forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul meu-Mihaela (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-meu-mihaela-11754.html)

michellabfirst 30 iul 2012 19:51:20

Jurnalul meu-Mihaela
 
Incep jurnalul meu cu o mica prezentare pt ca voi sa ma cunoasteti.
Sunt Mihaela, am 36 de ani, casatorita cu doi copii.Un baiat de 21 de ani si o fetita de 4 ani.
Dupa nasterea fetitei am ramas cu un surplus de greutate (20kg mai exact) de care nu reusesc sa scap.Nu am destula ambitie.
De aprox. o luna tin dieta (daca pot sa zic asa), fac atentie la ce mananc, fara dulciuri, prajeli, fainoase etc. Stiti voi cum sta treaba cu regimurile astea.Si fac si sala in paralel, mai bine spus lucrez cardio cam 60 min la intensitate medie.
Offf!!! Nu prea sunt ordonata in idei (ceva ce ma caracterizeaza :p)
Acum o luna cand am inceput asa zisa dieta, am plecat de la 75,5 kg.Acum sunt la 70 kg.Dar vreau sa tin Rina pt ca mi se pare mai usor de tinut (am mai tinut candva o luna de zile si am slabit cam 5kg) si apoi are cam tot ce organismul are nevoie.
Nu stiu daca voi reusi sa tin macar cele trei luni, eu sper din tot sufletul.Poate ca alaturi de voi si de tine jurnalule, voi avea mai multa ambitie si voi fi mai motivata alaturi de atatea fete ambitioase si frumoase.
Revin cu masuratorile exacte si ce am mancat pe ziua de azi

aussie_girl 30 iul 2012 20:05:11

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Mihaela iti urez succes. Esti in locul perfect sa pierzi kilogramele ce le ai in plus. Ambitie si colaborare cu fetele experimentate de aici si o sa-ti mearga traznet. Acum..deja ai dat jos 5 kile..deci e clar ca ambitie ai!!

iti urez succes draga mea.

wow...ce baiat mare ai!! Te-ai cam grabit!! ;) ;) dar ce minunat e..asa e???>:D<

Slabuta 30 iul 2012 20:26:24

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Citat:

Anterior postat de michellabfirst (Post 1102751)
Incep jurnalul meu cu o mica prezentare pt ca voi sa ma cunoasteti.
Sunt Mihaela, am 36 de ani, casatorita cu doi copii.Un baiat de 21 de ani si o fetita de 4 ani.
Dupa nasterea fetitei am ramas cu un surplus de greutate (20kg mai exact) de care nu reusesc sa scap.Nu am destula ambitie.
De aprox. o luna tin dieta (daca pot sa zic asa), fac atentie la ce mananc, fara dulciuri, prajeli, fainoase etc. Stiti voi cum sta treaba cu regimurile astea.Si fac si sala in paralel, mai bine spus lucrez cardio cam 60 min la intensitate medie.
Offf!!! Nu prea sunt ordonata in idei (ceva ce ma caracterizeaza :p)
Acum o luna cand am inceput asa zisa dieta, am plecat de la 75,5 kg.Acum sunt la 70 kg.Dar vreau sa tin Rina pt ca mi se pare mai usor de tinut (am mai tinut candva o luna de zile si am slabit cam 5kg) si apoi are cam tot ce organismul are nevoie.
Nu stiu daca voi reusi sa tin macar cele trei luni, eu sper din tot sufletul.Poate ca alaturi de voi si de tine jurnalule, voi avea mai multa ambitie si voi fi mai motivata alaturi de atatea fete ambitioase si frumoase.
Revin cu masuratorile exacte si ce am mancat pe ziua de azi

Buna Mihaela si bine ai venit printre noi! :)

Multi ani sanatosi atat tie, cat si copiilor tai >:D<

Te invit sa iti postezi meniurile de acum, ca sa ne facem o impresie despre alimentatia ta actuala, poate nu trebuie schimbat nimic sau poate trebuie. :) Mai bine o slabire inceata, dar sigura, decat o iluzie. :)

Cu siguranta te vom ajuta si sustine in drumul catre slabuta sanatoasa din tine. :)

Mult succes!

michellabfirst 30 iul 2012 20:44:04

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Citat:

Anterior postat de aussie_girl (Post 1102764)
Mihaela iti urez succes. Esti in locul perfect sa pierzi kilogramele ce le ai in plus. Ambitie si colaborare cu fetele experimentate de aici si o sa-ti mearga traznet. Acum..deja ai dat jos 5 kile..deci e clar ca ambitie ai!!

iti urez succes draga mea.

wow...ce baiat mare ai!! Te-ai cam grabit!! ;) ;) dar ce minunat e..asa e???>:D<

Merci >:D< Tocmai de aia am venit aici pt ca am vazut ca sunt multe fete ambitioase, saritoare, oricand alaturi cu un sfat, o dojana daca e nevoie.
Da, m-am grabit cu primul copil dar nu regret nici o clipa.E minunat sa fii parinte tanar, apropiat de varsta cu al tau copil.Sunt multe de povestit si multe lucruri haioase.Mai ales ca aproape ca am crescut impreuna.
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 1102805)


Buna Mihaela si bine ai venit printre noi! :)

Multi ani sanatosi atat tie, cat si copiilor tai >:D<

Te invit sa iti postezi meniurile de acum, ca sa ne facem o impresie despre alimentatia ta actuala, poate nu trebuie schimbat nimic sau poate trebuie. :) Mai bine o slabire inceata, dar sigura, decat o iluzie. :)

Cu siguranta te vom ajuta si sustine in drumul catre slabuta sanatoasa din tine. :)

Mult succes!

Multumesc de primire si de vizita >:D<
Revin cu masuratorile si meniul de azi.Am avut treaba cu pitica pana acum.Dar fug sa fac masuratorile si revin.
O intrebare: cum pun la semnatura masuratorile?

michellabfirst 30 iul 2012 20:48:06

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Proba: CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 06:00
Banane/Banana, 400g - 356 calorii, 4.4 proteine, 1.2 grasimi, 0 colesterol, 91.2 carbohidrati, 10.4 fibre, 4 sodiu, 48.8 zaharuri
Apa plata, 500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Prânz, ora 19:21
Apa plata, 250ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Gustare 2, ora 16:17
Rosie, 300g - 75 calorii, 3.3 proteine, 0.9 grasimi, - colesterol, 12.9 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
E bine asa?

Cina, ora 18:00
Spanac din conserva, 265g - 51 calorii, 5.6 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 7.7 carbohidrati, 4.2 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Piept de pui la gratar, 100g - 131 calorii, 22.6 proteine, 3.6 grasimi, 59.5 colesterol, 2.4 carbohidrati, 0 fibre, 571.4 sodiu, 0 zaharuri
Apa plata, 250ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 613 calorii, (mic)35.9 proteine, (mic)5.7 grasimi, 59.5 colesterol, (mult)114.2 carbohidrati, 14.6 fibre, 575.4 sodiu, 48.8 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1349 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1349 calorii

Slabuta 30 iul 2012 20:58:08

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Citat:

Anterior postat de michellabfirst (Post 1102835)
Multumesc de primire si de vizita >:D<
Revin cu masuratorile si meniul de azi.Am avut treaba cu pitica pana acum.Dar fug sa fac masuratorile si revin.
O intrebare: cum pun la semnatura masuratorile?

Te sfatuiesc sa iti setezi toate masuratorile la profil (Despre slabuta: michellabfirst, "despre mine"), pentru ca automat ti se va afisa si procentul de grasime corporala, acolo vom "lucra", la masuri si mai putin la kilograme, care sunt foarte subiective. :)

Daca vrei sa le pui si la semnatura, o poti face de aici: http://forum.slabute.ro/profile.php?do=editsignature

Citat:

Anterior postat de michellabfirst (Post 1102841)
Proba: CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 06:00
Banane/Banana, 400g - 356 calorii, 4.4 proteine, 1.2 grasimi, 0 colesterol, 91.2 carbohidrati, 10.4 fibre, 4 sodiu, 48.8 zaharuri
Apa plata, 500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Prânz, ora 19:21
Apa plata, 250ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Gustare 2, ora 16:17
Rosie, 300g - 75 calorii, 3.3 proteine, 0.9 grasimi, - colesterol, 12.9 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
E bine asa?

Cina, ora 18:00
Spanac din conserva, 265g - 51 calorii, 5.6 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 7.7 carbohidrati, 4.2 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Piept de pui la gratar, 100g - 131 calorii, 22.6 proteine, 3.6 grasimi, 59.5 colesterol, 2.4 carbohidrati, 0 fibre, 571.4 sodiu, 0 zaharuri
Apa plata, 250ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 613 calorii, (mic)35.9 proteine, (mic)5.7 grasimi, 59.5 colesterol, (mult)114.2 carbohidrati, 14.6 fibre, 575.4 sodiu, 48.8 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1349 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1349 calorii

Este bine cum ai publicat meniul. Ai invatat foarte repede, bravo. :)

Cateva intrebari, pentru inceput legate de meniul in sine:
Ai un cantar de bucatarie sau estimezi cantitatile alimentelor?
Meniurile din ultima luna seamana cu acesta sau erau in fiecare zi altele?
La Pranz ai uitat sa treci alimentele?
La nivel psihologic si fiziologic cum te simti dupa aceasta luna?

michellabfirst 30 iul 2012 21:38:21

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 1102856)


Te sfatuiesc sa iti setezi toate masuratorile la profil (Despre slabuta: michellabfirst, "despre mine"), pentru ca automat ti se va afisa si procentul de grasime corporala, acolo vom "lucra", la masuri si mai putin la kilograme, care sunt foarte subiective. :)

Daca vrei sa le pui si la semnatura, o poti face de aici: http://forum.slabute.ro/profile.php?do=editsignature



Este bine cum ai publicat meniul. Ai invatat foarte repede, bravo. :)

Cateva intrebari, pentru inceput legate de meniul in sine:
Ai un cantar de bucatarie sau estimezi cantitatile alimentelor?
Meniurile din ultima luna seamana cu acesta sau erau in fiecare zi altele?
La Pranz ai uitat sa treci alimentele?
La nivel psihologic si fiziologic cum te simti dupa aceasta luna?

Merci de ajutor >:D<
Le-am pus masuratorile la profil.Sper ca am masurat bine.Dar imi spune ca sunt la categoria obez, pe cand calculatorul imc imi spune ca sunt la supraponderali.Ma rog, n-are importanta.
Legat de intrebari:
1. Am cantar de bucatarie dar azi nu l-am folosit ci doar am estimat.
2. In general seamana.Mananc de obicei piept de pui fript cu spanac, salata de rosii, castravete, salata verde etc. Dar in luna asta nu am tinut strict fara abateri.Am avut si cate 4 zile la rand in care am mancat de toate, dar in general am tinut dieta.
3. Nu am uitat sa trec ci nu am mancat la pranz.
4.Ma simt bine numai ca eu sunt cam dezordonata in alimentatie si uneori ma apuca o foame de lup si atunci dau iama in ce gasesc.De asta am ales Rina pt ca am cartea si am destule idei de meniuri pe zile.
Astazi a fost o zi cam dezordonata si din cate vad imi ies f putine calorii ceea ce nu e bine.Am sa incerc sa fiu mai ordonata si sa respect pranzul si cina.Ca dimineata mananc fructe nu-i problema.

michellabfirst 30 iul 2012 22:39:07

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Cam mult am scris azi in jurnalul meu.Asa e la inceput, entuziasm mare;)
Pana la urma am mai luat o gustare din 25gr nuci (cantarite) pt ca ma cam luase foamea.
Va doresc o noapte cu somn lin si vise placute

Slabuta 31 iul 2012 12:04:25

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Citat:

Anterior postat de michellabfirst (Post 1102924)
Merci de ajutor >:D<
Le-am pus masuratorile la profil.Sper ca am masurat bine.Dar imi spune ca sunt la categoria obez, pe cand calculatorul imc imi spune ca sunt la supraponderali.Ma rog, n-are importanta.
Legat de intrebari:
1. Am cantar de bucatarie dar azi nu l-am folosit ci doar am estimat.
2. In general seamana.Mananc de obicei piept de pui fript cu spanac, salata de rosii, castravete, salata verde etc. Dar in luna asta nu am tinut strict fara abateri.Am avut si cate 4 zile la rand in care am mancat de toate, dar in general am tinut dieta.
3. Nu am uitat sa trec ci nu am mancat la pranz.
4.Ma simt bine numai ca eu sunt cam dezordonata in alimentatie si uneori ma apuca o foame de lup si atunci dau iama in ce gasesc.De asta am ales Rina pt ca am cartea si am destule idei de meniuri pe zile.
Astazi a fost o zi cam dezordonata si din cate vad imi ies f putine calorii ceea ce nu e bine.Am sa incerc sa fiu mai ordonata si sa respect pranzul si cina.Ca dimineata mananc fructe nu-i problema.

Buna Mihaela. :)

De dimineata am scris acest articol IMC vs Procent grasime corporala - Slabute.ro, mai ales ca nu esti singura care a pus intrebarea legata de relatia dintre imc si procent grasime corporala.

Ai remarcat foarte corect, ai un aport caloric foarte mic si aici in primul rand trebuie lucrat.
Urmeaza repartizarea alimentelor pe mese. Fructele, nucile, semintele mananca-le doar ca mese separate.
In rest, nu-ti fie teama de mancare :)
Sunt foarte multe retete dietetice, variate si echilibrate in aceasta categorie Retete dietetice, de unde te poti inspira pentru meniurile tale. :)

anonim09 31 iul 2012 12:14:55

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Buna Mihaela,
Mult succes in continuare!

michellabfirst 31 iul 2012 23:31:34

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Buna seara fetelor si bine te-am gasit draga jurnal.
Am fost plecata astazi si nu am avut cand sa intru dar scriu rpd meniul pe ziua de azi care, cred eu ca e mai bine din punct de vedere caloric, ca cel de ieri.


CALORII INGERATE

Mic dejun, ora 10:18
Struguri rosii sau verzi (albi), soi European, Thompson, sau fara samburi, 500g - 345 calorii, 3.5 proteine, 1 grasimi, 0 colesterol, 90.5 carbohidrati, 4.5 fibre, 10 sodiu, 77.5 zaharuri
Coca-Cola Zero, Coca Cola, 500ml - 1 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 50 sodiu, 0 zaharuri
Cafea, 100ml - 1 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 2 sodiu, 0 zaharuri
Apa plata, 500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Prânz, ora 16:00
Apa plata, 500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
garnitura de legume, 400g - 184 calorii, 10.4 proteine, 0.4 grasimi, - colesterol, 34.8 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri

Cina, ora 19:30
fasole la conserva, 300g - 294 calorii, 20.1 proteine, 0.9 grasimi, - colesterol, 51.6 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Ceapa, 20g - 9 calorii, 0.2 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 2 carbohidrati, 0.3 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Otet balsamic, 30ml - 27 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 5.1 carbohidrati, 0 fibre, 6.9 sodiu, 4.5 zaharuri
Ulei de masline, 15ml - 133 calorii, 0 proteine, 15 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Gustare 3, ora 22:00
Struguri rosii sau verzi (albi), soi European, Thompson, sau fara samburi, 100g - 69 calorii, 0.7 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 18.1 carbohidrati, 0.9 fibre, 2 sodiu, 15.5 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1063 calorii, (mic)35.1 proteine, (mic)17.5 grasimi, 0 colesterol, (mult)202.1 carbohidrati, 5.7 fibre, 70.9 sodiu, (mult)97.5 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1349 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1349 calorii

Am facut gresit ca am mancat fructe seara (acei struguri la 22) dar sper sa nu se mai repete.
Sper ca e destul de bine pe ziua de azi.


Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 1103377)


Buna Mihaela. :)

De dimineata am scris acest articol IMC vs Procent grasime corporala - Slabute.ro, mai ales ca nu esti singura care a pus intrebarea legata de relatia dintre imc si procent grasime corporala.

Ai remarcat foarte corect, ai un aport caloric foarte mic si aici in primul rand trebuie lucrat.
Urmeaza repartizarea alimentelor pe mese. Fructele, nucile, semintele mananca-le doar ca mese separate.
In rest, nu-ti fie teama de mancare :)
Sunt foarte multe retete dietetice, variate si echilibrate in aceasta categorie Retete dietetice, de unde te poti inspira pentru meniurile tale. :)

Am citit articolul dar pe sarite.Am sa-l recitesc maine sa fiu sigura ca am inteles bine.Am lucrat ceva la calorii, sper sa fie bine.
Asa am si mancat, fructe, nuci, ca si mese separate.Fructele ca si mic dejun si nucile ca si gustare.Eu incerc sa tin Rina.Multumesc pt link-ul cu retete, ma voi uita maine ca deja e tarziu.
Iti multumesc pt ajutor si vizita si sper sa ma vizitezi cat mai des
>:D<

Citat:

Anterior postat de anonim09 (Post 1103382)
Buna Mihaela,
Mult succes in continuare!

Buna si tie si multumesc.Sper sa am de data asta;)

Ma duc la somn ca am avut o zi plina si maine o iau de la capat.Va doresc o noapte linistita

michellabfirst 01 aug 2012 09:15:25

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Buna dimineata tuturor!
Nu am dormit aproape deloc azinoapte.M-a chinuit o insomnie... si ganduri negre.Am dormit cam 3 ore si acu' is cam nauca.Dar ma energizez cu o cafea si mai citesc p-aici din experienta fetelor.
Am pus sa-mi fac 4 mere cam micute (nu le-am cantarit), in fripteuza ActiFry.
Deci 4 mere curatate de coaja si scobite de samburi, aruncate in fripteuza, presarat putina (mai multa :p) scortisoara, doua lingurite aspartan si cred ca vreo 3-4 picaturi ulei de masline.Am setat pe 25 min si sa vedem ce iese.Acu dilema mea e: le mananc pe toate la o masa sau fac doua mese?! Ca la ce bine miroase, as face o masa :-o Intelegeti voi;)
Am citit articolul cu IMC si PGC.Am inteles cum sta treaba.La sala unde ma duc eu au un cantar care masoara si PGC asa ca ma bag sa vad cum sta treaba.Da' oricum m-au speriat calculetele ce mi-au iesit mie.Tre' sa ma tin de dieta asta ca e jale.Si apoi nu ma simt bine in pielea mea.
Chiar citeam ce scria o fata p-aici ca tre' sa ne simtim bine din interior si asta face sa stralucim si exterior.Pai eu is taciune pe interior de unde atata stralucire pe exterior?! Da' cu ambitia mea si ajutorul vostru moral, sunt sigura ca voi reusi.
Candva, cand am sa am mai mult chef, am sa va pun o poza cum aratam in 2007 cand am ramas insarcinata cu fetita si cum arat acum.Sa vedeti de nu va depresati si voi.:-s

michellabfirst 01 aug 2012 20:19:12

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Fetelor, va rog sa ma ajutati ca eu nu reusesc de una singura.Cum adaug o reteta sau mai bine zis un fel de mancare preparat de mine si pe care nu-l gasesc in lista?
Ca nu vreau sa mai adaug in meniu fiecare incredient ci felul de mancare.E mult mai usor asa si pt mine si pt cine va dori sa gateasca ceva din meniul meu

Slabuta 01 aug 2012 21:44:51

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Citat:

Anterior postat de michellabfirst (Post 1104528)
Fetelor, va rog sa ma ajutati ca eu nu reusesc de una singura.Cum adaug o reteta sau mai bine zis un fel de mancare preparat de mine si pe care nu-l gasesc in lista?
Ca nu vreau sa mai adaug in meniu fiecare incredient ci felul de mancare.E mult mai usor asa si pt mine si pt cine va dori sa gateasca ceva din meniul meu

Buna seara Mihaela :)

Se adauga exact cum ai adauga un aliment.
Trebuie sa calculezi valorile nutritionale, este foarte usor:
Cate calorii are o reteta? - Slabute.ro

michellabfirst 01 aug 2012 23:42:05

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 1104643)


Buna seara Mihaela :)

Se adauga exact cum ai adauga un aliment.
Trebuie sa calculezi valorile nutritionale, este foarte usor:
Cate calorii are o reteta? - Slabute.ro


Buna si merci de vizita si ajutor.
Am reusit eu ceva,ceva.Sper sa fie bine
Asta e meniul meu pe ziua de azi si am cam depasit caloriile.Asta din pricina dulciurilor de la masa de seara.Trebuia sa mananc numai doua prajiturele :(( Asta e, merg inainte.
Deci meniul:


CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 09:03
mere coapte cu scortisoara si edulcorant, 300g - 253 calorii, 0.3 proteine, 0 grasimi, - colesterol, 72.6 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Cafea, 300ml - 3 calorii, 0.3 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 6 sodiu, 0 zaharuri
Apa plata, 500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Gustare 1, ora 11:29
mere coapte cu scortisoara si edulcorant, 300g - 253 calorii, 0.3 proteine, 0 grasimi, - colesterol, 72.6 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Apa plata, 250ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Prânz, ora 13:30
paste integrale, 100g - 342 calorii, 13.5 proteine, 2.5 grasimi, - colesterol, 64 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
sos de paste cu busuioc, 200g - 90 calorii, 2.6 proteine, 2.4 grasimi, - colesterol, 12.4 carbohidrati, 4 fibre, 0.8 sodiu, 8.8 zaharuri

Cina, ora 18:30
Mini-prajituri Trancetto cu umplutura de cacao, Balconi, 84g - 329 calorii, 4.4 proteine, 14.9 grasimi, - colesterol, 43.6 carbohidrati, 1.3 fibre, 12.6 sodiu, 27.8 zaharuri
Ciocolata neagra 86% cacao Senzatii, Cote d'Or, 25g - 152 calorii, 2.2 proteine, 13.6 grasimi, - colesterol, 4.8 carbohidrati, 3.3 fibre, 0 sodiu, 3.5 zaharuri
Apa plata, 500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1422 calorii, (mic)23.6 proteine, (mic)33.4 grasimi, 0 colesterol, (mult)270 carbohidrati, 8.6 fibre, 19.4 sodiu, 40.1 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1349 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1349 calorii

Cam asta a fost mancarea pe ziua de azi.Cam am lasat-o moarta cu sportul, am avut cam multa treaba, perioada lunii si lipsa de chef asa ca nu prea am ajuns pe la sala zilele astea.Dar trebuie sa ma mobilizez si sa fac portia zilnica de sport.
Vroiam sa felicit fondatorii acestui site si toate persoanele active de-a lungul timpului, pt toate eforturile depuse pt a strange si a posta atat de multe informatii folositoare.E cu adevarat o munca de admirat si ceva folositor multor oameni.
Va las acum, va urez o noapte linistita

michellabfirst 02 aug 2012 10:51:45

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Buna dimineata.
Abia ce m-am trezit si beau o cafea si ma gandesc ce voi manca azi la ziua de vitamine.Sper sa nu o iau pe aratura.
Am aruncat o privire pe meniurile mele si din ce am vazut, cam multi carbohidrati si mult zahar.Cred ca am sa aleg altceva in loc de dulciurile de la cina in ziua de carbo si o las mai moale cu bananele si strugurii.
In rest totul e bine,nu am pofte si sunt motivata mai ales cand vad cat de multe kg au slabit fetele p-aici.
Marti e ziua de nastere a piticei mele dar vom face petrecerea sambata.Si am capul plin de idei.Si ma gandesc ce sa pregatesc.Oricum, sunt sigura ca ma voi tine de dieta si nu voi gasi ca scuza, petrecerea piticei.

michellabfirst 03 aug 2012 10:34:27

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Buna dimineata.
Ziua de vitamine a trecut cu bine, fara nici o abatere si nici grea nu a fost.Numai ca azi am o stare generala proasta.Ma simt anemica, am ameteli si mai am si o durere in gat.Inclin sa cred ca de la ziua de vitamine ma simt asa dar ma pune pe ganduri si durerea din gat.Ca nu e o durere clasica, sa ma doara cand inghit.Simt o durere intr-o parte, o durere cu intensitate variabila si cand palpez, simt o umflatura si ma doare.Dar nu ma doare deloc cand inghit.Vad daca ma mai doare inca zilele astea si daca da, ma duc la doctor luni.
Nu m-am urcat deloc pe cantar si nici nu o voi face pana nu termin urmatoarele patru zile conforme Rina, dar cand ma uit in oglinda mi se pare ca burta s-a mai retras si mi-a spus si soramea ieri ca si la picioare se vede o diferenta.Aici inclin sa cred ca e adevarat pt ca am imbracat o perche de blugi care imi erau stramti si acum stau mai largi am am si schimbat gaura la curea.Deci sunt pe drumul cel bun.
Si sotul ieri ma incuraja, sa nu disper daca nu vad rezultate in doua trei saptamani, sa continui si am sa vad ca incet-incet voi slabi.El mereu imi zice ca el ma place si asa dar e bine sa slabesc pt psihicul meu ca vede ca am ajuns f depresiva din cauza greutatii mele.Ma simt urata si neingrijita.Nu ma regasesc in corpul asta.
Astazi sunt la proteine si voi manca somon dar inca nu stiu cum il pregatesc.Nu as manca asa pe gratar si salata langa.Vreau altceva.Ma uit pe la fete, poate gasesc la ele ceva sa ma atraga.

michellabfirst 03 aug 2012 10:37:56

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Asta e meniul pe ziua de ieri, ziua de vitamine

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 11:00
Mar idared, 120g - 57 calorii, 0.5 proteine, 0.1 grasimi, - colesterol, 14.2 carbohidrati, 2.2 fibre, - sodiu, - zaharuri
Apa plata, 2500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Cafea, 300ml - 3 calorii, 0.3 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 6 sodiu, 0 zaharuri

Prânz, ora 15:00
fasole verde cu ciuperci, rosii si usturoi, 500g - 139 calorii, 8 proteine, 1 grasimi, - colesterol, 17 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri

Cina, ora 19:30
Pepene rosu, 800g - 240 calorii, 4.8 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 60 carbohidrati, 3.2 fibre, 0 sodiu, 49.6 zaharuri

Gustare 3, ora 22:00
Amestec/Mix nuci, alune padure, migdale, caju, 50g - 313 calorii, 11 proteine, 27.3 grasimi, - colesterol, 5.8 carbohidrati, 3.4 fibre, - sodiu, - zaharuri
Nectarine, 200g - 88 calorii, 2.2 proteine, 0.6 grasimi, 0 colesterol, 21.2 carbohidrati, 3.4 fibre, 0 sodiu, 15.8 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 840 calorii, (mic)26.8 proteine, (mult)29 grasimi, 0 colesterol, (mult)118.2 carbohidrati, 12.2 fibre, 6 sodiu, (mult)65.4 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1349 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1349 calorii

michellabfirst 04 aug 2012 12:31:16

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Buna ziua!
Sunt total dezamagita de mine.Ieri a fost o zi dezastruoasa in care nu am respectat regulile regimului Rina.Am mancat fructe dupa ora 12, am mancat amestec de nuci, alune etc in ziua de proteine si am depasit cu mult caloriile permise.
Dupa cum spuneam si ieri, am avut o zi tare naspa, cu o stare de lesin permanenta, m-am simtit slabita.... Am dormit la pranz o ora in speranta ca imi voi reveni dar degeaba.Si am tot mancat zicandu-mi ca-mi voi reveni.Am avut si musafiri pana tarziu asa ca am continuat sa mananc.
Astazi cand am facut si calculul la calorii... imi vine sa intru in pamant. Sunt furioasa pe mine dar totusi am facut-o constienta.Nu e o scuza dar m-am simtit f rau si am zis ca in felul asta imi voi reveni.
Probabil ca va trebui sa iau un supliment de vitamine.
Incerc sa fiu optimista si sa nu ma descurajez.Nu stiu ce voi manca azi la ziua de amidon, probabil o salata de cartofi.
Sport nu am facut aproape deloc saptamana asta dar de saptamana viitoare sigur imi revin.
Ma duc sa vad ce fac prin casa si sa pregatesc masa de pranz.

michellabfirst 04 aug 2012 12:32:45

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Meniul pe ziua de ieri:

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 10:00
Nectarine, 100g - 44 calorii, 1.1 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 10.6 carbohidrati, 1.7 fibre, 0 sodiu, 7.9 zaharuri
Apa plata, 1000ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Cafea, 400ml - 4 calorii, 0.4 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 8 sodiu, 0 zaharuri

Prânz, ora 14:00
somon fript cu fasole verde, 500g - 474 calorii, 74.5 proteine, 13 grasimi, - colesterol, 10.5 carbohidrati, 4.5 fibre, - sodiu, 2.5 zaharuri

Gustare 2, ora 16:30
Pepene rosu, 600g - 180 calorii, 3.6 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 45 carbohidrati, 2.4 fibre, 0 sodiu, 37.2 zaharuri

Cina, ora 20:00
somon fript cu fasole verde, 300g - 285 calorii, 44.7 proteine, 7.8 grasimi, - colesterol, 6.3 carbohidrati, 2.7 fibre, - sodiu, 1.5 zaharuri

Gustare 3, ora 23:00
Nectarine, 400g - 176 calorii, 4.4 proteine, 1.2 grasimi, 0 colesterol, 42.4 carbohidrati, 6.8 fibre, 0 sodiu, 31.6 zaharuri
Amestec/Mix nuci, alune padure, migdale, caju, 100g - 625 calorii, 21.9 proteine, 54.6 grasimi, - colesterol, 11.5 carbohidrati, 6.8 fibre, - sodiu, - zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1788 calorii, (mult)150.6 proteine, (mult)76.9 grasimi, 0 colesterol, (mic)126.3 carbohidrati, 24.9 fibre, 8 sodiu, (mult)80.7 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1349 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1349 calorii

vio ce doreste sa slabeasca 05 aug 2012 08:30:23

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
http://fs69.trilulilu.ro/imgs/sorina...fa2f7bd040.jpg

Buna ,Mihaela ! Sa ai o duminica frumoasa !
Vad ca esti foarte constiincioasa si rezultatele nu vor intarzia sa apara . Dar ,daca mai gresesti cateodata nu-i nimic ...suntem oameni ,nu roboti ...si e bine ca ai constientizat ,ai vazut unde ai gresit si automat vei incerca sa nu se mai repete !!!
Te imbratisez cu mare drag !

michellabfirst 05 aug 2012 14:15:36

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Citat:

Anterior postat de vio ce doreste sa slabeasca (Post 1106699)
http://fs69.trilulilu.ro/imgs/sorina...fa2f7bd040.jpg

Buna ,Mihaela ! Sa ai o duminica frumoasa !
Vad ca esti foarte constiincioasa si rezultatele nu vor intarzia sa apara . Dar ,daca mai gresesti cateodata nu-i nimic ...suntem oameni ,nu roboti ...si e bine ca ai constientizat ,ai vazut unde ai gresit si automat vei incerca sa nu se mai repete !!!
Te imbratisez cu mare drag !

Merci Vio de vizita si incurajari.:-*>:D<
Sper sa nu gresesc f des si sa am ambitia voastra sa ajung unde mi-am propus.
Si ziua de ieri a trecut oarecum bine numai ca am mai mancat un fruct dupa ora 12.Nu stiu ce sa fac da' sunt moarta dupa fructe si nu ma pot abtine.Sper sa ma obisnuiesc sa nu mai mananc fructe dupa ora 12.
Astazi sunt la ziua de carbo si am in meniu ardei umpluti cu orez integral si ciuperci.Asta pt pranz.Si pt cina ma gandesc sa mananc niste grisini, vreo 100 grame.Ma gandesc ca nu-s asa "puternice" precum prajitura.As fi mancat si inghetata da' ma gandesc ce-mi tine mie de foame?! Vad eu pana la urma.
In rest totul e bine.Cu moralul stau bine si cu poftele aproape la fel.Pana acum.


Si meniul pe ziua de ieri:

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 10:00
Cafea, 400ml - 4 calorii, 0.4 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 8 sodiu, 0 zaharuri
Apa plata, 2500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Nectarine, 150g - 66 calorii, 1.7 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 15.9 carbohidrati, 2.6 fibre, 0 sodiu, 11.9 zaharuri

Gustare 1, ora 12:30
Nectarine, 200g - 88 calorii, 2.2 proteine, 0.6 grasimi, 0 colesterol, 21.2 carbohidrati, 3.4 fibre, 0 sodiu, 15.8 zaharuri

Prânz, ora 16:00
garnitura de legume, 200g - 92 calorii, 5.2 proteine, 0.2 grasimi, - colesterol, 17.4 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Ardei chili (iute) verde, conservat, 20g - 5 calorii, 0.1 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 0.9 carbohidrati, 0.3 fibre, 79.4 sodiu, - zaharuri

Cina, ora 20:00
avocado cu lamaie, 300g - 575 calorii, 6 proteine, 54 grasimi, - colesterol, 24.6 carbohidrati, 20.1 fibre, - sodiu, 2.7 zaharuri
Amestec boabe de mazare cu baby morcovi, Delhaize, 200g - 82 calorii, 6.8 proteine, 0 grasimi, - colesterol, 13.6 carbohidrati, 8.8 fibre, 200 sodiu, 9.4 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 912 calorii, (mic)22.4 proteine, (mult)55.4 grasimi, 0 colesterol, (mic)93.6 carbohidrati, 35.2 fibre, 287.4 sodiu, 39.8 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1349 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1349 calorii

michellabfirst 06 aug 2012 11:01:35

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Deci am dat-o total in bara.Nu stiu unde mi-a fost capul.Si doar am mai tinut Rina mai mult de o luna si credeam ca deja stiu toate regulile.Uite ca nu le stiu.
Am facut din ziua de carbo, zi amidon-carbo.Am mancat la pranz ardei umpluti cu orez si ciuperci si la cina prajitura.Si prajitura a fost defapt o prajitura si doua poale-n brau.Si ciocolata nu am mai mancat-o.
Asa ca ziua de ieri a fost un dezastru total.Nici nu vreau sa ma gandesc cat am dat-o-n bara.
Ma apuc de recitit cartea sa-mi intre bine-n cap.Si sa nu mai fac greseli monumentale.
Nici nu mai completez meniul pe ziua de ieri ca nu-i vad rostul.
Sunt dezamagita de mine.Si-mi promit ca doua saptamani nu mai mananc nimic dulce, doar ciocolata permisa in ziua de carbo.
Vad eu la cantar maine dimineata cam cat de tare a contat.

Twisty 06 aug 2012 11:38:26

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Citat:

Anterior postat de michellabfirst (Post 1107428)
Deci am dat-o total in bara.Nu stiu unde mi-a fost capul.Si doar am mai tinut Rina mai mult de o luna si credeam ca deja stiu toate regulile.Uite ca nu le stiu.
Am facut din ziua de carbo, zi amidon-carbo.Am mancat la pranz ardei umpluti cu orez si ciuperci si la cina prajitura.Si prajitura a fost defapt o prajitura si doua poale-n brau.Si ciocolata nu am mai mancat-o.
Asa ca ziua de ieri a fost un dezastru total.Nici nu vreau sa ma gandesc cat am dat-o-n bara.
Ma apuc de recitit cartea sa-mi intre bine-n cap.Si sa nu mai fac greseli monumentale.
Nici nu mai completez meniul pe ziua de ieri ca nu-i vad rostul.
Sunt dezamagita de mine.Si-mi promit ca doua saptamani nu mai mananc nimic dulce, doar ciocolata permisa in ziua de carbo.
Vad eu la cantar maine dimineata cam cat de tare a contat.

Nu e nimic,nu fi dezamagita...,,Omul din greseli invata."O sa te documentezi mai mult si ai sa vezi ca vei deveni specialista in Rina :P.
De azi e o saptamana noua,o sa recuperezi acea greseala :).Nu cred ca o sa se vada la cantar.
Sa ai o zi buna!>:D<

http://i6.glitter-graphics.org/pub/1...isdnmue4gf.gif

Slabuta 17 aug 2012 17:47:25

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Citat:

Anterior postat de michellabfirst (Post 1104700)

Buna si merci de vizita si ajutor.
Am reusit eu ceva,ceva.Sper sa fie bine
Asta e meniul meu pe ziua de azi si am cam depasit caloriile.Asta din pricina dulciurilor de la masa de seara.Trebuia sa mananc numai doua prajiturele :(( Asta e, merg inainte.
Deci meniul:


CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 09:03
mere coapte cu scortisoara si edulcorant, 300g - 253 calorii, 0.3 proteine, 0 grasimi, - colesterol, 72.6 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Cafea, 300ml - 3 calorii, 0.3 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 6 sodiu, 0 zaharuri
Apa plata, 500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Gustare 1, ora 11:29
mere coapte cu scortisoara si edulcorant, 300g - 253 calorii, 0.3 proteine, 0 grasimi, - colesterol, 72.6 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Apa plata, 250ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Prânz, ora 13:30
paste integrale, 100g - 342 calorii, 13.5 proteine, 2.5 grasimi, - colesterol, 64 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
sos de paste cu busuioc, 200g - 90 calorii, 2.6 proteine, 2.4 grasimi, - colesterol, 12.4 carbohidrati, 4 fibre, 0.8 sodiu, 8.8 zaharuri

Cina, ora 18:30
Mini-prajituri Trancetto cu umplutura de cacao, Balconi, 84g - 329 calorii, 4.4 proteine, 14.9 grasimi, - colesterol, 43.6 carbohidrati, 1.3 fibre, 12.6 sodiu, 27.8 zaharuri
Ciocolata neagra 86% cacao Senzatii, Cote d'Or, 25g - 152 calorii, 2.2 proteine, 13.6 grasimi, - colesterol, 4.8 carbohidrati, 3.3 fibre, 0 sodiu, 3.5 zaharuri
Apa plata, 500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1422 calorii, (mic)23.6 proteine, (mic)33.4 grasimi, 0 colesterol, (mult)270 carbohidrati, 8.6 fibre, 19.4 sodiu, 40.1 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1349 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1349 calorii

Cam asta a fost mancarea pe ziua de azi.Cam am lasat-o moarta cu sportul, am avut cam multa treaba, perioada lunii si lipsa de chef asa ca nu prea am ajuns pe la sala zilele astea.Dar trebuie sa ma mobilizez si sa fac portia zilnica de sport.
Vroiam sa felicit fondatorii acestui site si toate persoanele active de-a lungul timpului, pt toate eforturile depuse pt a strange si a posta atat de multe informatii folositoare.E cu adevarat o munca de admirat si ceva folositor multor oameni.
Va las acum, va urez o noapte linistita

Buna Mihaela, :)

Singurul aliment cu care nu sunt de acord sunt acele prajiturele de la cina. :)
In rest, aportul caloric mi se pare unul bun.

Multumim pentru apreciere >:D<

Citat:

Anterior postat de michellabfirst (Post 1104997)
Buna dimineata.
Abia ce m-am trezit si beau o cafea si ma gandesc ce voi manca azi la ziua de vitamine.Sper sa nu o iau pe aratura.
Am aruncat o privire pe meniurile mele si din ce am vazut, cam multi carbohidrati si mult zahar.Cred ca am sa aleg altceva in loc de dulciurile de la cina in ziua de carbo si o las mai moale cu bananele si strugurii.
In rest totul e bine,nu am pofte si sunt motivata mai ales cand vad cat de multe kg au slabit fetele p-aici.
Marti e ziua de nastere a piticei mele dar vom face petrecerea sambata.Si am capul plin de idei.Si ma gandesc ce sa pregatesc.Oricum, sunt sigura ca ma voi tine de dieta si nu voi gasi ca scuza, petrecerea piticei.

Un Mare La multi ani, cu intarziere. :">

Cum mai stai cu meniurile? Sunt ceva schimbari la cantar, masuri? :)

michellabfirst 08 sep 2012 09:27:59

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Buna dimineata tuturor!
M-am lasat pe o ureche, nu am mai continuat cu Rina.Pt ca dupa 8 zile cantarul imi arata aceeasi greutate si apoi am schimbat locuinta si am fost foarte dezorganizata.
Nu ca ar fi o scuza.Dar sper sa ma mobilizez si sa ma apuc de regim si sa ma tin de el.
Acum am inca un loc de munca si sunt putin stresata pana ma obisnuiesc cu programul.
Revin curand cu si mai multa ambitie sper.
Cantarul ramane la aceeasi greutate cu toate ca am mancat bezmetic tot timpul asta.E un lucru bun totusi.
O zi buna sa aveti!

Twisty 24 sep 2012 10:06:52

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.n...81059650_n.jpg

Te asteptam mai des pe aici>:D<!

michellabfirst 06 nov 2012 01:45:34

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Nu mai promit nimic, nici macar mie.
Am decis ca nu voi mai tine o cura de slabire.De cate ori zic asta, dau gres.Asa ca m-am hotarat sa fac atentie la ce mananc si cat mananc.
Faptul ca un coleg de munca mi-a atras atentia ca nu este indicata pt mine prajitura care tocmai ma pregateam sa o servesc, m-a facut sa intru in pamant de rusine si sa-mi dau seama ce fel ma vad cei din jur.Asa ca STOP!!!
Pot mai mult si stiu ca pot.Asa ca fac atentie la ce mananc si sper ca pana de Craciun sa slabesc macar 5kg.
Voi fi putin mai drastica pt inceput pana ma obisnuiesc apoi sper sa o tin mult si bine cu stilul de viata sanatos.
Postez mai jos meniul pe ziua de azi DAR nu faceti ca mine.
Ma duc la somn ca ma trezesc la 5:30

CALORII INGERATE

Mic dejun, ora 06:20
biscot bio fara sare si zahar, 16g - 62 calorii
Cafea, 100ml - 1 calorii
Apa plata, 500ml - 0 calorii

Gustare 1, ora 09:00
Apa plata, 500ml - 0 calorii
Mere, 150g - 78 calorii

Prânz, ora 12:10
Apa plata, 500ml - 0 calorii
Spanac cu lapte, Mel, 200g - 80 calorii
Ou fiert, 100g - 155 calorii
Cafea, 50ml - 1 calorii
ceai de slabit dambert, 250g - 0 calorii

Gustare 2, ora 17:00
Apa plata, 500ml - 0 calorii
ceai de slabit dambert, 250g - 0 calorii
Cafea, 50ml - 1 calorii
Mar idared, 200g - 94 calorii

Cina, ora 21:00
ceai de slabit dambert, 250g - 0 calorii
Otet Balsamic de Modena, Acentino, 20ml - 20 calorii
Salata verde, 50g - 9 calorii
pifteluta tofu, 100g - 159 calorii
Apa plata, 500ml - 0 calorii

Gustare 3, ora 00:23
ceai de slabit dambert, 250g - 0 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 660 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Curatenie, moderat, 300min - 882 calorii
Mers 3 mile/ora (4.8 km/h), ritm moderat, 30min - 81 calorii
Metabolism bazal - 1349 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2312 calorii

vio ce doreste sa slabeasca 06 nov 2012 11:00:26

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Citat:

Anterior postat de michellabfirst (Post 1168722)
Nu mai promit nimic, nici macar mie.

Citat:

Anterior postat de michellabfirst (Post 1168722)
Am decis ca nu voi mai tine o cura de slabire.De cate ori zic asta, dau gres.Asa ca m-am hotarat sa fac atentie la ce mananc si cat mananc.
Faptul ca un coleg de munca mi-a atras atentia ca nu este indicata pt mine prajitura care tocmai ma pregateam sa o servesc, m-a facut sa intru in pamant de rusine si sa-mi dau seama ce fel ma vad cei din jur.Asa ca STOP!!!
Pot mai mult si stiu ca pot.Asa ca fac atentie la ce mananc si sper ca pana de Craciun sa slabesc macar 5kg.
Voi fi putin mai drastica pt inceput pana ma obisnuiesc apoi sper sa o tin mult si bine cu stilul de viata sanatos.
Postez mai jos meniul pe ziua de azi DAR nu faceti ca mine.
Ma duc la somn ca ma trezesc la 5:30

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 06:20
biscot bio fara sare si zahar, 16g - 62 calorii
Cafea, 100ml - 1 calorii
Apa plata, 500ml - 0 calorii

Gustare 1, ora 09:00
Apa plata, 500ml - 0 calorii
Mere, 150g - 78 calorii

Prânz, ora 12:10
Apa plata, 500ml - 0 calorii
Spanac cu lapte, Mel, 200g - 80 calorii
Ou fiert, 100g - 155 calorii
Cafea, 50ml - 1 calorii
ceai de slabit dambert, 250g - 0 calorii

Gustare 2, ora 17:00
Apa plata, 500ml - 0 calorii
ceai de slabit dambert, 250g - 0 calorii
Cafea, 50ml - 1 calorii
Mar idared, 200g - 94 calorii

Cina, ora 21:00
ceai de slabit dambert, 250g - 0 calorii
Otet Balsamic de Modena, Acentino, 20ml - 20 calorii
Salata verde, 50g - 9 calorii
pifteluta tofu, 100g - 159 calorii
Apa plata, 500ml - 0 calorii

Gustare 3, ora 00:23
ceai de slabit dambert, 250g - 0 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 660 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Curatenie, moderat, 300min - 882 calorii
Mers 3 mile/ora (4.8 km/h), ritm moderat, 30min - 81 calorii
Metabolism bazal - 1349 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2312 calorii


Buna !
Da ,nu e prea de exemplu meniul ,trebuia mult mai incarcat in ...calorii . Am gresit de multe ori asa si am avut oscilatii in greutate si de fiecare data ,cand aveam mult mai mult decat ma asteptam ,ma descurajam .....e o adevarata munca cu slabitu' asta !
De cate ori uit ca sunt la dieta ,obisnuita fiind cu modul de mancare si activitatile ce le fac,dau mai mult jos ....cand ma concentrez si am asteptari atunci parca e un facut pun la cantar vazand cu ochii ...ce o fi in creierul meu nustiu .
Mult succes iti doresc si sa nu te superi ca ti-am invadat jurnalul cu ideile mele !!!!
Te pup !

michellabfirst 06 nov 2012 17:08:52

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Citat:

Anterior postat de vio ce doreste sa slabeasca (Post 1168899)

Buna !
Da ,nu e prea de exemplu meniul ,trebuia mult mai incarcat in ...calorii . Am gresit de multe ori asa si am avut oscilatii in greutate si de fiecare data ,cand aveam mult mai mult decat ma asteptam ,ma descurajam .....e o adevarata munca cu slabitu' asta !
De cate ori uit ca sunt la dieta ,obisnuita fiind cu modul de mancare si activitatile ce le fac,dau mai mult jos ....cand ma concentrez si am asteptari atunci parca e un facut pun la cantar vazand cu ochii ...ce o fi in creierul meu nustiu .
Mult succes iti doresc si sa nu te superi ca ti-am invadat jurnalul cu ideile mele !!!!
Te pup !

Buna Vio!
Nu ma deranjezi, chiar imi face placere>:D<
Stiu ca am calorii putine in meniu si asta pt ca mananc putin.Dar asta pana ma obisnuiesc sa mananc mai putin si apoi cresc incet, incet pana pe la 1000 calorii.
Asa se intampla si la mine, daca stau cu gandul ca sunt la cura, parca imi e foame mereu si poftesc la toate cele iar cantarul nu vrea deloc spre stanga.
Astazi am o durere de cap ingrozitoare si nu am chef de nimic.Beau un ceai si mananc un mar si vad cu ce-mi mai umplu timpul pana la cina.Si apoi ma culc ca am dormit f putin azinoapte si nu ma simt in apele mele.
Azi am mancat la munca o salata de dovlecei... o nebunie.Am cerut la bucatareasa sa-mi dea reteta si mi-a promis ca mi-o scrie.Dovlecei taiati cuburi, stropiti cu un sos de ulei de masline, putina apa, usturoi sare si piper.Si la cuptor vreo 15 min.Cam asta e in mare dar o postez cand mi-o da ea.
Gata ca mor de durere de cap.

CrisetenO 06 nov 2012 21:16:29

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Draga Mihaela,

Nu ma surprinde deloc faptul ca te doare capul asa de tare. Eu nu sunt un expert al slabitului sanatos, dar sunt un 100% experta in infometare. Acum vreo cinci ani am tinut o cura de infometare clasa I timp de sapte luni, cura dupa care am avut asa de multe sechele incat inca sunt la refacere si acum. Nu vreau sa intervin si sa-ti spun cum sa faci lucrurile, dar vreau sa iti spun cateva lucruri care poate iti vor fi de folos.

Esti dezorganizata, zici tu. Si te doare capul. Dupa parerea mea nu e atata dezorganizarea cat un soi de oboseala cronica: trebuie sa faci prea multe lucruri, nu reusesti sa le faci pentru ca nu ai puterea necesara. Aceasta lipsa de purere provine in parte si din dieta ta, care nu are de unde sa-ti dea energia si puterea de munca necesare.

Tu ai zis ca incepi "tare" cu un regim de infometare, pentru ca apoi sa cresti treptat spre 1000 kcal. Nu merge asa, crede-ma. In primul rand, din cauza stresului cu copiii tu nu poti sa-ti permiti sa functionezi pe 600 kcal pe zi. Nu merge. Iti trebuie cel putin 1000 de la inceput, si pot sa maresti atunci spre 1300. Daca incerci sa mergi pe 660 kcal pe zi, eu prevad ca ai sa capotezi in cateva zile: ori te imbolnavesti, ori cazi in prima groapa si te opresti din dieta.

In al doilea rand, chiar daca ai reusi sa-ti impui, in mod constant, un regim asa de barbar, in momentul in care organismul tau incepe sa functioneze la 600 kcal pe zi, nu ai sa mai mergi in sus, spre 1000, ci in jos, pentru ca in momentul in care vei creste vei avea fluctuatii in greutate si vei pune pe tine. Macar in mod temporar. In meniul postat de tine vad ca iti inseli foamea cu apa si mananci mere pentru ca le poti roade si pentru ca ti se par ca au putine calorii. Merele baloneaza, fermenteaza in stomac si produc foamea! Mai bine rontai morcovi, daca vrei sa rontai ceva.

Eu am fost in cazul al doilea, cand m-am infometat. Si eu am inceput cu un nr. de kcal, si apoi am scazut din ce in ce, chiar daca eu ziceam ca inca un pic si apoi cresc din nou. Nu merge asa. Consecintele pentru mine? In primul rand mi s-a zbarcit pielea, mi s-au lasat muschii, si ajunsesem asa de slabita incat nu aveam puterea nici sa vorbesc cu altii. De aceea gandurile duioase din capul meu (fata de parinti, de prieteni, de frate, de sora) ieseau ca niste latraturi ragusite din gat, pentru ca voiam sa folosesc cat mai putine cuvinte (eram prea obosita sa vorbesc). Si asta nu o data, de doua ori, ci in fiecare minut din fiecare zi. Iti dai seama cum ar fi sa latri asa la fetita ta, care nu are nici o vina? Sunt alte fete care s-au infometat si care pur si simplu lesinau pe drum si ajungeau la spital. La mine nu a fost chiar asa de rau, nu aveam zile de post negru in dieta.

O a doua consecinta: mi-am pierdut ciclul si a durat 4 ani + tratament cu hormoni sa il recapat. Cand iti pierzi ciclul nu numai ca devii infertila, dar poti sa ai cate o cistita, sau o alta boala, care sa iti faca foarte mult rau. Pe termen lung, absenta hormonilor feminini (care lipsesc pt. ca organismul crede ca nu e bine pentru tine sa devii din nou fertila) subtiaza oasele, care devin poroase, ca niste bureti. Osteoporoza este ireversibila si te nenoroceste pentru toata viata. Deci la asta te expui cu o infometare pe termen lung.

O a treia consecinta: infometarea este ceva foarte greu de sustinut social si in familie. Fie infometezi si familia odata cu tine, fie ai de luptat zi de zi cu ai tai care vad ca te nenorocesti si incearca sa te ajute. Deci pana la urma ajungi ori singura ori cu o familie care nu mai functioneaza, si cu care nu mai poti trai impreuna.

Nu iti spun asta ca sa te sperii; sunt pur si simplu lucruri care mie mi s-au intamplat cu adevarat. Din cate ai scris aici -- si nu e decat o parere -- mi se pare ca de fapt tu te-ai speriat de greutatea pe care ai pus-o pe tine si incerci un quick-fix, un remediu miraculos, care maine sa te faca sa vezi o schimbare la cantar. Cunosc starea asta de spirit si e cumplita. Dar e mai cumplit ca din cauza unei greseli sa comiti greseli si mai mari in viitor.

Hai sa incepem in mod organizat. Care iti e programul zilnic, de cand pana cand lucrezi, care e programul in familie, ce timp ai zilnic pentru gatit, ce fel de timp ai pentru sport, si asa mai departe. Daca ne spui cateva lucruri despre tine, putem sa te ajutam sa-ti faci un program mai sanatos, in care sa vezi schimbari de durata si care sa nu te nenoroceasca pe viata.

Infometarea NU este un raspuns, nu este nici macar un quick-fix. Crede-ma, am trecut prin asta. Cu mult drag,

Cristina

CrisetenO 06 nov 2012 21:20:48

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Era sa uit: durerea de cap poate proveni de la aspartam. E un efect foarte cunoscut al indulcitorilor pe baza de aspartam, si eu am simtit acest efect pe pielea mea. Deci daca mai folosesti indulcitor, lasa-l.

Cu mult drag,
Cristina

michellabfirst 07 nov 2012 11:30:19

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Draga Cris, ma bucur din suflet ca esti alaturi si ca-mi impartasesti din experienta ta.
Cu toate ca am auzit de persoane care se infometeaza pt a slabi, nu am avut niciodata ocazia sa aflu gandurile si motivele unei astfel de persoane, sa pot sti prin ce trece.
Experienta ta atat de bine descrisa in ce mi-ai scris, m-a facut sa inteleg, sa-mi dau seama cat de usor poti cadea in capcana si cat de greu iti poate fi sa-ti revii.
Eu nu cred ca as putea sa ajung in situatia asta pt ca sunt mult prea gurmanda.Doar stiu sigur ca voi ceda si nu voi avea puterea sa lupt cu aceste kg.
Nu ma regasesc in acest trup, imi este groaza sa ma privesc in oglinda.Sunt zile cand ma imbrac si plec din casa fara sa ma uit sa vad cum imi sta, daca sunt bine aranjata.Nu ma mai intereseaza cum arat, nu mai am grija de mine, haine nu-mi mai cumpar decat daca e absolut necesar.
Nu ma gandesc decat la cure de slabire, citesc tot gasesc despre cure de slabire, moduri de a scapa de kg in plus dar nu gasesc vointa sa ma tin de un regim alimentar si daca ma apuc, cand vad ca nu am rezultate vizibile in scurt timp, renunt.
Sunt depresiva din cauza asta, nu ma mai ocup de casa, de familie.Ma duc la munca ca trebuie, acasa fac mancare si ce mai trebuie facut doar ca trebuie si doar atat cat trebuie.
Cu fetita la plimbare nu mai ies decat f rar, gasesc scuza ca ploua, bate vantul sau ca am altceva de facut.Bineinteles ca nici chef sa ma joc cu ea in casa, ma joc 5 min si o trimit la taicasu ca ma enerveaza.
As vrea sa pot iesi din starea asta, sa fiu persoana care eram inainte sa am fetita.Pt ca stiu ca aceasta stare a mea le face rau celor dragi mie.
Revin

CrisetenO 07 nov 2012 11:53:26

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Pai draga Mihaela, ce sa-ti spun? Nu merge sa spui ca te apuci de dieta, si in acelasi timp sa-ti permiti chiar sa te gandesti ca nu ai sa poti sa te tii! Totul trebuie sa inceapa cu calm, cu temeritate, si mai ales cu incredere in tine insati! >:D<

Acum, din cauza faptului ca ai obsesia asta cu kg-ele nici nu ai rabdarea necesara sa o iei de la un capat si sa sfarsesti cu bine. Ce sugerez eu pentru inceput este sa te scuturi bine-bine de tot (nu trebuie sa o faci in fata oglinzii, nici o problema) si sa-ti gasesti un lucru pe zi care sa-ti aduca o bucurie. La ce te pricepi? Ce iti face placere sa faci?

De exemplu eu am activitati care ma ajuta peste tot: imi place sa scriu povesti, imi place sa cant (mai ales la biserica, cantari ortodoxe), sa brodez, sa citesc, sa ma plimb. Fiecare activitate are un rol foarte important in viata mea, si suntem la simbioza: activitatea e importanta pentru ca are grija de mine intr-un fel sau altul, si din cauza ca e importanta, am grija sa o fac tot timpul. De exemplu: cand ma apuca pofta de mancare, imi iau talpasita (ca e soare, ca ploua, n-are importanta). Sau: cand trebuie neaparat sa stau acasa si am vreun stres pe cap, care m-ar face sa mananc in prostie, ma apuc de brodat. Sau: daca sunt suparata, necajita, etc, ma apuc de scris, ca sa nu ma apuc de mancat ciocolata.

E important in viata fiecaruia sa se simta implinit. De aceea trebuie sa-ti gasesti lucruri care sa te faca sa te simti implinita.

Din cate ai scris -- si nu sunt psiholoaga, deci nu ma lua prea in serios -- mi se pare ca undeva tu o invinuiesti pe fetita ta pentru ca "te-a facut grasa". De aceea mi se pare ca nu ai rabdare cu ea, pentru ca te urasti pe tine insati si dai vina pe ea pentru asta. NU e vina ei! In primul rand, ingrasarea la sarcina si mai ales in timpul alaptarii DUPA sarcina este, daca nu necesara, cel putin des-intalnita. Si depresia post-natala e tot normala. Si stii ce? Singurul mod ca sa iesi din ea este sa ai ambitia sa te tii -- nu de o dieta miracol -- ci de un regim de viata care-ti va schimba felul cum arati! Altfel nu vei redeveni niciodata asa cum erai inainte.

In al doilea rand, si asta e ceva pe care-l spun cu mare grija, dar cred ca trebuie spus, nu e vina copilului ca te-ai ingrasat. Poate sa fie vina parintilor (poate tu nu ti-ai dorit sarcina, si pur si simplu te-ai luat dupa barbatul tau, poate s-a intamplat pur si simplu), sau poate sa fie pe fond biologic (si nu e vina nimanui), dar nu e vina ei. Gandeste-te si tu: de fiecare data cand mananci prajitura, ti-o da ea cu forta pe gat? Ingrasarea ta NU e o chestie de sarcina, ci un lucru care a continuat ani de zile dupa nastere. In loc sa te superi pe ea, incearca sa-ti petreci mai mult timp cu ea, sa o redescoperi, pentru ca asta te va sustrage de la masa. Invat-o sa deseneze, citeste-i cu voce tare (eu pot citi ore intregi cu voce tare, si cand citesti, nu mananci!), intreab-o ce ii place. Daca ai un interes in viata e mai usor sa treci prin partile ei mai grele.

Hai sa trecem si la mancare. Ne poti da un exemplu ce ai gatit si cand saptamana trecuta (ultimele sapte zile)? Cine sta cu tine in casa (de ex. baiatul cel mare sta si el cu voi?), ce mananca, ce nu mananca, cand ajunge fiecare acasa, si ce ore de masa aveti? Dupa aceea incepem incet si cu rabdare. Arunca si tu toate revistele de slabit, cartile de diete (nu-mi sariti in cap fetelor, e doar temporar), respira adanc, si hai inapoi sa vedem ce facem cu tine.

Te avertizez insa: ai sa ai nevoie de sport, deci s-ar putea sa te punem sa mergi cu Leslie Sansone pana te simti ca un snitel: batut, maturat pe masa de lucru, aruncat de ici colo, si acoperit cu substante mai putin atragatoare... :)) Curaj, la munca!

Cristina

michellabfirst 07 nov 2012 12:33:59

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Nu, nu-mi invinuiesc fetita de felul cum arat.A fost un copil dorit, m-am luptat ani la rand cu sotul meu pt a o avea.E o rasfatata, o alint, ii fac toate poftele numai ca nu am rabdare.Sunt o bomba de nervi si nu din vina ei.Gasesc zilnic motive pt care sa ma enervez.Dar realul motiv e ca nu sunt multumita de mine.Si aici e vina numai si numai a mea.
Probabil ca am facut o depresie dar nu pt ca am ramas grasa dupa nastere ci pt ca am avut fetita cu ceva probleme de sanatate, statea conectata la un aparat de monitorizare, 24 din 24.Si aici a inceput depresia mea.
Nu gasesc o cale sa-mi revin, nu mai gasesc bucurie in nimic si ce-mi placea candva acum ma oboseste.
Candva imi placea tare mult sa cos goblen.Acum nu mai am nici unul si cred ca daca as avea, voi gasi o scuza sa-l las deoparte.
Cum bine zici, trebuie sa fac ceva, sa-mi ocup timpul cu ceva ce-mi place.
Dar simt ca faza cu prajitura a fost ca o scuturare, o trezire din vis.Simt ca de data asta voi reusi.
De gatit nu prea gatesc mancaruri traditionale romanesti, in general carne fripta cu diferite garnituri dar de multe ori sunt legume.Supe.
Am sa scriu in fiecare zi ce gatesc pt ei si pt mine si asa vedeti si voi cam ce gatesc.
Spre ex. azi la pranz ardei umpluti si ciorba de perisoare.Ceva ce nu gatesc des dar avem ceva musafiri dornici.Pt mine nu stiu inca.Aseara am avut pt ei magret de canard, aripioare de pui cu miere si susan, la cuptor si salata verde, rosii si castraveti.Pt mine ficatei de pui fripti si salata verde cu sos soia si zeama de lamaie.Si jumatate de morcov ras cu zeama de lamaie.
Cred ca azi la pranz voi manca acelasi lucru pt ca mi-au mai ramas ficatei de aseara.
Cu programul, e cam dezorganizat pt ca eu lucrez in curatenie.De birouri, spatii comerciale etc.Nu am un program fix.Si sunt zile cand nu pot respecta cele trei mese pe zi.
Offf! trebuie sa plec.Revin mai tarziu.Azi si maine sunt libera asa ca incerc sa gasesc o activitate cu fetita.Ma duc cu ea la cumparaturi, trebuie sa-i mai cumpar ceva hainute si apoi ma duc cel putin 30 min cu ea in parc.
Iti multumesc din suflet ca esti aici sa ma asculti, nu-ti poti imagina cad de mult bine imi face.

CrisetenO 07 nov 2012 13:21:49

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Draga Mihaela,

Pai gatesti bine si destul de sanatos! Drept sa-ti spun, recomand sa-ti scoti din program atata lamaie: stiu ca da gust si nu are calorii, dar excesul de acid citric iti poate face rau, mai ales la dinti. In loc de sosul de soia recomand un pic de ulei de masline: e mult mai sanatos.

Sa stii ca poti manca fara nici un fel de probleme o portie normala de bors cu perisoare la pranz. Bine, depinde cum o faci, dar daca e pur si simplu ciorba cu legume si perisoare, mananca: e buna, diuretica, si tine de foame pentru ca are carne. Cat despre ardei umpluti: sunt foarte buni o data la cateva zile: un ardei cu putin iaurt la pranz e o masa perfecta DAR trebuie sa ai grija -- daca esti pofticioasa si mananci mult, atunci lasa-l pe alta zi.

Stiu cum e cu munca si cu absenta timpului pentru mancare. Dar chiar si daca lucrezi in continuu, poti sa-ti aduci cu tine o cutiuta de branza de vaci sau de Ricotta, cativa morcovi de rontait, si o portie de ceai. Nu trebuie neaparat sa gatesti, si nici nu ai nevoie de junk food. Cand ai timp mai mult, pregateste-ti de cu seara o cutie in care sa pui: un piept de pui in bucatele, gogosari, cateva masline, cateva seminte de pin (cateva = 2 lg. masline, 1 lgt. seminte), iar de dimineata adaugi 4-5 lg. iaurt semi-degresat. Iei cu tine o furculita de plastic, si gata masa! La fel poti face si cu tocanita de legume, in care sa pui niste carne de pui, sau carne de vitel taiata in bucatele. Nu e greu de mancat daca ai furculita si daca bucatelele sunt suficient de mici.

Mai astept sa vad ce mai gatesti! Daca fetita ta are chef, du-o la o plimbare lunga printr-un parc, si mai stati de vorba. Ii aduci ei un snack sanatos --poate o banana? si tie iti aduci un mar sau o portocala, va opriti undeva sa mancati impreuna, si apoi iar o tuliti la plimbare. Poate cateva zile merge, nu crezi?

Te pup dulce!
Cristina

michellabfirst 07 nov 2012 20:32:28

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Deci meniul meu pe ziua de ieri. Cantitatile sunt aproximative.Si ficateii de pui cred ca am scris o cantitate cam mare (asa vreau sa cred) pt ca am mancat 6 ficatei. Cantaresc in seara asta sa vad cam cat cantaresc 6 ficatei.
Deci sunt dezamagita pt ca gasesc ca am mancat cam multe calorii si asta se datoreaza ficateilor.
Oricum nu e exagerat dar mi se pare cam mult.

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 06:30
Apa plata, 2200ml - 0 calorii
biscot bio fara sare si zahar, 16g - 62 calorii
Cafea, 100ml - 1 calorii

Gustare 1, ora 09:20
Mere Idared, 250g - 118 calorii
Cafea, 100ml - 1 calorii

Prânz, ora 12:15
Ardei iute, verde, in otet, 20g - 5 calorii
Andiva, cruda, 200g - 34 calorii
Dorada, 150g - 134 calorii
Salata de dovlecei a la Diana, 100g - 90 calorii
Cafea, 100ml - 1 calorii

Gustare 2, ora 17:00
Cafea, 100ml - 1 calorii
Mere Idared, 150g - 71 calorii

Cina, ora 21:00
Cafea, 100ml - 1 calorii
Castraveti, 100g - 15 calorii
Otet Balsamic de Modena, Acentino, 30ml - 29 calorii
Sos de soia, Tao Tao, 30ml - 8 calorii
Salata verde, 50g - 9 calorii
Salata de morcov, 50g - 44 calorii
Ficatei de pui la gratar, 300g - 579 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1203 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Aspirat, 15min - 62 calorii
Curatenie, moderat, 180min - 529 calorii
Mers 2.5 mile/ora (4 km/h), 60min - 140 calorii
Metabolism bazal - 1349 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2080 calorii

michellabfirst 07 nov 2012 20:52:38

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Citat:

Anterior postat de CrisetenO (Post 1169790)
Draga Mihaela,

Pai gatesti bine si destul de sanatos! Drept sa-ti spun, recomand sa-ti scoti din program atata lamaie: stiu ca da gust si nu are calorii, dar excesul de acid citric iti poate face rau, mai ales la dinti. In loc de sosul de soia recomand un pic de ulei de masline: e mult mai sanatos.

Sa stii ca poti manca fara nici un fel de probleme o portie normala de bors cu perisoare la pranz. Bine, depinde cum o faci, dar daca e pur si simplu ciorba cu legume si perisoare, mananca: e buna, diuretica, si tine de foame pentru ca are carne. Cat despre ardei umpluti: sunt foarte buni o data la cateva zile: un ardei cu putin iaurt la pranz e o masa perfecta DAR trebuie sa ai grija -- daca esti pofticioasa si mananci mult, atunci lasa-l pe alta zi.

Stiu cum e cu munca si cu absenta timpului pentru mancare. Dar chiar si daca lucrezi in continuu, poti sa-ti aduci cu tine o cutiuta de branza de vaci sau de Ricotta, cativa morcovi de rontait, si o portie de ceai. Nu trebuie neaparat sa gatesti, si nici nu ai nevoie de junk food. Cand ai timp mai mult, pregateste-ti de cu seara o cutie in care sa pui: un piept de pui in bucatele, gogosari, cateva masline, cateva seminte de pin (cateva = 2 lg. masline, 1 lgt. seminte), iar de dimineata adaugi 4-5 lg. iaurt semi-degresat. Iei cu tine o furculita de plastic, si gata masa! La fel poti face si cu tocanita de legume, in care sa pui niste carne de pui, sau carne de vitel taiata in bucatele. Nu e greu de mancat daca ai furculita si daca bucatelele sunt suficient de mici.

Mai astept sa vad ce mai gatesti! Daca fetita ta are chef, du-o la o plimbare lunga printr-un parc, si mai stati de vorba. Ii aduci ei un snack sanatos --poate o banana? si tie iti aduci un mar sau o portocala, va opriti undeva sa mancati impreuna, si apoi iar o tuliti la plimbare. Poate cateva zile merge, nu crezi?

Te pup dulce!
Cristina

Lamaie nu mananc f multa, incerc sa inlocuiesc cu otet balsamic.Ideea e ca nu-mi plac salatele daca nu sunt acrisoare.Si sosul de soia il folosesc pt ca-mi place gustul.Nu e bun?
Nu am mancat din ciorba de perisoare pt ca era amestec de vita cu porc si avea orez.In rest, eu nu prajesc ceapa si chestii de astea.Nici la ardei, nici la sarmale sau in general la ce noi romani facem prajeala.Incerc pe cat pot sa evit prajeala. Dar am considerat ca e prea mult si carne de porc si orez.
Am noroc ca acum unde lucrez au sala de mese si mancarea gratuita.Meniul e afisat si scrie si toate incredientele din respectiva mancare.Asa ca tot gasesc ceva sa mananc.In cazul in care chiar nu gasesc, mananc ceva salata de legume sau fac o masa de fructe.
Nu stiu de ce dar prefer sa mananc salate sau legume fierte decat tocanite.Am eu pe bibilica ca tocanitele ingrasa.Si apoi e naspa sa mananci fara paine.Mie imi este.Dar cred ca voi incerca sa diversific pt ca altfel ma plictisesc repede.
Pana la urma nu am mai fost in parc pt ca am pierdut mult timp la cumparaturi si apoi am fost la Quick si am mancat.Eu am fost cuminte si mi-am luat o apa plata si o salata Nicoise din care am aruncat crutoanele si pastele si au ramas vreo 7-8 masline, 3 rosii cerise, un ou fiert, cam o lingura de thon si lasata verde.La care am adaugat otet balsamic.
In seara asta voi manca tot ficatei pt ca altceva nu stiu ce sa mananc, nu prea am ce si imi este si foame sa mananc doar salata.
Am un stepper pe care s-a cam pus praful dar am sa incerc sa fac pe el min 15 min in fiecare zi.Cat despre programele de sport ce le gasesc pe net gasesc ca sunt f atragatoare, chiar imi plac dar nu fac pt ca am incercat o data si au ras de mine si sotul si baiatul pt ca eram stangace in miscari, asa ca am renuntat.Si nici nu-mi vine sa ma apuc pt ca trebuie sa fac in salon si ei sunt mai mereu prezenti.Eu nu am televizoare in dormitoare asa ca trebuie sa stau in salon.Vad eu cum fac.
Postez mai tarziu meniul pe ziua de azi.
Te pup Cristina si multumesc de sfaturi

CrisetenO 07 nov 2012 20:56:23

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Draga Mihaela,

La 1200 de kcal pe zi meniul tau este foarte bun! Si cantitatile sunt ok, dar si ingredientele. Foarte buna ideea cu pestele la pranz, si imi place si combinatia ingredientelor. Bravo si pentru activitatea din timpul zile la aspirat. Daca mai ai jumatate de ora in seara asta, incearca Walking cu Leslie Sansone pe youtube. Cauta programul de 2 mile, care e 30 de minute, si incearca macar o parte. Daca nu reusesti nu-i bai. Fa-ti un pic de timp sa citesti diseara cu fetita ta, daca ii place sa asculte povesti.

Si cred ca mai poti bea nitica apa. Tu ce zici?

Incearca sa mentii meniul asemanator cu cel de azi la nr. de kcal, macar pentru cateva zile si vezi dupa aceea la cantar. Te pup dulce, hai curaj!

Cristina

CrisetenO 07 nov 2012 21:04:45

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Draga Mihaela,

In ce priveste tocanitele: depinzand de ce pui in ele pot sa fie foarte, foarte sanatoase. Daca intr-o tocanita pui carne de pui innabusita, sau carne de vitel tanar, fiert domol si mult impreuna cu morcovi, telina, frunze de dafin pt. aroma, ceva dovlecei si vinete, si deasupra cam 1 lgt. bulion diluat in apa, iese o minune de tocanita, care nu ingrasa DELOC! Dar deloc!

Cat despre borsul cu perisoare. Mama si ea foloseste carne de porc + vita (50-50) si orez la umplutura, dar am calculat si eu o data si 1 ardei mare, cu tot cu pielita, umplut si fiert (deci fara prajit) are cam 250 kcal. Cu putin iaurt, face 300 kcal. Deci mai putin decat ficateii tai. O portie de bors cu 4 perisoare cat o minge de ping-pong fiecare face cam 150 kcal. Deci iti poti permite fara nici o problema.

Cat despre programe de sport: daca ai cumva un laptop sau un netbook, sau vreun soi de calculator portabil, atata iti trebuie, pentru ca pui pe internet youtube. Incearca, ai sa gasesti multe programe. Iar cel al lui Leslie Sansone NU este dificil (nici eu nu sunt asa de buna la miscarile de aerobic). Sa stii ca inteleg ca nu-ti place sa se rada de tine. Eu cand mi-a facut asa sotul meu actual (atunci era logodnic), l-am trecut la regim de paine prajita si miros de carne + ceai. I-am zis ca daca nu-mi da pace sa fac aerobic, trebuie sa tina si el regim. Asa s-a terminat totul.

Sa-ti mentii curajul, da? Are sa fie bine totul daca incerci incetul cu incetul sa schimbi lucrurile, dar din interior in afara, ca e mai bine. Te pup dulce, noapte buna!

Cristina


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:23:46.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO