forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Oare am sa reusesc de data asta? (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/oare-reusesc-data-asta-12478.html)

anqutz 01 feb 2014 17:40:27

Re: Oare am sa reusesc de data asta?
 
Mie nu mi se pare ca nici la prima vedere e mai scump. :P Poate e mai scump sa cumperi orez integral decat alb, desi nu am inteles niciodata de ce, dar clar iaurtul cu fructe si semipreparatele sunt mai scumpe. Ce-i drept, de ex 100 de gr de migdale costa cat o punga mare de chipsuri, dar nu vei reusi niciodata sa mananci 100 de gr de migdale odata, pe cand o punga de 150 de gr de chipsuri se evapora cand te uiti la un film. Nu mai vorbim de fast-food, de ex decat sa cumperi la pranz un sandvis de 6 lei mai bine iti faci de acasa o masa sanatoasa si bogata dpdv nutritiv care costa tot 6 lei. Si uite asa as putea sa scriu o carte despre subiectul acesta. :)) Asa ca Anamaria, daca vrei sfaturi despre cum sa cumperi mancare sanatoasa, ieftina si hranitoare, sunt un soi de guru. Si sunt si modesta. :">

anamariakatra 01 feb 2014 23:34:44

Re: Oare am sa reusesc de data asta?
 
sfaturi am nevoie si sunt binevenite oricand :-))) ce e drept fructele, anumite legume, pieptul de pui sau curcan si pestele au niste preturi de te sperii dar sanatatea e mai importanta. apoi daca ajung sa cunosc si un guru care sa fac sa-mi ajunga bugetul atunci si mai bine :-))) ... singura chestie de care nu sunt convinsa e ca nu cred ca nu as putea papa 100g de migale odata. Cam din cauza asta am pus 10 kg in 2 ani :-)))

jolye79 02 feb 2014 09:04:06

Re: Oare am sa reusesc de data asta?
 
Citat:

Anterior postat de anamariakatra (Post 1325736)
sfaturi am nevoie si sunt binevenite oricand :-))) ce e drept fructele, anumite legume, pieptul de pui sau curcan si pestele au niste preturi de te sperii dar sanatatea e mai importanta. apoi daca ajung sa cunosc si un guru care sa fac sa-mi ajunga bugetul atunci si mai bine :-))) ... singura chestie de care nu sunt convinsa e ca nu cred ca nu as putea papa 100g de migale odata. Cam din cauza asta am pus 10 kg in 2 ani :-)))

:D Eu pot si mai bine de 100 de grame!!! Am inlocuit migdalele/alunele/caju cu nuci romanesti. Lor le pot rezista.

butterfly30 02 feb 2014 14:40:04

Re: Oare am sa reusesc de data asta?
 
1 ataşament(e)
la multi ani!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! sa fii fericita, sanatoasa, si sa ai numai impliniri!!!

anamariakatra 02 feb 2014 15:31:18

Re: Oare am sa reusesc de data asta?
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1325785)
la multi ani!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! sa fii fericita, sanatoasa, si sa ai numai impliniri!!!

:-)))))) multumesc tare mult

anqutz 02 feb 2014 23:02:15

Re: Oare am sa reusesc de data asta?
 
La multi ani! Multa sanatate, fericire si dragoste! :)

anqutz 03 feb 2014 09:24:59

Re: Oare am sa reusesc de data asta?
 
Citat:

Anterior postat de anamariakatra (Post 1325736)
sfaturi am nevoie si sunt binevenite oricand :-))) ce e drept fructele, anumite legume, pieptul de pui sau curcan si pestele au niste preturi de te sperii dar sanatatea e mai importanta. apoi daca ajung sa cunosc si un guru care sa fac sa-mi ajunga bugetul atunci si mai bine :-))) ... singura chestie de care nu sunt convinsa e ca nu cred ca nu as putea papa 100g de migale odata. Cam din cauza asta am pus 10 kg in 2 ani :-)))

Neata! Initial ti se pare ca sunt mai scumpe, dar mananci mai putin piept de pui decat nu-stiu-ce fel semipreparat. In primul rand pentru ca are alta densitate carnea si in al 2-lea rand pentru ca nu are toate eurile si potentatorii de aroma care te fac sa mananci mai mult. Iar daca in farfurie pui o portie rezonabila de carne si multe legume, care au fibre, te vei simti satula mai mult timp. Si daca nu iti permiti sa le cumperi proasete, poti intotdeauna sa optezi pentru cele congelate, au aceeasi nutrienti, sunt intotdeauna mai ieftine, mai ales daca le cumperi in cantitati mai mari.

Migdale crude ma indoiesc ca poti manca 100 de gr odata, iar oleaginoasele nu se mananca prajite si sarate daca vrei sa obtii nutrienti din ele. :)

Zoe 03 feb 2014 09:49:19

Re: Oare am sa reusesc de data asta?
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 1325863)
Migdale crude ma indoiesc ca poti manca 100 de gr odata, iar oleaginoasele nu se mananca prajite si sarate daca vrei sa obtii nutrienti din ele. :)

subscriu la antevorbitoare, şi eu pot! :D

anqutz 03 feb 2014 09:53:06

Re: Oare am sa reusesc de data asta?
 
Pe bune, crude? :P Mi se parea imposibil. :))

Zoe 03 feb 2014 13:18:19

Re: Oare am sa reusesc de data asta?
 
oh, pot mânca o pungă MARE de arahide, că ele sunt preferatele.
cu siguranţă nici la migdale nu fac nazuri, orice e sâmburos. :))

anamariakatra 03 feb 2014 16:30:25

Re: Oare am sa reusesc de data asta?
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 1325829)
La multi ani! Multa sanatate, fericire si dragoste! :)

Multumesc pentru urari anqutz.
MIgdale, alune, arahide, nuci ... pentru mine sunt ca un drog. 100g din fiecare sau toate la un loc pot linistita si fara prebleme sa le mananc si chiar in timp record :-))
Oricum vroiam sa mai sarbatoresc un eveniment: am slabit primul meu kg, fara prea mult efort si datorita sfaturilor voastre. Nu mai sunt asa de balonata si durerea de la ficat a cam disparut. Sigur inca mai fac greseli si voi continua sa le fac asa ca daca din cand in cand mai dati o privire la meniul meu v-as multumi din suflet. Inafara de ziua de ieri :-))) un dulce de ziua mea a trebuit neaparat :-)

anqutz 05 feb 2014 13:54:10

Re: Oare am sa reusesc de data asta?
 
Yuhuuu, in sfarsit pot scrie. :D Felicitari pentru scadere! Toate facem greseli, nu exista persoana care sa aiba o saptamana perfecta, asa ca nu te stresa. Poate pana ajungi la finish va trebui sa mai rafinezi unele chestii, dar schimbarile se fac in timp, sunt mai usor de asimilat.


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:17:23.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO