forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Stil de viata sanatos (2) (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/stil-viata-sanatos-2-a-12586.html)

pucca 10 sep 2014 10:28:59

Stil de viata sanatos (2)
 
Salutare!
De ceva timp sunt intr-o lupta continua cu kilogramele in plus. Am plecat de la 67 de kg, pe care le acumulasem dupa o dieta mai drastica, la care nu m-am tinit de faza de consolidare a greutatii. A fost greu, a durat cam un an sa ajung la 63-64 prin mult sport, dar am reusit. De atunci am facut o pasiune pentru miscare si am constientizat importanta mancarii sanatoase. Excesele nu au lipsit deloc, am predispozitie la ingrasare, dar am urmarit intotdeauna sa compensez prin sport.
Acum am 61,7. Ma invart de vreo 2 ani in jur dr 61-63. Cel mai bine m-am simtit cand aveam 57 de kg, mi-ar placea tare mult sa ajung inapoi la acea greutate, dar NUMAI printr-un stil de viata sanatos. Fac sport constant, uneori sunt mai lenesa, alteori pot sa ma duc la sala si de 6 ori pe saptamana.

Telul meu este sa scap de celulita si sa ajung la greutatea la care sa ma simt bine in orice tinuta.

Plan de bataie:

1. Sport de cel putin 4 ori pe saptamana (cel putin in prima faza)
2. Reducerea, aproape renuntarea la:
- produsele fainoase
- dulciuri din comert
- cartofi
- otrava alba (zaharul)

Va astept in casuta mea sa povestim. Eu voi posta meniul zilnic.
Pupici si o zi frumoasa.

Michelina 10 sep 2014 10:37:51

Re: Stil de viata sanatos (2)
 
Ce bine ca am gasit o Slabuta din Suceava!! :D:D>:D<>:D<

Bun plan - asta e si planul meu doar ca tare greu ma tin de el!! Si de sport si de dieta!

pucca 10 sep 2014 11:16:44

Re: Stil de viata sanatos (2)
 
Bun venit la mine in jurnal, Michelina! 😘
Eu am gasit in sport si o metoda de relaxare, conteaza sa iti gasesti sportul preferat si sa il faci de placere. Eu, de exemplu, as prefera oricand o ora de Kangoo Jumps. Mergi la sala sau faci sport acasa?

Michelina 10 sep 2014 11:32:02

Re: Stil de viata sanatos (2)
 
Citat:

Anterior postat de pucca (Post 1360722)
Bun venit la mine in jurnal, Michelina! ������
Eu am gasit in sport si o metoda de relaxare, conteaza sa iti gasesti sportul preferat si sa il faci de placere. Eu, de exemplu, as prefera oricand o ora de Kangoo Jumps. Mergi la sala sau faci sport acasa?

Fac acasa - mergeam la Fit for Fun dar de cand s-a inchis n-am mai gasit o sala la care sa merg dimineata. Majoritatea sunt uc program dupa amiaza.

pucca 10 sep 2014 11:34:36

Re: Stil de viata sanatos (2)
 
Eu acum stau in Cluj.. Deci n-as putea sa te ajut cu informatii in privinta salilor...cred ca ar trebui sa mai cauti ceva convenabil pt tine. Pe mine ma motiveaza foarte tare sa am un abonament si sa trebuiasca sa ma tin de el.

PrintZzY 10 sep 2014 11:58:18

Re: Stil de viata sanatos (2)
 
Buna!!! >:D<
Succes! Si eu am cam aceleasi obiective..dieta nu vreau sa mai tin..in 2012 am facut gastrita din aceasta cauza si nici nu am avut menstruatie cateva luni :(...acum incerc sa nu mai mananc dulciuri si fac sport acasa
Sper ca nu te-am plictisit prea tare ;;) si inca o data.. Succes!!

pucca 10 sep 2014 12:00:31

Re: Stil de viata sanatos (2)
 
Citat:

Anterior postat de PrintZzY (Post 1360726)
Buna!!! >:D<
Succes! Si eu am cam aceleasi obiective..dieta nu vreau sa mai tin..in 2012 am facut gastrita din aceasta cauza si nici nu am avut menstruatie cateva luni :(...acum incerc sa nu mai mananc dulciuri si fac sport acasa
Sper ca nu te-am plictisit prea tare ;;) si inca o data.. Succes!!

Bun venit in jurnalul meu! :*
Sper sa putem reusi impreuna sa ne atingem obiectivele. De unde plictiseala? Ma bucur tare mult cand e activitate pe aici. Te pup si te mai astet in vizita.

Ai un jurnal? Daca da, lasa-mi te rog un link.

pucca 10 sep 2014 17:32:39

Re: Stil de viata sanatos (2)
 
Inchei meniul pe ziua de azi. Sper sa nu ma mai apuce foamea mai tarziu

Mic dejun
smoothie cu para, prune, nectarina, cateva boabe de struguri, seminte de in, dovleac si susan
Cafea cu putin zahar, fara lapte

Pranz
Ciorba de vitel cu smantana
Un fel de tocanita de ciuperci
Branza de burduf
Doua bucatele mici de carne de vitel

Gustare: 3 pateuri de la Fornetti cu ciocolata (nu m-am putut abtine)

Cina
Salata de vinete fara ulei
2 felii parizer
Branza de burduf
2 ardei copti

Mai pe la 8-9 voi face si sportul. Astept sa treaca doua ore dupa masa.

eliza david 10 sep 2014 17:58:10

Re: Stil de viata sanatos (2)
 
Citat:

Anterior postat de pucca (Post 1360782)
Inchei meniul pe ziua de azi. Sper sa nu ma mai apuce foamea mai tarziu

Mic dejun
smoothie cu para, prune, nectarina, cateva boabe de struguri, seminte de in, dovleac si susan
Cafea cu putin zahar, fara lapte

Pranz
Ciorba de vitel cu smantana
Un fel de tocanita de ciuperci
Branza de burduf
Doua bucatele mici de carne de vitel

Gustare: 3 pateuri de la Fornetti cu ciocolata (nu m-am putut abtine)

Cina
Salata de vinete fara ulei
2 felii parizer
Branza de burduf
2 ardei copti

Mai pe la 8-9 voi face si sportul. Astept sa treaca doua ore dupa masa.

Vezi ce faci cu parizerul ala :)

pucca 10 sep 2014 22:44:47

Re: Stil de viata sanatos (2)
 
Maine nu mai mananc din el. Am ramas fara carne in casa si simteam nevoia la masa aia.
Multumesc!


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:44:49.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO