forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva subiecte - Am intre 80 kg si 90 kg (http://forum.slabute.ro/arhiva-subiecte-intre-80-kg-90-kg/)
-   -   Jurnal de slabit pentru slabute grupa 80-90 kg (II) (http://forum.slabute.ro/arhiva-subiecte-intre-80-kg-90-kg/jurnal-slabit-slabute-grupa-80-90-kg-ii-6853.html)

sherpika 11 dec 2010 16:36:39

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 80-90 kg (II)
 
Asta e reteta de la mama, ea asa a facut o viata intreaga piftia si i-a iesit minunata, parerea mea. Mie imi place la nebunie sa o mananc cu mamaliguta :D Si musai sa fie gelatina multa si sa fie usturoiata :P

Alina82 11 dec 2010 16:37:02

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 80-90 kg (II)
 
Citat:

Anterior postat de Ana92 (Post 435410)
si eu la fel!parca nu as risca sa fac de pe net!!!!

Stai k ne lamureste akm Sherpi a noastra...bn in principiu cam aia e reteta...adik pui curcanul/puiul la fiert cu ceapa morcov si eu am zis k o sa pun si nitik telina k sunt moarta dupa telina ...il lasi pana se fierbe bine...poi scoti carnitza....adaugi usturoiul si gelatina....incepi sa asezi carnitza in vase...poi strecori zeama k sa nu ramana usturoiul in ea si o adaugi in farfurii...se da la rece si poi se serveste asta in teorie...akm sa vedem ce zice Sherpi:D

Ana92 11 dec 2010 16:37:05

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 80-90 kg (II)
 
si nu pui gelatina?are destul sa se intareasca?

Ana92 11 dec 2010 16:38:59

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 80-90 kg (II)
 
aici sunt in dilema!!!se pune si gelatina separat sau nu e nevoie??

Alina82 11 dec 2010 16:40:14

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 80-90 kg (II)
 
Auzi Sherpi dar u pui doar tacam??K eu citisem pe net k dak faci de pui poti pune tot puiul sau la curcan nah nu tot k eu nu am familie asa mare:))dar ma rog piept ma gandesc sa pun k mie imi place cu carnita:D

sherpika 11 dec 2010 16:40:25

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 80-90 kg (II)
 
Pai nu pun, ca nu-mi place si apoi daca ti-e frica de faptul ca n-o sa se inchege, pune mai multe tacamuri, sau un os de vita cu cartilagiu. Dar nu s-a intamplat niciodata sa nu se faca. Si mama avea mereu un stres cu inchegatul, ca noi urlam cu totii la ea "cu zeama multa, cu zeama multa!!!!" si ea biata, "nu ma innebuniti, ca nu mi se incheaga!" :)) Dar intotdeauna a iesit beton :)

Alina82 11 dec 2010 16:41:06

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 80-90 kg (II)
 
Citat:

Anterior postat de Ana92 (Post 435416)
aici sunt in dilema!!!se pune si gelatina separat sau nu e nevoie??

Eu cred k trebuie pt k deh puiul/curcanul park nu au atatea zgarciuri k picioarele de porc sa aibe de unde sa se lase gelatina:D

Alina82 11 dec 2010 16:43:00

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 80-90 kg (II)
 
Citat:

Anterior postat de sherpika (Post 435418)
Pai nu pun, ca nu-mi place si apoi daca ti-e frica de faptul ca n-o sa se inchege, pune mai multe tacamuri, sau un os de vita cu cartilagiu. Dar nu s-a intamplat niciodata sa nu se faca. Si mama avea mereu un stres cu inchegatul, ca noi urlam cu totii la ea "cu zeama multa, cu zeama multa!!!!" si ea biata, "nu ma innebuniti, ca nu mi se incheaga!" :)) Dar intotdeauna a iesit beton :)

Hmm dak zici tu nu o sa pun initial...dar o sa fac testul cu pus zeama intr-o linguritza si dat la rece...dak se incheaga o las fara dak nu ii pun gelatina....k mie imi place gelatina...asa manca-o goala cu sare:))

sherpika 11 dec 2010 16:43:50

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 80-90 kg (II)
 
Pai Alinush, anul asta am luat o punga mare de tacamuri si una de aripi, de pe ele o sa iau carnea, ca pe mine nu ma impresioneaza carnea foarte mult, zeama sa fie :)) Si am intrebat-o si pe mama si mi-a spus ca e ok. Eram un pic stresata ca nici n-am timp s-o fierb la nemurire, ea trebuie sa stea la fiert cam vreo 5-6 ore la foc foaaaarte mic si mi-a spus mama ca o pot face si in 2 reprize, sa o fierb in 2 zile, asa ca nu imi fac griji :)

Alina82 11 dec 2010 16:45:38

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 80-90 kg (II)
 
Citat:

Anterior postat de sherpika (Post 435422)
Pai Alinush, anul asta am luat o punga mare de tacamuri si una de aripi, de pe ele o sa iau carnea, ca pe mine nu ma impresioneaza carnea foarte mult, zeama sa fie :)) Si am intrebat-o si pe mama si mi-a spus ca e ok. Eram un pic stresata ca nici n-am timp s-o fierb la nemurire, ea trebuie sa stea la fiert cam vreo 5-6 ore la foc foaaaarte mic si mi-a spus mama ca o pot face si in 2 reprize, sa o fierb in 2 zile, asa ca nu imi fac griji :)

Eu ma omor cu carnea:DDeci e ok si dak pun carnitza nu??K doar de pe aripi nu ma multumeste:))


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:35:26.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO