forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva subiecte - Am intre 50 kg si 60 kg (http://forum.slabute.ro/arhiva-subiecte-intre-50-kg-60-kg/)
-   -   Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg (http://forum.slabute.ro/arhiva-subiecte-intre-50-kg-60-kg/grupul-celor-intre-50-kg-60-kg-215.html)

Slabuta 15 mar 2009 11:01:31

Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg
 
Buna tuturor! Am deschis acest subiect, din dorinta de a gasi mai multe "colege" care au aceeasi greutatea ca si mine. Vreu sa ne ajutam cu retete, cu sfaturi care ne-ar ajuta sa ajungem la greutatea dorita.

Eu am inceput de la 53,2 kg, saptamana aceasta de luni. Chiar daca tickerul arata ca am plecat de la 68, lucru care a fost acum doi ani si ceva (de atunci am tinut regim, am facut pauze de mentinere, iar am tinut regim), eu m-am apucat din nou de regim de luni, 09.03.20009 :) Si va astept cu drag pe toti cei care au o greutate asemanatoare :)

babi 21 mar 2009 16:33:10

ma altur si eu grupului.chiar daca nu mai vreau sa slabesc,ci doar sa ma mentin,voi fi alaturi de cei care vor sa slabeasca.
in faza mea de mentinere,fac sport regulat,mananc sanatos si cu cap. :)
singurul lucru pe care mi-l mai doresc:sa am mai multi muschiuleti pe mine,adica mai frumos conturata silueta.:D
a venit primavara si voi incepe cu mai multe plimbari in parc,sambata si duminica poate reusesc sa ies si cu bicicleta. :) daca gasesc pe cineva sa stea cu papusa mea. :D

babi 01 apr 2009 12:38:35

Buna slabuta
 
Ce mai faci slabuta? Cum merge cu regimul? Vad ca tickerul tau nu arata nici o schimbare. De ce? :(

Slabuta 01 apr 2009 12:44:01

Citat:

Anterior postat de babi (Post 2519)
Ce mai faci slabuta? Cum merge cu regimul? Vad ca tickerul tau nu arata nici o schimbare. De ce? :(

Buna babi. >:D<:-* Mi-a fost dor de tine. :)
Pai, ce sa fac? Pe forum, pe acasa, cu regimul si mai nou cu exercitiile. :D
Am vazut ca se incapataneaza cantarul, asa ca m-am apucat sa fac si sport. :)
Nu e nici o schimbare si asta ma enerveaza la culme. O sa ma cantaresc duminica, sa vad ce progres mare am facut saptamana asta. :))

Abia astept sa am kg pe care mi le doresc. Fac dus regulat cu scrub-ul de cafea.
Am pielea foarte catifelata, dar si cada plina de cafea. :))

In rest nu ma plang. Astept mai repede rezultatele. :) [*14*]

babi 01 apr 2009 12:47:44

Vei avea succese
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 2520)
Buna babi. >:D<:-* Mi-a fost dor de tine. :)
Pai, ce sa fac? Pe forum, pe acasa, cu regimul si mai nou cu exercitiile. :D
Am vazut ca se incapataneaza cantarul, asa ca m-am apucat sa fac si sport. :)
Nu e nici o schimbare si asta ma enerveaza la culme. O sa ma cantaresc duminica, sa vad ce progres mare am facut saptamana asta. :))

Abia astept sa am kg pe care mi le doresc. Fac dus regulat cu scrub-ul de cafea.
Am pielea foarte catifelata, dar si cada plina de cafea. :))

In rest nu ma plang. Astept mai repede rezultatele. :) [*14*]

Nu te intrista. Sunt perioade in care organismul efectiv nu vrea sa faca nimic, e lenes, nici incolo, nici incoace. Trebuie sa ai suficienta rabdare si toate vor veni la timpul lor. ;)

Sa nu renunti la cafea, chiar daca iti face mizerie, este o metoda foarte buna in tratarea celulitei dar si in prevenirea ei cum este cazul tau. ;)

O sa vina si la tine rezultatele. Gandeste-te mai putin la kg astea si ocupa-te de sport, regim ca lumea, si sa vezi cum vor veni si rezultatele. ;)

Slabuta 01 apr 2009 12:49:51

Citat:

Anterior postat de babi (Post 2521)
Nu te intrista. Sunt perioade in care organismul efectiv nu vrea sa faca nimic, e lenes, nici incolo, nici incoace. Trebuie sa ai suficienta rabdare si toate vor veni la timpul lor. ;)

Sa nu renunti la cafea, chiar daca iti face mizerie, este o metoda foarte buna in tratarea celulitei dar si in prevenirea ei cum este cazul tau. ;)

O sa vina si la tine rezultatele. Gandeste-te mai putin la kg astea si ocupa-te de sport, regim ca lumea, si sa vezi cum vor veni si rezultatele. ;)

Asa o sa fac, nu am incotro. :> Nu am de gand sa ma intorc la fata aia grasulie. #:-s

kopela 06 apr 2009 00:35:22

Povestea mea - Kopela
 
Sunt nou venita pe aici:).Am 21 de ani si sa va spun si eu povestea mea.de cand ma stiu am avuto greutate normala mai aveam perioade cand eram slabuta dar in rest totul era ok.prin clasa a 9-a ma ingrasasem foarte foarte tare fara nici o explicatie avand in vedere ca am facut arte martiale 13 ani de zile mergeam cu biciclleta sau role zilnic etc.Ajunsesem la 64 de kg la 1.65 si eram foarte "rotunda' apoi brusc dupa un an am inceput sa slbesc usor usor iar fara nci o explicatie slebeam pur si simplu si nu manacm nimik in minus sau in plus nu tinusem diete nciodata nimik.toata luem ama intreba dar cum ai reusit ca minti ca sigur ai tinut regim si eu le zicem ca nu am facut absolut nimik.si am toto tinut o asa pana si parintii mei erau suparati crezand ca ma abtin de la mancare.Bun...apoi am avu tun necaz imi murise bunica si atunci intr-adevar numai aveam pofta d emanacre si slabisem si mai rau cand vedeam macare imi venea sa vomit.facusem psihoterpie etc imi dadusera si un antidepresiv care mai rau imi facea asa ca renuntasem eu singura la el .Si uite asa toto slabeam si ma simteam rau.Medicii ziceau ca nu am nimic iar daca ma duceam la vreun terapeut ma lua cu tratamente din alea de ale lor crezand ca cine stie ce am.Intrasem in clasa a 12-a deci bacul,ajunsesem la 52 de kg ceea ce se vedea rau de toto aratm anorexica deoarece eu am o conformatie atletica.Dupa bac ma ingrasasem un pic.Incepusem facultatea toate bune si frumoase numai ca hop!iar incepusem sa slabeesc numai ca aveam o pofta mare de mancare manacm mult si slabeam nu ma simteam bine etc.Si intr-un final am ajuns al endocrinologie si surpriza!Aveam proble destul de nasoale cu glanda.Si bieinteels odata cu tratamentul hormonal au aprut si kg in plus si de la 55 cate aveam ajunsem la 61!Astfel a inceut si lupta cu kilogramele.desi faceam sport in continuare ca imi place,am incercat o groaza de suplimente alimentare pentru slabit gel Hoodia sau crom picolinat,Bioslim.natural siluet...nimic:(Intelesesem ca greutatea mea se datora retentiei mari de lichid.Si tot as ain disperarea mea mare de a slabi mi s-a pus pata si am zis gata pana aici!si astfel m am apucat sa reduc cantitaea de macare fortat.Normal ca aveam senzatia de foame ca ma roade stomacul ma simteam slabita etc.acu insa am inceput sa slbesc iar dar putin vreo 3 kilograme acu am 57 jumate la 1.68 altii imi zic ca e foarte bine dar mie pur si simplu nu -mi placesi vreau sa slabesc pana al 55.Si am inceput seara sa mananc morcovi sau salata de morcovi,salata mixta cu putina branza in fiecare sera si nimic altceva.Dimineatza manan doua felii de paine fara unt cu sunca.sau din cand in cand imi fac o omleta desi nu mi pot face prea des din cauza colesterolului ridicat in sange din pricina glandei,iar la pranz manac supa de zarzat sau de pui,iar felul doi variaza ori spanac,ori pui la cuptor ori leguma fratinate-fierte in aburi cartofii ii manac mai nou numai fierti,piept de pui pe garatar cu ridichi ceapa depinde,orez-pilaf etc.Adik un regim variat.Adevarul e ca am schimbat total masa de seara care era mai bogata inainte cat d ecat iar acu e foarte usoara.Ma bate gandul sa incerc un regim disociat dar nu stiu daca fac fata eu daca nu manac suficient ma ia cu lesin destul de repede.Imi puteti da niste sugestii?banuiesc ca avand probleme hormonale chair si asa nu cred ca e imposibil de slabit

Slabuta 06 apr 2009 09:10:38

Citat:

Anterior postat de kopela (Post 2834)
Sunt nou venita pe aici.Am 21 de ani si sa va spun si eu povestea mea.de cand ma stiu am avuto greutate normala mai aveam perioade cand eram slabuta dar in rest totul era ok.prin clasa a 9-a ma ingrasasem foarte foarte tare fara nici o explicatie avand in vedere ca am facut arte martiale 13 ani de zile mergeam cu biciclleta sau role zilnic etc.Ajunsesem la 64 de kg la 1.65 si eram foarte "rotunda' apoi brusc dupa un an am inceput sa slbesc usor usor iar fara nci o explicatie slebeam pur si simplu si nu manacm nimik in minus sau in plus nu tinusem diete nciodata nimik.toata luem ama intreba dar cum ai reusit ca minti ca sigur ai tinut regim si eu le zicem ca nu am facut absolut nimik.si am toto tinut o asa pana si parintii mei erau suparati crezand ca ma abtin de la mancare.Bun...apoi am avu tun necaz imi murise bunica si atunci intr-adevar numai aveam pofta d emanacre si slabisem si mai rau cand vedeam macare imi venea sa vomit.facusem psihoterpie etc imi dadusera si un antidepresiv care mai rau imi facea asa ca renuntasem eu singura la el .Si uite asa toto slabeam si ma simteam rau.Medicii ziceau ca nu am nimic iar daca ma duceam la vreun terapeut ma lua cu tratamente din alea de ale lor crezand ca cine stie ce am.Intrasem in clasa a 12-a deci bacul,ajunsesem la 52 de kg ceea ce se vedea rau de toto aratm anorexica deoarece eu am o conformatie atletica.Dupa bac ma ingrasasem un pic.Incepusem facultatea toate bune si frumoase numai ca hop!iar incepusem sa slabeesc numai ca aveam o pofta mare de mancare manacm mult si slabeam nu ma simteam bine etc.Si intr-un final am ajuns al endocrinologie si surpriza!Aveam proble destul de nasoale cu glanda.Si bieinteels odata cu tratamentul hormonal au aprut si kg in plus si de la 55 cate aveam ajunsem la 61!Astfel a inceut si lupta cu kilogramele.desi faceam sport in continuare ca imi place,am incercat o groaza de suplimente alimentare pentru slabit gel Hoodia sau crom picolinat,Bioslim.natural siluet...nimic:(Intelesesem ca greutatea mea se datora retentiei mari de lichid.Si tot as ain disperarea mea mare de a slabi mi s-a pus pata si am zis gata pana aici!si astfel m am apucat sa reduc cantitaea de macare fortat.Normal ca aveam senzatia de foame ca ma roade stomacul ma simteam slabita etc.acu insa am inceput sa slbesc iar dar putin vreo 3 kilograme acu am 57 jumate la 1.68 altii imi zic ca e foarte bine dar mie pur si simplu nu -mi placesi vreau sa slabesc pana al 55.Si am inceput seara sa mananc morcovi sau salata de morcovi,salata mixta cu putina branza in fiecare sera si nimic altceva.Dimineatza manan doua felii de paine fara unt cu sunca.sau din cand in cand imi fac o omleta desi nu mi pot face prea des din cauza colesterolului ridicat in sange din pricina glandei,iar la pranz manac supa de zarzat sau de pui,iar felul doi variaza ori spanac,ori pui la cuptor ori leguma fratinate-fierte in aburi cartofii ii manac mai nou numai fierti,piept de pui pe garatar cu ridichi ceapa depinde,orez-pilaf etc.Adik un regim variat.Adevarul e ca am schimbat total masa de seara care era mai bogata inainte cat d ecat iar acu e foarte usoara.Ma bate gandul sa incerc un regim disociat dar nu stiu daca fac fata eu daca nu manac suficient ma ia cu lesin destul de repede.Imi puteti da niste sugestii?banuiesc ca avand probleme hormonale chair si asa nu cred ca e imposibil de slabit


Buna Kopela! :)

Bine ai venit printre noi. >:D<
In primul rand sincere felicitari pentru reusita ta de a pierde acele kg fara sa adopti regimuri drastice, dar alegand sa faci sport, este cel mai sanatos mod de a pierde kg. Eu am facut prostia sa tin multe diete care ma slabeau temporar, de 2 ori pe an trebuia sa beau hormoni pentru tiroida, asa ca dupa tratament ajungeam din nou la 68 ai mei, deci eram un balonel, si uite asa timp de 7 ani, de 2 ori pe an eram nevoita sa ma chinui cu regimuri drastice, ca la tratamentul din toamna (era primavara si toamna) sa am iar 52 si iar sa ma ingras pana la 68, altfel imi era frica unde ajung de la 68. :(

Ti-am citit povestea ta foarte atent. Si in foarte multe pasaje ma regasesc pe mine. :)
Si eu am o inaltime aproape de a ta, la fel am avut probleme de tiroida, dar slava domnului le-am rezolvat. #:-s Altfel nu ma mai vedeam niciodata slabuta. :-s Tiroida este un organ foarte mic dar foarte important in organism, indeplineste functii vitale, de aceea daca acest organ nu functioneaza la parametri normali se intampla tot felul de ciudatenii in corp. Nu stiu ce ai tu, ca nu ai specificta, dar eu am avut hipertiroidism, grupa III, si cu multa rabdare, pastile (hormoni, care mi-au distrus tineretea, de al 15 ani pana la 22 ), fara sa ma expun la soare mult timp, si alimentatie corespunzatoare mi-am tratat intr-un final si luna trecuta fiind la un controil de rutina in sfarsit am auzit un raspuns pozitiv, ca nu mai trebuie sa ii fac nimic, e in ordine. #:-s

Acuma sa iti mai spun un lucru, sportul nu va fi suficient acum, trebuie sa iti faci un regima alimentar rational, si cu ajutorul lui sigur vei slabi. Daca ai timp si vrei, ne poti posta meniul tau zilnic, il discutam, vedem ce e bine, ce trebuie inlocuit, etc. Si ai sa vezi ca vor disparea acele kg. Eu mai am foarte putin si iti spun sincer ca imi pleaca foarte greu aceste ultime kg. :( Dar nu ma las, pana nu ma vad asa cum vreau. :) Esti si tu si impreuna vom reusi, cum si alte fete au succesce pe aici. ;)

Legat de acele pastile, nu stiu daca te pot ajuta intr-un mod sanatos la scaderea greutatii, este o prostie sa credem ca prin minune vor disparea intr-o zi kilogramele. :D

Eu iti doresc sa ajungi asa cum iti doresti, sa nu lasi tiroida netratata. ;) Si te mai asteptam pe la noi. :)

Pup. :-*

Slabuta 06 apr 2009 09:13:48

PS: sa nu tii regimul disociat, eu am avut cu el mari surprize, m-am ingrasat la loc, tot ce am slabit. ;)
Abordarea ta la capitolul alimentatie este buna, acuma sa vedem , daca ne postezi o zi din regimul tau, poate faci pe undeva mici greseli care nu te lasa sa slabesti. :)

kopela 06 apr 2009 23:27:12

buna
 
am Hipotiroidie nuami ca am inteles ca e o forma mai ciudaay adik daca nu iau hormoni ajung la hiper si tot asa adik starile sunt mai mult de hiper decat de hipo dar am tendintya sa ma ingras.Nu prea stiu care e faza excat.Pia uite azi dimineatza am mancat doua felii de paine fara unt cu sunca si am baut un ceai.Apoi cand am venit de la faculataea aidk pe la ora 17 am manact o supa de pui si mancarica de fasole deci nu pre avea ce sa ma ingrase:Papoi pe la ora 10 mi s-a facut foame si atunci am macat doi morcovi:P camd asa fac n geral cand iim e foame seara imi fac o salata sau daca mi-e lene sa o fac manac o rosie cu morvov si putna branza.A remarcat ca daca am redus mancarea seara am inceput sa slbesc adik daca masa d epranz este regulata cel putin asa incerc sa fac si cea de diminetaza atunci masa de seara o pot inlocui cu legume sau fructe aa:Psi azi am facut vreo ora jumate ture cu rolele;Maine scot bicicleta la plimbare:Pca s -a facut cald si incep sa ma plimb cat mai mult.Si ca sa mai elimin din lichid nu stiu daca at auzit dar eu am incercat faza cu invelitul in folie din aceea.am vazut la cineva faza adik cand mergea cu bicicleta isi invelea coapsele si abdomentul in folie din aceea si cand o dezlipea era plina de apa s chair are efect ca se elimina retentiile delichid.Si pentru celulita pe langa miscare mia folosesc si crema anticelulitica.Acu sa vad cao sa rezist ca daa vin calduril o sa fie iar un chin..nu inteleg la glanda e normal sa ti fie atat de rau cand e pre acald afara?sau daca stau la soare mi se mareste glanda imediat.astaea stia ca s eintampal al hiper.sau poate din cauza ca am faza ats acu cand hiper cand hipo nu stiu ce sa zic.Dar am sa slabesc eu daac vreau am sa slabesc si am sa o fac.As cum am reusit pana acu insemna ca se poate :P

kopela 06 apr 2009 23:29:21

Ps
 
Imi cer scuze pentru greselile de ortografie dar sunt foarte obosia am aavut o zi lunga facultate apoi m am dus la firma unde lucrez ca in general ceea ce fac pot face si acasa,apoi am iesit cu rolele o ora jumate apoi m-am pus pe invatat

Slabuta 06 apr 2009 23:37:30

Citat:

Anterior postat de kopela (Post 2870)
am Hipotiroidie nuami ca am inteles ca e o forma mai ciudaay adik daca nu iau hormoni ajung la hiper si tot asa adik starile sunt mai mult de hiper decat de hipo dar am tendintya sa ma ingras.Nu prea stiu care e faza excat.Pia uite azi dimineatza am mancat doua felii de paine fara unt cu sunca si am baut un ceai.Apoi cand am venit de la faculataea aidk pe la ora 17 am manact o supa de pui si mancarica de fasole deci nu pre avea ce sa ma ingrase:Papoi pe la ora 10 mi s-a facut foame si atunci am macat doi morcovi:P camd asa fac n geral cand iim e foame seara imi fac o salata sau daca mi-e lene sa o fac manac o rosie cu morvov si putna branza.A remarcat ca daca am redus mancarea seara am inceput sa slbesc adik daca masa d epranz este regulata cel putin asa incerc sa fac si cea de diminetaza atunci masa de seara o pot inlocui cu legume sau fructe aa:Psi azi am facut vreo ora jumate ture cu rolele;Maine scot bicicleta la plimbare:Pca s -a facut cald si incep sa ma plimb cat mai mult.Si ca sa mai elimin din lichid nu stiu daca at auzit dar eu am incercat faza cu invelitul in folie din aceea.am vazut la cineva faza adik cand mergea cu bicicleta isi invelea coapsele si abdomentul in folie din aceea si cand o dezlipea era plina de apa s chair are efect ca se elimina retentiile delichid.Si pentru celulita pe langa miscare mia folosesc si crema anticelulitica.Acu sa vad cao sa rezist ca daa vin calduril o sa fie iar un chin..nu inteleg la glanda e normal sa ti fie atat de rau cand e pre acald afara?sau daca stau la soare mi se mareste glanda imediat.astaea stia ca s eintampal al hiper.sau poate din cauza ca am faza ats acu cand hiper cand hipo nu stiu ce sa zic.Dar am sa slabesc eu daac vreau am sa slabesc si am sa o fac.As cum am reusit pana acu insemna ca se poate :P


Din cate stiu eu, poate ma insel, dar la hipertiroidism, ai tendinte de ingrasare, iar la hipotiroidism de slabit fara nici un motiv, chiar daca mananci bine.

Acuma, tu nu lasa problema nerezolvata, este foarte important sa ai totul in ordine cu tiroida, ca mai tarziu se petrec tot felul de disfunctii in organism, mai ales cele hormonale.

Ai un program foarte ciudat. :( Adica la pranz nu mananci, iar seara ai practic 2 feluri de mancare. :(
Poate iti faci un fel de sendwish pentru la scoala si in felul acesta nu va mai fi nevoie sa mananci la cina atat de mult.
Plus la aceasta, mai poti adauga, de fapt e chiar indicta, la 10-11 un fruct. deci o mini-gustarre si la 15-16 iar un fruct. :)

Haotismul, dezordinea intr-un stil de alimentatie nu ne va ajuta sa slabim, trebuie sa fim ordonati, dar din pacate nu intotdeauna ne-o permitem . :(

Bicicleta e un lucru bun, visez si eu sa am una. :) Acum e numai bun timpul de plimbare.

Legat de faptul ca te simti rau. La hipertiroidism ai senzatie de sufocare, la soare se mareste tiroida (deci este interzisa expunerea indelungata), nervozitate, etc. din astea.

Pe urma, legat de impachetari, asa faceam eu cand mergeam la aerobic, transpiram ca o vacuta, dar in schimb, mi s-au micsorat foarte multi cm in talie cu aceasta procedura. :)
Pentru celulita poti folosi Scrub din cafea. ;)

Slabuta 06 apr 2009 23:38:10

Citat:

Anterior postat de kopela (Post 2871)
Imi cer scuze pentru greselile de ortografie dar sunt foarte obosia am aavut o zi lunga facultate apoi m am dus la firma unde lucrez ca in general ceea ce fac pot face si acasa,apoi am iesit cu rolele o ora jumate apoi m-am pus pe invatat

M-am prins ca esti obosita. ;)

babi 07 apr 2009 09:44:56

Buna Kopela
 
Citat:

Anterior postat de kopela (Post 2834)
Sunt nou venita pe aici:).Am 21 de ani si sa va spun si eu povestea mea.de cand ma stiu am avuto greutate normala mai aveam perioade cand eram slabuta dar in rest totul era ok.prin clasa a 9-a ma ingrasasem foarte foarte tare fara nici o explicatie avand in vedere ca am facut arte martiale 13 ani de zile mergeam cu biciclleta sau role zilnic etc.Ajunsesem la 64 de kg la 1.65 si eram foarte "rotunda' apoi brusc dupa un an am inceput sa slbesc usor usor iar fara nci o explicatie slebeam pur si simplu si nu manacm nimik in minus sau in plus nu tinusem diete nciodata nimik.toata luem ama intreba dar cum ai reusit ca minti ca sigur ai tinut regim si eu le zicem ca nu am facut absolut nimik.si am toto tinut o asa pana si parintii mei erau suparati crezand ca ma abtin de la mancare.Bun...apoi am avu tun necaz imi murise bunica si atunci intr-adevar numai aveam pofta d emanacre si slabisem si mai rau cand vedeam macare imi venea sa vomit.facusem psihoterpie etc imi dadusera si un antidepresiv care mai rau imi facea asa ca renuntasem eu singura la el .Si uite asa toto slabeam si ma simteam rau.Medicii ziceau ca nu am nimic iar daca ma duceam la vreun terapeut ma lua cu tratamente din alea de ale lor crezand ca cine stie ce am.Intrasem in clasa a 12-a deci bacul,ajunsesem la 52 de kg ceea ce se vedea rau de toto aratm anorexica deoarece eu am o conformatie atletica.Dupa bac ma ingrasasem un pic.Incepusem facultatea toate bune si frumoase numai ca hop!iar incepusem sa slabeesc numai ca aveam o pofta mare de mancare manacm mult si slabeam nu ma simteam bine etc.Si intr-un final am ajuns al endocrinologie si surpriza!Aveam proble destul de nasoale cu glanda.Si bieinteels odata cu tratamentul hormonal au aprut si kg in plus si de la 55 cate aveam ajunsem la 61!Astfel a inceut si lupta cu kilogramele.desi faceam sport in continuare ca imi place,am incercat o groaza de suplimente alimentare pentru slabit gel Hoodia sau crom picolinat,Bioslim.natural siluet...nimic:(Intelesesem ca greutatea mea se datora retentiei mari de lichid.Si tot as ain disperarea mea mare de a slabi mi s-a pus pata si am zis gata pana aici!si astfel m am apucat sa reduc cantitaea de macare fortat.Normal ca aveam senzatia de foame ca ma roade stomacul ma simteam slabita etc.acu insa am inceput sa slbesc iar dar putin vreo 3 kilograme acu am 57 jumate la 1.68 altii imi zic ca e foarte bine dar mie pur si simplu nu -mi placesi vreau sa slabesc pana al 55.Si am inceput seara sa mananc morcovi sau salata de morcovi,salata mixta cu putina branza in fiecare sera si nimic altceva.Dimineatza manan doua felii de paine fara unt cu sunca.sau din cand in cand imi fac o omleta desi nu mi pot face prea des din cauza colesterolului ridicat in sange din pricina glandei,iar la pranz manac supa de zarzat sau de pui,iar felul doi variaza ori spanac,ori pui la cuptor ori leguma fratinate-fierte in aburi cartofii ii manac mai nou numai fierti,piept de pui pe garatar cu ridichi ceapa depinde,orez-pilaf etc.Adik un regim variat.Adevarul e ca am schimbat total masa de seara care era mai bogata inainte cat d ecat iar acu e foarte usoara.Ma bate gandul sa incerc un regim disociat dar nu stiu daca fac fata eu daca nu manac suficient ma ia cu lesin destul de repede.Imi puteti da niste sugestii?banuiesc ca avand probleme hormonale chair si asa nu cred ca e imposibil de slabit


Salutare Kopela. Bine te-am gasit in comunitatea noastra. :)

Greutatea, atunci cand esti in adolescenta, este schimbatoare, organismul este in formare si in dezvoltare, de aceea daca ai slabit brusc asta inseamna ca in corpul tau se petreceu tot fel de modificari, cu toti cand suntem mici avem obrajiori, iar odata cu varsta structura fetei sufera schimbari, asa si cu corpul, mai crestem in inaltime. Probabil era mai alarmanta o crestere excesiva a greutatii, decat scaderea. Dar din cate vad, pe la 18-19 ani (atunci se intra la facultate parca) iar ai inceput sa slabesti, deja asta este o varsta cand orice modificare brusca trebuie luata cu seriozitate.

Sfatul meu este sa urmezi un tratament de tiroida, dar consulta un specialist bun. ;)
Plus, stabileste-ti 3 mese principale si 2 gustari, este cel mai sanatos mod de a slabi. ;)

Sa ne auzim de bine. :)

kopela 08 apr 2009 00:30:04

buna
 
cred ca ai inteles gresit.Am spus ca dimineatza manac si la pranz iar la pranz am de obicei o masa variata si ca incerc sa am mele cat mai regulate eu in total am cam 3 mese pe zi.Iar la hipottiroidie te ingrasi deoarece hipo insemna insuficienta hormonaal deci metabolism lent arderea gresimilor mai lente deci ingrasare.La hiper este exact opus

Slabuta 08 apr 2009 00:41:40

Citat:

Anterior postat de kopela (Post 2933)
cred ca ai inteles gresit.Am spus ca dimineatza manac si la pranz iar la pranz am de obicei o masa variata si ca incerc sa am mele cat mai regulate eu in total am cam 3 mese pe zi.Iar la hipottiroidie te ingrasi deoarece hipo insemna insuficienta hormonaal deci metabolism lent arderea gresimilor mai lente deci ingrasare.La hiper este exact opus

Buna kopela. Scuze, inseamna ca am inteles gresit. Atunci este bine daca ai posibilitatea sa mananci regulat. :)

Legat de hipertiroidie si hipotiroidie. Este foarte ciudat, pentru ca eu am fost diagnosticata cu hipertiroidie si ma ingrasam excesiv, fara sa mananc mult.:-/

Valentina_Florentina 19 apr 2009 22:22:07

e foarte usor sa slabesti cand ai rabdare...;;)

Slabuta 21 apr 2009 22:08:03

Citat:

Anterior postat de Valentina_Florentina (Post 4069)
e foarte usor sa slabesti cand ai rabdare...;;)

Asta asa e, dar de unde atata rabdare. :D
Mai ales ca noi femeile nu chiar avem rabdare. :D

galbe 06 mai 2009 11:16:57

Re: Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg
 
cineva sa ma ajute cu o dieta , va rog ................:D

Slabuta 06 mai 2009 11:21:29

Re: Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg
 
Citat:

Anterior postat de galbe (Post 5960)
cineva sa ma ajute cu o dieta , va rog ................:D


Galbe ti-am mutat mesajul aici si ti-am raspuns, pentru ca aici este off-topic: http://forum.slabute.ro/grupul-40-kg....html#post5961

Alexaaa 02 iul 2009 16:09:24

Re: Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg
 
Buna tuturor!

Eu debea acum v-am descoperit cand deja am dat jos kg in plus si incerc sa ma mentin :) n-am avut mari probleme cu greutatea dar totusi mi-ar fi prins bine sfaturile voastre.
Ca sa va zic despre mine...n-am avut niciodata fluctuatii mari de greutate, cel mai mult am luat 4-5 kg dar m-am autosesizat de fiecare data ca e cazu sa le dau jos. De data asta m-am trezit prin februarie ca aveam 54 si un pic de kg. Nu numarul lor ma ingrijora ci faptul ca am sarit cu un numar, chiar 2, la haine :-s din martie am inceput sa am cat de cat grija ce mananc si sa ma duc la sala de 2-3 ori pe sapt, si am reusit acum, dupa 4 luni sa ajung la 50 de kg.

"Dieta" mea a fost pur si simplu intamplatoare, la genul ca, la mine la birou se obisnuieste sa se manance la pranz la comun, adica punem toti pachetelele la comun si gustam din toate. Si desi nu ma asteptam sa vad vreun rezultat a mers, cu un iaurt dimineata, cateva furculite din 4-5 feluri de mancare si salata la pranz, cateodata chiar si cu paine, fructe si/sau iaurt pe la 5 dupa masa si o salata sau fructe seara, desi de cateva ori am mancat si mai consistent seara, da doar cand stiam ca nu ma bag la nani in urmatoarele 3-4 ore. Asta in timpu saptamanii, in w/e de obicei ma cam umflu, ca mananc 1 data pe zi si de cand e cald afara "vorbim" de gratare si cartofi prajiti :-s. Pe langa astea in fiecare dimineata beau o cana de cafea cu 2 lg de zahar si pe parcursul zilei beau 3-4 cani de ceai verde si cam 1-1,5 l de apa. Din martie si pana acum, in schimb, n-am mai baut nici o gura de suc din comert, acidulat sau nu. Singurele sucuri pe care le beau sunt fresh-urile. Si tot din martie pana acum cred ca am mancat o singura inghtetata, acum de curand si nici un alt fel de desert, decat fructe.

Cam asa am reusit eu sa dau jos cele 4 kg, acum sper numa' sa ma mentin, probabil ca voi continua in acelasi fel da ma voi mai "trata" cand am pofte iesite din comun cu cate un dulce :)

sper sa nu fiu off-topic cu mesajul meu, am citit mai multe topicuri si m-am gandit ca ma incadrez in grupul celor care au intre 50 si 60 kg.

ianna 02 iul 2009 16:22:52

Re: Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg
 
:-*buna alexa si bine ai venit printre noi[*10*]slabutzo !

sa nu ne neglijezi si sa ne ajutzi si pe noi cu cate un sfat ...ca si noi vrem sa ajungem ca tine:D

am si eu cateva intrebari

1. ceaiul verde la tine, avea efect laxativ? (la mine da)

2. cat timp petrecei la sala?

Alexaaa 02 iul 2009 16:36:05

Re: Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 14228)
:-*buna alexa si bine ai venit printre noi[*10*]slabutzo !

sa nu ne neglijezi si sa ne ajutzi si pe noi cu cate un sfat ...ca si noi vrem sa ajungem ca tine:D

am si eu cateva intrebari

1. ceaiul verde la tine, avea efect laxativ? (la mine da)

2. cat timp petrecei la sala?


Bine v-am gasit!
din cate vad tu ai avut si ai mare vointa sa ajungi slabutza >:D< felicitari!!!
si ca sa-ti raspund la intrebari :
1. da are efect laxativ, zic "are" pt ca in continuare beau cam 3 ceaiuri pe zi, m-am obisnuit asa. oricum pt mine efectul laxativ e mana cereasca pt ca de cand ma stiu sufar de constipatie.

2. ar fi trebuit sa zic aerobic, ca despre asta e vorba, niciodata n-am putut sa ma duc sa lucrez singura la aparate ca sfarseam prin a ma uita pe pereti :D la aerobic e mai antrenant si ma duceam cam de 2-3 ori pe saptamana cate o ora. acum ma mobilizez un pic mai greu si ajung o data sau de 2 ori pe saptamana. oricum in una din datile in care ma duceam pe saptamana faceam o chestie numita Kangoo (daca cauti pe net Kangoo jumps o sa vezi despre ce e vb :D) Kangoo presupune sa te incalti cu niste ghete, un fel de role da fara roti ci cu arcuri :D si se sare incontinuu, se fac miscarile normale de aerobic da in sarituri, e foooarte extenuant (dupa primu sfert de ora eram complet stoarsa de puteri) dar am inteles ca se ard cam 600-800 de calorii pe ora, evident daca faci incontinuu timp de o ora.

te pup si succes tie si tuturor in continuare!

Slabuta 02 iul 2009 17:39:30

Re: Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg
 
Citat:

Anterior postat de Alexaaa (Post 14217)
Buna tuturor!

Eu debea acum v-am descoperit cand deja am dat jos kg in plus si incerc sa ma mentin :) n-am avut mari probleme cu greutatea dar totusi mi-ar fi prins bine sfaturile voastre.
Ca sa va zic despre mine...n-am avut niciodata fluctuatii mari de greutate, cel mai mult am luat 4-5 kg dar m-am autosesizat de fiecare data ca e cazu sa le dau jos. De data asta m-am trezit prin februarie ca aveam 54 si un pic de kg. Nu numarul lor ma ingrijora ci faptul ca am sarit cu un numar, chiar 2, la haine :-s din martie am inceput sa am cat de cat grija ce mananc si sa ma duc la sala de 2-3 ori pe sapt, si am reusit acum, dupa 4 luni sa ajung la 50 de kg.

"Dieta" mea a fost pur si simplu intamplatoare, la genul ca, la mine la birou se obisnuieste sa se manance la pranz la comun, adica punem toti pachetelele la comun si gustam din toate. Si desi nu ma asteptam sa vad vreun rezultat a mers, cu un iaurt dimineata, cateva furculite din 4-5 feluri de mancare si salata la pranz, cateodata chiar si cu paine, fructe si/sau iaurt pe la 5 dupa masa si o salata sau fructe seara, desi de cateva ori am mancat si mai consistent seara, da doar cand stiam ca nu ma bag la nani in urmatoarele 3-4 ore. Asta in timpu saptamanii, in w/e de obicei ma cam umflu, ca mananc 1 data pe zi si de cand e cald afara "vorbim" de gratare si cartofi prajiti :-s. Pe langa astea in fiecare dimineata beau o cana de cafea cu 2 lg de zahar si pe parcursul zilei beau 3-4 cani de ceai verde si cam 1-1,5 l de apa. Din martie si pana acum, in schimb, n-am mai baut nici o gura de suc din comert, acidulat sau nu. Singurele sucuri pe care le beau sunt fresh-urile. Si tot din martie pana acum cred ca am mancat o singura inghtetata, acum de curand si nici un alt fel de desert, decat fructe.

Cam asa am reusit eu sa dau jos cele 4 kg, acum sper numa' sa ma mentin, probabil ca voi continua in acelasi fel da ma voi mai "trata" cand am pofte iesite din comun cu cate un dulce :)

sper sa nu fiu off-topic cu mesajul meu, am citit mai multe topicuri si m-am gandit ca ma incadrez in grupul celor care au intre 50 si 60 kg.


Buna Alexaaa si bine ai venit printre noi :)
Nu conteaza ca deja ai slabit, important este ca vrei sa mentii efectul muncii tale. :)

Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine, am slabit iar de o saptamana sunt la mentinere :)
Si ma bucur ca ai dat o importanta acestei perioade, mie pe undeva mi se pare mai grea decat atunci cand slabesti.... parca iti sunt permise absolut toate alimente, dar in acelasi timp trebuie sa ai grija ceea ce papi ca sa nu mai revii la silueta de candva ;)

Bravo, pentru faptul ca faci si sport, eu nicidecum nu am timp sa ma ocup si de partea asta, desi cat am fost in perioada slabitului, m-am tinut si de miscarica, faceam aerobic, tae-bo, pilates, dansam....

Felicitari pentru reusita ta, chiar daca nu sunt multe kg date jos, dar este bine ca nu le-ai lasat sa se inmulteasca, nu e mult 1 kg, dar azi 1 kg, maine 1, si in 2 ai vreo 20... :-s

Succes la mentinere si poate ne mai vorbim. :)
Sa ne impartim cu experientele noastre :)
Pupicei :-*

Alexaaa 03 iul 2009 09:02:53

Re: Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 14236)
Buna Alexaaa si bine ai venit printre noi :)
Nu conteaza ca deja ai slabit, important este ca vrei sa mentii efectul muncii tale. :)

Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine, am slabit iar de o saptamana sunt la mentinere :)
Si ma bucur ca ai dat o importanta acestei perioade, mie pe undeva mi se pare mai grea decat atunci cand slabesti.... parca iti sunt permise absolut toate alimente, dar in acelasi timp trebuie sa ai grija ceea ce papi ca sa nu mai revii la silueta de candva ;)

Bravo, pentru faptul ca faci si sport, eu nicidecum nu am timp sa ma ocup si de partea asta, desi cat am fost in perioada slabitului, m-am tinut si de miscarica, faceam aerobic, tae-bo, pilates, dansam....

Felicitari pentru reusita ta, chiar daca nu sunt multe kg date jos, dar este bine ca nu le-ai lasat sa se inmulteasca, nu e mult 1 kg, dar azi 1 kg, maine 1, si in 2 ai vreo 20... :-s

Succes la mentinere si poate ne mai vorbim. :)
Sa ne impartim cu experientele noastre :)
Pupicei :-*


'Neata tuturor!

Si mie mi se pare muuult mai greu sa te mentii, deja sunt in a2a sapt de mentinere si mi se pare complicat rau :-s
de exemplu aseara am zis ca dupa atata timp in care mi-am tinut poftele sub control, ce poate sa se intample daca fac un exces? pofteam de mult la mancare chinezeasca pt ca, mie una, imi place mult de tot. zis si facut, stat la coada la fast food, cumparat noodles de orez cu carne de vita, mancat repede si cu pofta, completat cu niste pachetele de primavara de la prieteni, ras mult, dansat (pt ca eram la un concert)...rezultatul? pe la 10 seara dureri groaznice de burta, senzatie de caramida in stomac, din ce in ce mai rau, frisoane....si finalul apocaliptic in care sincer sincer nu stiam daca sa ma intorc cu fata sau cu spatele la toaleta :-&

oricum cred ca nu o sa ma mai ating de mancare chinezeasca muuult timp de acum incolo..

pentru cele care incearca sa se mentina acum...nu faceti ca mine! ;) daca poftiti la ceva...luati-o incet :D

Va pup!

aly_robyn27 18 iul 2009 13:08:37

Re: Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg
 
Buna,slabutzelor! Eu m-am hotarat impreuna cu cumnata mea sa urmam "Dieta Balerina".De dorit ne-am dori sa slabim cate 5 kg fiecare,dar ne multumim daca reusim si mai putin, pentru ca e o dieta destul de greu de tinut si destul de nesanatoasa avand in vedere ca e foarte rapida(1kg/zi).Eu chiar daca am doar 50kg,adica o greutate normala,arat destul de urat pentru ca sunt si lata in solduri, si pentru ca sunt o persoana sedentara,dar o sa incerc sa fac si miscare pentru un tonus mai bun.Am decis pentru inceput sa ajung la 47 de kg si apoi vedem daca reusesc,sunt multumita si pot, o sa incerc sa mai slabesc in continuare sau cel putin sa ma mentin.Spre uimirea mea si a cumnatei mele,dieta nu e tocmai de infometare,cel putin pana acum am fost chiar satule sa vedem in continuare pentru ca abia acum am inceput-o si sa vedem daca si reusim sa slabim.
Va pup si spor la slabit!

Slabuta 18 iul 2009 13:19:55

Re: Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg
 
Citat:

Anterior postat de aly_robyn27 (Post 15667)
Buna,slabutzelor! Eu m-am hotarat impreuna cu cumnata mea sa urmam "Dieta Balerina".De dorit ne-am dori sa slabim cate 5 kg fiecare,dar ne multumim daca reusim si mai putin, pentru ca e o dieta destul de greu de tinut si destul de nesanatoasa avand in vedere ca e foarte rapida(1kg/zi).Eu chiar daca am doar 50kg,adica o greutate normala,arat destul de urat pentru ca sunt si lata in solduri, si pentru ca sunt o persoana sedentara,dar o sa incerc sa fac si miscare pentru un tonus mai bun.Am decis pentru inceput sa ajung la 47 de kg si apoi vedem daca reusesc,sunt multumita si pot, o sa incerc sa mai slabesc in continuare sau cel putin sa ma mentin.Spre uimirea mea si a cumnatei mele,dieta nu e tocmai de infometare,cel putin pana acum am fost chiar satule sa vedem in continuare pentru ca abia acum am inceput-o si sa vedem daca si reusim sa slabim.
Va pup si spor la slabit!


Buna si bine ai venit printre noi :)

Imi pare rau sa te intristez dar acea dieta nu e chiar una dintre cele mai sanatoase :( si in plus nu stiu daca dupa ce te lasi de ea kg nu vor reveni la loc :-s

Ai incercat sa verifici cate kg ar trebui sa ai la constitutia ta, gasesti aici formula: http://forum.slabute.ro/diete-alimen....html#post4026

De ce te intreb asta?! pentru ca problema pe care o descrii "Eu chiar daca am doar 50kg,adica o greutate normala,arat destul de urat pentru ca sunt si lata in solduri" poate fi rezolvata si prin sport si ar avea efecte mult mai bune decat o dieta mai drastica ;)

Printre altele vei face si miscare sau vrei sa urmezi doar aceasta dieta?
Pentru ca doar prin dieta nu vor scadea kg acolo unde vrei tu ;)
De obicei o constitutie de genul tau, adica lata in solduri se rezolva numai prin miscare ;)

Multa bafta in ceea ce ti-ai propus, sper sa faci alegerea corecta :)

Slabuta 18 iul 2009 13:23:28

Re: Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg
 
Citat:

Anterior postat de Alexaaa (Post 14315)
'Neata tuturor!

Si mie mi se pare muuult mai greu sa te mentii, deja sunt in a2a sapt de mentinere si mi se pare complicat rau :-s
de exemplu aseara am zis ca dupa atata timp in care mi-am tinut poftele sub control, ce poate sa se intample daca fac un exces? pofteam de mult la mancare chinezeasca pt ca, mie una, imi place mult de tot. zis si facut, stat la coada la fast food, cumparat noodles de orez cu carne de vita, mancat repede si cu pofta, completat cu niste pachetele de primavara de la prieteni, ras mult, dansat (pt ca eram la un concert)...rezultatul? pe la 10 seara dureri groaznice de burta, senzatie de caramida in stomac, din ce in ce mai rau, frisoane....si finalul apocaliptic in care sincer sincer nu stiam daca sa ma intorc cu fata sau cu spatele la toaleta :-&

oricum cred ca nu o sa ma mai ating de mancare chinezeasca muuult timp de acum incolo..

pentru cele care incearca sa se mentina acum...nu faceti ca mine! ;) daca poftiti la ceva...luati-o incet :D

Va pup!

Alexaaa treci aici: http://forum.slabute.ro/mentinere/ga...inere-813.html si impreuna ne va fi mai usor :)

Sa stii un lucru, chiar daca poftesti la un lucru nu trebuie sa te indopi pana nu mai poti respira cu acea mancare, gusta putin acum, dupa mai papi peste cateva ore ;)
Mancarea nu dispare , o poti manca si maine ;)

Te astept in casuta de mentinere, acum sunt in faza de decorare, astept mai multe fete acolo si vreau sa va simtiti cat mai confortabil :D

Pupicei :-*

Yadiressa 26 iul 2009 15:20:17

Re: Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 15673)
Alexaaa treci aici: http://forum.slabute.ro/mentinere/ga...inere-813.html si impreuna ne va fi mai usor :)

Sa stii un lucru, chiar daca poftesti la un lucru nu trebuie sa te indopi pana nu mai poti respira cu acea mancare, gusta putin acum, dupa mai papi peste cateva ore ;)
Mancarea nu dispare , o poti manca si maine ;)

Te astept in casuta de mentinere, acum sunt in faza de decorare, astept mai multe fete acolo si vreau sa va simtiti cat mai confortabil :D

Pupicei :-*

Off! Ce simplu ar fi daca as putea sa nu ma indop.. :D Eu ma comport de parca orice gustare este micul-dejun, unde ti se permite sa mananci ca un rege, ca o regina, in cazul meu :)
Felicitari celor care pot lasa mancare in farfurie! Trebuie sa imi spuneti si mie cum reusiti..

Slabuta 26 iul 2009 22:55:16

Re: Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg
 
Citat:

Anterior postat de Yadiressa (Post 16503)
Off! Ce simplu ar fi daca as putea sa nu ma indop.. :D Eu ma comport de parca orice gustare este micul-dejun, unde ti se permite sa mananci ca un rege, ca o regina, in cazul meu :)
Felicitari celor care pot lasa mancare in farfurie! Trebuie sa imi spuneti si mie cum reusiti..

Poate ar trebui sa nu mai vezi orice zi ca pe ultima in care ai ocazie sa papi, poate ti-e frica de faptul ca nu vei mai putea manca o cioco sa o prajitura si asta te face sa mananci mai mult?:-/

Eu cel putin asa ma simteam, credeam ca nu voi mai avea ocazia sa mananc ce vreau si imi promiteam ca e ultim azi in care vreau sa mananc orice imi pofteste inima, si ultima zis era zilnic.. :(

rallu 01 aug 2009 17:34:46

Re: Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg
 
Ciao! Ma alatur si eu!
Succes!:D

Slabuta 01 aug 2009 19:30:07

Re: Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg
 
Citat:

Anterior postat de rallu (Post 17184)
Ciao! Ma alatur si eu!
Succes!:D

Buna Rallu :)
Bine ai venit printre noi :)

Ce regim urmezi? :)

rallu 02 aug 2009 14:44:49

Re: Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg
 
Buna slabuta!
Bine V-am gasit!

M-am decis sa urmez propriul meu regim. Nu stiu de ce, dar nu am prea multa incredere in regimuri cum er fi cel disociat sau altele restrictive, deoarece mi-e teama ca atunci cand renunt la regim si revin la obiceiurile mele culinare (care nu sunt nesanatoase, doar ca daca mananc normal, ma ingras) sa nu ma ingras. Am tinut amul trecut 9 zile disociat dupa care 3 luni de mentinere. A fost ok. Am slabit in perioada aceea 5 kg, dar m-am ingrasat acum in primavara (mi-am permis tot felul de mancaruri - pizza, tortellini--nu sunt pentru mine). Acum m-am apucat din nou. In zece zile nu am slabit foarte mult, dar am slabit si nici nu ma lupt cu senzatia de foame, doar cu tentatiile. In rest fac sport si masaj. sper sa functioneze astept rezultatele intr-o luna.
V-am pupat!

Raluca

Slabuta 02 aug 2009 16:09:21

Re: Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg
 
Citat:

Anterior postat de rallu (Post 17274)
Buna slabuta!
Bine V-am gasit!

M-am decis sa urmez propriul meu regim. Nu stiu de ce, dar nu am prea multa incredere in regimuri cum er fi cel disociat sau altele restrictive, deoarece mi-e teama ca atunci cand renunt la regim si revin la obiceiurile mele culinare (care nu sunt nesanatoase, doar ca daca mananc normal, ma ingras) sa nu ma ingras. Am tinut amul trecut 9 zile disociat dupa care 3 luni de mentinere. A fost ok. Am slabit in perioada aceea 5 kg, dar m-am ingrasat acum in primavara (mi-am permis tot felul de mancaruri - pizza, tortellini--nu sunt pentru mine). Acum m-am apucat din nou. In zece zile nu am slabit foarte mult, dar am slabit si nici nu ma lupt cu senzatia de foame, doar cu tentatiile. In rest fac sport si masaj. sper sa functioneze astept rezultatele intr-o luna.
V-am pupat!

Raluca

Salutare Rallu :)

Ma bucur ca te feresti de regimurile ce promit rezultate spectaculoase peste noapte :)
Cea mai buna dieta este aceea care include alimentele care iti plac si pe care le consumi de obicei, deci, cum ai zis tu, fac parte din alimentatia ta obisnuita :)

Nu conteaza cat slabesti, atata timp cat totusi mai dai jos cateva sute de grame-1 kg :)
Rabdare si toate se vor realiza :)

Si eu am slabit foarte incet, maxim 2 kg pe luna, dar acum imi permit si pizza, si inghetata din cand in cand, dar cantarul tot arata kg de dupa dieta, deci daca slabesti cu cap, nu ai de ce sa te ingrasi ;)

Ce fel de sport practici? :)

Succes in ceea ce ti-ai propus, :) ai sa vezi ce mandra vei fi de realizarea ta :)

rallu 02 aug 2009 16:34:37

Re: Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg
 
Am gasit pe you tube exercitii de aerobic pentru toate grupe de muschi. Sunt destul de solicitante si reusesc sa transpir. Eu nu prea transpir, dar exercitiile chiar ma fac sa transpir. Chestia e ca mi+au scazut mult sanii si am luat tinctura de marar si parca de atunci nu am mai slabit. Posibil sa favorizeze retentia de apa in organism. Hm o sa incerc sa nu mai iau vro doua zile.

Multumesc pentru calculatorul de calorii.

V-am pupat.

Slabuta 02 aug 2009 17:40:21

Re: Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg
 
Citat:

Anterior postat de rallu (Post 17293)
Am gasit pe you tube exercitii de aerobic pentru toate grupe de muschi. Sunt destul de solicitante si reusesc sa transpir. Eu nu prea transpir, dar exercitiile chiar ma fac sa transpir. Chestia e ca mi+au scazut mult sanii si am luat tinctura de marar si parca de atunci nu am mai slabit. Posibil sa favorizeze retentia de apa in organism. Hm o sa incerc sa nu mai iau vro doua zile.

Multumesc pentru calculatorul de calorii.

V-am pupat.

Pai pune-le aici:Gimnastica pe grupe de muschi sa vedem si noi :D
Poate ma apuc si eu cu tine :)

Tu ai baut tinctura de marar? sau ti-ai facut masaj cu ea?

rallu 02 aug 2009 21:12:07

Re: Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg
 
O beau. Am si un ulei pentru masaj, dar miroase ingrozitor. Nu stiu ce sa mai fac. De la cupa C am scazut la B si acum si B imi este mare. Am deschis un topic si aici pe forum. Daca gaseste cineva o solutie pentru a preveni scaderea in volum a sanilor dupa cura de slabire as fi tare fericita sa o aflu si eu. Pun imediat exercitiile.

Spor la treaba!
Ralu

Slabuta 02 aug 2009 21:30:15

Re: Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg
 
Citat:

Anterior postat de rallu (Post 17330)
O beau. Am si un ulei pentru masaj, dar miroase ingrozitor. Nu stiu ce sa mai fac. De la cupa C am scazut la B si acum si B imi este mare. Am deschis un topic si aici pe forum. Daca gaseste cineva o solutie pentru a preveni scaderea in volum a sanilor dupa cura de slabire as fi tare fericita sa o aflu si eu. Pun imediat exercitiile.

Spor la treaba!
Ralu

Ahaa, eu credeam ca faci masaj cu tinctura de marar, ca eu fac masaj cu ulei de marar si sunt niste schimbari :)

rallu 02 aug 2009 22:29:37

Re: Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 17333)
Ahaa, eu credeam ca faci masaj cu tinctura de marar, ca eu fac masaj cu ulei de marar si sunt niste schimbari :)

Serios??:-o:-o:-o
Se poate spune cum se numeste??

Slabuta 02 aug 2009 22:53:06

Re: Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg
 
Citat:

Anterior postat de rallu (Post 17354)
Serios??:-o:-o:-o
Se poate spune cum se numeste??

eu mi-am luat super bust, dar am mai citit pe net si se pare ca se poate lua orice ulei de marar, dar termin sticluta ca nu e mult, si imi iau de la plafar ulei de marar simplu :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:31:21.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO