forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul unui nou inceput - "Shorty" (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-unui-nou-inceput-shorty-132.html)

Shorty 02 mar 2009 11:55:21

Jurnalul unui nou inceput - "Shorty"
 
Pentru ca se pare ca m-am enervat de data asta tare si se pare ca ma tin de treaba :)...o sa imi tin si eu aici un mic jurnal sa va povestesc (si sa notez pentru mine) ce manac, cat mananc...cum mananc si ce motive mai inventez sa nu ma apuc de sport :P

Deci ..aviz amatorilor..eu nu tin dieta...urasc cuvantul asta si nu mai vreau sa il aud...dietele cu minunatul efect "yo-yo" m-au adus de bateam la usa lui 100 de kg. Dietele au un inceput si un sfarsit..un mod de viata sanatos are doar un inceput...asa ca no more diet for me...incepand din 16 feb 2009 am inceput sa mananc sanatos,plecand de la o greutate de 98 si ajungand pana azi la 91. Targetul e ...departe asa ca let's not talk about it now :D..il lasam la vremea lui...;;)

Ma bazez pe niste reguli simple pe care mi le-am format dupa o documentare indelungata si care suna asa:


  • mananc de 3 ori pe zi la ore fixe 8:30/ 14:30 /19:00(exceptand weekendul cand iau micul dejun la 10:00 in loc de 8.30)
  • incerc sa am 2 gustari pe zi - nu imi iese mereu (ora 11:00 si ora 17:00) - in weekend sar peste gustarea de la ora 11:00. Prin gustare inteleg 1 mar/1portocala/1 kiwi/1 biscuite.
  • ultima masa o am la ora 19:00 (ma culc la 23-24 deci respect regula cu 4 ore inainte de somn) - dupa ora asta nu mai manac nimic (beau ceai sau apa)
  • am bagat la cap ce sunt glucidele, lipidele si proteinele -stiu in ce masura are nevoie organismul meu de ele si incerc sa ma incadrez in niste limite
  • citesc etichetele la toate produsele pe care le cumpar - evit tot ce are zahar
  • prajeli deloc gatesc la gratar si fiert iar tot ce se poate manac crud
  • daca folosesc ulei il pun in mancaruri dupa ce le iau de pe foc - se pare ca uleiul incalzit la o anumita temperatura devine toxic -am aflat de curand(momentan stau prost cu banii dar urmeaza sa imi iau ulei de masline)
  • beau apa inainte de masa - in timpul si imediat dupa masa nu se bea apa (cica dizolva acidul gastric si digestia nu se mai face cum trebuie)
  • ma monitorizez zilnic - am acasa un excel in care notez tot ce mananc (mic dejun,gustare,pranz,gustare,cina) si kg - mi-am facut si un grafic ca ma motiveaza cand vad curba la vale :D si urmeaza sa scriu si aici ce fac zilnic (nu chiar tot ;) )
  • daca crap de pofta - gust (gustat inseamna o muscatura si se trece in excel)
Cam astea in vin in minte - dupa cum observati nu-i dracul atat de negru :D

sa va spun cam ce am mancat in primele 2 saptamani poate va dau idei - pe masura ce mai trece timpul va spun ce am mai gatit in plus:

dimineata (cereale cu lapte / omleta (2 oua,condimente,1 lingura samntana/1 lingura branza rasa facuta in teflon fara ulei)/ 1-2 felii paine prajita cu vinete si rosii)/ 3 linguri branza de vaci+1 ling smantana 12%+2-3 linguri mamaliga - din toate astea am observat de la cereale ma simt satula bine de tot si in plus ma simt si mai bine.

la pranz gratar de pui/peste/gratar vita cu 4 linguri orez cu legume/1 cartof fiert sau copt/ o salata asortata/legume cu sos de iaurt/ ciorba de vacuta cu o felie paine (bara asta / inseamna "sau" sa nu credeti ca mananc de toate :P )

la cina : o salata de vinete cu o felie de paine/ gratar cu salata asortata/ doar salata asortata cu 1-2 linguri telemea sau 100 gr pui fiert/ conopida cu sos de iaurt cu rosii/ orez cu legume/ lapte batut+1 felie paine/ciorba de vacuta fara felia de paine :P etc

sosul de iaurt de care tot zic: 200g iaurt cat mai slab, 2 linguri marar,1 catel usturoi, sare si boia - e fenomenal m-a facut sa uit ca exista mujdeiul cu smantana, ulei si usturoi. Merge la multe, eu am mancat cu pui,peste,conopida,rosii,salata asortata drept dressing, cartof copt, orez...pana acuma ..


si daca tot am deschis jurnalul sa zic si eu ce plan de atac am azi :

dimineata : lapte cu cereale(musli)
pranz: branza cu smantana (3 linguri respectiv 1 lingura)
gustare: un mar
cina:ciorba de vacuta ca a iesit fenomenanla :D

Crok 02 mar 2009 12:10:15

welcome cu toate ca esti de mai mult timp aici decat mine :D

@ btw vezi ca ai facut topicul de 2 ori :P

Slabuta 02 mar 2009 12:12:59

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 749)
Pentru ca se pare ca m-am enervat de data asta tare si se pare ca ma tin de treaba :)...o sa imi tin si eu aici un mic jurnal sa va povestesc (si sa notez pentru mine) ce manac, cat mananc...cum mananc si ce motive mai inventez sa nu ma apuc de sport :P

Deci ..aviz amatorilor..eu nu tin dieta...urasc cuvantul asta si nu mai vreau sa il aud...dietele cu minunatul efect "yo-yo" m-au adus de bateam la usa lui 100 de kg. Dietele au un inceput si un sfarsit..un mod de viata sanatos are doar un inceput...asa ca no more diet for me...incepand din 16 feb 2009 am inceput sa mananc sanatos,plecand de la o greutate de 98 si ajungand pana azi la 91. Targetul e ...departe asa ca let's not talk about it now :D..il lasam la vremea lui...;;)

Ma bazez pe niste reguli simple pe care mi le-am format dupa o documentare indelungata si care suna asa:


  • mananc de 3 ori pe zi la ore fixe 8:30/ 14:30 /19:00(exceptand weekendul cand iau micul dejun la 10:00 in loc de 8.30)
  • incerc sa am 2 gustari pe zi - nu imi iese mereu (ora 11:00 si ora 17:00) - in weekend sar peste gustarea de la ora 11:00. Prin gustare inteleg 1 mar/1portocala/1 kiwi/1 biscuite.
  • ultima masa o am la ora 19:00 (ma culc la 23-24 deci respect regula cu 4 ore inainte de somn) - dupa ora asta nu mai manac nimic (beau ceai sau apa)
  • am bagat la cap ce sunt glucidele, lipidele si proteinele -stiu in ce masura are nevoie organismul meu de ele si incerc sa ma incadrez in niste limite
  • citesc etichetele la toate produsele pe care le cumpar - evit tot ce are zahar
  • prajeli deloc gatesc la gratar si fiert iar tot ce se poate manac crud
  • daca folosesc ulei il pun in mancaruri dupa ce le iau de pe foc - se pare ca uleiul incalzit la o anumita temperatura devine toxic -am aflat de curand(momentan stau prost cu banii dar urmeaza sa imi iau ulei de masline)
  • beau apa inainte de masa - in timpul si imediat dupa masa nu se bea apa (cica dizolva acidul gastric si digestia nu se mai face cum trebuie)
  • ma monitorizez zilnic - am acasa un excel in care notez tot ce mananc (mic dejun,gustare,pranz,gustare,cina) si kg - mi-am facut si un grafic ca ma motiveaza cand vad curba la vale :D si urmeaza sa scriu si aici ce fac zilnic (nu chiar tot ;) )
  • daca crap de pofta - gust (gustat inseamna o muscatura si se trece in excel)
Cam astea in vin in minte - dupa cum observati nu-i dracul atat de negru :D

sa va spun cam ce am mancat in primele 2 saptamani poate va dau idei - pe masura ce mai trece timpul va spun ce am mai gatit in plus:

dimineata (cereale cu lapte / omleta (2 oua,condimente,1 lingura samntana/1 lingura branza rasa facuta in teflon fara ulei)/ 1-2 felii paine prajita cu vinete si rosii)/ 3 linguri branza de vaci+1 ling smantana 12%+2-3 linguri mamaliga - din toate astea am observat de la cereale ma simt satula bine de tot si in plus ma simt si mai bine.

la pranz gratar de pui/peste/gratar vita cu 4 linguri orez cu legume/1 cartof fiert sau copt/ o salata asortata/legume cu sos de iaurt/ ciorba de vacuta cu o felie paine (bara asta / inseamna "sau" sa nu credeti ca mananc de toate :P )

la cina : o salata de vinete cu o felie de paine/ gratar cu salata asortata/ doar salata asortata cu 1-2 linguri telemea sau 100 gr pui fiert/ conopida cu sos de iaurt cu rosii/ orez cu legume/ lapte batut+1 felie paine/ciorba de vacuta fara felia de paine :P etc

sosul de iaurt de care tot zic: 200g iaurt cat mai slab, 2 linguri marar,1 catel usturoi, sare si boia - e fenomenal m-a facut sa uit ca exista mujdeiul cu smantana, ulei si usturoi. Merge la multe, eu am mancat cu pui,peste,conopida,rosii,salata asortata drept dressing, cartof copt, orez...pana acuma ..


si daca tot am deschis jurnalul sa zic si eu ce plan de atac am azi :

dimineata : lapte cu cereale(musli)
pranz: branza cu smantana (3 linguri respectiv 1 lingura)
gustare: un mar
cina:ciorba de vacuta ca a iesit fenomenanla :D



Am venit in vizita [*floare*]
Multa hotarare ai avut azi in tine. Ai scris nu gluma. Am citit tot si imi place cum ai abordat problema. Eu nu sunt chiar asa de ordonata, un pic mai haotica. Din pacate orele de masa nu le respect... :( Mereu am altceva de facut, dar promit sa ma schimb Gata cu motivele si cu scuzele.

Iti doresc sa iti duci planul pina la capat ;) Vreau in vara sa fii mandra de ce ai reusit. Ti-am adus niste flori, sa fie mai frumoasa casuta ta. :)

http://forum.slabute.ro/picture.php?...=3&pictureid=8

Slabuta 02 mar 2009 12:18:18

unde mi-e mesajul? :((

Shorty 02 mar 2009 12:19:27

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 753)
Am venit in vizita [*floare*]
Multa hotarare ai avut azi in tine. Ai scris nu gluma. Am citit tot si imi place cum ai abordat problema. Eu nu sunt chiar asa de ordonata, un pic mai haotica. Din pacate orele de masa nu le respect... :( Mereu am altceva de facut, dar promit sa ma schimb Gata cu motivele si cu scuzele.

Iti doresc sa iti duci planul pina la capat ;) Vreau in vara sa fii mandra de ce ai reusit. Ti-am adus niste flori, sa fie mai frumoasa casuta ta. :)

Bine ai venit - te astept zilnic pe aici..sa fi un fel de constiinta a mea da?
:))

stiu ca par hotarata acuma - adevarul e ca nu am mai fost demult asa hotarata..dar era cazul sa fac ceva...

si cu mesele fixe ..un pic de vointa iti trebuie..acum 3 saptmani plecam nemancata de acasa..bagam la servici 2 cafele pe post de mic dejul ..pe la 2 un corn cu ciocolata ..pe la 5 2 covrigi si acasa la 19 felu 1 si felu 2...ca deh eram rupta de foame...ma ajuta foarte mult noul stil de a manca la ore fixe

Crok 02 mar 2009 12:19:49

dincolo =))

Slabuta 02 mar 2009 12:22:28

Crok nu mai rade de mine. :P
Hai ca am reusit sa le unesc :D Sa vedem ce a iesit :P

Crok 02 mar 2009 12:25:45

nu radeam :D
e bine ! a iesit bine :P

Shorty 02 mar 2009 12:27:13

:)) ce ne-am mai distrat ...am vrut sa dau preview si am apasat posteaza..da am apasat repede stop in browser si am sperat ca totul e ok...se pare ca nu a fost :D..si slabuto mi-ai sters topicul bun..dar noroc ca in citatul tau era topicul bun si l-am editat ..ma rog..bine ca s-a rezolvat #:-s

Shorty 02 mar 2009 12:28:23

Citat:

Anterior postat de Crok (Post 751)
welcome cu toate ca esti de mai mult timp aici decat mine :D

@ btw vezi ca ai facut topicul de 2 ori :P


No bine ai venit..scuza-ne ..faceam si noi un pic de curatenie de casa noua :)

Slabuta 02 mar 2009 12:39:43

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 763)
:)) ce ne-am mai distrat ...am vrut sa dau preview si am apasat posteaza..da am apasat repede stop in browser si am sperat ca totul e ok...se pare ca nu a fost :D..si slabuto mi-ai sters topicul bun..dar noroc ca in citatul tau era topicul bun si l-am editat ..ma rog..bine ca s-a rezolvat #:-s

scuze, e prima oara cand am facut treaba asta, inca nu am patit-o :">
dar pe viitor promit sa fiu mai atenta. b-)

Slabuta 02 mar 2009 12:41:12

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 764)
No bine ai venit..scuza-ne ..faceam si noi un pic de curatenie de casa noua :)

da,curatenie... uneam subiectele buclucase >:) le-am venit de hac

Shorty 02 mar 2009 13:21:49

Scuze de incurcatura slabuto :D

Slabuta 02 mar 2009 13:23:21

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 792)
Scuze de incurcatura slabuto :D

nu are nimic.cum zice fratele meu I'm just doing my job :))

Shorty 02 mar 2009 13:45:23

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 794)
nu are nimic.cum zice fratele meu I'm just doing my job :))

te cred da nu vreau sa te incurc in timp ce tu iti faci treaba...credema ca stiu ce inseamna..al meu isi deschide un portal si m-a pus administrator...merg mai rar in vizita pe acolo si mi-e groaza de ziua in care chiar o sa fiu nevoita sa il administrez

cora 03 mar 2009 10:24:46

Spor la noul mod de viata pe care l-ai ales, eu sunt sigura ca vei reusi daca vei fi mereu asa hotarata.
O zi excelenta...

Shorty 03 mar 2009 10:51:42

Citat:

Anterior postat de cora (Post 875)
Spor la noul mod de viata pe care l-ai ales, eu sunt sigura ca vei reusi daca vei fi mereu asa hotarata.
O zi excelenta...


Bine ai venit Cora in casuta mea si pe acest forum.

Multumesc de urari..incerc sa imi pastrez "hotararea" pentru toata viata caci altfel nu ma voi mentine niciodata...am incercat prea multe diete si dupa ce le "terminam" incepeam sa pun la loc..si de fiecare data mai multe kilograme...a durat mult (vreo 10 ani) sa imi dau seama ca am nevoie de un stil de viata daca vreau sa arat bine nu de diete...asa ca asta incerc sa realizez...

Noul stil de viata ma ajuta forte mult...pentru ca nu ma mai demoralizez asa usor...uite de exemplu aseara..am fost la dentist si am stat foarte mult la coada...am ajuns acasa la 8.30 rupa de foame..am mancat un castronel de ciorbica de vacuta... dupa vreo ora al meu pofticos s-a apucat sa manace in camera branza topita si mi-a facut pofta...asa ca am gustat (tot triunghiul) :-$:-"- de obicei asta era motiv de suparare pentru mine si in unele cazuri motiv de renuntat la dieta..ieri am mancat branzica..mi-a picat foarte bine si nu am regretat o secunda..si azi dimineata..mult asteptatul 90 a venit :D...cu toata ca aseara am mancat ceva "interzis" nu m-a afectat deloc si eu am continuat sa slabesc :D

Ce mult am scris...vroiam sa iti zic de fapt bun venit si sa te mai invit pe aici >:D<

cora 03 mar 2009 11:07:01

Multumesc pentru cuvatul de bun venit;;),
Si eu m-am chinuit tot cu diete in ultimii ani, si parca era un facut, mai mult ma ingrasam. Capacul la pus niste pastile minune, de slabit cica, dupa care am pus aproape 17 kg fata de cat aveam initial...Acum mi-am schimbat viziunea, nu mai folosesc nici un fel de medicamente minune, nu mai tin dieta, dar am un alt fel de a ma alimenta, adica mai putin, gust din fiecare, apa incerc sa beau cam 2l/zi, miscare nu fac atat cat ar trebui dar cand am timp ma ocup si de sport.
Felicitari pentru kg pierdut

Slabuta 03 mar 2009 11:24:39

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 879)
Bine ai venit Cora in casuta mea si pe acest forum.

Multumesc de urari..incerc sa imi pastrez "hotararea" pentru toata viata caci altfel nu ma voi mentine niciodata...am incercat prea multe diete si dupa ce le "terminam" incepeam sa pun la loc..si de fiecare data mai multe kilograme...a durat mult (vreo 10 ani) sa imi dau seama ca am nevoie de un stil de viata daca vreau sa arat bine nu de diete...asa ca asta incerc sa realizez...

Noul stil de viata ma ajuta forte mult...pentru ca nu ma mai demoralizez asa usor...uite de exemplu aseara..am fost la dentist si am stat foarte mult la coada...am ajuns acasa la 8.30 rupa de foame..am mancat un castronel de ciorbica de vacuta... dupa vreo ora al meu pofticos s-a apucat sa manace in camera branza topita si mi-a facut pofta...asa ca am gustat (tot triunghiul) :-$:-"- de obicei asta era motiv de suparare pentru mine si in unele cazuri motiv de renuntat la dieta..ieri am mancat branzica..mi-a picat foarte bine si nu am regretat o secunda..si azi dimineata..mult asteptatul 90 a venit :D...cu toata ca aseara am mancat ceva "interzis" nu m-a afectat deloc si eu am continuat sa slabesc :D

Ce mult am scris...vroiam sa iti zic de fapt bun venit si sa te mai invit pe aici >:D<

Neata Bianca! Neata Cora! Hai ca m-am trezit si eu :D

Iar dam petrecere, esti la 90 [*mainilesus*] Suuuper, suuuuper!
Cum mi-ai spus tu ieri, asa ti-o spun si eu azi, un triunghi de branza topita nu e capat de tara, bine ca nu ai mincat o cutie :D

Sa iti schimbi la status in 90 :D Sunt nerabdatoare sa scazi sub 90 :)

Shorty 03 mar 2009 12:33:08

Citat:

Anterior postat de cora (Post 880)
Multumesc pentru cuvatul de bun venit;;),
Si eu m-am chinuit tot cu diete in ultimii ani, si parca era un facut, mai mult ma ingrasam. Capacul la pus niste pastile minune, de slabit cica, dupa care am pus aproape 17 kg fata de cat aveam initial...Acum mi-am schimbat viziunea, nu mai folosesc nici un fel de medicamente minune, nu mai tin dieta, dar am un alt fel de a ma alimenta, adica mai putin, gust din fiecare, apa incerc sa beau cam 2l/zi, miscare nu fac atat cat ar trebui dar cand am timp ma ocup si de sport.
Felicitari pentru kg pierdut

Da ..pastile de slabit..am fost la un pas sa ma apuc de reductil...le-am comadat dar a durat mult sa mi le aduca...asa ca m-am apucat sa mananc sanatos..si cand mi le-a adus nu m-am mai apucat de ele..am zis ca daca pot sa ma abtin de la prostii fara sa imi intoxic corpul cu pastile..atunci de ce sa mai iau...

Foarte bine gandesti - ma bucur cand gasesc aliate in mancatul sanatos si nu in diete...si eu pot sa zic ca mananc putin...datorita meselor la ore fixe si gustarilor (pe care tot le-am sarit in ultima vreme :-") nu mai simt nevoia sa mananc mult...e ciudat ce patesc acuma..eu eram genul de om care cat era in farfurie atata manca..acuma ma opresc fara nici o remuscare din mancat ..pur si simplu simt ca sunt satula..si ma opresc.

Daca faci sport cat de putin e bun..eu sunt o mare lenesa momentan ...dar o sa am apuc si eu.

Multumesc pentru felicitari - momentan se duc usor(am doar 3 saptamani de cand ma educ in ale alimentatiei) si nu ma mai entuziasmez la fiecare kg care se duce...sa vad 89 si atunci ma bucur//suna altfel sa zic am 80 si ceva :)))

Shorty 03 mar 2009 12:34:58

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 883)
Neata Bianca! Neata Cora! Hai ca m-am trezit si eu :D

Iar dam petrecere, esti la 90 [*mainilesus*] Suuuper, suuuuper!
Cum mi-ai spus tu ieri, asa ti-o spun si eu azi, un triunghi de branza topita nu e capat de tara, bine ca nu ai mincat o cutie :D

Sa iti schimbi la status in 90 :D Sunt nerabdatoare sa scazi sub 90 :)

tu dai petrecere cam des ...e bine :D
cred ca tu esti mai fericita decat sunt eu cand mai dau unul jos >:D<
am schimbat la status si nu am nici o remuscare ca am mancat triunghiul :)...sunt om (am scuze :D)

Slabuta 03 mar 2009 12:38:00

apropo de pastile. Mi-am adus aminte de un caz. Am fost anul trecut la o zi de nastere si la acea zi de nastere am facut cunostinta cu o tipa care ne-a povestit ca exact in momentul acela lua niste pastile de slabit. Nu imi mai aduc aminte cum se chemau, dar erau pe baza de ananas, cred...
A zis ca maninca cat vrea, dar proportional cu masa luata bea si un numar de pastile.
Si ca a slabit mult de cand le ia.
A doua zi cand eram pe linga o farmacie, am intrat de curiozitate sa vad cat costa si care e treaba cu ele. Farmacista mi-a zis un singur lucru, nu iti trebuie tie asa ceva, este foarte periculos pentru organism. M-a cam speriat ce-i drept. Si am o frica cand ma gandesc la pastile de slabit :-s

Slabuta 03 mar 2009 12:41:41

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 892)
tu dai petrecere cam des ...e bine :D
cred ca tu esti mai fericita decat sunt eu cand mai dau unul jos >:D<
am schimbat la status si nu am nici o remuscare ca am mancat triunghiul :)...sunt om (am scuze :D)

Normal ca sunt fericita. Ma simt foarte bine cand oamenii din jurul meu au succese. :)

Shorty 03 mar 2009 13:46:34

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 893)
apropo de pastile. Mi-am adus aminte de un caz. Am fost anul trecut la o zi de nastere si la acea zi de nastere am facut cunostinta cu o tipa care ne-a povestit ca exact in momentul acela lua niste pastile de slabit. Nu imi mai aduc aminte cum se chemau, dar erau pe baza de ananas, cred...
A zis ca maninca cat vrea, dar proportional cu masa luata bea si un numar de pastile.
Si ca a slabit mult de cand le ia.
A doua zi cand eram pe linga o farmacie, am intrat de curiozitate sa vad cat costa si care e treaba cu ele. Farmacista mi-a zis un singur lucru, nu iti trebuie tie asa ceva, este foarte periculos pentru organism. M-a cam speriat ce-i drept. Si am o frica cand ma gandesc la pastile de slabit :-s

adevarul e ca la greutatea ta nu iti trebuie...pastilele de slabit sunt recomandate persoanelor cu bmi >30 - adika je ..din cate m-am interesat eu la persoanele care aveau de slabit putin nici nu prea au efect..partea proasta cu pastilele e ca daca pe perioada care le iei nu inveti sa te controlezi..dupa ce renunti la ele revii la obiceiuri proaste si normal la ingrasare

Slabuta 03 mar 2009 13:49:02

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 922)
adevarul e ca la greutatea ta nu iti trebuie...pastilele de slabit sunt recomandate persoanelor cu bmi >30 - adika je ..din cate m-am interesat eu la persoanele care aveau de slabit putin nici nu prea au efect..partea proasta cu pastilele e ca daca pe perioada care le iei nu inveti sa te controlezi..dupa ce renunti la ele revii la obiceiuri proaste si normal la ingrasare

nici nu aveam de gand sa le iau, dar spuneam ce mi-e frica de ele cand aud si de la altii. mi-e groaza sa ma gandesc ce urmeaza dupa ce te opresti sa nu le mai bei :-s

Shorty 04 mar 2009 11:47:36

Neata la toata lumea,

Am intrat si eu sa dau raport...

Aseara ciorba de vacuta si 2 linguri de fasolo uscata scazuta (avea niste boabe asa mari - a trebuit sa vad si eu ce e aia :P) la ora 19:30

am rezista cu succes pe la 22:00 cand al meu pofticios s-a apucat sa faca mere coapte...s-a dat si el cu parerea ca merele nu ingrasa da nu am cedat pentru ca era totusi ora 10...

azi dimineata am mancat lapte cu cereale (destul de putin ca dupa ce ca aveam o gura de lapte l-am dat in foc)
pentru amiaza mi-am adus o omleta (2 oua,1 lg branza rasa, sare , piper si marar)
am un mar drept gustare
diseara probabil tot ciorbica - inca nu stiu sigur (azi ies sa fac cumparaturi si vreau sa imi iau ingrediente pentru pateu si sa inventez ceva cu o conopida - dau detalii dupa ce o sa fac)

In rest sunt bine - un pic nervoasa de cand am ajuns la lucru sar dintr-o problema intr-alta, maine trebuia sa merg la dentist si tocmai mi s-a anuntat o sedinta pe maine asa ca trebuie sa aman :(.

De cantarit nu m-am mai cantarit ca prea devenisem obsedata cu cantarul..o las pe sambata si ma rog ca pana atunci sa ajung la 89 [-O<

Slabuta 04 mar 2009 12:16:14

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 1000)
Neata la toata lumea,

Am intrat si eu sa dau raport...

Aseara ciorba de vacuta si 2 linguri de fasolo uscata scazuta (avea niste boabe asa mari - a trebuit sa vad si eu ce e aia :P) la ora 19:30

am rezista cu succes pe la 22:00 cand al meu pofticios s-a apucat sa faca mere coapte...s-a dat si el cu parerea ca merele nu ingrasa da nu am cedat pentru ca era totusi ora 10...

azi dimineata am mancat lapte cu cereale (destul de putin ca dupa ce ca aveam o gura de lapte l-am dat in foc)
pentru amiaza mi-am adus o omleta (2 oua,1 lg branza rasa, sare , piper si marar)
am un mar drept gustare
diseara probabil tot ciorbica - inca nu stiu sigur (azi ies sa fac cumparaturi si vreau sa imi iau ingrediente pentru pateu si sa inventez ceva cu o conopida - dau detalii dupa ce o sa fac)

In rest sunt bine - un pic nervoasa de cand am ajuns la lucru sar dintr-o problema intr-alta, maine trebuia sa merg la dentist si tocmai mi s-a anuntat o sedinta pe maine asa ca trebuie sa aman :(.

De cantarit nu m-am mai cantarit ca prea devenisem obsedata cu cantarul..o las pe sambata si ma rog ca pana atunci sa ajung la 89 [-O<

Neata Bianca! :)

Pacat ca nu te duci la doctor, scapai si tu mai repede de o problema. :(
Nu fi nervoasa, afara e asa de frumos si ar trebui sa te bucuri ca vine vara :D
Vreau si eu omleta :((
Azi sunt prinsa cu multa treaba. O consultatie la ginecolog, finally. #:-s
Si trebuie sa imi strang o gentuta, plec deseara la ai mei. :)

Eu ma voi cantari maine, va spun ce si cum. Nu prea imi dau seama daca s-a schimbat ceva, dar vedem maine.

Vei ajunge la 89 ;) Am incredere in intuitia mea :D

Slabuta 04 mar 2009 12:17:10

Bravo ca ai rezistat merelor, desi imi plac asa de mult cele coapte ;;)

Shorty 04 mar 2009 18:23:53

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 1008)
Bravo ca ai rezistat merelor, desi imi plac asa de mult cele coapte ;;)

si mie imi plac ..si le umpluse cu gen de gutui si cu scortisoara..a adus o aroma asa placuta in camera cand a venit cu farfuria :) dar am zis ca pot manca altadata ca nu e asa mare filozofia la merele astea :D

Slabuta 04 mar 2009 20:22:45

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 1040)
si mie imi plac ..si le umpluse cu gen de gutui si cu scortisoara..a adus o aroma asa placuta in camera cand a venit cu farfuria :) dar am zis ca pot manca altadata ca nu e asa mare filozofia la merele astea :D

;) bravo.
ce mai zici? cum a fost azi?
scuze nu prea am fost. am facut pina la urma vizita la ginecolog, m-am cam emotionat si stresat si am venit acasa si am cazut tronc in pat, aveam dureri mari de cap si am adormit instantaneu :(
abia astept sa te cantaresti si eu sa ma cantaresc maine :)

Shorty 05 mar 2009 11:19:22

Neata,

Nu fac atat de bine ...acuma m-am prins ce prostie am facut aseara...in loc sa fiu cuminte si sa manac ciorba mea am mancat fasola fiarta si acuma cand cautam caloriile pentru linte m-a lovit..am mancat o carca de calorii aseara...am mancat vreo 250 gr fasole cu ceapa si o lingurita ulei..un total de vreo 800 kcal :-o mor de draci...:((..si pe la 9 am mancat si o portocala...nu mai ajung la 89 saptmana asta..asta e...din greseli inveti...

azi dimineata am mancat ciorba de vacuta
pentru pranz mi-am adus o salata asortata cu un pic de branza rasa
si diseara probabil ca o sa mananc tot ciorba sau o salata..vad eu

Slabuta 05 mar 2009 11:31:11

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 1083)
Neata,

Nu fac atat de bine ...acuma m-am prins ce prostie am facut aseara...in loc sa fiu cuminte si sa manac ciorba mea am mancat fasola fiarta si acuma cand cautam caloriile pentru linte m-a lovit..am mancat o carca de calorii aseara...am mancat vreo 250 gr fasole cu ceapa si o lingurita ulei..un total de vreo 800 kcal :-o mor de draci...:((..si pe la 9 am mancat si o portocala...nu mai ajung la 89 saptmana asta..asta e...din greseli inveti...

azi dimineata am mancat ciorba de vacuta
pentru pranz mi-am adus o salata asortata cu un pic de branza rasa
si diseara probabil ca o sa mananc tot ciorba sau o salata..vad eu


tu nu stiai ca fasolea are multe calorii??? e tot din gama din care face parte si lintea sau mazarea. are destul de multisor si calorii si de toate. :(

lasa ca nu va fi chiar asa de rau. te cantaresti si vedem daca chiar nu ai slabit. eu nu prea cred sa aiba chiar asa mare impact, cine stie poate scapi de data asta.

Trebuie sa studiezi inainte cate calorii are si dupa sa maninci :)
plus daca o mincai la amiaza nu cred ca era vreo problema, asa seara, nu stiu :-/

Shorty 05 mar 2009 11:50:25

ee..macar acuma stiu..stiam eu ca are destule dar nu m-am gandit ca are chiar atat de multe...nu mai conteaza acuma - faptul e consumat si mergem inainte...o sa aman cantarirea pe duminica ..in caz ca s-a pus ceva la loc sa aibe timp sa dispara...ca decat sa vad 91 mai bine vad tot 90 :)

Slabuta 05 mar 2009 12:01:21

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 1096)
ee..macar acuma stiu..stiam eu ca are destule dar nu m-am gandit ca are chiar atat de multe...nu mai conteaza acuma - faptul e consumat si mergem inainte...o sa aman cantarirea pe duminica ..in caz ca s-a pus ceva la loc sa aibe timp sa dispara...ca decat sa vad 91 mai bine vad tot 90 :)

corect, trebuie sa mergi inainte :)
nu trebuie sa arate 91, in nici un caz, ma supar :-s

Shorty 05 mar 2009 12:05:36

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 1100)
corect, trebuie sa mergi inainte :)
nu trebuie sa arate 91, in nici un caz, ma supar :-s

nu ai de ce sa te superi..eu nu ma supar :p..desi am mancat mult calorit totusi face parte dintr-o alimentatie sanatoasa..acuma am bagat la cap si nu o sa se mai repede..dar nu am de ce sa ma supar pentru atata :)...bine ca nu am venit sa va povestec ca am mancat pizza sau prajituri :D

Slabuta 05 mar 2009 12:10:24

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 1102)
nu ai de ce sa te superi..eu nu ma supar :p..desi am mancat mult calorit totusi face parte dintr-o alimentatie sanatoasa..acuma am bagat la cap si nu o sa se mai repede..dar nu am de ce sa ma supar pentru atata :)...bine ca nu am venit sa va povestec ca am mancat pizza sau prajituri :D

cum am facut eu, si acum am 53.2 x-( mi-a venit de hac pizza de sambata:(

Shorty 05 mar 2009 12:14:17

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 1106)
cum am facut eu, si acum am 53.2 x-( mi-a venit de hac pizza de sambata:(


ee nu e nimic...depinde de foarte multe chestii...cand te-ai cantarit ..daca erai dusa la baie ...ca poti sa bei 1 litru de apa si normal ca o sa ai aproape 54 la cantar ...oricum trebuie saai multa rabdare ca la tine kg o sa se duca greu

Slabuta 05 mar 2009 12:21:16

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 1107)
ee nu e nimic...depinde de foarte multe chestii...cand te-ai cantarit ..daca erai dusa la baie ...ca poti sa bei 1 litru de apa si normal ca o sa ai aproape 54 la cantar ...oricum trebuie saai multa rabdare ca la tine kg o sa se duca greu

eu vad ca se duc tare greu, ba chiar deloc.cred ca pana nu ma apuc de sport nu se va schimba nimic :(

Slabuta 05 mar 2009 12:22:08

nu am baut inca nimic nice ceai, nici apa, ce-i drept nu am fost inca la baie, poate e asta:-/
ba nu e asta, daca era ceva imi dadeam eu seama si la pantaloni, dar nu sunt schimbari

Shorty 05 mar 2009 12:53:10

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 1109)
eu vad ca se duc tare greu, ba chiar deloc.cred ca pana nu ma apuc de sport nu se va schimba nimic :(

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 1110)
nu am baut inca nimic nice ceai, nici apa, ce-i drept nu am fost inca la baie, poate e asta:-/
ba nu e asta, daca era ceva imi dadeam eu seama si la pantaloni, dar nu sunt schimbari

dupa cum ziceam iti trebuie rabdare...da nu ti-ar strica nici sa fac ceva miscare...:)

chiar acuma gasisem niste exercitii pt posterior si ma gandeam ca ar fi cazul sa ma apuc si eu de miscare...nu de alta da aseara am facut baie si m-am ingrozit de ce urat arata vergeturile...chiar ma gandeam ca si daca o sa slabesc..corpul meu tot inestetic o sa fie din cauza vergeturilor..de celulita se mai scapa..da de astea nope..si acuma chiar am 4 rosiatice si am auzit ca alea cica le poti trata..le tot dau eu cu creme da nu se vede nici o diferenta


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:35:51.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO