forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/noua-viata-mai-frumoasa-mai-sanatoasa-jurnal-happygirldiana-6088.html)

Khali 01 nov 2012 17:23:10

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Diana, nu cred ca pe moment trebuie sa te preocupe chiar asa mult dezbaterile legate de cele scrise de unii sau altii, acestea sunt fineturi, moderatia e cheia, in primul rand la aceasta trebuie sa lucrezi, oricum nimeni nu poate avea o dieta perfecta chiar si daca ar urmari asta asiduu.

Concentreaza-te pe eliminat din alimentatia ta zilnica produsele procesate, faina alba, zaharul etc mai intai, mai este ceva pana sa fie o problema care sunt cele mai sanatoase dintre alimentele sanatoase...doar o parere.

Eu nu prea inteleg ce simti ca nu ai asimilat din toate informatiile corecte, consider ca deja stii si singura ce ai de facut fara sa fie nevoie sa iti mai confirmi cunostintele prin altii, chiar si numai aici pe slabute exista deja cam tot ce trebuie.

happygirldiana 01 nov 2012 17:37:13

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Citat:

Anterior postat de Khali (Post 1165236)
Diana, nu cred ca pe moment trebuie sa te preocupe chiar asa mult dezbaterile legate de cele scrise de unii sau altii, acestea sunt fineturi, moderatia e cheia, in primul rand la aceasta trebuie sa lucrezi, oricum nimeni nu poate avea o dieta perfecta chiar si daca ar urmari asta asiduu.

Concentreaza-te pe eliminat din alimentatia ta zilnica produsele procesate, faina alba, zaharul etc mai intai, mai este ceva pana sa fie o problema care sunt cele mai sanatoase dintre alimentele sanatoase...doar o parere.

Eu nu prea inteleg ce simti ca nu ai asimilat din toate informatiile corecte, consider ca deja stii si singura ce ai de facut fara sa fie nevoie sa iti mai confirmi cunostintele prin altii, chiar si numai aici pe slabute exista deja cam tot ce trebuie.

Ancut, stiu ca stiu:)Stiu sigur ca undeva, in mintea mea, stiu ce am de facut. Pentru ca asa am reusit si data trecuta.Dar simt nevoia sa mai citesc, nu neaparat pentru a pune totul in practica ci pentru a imi creste iar ambitia. Pentru ca si cand am inceput lupta, dna dr. mi-a dat un zvac si eu am continuat citind, parca asa mi s-a facut pofta de slabit,nu stiu cum sa exprim. Sincera sa fiu, sunt intr-o eprioada de negura dar stiu ca la un moment dat voi iesi., Usor-usor.

happygirldiana 01 nov 2012 17:41:55

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Citat:

Anterior postat de anabv (Post 1165130)
Dienuta mea iubita,

Scumpa mea. Nu sunt langa tine sa te iau in brate. Sa iti spun ca prin ce treci tu trecem toate. Poate ca s-au adunat cam multe si vrei sa cedezi. Si eu zilele trecute m-am rasfatat putin. Asa am simtit eu sa fac. Acum stiu ca trebuie sa fac si sport si am sa ma apuc de treaba. Daca inainte imi faceam reprosuri, si nu ma ajuta la nimic, acum am sa ma gandesc ca daca am mancat acum am si putere sa fac sport. Am energie :). Ia gandeste-te ce faceai daca nu aveai grija de tine. Daca aveai mai multe kg? Te-ai gandit? Poate ca macar te-ai mentinut. Daca aveai mai multe era mai rau. Acum tu stii cum sa faci. Nu poti sa renunti pentru ca esti pe calea cea buna. Incearca atunci cand ti-e pofta sa gusti doar. Sa nu exagerezi. Sa faci mai mult sport a doua zi. Nici eu nu ma pot abtine mereu. Am observat ca toate avem momente de cadere si momente cand suntem puternice. Daca ne uitam vedem ca functioneaza totusi. E un proces. Si copii cand invata sa mearga mai cad, se mai ridica dar invata pana la urma(asta mi-a spus-0 sotul meu candva si m-a ajutat).
sa nu ma lasi singura ca nici eu nu o sa mai am putere.
cine imi da buna dimineata. cine ma felicita ca sa pot continua. cine ma incurajeaza cand am nevoie : tu. Esti o persoana speciala.
Cand problemele sunt multe: la servici si acasa si eu simt nevoia de dulce. Mananc dimineata gem de casa pe paine ca sa imi mai treaca si pun putin gem in gris sau la ce mananc eu seara la cina.
Cand ma uit la tine cum reusesti sa slabesti mai mult de 1 kg pe saptamana sunt uimita. Pai tu ai mai multa putere ca mine si stii mai multe.
Tu esti in plin procesul. Continua. Se mai intampla sa cadem dar daca ne tinem de mana ne ridicam si mergem mai departe.
Hai ca te pup si astept vesti bune. Tu esti happygirl nu?
Deschide geamul si vine imbratisarea.
pup

Chiar m-am gandit: eu incurajam, eu sfatuiam, eu ma plimbam pe aici cu trucuri si secrete si acum....hopa!Am cazut:)
Iti multumesc din sufletel pentru mesaj, mi-a incalzit inima.Toate ma incalziti cu atentia si bunatatea voastra!:)
Iti multumesc pentru fiecare vorbulita, pentru fiecare gand bun si pentru fiecare gram de incredere.

Sunteti o minune pentru mine!Sper sa ies la luminca, sa dovedesc ca pot!Dar nu mai spun vorbe mari ca nu vreau sa epatez prin vorbe si prin fapte sa....o dau in bara:)

happygirldiana 01 nov 2012 18:00:28

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Citat:

Anterior postat de CCristina D (Post 1165004)
Buna Diana draga>:D<

Imi pare rau sa citesc asta, am trecut si eu de atatea ori prin astfel de momente in care orice iesire pt mine era mancatul, rontaitul si care ma costau ff scump din pacate. :(
Ultima data slabisem aproape 10 kg, insa noul job pe care il aveam nu-mi mai permitea sa-mi respeect mesele, sa mananc la orele cu care ma obisnuisem si ce am zis...eee lasa, ca doar no fi capat de tara daca mananc un pic din asta, un pic din cealalata, dar uite ca "picul" ala mi-a adus kg inapoi si chiar peste, ceea ce m-a descurajat fff tare si parca tot nu aveam taria sa vad ca asa este si ca trebuie sa fac ceva cu mine, sa-mi schimb cumva stilul de viata nesanatos....mancam orice si cu pofta, de parca maine ar veni sfarsitul:">
Treaba cu rontaitul o aveam si eu, de cand am inceput sa mamanc sanatos cat de mult posibil, am renuntat la ea si vad ca se poate, totul tine de subconstientul nostru.....mai nou, ca sa umplu golurile dintre mese si gustari, imi fac ceaiuri de fructe, plante...neindulcite si am tot timpul o ocupatie.
Chiar luni, sapt asta am avut si eu un moment de suparare sau dezamagire nici nu stiu cum sa o numesc, imi depusem CV-ul la o bijuterie si nici nu credeam ca nu o sa ma angajeze, cunoscand-o si pe sefa de magazin, insa m-a sunat chiar ea si mi-a zis ca au luat pe alta....crede-ma ca am fost fff suparata si toata ziua am plans, dar de obicei in astefel de momente ma refugiam in mancare si rontaiam absolut orice imi iesea in cale, dar am stat si m-am gandit ca asta nu e o solutie si orice problema as avea, se poate rezolva, dar NU razbunandu-ma pe mancare si a trecut ziua bine pana la urma, mi-am respectat mesele, am facut chiar si sportul, seara cu ochii umflati de plans, dar nu m-am lasat pt ca m-am saturat sa tot muncesc in zadar.
Incearca sa nu te mai gandesti ca ai pus cateva kg inapoi, incearca sa te mobilizezi si sa te gandesti ca trebuie sa fii sanatoasa si ca iti doresti sa mananci sanatos, nu te mai gandi ca trebuie sa respecti o dieta stricta. Eu de cate ori mi-am propus asta (de fiecare data cand incercam sa slabesc, pana acum) , la un moment dat pierdeam lupta...ma obseda gandul asta de DIETA STRICTA!!! Crede-ma ca acum, mai mult ca niciodata sunt f incantata ca mananc sanatos, imi satisfac si unele placeri de dulce, gatesc ce mi-e pofta, dar totul cat se poate de dietetic...evit uleiurile, zaharul, faina...si vad ca se poate.
Stiu ca poti si tu si o sa continui, suntem alaturi de tine.>:D<
Te pup si iti doresc o zi minunata !!!:)

Draga mea Cristina!>:D<:-*Iti m ultumesc pentru vizita si pentru sustinere, inseamna foarte mult pentru mine, chiar daca totul sta in puterea mea, doar in puterea mea. Esti o draguta si ai un suflet minunat si ma bucur nespus ca ai venit in comunitatea Slabutelor.Am castigat o slabuta pe cinste!:)

happygirldiana 01 nov 2012 18:04:28

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Citat:

Anterior postat de lacra81 (Post 1165028)

Multumesc frumos,Lacra!:)
Citat:

Anterior postat de coco23 (Post 1165098)
Diana, sper ca nu te-ai suparat pe mine pentru ca ti-am spus ce gandeam.

Eu sper sa cauti o dieta pentru SANATATE si nu pt kg in minus.

Te pup si fruntea sus, noteaza-ti meniurile, poate merge:)

Irina, imi notez meniurile de cand ma stiu dar se pare ca nu tot timpul merge.....Am totul notat pe o agenda acasa, dar cand vedeam ca sar calul si mananc si una si alta incetam sa le mai notez pt ca stiam ca oricum nu am sa vin sa notez aici tot ce am manct, toate porcariile alea. Dar majoritatea meniurilor, in mare parte, sunt notate:)

happygirldiana 01 nov 2012 18:48:48

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Ma mai gandesc asupra exercitiilor acestora
BORKED

niculina04 01 nov 2012 18:51:35

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Dienush nu iti pot scrie prea multe cuvinte pt ca sunt in aceeasi oala cu tine:Dstiu doar ca noi putem sa intoarcem lumea cu fundul in sus;)cand vom fi suficient de pregatite sunt sigura ca o sa putem avea ambitia si vointa de alta data:-*asa de tare ma enervez cand imi aduc aminte ca la 24 ani eram slaba si frumoasa(si acum sunt>:))+ca mancam cartofi prajiti si porcari zilnic dar:o.o:fumam un pachet de mall rosu /zi:">munceam uneori si 12 ore/zi(de dimineata de la 4 pana la 16 sau de la 15 la 2)si mancam pe fuga cate ceva+ca mai eram si indragostita:x:x:x(la inceput,stii cum e:)))nu aveam o alimentatie sanatoasa si nici o viata linistita ca acum,probabil linistea imi dauneaza:)):)):))...........hai ca eu am dat drumul la sport ,am facut doua ture sapt asta,te astept in gasca:-*>:D<>:D<>:D<

niculina04 01 nov 2012 18:54:16

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Citat:

Anterior postat de happygirldiana (Post 1165305)
Ma mai gandesc asupra exercitiilor acestora
BORKED

eu nu am rabdare sa le repet :(

happygirldiana 01 nov 2012 18:58:21

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Niculici,astea nu se fac zi de zi.Sunt antrenamente HIIT si se fac de cateva ori pe saptamana, cred ca de 3 ori pe saptamana ar fi suficient:)

happygirldiana 01 nov 2012 19:00:58

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Citat:

Anterior postat de niculina04 (Post 1165307)
Dienush nu iti pot scrie prea multe cuvinte pt ca sunt in aceeasi oala cu tine:Dstiu doar ca noi putem sa intoarcem lumea cu fundul in sus;)cand vom fi suficient de pregatite sunt sigura ca o sa putem avea ambitia si vointa de alta data:-*asa de tare ma enervez cand imi aduc aminte ca la 24 ani eram slaba si frumoasa(si acum sunt>:))+ca mancam cartofi prajiti si porcari zilnic dar:o.o:fumam un pachet de mall rosu /zi:">munceam uneori si 12 ore/zi(de dimineata de la 4 pana la 16 sau de la 15 la 2)si mancam pe fuga cate ceva+ca mai eram si indragostita:x:x:x(la inceput,stii cum e:)))nu aveam o alimentatie sanatoasa si nici o viata linistita ca acum,probabil linistea imi dauneaza:)):)):))...........hai ca eu am dat drumul la sport ,am facut doua ture sapt asta,te astept in gasca:-*>:D<>:D<>:D<

Asteapta-ma ca vin:)Astaseara am program lung:)TF 45 class+TF HIIT 20, si poimaine mai am de recuperat un HIIT:D:D


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:33:17.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO