forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/noua-viata-mai-frumoasa-mai-sanatoasa-jurnal-happygirldiana-6088.html)

Zoe 19 aug 2015 08:43:50

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
neaţa, dienuş. şi eu cred că pun de-o pâine diseară... foarte urât cu apa, din partea lor!

happygirldiana 19 aug 2015 09:42:31

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Eu fac paine mereu. Sotul meu nu agreeaza deloc painea cumparata si bine face. Asa ca de 2 ori pe saptamana, uneori de trei, fac paine proaspata si delicioasa :)
Azi am avut apa, de dimi. Chiar cu presiune. Am spalat, am curatit frigiderul, am profitat de robinet :)) Dar gata, pofta-n cui!

lidiuta 19 aug 2015 09:52:37

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
E tare greu de tine cu apa!:(
Cat despre paine...cea calda mi se pare atat de apetisanta, incat s-ar duce de rapa slabirea.

happygirldiana 19 aug 2015 13:53:47

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Citat:

Anterior postat de lidiuta (Post 1385268)
E tare greu de tine cu apa!:(
Cat despre paine...cea calda mi se pare atat de apetisanta, incat s-ar duce de rapa slabirea.

Lidi, stii cat de greu ma abtin cand e vb de paine calda? Mai ales daca are coaja un pic crocanta si am si vreo salata de vinete prin frigider (ca azi, de exemplu). E prapad :))) Daca imi dadeam liber la paine calda, punem 30 de kile in sarcina asta, asa am 14 luate. Stiu ca tot spun ca-s 14 dar am fluctuatii si nu stiu prea bine ced greutate am. Oricum, 13-14 kile sunt pana acum.

Da, e greu fara apa. Mie, ca sa fac curatenie in baie, spre exemplu, imi trebuie apa la greu ca imi place sa ma "linciuresc" ca rata. Eh... Nu am incotro, trebuie sa ma limitez. Si e asa greu sa limpezesti cu bidonul, cu canuta... Si tot citesc ca prea curand nu vom avea parte de apa :((:((

happygirldiana 21 aug 2015 09:19:48

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Neata buna!
Daca in mod normal, dupa ce pleca iubi la serviciu, saream in pat si mai dormeam vreo doua-trei ore (avand in vedere ca noaptea dorm abia dupa 2 si atunci cu treziri, agitari ca sifonu' etc), in dimineata asta am schimbat macazul. Imediat cum a plecat, am pus manuta la gatit, am framantat painica si am spalat o masina de haine (de preferat ar fi sa nu le uit afara sa mi le prinda ploaia). Mai am doar de copt painea, cu restul am terminat. Trebuia sa profit pt ca la 11 se opreste apa. Avem cu program. Ne mai trebuie cartele pt paine si program pt furnizarea curentului.
Dupa ce-i gata painea, dorm sigur! Ma simt epuizata si ametita, la 3 eram treaza, azi-noapte.
Dupa amiaza yoga sau un pic de start walking,ceva usor, oricum - aseara am mers la ziua baietelului nasilor si am stat agatata prea mult timp, cam pe burtica, iar la intoarcere am zis ca mi se rup salele in doua si mor de durere de burta - un "dus" la lighean si mani+pedi.
Weekend-ul asta o sa fie cam mohorat, luni vor pleca parintii inapoi in Spania si nici macar nu ne-am vazut cat mi-as fi dorit... Ei cu treaba la tara, noi aici... Plus ca nu vor fi aici cand nasc, as fi vrut sa stea mami cu mine dupa operatie. E ok si cu socrela dar...mama-i mama. E bine, totusi, ca se reintorc pt 2 luni, la inceputul lui noiembrie :-)

O zi buna, fetelor!

happygirldiana 22 aug 2015 10:05:58

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Neata!
De-abia acum m-am trezit. La 3 cred ca am adormit, dupa nervi, agitatie, masaje la picioare, lapte cald etc... Slava Domnului ca am reusit sa dorm spre dimineata. Nici nu am auzit alarma, cand a plecat iubi la serviciu, hbabar nu am. Stiu ca acum ma doare capul de inebunesc si am niste cearcane pana la nas.
Dupa amiaza mergem la parinti, acolo petrecem weekend-ul, luni ii ducem la Craiova, la autocar.
O zi buna tuturor!

happygirldiana 26 aug 2015 11:51:10

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Va salut, fetelor!
Am revenit de la spital. Bulinul meu are 3.4 kg deja. Am discutat cu dna dr, pe 11 septembrie voi merge la spital din nou, pregatita. Daca am colul deschis sau bebe va da semne ca ar vrea sa iasa, voi naste atunci, pe 11. Daca inca nu e colul deschis si bebe e inca potolit, voi naste pe 18 septembrie. Dar, nu stiu de ce, tind sa cred ca voi naste pe 11, ca sa scape dna dr, parca vad ca va spune ca atunci trebuie saz nasc. Mai sunt 2 saptamani si teama tot mai mare dar si emotii si nerabdare pe masura. Inca nu am definitivat bagajul, trebuie sa ma ocup de asta in cele doua saptamani, sa fim pregatiti 100% atunci.

lidiuta 26 aug 2015 12:10:01

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Hei! Initial am crezut ca deja ai nascut, dar mai ai putin, timpul trece repede. Emotiile sunt firesti, vor trece si ele si vei fi super fericita cand vei sta cu minunea ta in brate. Pana atunci...rabdare!:)

happygirldiana 26 aug 2015 12:43:09

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Citat:

Anterior postat de lidiuta (Post 1385478)
Hei! Initial am crezut ca deja ai nascut, dar mai ai putin, timpul trece repede. Emotiile sunt firesti, vor trece si ele si vei fi super fericita cand vei sta cu minunea ta in brate. Pana atunci...rabdare!:)

Nu,nu, mai avem olecuta si ne cunoastem :D Trebuie sa ne pastram rabdarea, ca sa nu devina si Bulinul nerabdator si sa ne faca vreo surpriza :-)

floricica0vesela 30 aug 2015 00:27:23

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Mamico, am venit sa te incurajez si eu.

O SA FIE BINE!!!!

noi am fost in 8 iulie la control, toate bune si frumoase, ceza programata pe 15. emotii alea alea.
seara dupa control am avut o sangerare usoara usoara si contractii usoare, nu le-am bagat in seama.
in 9 dimineata am avut contractii neregulate, usoare. am sunat doctorita, mi-a zis sa iau no-spa si sa stau in pat, daca nu trec sa o sun. zis si facut dupa o ora am sunat-o sa ii spun ca iar am sangerat ceva ceva.
imi zice sa merg la spital sa ma vada, ma interneaza pe loc pe motiv ca e scurtat colul, ma lasa pe mana la un coleg si fuge la cabinet. peste trei ore aveam col sters, peste inca o ora dilatatie 6, contractii ciuciu. adica aveam, dar nu serioase. la 12 m-au internat, la 6 seara am intrat in sala la operatie.
anestezie rahi, operatie rapida, copil cu 10 APGAR, pupicuti, lacrimi, emotii
a doua zi la 6 dimineata m-am ridicat in picioare, la 9 am facut primii pasi, apoi l-am primit pe bebe
nu l-am putut pune la san ca am avut sfarcurile ombilicate si asistenta nu a vrut sa ma ajute sa le scot, i-am muls colostru in gurita.
in ziua 2 a fost toata ziua cu mine, a supt colostru cu protectii de silicon (nu recomand, nu le lasa sa te pacaleasca cu ele), a treia zi aveam furia laptelui, am scos 75 ml dintr-un san
imi lua 5 minute sa cobor din pat ca nu imi puteam incorda abdomenul, INSA nu am avut probleme sa il iau pe bebe in brate, niciodata. nici sa il iau, nici sa il plimb, nici sa il leagan.
eu una nu am putut sta pe o parte 3 saptamani, doar pe spate am stat, DAR erau alte fete care alaptau culcat, deci ele puteau.
eu am putut doar in fund la inceput.
daca il pui pe bebe la san vei avea lapte, cum ti-au zis si fetele. cum ai vazut si tu, ai colostrul, acela e primul lapte, deci laptele nu trebuie 'sa vina', el e acolo deja si asteapta pe bebe.
O SA FIE BINE!!!

nu stiu tu cum esti cu recuperarea dupa operatii, dar eu una la 4 zile mi-a dat jos pansamentul si nu am primit altul, la 5 zile am iesit din spital (iesea mai repede dar a trebuit sa golesc sanii sa nu fac febra si nu m-au lasat pana nu am fost ok), la 6 am facut dus, la 7 mi-au scos firele (ma rog, firul, ca am avut unul lung si nu am simtit NIMIC), apoi am luat nenumarate picioruse in burta de la bebe, si nu m-a deranjat decat la intins/ridicat din pat, cand radeam tare sau cand stranutam.
am putut avea grija de bebe, l-am putut lua, ridica, plimba, alapta, purta
e drept ca am operatia foarte jos, sub cea de apendicita, nici nu se vede de sub lenjeria cu talie joasa.

ceaiul nu e ok la copii, lapte exclusiv pana la 6 luni, si mai degraba sa iti cumperi chiloti de unica folosinta (eu am gasit la auchan) si fasa, vata, sa iti faci absorbante sterile, sa nu iti patezi lenjeria ta. mie mi-au folosit mult.
sampon pentru bebe nu am avut nevoie, la noi l-au spalat cu al lor sa vada daca nu face alergie sa stie de la ce.

Bebe al nostru s-a nascut cu pielea crapata (cica semne de suprapurtare) si au strambat din nas pana si la untul de shea 100% natural

intra pe pagina feisbuc Alapteaza! si citeste acolo despre alaptare, atasare corecta, si orice problema intampini cere ajutor, e un grup de mame care ofera ajutor gratuit de la mama la mama in vederea alaptarii de succes.
daca faci rani, neaparat cere ajutor nu te baza pe cei din spital, sigur se gaseste ceva mamica cu experienta si in zona ta.
si neaparat verifica copilul de frenuri linguale daca ai dureri sau rani la alaptare



Ora este GMT +2. Ora este acum 20:56:12.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO