forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva subiecte - Am intre 80 kg si 90 kg (http://forum.slabute.ro/arhiva-subiecte-intre-80-kg-90-kg/)
-   -   Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul (http://forum.slabute.ro/arhiva-subiecte-intre-80-kg-90-kg/vreau-slabesc-sanatos-imi-schimb-metabolismul-3593.html)

claudiaolteanu 23 apr 2010 11:39:30

Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
Buna tuturor,
numele meu este Claudia;am 30 de ani, 162 cm si 82 kg.Am incercat de multe ori diverse diete; am avut succes mai mult sau mai putin, dar trecator, efectul yo-yo si-a facut aparitia :((.
Anul trecut, prin aprilie-mai m-am hotarat(dar se pare ca nu m-am hotarat suficient :)) )ca sa imi schimb metabolismul(avem 86kg); zis si facut; am inceput sa mananc sanatos-mic dejun-musli de ovaz si secara cu iaurt 0%,pranz si cina- pui fript sau fiert cu salate- iar in septembrie am inceput un regim dur ...in fine...pana la sfarsitul lunii octombrie am reusit sa ajung la 76 kg.
Totul era ok, eram incantata, dar....a venit toamna, si apoi iarna...si....acum am ajuns din nou la 84kg. :((
Tin sa precizez ca sunt o buna gospodina si imi place tare mult sa gatesc si sa fac dulciuri - toti prietenii mei ma apreciaza pt felul cum gatesc.Imi plac dulciurile, dar nu abuzez , nici cand le gatesc eu.
De luni pana azi, am reusit sa ajung la 82kg, manacand multe salate, dar vreau sa diversific meniul;am citit Montignac,dar mai incantata sunt de dieta Hay, care are cam aceleasi principii.
De luni 19 aprilie am inceput din nou o schimbare de metabolism - sper ca de data asta, alaturi de voi sa si reusesc; idealul meu ar fi sa ajung la 60kg.
Va multumesc anticipat pt sprijinul moral, va pup si astept incurajarile voastre :P

LicuriciColorat 23 apr 2010 13:18:52

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
Citat:

Anterior postat de claudiaolteanu (Post 162521)
Buna tuturor,
numele meu este Claudia;am 30 de ani, 162 cm si 82 kg.Am incercat de multe ori diverse diete; am avut succes mai mult sau mai putin, dar trecator, efectul yo-yo si-a facut aparitia :((.
Anul trecut, prin aprilie-mai m-am hotarat(dar se pare ca nu m-am hotarat suficient :)) )ca sa imi schimb metabolismul(avem 86kg); zis si facut; am inceput sa mananc sanatos-mic dejun-musli de ovaz si secara cu iaurt 0%,pranz si cina- pui fript sau fiert cu salate- iar in septembrie am inceput un regim dur ...in fine...pana la sfarsitul lunii octombrie am reusit sa ajung la 76 kg.
Totul era ok, eram incantata, dar....a venit toamna, si apoi iarna...si....acum am ajuns din nou la 84kg. :((
Tin sa precizez ca sunt o buna gospodina si imi place tare mult sa gatesc si sa fac dulciuri - toti prietenii mei ma apreciaza pt felul cum gatesc.Imi plac dulciurile, dar nu abuzez , nici cand le gatesc eu.
De luni pana azi, am reusit sa ajung la 82kg, manacand multe salate, dar vreau sa diversific meniul;am citit Montignac,dar mai incantata sunt de dieta Hay, care are cam aceleasi principii.
De luni 19 aprilie am inceput din nou o schimbare de metabolism - sper ca de data asta, alaturi de voi sa si reusesc; idealul meu ar fi sa ajung la 60kg.
Va multumesc anticipat pt sprijinul moral, va pup si astept incurajarile voastre :P

Buna si bine ai venit pe la noi>:D<.Felicitari pt kg pierdute.Pt a slabii sanatos e nevoie de o dieta echilibrata(fara infometat,mancare sanatoasa,fara prajeli,dulciuri,sucuri si mancaruri grase).Si mie imi place papica si mai ales cea gatita de mami meu,dar ma abtin pt ca imi doresc sa slabesc.Inafara de dieta ai nevoie si de hidratare 2l apa/zi si neaparat sport pt ca muschii sa se formeze frumos,sa nu ramai cu piele lasata,celulita si vergeturi inestetice.Masajele zilnice cu creme anticelulitice sau pt fermitate ti-ar fii de folos.Incerca sa renuti la mancarea sarata(sarea retine apa in corp) si mai ales zaharul.Aici pe site vei mai gasi si jurnale ale slabutelor cu rezultate foarte frumoase.Bafta si sa ne auzim la cat mai multe kg date jos:>

cristiniq 23 apr 2010 14:30:07

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
Buna!
Iti pot recomanda cu maxima icredere si siguranta Dieta Rina 90: slabire+schimbare metabolism. Intra in biblioteca de pe forum si descarca cele doua carti, uita-te un pic peste ele. Nu am cunoscut nici o persoana care sa nu fie multumita de rezultate.

Slabuta 23 apr 2010 14:31:48

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
Citat:

Anterior postat de claudiaolteanu (Post 162521)
Buna tuturor,
numele meu este Claudia;am 30 de ani, 162 cm si 82 kg.Am incercat de multe ori diverse diete; am avut succes mai mult sau mai putin, dar trecator, efectul yo-yo si-a facut aparitia :((.
Anul trecut, prin aprilie-mai m-am hotarat(dar se pare ca nu m-am hotarat suficient :)) )ca sa imi schimb metabolismul(avem 86kg); zis si facut; am inceput sa mananc sanatos-mic dejun-musli de ovaz si secara cu iaurt 0%,pranz si cina- pui fript sau fiert cu salate- iar in septembrie am inceput un regim dur ...in fine...pana la sfarsitul lunii octombrie am reusit sa ajung la 76 kg.
Totul era ok, eram incantata, dar....a venit toamna, si apoi iarna...si....acum am ajuns din nou la 84kg. :((
Tin sa precizez ca sunt o buna gospodina si imi place tare mult sa gatesc si sa fac dulciuri - toti prietenii mei ma apreciaza pt felul cum gatesc.Imi plac dulciurile, dar nu abuzez , nici cand le gatesc eu.
De luni pana azi, am reusit sa ajung la 82kg, manacand multe salate, dar vreau sa diversific meniul;am citit Montignac,dar mai incantata sunt de dieta Hay, care are cam aceleasi principii.
De luni 19 aprilie am inceput din nou o schimbare de metabolism - sper ca de data asta, alaturi de voi sa si reusesc; idealul meu ar fi sa ajung la 60kg.
Va multumesc anticipat pt sprijinul moral, va pup si astept incurajarile voastre :P

Buna Claudia si bine ai venit printre noi :)

Multi ani inainte si mult succes in lupta cu kg :)

Regimul tau cu mesele pe care le-ai specificat mai sus mi se pare rezonabil si as zice sa te reintorci la el, dar sa nu mai faci greseala sa revii la alimentatia cu alimente interzise pentru ca mereu vei ajunge in acelasi punct :( Asta este adevarul, trebuie sa invatam sa traim sanatos si sa adaptam un stil de alimentatie corect pe viata.

Singura remarca e sa ai grija la aportul caloric, in nici un caz sa nu micsorezi drastic cantitatile, mancand putin, deci avand un aport caloric minim, vei dauna sanatatii si yo-yo e garantat si in astfel de cazuri. ;)


Iti tinem pumnii si te asteptam cu raportul tau, ca sa vedem exact ce papi :)

Sport sau ceva miscare faci? :)

Sibel H 23 apr 2010 17:15:17

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
...:)...Felicitari,pt.kg.pierdute...aici in forum gasesti o multitudine de diete..uitate peste toate...citestele..si vezi pentru ce tip de dieta optezi ...iti doresc mult succes in continuare...

claudiaolteanu 23 apr 2010 20:36:07

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
va multumesc pt primire :)
pana acum de cate ori am inceput cate un regim am renuntat dupa o perioada, dar de aceasta data sut hotarata; sper ca avandu-va pe voi alaturi sa reusesc, deoarece al meu sot nu ma prea sustine; spune mereu ca nu se vede :P- dar de data asta vreau sa "vada" ;)
pai sa va povestesc ce am papat eu azi:
- dimineata - 3 rondele de ananans proaspat+1 gref mic
- la 10.30 - am papat un pumn de alune - a fost un Gheorghe pe la birou :P
- pranz - o salata de legume de sezon cu zeama a 1/2 lamaie +2 lingurite de ulei de masline+un praf de sare+piper si 1 feliuta de paine "slabesti mancand" - poate ati auzit si voi de ea
- la ora 17.00 am papat un mar
-la ora 19.30 am ajuns acasa de la birou si am papat o bucatica de branza de oaie de dimnesiunea unui deget (si lung si lat si gros :D) cu 1 rosie mica si 1 castravete mic.
Apa beau cam 2,5 -3 l /zi.
Acum sa zicem ca fac sport - am o centura care o tin pe burtica cam 1/2 ora (adica 3 sedinte repetate ) - are si caldura.
in week end mi-am propus sa pap niste carnitza fripta (deocamdata nu stiu exact de care), pt ca toata spatramana am stat pe ierburi.
ma bucur ca va pot spune voua ce pap, pt ca asa ma si monitorizez - cu jurnalul nu tine , ca ma pacaleam singura:P

LicuriciColorat 23 apr 2010 20:53:42

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
Citat:

Anterior postat de claudiaolteanu (Post 163187)
va multumesc pt primire :)
pana acum de cate ori am inceput cate un regim am renuntat dupa o perioada, dar de aceasta data sut hotarata; sper ca avandu-va pe voi alaturi sa reusesc, deoarece al meu sot nu ma prea sustine; spune mereu ca nu se vede :P- dar de data asta vreau sa "vada" ;)
pai sa va povestesc ce am papat eu azi:
- dimineata - 3 rondele de ananans proaspat+1 gref mic
- la 10.30 - am papat un pumn de alune - a fost un Gheorghe pe la birou :P
- pranz - o salata de legume de sezon cu zeama a 1/2 lamaie +2 lingurite de ulei de masline+un praf de sare+piper si 1 feliuta de paine "slabesti mancand" - poate ati auzit si voi de ea
- la ora 17.00 am papat un mar
-la ora 19.30 am ajuns acasa de la birou si am papat o bucatica de branza de oaie de dimnesiunea unui deget (si lung si lat si gros :D) cu 1 rosie mica si 1 castravete mic.
Apa beau cam 2,5 -3 l /zi.
Acum sa zicem ca fac sport - am o centura care o tin pe burtica cam 1/2 ora (adica 3 sedinte repetate ) - are si caldura.
in week end mi-am propus sa pap niste carnitza fripta (deocamdata nu stiu exact de care), pt ca toata spatramana am stat pe ierburi.
ma bucur ca va pot spune voua ce pap, pt ca asa ma si monitorizez - cu jurnalul nu tine , ca ma pacaleam singura:P


Acum nu te mai poti pacali,caci noi suntem cu ochii pe tine>:D<.Imi place meniul tau,ti-as recomanda insa si ceva sport gen pilates,stepper,tae-bo,ceva cardio(nu stiu cat de buna e centura aia,dar tu trebuie sa stii mai bine:D)

Slabuta 23 apr 2010 20:59:58

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
Citat:

Anterior postat de claudiaolteanu (Post 163187)
va multumesc pt primire :)
pana acum de cate ori am inceput cate un regim am renuntat dupa o perioada, dar de aceasta data sut hotarata; sper ca avandu-va pe voi alaturi sa reusesc, deoarece al meu sot nu ma prea sustine; spune mereu ca nu se vede :P- dar de data asta vreau sa "vada" ;)
pai sa va povestesc ce am papat eu azi:
- dimineata - 3 rondele de ananans proaspat+1 gref mic
- la 10.30 - am papat un pumn de alune - a fost un Gheorghe pe la birou :P
- pranz - o salata de legume de sezon cu zeama a 1/2 lamaie +2 lingurite de ulei de masline+un praf de sare+piper si 1 feliuta de paine "slabesti mancand" - poate ati auzit si voi de ea
- la ora 17.00 am papat un mar
-la ora 19.30 am ajuns acasa de la birou si am papat o bucatica de branza de oaie de dimnesiunea unui deget (si lung si lat si gros :D) cu 1 rosie mica si 1 castravete mic.
Apa beau cam 2,5 -3 l /zi.
Acum sa zicem ca fac sport - am o centura care o tin pe burtica cam 1/2 ora (adica 3 sedinte repetate ) - are si caldura.
in week end mi-am propus sa pap niste carnitza fripta (deocamdata nu stiu exact de care), pt ca toata spatramana am stat pe ierburi.
ma bucur ca va pot spune voua ce pap, pt ca asa ma si monitorizez - cu jurnalul nu tine , ca ma pacaleam singura:P



Per total este bun meniul, dar eu totusi iti scriu unele corectii si tu incearca sa le aplici :)

Mic dejun trebuie mai consistent, este cea mai importanta masa din zi. Fructele pune-le la gustari, nu la mese principale.

Langa salata de la pranz merge mai degraba proteina, cum este carnea sau pestele decat painea :) Painea se mananca la mic dejun, si nu e obligatoriu sa fie una careia i se face publicitate :D cea mai buna paine este cea care are continut de fibre ridicat si are germeni sau tarate.

Si cina este bine :)

Legat de sport, centura nu este si nu va fi sport :)
Sport inseamna miscare, nu o centura care te tine pe loc.

Recomand cardio, gen mers pe jos in pas alert, dans, tae-bo, zumba, aerobic, asta inseamna sport :)

claudiaolteanu 23 apr 2010 21:03:35

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
draga licurici, nici eu nu stiu cat e de buna, pt ca nu am utilizat-o prea des de cad am luat-o - dar o pun acuma la munci :P grele chiar
sport nu prea am cand sa fac; sa-ti zic de ce: plec la birou dimineata la 7,15 si ma intorc in jur de 18.30, 19.30 20.00, in functie de cata treaba am si depinde cu ce vin de la birou; cand nu am nici un coleg care sa ma aduca pana acasa, vin pe jos cu metroul din Pipera si cca 20 de min. de mers pe jos de la metrou pana acasa - asta il pot numi sport;
sambata si duminica mai ies la cumparaturi 2 statii de autobuz de mers pe jos dus+2 intors -poate intr-una din zile sa ies in parc cu sotul si cu prietenii cu rolele - ce-i drept stam cam 3-4 ore, si cam asta e cu sportul
Ani in urma am fost la sala- faceam aparate - ajunsesem sa fac si 600 de abdomene (100 la banca si 500 cu aparat), dar...:(( burtica nu avrut sa dispara :(( asa ca nu ma incanta

LicuriciColorat 23 apr 2010 21:30:14

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
Citat:

Anterior postat de claudiaolteanu (Post 163212)
draga licurici, nici eu nu stiu cat e de buna, pt ca nu am utilizat-o prea des de cad am luat-o - dar o pun acuma la munci :P grele chiar
sport nu prea am cand sa fac; sa-ti zic de ce: plec la birou dimineata la 7,15 si ma intorc in jur de 18.30, 19.30 20.00, in functie de cata treaba am si depinde cu ce vin de la birou; cand nu am nici un coleg care sa ma aduca pana acasa, vin pe jos cu metroul din Pipera si cca 20 de min. de mers pe jos de la metrou pana acasa - asta il pot numi sport;
sambata si duminica mai ies la cumparaturi 2 statii de autobuz de mers pe jos dus+2 intors -poate intr-una din zile sa ies in parc cu sotul si cu prietenii cu rolele - ce-i drept stam cam 3-4 ore, si cam asta e cu sportul
Ani in urma am fost la sala- faceam aparate - ajunsesem sa fac si 600 de abdomene (100 la banca si 500 cu aparat), dar...:(( burtica nu avrut sa dispara :(( asa ca nu ma incanta

hmm am inteles,oricum si mersul e considerat un sport.Dar hai sa iti zic eu ceva(am 1an si 8 luni de sala si pot sa dau un sfat mic acolo:D)daca as fii stiu de la inceput ca burtica nu se da cu abdomene ar fi fost bine.Burtica(grasimea aia inestetica)se sa jos cu ajutorul exer de tip cardio:stepper,banda(alergat si in aer liber),bicicleta,zumba,dans,tae-bo,hip-hop abs(recomand e si distractiv,dureaza doar 30min si e si eficient:D).Dupa ce dam jos grasimea,ne putem apuca linistite de abdomene,pilates pe modelarea muschilor abdomenului.Ai grija de tine si de burtica ta>:D<

ianna 23 apr 2010 22:10:20

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
Bine ai venit printre noi>:D<

vad ca deja ai primit niste sfaturi foarte bune si demne de urmat pentru a scapa de kilogramele in plus.

Vin doar sa intaresc ideea ca trebuie sa faci sport de tip cardio. Daca preferi in casa uita-te la categoria sport, cu precadere aici Tae-bo&Aerobic. Sigur vei gasi ceva si pe placul tau;)

Succes>:D<

gabryela 24 apr 2010 12:02:01

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
buna tuturor,numele meu este gabryela,am 30 de ani,80kg si as vrea sa ajung la 60kg.Am incercat toate dietele dar efectul yo-yo nu-mi da pace,asa ca m-am decis sa-mi schimb stilul de viata.Nu mai mananc prajit,fac ceva sport(de 2 ori pe saptamana),dar am o problema cu cantitatea si imi place painea.Cu ce as putea sa o inlocuiesc?

Slabuta 24 apr 2010 12:05:38

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
Citat:

Anterior postat de gabryela (Post 163800)
buna tuturor,numele meu este gabryela,am 30 de ani,80kg si as vrea sa ajung la 60kg.Am incercat toate dietele dar efectul yo-yo nu-mi da pace,asa ca m-am decis sa-mi schimb stilul de viata.Nu mai mananc prajit,fac ceva sport(de 2 ori pe saptamana),dar am o problema cu cantitatea si imi place painea.Cu ce as putea sa o inlocuiesc?

Buna Gabryela si bine ai venit printre noi :)

Multi ani inainte si mult succes in lupta cu kg, sa fie pentru ultima oara :D

Da-ne un exemplu de meniu pe mese si cantitati, macar aproximativ :)

Painea o poti papa la micul dejun, dar cu moderatie 2-3 felii, deci, maxim 60 grame.

gabryela 24 apr 2010 12:58:29

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 163802)


Buna Gabryela si bine ai venit printre noi :)

Multi ani inainte si mult succes in lupta cu kg, sa fie pentru ultima oara :D

Da-ne un exemplu de meniu pe mese si cantitati, macar aproximativ :)

Painea o poti papa la micul dejun, dar cu moderatie 2-3 felii, deci, maxim 60 grame.

multumesc pentru urari.dimineata beau o cafea cu lapte si 2-3 biscuiti cu fibre,mai tarziu,la10, 2-3 felii de paine cu branza si rosii, la pranz o salata cu rosii, castraveti, ridichi,salata verde,ton in conserva,brocoli,carne de pui sau peste la gratar 2-300gr. si paine 2-3 felii, mai tarziu capsuni si seara alta salata cu ....paine.Cam mult nu-i asa?Am uitat sa spun ca abuzez de sare si din cauza asta retin lichide .

ianna 24 apr 2010 13:30:24

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
Citat:

Anterior postat de gabryela (Post 163800)
buna tuturor,numele meu este gabryela,am 30 de ani,80kg si as vrea sa ajung la 60kg.Am incercat toate dietele dar efectul yo-yo nu-mi da pace,asa ca m-am decis sa-mi schimb stilul de viata.Nu mai mananc prajit,fac ceva sport(de 2 ori pe saptamana),dar am o problema cu cantitatea si imi place painea.Cu ce as putea sa o inlocuiesc?


Buna Gabriela si bine ai venit in comunitatea noastra>:D<


eu inlocuiesc painea cu ardeiul gras sau gogosarul. E foarte sanatos si mult mai gustos decat painea:DIar ptr cantitate trebuie sa vedem ce anume papi ca sa ne dam seama ce sfaturi te-ar putea ajuta mai bine.

te mai asteptam pe la noi>:D<

cesy 24 apr 2010 16:36:06

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
buna.ma numesc cerasela,am 33 de ani si 85 de kg.as dori sa ajung la 75 de kg.miscarea pe care o fac zi de zi e alergatul pe scari din 8 ore cred ca 3 sunt pe scari.dieta pe care am tinut-o a fost 3 zile animale si 3 zile vegetale.nu am reusit sa o tin o luna de zile din cauza.....sarbatorilor de paste,dar in 16 zile dadusem 3 kg jos.acum vreau sa ma apuc iar de slabit,si cu siguranta cu sfaturile voastre voi reusi.va multumesc

LicuriciColorat 24 apr 2010 16:53:56

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
Citat:

Anterior postat de cesy (Post 164032)
buna.ma numesc cerasela,am 33 de ani si 85 de kg.as dori sa ajung la 75 de kg.miscarea pe care o fac zi de zi e alergatul pe scari din 8 ore cred ca 3 sunt pe scari.dieta pe care am tinut-o a fost 3 zile animale si 3 zile vegetale.nu am reusit sa o tin o luna de zile din cauza.....sarbatorilor de paste,dar in 16 zile dadusem 3 kg jos.acum vreau sa ma apuc iar de slabit,si cu siguranta cu sfaturile voastre voi reusi.va multumesc


Buna Cerasela,bine ai venit pe la noi.Ai putea sa iti faci un jurnal si acolo iti putem da sfaturi,sa te ajutam sa alegi o dieta sau ce sport sa faci dar si sa vorbim despre una alta.Bafta si sa ne auzim la cat mai multe kg date jos>:D<

claudiaolteanu 24 apr 2010 20:35:13

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
Buna Inna, multumesc pt sfaturi si tie :). Vad ca la tine se vede bine de tot rezultatul in lupta cu kilogramele; succese si sa ajungi unde iti doresti.
Te rog mult sa im spui si mie cam pe ce te-ai bazat tu pana acum, dupa sfat, banuiesc ca faci si sport...:(( eu nu prea am cand - vin tarziu de la birou si cand ajung acasa nu mai imi arede decat de o baie si de somn; de multe ori adorm si la ora 21, asa sunt de obosita, dar in general dorm in jur de 22-22.30.
astept cu nerabdare un semna de la tine >:D<

letuta 25 apr 2010 18:57:17

vreu sa slabesc sanatos
 
:-s e peima data cand intru pe acest site si nu stiu daca o sa ma descurc, dar cu ajutorul vosru sunt sigura ca voi reusii.va rog sa ma ajutati ,nu prea ma descurc cu calculatorul (am instalat netul de curand) cu drag LETUTZA>:D<

Slabuta 25 apr 2010 19:21:25

Re: vreu sa slabesc sanatos
 
Citat:

Anterior postat de letuta (Post 164933)
:-s e peima data cand intru pe acest site si nu stiu daca o sa ma descurc, dar cu ajutorul vosru sunt sigura ca voi reusii.va rog sa ma ajutati ,nu prea ma descurc cu calculatorul (am instalat netul de curand) cu drag LETUTZA>:D<

Buna Letuta si bine ai venit printre slabute :)

O sa te descurci, stai fara grija, te ajutam noi daca e ceva :)

Cam ce regim vrei sa urmezi?
Faci vreun tip de sport? :)

ianna 26 apr 2010 04:52:13

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
Citat:

Anterior postat de cesy (Post 164032)
buna.ma numesc cerasela,am 33 de ani si 85 de kg.as dori sa ajung la 75 de kg.miscarea pe care o fac zi de zi e alergatul pe scari din 8 ore cred ca 3 sunt pe scari.dieta pe care am tinut-o a fost 3 zile animale si 3 zile vegetale.nu am reusit sa o tin o luna de zile din cauza.....sarbatorilor de paste,dar in 16 zile dadusem 3 kg jos.acum vreau sa ma apuc iar de slabit,si cu siguranta cu sfaturile voastre voi reusi.va multumesc

Bine ai venit printre noi Cerasela>:D<

daca dieta tinuta te-a multumit atunci poti merge mai departe cu ea. Daca simti nevoie de incurajari si sfaturi mai multe ...sau doar sa mai stai la un pahar de vorba... fa-ti un jurnal si sigur fetele te vor invada:D

Mult succes si te mai asteptam pe la noi>:D<

Citat:

Anterior postat de claudiaolteanu (Post 164197)
Buna Inna, multumesc pt sfaturi si tie :). Vad ca la tine se vede bine de tot rezultatul in lupta cu kilogramele; succese si sa ajungi unde iti doresti.
Te rog mult sa im spui si mie cam pe ce te-ai bazat tu pana acum, dupa sfat, banuiesc ca faci si sport...:(( eu nu prea am cand - vin tarziu de la birou si cand ajung acasa nu mai imi arede decat de o baie si de somn; de multe ori adorm si la ora 21, asa sunt de obosita, dar in general dorm in jur de 22-22.30.
astept cu nerabdare un semna de la tine >:D<

mai eu am slabit pe o perioada de un an...cu stagnari... am mai pus poate si cate un kg ici colo de sarbatori... cu pauze ... dar am reusit sa dau intr-atata jos incat lumea incepe sa ma intrebe cat mai am de gand sa slabesc:)) (mi se umple sufletu de bucurie cand aud asta).

Eu am facut sport de cca 3 ori pe sapt in casa - sportul asta http://forum.slabute.ro/tae-bo-aerob...html#post97212 - multe fete au ajuns sa-l indrageasca ...e foarte usor si placut... e un mers aerobic. Apoi avand copil...mergeam aproape zilnic afara si plimbam carucorul... cateodata in pas vioi..cateodata doar plimbare. Dar era "miscarea" zilnica.

La dieta... am trecut de la disociata ... la o "idee" de disociata...la mancat dupa calorii (dieta hipocalorica)... la mancat sanatos...la South Beach...si acum la pauza pana reiau iar dieta South Beach cand ma simt pregatita.

Ce conteaza? Sa vrei sa slabesti !:DSi sa vrei atat de mult incat sa o faci cu cap deci sanatos...nu nemancand sau mancand prostii.Sa te motivezi zilnic, daca e nevoie si sa nu uiti niciodata ce ai pus la cale. Mereu cand simteam ca nu mai pot...lipeam foi pe frigider:))sau ma apucam sa vb cu ciocolatele din frigider zicandu-le ca sunt prea mult caloric....si tot asa. Nu zic ca am urmat perfect vreo dieta...au fost si zile (la rand chiar!) cu abateri... dar cum zic si altor fete...nu conteaza de cate ori cazi..ci de cate ori te ridici si cum te ridici;)

Daca mai ai intrebari nu ezista sa mi le pui...ori aici ..ori la mine in jurnal - Dupa fapta si rasplata

Citat:

Anterior postat de letuta (Post 164933)
:-s e peima data cand intru pe acest site si nu stiu daca o sa ma descurc, dar cu ajutorul vosru sunt sigura ca voi reusii.va rog sa ma ajutati ,nu prea ma descurc cu calculatorul (am instalat netul de curand) cu drag LETUTZA>:D<


Buna Letutza


usor usor...ca nimeni nu s-a nascut profesor. Uite aici un ghid pentru incepatoare ...inclusiv explicatii privind folosirea calculatorului: Ghidul slabutelor incepatoare

claudiaolteanu 26 apr 2010 09:17:56

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
buna noilor venite :) Ceresala, Gaby si Letutza si succes la kilograme in minus
si eu sunt noua pe aici si deja am sustinere morala din partea fetelor
sunt mandra de mine ca desi am avut un weekend cu mese in familie am reusit sa ciugulesc decat ce era sanatos, desi orele de masa pe care le respect de luni pana vineri, s-au pierdut :D surpriza mare a fost acum cand am ajuns la birou si m-am urcat pe cantar- vineri arata 81,6, iar acum arata cu 1kg mai putin ...urraahttp://forum.slabute.ro/images/icons/icon6.gifhttp://forum.slabute.ro/images/icons/icon6.gifhttp://forum.slabute.ro/images/icons/icon6.gif -asta ma impulsioneaza si imi ridica moralul.
azi am papat dimineata 200 ml lapte batut cu 4 linguri de musli de ovaz...ce sa zic..sunt foarte fade... si cateva bucatele de dovleac copt
am o nelamurire legata de gramajul unei portii de muslii - cate linguri de musli inseamna o porite?? stie careva??http://forum.slabute.ro/images/icons/icon3.gif
la pranz am pregatit o salata tabuleh cu o bucatica de piept de pui la gratar.
va tin la curent cu meniul...:)

claudiaolteanu 26 apr 2010 09:21:28

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
am schimbat si tiker-ul ca sa ma motivez mai tare :P

claudiaolteanu 27 apr 2010 11:12:23

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
salutare fetele
aseara am papat 1 bucatta de carne de pui fripta+1 feliuta de cas+1 rosie medie+5 felii castravete si pe la ora 20.30 am scapat intr-o punga de pufuleti:P
dupa cantarire dimineata, cantarul arata 79,4 kg.
incerc din rasputeri :D sa nu ma mai urc pe cantar pana vineri, desi avandu-l langa mine in birou:P e cam greu.
voi ce mai faceti?
v-am pupacit pe toate :*

andra_aly 27 apr 2010 11:16:11

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
Lasa ca e bine ca macar cantarul zambeste. atunci uita de punga de pufuleti, important e sa nu se mai repete. mai ales seara:-s cina de aseara suna bine:)

Slabuta 27 apr 2010 13:29:33

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
Citat:

Anterior postat de claudiaolteanu (Post 166964)
salutare fetele
aseara am papat 1 bucatta de carne de pui fripta+1 feliuta de cas+1 rosie medie+5 felii castravete si pe la ora 20.30 am scapat intr-o punga de pufuleti:P
dupa cantarire dimineata, cantarul arata 79,4 kg.
incerc din rasputeri :D sa nu ma mai urc pe cantar pana vineri, desi avandu-l langa mine in birou:P e cam greu.
voi ce mai faceti?
v-am pupacit pe toate :*

Buna Claudia :)

Punga de pufuleti nu-i voie :P Nu mai face astfel de abateri :D

Ti-ai adus cantarul la birou? :)
Cantaritul se face o data pe saptamana, pe stomac gol si baita facuta :)

claudiaolteanu 27 apr 2010 15:35:11

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
draga Slabutza,
cantarul nu la-m adus la birou :P, el sta la mine in birou ca mai cantaresc colete :DD
la mine nu stu cat de edificatoare este cantarirea dimineata inainte de a manca, pt ca nu ies afara la prima ora, ci mai tarziu :)
promit ca pana vineri sa nu ma mai urc pe cantar
ms de mesaj :)

Slabuta 27 apr 2010 15:37:52

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
Citat:

Anterior postat de claudiaolteanu (Post 167321)
draga Slabutza,
cantarul nu la-m adus la birou :P, el sta la mine in birou ca mai cantaresc colete :DD
la mine nu stu cat de edificatoare este cantarirea dimineata inainte de a manca, pt ca nu ies afara la prima ora, ci mai tarziu :)
promit ca pana vineri sa nu ma mai urc pe cantar
ms de mesaj :)

Aham, :D scuze, acum am inteles :D Si eu ma gandeam ca ti-ai adus cantarul :))

Astept vestile de vineri, sper sa fie foarte bune :-*

Cerasela 27 apr 2010 20:28:34

Re: Slabute, sariti in ajutor!
 
Buna tuturor! Numele meu este Cerasela, am 90 de kg si 21 de ani. Tragic....zic eu:)
Problema mea e ca nu reusesc sa slabesc prin dieta pe care am incercat-o. Am tinut 1 luna si 2 saptamani si ieri, cand m-am cantarit am descoperit ca, de la 89 de kg, cat aveam cand am inceput "dieta" am ajuns la 89,9. In tot acest timp am dat banii pe acupunctura. E drept ca nu am mai avut senzatie de foame si nu am avut nici pofte de nimic, dar eu ma asteptam la altceva:((
Dieta pe care am tinut-o a fost in felul urmator: dimineata 1 fruct+1proteina+1carbohidrat, la pranz 2 fructe/legume+1 proteina +1 carbohidrat iar seara 2 fructe+1proteina. In mare, asta insemna: dimineata-cereale cu lapte+fruct, pranz-piep de pui cu salata+1 felie paine(graham,bineinteles)+fruct iar seara pui/peste fiert/branza cu salata si un fruct. Dupa ora 6:30 nu mai mancam nimic si am incercat sa beau 2 litri de apa/zi. Nu am pus in gura nimic dulce, nu am mancat prajeli, nu am mancat paine decat portia zilnica si nu am baut sucuri. Cu toate astea...nu am slabit deloc:(
Astept un sfat pentru ca sunt disperata. Am ajuns sa cred ca am glanda sau ceva de genul asta.
Mentionez ca pe 27 aprilie 2007(deci acum 3 ani fix) aveam 67kg!

andra_aly 27 apr 2010 20:35:37

Re: Slabute, sariti in ajutor!
 
Citat:

Anterior postat de Cerasela (Post 167718)
Buna tuturor! Numele meu este Cerasela, am 90 de kg si 21 de ani. Tragic....zic eu:)
Problema mea e ca nu reusesc sa slabesc prin dieta pe care am incercat-o. Am tinut 1 luna si 2 saptamani si ieri, cand m-am cantarit am descoperit ca, de la 89 de kg, cat aveam cand am inceput "dieta" am ajuns la 89,9. In tot acest timp am dat banii pe acupunctura. E drept ca nu am mai avut senzatie de foame si nu am avut nici pofte de nimic, dar eu ma asteptam la altceva:((
Dieta pe care am tinut-o a fost in felul urmator: dimineata 1 fruct+1proteina+1carbohidrat, la pranz 2 fructe/legume+1 proteina +1 carbohidrat iar seara 2 fructe+1proteina. In mare, asta insemna: dimineata-cereale cu lapte+fruct, pranz-piep de pui cu salata+1 felie paine(graham,bineinteles)+fruct iar seara pui/peste fiert/branza cu salata si un fruct. Dupa ora 6:30 nu mai mancam nimic si am incercat sa beau 2 litri de apa/zi. Nu am pus in gura nimic dulce, nu am mancat prajeli, nu am mancat paine decat portia zilnica si nu am baut sucuri. Cu toate astea...nu am slabit deloc:(
Astept un sfat pentru ca sunt disperata. Am ajuns sa cred ca am glanda sau ceva de genul asta.
Mentionez ca pe 27 aprilie 2007(deci acum 3 ani fix) aveam 67kg!

Bine ai venit printre noi>:D<
e tare ciudat ca nu ai slabit nimic in tot acest timp. dar eu zic ca e de vina si dieta.
deepinde si ce papai. e o dieta putin cam superficiala. adica 1 proteina sau 1 carbo(unele au mai putine calorii altele mai multe). deci nu te poti lua numai dupa asta. poate ca papai prea multe calorii... nu stiu ce altceva ar putea fi.
oricum e foarte ciudat ca in ciuda eforturilor tale nu ai dat nimic jos:(
sport nu faci deloc? ajuta foate mult si accelereaza procesul de slabire:)
sfatul meu este sa iti alegi alta dieta si sa numeri caloriile:) si binenteles sport si masaje. nu trebuie sa dai banii pe masaje. poti sa iti masezi zzonele cu probleme si acasa cu o crema hidratanta dupa baita:)
Suntem alaturi de tine>:D<

Cerasela 27 apr 2010 21:12:37

Re: Slabute, sariti in ajutor!
 
Multumesc pentru mesaj, andra_aly. Pe 7martie cantarul a aratat 93 de kg iar de pe 9 mi-am luat un abonament la sala. Am slabit intradevar 3 kg intr-o luna, dar problema mea e ca am o proteza de sold si nu am facut fata antrenamentului. Aveam un antrenor "nebun" care nu ma lasa sa plec acasa pana nu faceam 1 h de banda si apoi, cand ajungeam acasa nu mai eram buna de nimic....stateam in pat si plangeam de durere. Cum nu am ajuns la nici un pact cu el(vroia peste 1h de banda)....am renuntat:((

andra_aly 27 apr 2010 21:15:14

Re: Slabute, sariti in ajutor!
 
Citat:

Anterior postat de Cerasela (Post 167874)
Multumesc pentru mesaj, andra_aly. Pe 7martie cantarul a aratat 93 de kg iar de pe 9 mi-am luat un abonament la sala. Am slabit intradevar 3 kg intr-o luna, dar problema mea e ca am o proteza de sold si nu am facut fata antrenamentului. Aveam un antrenor "nebun" care nu ma lasa sa plec acasa pana nu faceam 1 h de banda si apoi, cand ajungeam acasa nu mai eram buna de nimic....stateam in pat si plangeam de durere. Cum nu am ajuns la nici un pact cu el(vroia peste 1h de banda)....am renuntat:((

Pai sa sti ca sport poti face si acasa. aici pe forum sunt multe filumlete si asa poti sa fac la tine in camera cat vrei. nu te obliga nimeni sa faci o ora#:-s
uite aici poate gasesti ceva sa iti placa:Sport

Cerasela 27 apr 2010 21:39:06

Re: Slabute, sariti in ajutor!
 
M-am hotarat sa las masina in parcare si maine sa ma duc la facultate pe jos:) Nu e foarte mare distanta, fac cam 25-30 min dar trebuie sa incep de undeva. Am ajuns la concluzia ca cel mai bine pentru mine e sa slabesc prin sport si un stil de viata sanatos. Deja m-am obisnuit sa nu mai mananc tampenii, nu am mai cumparat ulei in casa de 1 luna si singura confruntare cu dulciurile e cu prietenul meu care isi cumpara seara biscuiti, eugenii si toate prostiile. Dar ma multumesc cu gandul ca nu sunt bune si reusesc sa ma abtin! Multam mult pentru sfaturi:*

Slabuta 27 apr 2010 22:00:01

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
Citat:

Anterior postat de Cerasela (Post 167874)
Multumesc pentru mesaj, andra_aly. Pe 7martie cantarul a aratat 93 de kg iar de pe 9 mi-am luat un abonament la sala. Am slabit intradevar 3 kg intr-o luna, dar problema mea e ca am o proteza de sold si nu am facut fata antrenamentului. Aveam un antrenor "nebun" care nu ma lasa sa plec acasa pana nu faceam 1 h de banda si apoi, cand ajungeam acasa nu mai eram buna de nimic....stateam in pat si plangeam de durere. Cum nu am ajuns la nici un pact cu el(vroia peste 1h de banda)....am renuntat:((

Cerasela tu nu ai anuntat antrenorul de "problemuta" ta? :)
Nu e normal sa faci sport pana la epuizare in astfel de situatii. :(

Citat:

Anterior postat de Cerasela (Post 167718)
Buna tuturor! Numele meu este Cerasela, am 90 de kg si 21 de ani. Tragic....zic eu:)
Problema mea e ca nu reusesc sa slabesc prin dieta pe care am incercat-o. Am tinut 1 luna si 2 saptamani si ieri, cand m-am cantarit am descoperit ca, de la 89 de kg, cat aveam cand am inceput "dieta" am ajuns la 89,9. In tot acest timp am dat banii pe acupunctura. E drept ca nu am mai avut senzatie de foame si nu am avut nici pofte de nimic, dar eu ma asteptam la altceva:((
Dieta pe care am tinut-o a fost in felul urmator: dimineata 1 fruct+1proteina+1carbohidrat, la pranz 2 fructe/legume+1 proteina +1 carbohidrat iar seara 2 fructe+1proteina. In mare, asta insemna: dimineata-cereale cu lapte+fruct, pranz-piep de pui cu salata+1 felie paine(graham,bineinteles)+fruct iar seara pui/peste fiert/branza cu salata si un fruct. Dupa ora 6:30 nu mai mancam nimic si am incercat sa beau 2 litri de apa/zi. Nu am pus in gura nimic dulce, nu am mancat prajeli, nu am mancat paine decat portia zilnica si nu am baut sucuri. Cu toate astea...nu am slabit deloc:(
Astept un sfat pentru ca sunt disperata. Am ajuns sa cred ca am glanda sau ceva de genul asta.
Mentionez ca pe 27 aprilie 2007(deci acum 3 ani fix) aveam 67kg!

Sfatul meu e sa iti faci in primul rand un consult la endocrinolog, cu tot tacamul de analize ;)
Ca sa elimini aceasta nedumerire, daca ai sau nu probleme cu tiroida. :)

Si abia dupa aceea, poti sa te gandesti la o dieta. Ca sa stii sigur ca nu va sta nimic in calea reusitei tale :)

Slabuta 27 apr 2010 22:01:20

Re: Slabute, sariti in ajutor!
 
Citat:

Anterior postat de Cerasela (Post 167989)
M-am hotarat sa las masina in parcare si maine sa ma duc la facultate pe jos:) Nu e foarte mare distanta, fac cam 25-30 min dar trebuie sa incep de undeva. Am ajuns la concluzia ca cel mai bine pentru mine e sa slabesc prin sport si un stil de viata sanatos. Deja m-am obisnuit sa nu mai mananc tampenii, nu am mai cumparat ulei in casa de 1 luna si singura confruntare cu dulciurile e cu prietenul meu care isi cumpara seara biscuiti, eugenii si toate prostiile. Dar ma multumesc cu gandul ca nu sunt bune si reusesc sa ma abtin! Multam mult pentru sfaturi:*

Este foarte buna ideea cu mersul pe jos :)
Tu seara bei ceai si apa, biscuitei nu ai voie :P

claudiaolteanu 28 apr 2010 07:51:16

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
buna Ceraseala si bine ai venit alaturi de noi :*
sustin ceea ce a spus si Slabuta cu privire la analize; trebuie sa mergi la un doctor ca sa stii cum procedezi in continuare.
vezi rezultatele, si apoi o scoatem la capat, noi suntem alaturi de tine si te vom sustine
si eu sunt de putin timp aici , dar sa stii ca ma simt ca intre prieteni :)
revin cu continuarea meniului- ieri am papat la prnz o salata cu pui fript, 4 ciuperci crude,salata verde, 1/2 castravete, 1 rosie medie si un fir de ceapa, toate asezonate cu 1 lingurita de ulei de masline, zeama de la juma de lamaie, 1 lingurita de otet si 2 cm de radacina de ghimbir - a iesit foarte buna;pe la ora 16.00 am rontzait un morcov crud.
aseara am servit o bucata de peste fript cam cat degetele de la mana si un iarut dietetic 0,1% de 350 gr si o mana de seminte de floarea sosrelui fara sare
acum dimineata am papat o bucatica de telemea tare de oaie cu 1 rosie, juma de castravete si 3 ridichi cu 1 feliute mici de paine cu fibre;la pranz ma asteapta o 1 sfert de piet de pui la gratar cu 1 rosie,1/2 castravete, 3ridichi si 1 fir de usturoi.
ca gustare mai am un morcov si un gref maricel- sa vad pe care il pap daca i se face foame intre mese.
va pup si spr la munci :) pt care sunteti la serviciu ca mine :((,care nu , spor la invatat
paaa...
da

Slabuta 28 apr 2010 14:26:08

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
Citat:

Anterior postat de claudiaolteanu (Post 168281)
revin cu continuarea meniului- ieri am papat la prnz o salata cu pui fript, 4 ciuperci crude,salata verde, 1/2 castravete, 1 rosie medie si un fir de ceapa, toate asezonate cu 1 lingurita de ulei de masline, zeama de la juma de lamaie, 1 lingurita de otet si 2 cm de radacina de ghimbir - a iesit foarte buna;pe la ora 16.00 am rontzait un morcov crud.
aseara am servit o bucata de peste fript cam cat degetele de la mana si un iarut dietetic 0,1% de 350 gr si o mana de seminte de floarea sosrelui fara sare
acum dimineata am papat o bucatica de telemea tare de oaie cu 1 rosie, juma de castravete si 3 ridichi cu 1 feliute mici de paine cu fibre;la pranz ma asteapta o 1 sfert de piet de pui la gratar cu 1 rosie,1/2 castravete, 3ridichi si 1 fir de usturoi.
ca gustare mai am un morcov si un gref maricel- sa vad pe care il pap daca i se face foame intre mese.
va pup si spr la munci :) pt care sunteti la serviciu ca mine :((,care nu , spor la invatat
paaa...
da



Claudia felicitari pentru meniu, este foarte bine organizat si sanatos :)
Bravo, esti un exemplu pentru fetele noi :)

Succes! :)>:D<

claudiaolteanu 28 apr 2010 14:39:02

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
sar'naaa :DD Slabuto,
cu regimul merg bine, si din cand in cand , daca am pofta de ceva gen un covrigel, o mana de popcorn...din astea ..ne sanatoase...iau cateva bucatele , ca sa nu mor de pofta :P
azi am reusit sa ii dau cu flit la domnu' cantar :P asa cum am promis
acum de gustare am papat 3 covrigi subtiri de buzau
diseara vreau sa pap peste fript cu cateva frunze de salata si lamaie
cu sportul in schimb nu prea stiu cum sa fac, deoarece eu am probleme cu o bronsita asmatiforma,care isi cam face de cap cand e vremea in schimbare si nu respir bine, adik ma harjaie in piept si trebuie sa iau bronhodilatator.
asa daca ma duc in parc sa merg in plimbare sau cu rolele,sau sa ma jos badmington e ok, iau o doza si e ok , dar daca fac efort sustinut ma cam da peste cap;
sper ca sa isi revina vremea si sa pot topai coarda in curte

multam inca odata pt incurajari si sfaturi :*

ianna 28 apr 2010 14:57:39

Re: Slabute, sariti in ajutor!
 
Citat:

Anterior postat de Cerasela (Post 167989)
M-am hotarat sa las masina in parcare si maine sa ma duc la facultate pe jos:) Nu e foarte mare distanta, fac cam 25-30 min dar trebuie sa incep de undeva. Am ajuns la concluzia ca cel mai bine pentru mine e sa slabesc prin sport si un stil de viata sanatos. Deja m-am obisnuit sa nu mai mananc tampenii, nu am mai cumparat ulei in casa de 1 luna si singura confruntare cu dulciurile e cu prietenul meu care isi cumpara seara biscuiti, eugenii si toate prostiile. Dar ma multumesc cu gandul ca nu sunt bune si reusesc sa ma abtin! Multam mult pentru sfaturi:*


eventual poti sa-l rogi sa nu mai cumpere asa multe....sau cauta tu care sunt cele mai dietetice....si lasa-i-le in casa ca sa nu mai cumpere el altele:))

claudiaolteanu 29 apr 2010 13:34:07

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
salutare tuturor,

azi dimineata am service la micul dejun un iaurt 0,1% de 375 g+5 linguri de muslii de secara+ovaz, pe la 9 ..3-4 inghitituri de cafea neagra, iar la pranz o salata mare, compusa dintr-o juma de salata verde, 1 rosie medie, 1 castravete, 4 ridichi si 2 oua fierte tari, asezonate cu zeama de la 1 lamaie+1 lingurita de ulei de masline, coaja de lamaie, piper si un praf de sare.
diseara e randul unei bucati de pui fript pe la ora 19, iar pe la 20-21 o cana de lapte batut. :)
maine dimineata ...misiunea cantarul...sa vedem ce mai spune dumnealui, ca si azi i-am dat cu flit :P...abia astept...
bine...nu m-ar mira foarte tare sa vad ca arata mai multe kg decat 79,4, ca mi s-a mai intamplat candva :DDD
sa va spun ca dupa 3 luni de salate (salata verde+castraveti+ardei+ceapa+branza telemea+ulei fl soarelui +otet) si fara nici un fel de prajeli sau dulciuri, si cantarela pe acelasi cantar si la inceput si la sfarsit , dragul de cantar arata exact la fel, desi la haine se vedea clar diferenta :DDD

deci...va povestesc maine rezultatul.
v-am pupacit pe toate >:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:47:49.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO