forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Skinny me. ;) (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/skinny-me-12376.html)

Beldiman 23 iul 2013 21:34:32

Skinny me. ;)
 
Bunaaa. :-* Ma numesc Iulia,am 16 ani, 58 de kg,163 cm . Nu sunt chiar buna sa scriu introduceri sau sa ma prezit macar,scuuze.:"> Cam de un an navighez pe site-ul asta,fiind un fel de umbra,pana azi cand m-am hotarat sa-mi fac un jurnal. 'Lupta' mea cu kilogramele a inceput de cand eram in clasa a 7 a,adica aveam in jur de 13-14 ani. Ceea ce m-a facut sa constientizez ca trebuie sa fac ceva in legatura cu silueta mea au fost vorbele urate si jignirile aspre aduse de colegii mei de clasa. Vreau sa va spun sincer ca anii de gimnaziu mi s-au parut insuportabili,m-am simtit oribil. Eu am constructia corpului de tip para:am talia subtire,dar in schimb picioare groase si fund mare,ca sa fiu super sincera.:)) Si chestia asta ma complexeaza foarte tare,nu ies in oras,prefer sa stau in casa pentru ca e un chin sa-mi pun niste blugi pe mine deoarece nu-mi place cum stau. Cel mai mult am cantarit 63 de kg si am dat jos pana la 54 cu ajutorul lui Dukan. In momentul de fata tot Dukan tin si nu stiu cum fac,dar inca rezist. Am momente de binge eating,apoi plang,incep sa ma urasc foarte tare si o iau de la inceput,e ca un cerc vicios. Uh,habar nu aveti cat de tare m-am saturat. Vreau sa fiu o slabuta!
M-am gandit ca pana incepe scoala sa continui cu Dukan,deocamdata sunt in atac,de saptamana viitoare intru in croaziera si sper sa ajung la 55 de kg (mi se pare si imposibil,dar totusi sper:( )
Problema se complica cand incepe scoala deoarece nu stiu ce dieta sa aleg. M-am gandit la hipocalorica,dar inca nu i-am dat de cap,poate ma ajutati voi sa o inteleg,va rog. :x

Malina Dodu 24 iul 2013 19:47:12

Re: Skinny me. ;)
 
Buna Iulia! Si eu am putin timp de cand mi-am deschis jurnal si sa stii ca sunt alaturi de tine. Aceeasi problema o am si eu. Imi doresc sa ajung la 48 de kg, intr-un mod sanatos. Dukan-ul nu ma incanta, prea multe proteine strica. Prefer South Beach. dar orice ar fi sunt alaturi de tine si te sustin! >:D<

040489 25 iul 2013 12:05:00

Re: Skinny me. ;)
 
Buna Iulia! Noi te sustinem de aici, sper sa gasesti cea mai buna solutie pentru tine. Eu am inceput acum 3 saptamani dieta raw, la indemnul unei nutritioniste. Am slabit deja 4 kg si vreau sa adopt stilul asta pe viata. Nu simt senzatia de foame,mananc din 3 in 3 ore si nici cu sportul nu ma omor, spre rusinea mea :D. Sa ai mult succes si tine-ne la curent!

Beldiman 25 iul 2013 16:11:04

Re: Skinny me. ;)
 
Citat:

Anterior postat de Malina Dodu (Post 1282644)
Buna Iulia! Si eu am putin timp de cand mi-am deschis jurnal si sa stii ca sunt alaturi de tine. Aceeasi problema o am si eu. Imi doresc sa ajung la 48 de kg, intr-un mod sanatos. Dukan-ul nu ma incanta, prea multe proteine strica. Prefer South Beach. dar orice ar fi sunt alaturi de tine si te sustin! >:D<

Heeei Madalia. Imi pare bine sa te cunosc. Mda,nici pe mine nu ma incanta Dukan decat la prima faza cand kilogramele dispar foarte repede mai ales ca eu am o lipsa de calciu mare,iar iaurtul si branzeturile cu 0% grasime nu au cum sa o rezolve. O sa ma informez despre South Beach,poate ma hotarasc si tinem impreuna. :-* Multumesc din suflet,si eu sunt alaturi de tine. :x >:D<

Beldiman 25 iul 2013 17:45:13

Re: Skinny me. ;)
 
Citat:

Anterior postat de 040489 (Post 1282892)
Buna Iulia! Noi te sustinem de aici, sper sa gasesti cea mai buna solutie pentru tine. Eu am inceput acum 3 saptamani dieta raw, la indemnul unei nutritioniste. Am slabit deja 4 kg si vreau sa adopt stilul asta pe viata. Nu simt senzatia de foame,mananc din 3 in 3 ore si nici cu sportul nu ma omor, spre rusinea mea :D. Sa ai mult succes si tine-ne la curent!


Saluut. :-* In ce consta? Mananci numai legume/fructe fara a fi gatite,nu? Felicitari pentru kilogramele pierdute si spor in contiunuare. Eu la sport ma dau greu,dar cand incep sa fac nu ma mai pot opri. :))
Multuumesc. >:D<

Beldiman 25 iul 2013 20:01:21

Re: Skinny me. ;)
 
Pff,revin cu o veste reeaa. :( Azi am avut parte de un episod de binge-eating am mancat tot ce mi-a cazut in mana,nu m-am abtinut deloc. Nu stiu de ce mi se intampla chestiile astea. Ma rog,asta e. De maine inchei Dukan si incep sa mananc sanatos,revin cu raportul! Asa ceva nu se mai poate,trebuie sa reusesc,nu-i asa? :))

040489 25 iul 2013 20:07:57

Re: Skinny me. ;)
 
Citat:

Anterior postat de Beldiman (Post 1282993)
Saluut. :-* In ce consta? Mananci numai legume/fructe fara a fi gatite,nu? Felicitari pentru kilogramele pierdute si spor in contiunuare. Eu la sport ma dau greu,dar cand incep sa fac nu ma mai pot opri. :))
Multuumesc. >:D<

In general, da. Dimineata incep cu un smoothie verde,din fructe si frunze, gustarile consta in seminte, fructe. In rest, am carti de bucate dupa care gatesc. Iau si suplimente alimentare, regimul nu imi asigura tot ce am nevoie. Sa ai mult spor si tu.

Beldiman 26 iul 2013 15:42:59

Re: Skinny me. ;)
 
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 09:11
Branza de vaci, 50g - 105 calorii
Rosie, 50g - 13 calorii
Apa plata, 1000ml - 0 calorii
Coca-Cola Zero, Coca Cola, 500ml - 1 calorii

Prânz, ora 09:17
Parjoale, Delhaize, 280g - 674 calorii
Friptura de porc, 50g - 143 calorii
Paine "Grau Intreg", Vel Pitar, 50g - 110 calorii
Bors cu fasole, mayya, 300g - 148 calorii

Cina, ora 12:51
Ceai Menta, 250ml - 3 calorii
Apa plata, 500ml - 0 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1197 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1320 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1320 calorii

Am facut si o ora de sport,iar mai tarziu ma duc cu tatal meu la alergat. Credeti ca e okay asa? Sau ar trebui sa mai schimb ceva?

040489 26 iul 2013 16:10:10

Re: Skinny me. ;)
 
Nu stiu daca eu sunt in masura sa dau sfaturi,dar imi scriu si eu parerea personala, sa nu te superi :D. fiind sezonul eu ma axez mai mult pe salate proaspete. Nu iti plac asa de mult? si as inlocui carnea de porc, cu cea de peste sau pui. nu vad la tine in meniu gustarile, banuiesc ca intre mic dejun si pranz sunt vreo 6-7 ore si ai numai 2 mese pe zi.

Beldiman 26 iul 2013 17:03:33

Re: Skinny me. ;)
 
Stai linistita,nu ma supar,chiar imi place sa fiu corectata deoarece asa ajungi pe drumul cel bun,invatand din greseli. Bineinteles ca imi plac salatele,numai ca bate vantul la mine in frigider,mama fiind plecata pentru cateva zile,dar de maine promit ca o sa am salata cu rosii si castraveti la pranz si la cina.
Gustarile pot contine un fruct,nu? Sau un iaurt? Nu prea mananc de obicei intre mic dejun si pranz,doar intre pranz si cina,atunci vine foamea si mi-o potolesc cu un mar sau prune deobicei. Sincer,m-am cam speriat cand am vazut 1197 de calorii,mi se pare mult,nu crezi? :D


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:06:40.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO