forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva subiecte - Am intre 90 kg si 100 kg (http://forum.slabute.ro/arhiva-subiecte-intre-90-kg-100-kg/)
-   -   Am 18 ani si 90 de kg. (http://forum.slabute.ro/arhiva-subiecte-intre-90-kg-100-kg/18-ani-90-kg-2790.html)

FatOne 16 feb 2010 20:29:51

Re: Am 18 ani si 90 de kg.
 
fiindca sunt unele zile in care mananc cum trebuie si cat trebuie, altele in care ajung sa mananc o data sau deloc... si mai sunt si zilele in care ma simt prea slabita si atunci ma indop

lowcarb 16 feb 2010 20:30:07

Re: Am 18 ani si 90 de kg.
 
pai cu atat mai mult cu cat ai bacul nu ai voie sa tii aberatii din astea.
parerea mea e ca la inceput nu ai nevoie de nici un fel de dieta cu mii de restrictii si mancare cantarita cu precizie de miligram,.
in primul rand trebuie sa te inveti si sa iti educi gusturile si alimentele sa fie doar naturale si sanatoase, in alimentatia ta.
trebuie sa faci si sport, dar sa te tii de el.exercitiile de tip cardio:aerobic, alergat, mers pe role, bicicleta... minim jumatate de ora.
trebuie de asemenea si multe lichide, apa mai exact, minim 2 l.exclus orice fel de suc, bautura acidulata.
se subintelege ca in modul tau de viata trebuie sa dispara cu desavarsire orice fel de zahar, produs de patiserie, prajeala, mezeluri, dulciuri, macar pentru o perioada.
concentreaza-te pe fructe de sezon proaspete! , legume proaspete sau gatite la abur, salate in care poti pune putin ulei de masline, carne de pui, peste, vita la aburi, fiarta, la cuptor(niciodaata combinata cu orez sau cartofi), branza de vaci, urda, iaurturi, din cand in cand alune/migdale/nuci in cantitati mici si crude.
mesele trebuie sa fie cam in numar de 3-4, chiar 5 pe zi, dar nu cantitati industriale.ideal e sa ai 3 mese principale si 2 gustari ca sa iti reglezi senzatia de foame si sa ai constant energie.
cred ca e bine sa iei si ceva vitamine, pentru ca e totusi o schimbare in alimentatie si ai si bacul, deci trebuie sa fii mereu "in forma".

lowcarb 16 feb 2010 20:31:47

Re: Am 18 ani si 90 de kg.
 
nu ai nevoie sa numeri calorii, e foarte putin probabil sa mananci peste limita daca mananci doar mancare sanatoasa.
faptul ca in unele zile nu mananci si in unele mananci, te indopi mai exact e cura de ingrasare!

lowcarb 16 feb 2010 20:33:33

Re: Am 18 ani si 90 de kg.
 
tu acum esti in etapa in care trebuie sa te inveti CE sa mananci, nu cat.In timp, dupa ce prinzi experienta, vei putea controla si portiile.
Supa de varza te va anemia in mod sigur.E una din cele mai periculoase diete, duce la ingrasare sigura , 100%.Nu ai cum sa slabesti 30 de kilograme cu ea si sa nu iti dereglezi organismul, e imposibil!pe langa asta, nu ai cum sa arate bine pielea pe tine slabind atatea kilograme intr-un timp scurt, vei avea vergeturi si piele lasata!nu cred ca asta iti doresti.sportul in schimb te poate ajuta foarte mult

FatOne 16 feb 2010 20:33:48

Re: Am 18 ani si 90 de kg.
 
am tinut la un moment dat o diet care m-a ajutat enorm. bazandu-se pe principiile pe care le-ai enumerat, trebuia sa mananci din 3 in 3 ore cate un aliment pana in 150 de gr, de exemplu: un ou, peste 3 ore un mar, peste 3 ore pui pe gratar, etc etc.... doar ca nu stiu daca il pot tine cu strictete... mi-a fost foarte bun

lowcarb 16 feb 2010 20:36:00

Re: Am 18 ani si 90 de kg.
 
de ce te legi la cap fara sa te doara cu chestii stricte?tocmai asta spuneam, e imposibil pe termen lung sa tii ceva care te obliga sa mananci la anumite ore, sau anumite cantitati, gen 50 de grame de piept de pui cu 75 grame de portocala si 3 felii de castravete.Trebuie sa iti faci o lista de alimente sanatoas3 si de cate ori iti este foame, sa mananci din ele.Ideal, in functie de programul tau, iti poti gandi de cu seara orele meselor si ce anume vei manca, in functie de preferinte

lowcarb 16 feb 2010 20:37:49

Re: Am 18 ani si 90 de kg.
 
Iti pot da un exemplu.Dimineata poti manca 2 oua fierte cu o cana de iaurt, ca gustare poti manca un mar sau o portocala, la pranz poti manca niste piept de pui cu o salata formata din ce legume iti plac tie, ca a doua gustare poti manca niste nuci crude sau 1 felie de branza, iar seara niste peste la cuptor cu legume.:D

lowcarb 16 feb 2010 20:42:57

Re: Am 18 ani si 90 de kg.
 
vad ca ai iesit, te astept pe la mine prin jurnal daca vrei sa discutam>:D< sunt sigura ca vei reusi sa le dai jos dar trebuie intai sa iti intelegi corpul si ce nevoi are el pentru a putea slabi sanatos

ali_lumi 16 feb 2010 21:05:13

Re: Am 18 ani si 90 de kg.
 
Hey:) De ce nu incerci o disociata ? Te ajuta sa slabesti mai repede primele kg :)

ianna 16 feb 2010 22:14:13

Re: Am 18 ani si 90 de kg.
 
cred ca esti prima persona careia ii zic asta

NU TINE DIETA

esti in bac...dieta ar trebui sa fie ultimul lucru la care sa te gandesti... numai invatzand si consumi imens de mult...mi-e teama ca tinand cine stie ce dieta fie nu dai organismului cele necesare pentru concentrare sau retinere...slabesti organsimul exact cand nu trebuie !

ia bacul

si apoi mai vorbim

ca acum intre noi fie vorba...cu kilograme in plus cateva luni nu ai sa mori...le-ai carat atata timp dupa tine... inca un pic nu-i bai

stabileste-ti prioritatile cum trebuie si cu cap ! nu cu suflet sau cu vorbele rautacioase

daca tot vrei sa fii la dieta

singura dieta pe care ti-o recomand si care va da rezultate mai mici (sau ami mari!..depinde de organismu tau) dar dupa bac nu ai decat sa o ti mai drastic...ar fi

- fara paine, grasimi, ulei, parjeli, dulciuri, suc
- min 2 L de apa pe zi
- seara ceai verde si grepfruit ca ultima gustare
- baza la alimentatie sa fie salatele, fructele si gratarurile - pui
- si miscare la prima ora timp de 30 min...orice...mers sau cardio sau seara inainte de culcare


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:12:12.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO