forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Tina's diary (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/tinas-diary-3937.html)

Tina 11 sep 2012 17:27:16

Re: Tina's diary
 
Buna, slabutelor!
Scriu cam rar, insa va citesc. Momentan stau acceptabil, tot revin la 80-82 kg, insa am tot mancat si zahar, fie in cant. mici. O sa revin la low-carbul meu clasic, cel cu un fruct dimineata si in rest legume, carne, grasimi. Clar, eu nu slabesc vara. Mie imi prieste frigul din toate punctele de vedere, inclusiv dieta: nu am fructe, slabesc. Cu moralul stau ceva mai bine, ma ajuta consilierea, prietenii. Urmeaza un an greu, ultimul de facultate, o sa profit si sa dau jos afurisitele astea de kg.

Multumesc pt. incurajari Laura, Stephanie !

dumitritsa91 - nu are nicio importanta ca ai amestecat Insanity 1 cu 2, asa am facut si eu. Umbla la dieta, schimba calitatea/cantitatea alimentelor. Nu am slabit nici cu Insanity zilnic pana nu am umblat la dieta. Iti urez spor! Nu mai tine SB, mananc poate un fruct, totul tine de tatonare in limitele alimentelor sanatoase si cantitatii.

Tina 15 sep 2012 13:55:33

Re: Tina's diary
 
Pt. ca a venit toamna si nu imi plac fructele din acest sezon, am deci sa revin la dieta mea low-carb ( normal ca vara m-am ingrasat, am 82kg iar). E important sa mananc si ce imi place, asa ca m-am gandit la un asemenea plan:
MD: 1 felie paine "Grau intreg"/Benecol/Wasa/Burger unsa cu unt 65%, 50g cascaval/branza de tara si 1-2 legume
G: 1 fructe (mere sau grapefruit, nu imi prea place nimic altceva)
P: salata cu carne la cuptor/ciorba sau branza semi grasa cu omleta si legume, peste cu legume
C: 50g oleagionase crude

Schimbarile in dieta constau, mai concret, in:
- mut pranzul la ora 3, ca sa pot manca si un fruct in prima parte a zilei
- MD - va fi cu lipide si proteine, nu cu glucide (in principal) ca pana acum, poate voi schimba daca nu merge asa, testez
-Cina va consta doar din oleagionase si poate proteine pe perioada in care slabesc, deoarece am inceput sa mananc f mult seara si daca voi manca ce imi place ziua nu o sa mai mananc mult seara

Schimbarea va consta in axarea pe preferintele mele, cu mentiune ca iar voi elimina complet zaharu, am cam inceput sa mananc dulciuri si se simte.
In mod obigatoriu voi avea doar 4 sedinte de 45-60min sport/ sapt.

coco23 15 sep 2012 14:51:17

Re: Tina's diary
 
Nu e cam mult 50 grame cascaval zilnic si unt? cascavalul oricum este un tip de branza foarte gras.

Sa incerci si caju crud ca oleaginoase, imi plac foarte mult! pup

Tina 15 sep 2012 16:19:34

Re: Tina's diary
 
Citat:

Anterior postat de coco23 (Post 1131601)
Nu e cam mult 50 grame cascaval zilnic si unt? cascavalul oricum este un tip de branza foarte gras.

Sa incerci si caju crud ca oleaginoase, imi plac foarte mult! pup

Nu, nu e mult pt. ca intentionez sa mananc grasimi mai multe si sa mentin un nr. crescut de kcal. Caju nu imi place. Nu au nimic grasimile, e un mare mit. M-am ingrasat de la fructe si paine acum.

coco23 15 sep 2012 16:23:13

Re: Tina's diary
 
Ok, alegerea ta. Eu mananc in medie cam 2 kg de fructe zilnic, pe langa mancarea obisnuita si sub nicio forma nu m-am ingrasat.

Eu de la grasimi si carbo rai ma ingras mereu.

Tina 15 sep 2012 16:39:13

Re: Tina's diary
 
Citat:

Anterior postat de coco23 (Post 1131662)
Ok, alegerea ta. Eu mananc in medie cam 2 kg de fructe zilnic, pe langa mancarea obisnuita si sub nicio forma nu m-am ingrasat.

Eu de la grasimi si carbo rai ma ingras mereu.

Da, de fel fructele au mult zahar si prea putini nutrienti si mie mi-ar placea sa cred ca e invers. E posibil sa nu te ingrasi cu ele , nu contest, insa nu te priva de lucuri cu mai multi nutrienti: legume de ex.

coco23 15 sep 2012 16:41:17

Re: Tina's diary
 
Categoric insa sa spunem ca fructele au prea putini nutrienti, e gresit, consider eu. Asa e, au putini nutrienti in sensul ca nu te poti hrani doar din fructe.
Dar in rest, sunt pline de vitamine si minerale.
Si legumele, of course.
Asta daca nu sunt toate cu tot felul de hormoni si chimicale si alte nebunii:(

Tina 18 oct 2012 16:13:57

Re: Tina's diary
 
Buna, slabutelor!
Nu mai trec pe aici pt. ca trec printr-o perioada aglomerata, m-am ingrasat mult, am 84kg si ma simt oribil. Nu imi mai pasa de nimic, incerc sa ma distrez cand am timp liber, incerc sa imi ocup timpul cu facultatea, fiind in anul 3. Ma urasc si tot ce vreau e sa slabesc. Nu am alte lucruri de spus si nu voi spune pana nu vin cu rezultate.

Rallara 18 oct 2012 16:31:14

Re: Tina's diary
 
Buna Tina... am trecut pe la tine ca nu ti-am mai vazut jurnalul aparand pe aici... sau nu l-am observat eu... iar dupa ce am citit putin... am tinut sa-ti spun succes la slabit si ca imi pare rau ca ai pus la loc... din ce ai scris mi se pare ca ai cunostinte de nutritie... faci sport... tii cont de zaharuri... cum s-a intamplat sa pui la loc? Si felicitari pentru rezultatele de la semnatura!!!;;) In doar 3 luni... uau... si eu ma chinui de imediat un an cu tot atatea!:)) Eh... nu e rasul meu evident...

Tina 19 oct 2012 17:07:50

Re: Tina's diary
 
Citat:

Anterior postat de Rallara (Post 1154965)
Buna Tina... am trecut pe la tine ca nu ti-am mai vazut jurnalul aparand pe aici... sau nu l-am observat eu... iar dupa ce am citit putin... am tinut sa-ti spun succes la slabit si ca imi pare rau ca ai pus la loc... din ce ai scris mi se pare ca ai cunostinte de nutritie... faci sport... tii cont de zaharuri... cum s-a intamplat sa pui la loc? Si felicitari pentru rezultatele de la semnatura!!!;;) In doar 3 luni... uau... si eu ma chinui de imediat un an cu tot atatea!:)) Eh... nu e rasul meu evident...

NU conteaza cat sport faci daca manaci prost, asa ca mine. Ce pot sa spun? Am mancat compulsiv, mult si chiar zahar uneori.


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:19:51.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO