100 g mozarella (normala sau light), 1 lgt. seminte pin sau nuci tocate, 2 lg. masline, patrunjel, oregano, 2 lg. iaurt
-- 150 g ton in apa, 1 ou fiert tare, 1/2 ardei galben, iaurt
-- 1/2 canita cafea mazare fiarta, 1 lgt. porumb fiert, 1 ou fiert tare, 2 lg. iaurt

SAU

o omleta facuta din: 2 oua, 1/2 ardei rosu, 250 g ciuperci la conserva sau proaspat facute la teflon, 2 lg. mari lapte, condimente dupa gust, 2 lg. masline.

SAU

o cana lapte cu cacao, facuta asa: 3 lgt. cacao + 1/2 lgt. miere albine (pentru gust) + 300 ml lapte semi-degresat SI 2 pesmeti WASA sau 1/2 felie paine.

Gustari, in cursul zilei:

-- 1 mar, SAU
-- 1 portocala, SAU
-- 2 clementine, SAU
-- 150 g struguri, SAU
-- 1 mana seminte, SAU
-- 1 ceasca lapte cu cacao ca mai sus.

MAXIM 2 gustari au voie sa aiba cate o portie de fructe

Obligatoriu: sport 30 minute cu Lesline Sansone la 1 ora dupa cina! In timpul zilei poti sa incerci sa mergi pe jos 1 ora in ritm cat de rapid ti-e tie comod.

Tot obligatoriu: calculeaza-ti caloriile sa ai cel putin 1200. De asemenea: cina se mananca la masa, si inainte de ora 8 seara.

In rest nu pot decat sa-ti urez succes, si sa incerci cat se poate sa nu cazi in mania infometarii. E foarte mare capcana aici, si nu toti reusesc sa o evite. Eu de exemplu nu.

In orice caz, iti sunt alaturi. Incearca macar cateva zile asa, si vezi ce se intampla. Poti combina mancarurile la discretie, important e sa iti iasa ceva de care sa te poti tine ceva timp. Te pup dulce, si iti urez o noapte buna! Cu mult drag,

Cristina

coco23 09 nov 2012 07:26:22

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Cristina da numai sfaturi bune, Mihaela:) De obicei, experienta este cea care te face cel mai bun medic:)

Acum, sa fiu carcotasa, depinde si de marimea sarmalelor.:D Mie una imi ies niste sarmale imense, din 7 sarmale umplu o craticioara:))

Va pup, fetele...

michellabfirst 09 nov 2012 08:01:44

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Citat:

Anterior postat de coco23 (Post 1171125)
Cristina da numai sfaturi bune, Mihaela:) De obicei, experienta este cea care te face cel mai bun medic:)

Acum, sa fiu carcotasa, depinde si de marimea sarmalelor.:D Mie una imi ies niste sarmale imense, din 7 sarmale umplu o craticioara:))

Va pup, fetele...

Buna Coco.
Te rog sa ma crezi ca, Cristina imi este de un f mare ajutor.In afara faptului ca este mereu aproape cu un sfat, o parere, o simt f aproape de inima mea.Are un suflet mare si generos si pt mine este un model.
Ce hazlie esti:)) cu sarmalele tale!!
Deci am inceput ziua cum nu se poate mai bine.M-am trezit la 5, am baut o cafea, am mancat de dimineata o bucata de paine multi cereale (44gr), 120 gr mozzarella light 8%mg, si o bucata de ardei gras estimat 50gr dar cred ca a fost mai putin.Buuun!
Ma duc si ma imbrac si toate alea si zic "ia sa arunc eu o privire pe programul de azi". Si eu lucrez binemerci de la ora 13x-(
Asa ca mai beau o cafea si cred ca mai dorm o ora ca is cam buimaca.M-am culcat la 1 azinoapte.
Si lucrez pana la 21, ajung acasa la 21:30.
Deci voi manca la 12 niste legume fierte ramase de aseara si peste fript.Si vad la munca ce pot manca de cina, asta in jur de ora 17.Lucrez la un institut unde avem masa gratuita.Si sa vad ce au in meniu.Dar presimt ca voi manca o masa de fructe pt ca bucataria inchide la pranz dar lasa in frigider platouri cu mancare pt cei ce raman mai tarziu.Si sigur nu gasesc ceva pt mine.Vad eu.
Si azi, m-am urcat pe cantar.Am plecat de la o grutate de 71,3 kg.Asta luni.Si azi am 68,9 kg :-o Oare sa fie apa pierduta? Sper sa nu fie numai apa.Dar pana luni nu ma mai urc pe cantar.
Asa ca totusi am inceput ziua bine.M-a bucurat enorm ce am vazut pe cantar.Dar voi asculta sfaturile Cristinei si ce am mai citit din expeienta altor fete si voi mari la minim 1000 cal. pe zi. De asta am si mancat paine cu cereale:D. Am calculat si ies cu micul dejun la 300 si ceva de calorii.Asa ca sper sa fac 1000 azi.
O zi buna tuturor

CrisetenO 09 nov 2012 10:45:08

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Irinuca, da' de unde gasesti frunzele alea de vita de-ti umplu craticioara, draga mea? :P Ca de aia am zis sarmaLUTE de vita de vie... :P Acelea pe care le fac eu sunt facut din 1/2 de frunza de vita, si au cam 6 cm pe 2 cm...

Mihaela, bravo tie pentru micul dejun de azi, sanatos si foarte bun. Acusi vine si vremea sa te apuci de treaba; sa-ti pregatesti te rog un pachetel sanatos, si sa nu trisezi, ca de te infometezi, ai sa vezi intai kg. zburand... apoi agatandu-se inapoi! Deci incercam incet si catinel-catinel mergem inainte. Sau inapoi la cantar...:)) Deci, pentru pranz trebuie sa faci cam 400-450 kcal. Motivul? Muncesti mult in jur, si a trecut si mult timp de la MD. Ia-ti ceva care sa nu-ti umple burta prea tare, dar e consistent (ideea ar fi sa nu mananci mult volum, ci mult continut). Pentru ca sa umpli volumul cand e nevoie, iei cu tine niste apa sau chiar si mai bine ceai (e diuretic, te ajuta sa scoti apa).

Mult spor la munca, si sa ne auzim curand! Asteptam raportul la meniul de azi! Cu mult drag,

Cristina

coco23 09 nov 2012 13:44:17

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Poti sa imi spui Irina:D

Trebuie sa ai grija de tine cu serviciul:( Chiar daca ai de lucru, trebuie sa nu te stresezi prea tare... Da, stiu, sunt buna la teorie, dar stresul sa stii, chiar ne imbolnaveste. Incearca usor sa te detasezi...

Clar ai pierdut si ceva kg, nu doar apa.... Ia-o incet, nu te grabi si papa bine, un metabolism ai..

Vrei sa fii sanatoasa si slabuta, nu slabuta si bolnava:(

Citat:

Anterior postat de michellabfirst (Post 1171136)
Buna Coco.
Te rog sa ma crezi ca, Cristina imi este de un f mare ajutor.In afara faptului ca este mereu aproape cu un sfat, o parere, o simt f aproape de inima mea.Are un suflet mare si generos si pt mine este un model.
Ce hazlie esti:)) cu sarmalele tale!!
Deci am inceput ziua cum nu se poate mai bine.M-am trezit la 5, am baut o cafea, am mancat de dimineata o bucata de paine multi cereale (44gr), 120 gr mozzarella light 8%mg, si o bucata de ardei gras estimat 50gr dar cred ca a fost mai putin.Buuun!
Ma duc si ma imbrac si toate alea si zic "ia sa arunc eu o privire pe programul de azi". Si eu lucrez binemerci de la ora 13x-(
Asa ca mai beau o cafea si cred ca mai dorm o ora ca is cam buimaca.M-am culcat la 1 azinoapte.
Si lucrez pana la 21, ajung acasa la 21:30.
Deci voi manca la 12 niste legume fierte ramase de aseara si peste fript.Si vad la munca ce pot manca de cina, asta in jur de ora 17.Lucrez la un institut unde avem masa gratuita.Si sa vad ce au in meniu.Dar presimt ca voi manca o masa de fructe pt ca bucataria inchide la pranz dar lasa in frigider platouri cu mancare pt cei ce raman mai tarziu.Si sigur nu gasesc ceva pt mine.Vad eu.
Si azi, m-am urcat pe cantar.Am plecat de la o grutate de 71,3 kg.Asta luni.Si azi am 68,9 kg :-o Oare sa fie apa pierduta? Sper sa nu fie numai apa.Dar pana luni nu ma mai urc pe cantar.
Asa ca totusi am inceput ziua bine.M-a bucurat enorm ce am vazut pe cantar.Dar voi asculta sfaturile Cristinei si ce am mai citit din expeienta altor fete si voi mari la minim 1000 cal. pe zi. De asta am si mancat paine cu cereale:D. Am calculat si ies cu micul dejun la 300 si ceva de calorii.Asa ca sper sa fac 1000 azi.
O zi buna tuturor

Cristinica, hi hi hi:) eu fac sarmalele in foi de varza, dar zau ca daca incerc si le fac mai mici mi se desfac, atunci cand le gatesc... Cand le fac ceva mai mari, a se citi cat pumnul meu, din 3 sarmale te saturi:D

Si nu risc sa se desfaca si sa se imprastie in farfurie:))

Citat:

Anterior postat de CrisetenO (Post 1171290)
Irinuca, da' de unde gasesti frunzele alea de vita de-ti umplu craticioara, draga mea? :P Ca de aia am zis sarmaLUTE de vita de vie... :P Acelea pe care le fac eu sunt facut din 1/2 de frunza de vita, si au cam 6 cm pe 2 cm...

Mihaela, bravo tie pentru micul dejun de azi, sanatos si foarte bun. Acusi vine si vremea sa te apuci de treaba; sa-ti pregatesti te rog un pachetel sanatos, si sa nu trisezi, ca de te infometezi, ai sa vezi intai kg. zburand... apoi agatandu-se inapoi! Deci incercam incet si catinel-catinel mergem inainte. Sau inapoi la cantar...:)) Deci, pentru pranz trebuie sa faci cam 400-450 kcal. Motivul? Muncesti mult in jur, si a trecut si mult timp de la MD. Ia-ti ceva care sa nu-ti umple burta prea tare, dar e consistent (ideea ar fi sa nu mananci mult volum, ci mult continut). Pentru ca sa umpli volumul cand e nevoie, iei cu tine niste apa sau chiar si mai bine ceai (e diuretic, te ajuta sa scoti apa).

Mult spor la munca, si sa ne auzim curand! Asteptam raportul la meniul de azi! Cu mult drag,

Cristina


michellabfirst 09 nov 2012 23:50:30

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Buna seara tuturor!
Am terminat si munca pe ziua de azi.Am avut o zi proasta pt ca m-am simtit cam rau, cu ameteli, greata cu toate ca am mancat.Si am si reusit sa ajung la 1000 de cal.Am baut un ceai verde pe la 16:30 si de la ala mi-a fost si mai greata.Abia asteptam sa se faca ora 17 sa mananc.
In rest totul bine, chiar am impresia ca imi sunt mai largi pantalonii pe mine :))
Asta e meniul pe ziua de azi:

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 06:41
Mozzarella light, Santa Lucia, 120g - 196 calorii
Paine multicereale, 44g - 111 calorii
Ardei rosu gras, 50g - 16 calorii
ceai de slabit dambert, 900g - 0 calorii
Cafea, 400ml - 4 calorii
Apa plata, 2200ml - 0 calorii

Gustare 1, ora 10:00
branza proaspata 3% mg, 100g - 56 calorii

Prânz, ora 11:50
Varza de bruxelles fiarta, 50g - 18 calorii
Dovlecei fierti, 20g - 4 calorii
Praz, 50g - 31 calorii
Conopida fiarta, 50g - 12 calorii
Piept de pui, 70g - 121 calorii
Pangasius la cuptor, 20g - 16 calorii

Cina, ora 17:10
Salata cu feta, 400g - 240 calorii
Ton in sos natur, Nostromo, 100g - 101 calorii

Gustare 3, ora 21:31
Grapefruit, proaspat, roz si rosu, din toate zonele, 300g - 126 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1052 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Activitati casnice, 30min - 108 calorii
Aspirat, 30min - 121 calorii
Curatenie, moderat, 120min - 348 calorii
Mers 2 mile/ora (3.2 km/h), pas incet, 240min - 414 calorii
Metabolism bazal - 1329 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2320 calorii

Numai ca salata de la cina a fost salata verde, feta, ceapa, ardei gras, rosii si masline.Pe cutie scria 280cal si era de 300gr. Pe site nu am gasit ca acea salata asa ca am marit putin cantitatea sa iasa caloriile pe aproape.
Calculatorul imi zice ca am mancat cam multe proteine.E de rau?
Si activitatea fizica e pusa asa... pt ca eu muncesc 8 ore in curatenie si adunat sa zicem ca am 2 ore pauza in rest cele 6 ore muncesc.Asa ca am pus si eu cam cat cred eu ca am facut activitate.E rau?
Sunt pe zi ce trece mai optimista, mai ales ca astazi cantarul mi-a aratat ca am mai slabit putin.
Sunteti niste dulci fetelor ca va ganditi la sanatatea mea si ca sunteti aici sa ma sfatuiti.Stiu ca alaturi de voi si cu sfaturile voastre voi reusi sa slabesc frumos si sanatos.
Mai bantui p-aici putin si apoi la somn ca ma simt cam obosita.

michellabfirst 10 nov 2012 15:18:38

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Astazi am o pofta de dulce enorm de mare.La munca de dimineata imi facea cu ochiul o cola 0 dar dupa o lupta maxima cu mine insumi, am renuntat si am baut 750ml de apax-(
Am mancat la 9 paine multicereale (40gr) 120 gr mozzarella light 8%mg si ardei gras galben 50gr.Adica ce am mancat si ieri ca mi-a placut tare combinatia de branza cu ardei.
Iara m-a apucat pofta de dulce si am mancat o bucata de morcov crud si o cana de apa cu lamaie.Sa vedem daca merge dar nu cred eu ca ea (pofta) e mai puternica decat mine.
Tre' sa pregatesc masa de pranz (mai tarziu azi pt ca ai mei s-u trezit tarzior asa ca.... am decalat) si voi face pt ei steak de pui la tigaia de teflon si garnitura de legume mexicane.Nu am doua feluri pt ca ei nu mananca.Dar prepar in acelasi timp o supa crema de legume si daca vor...
Pt mine supa crema de legume si cred ca fac si un soi de pifteluta cu tofu ce am cumparat de la magazinul bio, cu niste cuburi de dovlecei la cuptor.
Astazi m-am gasit cu o doamna ce nu o mai vazusem cam sa fie doua luni.Si prima reactie a fost sa-mi zica ca am slabit;;) Foarte incurajator pt mine.
Ma duc mai tarziu cu fetita intr-o plimbare si intru la un magazin specializat sa-mi cumpar o vopsea de par.Vreau sa ma vopsesc dar nu stiu ce culoare.Deschisa oricum.
O zi buna sa aveti

michellabfirst 11 nov 2012 00:23:51

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Ma simt vinovata ca am mancat asa tarziu dar nu am avut cum mai devreme si nici de gustare n-am avut cum.Am mancat totusi pt ca stiam ca nu ma culc imediat.Sper sa nu fie grav.
Calculatorul imi arata multe grasimi:-o Probabil iaurtul si mozzarela. Miscare n-am facut azi, adica am fost pe afara cu fata, am fost la coafor... si cam atat.Asa ca n-am mai pus la socoteala.
In rest, iar ies in minus la calorii dar nu a fost voluntar.Sper sa reusesc candva sa le estimez si asa sa pot face necesarul zilnic.
Deci meniul:

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 09:00
Mozzarella 8,5% grasime, Linessa, 120g - 198 calorii
Paine multicereale, 40g - 101 calorii
Ardei gras galben, 50g - 14 calorii
Apa plata, 2000ml - 0 calorii
Cafea, 300ml - 3 calorii
ceai de slabit dambert, 1500g - 0 calorii

Gustare 1, ora 12:00
Morcovi, cruzi, 100g - 41 calorii

Prânz, ora 15:30
Iaurt degresat, 100g - 56 calorii
pifteluta tofu, 50g - 80 calorii
Salata de dovlecei a la Diana, 100g - 90 calorii
Pastai conserva, Consilia, 200g - 50 calorii

Cina, ora 22:00
Supa crema de legume a la Mishutza (Montignac), 400g - 132 calorii
Iaurt degresat 0%, Deli'light, 100g - 40 calorii
Ardei (iute, congelat), 20g - 8 calorii
Salata de dovlecei a la Diana, 50g - 45 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 858 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1329 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1329 calorii

Sunt optimista si stiu ca voi slabi de data asta.Am hotarat ca e randul meu sa castig lupta.Si nimic nu ma poate convinge altfel.
O noapte linistita!

michellabfirst 11 nov 2012 13:47:03

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Nu stiu ce e cu mine azi dar am asa un optimism si debordez de energie.M-am trezit la 9 si de atunci numai o miscare sunt.Am copt vinete, am facut ceva menaj, am dat cuptorul cu produs sa-l spal, ma duc sa fac curatenie in baie si pregatesc si masa de pranz in acelasi timp.Legume la cuptor si vita la gratar.Pt cine vrea si supa de legume.
Si mai tarziu ies pe afara cu fetita.Iar mai pe seara daca mai am timp, vreau sa calc niste rufe.
Sportul e o problema ca nu reusesc sa ma mobilizez si sa ma apuc.Mereu zic de maine.Vad eu, sper sa vina si ziua aia cand ma apuc.
O zi buna

CrisetenO 11 nov 2012 16:53:14

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Buna draga Mihaela,

Eu tocmai am ajuns acasa si am mancat: azi niste piept de pui innabusit la teflon cu iaurt si ciuperci, si putina salata cu morcovi, gogosari, si salata verde, cu iaurt. Si o felie de paine buna neagra.

De dimineata am mers la biserica, iar dupa aceea, la intoarcere am facut un ocol al orasului, profitand ca nu ploua chiar daca e innorat. Am mers pe jos cam doua ceasuri si jumatate dupa biserica, si sunt cam 25 de minute pana la biserica, deci cam 3 ore, in mers rapid. Sunt multumita deocamdata -- chiar spre sfarsit incepuse sa ma doara piciorul. Acum sunt plina si obosita, deci cred ca ma intind un pic.

Ai alunecat prea jos cu nr. de kcal, cum te-am avertizat. La biserica am cunoscut o fata care si ea -- desi subtirica -- vrea sa slabeasca si se infometeaza. Azi dimineata i-a fost asa de rau ca nu a reusit sa stea in picioare mai mult de un ceas, si totusi a refuzat sa manance. Continutul mare de grasimi e relativ -- depinde de proteinele consumate. Sa stii ca pifteluta tofu are multe grasimi! Ce ai pus in salata de dovlecei? Daca e cu ulei, si acolo ai grasime. Iaurtul are 0% grasimi, deci nu poate veni de acolo!

Deci, pentru azi ceva mai multe kcal. Suna foarte bine ce ai pregatit la pranz, ia o portie normala si pentru tine! Cat despre sport, incearca pana una alta sa mergi mult la plimbari lungi. Acasa, treburile din casa te pot ajuta foarte mult. Curaj, si ne mai auzim! Cu mult drag,

Cristina

vio ce doreste sa slabeasca 11 nov 2012 18:06:33

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Buna ,Mihaela !
Multumesc de vizita in jurnalul meu si de cuvintele frumoase !
Vin sa iti urez o saptamana frumoasa cu multa ambitie ,sa fii sanatoasa si cu spor la dat kg .jos !
Te pup !!!

michellabfirst 11 nov 2012 18:19:15

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Citat:

Anterior postat de CrisetenO (Post 1172558)
Buna draga Mihaela,

Eu tocmai am ajuns acasa si am mancat: azi niste piept de pui innabusit la teflon cu iaurt si ciuperci, si putina salata cu morcovi, gogosari, si salata verde, cu iaurt. Si o felie de paine buna neagra.

De dimineata am mers la biserica, iar dupa aceea, la intoarcere am facut un ocol al orasului, profitand ca nu ploua chiar daca e innorat. Am mers pe jos cam doua ceasuri si jumatate dupa biserica, si sunt cam 25 de minute pana la biserica, deci cam 3 ore, in mers rapid. Sunt multumita deocamdata -- chiar spre sfarsit incepuse sa ma doara piciorul. Acum sunt plina si obosita, deci cred ca ma intind un pic.

Ai alunecat prea jos cu nr. de kcal, cum te-am avertizat. La biserica am cunoscut o fata care si ea -- desi subtirica -- vrea sa slabeasca si se infometeaza. Azi dimineata i-a fost asa de rau ca nu a reusit sa stea in picioare mai mult de un ceas, si totusi a refuzat sa manance. Continutul mare de grasimi e relativ -- depinde de proteinele consumate. Sa stii ca pifteluta tofu are multe grasimi! Ce ai pus in salata de dovlecei? Daca e cu ulei, si acolo ai grasime. Iaurtul are 0% grasimi, deci nu poate veni de acolo!

Deci, pentru azi ceva mai multe kcal. Suna foarte bine ce ai pregatit la pranz, ia o portie normala si pentru tine! Cat despre sport, incearca pana una alta sa mergi mult la plimbari lungi. Acasa, treburile din casa te pot ajuta foarte mult. Curaj, si ne mai auzim! Cu mult drag,

Cristina

Buna Cristina si multumesc de vizita>:D<
E bine ca poti merge asa mult pe jos, eu nu pot, ma plictisesc mai ales ca orasul unde stau e f mic si nimic interesant de vazut.Dar stiu ca mersul pe jos ajuta mult.Candva aveam 64kg si am hotarat sa slabesc.Am tinut MM combinat cu hipocaloric.Si am slabit 14kg in 50 de zile dar atunci mergeam pe jos 6 km zilnic.Aveam un serviciu stabil si ma duceam si ma intorceam pe jos.Si m-a ajutat f mult.Acum poate ca si faptul ca a fost primul regim tinut la viata mea dar stiu ca si mersul pe jos a avut o contributie mare.
Vad ca ai o relatie buna cu D-zeu.Te admir pt asta dar eu nu pot.Nu ca as crede ca EL nu exista dar am unele nelamuriri si sunt oarecum retinuta in ceea ce priveste religia.
De exemplu una din nelamuririle mele e: in religia noastra se spune sa nu te inchini la chip cioplit.Ce vrea sa spuna asta? Faptul ca noi ne inchinam la icoane nu e acelasi lucru?
De ce exista botezul la o varsta cand tu nu esti capabil sa alegi? Oare de ce nu exista aceasta libertate de alegere?
Imi exprim aceste ganduri pt ca mereu m-am intrebat de ce asa si nu asa si cred ca tu ai putea sa-mi raspunzi si poate asa ma lamuresc si eu.
Iti multumesc si sper sa nu supar pe nimeni.
Vorbesc cu o verisoara care e si ea la dieta si spune ca o data pe saptamana are o zi in care mananca normal si ce pofteste.Si a slabit 13kg in 2 luni si jumatate.Acum eu ma gandesc, pot si eu sa fac asa dar sa fie o singura masa intr-o zi la alegere din saptamana?
Nu ca mi-ar lipsi ceva in mod special dar ma gandesc sa fie asa ca un premiu si nici nu simt f tare ca am restrictii.

michellabfirst 11 nov 2012 18:23:00

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Citat:

Anterior postat de vio ce doreste sa slabeasca (Post 1172578)
Buna ,Mihaela !
Multumesc de vizita in jurnalul meu si de cuvintele frumoase !
Vin sa iti urez o saptamana frumoasa cu multa ambitie ,sa fii sanatoasa si cu spor la dat kg .jos !
Te pup !!!

Buna Vio si multumesc.De ambitie am nevoie, cred ca trec mai des pe la tine sa ma molipsesc:)
Te pup

CrisetenO 11 nov 2012 19:33:17

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Buna, draga mea Mihaela,

Citat:

Anterior postat de michellabfirst (Post 1172585)
Buna Cristina si multumesc de vizita>:D<
E bine ca poti merge asa mult pe jos, eu nu pot, ma plictisesc mai ales ca orasul unde stau e f mic si nimic interesant de vazut.Dar stiu ca mersul pe jos ajuta mult.Candva aveam 64kg si am hotarat sa slabesc.Am tinut MM combinat cu hipocaloric.Si am slabit 14kg in 50 de zile dar atunci mergeam pe jos 6 km zilnic.Aveam un serviciu stabil si ma duceam si ma intorceam pe jos.Si m-a ajutat f mult.Acum poate ca si faptul ca a fost primul regim tinut la viata mea dar stiu ca si mersul pe jos a avut o contributie mare.

Da, mersul pe jos ajuta foarte mult: in primul rand iti pune sangele in miscare, in al doilea rand, e o forma mai benigna de sport si deci consuma kcal (e mai mult chestiune de rezistenta decat cardio, ceea ce inseamna ca se poate mentine ceva mai mult) si nu in ultimul rand, consuma apa si iti tonifiaza corpul. Sunt un mare fan al mersului pe jos! Eu azi am facut cam 15 km in total si ma simt foarte bine. Am primit cadou de la sotul meu, acum cativa ani un Step Counter, adica un aparat care masoara cati pasi faci pe zi. Eu il puneam in miscare la inceputul plimbarii, si daca faceam mai putin de 15000 de pasi, nu ma duceam la culcare fara aerobic.

Citat:

Anterior postat de michellabfirst (Post 1172585)
Vad ca ai o relatie buna cu D-zeu.Te admir pt asta dar eu nu pot.Nu ca as crede ca EL nu exista dar am unele nelamuriri si sunt oarecum retinuta in ceea ce priveste religia.
De exemplu una din nelamuririle mele e: in religia noastra se spune sa nu te inchini la chip cioplit.Ce vrea sa spuna asta? Faptul ca noi ne inchinam la icoane nu e acelasi lucru?
De ce exista botezul la o varsta cand tu nu esti capabil sa alegi? Oare de ce nu exista aceasta libertate de alegere?
Imi exprim aceste ganduri pt ca mereu m-am intrebat de ce asa si nu asa si cred ca tu ai putea sa-mi raspunzi si poate asa ma lamuresc si eu.
Iti multumesc si sper sa nu supar pe nimeni.

Draga Mihaela, nu ti-ai ales o sursa foarte buna ca sa-ti raspunda la intrebari, pentru ca nici eu nu sunt nici pe departe cat de citita as vrea sa fiu in aceste materii. Deci iti raspund din nestiinta mea.

Intrebarea cu chipul cioplit e veche, a aparut in timpul persecutiei iconoclaste, cand o mare parte din crestinatate a abolit icoanele ca si chip cioplit. Atunci argumentul iconodulilor (cei care erau in favoarea icoanelor, "iconodul" insemnand slujitor/servitor al icoanelor) a fost urmatorul: noi nu ne inchinam icoanei ca unei zeitati. Icoana este un mijloc de reprezentare a lui Dumnezeu (ea bineinteles ca nu Il poate cuprinde in totalitate): prin icoana noi cinstim pe Dumnezeu, si pe sfintii din icoanele respective. Noi nu ne inchinam lemnului sau vopselelor care alcatuiesc partea materiala a icoanei; ne inchinam lui Hristos PRIN icoana.

Intr-un fel icoanele ne arata slabiciunea noastra: ca oameni, nu suntem in stare sa ni-L inchipuim pe Dumnezeu. De aceea avem nevoie de icoane. Recunoscand aceasta slabiciune/limitare umana, Dumnezeu insusi i-a spus lui Moise sa puna chipuri de Heruvimi si de Serafimi pe chivotul legii (asta se intampla in Vechiul Testament). Aceste chipuri sunt primele icoane ale crestinismului, si ele provin de la Dumnezeu.

Pe de alta parte, si pictarea icoanelor si sfintirea lor sunt lucruri care leaga chipul pictat pe icoana de sfantul pe care il reprezinta. Marii pictori de icoane postesc mult si se roaga neincetat inainte sa picteze. Aceasta munca NU poate fi facuta de oricine: icoanele trebuie pictate cu smerenie, frica de Dumnezeu si mai ales cu dragoste -- numai atunci sunt icoane cu adevarat. Iar sfintirea icoanei pogoara Duh Sfant asupra lor, in asa fel incat devin mai mult decat ceea ce s-ar putea numi "chip cioplit": in ele exista putere de la Dumnezeu.

Asta e un raspuns nu foarte clar poate, dar e ce am inteles eu din predicile preotului de aici, completate de ceva ce am citit despre iconoclasm. Sper sa iti fie de ajutor.

Acum partea a doua, cu botezul. Aici poate pot sa pun si o nota personala: sotul meu era ateu, iar ai lui sunt cumva contra religiei (din diverse motive). El a devenit crestin, si nu numai in nume, ci incearca sa onoreze promisiunea facuta in cunostinta de cauza la botez. Asta ar fi un botez asa cum sunt cele protestante si confirmarea la catolici, de care ai intrebat tu. Sotului meu insa ii e foarte greu sa cuprinda vasta traditie si scriptura ortodoxa: ii e greu sa inteleaga si sa accepte diverse lucruri cu care noi -- ca si copii ortodocsi -- am crescut din pruncie. De exemplu obiceiul sa mergi la spovedanie si impartasanie dupa botez e foarte, foarte dificil daca nu ai exercitiu. Nu e numai cazul sotului meu ci si a unei prietene rusoaice botezata nu de mult timp. Ceea ce inseamna ca desi botezul lucreaza ca si Sfanta Taina, lucrarea Sa nu este desavarsita/completata de celelalte Sfinte Taine la acesti tineri/copii care iau decizia sa zic in cunostinta de cauza.

Un alt motiv pentru care in mod original Biserica ii boteza de mici pe acesti copii e urmatorul. Pana nu de mult NU era de la sine inteles ca un copil mic sa supravietuiasca primelor luni/primilor ani de viata. Mureau foarte multi copii mici, mai ales baieti (de exemplu cei doi frati ai mamei mele s-au prapadit inainte de 1 an, de diverse boli). Acesti copii erau botezati pentru ca sa fie impartasiti, in caz ca vor muri. Sfanta Impartasanie NU se da celor nebotezati. Deci era un fel de a le deschide usile Raiului acestor copii.

Acum o intrebare: de ce sa ne deranjeze ca suntem botezati ortodocsi cand suntem mai mari? Daca vrem sa NU fim ortodocsi, botezul nu face decat sa cheme un inger pazitor asupra noastra. Nu-l vrem, putem sa ne facem ca nu e acolo. Pana la urma, foarte multi romani botezati ortodox asa procedeaza, din pacate. Daca insa vrem sa fim ortodocsi, acest botez ne da un sprijin oricand cautam sa ne regasim.

Citat:

Anterior postat de michellabfirst (Post 1172585)
Vorbesc cu o verisoara care e si ea la dieta si spune ca o data pe saptamana are o zi in care mananca normal si ce pofteste.Si a slabit 13kg in 2 luni si jumatate.Acum eu ma gandesc, pot si eu sa fac asa dar sa fie o singura masa intr-o zi la alegere din saptamana?
Nu ca mi-ar lipsi ceva in mod special dar ma gandesc sa fie asa ca un premiu si nici nu simt f tare ca am restrictii.

Eu zic ca depinde ce anume pui la masa respectiva. E foarte important sa nu cazi in obiceiuri proaste, si asta se face mai ales cu ordine si disciplina. Ceea ce inseamna: ok, ai o masa pe saptamana cand sa-ti faci de cap. E bine sa NU fie la cina (pentru ca dupa aceea daca ramai fara activitate se depune mai usor), si sa NU fie o portie foarte mare. Poti sa-ti faci pofta cu o feliuta -- modesta -- de tort, sau cu o bucatica de lasagna, sau cu ce vrei tu, dar in portii mici. Si sa fie in fiecare saptamana cam aceeasi zi si aceeasi masa (nu e bine de exemplu sa pui sapt. 1 duminica si sapt. 2 luni, imediat dupa duminica, aceste mese). In rest cred ca e ok. E important sa nu te restrangi prea tare -- a se vedea si nr. de kcal.

Te pup dulce, si iti urez o seara minunata. Sa stii ca cu cat te plimbi mai mult cu atat vei descoperi mai multe locuri frumoase in orasul tau. Fericirea si lumina trebuie sa porneasca de la tine, nu din exterior. Cu mult drag,

Cristina

michellabfirst 13 nov 2012 11:59:11

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Iti multumesc Cristina pt raspunsurile tale.Nu am citit Biblia niciodata, nu am fost crescuta in spirit religios si probabil ca si asta e un motiv pt care nu sunt atrasa de religie.Poate candva voi face mai mult legat de acest subiect.
Eu sunt intr-o faza proasta.Ieri dimineata m-am cantarit si... dezamagire, cantarul imi arata 69,300.Si joi, dupa 4 zile imi arata 68,900.Nu stiu ce sa zic dar sunt dezamagita de mine.Si ieri am facut-o de oaie.Am mancat total haotic.Si nepermis.Am avut o zi in care mi-a fost foame neincetat.
Daca dimineata la 6 am mancat 2 biscot, la 9 am mancat 2 ou fierte si un iaurt Activia, la 12:30 pt ca a trebuit sa aleg din mai multe rele pe cel mai putin rau, am mancat cam 150gr de carne de miel facut cu ceapa, rosii si condimente si cam 100gr de salata de fenui.Dar simteam o foame permanenta.Am baut apa, ceai dar pace.Probabil ca subconstientul lucra si eram dezamagita, intr-o faza de abandon.
Am ajuns acasa la 15:30.Pe la ora 16:30 am mancat un mar tot in speranta ca voi scapa de senzatia aia de foame.Aaaa! pe la ora 15 am mancat si vreo 10 nuci caju.
Bun! M-am culcat vreo ora si cand m-am trezit simteam ca am sa devorez frigiderul.Si am cedat.Am mancat vreo 4 felii de paine unse cu salata de vinete cu maioneza.Si doua felii de paine cu Nutela.Si un pahar de Cola.
Deci, dezmat total.Astazi cantarul imi arata 69,700 imbracata.:((:((
Sunt dezamagita de mine, de lipsa mea de vointa.... Dar cum astazi e o noua zi, am hotarat ca trebuie sa merg mai departe.Cu mai multa atentie si ambitie.
Meniul pt azi: mic dejun- 120gr mozzarela si o rosi de 180gr. Pranz - piftelute de pui la cuptor si sos de rosii + salata verde cu rosii si castraveti, putin ulei de masline si zeama de lamaie. Gustare - un fruct, probabil grapefruit. Cina - salata verde cu rosii, castraveti, branza mozzarella.
Sper sa-mi iasa.
In rest, e o zi friguroasa, eu sunt libera si fara chef de nimic.Poate iesim pe undeva mai pe seara.Vad eu.
O zi buna tuturor

michellabfirst 13 nov 2012 21:46:32

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
O noua zi pe aratura.Am iesit in oras si gata si ambitia mea.Nare rost sa m-ai scriu ce am mancat ca oricum era nepermis.Asa ca o zi ratata.
Optimista si cu gandul ca si maine e o noua zi in care sper sa am ambitia sa nu mai calc stramb, ma duc la culcare.O noapte buna tuturor

vio ce doreste sa slabeasca 13 nov 2012 21:57:13

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Citat:

Anterior postat de michellabfirst (Post 1174030)
O noua zi pe aratura.Am iesit in oras si gata si ambitia mea.Nare rost sa m-ai scriu ce am mancat ca oricum era nepermis.Asa ca o zi ratata.
Optimista si cu gandul ca si maine e o noua zi in care sper sa am ambitia sa nu mai calc stramb, ma duc la culcare.O noapte buna tuturor

Noapte buna si tie !!!!
Pentru maine muuulta ambitie !!!!!

michellabfirst 14 nov 2012 23:15:12

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Astazi am reusit sa mareg pe drumul cel bun numai ca la capitolul calorii stau prost.Fac ce fac si ies sub o mie.Dar astazi chiar nu mi-a fost foame si am considerat ca am suficiente calorii.
Sport nu am facut deloc dar poate reusesc candva.Ma consolez cu ideea ca fac destula miscare la munca.
Deci meniul pe ziua de azi

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 09:30
Iaurt 0% grasime, Linessa, 100g - 36 calorii
biscot bio fara sare si zahar, 16g - 62 calorii
Apa plata, 1500ml - 0 calorii
Cafea, 300ml - 3 calorii

Gustare 1, ora 22:08
Mandarine, 50g - 27 calorii

Prânz, ora 14:00
piftelute de pui dietetice, 200g - 284 calorii
Salata verde cu rosii si castraveti, 200g - 156 calorii

Cina, ora 21:00
Salata cu feta, 300g - 180 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 748 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1339 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1339 calorii

In rest toate bune, inca simt o enorma pofta de dulce dar incerc sa ma stapanesc.Sper sa am cat mai putine abateri si sa ating telul propus.
Cantarul se joaca cu nervii mei, cand imi arata 69,300 can 69,900 cand 68,700:-ox-(
Da' nu-l bag in seama si merg inainte.
O seara buna tuturor

CrisetenO 14 nov 2012 23:37:53

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Draga Mihaela,

Abaterile din zilele trecute vin tocmai din cauza infometarii la care iti supui organismul. Nu e o idee buna deloc sa incepi sa mananci haotic, cand foarte mult, cand foarte putin. Mergand pe acest drum de obicei se ajunge la o stare de semi-psihoza, cand ti-e frica de mancare si nu te poti abtine de la ea, toate deodata.

Deci de aceea incerc sa-ti spun: nu te mai infometa, pentru ca e rau pentru tine si pentru telul pe care ti l-ai propus!

In rest meniul tau nu arata rau, dar ai mancat putin. In salata aceea cred ca erau numai urme microscopice de Feta, daca ajunge la 60 kcal pe suta de grame... Incearca sa incorporezi poate si un ou si masline in salata, iar de dimineata sa mananci poate branza in loc de iaurt.

In rest, cum mai merge cu exercitiul fizic? Te mai misti?

Te pup dulce, iarta-ma ca nu ajung mereu sa-ti scriu. Am avut niste zile mai grele. Cu mult drag,

Cristina

michellabfirst 15 nov 2012 10:31:45

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Citat:

Anterior postat de CrisetenO (Post 1174808)
Draga Mihaela,

Abaterile din zilele trecute vin tocmai din cauza infometarii la care iti supui organismul. Nu e o idee buna deloc sa incepi sa mananci haotic, cand foarte mult, cand foarte putin. Mergand pe acest drum de obicei se ajunge la o stare de semi-psihoza, cand ti-e frica de mancare si nu te poti abtine de la ea, toate deodata.

Deci de aceea incerc sa-ti spun: nu te mai infometa, pentru ca e rau pentru tine si pentru telul pe care ti l-ai propus!

In rest meniul tau nu arata rau, dar ai mancat putin. In salata aceea cred ca erau numai urme microscopice de Feta, daca ajunge la 60 kcal pe suta de grame... Incearca sa incorporezi poate si un ou si masline in salata, iar de dimineata sa mananci poate branza in loc de iaurt.

In rest, cum mai merge cu exercitiul fizic? Te mai misti?

Te pup dulce, iarta-ma ca nu ajung mereu sa-ti scriu. Am avut niste zile mai grele. Cu mult drag,

Cristina

Buna Cristina>:D<
Poate ca e si motivul infometarii dar eu cred ca nici eu nu am destula ambitie.Stiu ca nu e corect ca mananc putine calorii dar nu stiu cum fac de mereu ajung pe minus.Sper ca in weekend-ul asta sa reusesc sa-mi fac un plan pt toata saptamana viitoare si sa fac in asa fel incat sa am cel putin 1000 calorii.In rest, am observat ca, daca mananc suficient la o masa nu-mi mai este foame cateva ore bune.Ca ex. ieri cand am mancat piftelute cu salata.Nu mi-a trebuit mancare pana seara tarziu si nici de gustare n-am avut nevoie.
Cat despre salata cu feta, eu am cautat aici pe site o salata si am gasit-o pe aia care mi s-a parut apropiata de ce am mancat eu.Acum poate la mine a fost mai multa feta dar eu nu am pus ulei in salata mea, asa ca am ales-o pe aia ca am zis ca e oricum echilibrata balanta.Imi e greu sa calculez de fiecare data si sa-mi iasa caloriile per portie.Asa ca mai caut pe site ceva asemanator.
Nu e o problema ca nu treci pe la mine zilnic, eu stiu ca tu esti cu gandul mereu la fete de pe aici.Imi pare rau sa aud ca ai avut niste zile grele.Sper sa nu fie nimic grav.
Te :-* si te >:D< si-ti multumesc de vizita si sfaturi

michellabfirst 16 nov 2012 10:02:19

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
[*91*][*91*][*91*][*91*][*91*]
Meniul pe ziua de ieri:

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 08:45
Mozzarela, 120g - 275 calorii
Rosii, 60g - 11 calorii
Apa plata, 2400ml - 0 calorii
Cafea, 400ml - 4 calorii
ceai de slabit dambert, 300g - 0 calorii

Gustare 1, ora 15:15
Nuci, caju, crude, 20g - 111 calorii

Prânz, ora 12:00
Salata cu feta, 150g - 90 calorii
piftelute de pui dietetice, 100g - 142 calorii

Gustare 2, ora 22:00
Rosii, 50g - 9 calorii
Branza dietetica, Natura, 100g - 123 calorii

Cina, ora 17:30
Ou fiert, 100g - 155 calorii
Piept de pui, 200g - 344 calorii
Rosii, 100g - 18 calorii
Ratatouille, 50g - 39 calorii

Gustare 3, ora 22:30
Ciocolata, Snickers, 30g - 153 calorii
Bomboane de ciocolata, 28g - 150 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1624 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Activitati casnice, 120min - 431 calorii
Aspirat, 20min - 81 calorii
Curatenie, moderat, 120min - 348 calorii
Mers, plimbat cainele, 180min - 414 calorii
Metabolism bazal - 1339 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2613 calorii


In felul asta am sa slabesc eu la primavara.... trecuta[*91*][*91*]

CrisetenO 16 nov 2012 10:10:26

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Draga Mihaela,

In afara de ultima ta gustare, meniul de ieri arata foarte bine.

E clar ca acum te lupti cu tentatia de dulce. Incearca sa gasesti niste Vla (asa se cheama in olandeza/flamanda) Optimel, cu 0% grasime si fara zahar, din care sa mananci putin cand ti-e pofta de ciocolata. O alternativa mai sanatoasa ar fi sa razi niste mere, sa le coci intr-o tigaie de teflon, cu putina scortisoara, 1 lgt. zahar brun si cacao. Cauta sa-ti potolesti pofta si cu lichid dulce: un ceai mai dulce, sau o cacao cu apa si cu miere (poate fi dulce), ca sa nu mananci Snickers in loc.

Azi ar trebui sa ai o zi cu multa activitate fizica. Daca mananci mai mult, ai sa vezi ca ai si mai mult chef de sport. Care e programul de weekend?

Cu mult drag,

Cristina

michellabfirst 16 nov 2012 10:20:00

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Citat:

Anterior postat de CrisetenO (Post 1175626)
Draga Mihaela,

In afara de ultima ta gustare, meniul de ieri arata foarte bine.

E clar ca acum te lupti cu tentatia de dulce. Incearca sa gasesti niste Vla (asa se cheama in olandeza/flamanda) Optimel, cu 0% grasime si fara zahar, din care sa mananci putin cand ti-e pofta de ciocolata. O alternativa mai sanatoasa ar fi sa razi niste mere, sa le coci intr-o tigaie de teflon, cu putina scortisoara, 1 lgt. zahar brun si cacao. Cauta sa-ti potolesti pofta si cu lichid dulce: un ceai mai dulce, sau o cacao cu apa si cu miere (poate fi dulce), ca sa nu mananci Snickers in loc.

Azi ar trebui sa ai o zi cu multa activitate fizica. Daca mananci mai mult, ai sa vezi ca ai si mai mult chef de sport. Care e programul de weekend?

Cu mult drag,

Cristina

Buna Cris :-*>:D<
Sa stii ca mi-ai dat o idee cu merele coapte.Am friteuza de aia Actifry in care faci 1kg cartofi cu o lingura de ulei.A mea e un model in care pot si gati.Si am facut odata mere coapte in ea.Nu am pus ulei ci doar merele taiate si scortisoara.Asta voi manca cand am pofta de dulce.Am sa renunt la zahar daca se poate.
Merci mult de sfat.
Activitate fizica: am calculat ieri; sa fac turul la doua sali pe unde am eu treaba, imi iese cam 1600 de pasi. Si eu le fac in general de doua ori in opt ore.Plus dat cu aspiratorul si diverse alte treburi la care depun efort.Plus ca, daca am treaba in sali, acolo e o caldura de 35-37 grade.Si daca muncesc, ies de acolo fleasca.
Si mai vreau sa fac deseara taebo.Sper sa-mi iasa.
Si pt weekend n-am stabilit nimic, probabil ca program de calcat si curatenie ca lucrez si luni si marti si nu mai am cand.
Vreau sa comand un pedometre.Am gasit in jur de 6€.Crezi ca e bun?

michellabfirst 17 nov 2012 12:56:59

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Buna ziua draga jurnal!
Te anunt ca ieri am avut o zi fara abateri #:-s Si am facut si destul efort fizic.
Mi-am instalat pe tel un program, Accupedo, care masoara pasii, distanta parcursa si caloriile pierdute.Si ieri, in opt ore de munca am facut 8807 pasi, 5km si 251 calorii consumate.
Ma simt oarecum dezamagita si am ganduri cand imi zic sa renunt dar imi amintesc cat de tare imi doresc sa slabesc si incerc sa merg mai departe.Chiar daca am unele abateri, merg inainte si sper ca voi ajunge candva la greutatea dorita.
Astazi vreau sa ma duc la magazinul bio sa-mi cumpar faina integrala sa-mi fac chifle.Le cantaresc sa aiba 40gr fiecare.Le coc si apoi le bag la congelator si-mi scot cate una pe zi.
Si mai vreau sa fac meniul pe saptamana viitoare, poate ca asa numai am abateri.Si mai vreau sa fac curatenie, sa calc, sa fac mancare.Si putin sport daca se poate.Cam multe vreau nu?
Meniul de ieri:
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 09:00
Branza feta, 60g - 159 calorii
Rosii, 80g - 15 calorii
Apa plata, 1700ml - 0 calorii
Cafea, 400ml - 4 calorii

Gustare 1, ora 12:15
Nuci, caju, crude, 15g - 83 calorii
Mere, 100g - 52 calorii

Prânz, ora 17:15
Salata Nicoise Faza I Montignac a la Sylvester, 400g - 308 calorii

Gustare 2, ora 22:00
Mere, 150g - 78 calorii

Cina, ora 21:30
Piept de pui, 200g - 344 calorii
Legume pentru tigaie Rustic, Iglo, 50g - 50 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1093 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Aspirat, 30min - 121 calorii
Curatenie, moderat, 180min - 522 calorii
Mers 2.5 mile/ora (4 km/h), 180min - 414 calorii
Metabolism bazal - 1339 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2396 calorii

Cantarul nu vrea deloc sa se miste.Dar incerc sa-l fac nevazut macar o saptamana.Si sa nu mai fiu asa stresata de ce-mi arata.

michellabfirst 18 nov 2012 13:00:01

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Ieri nu am facut nimic din ce mi-am propus:">:">:">
Dar am reusit sa ies la o plimbare pe jos.Adica m-am dus la cumparaturi, si am ales cel mai indepartat magazin.In total cred ca am facut vreo 3-4km.Aplicatia ce o am pe tel nu mi-a inregistrat pt ca aveam tel in buzunar la haina si trebuia sa-l tin undeva cat mai aproape de corp.Dar important e ca eu am simtit ca am facut ceva miscare.
In rest, totul merge bine numai de sport nu reusesc sa ma apuc.
Meniul de ieri:

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 11:00
Branza feta, 80g - 212 calorii
Rosii, 100g - 18 calorii
Apa plata, 2600ml - 0 calorii
Cafea, 400ml - 4 calorii

Prânz, ora 16:30
Salata mixta, 100g - 32 calorii
Carne de pui la gratar, 200g - 330 calorii

Gustare 2, ora 21:00
desert cu piersici si iaurt dietetic, 350g - 147 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 743 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Mers 3.5 mile/ora (5.6 km/h), pas vioi, 60min - 193 calorii
Metabolism bazal - 1339 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1532 calorii

Bun tare gustarea cu piersici si iaurt.Mai repet cand am pofta de dulce.

michellabfirst 25 nov 2012 11:52:06

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Bine te-am regasit draga jurnal >:D<
Stiu ca nu am mai trecut p-aici dar am fost cam intr-o stare de delasare totala.Am intrat zilnic pe site dar nu am avut chef sa scriu.
Cu dieta merg inainte, cu unele abateri dar merg inainte.Incerc sa nu ma descurajez si sa am in continuare grija ce mananc.Cu sportul inca nu reusesc sa ma apuc.Nu stiu de ce dar cand e vb de sport mai bine ma bati.
Astazi cantarul imi arata 67,500kg [*118*][*77*][*42*]
Astept cantareala oficiala de maine si daca se confirma, schimb si tikerul.Oricum, ma stimuleaza si ma face sa merg mai departe cu si mai multa ambitie
Eu zic ca nu e rau pentru trei sapatamani in care au fost si destule abateri.Am inceput pe data de 05.11.12 cu o greutate de 71,300kg. Sper sa-mi arate la fel si maine (sau mai putin:P)
Nu stiu ce voi manca azi, probabil ca salata cu piept de curcan fript.Si cina o salata cu feta.Vad eu.
O zi buna!

coco23 25 nov 2012 11:55:55

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Buna, Miha, felicitari pt rezultate:) Ai totusi grija ca feta e fff sarata, deci te face sa retii apa si atarni mai greu...

pupsi:)

michellabfirst 25 nov 2012 13:59:03

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Citat:

Anterior postat de coco23 (Post 1181143)
Buna, Miha, felicitari pt rezultate:) Ai totusi grija ca feta e fff sarata, deci te face sa retii apa si atarni mai greu...

pupsi:)

Merci Coco :-*>:D<
Stiu ca te face sa retii apa dar ma consolez cu ideea ca beau ceaiuri diuretice si mai elimin.Dar oricum e bine ca mi-ai reamintit de faza cu retinerea de apa si voi incerca sa mananc mai rar. Voi incerca sa o inlocuiesc cu mozzarella.Nu-s fana mozzarella ca are un gust cam fad dar...
Merci de vizita in casuta mea si de sfaturi:-*>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:27:07.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO